kosmindoormap - en to nl translation catalogue (217 entries)

en: KDE OSM Indoor Map
nl: KDE OSM indoorkaart

en: Opening Hours
nl: Openingsuren

en: Contact
nl: Contactpersoon

en: Payment
nl: Betaling

en: Toilets
nl: Toiletten

en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: Parking
nl: Parkeren

en: Formerly
nl: Vroeger

en: Cuisine
nl: Keuken

en: Diet
nl: Dieet

en: Takeaway
nl: Afhaalwinkel

en: Available vehicles
nl: Beschikbare voertuigen

en: Fee
nl: Kosten

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Bicycle parking
nl: Fietsstalling

en: Capacity
nl: Capaciteit

en: Disabled parking spaces
nl: Gehandicapten parkeerplaatsen

en: Women parking spaces
nl: Parkeerplaatsen voor vrouwen

en: Parent parking spaces
nl: Parkeerplaatsen voor ouders

en: Parking spaces for charging
nl: Betaalde parkeerplaatsen

en: Maximum stay
nl: Maximum verblijf

en: Diaper changing table
nl: Tafel voor verwisselen van luiers

en: Address
nl: Adres

en: Phone
nl: Telefoon

en: Email
nl: E-mail

en: Cash
nl: Geld

en: Digital
nl: Digitaal

en: Debit cards
nl: Betaalkaarten

en: Credit cards
nl: Creditcards

en: Stored value cards
nl: Opgeslagen betaalkaarten

en: Wheelchair access
nl: Toegang voor rolstoelen

en: Central key
nl: Centrale sleutel

[ctx: transport network]
en: Network
nl: Netwerk

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
nl: Resterend bereik

en: only %1
nl: alleen %1

en: no %1
nl: geen %1

en: yes
nl: ja

[ctx: payment option]
en: coins only
nl: alleen munten

[ctx: payment option]
en: notes only
nl: alleen bankbiljetten

en: no
nl: nee

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
nl: Appartement

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Arts Center
nl: Kunstcentrum

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
nl: Kunst

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
nl: Pinautomaat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
nl: Attractie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
nl: Tas

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
nl: Bakkerij

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beauty
nl: Schoonheidssalon

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
nl: Bankje

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
nl: Slijterij

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
nl: Fiets

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
nl: Fietsstalling

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
nl: Huurfietsen

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
nl: Boeken

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Boutique
nl: Boetiek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
nl: Wisselkantoor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
nl: Slager

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
nl: Auto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
nl: Huurauto's

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Sharing
nl: Auto delen

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
nl: Oplaadstation

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
nl: Drogist

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
nl: Stadsmuur

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
nl: Kleding

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
nl: Koffie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
nl: Banketbakker

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Convenience Store
nl: Buurtwinkel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Copy Shop
nl: Copyshop

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
nl: Cosmetica

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
nl: Rechtbank

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
nl: Warenhuis

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Doctor
nl: Arts

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
nl: Bouwmarkt

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
nl: Drinkwater

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
nl: Stomerij

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
nl: Elektronica

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
nl: Mode

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ferry Terminal
nl: Ferry-terminal

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
nl: Bloemen

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Food Court
nl: Voedselplein

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
nl: Fontein

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
nl: Meubilair

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
nl: Galerij

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
nl: Tuin

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden Center
nl: Tuincentrum

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
nl: Cadeaushop

[ctx: OSM::office]
en: Government
nl: Overheid

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
nl: Groenten

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
nl: Pension

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
nl: Kapsalon

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hearing Aids
nl: Gehoorapparaten

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
nl: Hospitaal

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hostel
nl: Herberg

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
nl: Huisraad

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Information
nl: Informatie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
nl: Interieurdecoratie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
nl: Internetcafé

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
nl: Juwelen

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
nl: Wasserette

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
nl: Bibliotheek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
nl: Sleutelmaker

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Lost & Found
nl: Overig

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mall
nl: Warenhuis

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
nl: Marktplein

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
nl: medische voorziening

[ctx: OSM::historic]
en: Memorial
nl: Gedenkteken

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
nl: Mobiele telefoon

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Money Transfer
nl: Overboeking

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
nl: Parkeren motorfietsen

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
nl: Motorenverhuur

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
nl: Muziek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
nl: Muziekinstrumenten

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Newsagent
nl: Nieuwsagent

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
nl: Kantoor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
nl: Opticiën

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Outdoor
nl: Buiten

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
nl: Verf

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
nl: Parkeren

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
nl: Parkeertickets

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
nl: Gebak

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
nl: Parfumerie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
nl: Huisdier

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
nl: Apotheek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
nl: Foto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
nl: Gebedsplaats

en: Playground
nl: Speelveld

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
nl: Politie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
nl: Postbus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
nl: Postkantoor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
nl: Openbaarvervoerkaartjes

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
nl: Tweedehands

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kick Scooter Rental
nl: Kick scooterverhuur

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Seafood
nl: Zeebanket

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shoes
nl: Schoenen

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
nl: Winkel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
nl: Hangplek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
nl: Sport

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Stationery
nl: Schrijfbehoeften

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Supermarket
nl: Supermarkt

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
nl: Kleermaker

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
nl: Thee

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
nl: Theater

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
nl: Tabak

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
nl: Toiletten

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
nl: Stadhuis

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
nl: Speelgoed

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
nl: Reisbureau

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
nl: Universiteit

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Variety Store
nl: Variawinkel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
nl: Videospellen

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Waiting Area
nl: Wachtruimte

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
nl: Prullenbak

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
nl: Amerikaans

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
nl: Arabisch

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
nl: Argentijns

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
nl: Aziatisch

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
nl: Oostenrijks

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
nl: Braziliaans

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
nl: Ontbijt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
nl: Kip

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
nl: Chinees

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee Shop
nl: Coffeeshop

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
nl: Vis

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
nl: Frans

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
nl: Duits

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
nl: Grieks

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
nl: Indisch

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
nl: Indonesisch

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
nl: Internationaal

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
nl: Italiaans

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
nl: Japans

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
nl: Sap

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
nl: Koreaans

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
nl: Libanees

[ctx: OSM::cuisine]
en: Local
nl: Lokaal

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
nl: Mediterraans

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
nl: Mexicaans

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
nl: Pakistaans

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pancake
nl: Pannenkoek

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
nl: Pools

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
nl: Portugees

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
nl: Regionaal

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
nl: Salade

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
nl: Worstje

[ctx: OSM::cuisine]
en: Seafood
nl: Zeebanket

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
nl: Soep

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
nl: Spaans

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
nl: Thais

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
nl: Turks

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
nl: Vegetarisch

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
nl: Vietnamees

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
nl: glutenvrij

[ctx: OSM::diet_type]
en: lactose free
nl: lactosevrij

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegan
nl: veganistisch

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegetarian
nl: vegetarisch

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
nl: beperkte toegang

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
nl: nee

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
nl: ja

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla Supercharger
nl: Tesla superlader

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla Supercharger CCS
nl: Tesla superlader CCS

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 cable
nl: Type 2 kabel

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: membership card
nl: lidmaatschapskaart

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
nl: geen

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
nl: Telefoongesprek

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: anchors
nl: ankers

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: bollard
nl: meerpaal

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
nl: gebouw

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: ground slots
nl: grondsleuven

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: racks
nl: rekken

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
nl: schuurtje

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: stands
nl: fietsenstandaarden

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wall loops
nl: muurlussen

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wide stands
nl: brede fietsenstandaarden

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
nl[0]: %1 fiets
nl[1]: %1 fietsen

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 pedelec | %1 pedelecs
nl[0]: %1 elektrische fiets
nl[1]: %1 elektrische fietsen

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 moped | %1 mopeds
nl[0]: %1 bromfiets
nl[1]: %1 bromfietsen

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
nl[0]: %1 auto
nl[1]: %1 auto's
