kosmindoormap - en to fr translation catalogue (242 entries)

en: KDE OSM Indoor Map
fr: Carte interne de OpenStreetMap pour KDE

en: %1m
fr: %1 m

en: %1km
fr: %1 km

en: Opening Hours
fr: Heures d'ouverture

en: Payment
fr: Paiement

en: Toilets
fr: Toilettes

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Parking
fr: Aire de stationnement

en: Operator
fr: Opérateur

en: Formerly
fr: Précédemment

en: Diet
fr: Diététique

en: Takeaway
fr: A emporter

en: Available vehicles
fr: Véhicules disponibles

en: Fee
fr: Montant

en: Authentication
fr: Authentification

en: Bicycle parking
fr: Parc à vélos

en: Capacity
fr: Capacité

en: Disabled parking spaces
fr: Espaces de stationnement pour handicapés

en: Women parking spaces
fr: Espaces de stationnement pour femmes

en: Parent parking spaces
fr: Espaces de stationnement pour familles

en: Parking spaces for charging
fr: Espaces de stationnement pour chargement

en: Maximum stay
fr: Durée de stationnement maximum

en: Diaper changing table
fr: Table pour changement de couches

en: Address
fr: Adresse

en: Phone
fr: Téléphone

en: Email
fr: Courriel

en: Website
fr: Site Internet

en: Cash
fr: Espèces

en: Digital
fr: Numérique

en: Debit cards
fr: Cartes de débit

en: Credit cards
fr: Cartes de crédit

en: Stored value cards
fr: Cartes prépayées

en: Wheelchair access
fr: Accès pour chaises roulantes

en: Central key
fr: Clé central

[ctx: transport network]
en: Network
fr: Réseau

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
fr: Intervalle restant

en: only %1
fr: Uniquement %1

en: no %1
fr: Pas %1

en: yes
fr: Oui

[ctx: payment option]
en: coins only
fr: Pièces uniquement

[ctx: payment option]
en: notes only
fr: Billets uniquement

en: no
fr: Non

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
fr: Alcool

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
fr: Appartement

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Arts Center
fr: Centre d'art

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
fr: Œuvre d'art

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
fr: Distributeur de billets

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
fr: Sac

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
fr: Boulangerie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
fr: Banque

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beauty
fr: Beauté

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
fr: Lit

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
fr: Banc

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
fr: Boissons

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
fr: Bicyclettes

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
fr: Parc à vélos

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
fr: Location de bicyclettes

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
fr: Livres

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
fr: Bureau de change

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
fr: Boucher

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
fr: Café

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
fr: Voiture

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
fr: Location de voitures

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Sharing
fr: Covoiturage

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
fr: Station de rechargement

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
fr: Pharmacie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chocolate
fr: Chocolat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cinema
fr: Cinéma

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
fr: Hôtel de ville

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
fr: Vêtements

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
fr: Café

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
fr: Ordinateur

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
fr: Confiserie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Convenience Store
fr: Épicerie de quartier

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Copy Shop
fr: Imprimerie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
fr: Produits de beauté

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
fr: Tribunal

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Deli
fr: Charcuterie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
fr: Centre commercial

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Doctor
fr: Médecin

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
fr: Quincaillerie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
fr: Eau potable

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
fr: Nettoyage à sec

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
fr: Magasin d'électronique

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
fr: Prêt-à-porter

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fast Food
fr: Restauration rapide

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ferry Terminal
fr: Terminal de traversiers

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
fr: Fleuriste

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Food Court
fr: Cafétéria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
fr: Fontaine

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
fr: Mobilier

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
fr: Galerie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
fr: Jardin

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden Center
fr: Jardinerie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
fr: Boutique de souvenirs

[ctx: OSM::office]
en: Government
fr: Gouvernement

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
fr: Boutique de fruits et légumes

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
fr: Chambre d'hôte

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
fr: Coiffure

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hearing Aids
fr: Aides auditives

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
fr: Hôpital

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hostel
fr: Auberge de jeunesse

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hotel
fr: Hôtel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
fr: Articles ménagers

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
fr: Crème glacée

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Information
fr: Informations

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
fr: Décoration intérieure

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
fr: Café Internet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
fr: Bijouterie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kiosk
fr: Kiosque à journaux

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
fr: Blanchisserie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
fr: Librairie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locker
fr: Consigne

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
fr: Serrurier

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Lost & Found
fr: Objets trouvés

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mall
fr: Centre commercial

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
fr: Centre commercial

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
fr: Fournitures médicales

[ctx: OSM::historic]
en: Memorial
fr: Mémorial

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
fr: Téléphone mobile

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Money Transfer
fr: Transfert d'argent

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
fr: Aire de stationnement pour motos

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
fr: Location de motos

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Museum
fr: Musée

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
fr: Musique

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
fr: Instruments de musique

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Newsagent
fr: Marchand de journaux

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
fr: Bureau

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
fr: Opticien

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Outdoor
fr: Extérieur

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
fr: Peinture

[ctx: outdoor recreational area]
en: Park
fr: Aire de stationnement

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
fr: Stationnement

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
fr: Tickets de stationnement

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
fr: Pâtisserie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
fr: Parfumerie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
fr: Animal de compagnie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
fr: Pharmacie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
fr: Lieu de culte

en: Playground
fr: Terrain de jeu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
fr: Boîte aux lettres

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
fr: Bureau de poste

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
fr: Tickets pour transports collectifs

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
fr: Recyclage

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
fr: École

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kick Scooter Rental
fr: Location de trottinettes

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Seafood
fr: Fruits de mer

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shoes
fr: Chaussures

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
fr: Boutique

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
fr: Établissement social

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Stationery
fr: Papeterie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Supermarket
fr: Supermarché

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
fr: Tailleur

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tattoo
fr: Tatoueur

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
fr: Thé

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
fr: Théâtre

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
fr: Tabac

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
fr: Toilettes

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
fr: Mairie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
fr: Jouets

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
fr: Agence de voyages

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
fr: Université

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Variety Store
fr: Dépanneur

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
fr: Jeux vidéo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Waiting Area
fr: Zone d'attente

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
fr: Poubelle

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Wine
fr: Vin

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
fr: Américain

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
fr: Arabe

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
fr: Argentin

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
fr: Asiatique

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
fr: Autrichien

[ctx: OSM::cuisine]
en: BBQ
fr: Barbecue

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
fr: Brésilien

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
fr: Petit-déjeuner

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
fr: Gâteau

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
fr: Poulet

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
fr: Chinois

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee Shop
fr: Café-Restaurant

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cookies
fr: Biscuits

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
fr: Poisson

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
fr: Français

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
fr: Allemand

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
fr: Grecque

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
fr: Crème glacée

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
fr: Indien

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
fr: Indonésien

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
fr: Italien

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
fr: Japonais

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
fr: Jus

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
fr: Coréen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
fr: Libanais

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
fr: Méditerranéen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
fr: Mexicain

[ctx: OSM::cuisine]
en: Noodle
fr: Nouilles

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
fr: Pakistanais

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pasta
fr: Pâtes

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
fr: Polonais

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
fr: Portugais

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
fr: Régional

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
fr: Salade

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
fr: Saucisse

[ctx: OSM::cuisine]
en: Seafood
fr: Fruits de mer

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
fr: Soupe

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
fr: Espagnol

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
fr: Thaï

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
fr: Turc

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
fr: Végétarien

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
fr: Vietnamien

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
fr: Sans gluten

[ctx: OSM::diet_type]
en: halal
fr: Halal

[ctx: OSM::diet_type]
en: kosher
fr: Kasher

[ctx: OSM::diet_type]
en: lactose free
fr: Sans lactose

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegan
fr: Végan

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegetarian
fr: Végétarien

[ctx: OSM::payment_method]
en: Discover Card
fr: Carte « Discover »

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
fr: Limité

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
fr: Non

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
fr: Oui

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla Supercharger
fr:  Super-chargeur Tesla

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla Supercharger CCS
fr:  Super-chargeur Tesla « CSS »

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 cable
fr: Câble de type 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 CCS
fr: « CSS » de type 2

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: app
fr: Application

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: membership card
fr: Carte de membre

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
fr: Aucun

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
fr: Appel téléphonique

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: anchors
fr: Ancres

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: bollard
fr: Borne

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
fr: Bâtiment

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: ground slots
fr: Emplacements au sol

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: lockers
fr: Consignes

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: racks
fr: Casiers

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
fr: Hangar

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: stands
fr: Gradins

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wall loops
fr: Cadres muraux

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wide stands
fr: Gradins larges

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
fr[0]: Vélo %1
fr[1]: %1 vélos

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 pedelec | %1 pedelecs
fr[0]: Vélo à assistance électrique %1
fr[1]: %1 vélos à assistance électrique

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 kick scooter | %1 kick scooters
fr[0]: Scooter électrique %1
fr[1]: %1 scooters électriques

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 moped | %1 mopeds
fr[0]: Cyclomoteur %1
fr[1]: %1 cyclomoteurs

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
fr[0]: Voiture %1
fr[1]: %1 voitures
