kosmindoormap - en to ia translation catalogue (84 entries)

[ctx: amenity category]
en: Shops
ia: Botecas

[ctx: amenity category]
en: Toilets
ia: Toilettes

en: Elevator
ia: Ascensor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
ia: Appartamento

[ctx: OSM::shop]
en: Art
ia: Arte

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
ia: Material Illustrative (Artwork)

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
ia: Bursa

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
ia: Paneteria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
ia: Banca

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bar
ia: Barra

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
ia: Lecto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
ia: Bicycletta

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
ia: Libros

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
ia: Automobile

[ctx: OSM::historic]
en: Castle
ia: Castello

[ctx: OSM::shop]
en: Cheese
ia: Caseo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
ia: Caffe

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
ia: Computator

[ctx: OSM::room]
en: Computer Lab
ia: Laboratorio de Computator

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
ia: Electronica

[ctx: OSM::shop]
en: Food
ia: Alimento

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
ia: Galeria

[ctx: OSM::shop]
en: Games
ia: Jocos

[ctx: OSM::office]
en: Government
ia: Governo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
ia: Libreria

[ctx: OSM::amenity]
en: Lost & Found
ia: Trovate & Perdite

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
ia: Telephono mobile

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
ia: Musica

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
ia: Officio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
ia: Pictura

en: Playground
ia: Parco de amusamento

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Restaurant
ia: Restaurante

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
ia: Schola

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
ia: Toilettes

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
ia: Joculos

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
ia: Universitate

[ctx: OSM::vending]
en: Water
ia: Aqua

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
ia: Jentaculo

[ctx: OSM::cuisine]
en: Caribbean
ia: Caribe

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee
ia: Caffe

[ctx: OSM::cuisine]
en: Czech
ia: Tchech

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
ia: Pisce

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
ia: Francese

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
ia: Germano

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
ia: Greco

[ctx: OSM::cuisine]
en: Hawaiian
ia: Hawaian

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
ia: Indonesiano

[ctx: OSM::cuisine]
en: Irish
ia: Irlandese

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
ia: Italiano

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
ia: Japonese

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
ia: Coreano

[ctx: OSM::cuisine]
en: Persian
ia: Farsi (Perse)

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
ia: Polonese

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
ia: Portugese

[ctx: OSM::cuisine]
en: Russian
ia: Russo

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
ia: Espaniol

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
ia: Turc

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: female
ia: femina

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: male
ia: masculo

en: Contact
ia: Contacto

en: Payment
ia: Pagamento

en: Toilets
ia: Toilettes

en: Accessibility
ia: Accessibilitate

[ctx: electrical power socket]
en: Socket
ia: Prisa

en: Fee
ia: Honorario

en: Capacity
ia: Capacitate

en: Gender
ia: Genere

en: Address
ia: Adresse

en: Phone
ia: Telephono

en: Email
ia: E-posta

en: Website
ia: Sito Web

en: Cash
ia: Moneta Contante

[ctx: transport network]
en: Network
ia: Rete

en: only %1
ia: solmente %1

en: yes
ia: si

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
ia: Limitate

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
ia: si

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2
ia: Typo 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type E
ia: Typo E

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
ia: nulle

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
ia: appello telephonic

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
ia[0]: %1 bicycletta
ia[1]: %1 bicyclettas

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
ia[0]: %1 Automobile
ia[1]: %1 Automobiles

en: Floor %1
ia: Etage %1
