kosmindoormap - en to it translation catalogue (247 entries)

en: KDE OSM Indoor Map
it: Mappe per interni OSM di KDE

en: Opening Hours
it: Orari di apertura

en: Contact
it: Contatto

en: Payment
it: Pagamento

en: Toilets
it: Servizi igienici

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Parking
it: Parcheggio

en: Operator
it: Operatore

en: Formerly
it: Precedentemente

en: Routes
it: Itinerari

en: Cuisine
it: Cucina

en: Diet
it: Dieta

en: Takeaway
it: Take away

[ctx: electrical power socket]
en: Socket
it: Presa

en: Available vehicles
it: Veicoli disponibili

en: Fee
it: Prezzo

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Bicycle parking
it: Parcheggio biciclette

en: Capacity
it: Capacità

en: Disabled parking spaces
it: Parcheggi per disabili

en: Women parking spaces
it: Parcheggi per donne

en: Parent parking spaces
it: Parcheggi per i genitori

en: Parking spaces for charging
it: Parcheggi per la ricarica

en: Maximum stay
it: Permanenza massima

en: Diaper changing table
it: Fasciatoio

en: Address
it: Indirizzo

en: Phone
it: Telefono

en: Email
it: Posta elettronica

en: Website
it: Sito web

en: Cash
it: Contanti

en: Digital
it: Digitale

en: Debit cards
it: Carte di debito

en: Credit cards
it: Carte di credito

en: Stored value cards
it: Carte di valore immagazzinate

en: Wheelchair access
it: Accesso per sedia a rotelle

en: Central key
it: Chiave centrale

[ctx: transport network]
en: Network
it: Rete

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
it: Autonomia residua

en: only %1
it: solo %1

en: yes
it: sì

[ctx: payment option]
en: coins only
it: solo monete

[ctx: payment option]
en: notes only
it: solo banconote

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
it: Alcolici

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
it: Appartamento

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Arts Center
it: Centro delle arti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
it: Opera d'arte

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
it: Bancomat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
it: Attrazione

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
it: Borse

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
it: Panetteria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
it: Banca

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bar
it: American bar

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beauty
it: Bellezza

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
it: Letto

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
it: Panchina

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
it: Bevande

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
it: Biciclette

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
it: Parcheggio biciclette

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
it: Noleggio biciclette

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
it: Libri

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
it: Cambiavalute

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
it: Macelleria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
it: Bar/Caffetteria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
it: Automobili

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
it: Noleggio automobili

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
it: Stazione di ricarica

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
it: Farmacia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chocolate
it: Cioccolata

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
it: Mura cittadine

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
it: Vestiti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
it: Caffè

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
it: Confetteria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Convenience Store
it: Minimarket

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Copy Shop
it: Copisteria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
it: Cosmetici

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
it: Palazzo di giustizia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Deli
it: Gastronomia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
it: Grande magazzino

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Doctor
it: Medico

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
it: Negozio di hardware

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
it: Acqua potabile

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
it: Lavaggio a secco

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
it: Elettronica

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
it: Moda

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ferry Terminal
it: Terminal dei traghetti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
it: Fioraio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
it: Fontana

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
it: Arredamento

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
it: Galleria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
it: Giardino

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden Center
it: Articoli per giardinaggio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
it: Articoli da regalo

[ctx: OSM::office]
en: Government
it: Governo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
it: Fruttivendolo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
it: Pensione

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
it: Parrucchiere

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hearing Aids
it: Apparecchi acustici

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
it: Ospedale

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hostel
it: Ostello

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hotel
it: Albergo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
it: Articoli per la casa

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
it: Gelataio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Information
it: Informazioni

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
it: Decorazione d'interni

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
it: Internet cafe

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
it: Gioielleria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kiosk
it: Chiosco

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
it: Lavanderia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
it: Biblioteca

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locker
it: Armadietto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
it: Fabbro

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Lost & Found
it: Oggetti smarriti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mall
it: Centro commerciale

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
it: Mercato

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
it: Forniture mediche

[ctx: OSM::historic]
en: Memorial
it: Memoriale

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
it: Telefonia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Money Transfer
it: Trasferimento di denaro

[ctx: OSM::historic]
en: Monument
it: Monumento

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
it: Parcheggio moto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
it: Noleggio moto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Museum
it: Museo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
it: Musica

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
it: Strumenti musicali

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Newsagent
it: Edicola

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
it: Ufficio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
it: Ottico

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Outdoor
it: All'aperto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
it: Pittura

[ctx: outdoor recreational area]
en: Park
it: Parco

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
it: Parcheggio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
it: Biglietti per il parcheggio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
it: Pasticceria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
it: Profumeria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
it: Animali

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
it: Farmacia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
it: Fotografia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
it: Luogo di culto

en: Playground
it: Parco giochi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
it: Polizia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
it: Buca delle lettere

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
it: Ufficio postale

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
it: Biglietti per il trasporto pubblico

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
it: Riciclaggio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Restaurant
it: Ristorante

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
it: Scuola

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kick Scooter Rental
it: Noleggio monopattini

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Seafood
it: Pescheria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shoes
it: Scarpe

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
it: Negozio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
it: Struttura sociale

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Souvenirs
it: Souvenir

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
it: Sport

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Stationery
it: Cartoleria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Supermarket
it: Supermercato

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
it: Sarto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tattoo
it: Tatuaggi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
it: Tè

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
it: Teatro

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tickets
it: Biglietti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
it: Tabacco

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
it: Servizi igienici

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
it: Municipio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
it: Giocattoli

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
it: Agenzia di viaggi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
it: Università

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Variety Store
it: Negozio di varietà

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
it: Videogiochi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Waiting Area
it: Sala d'aspetto

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
it: Cestino dei rifiuti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Wine
it: Vino

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
it: Americana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
it: Araba

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
it: Argentina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
it: Asiatica

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
it: Austriaca

[ctx: OSM::cuisine]
en: BBQ
it: Barbecue

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
it: Brasiliana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
it: Colazione

[ctx: OSM::cuisine]
en: Burger
it: Hamburger

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
it: Torta

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
it: Pollo

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
it: Cinese

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee Shop
it: Caffetteria

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cookies
it: Cookie

[ctx: OSM::cuisine]
en: Donut
it: Ciambella

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
it: Pesce

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish & Chips
it: Pesce fritto e patatine

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
it: Francese

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
it: Tedesca

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
it: Greca

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
it: Gelato

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
it: Indiana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
it: Indonesiana

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
it: Internazionale

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
it: Italiana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
it: Giapponese

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
it: Spremuta

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
it: Coreana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
it: Libanese

[ctx: OSM::cuisine]
en: Local
it: Locale

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
it: Mediterranea

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
it: Messicana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Noodle
it: Spaghetti

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
it: Pakistana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
it: Polacca

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
it: Portoghese

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ramen
it: Rumena

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
it: Regionale

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
it: Insalata

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sandwich
it: Tramezzino

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
it: Salsiccia

[ctx: OSM::cuisine]
en: Seafood
it: Frutti di mare

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
it: Zuppa

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
it: Spagnola

[ctx: OSM::cuisine]
en: Steak
it: Bistecca

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
it: Tailandese

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
it: Turca

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
it: Vegetariana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
it: Vietnamita

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
it: Senza glutine

[ctx: OSM::diet_type]
en: lactose free
it: senza lattosio

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegan
it: vegana

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegetarian
it: vegetariana

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
it: limitato

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
it: sì

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2
it: Tipo 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 cable
it: Cavo di tipo 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 CCS
it: Tipo 2 CCS

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type E
it: Tipo E

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: membership card
it: tessera socio

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
it: nessuna

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
it: chiamata telefonica

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: anchors
it: ancore

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: bollard
it: dissuasore

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
it: edificio

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: ground slots
it: rastrelliere

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: lockers
it: armadietti

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: racks
it: rastrelliere

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
it: rimessa

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: stands
it: sostegni

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wall loops
it: anelli a muro

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wide stands
it: sostegni larghi

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
it[0]: %1 bicicletta
it[1]: %1 biciclette

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 kick scooter | %1 kick scooters
it[0]: %1 monopattino
it[1]: %1 monopattini

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 moped | %1 mopeds
it[0]: %1 ciclomotore
it[1]: %1 ciclomotori

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
it[0]: %1 automobile
it[1]: %1 automobili
