kosmindoormap - en to he translation catalogue (424 entries)

en: KDE OSM Indoor Map
he: מפות מבנים של OSM עם KDE

[ctx: amenity category]
en: Food & Drinks
he: מזון ומשקאות

[ctx: amenity category]
en: Shops
he: חנויות

[ctx: amenity category]
en: Toilets
he: שירותים

[ctx: amenity category]
en: Healthcare
he: רפואה

[ctx: amenity category]
en: Amenities
he: שירותי נוחות

[ctx: amenity category]
en: Accommodations
he: דיור

en: Elevator
he: מעלית

en: Staircase
he: גרם מדרגות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
he: אלכוהול

[ctx: OSM::shop]
en: Antiques
he: עתיקות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
he: דירה

[ctx: OSM::tourism]
en: Aquarium
he: אקווריום

[ctx: OSM::historic]
en: Archaeological Site
he: אתר ארכיאולוגי

[ctx: OSM::shop]
en: Art
he: אומנות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Arts Center
he: מרכז אומנות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
he: יצירת אומנות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
he: כספומט

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
he: אטרקציה

[ctx: OSM::room]
en: Auditorium
he: אודיטוריום

[ctx: OSM::shop]
en: Baby Goods
he: אביזרים לתינוקות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
he: תיק

[ctx: OSM::amenity]
en: Baggage Claim
he: קבלת מזוודות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
he: מאפייה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
he: בנק

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bar
he: בר

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beauty
he: טיפוח

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
he: מיטה

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
he: ספסל

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
he: משקאות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
he: אופניים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
he: חניית אופניים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
he: השכרת אופניים

[ctx: OSM::amenity]
en: Bicycle Repair Station
he: תחנת תיקון אופניים

[ctx: OSM::amenity]
en: Beer Garden
he: גן בירה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
he: ספרים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Boutique
he: בוטיק

[ctx: OSM::leisure]
en: Bowling Alley
he: רחבת באולינג

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
he: חלפנות כספים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
he: קָצב

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
he: בית קפה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
he: מכונית

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
he: השכרת מכוניות

[ctx: OSM::shop]
en: Car Repair
he: תיקון מכוניות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Sharing
he: שיתוף מכוניות

[ctx: OSM::amenity]
en: Car Wash
he: שטיפת מכוניות

[ctx: OSM::historic]
en: Castle
he: טירה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
he: תחנת טעינה

[ctx: OSM::shop]
en: Charity Shop
he: חנות צדקה

[ctx: OSM::shop]
en: Cheese
he: גבינות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
he: כימיה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chocolate
he: שוקולד

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cinema
he: קולנוע

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
he: חומות העיר

[ctx: OSM::room]
en: Classroom
he: כיתת לימוד

[ctx: OSM::healthcare]
en: Clinic
he: מרפאה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
he: בגדים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
he: קפה

[ctx: OSM::amenity]
en: Community Center
he: מרכז קהילתי

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
he: מחשב

[ctx: OSM::room]
en: Computer Lab
he: מעבדת מחשבים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
he: חנות ממתקים

[ctx: OSM::room]
en: Conference Room
he: חדר דיונים

[ctx: OSM::amenity]
en: Conference Center
he: מרכז כנסים

[ctx: OSM::diplomatic]
en: Consulate
he: קונסוליה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Convenience Store
he: חנות נוחות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Copy Shop
he: חנות העתקות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
he: קוסמטיקה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
he: בית משפט

[ctx: OSM::amenity]
en: Coworking Space
he: מתחם עבודה משותף

[ctx: OSM::shop]
en: Art and Craft Supplies
he: חנות מלאכת יד

[ctx: OSM::shop]
en: Curtains
he: וילונות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Deli
he: מעדנייה

[ctx: OSM::healthcare]
en: Dentist
he: רופא שיניים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
he: כלבו

[ctx: OSM::healthcare]
en: Doctor
he: רופא/ה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
he: חנות אספקה טכנית

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
he: מי שתייה

[ctx: OSM::vending]
en: Drinks
he: משקאות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
he: ניקוי יבש

[ctx: OSM::shop]
en: Electrical
he: ציוד חשמלי

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
he: מוצרי חשמל

[ctx: OSM::diplomatic]
en: Embassy
he: שגרירות

[ctx: OSM::amenity]
en: Events Venue
he: מתחם אירועים

[ctx: OSM::amenity]
en: Exhibition Hall
he: אולם תערוכה

[ctx: OSM::shop]
en: Fabric
he: בדים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
he: אופנה

[ctx: OSM::shop]
en: Fashion Accessories
he: אביזרי אופנה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fast Food
he: מזון מהיר

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ferry Terminal
he: מסוף מעבורות

[ctx: OSM::amenity]
en: Fire Station
he: תחנת כיבוי אש

[ctx: OSM::leisure]
en: Fitness Center
he: מרכז חיטוב

[ctx: OSM::leisure]
en: Fitness Station
he: תחנת חיטוב

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
he: חנות פרחים

[ctx: OSM::shop]
en: Food
he: מזון

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Food Court
he: מתחם מזון

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
he: מזרקות

[ctx: OSM::amenity]
en: Gas Station
he: תחנת דלק

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
he: ריהוט

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
he: גלריה

[ctx: OSM::shop]
en: Games
he: משחקים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
he: ציוד לגינה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden Center
he: מרכז גינון

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
he: חנות מתנות

[ctx: OSM::leisure]
en: Golf Course
he: מסלול גולף

[ctx: OSM::office]
en: Government
he: ממשל

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
he: ירקן

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
he: בית הארחה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
he: ספר/ית

[ctx: OSM::shop]
en: Hardware
he: ציוד טכני

[ctx: OSM::shop]
en: Health Food
he: חנות מוצרי בריאות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hearing Aids
he: עזרי שמיעה

[ctx: OSM::shop]
en: Hi-fi
he: ציוד הגברה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
he: בית חולים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hostel
he: מלונית

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hotel
he: מלון

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
he: כלי בית

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
he: גלידה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Information
he: מידע

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
he: עיצוב פנים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
he: בית קפה אינטרנט

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
he: תכשיטים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kiosk
he: דוכן

[ctx: OSM::room]
en: Kitchen
he: מטבח

[ctx: OSM::room]
en: Laboratory
he: מעבדה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
he: כביסה

[ctx: OSM::room]
en: Lecture Hall
he: אולם הרצאות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
he: ספרייה

[ctx: OSM::amenity]
en: Locker
he: תא אחסון

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
he: מנעולן

[ctx: OSM::amenity]
en: Lost & Found
he: אבידות ומציאות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mall
he: קניון

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
he: שוק

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
he: ציוד רפואי

[ctx: OSM::room]
en: Meeting Room
he: חדר ישיבות

[ctx: OSM::historic]
en: Memorial
he: אנדרטה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
he: טלפונים סלולריים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Money Transfer
he: העברת כסף

[ctx: OSM::historic]
en: Monument
he: מונומנט

[ctx: OSM::shop]
en: Motorcycle
he: אופנועים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
he: חניית אופנועים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
he: השכרת אופנועים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Museum
he: מוזיאון

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
he: מוזיקה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
he: כלי נגינה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Newsagent
he: סוכנות חדשות

[ctx: OSM::amenity]
en: Nightclub
he: מועדון לילה

[ctx: OSM::shop]
en: Nutrition Supplements
he: תוספי תזונה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
he: ציוד משרדי

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
he: אופטיקאי/ת

[ctx: OSM::healthcare]
en: Optometrist
he: אופטומטריסט/ית

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Outdoor
he: ציוד שטח

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
he: צבע

[ctx: outdoor recreational area]
en: Park
he: פארק

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
he: חנייה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
he: כרטיסי חנייה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
he: מאפים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
he: חנות בשמים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
he: חיות מחמד

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
he: בית מרקחת

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
he: צילום

[ctx: OSM::healthcare]
en: Physiotherapist
he: פיזיותרפיסט/ית

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
he: מקום סגידה

en: Playground
he: מגרש משחקים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
he: משטרה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
he: תיבת דואר

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
he: סניף דואר

[ctx: OSM::shop]
en: Potery
he: כדרות

[ctx: OSM::healthcare]
en: Psychotherapist
he: פסיכותרפיסט/ית

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pub
he: פאב

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
he: כרטיסי תחבורה ציבורית

[ctx: OSM::building]
en: Train Station
he: תחנת רכבת

[ctx: place to welcome guests, e.g. in a hotel]
en: Reception
he: קבלה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
he: מיחזור

[ctx: OSM::amenity]
en: Research Institute
he: מכון מחקר

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Restaurant
he: מסעדה

[ctx: OSM::amenity]
en: Sauna
he: סאונה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
he: בית ספר

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kick Scooter Rental
he: השכרת קורקינטים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Seafood
he: מאכלי ים

[ctx: OSM::shop]
en: Second Hand
he: יד שנייה

[ctx: OSM::room]
en: Seminar Room
he: חדר כנסים

[ctx: OSM::shop]
en: Shoe Repair
he: סנדלר

[ctx: OSM::shop]
en: Shoes
he: נעליים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
he: חנות

[ctx: OSM::amenity]
en: Shower
he: מקלחת

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
he: מתחם חברתי

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Souvenirs
he: מזכרות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
he: ציוד ספורט

[ctx: OSM::amenity]
en: Sports Center
he: מרכז ספורט

[ctx: OSM::amenity]
en: Sports Hall
he: אולם ספורט

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Stationery
he: ציוד משרדי

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Supermarket
he: סופרמרקט

[ctx: OSM::vending]
en: Sweets
he: ממתקים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
he: חייט

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tattoo
he: קעקועים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Taxi
he: מונית

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
he: תה

[ctx: OSM::shop]
en: Telecommunication
he: ציוד תקשורת

[ctx: OSM::room]
en: Terrace
he: אמפי

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
he: תיאטרון

[ctx: OSM::tourism]
en: Theme Park
he: פארק שעשועים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tickets
he: כרטיסים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
he: טבק

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
he: בתי שימוש

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
he: בניין העירייה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
he: צעצועים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
he: סוכנות נסיעות

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
he: אוניברסיטה

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Variety Store
he: חנות כלבו

[ctx: OSM::amenity]
en: Vending Machine
he: מכונת ממכר

[ctx: OSM::amenity]
en: Veterinary
he: וטרינר

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
he: משחקי וידאו

[ctx: OSM::tourism]
en: Viewpoint
he: אשנב

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Waiting Area
he: אזור המתנה

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
he: סל אשפה

[ctx: OSM::shop]
en: Watches
he: שעונים

[ctx: OSM::vending]
en: Water
he: מים

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Wine
he: יינות

[ctx: OSM::tourism]
en: Zoo
he: גן חניות

[ctx: OSM::cuisine]
en: African
he: אפריקאי

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
he: אמריקאי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
he: ערבי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
he: ארגנטינאי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
he: אסיאתי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
he: אוסטרי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bagel
he: כעכים

[ctx: OSM::cuisine]
en: Balkan
he: בלקני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Barbecue
he: על האש

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bavarian
he: בווארי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Beef Bowl
he: קערת בשר

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bolivian
he: בוליביאני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
he: ברזילאי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
he: ארוחת בוקר

[ctx: OSM::cuisine]
en: British
he: בריטי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brunch
he: ארוחת בוהריים

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bubble Tea
he: באבל טי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Buffet
he: בופה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Burger
he: המבורגר

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
he: עוגה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Caribbean
he: קריבי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
he: עוף

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
he: סיני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee
he: קפה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee Shop
he: חנות קפה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cookies
he: עוגיות

[ctx: OSM::cuisine]
en: Crêpe
he: קרפ

[ctx: OSM::cuisine]
en: Curry
he: קארי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Czech
he: צ׳כי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Dessert
he: קינוח

[ctx: OSM::cuisine]
en: Donut
he: סופגניות

[ctx: OSM::cuisine]
en: Dumplings
he: דאמפלינגס

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ethiopian
he: אתיופי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Falafel
he: פלאפל

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fast Food
he: מזון מהיר

[ctx: OSM::cuisine]
en: Filipino
he: פיליפיני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
he: דגים

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish & Chips
he: דגים וטוגנים

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
he: צרפתי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fries
he: טוגנים

[ctx: OSM::cuisine]
en: Georigan
he: גאורגי

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
he: גרמני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
he: יווני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Grill
he: מנגל

[ctx: OSM::cuisine]
en: Gyros
he: גירוס

[ctx: OSM::cuisine]
en: Hawaiian
he: הוואיי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Hot Dog
he: נקניקיות

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
he: גלידה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
he: הודי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
he: אינדונזי

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
he: בינלאומי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Irish
he: אירי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
he: איטלקי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pizza
he: פיצה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
he: יפני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
he: מיץ

[ctx: OSM::cuisine]
en: Kebab
he: קבב

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
he: קוריאני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
he: לבנוני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Local
he: מקומי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Malaysian
he: מלזי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Meat
he: בשר

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
he: ים תיכוני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
he: מקסיקני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Moroccan
he: מרוקאי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Nepalese
he: נפאלי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Noodle
he: אטריות

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
he: פקיסטני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pancake
he: פנקייק

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pasta
he: פסטה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pastry
he: מאפים

[ctx: OSM::cuisine]
en: Persian
he: פרסי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Peruvian
he: פרואני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Poke
he: פוקה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
he: פולני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
he: פורטוגלי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pretzel
he: כעכים

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ramen
he: ראמן

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
he: אזורי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Russian
he: רוסי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
he: סלט

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sandwich
he: כריכים

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
he: נקניקים

[ctx: OSM::cuisine]
en: Seafood
he: מאכלי ים

[ctx: OSM::cuisine]
en: Shawarma
he: שווארמה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
he: מרק

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
he: ספרדי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Steak
he: אומצה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sushi
he: סושי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Syrian
he: סורי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tacos
he: טאקוס

[ctx: OSM::cuisine]
en: Taiwanese
he: טאיוואני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tapas
he: טפאס

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tea
he: תה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Teahouse
he: בית תה

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tex-Mex
he: טקס-מקס

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
he: תאילנדי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
he: טורקי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
he: צמחוני

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
he: וייטנאמי

[ctx: OSM::cuisine]
en: Waffles
he: וואפל

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken Wings
he: כנפי עוף

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: female
he: נשים

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: male
he: גברים

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: unisex
he: יוניסקס

en: %1m
he: %1 מ׳

en: %1km
he: %1 ק״מ

en: Wikipedia
he: ויקיפדיה

en: Opening Hours
he: שעות פתיחה

en: Contact
he: פרטי קשר

en: Payment
he: תשלום

en: Toilets
he: שירותים

en: Accessibility
he: נגישות

en: Parking
he: חנייה

en: Operator
he: מפעיל

en: Formerly
he: לשעבר

en: Description
he: תיאור

en: Routes
he: נתיבים

en: Cuisine
he: מטבח

en: Diet
he: תזונה

en: Takeaway
he: איסוף עצמי

[ctx: electrical power socket]
en: Socket
he: שקע

en: Available vehicles
he: כלי רכב זמינים

en: Fee
he: עמלה

en: Authentication
he: אימות

en: Bicycle parking
he: חניית אופניים

en: Capacity
he: קיבולת

en: Disabled parking spaces
he: מקומות חנייה לנכים

en: Women parking spaces
he: מקומות חנייה לנשים

en: Parent parking spaces
he: מקומות חנייה להורים

en: Parking spaces for charging
he: מקומות חנייה לטעינה

en: Maximum stay
he: שהות מרבית

en: Diaper changing table
he: עמדת התחלה

en: Gender
he: מגדר

en: Address
he: כתובת

en: Phone
he: טלפון

en: Email
he: דוא״ל

en: Website
he: אתר

en: Cash
he: מזומן

en: Digital
he: דיגיטלי

en: Debit cards
he: כרטיסי חיוב

en: Credit cards
he: כרטיסי אשראי

en: Stored value cards
he: כרטיסי ערך צבור

en: Wheelchair access
he: גישה לכיסא גלגלים

en: Wheelchair lift
he: מעלית לכיסא גלגלים

en: Central key
he: מפתח מרכזי

en: Speech output
he: פלט דיבור

en: Tactile writing
he: כתיבה תחושתית

[ctx: transport network]
en: Network
he: רשת

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
he: טווח שנותר

en: only %1
he: %1 בלבד

en: no %1
he: אין %1

[ctx: electrical current/Ampere value]
en: %1 A
he: %1 אמפר

[ctx: electrical power/kilowatt value]
en: %1 kW
he: %1 קילו־ואט

en: yes
he: יש

[ctx: payment option]
en: coins only
he: מטבעות בלבד

[ctx: payment option]
en: notes only
he: שטרות בלבד

en: no
he: אין

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
he: נטול גלוטן

[ctx: OSM::diet_type]
en: halal
he: חלאל

[ctx: OSM::diet_type]
en: kosher
he: כשר

[ctx: OSM::diet_type]
en: lactose free
he: נטול לקטוז

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegan
he: טבעוני

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegetarian
he: צמחוני

[ctx: OSM::payment_method]
en: Diners Club
he: מועדון דיינרס

[ctx: OSM::payment_method]
en: Discover Card
he: כרטיס Discover

[ctx: OSM::payment_method]
en: Mastercard
he: מסטרכארד

[ctx: OSM::payment_method]
en: Visa
he: ויזה

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
he: מוגבל

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
he: אין

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
he: יש

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Schuko
he: שוקו

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla
he: טסלה

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla Supercharger
he: טסלה Supercharger

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla Supercharger CCS
he: טסלה Supercharger CCS

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2
he: סוג 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 cable
he: כבל סוג 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 CCS
he: סוג 2 CCS

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type E
he: סוג E

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: app
he: יישומון

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: membership card
he: כרטיס מועדון

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
he: ללא

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
he: שיחת טלפון

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: SMS
he: מסרון/SMS

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: anchors
he: ווים

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: bollard
he: בולרד

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
he: מבנה

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: ground slots
he: חריצים בקרקע

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: lockers
he: תאי נעילה

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: racks
he: מתלים

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
he: סככה

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: stands
he: מעמדים

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wall loops
he: לולאות בקיר

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wide stands
he: מעמדים רחבים

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
he[0]: אופניים
he[1]: שני אופניים
he[2]: %1 אופניים
he[3]: %1 אופניים

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 pedelec | %1 pedelecs
he[0]: אופניים חשמליים
he[1]: שני אופניים חשמליים
he[2]: %1 אופניים חשמליים
he[3]: %1 אופניים חשמליים

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 kick scooter | %1 kick scooters
he[0]: קורקינט
he[1]: שני קורקינטים
he[2]: %1 קורקינטים
he[3]: %1 קורקינטים

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 moped | %1 mopeds
he[0]: טוסטוס
he[1]: שני טוסטוסים
he[2]: %1 טוסטוסים
he[3]: %1 טוסטוסים

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
he[0]: מכונית
he[1]: שתי מכוניות
he[2]: %1 מכוניות
he[3]: %1 מכוניות

[ctx: tactile writing]
en: braille
he: ברייל

[ctx: tactile writing]
en: embossed printed letters
he: אותיות מודפסות מובלטות

[ctx: tactile writing]
en: engraved printed letters
he: אותיות מודפסות חרוטות

en: Ground floor
he: קומת קרקע

en: Floor %1
he: קומה %1
