kosmindoormap - en to pt translation catalogue (251 entries)

en: KDE OSM Indoor Map
pt: Mapa de Interiores do OSM para o KDE

en: Wikipedia
pt: Wikipédia

en: Opening Hours
pt: Horários de Abertura

en: Contact
pt: Contacto

en: Payment
pt: Pagamento

en: Toilets
pt: Casas de Banho

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: Parking
pt: Estacionamento

en: Operator
pt: Operador

en: Formerly
pt: Anterior

en: Routes
pt: Trajectos

en: Cuisine
pt: Cozinha

en: Diet
pt: Dieta

en: Takeaway
pt: 'Takeaway'

[ctx: electrical power socket]
en: Socket
pt: Tomada

en: Available vehicles
pt: Veículos disponíveis

en: Fee
pt: Taxa

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Bicycle parking
pt: Estacionamento de bicicletas

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Disabled parking spaces
pt: Estacionamento para mobilidade reduzida

en: Women parking spaces
pt: Estacionamento para mulheres

en: Parent parking spaces
pt: Estacionamento para pais

en: Parking spaces for charging
pt: Estacionamento para carregamento

en: Maximum stay
pt: Estadia máxima

en: Diaper changing table
pt: Fraldário

en: Address
pt: Endereço

en: Phone
pt: Telefone

en: Email
pt: E-mail

en: Website
pt: Página Web

en: Cash
pt: Dinheiro

en: Debit cards
pt: Cartões de débito

en: Credit cards
pt: Cartões de crédito

en: Stored value cards
pt: Cartões de oferta

en: Wheelchair access
pt: Acesso de cadeira de rodas

en: Central key
pt: Chave central

[ctx: transport network]
en: Network
pt: Rede

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
pt: Gama restante

en: only %1
pt: apenas %1

en: no %1
pt: excluindo %1

en: yes
pt: sim

[ctx: payment option]
en: coins only
pt: apenas moedas

[ctx: payment option]
en: notes only
pt: apenas notas

en: no
pt: não

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
pt: Álcool

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
pt: Apartamento

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Arts Center
pt: Centro de Artes

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
pt: Artes

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
pt: MB

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
pt: Atracção

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
pt: Saco

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
pt: Padaria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
pt: Banco

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beauty
pt: Beleza

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
pt: Cama

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
pt: Banco

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
pt: Bebidas

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
pt: Bicicleta

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
pt: Estacionamento de Bicicletas

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
pt: Aluguer de Bicicletas

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
pt: Livros

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
pt: Casa de Câmbio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
pt: Talho

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
pt: Café

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
pt: Carro

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
pt: Aluguer Automóvel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Sharing
pt: Partilha de Carros

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
pt: Estação de Carga

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
pt: Químico

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
pt: Muralha

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
pt: Roupas

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
pt: Café

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
pt: Computador

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
pt: Confeitaria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Convenience Store
pt: Loja de Conveniência

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Copy Shop
pt: Loja de Fotocópias

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
pt: Cosmética

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
pt: Tribunal

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Deli
pt: Pastelaria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
pt: Loja de Departamentos

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Doctor
pt: Médico

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
pt: Loja de Ferragens

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
pt: Água Potável

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
pt: Limpeza a Seco

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
pt: Electrónica

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
pt: Moda

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fast Food
pt: Comida Rápida

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ferry Terminal
pt: Terminal de 'Ferry'

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
pt: Florista

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Food Court
pt: Cantina

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
pt: Fonte

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
pt: Mobiliário

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
pt: Galeria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
pt: Jardim

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden Center
pt: Centro de Jardinagem

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
pt: Loja de Ofertas

[ctx: OSM::office]
en: Government
pt: Governo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
pt: Frutaria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
pt: Alojamento

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
pt: Cabeleireiro

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hearing Aids
pt: Auxiliares de Audição

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
pt:  Artigos para Casa

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
pt: Gelados

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Information
pt: Informações

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
pt: Decoração de Interiores

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
pt: Café com Internet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
pt: Joalharia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kiosk
pt: Quiosque

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
pt: Lavandaria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
pt: Biblioteca

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locker
pt: Cacifo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
pt: Chaveiro

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Lost & Found
pt: Perdidos & Achados

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mall
pt: Centro Comercial

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
pt: Mercado

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
pt: Equipamento Médico

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
pt: Telemóvel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Money Transfer
pt: Transferência de Dinheiro

[ctx: OSM::historic]
en: Monument
pt: Monumento

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
pt: Estacionamento de Motociclos

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
pt: Aluguer de Motociclos

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Museum
pt: Museu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
pt: Música

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
pt: Instrumentos Musicais

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Newsagent
pt: Agente Noticioso

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
pt: Escritório

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
pt: Optometrista

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Outdoor
pt: Exterior

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
pt: Tintas

[ctx: outdoor recreational area]
en: Park
pt: Parque

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
pt: Estacionamento

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
pt: Bilhetes de Estacionamento

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
pt: Pastelaria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
pt: Perfumaria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
pt: Animal de Estimação

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
pt: Farmácia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
pt: Fotografia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
pt: Local de Culto

en: Playground
pt: Parque de Diversões

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
pt: Polícia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
pt: Marco do Correio

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
pt: Estação dos Correios

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
pt: Bilhetes de Transportes Públicos

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
pt: Reciclagem

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Restaurant
pt: Restaurante

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
pt: Escola

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kick Scooter Rental
pt: Aluguer de Trotinetes

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Seafood
pt: Marisco

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shoes
pt: Sapatos

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
pt: Loja

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
pt: Instituição Social

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Souvenirs
pt: Recordações

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
pt: Desporto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Stationery
pt: Papelaria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Supermarket
pt: Supermercado

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
pt: Alfaiate

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tattoo
pt: Tatuagens

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Taxi
pt: Táxi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
pt: Chá

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
pt: Teatro

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tickets
pt: Bilhetes

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
pt: Tabacaria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
pt: Casas de Banho

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
pt: Câmara Municipal

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
pt: Brinquedos

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
pt: Agência de Viagens

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
pt: Universidade

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Variety Store
pt: Loja de Variedades

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
pt: Jogos de Vídeo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Waiting Area
pt: Sala de Espera

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
pt: Cesto do Lixo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Wine
pt: Vinho

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
pt: Americana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
pt: Árabe

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
pt: Argentina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
pt: Asiática

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
pt: Austríaca

[ctx: OSM::cuisine]
en: BBQ
pt: Grelhados

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
pt: Brasileira

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
pt: Pequeno-Almoço

[ctx: OSM::cuisine]
en: Burger
pt: Hambúrgueres

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
pt: Bolo

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
pt: Galinha

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
pt: Chinesa

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee Shop
pt: Cafetaria

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cookies
pt: Biscoitos

[ctx: OSM::cuisine]
en: Crêpe
pt: Crepe

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
pt: Peixe

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish & Chips
pt: Peixe & Batatas Fritas

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
pt: Francesa

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
pt: Alemã

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
pt: Grega

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
pt: Gelataria

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
pt: Indiana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
pt: Indonésia

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
pt: Internacional

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
pt: Italiana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
pt: Japonesa

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
pt: Sumos

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
pt: Coreana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
pt: Libanesa

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
pt: Mediterrânica

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
pt: Mexicana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Noodle
pt: Massas

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
pt: Paquistanesa

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pancake
pt: Panquecas

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pasta
pt: Massa

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
pt: Polaca

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
pt: Portuguesa

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
pt: Saladas

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sandwich
pt: Sandes

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
pt: Salsichas

[ctx: OSM::cuisine]
en: Seafood
pt: Marisco

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
pt: Sopas

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
pt: Espanhola

[ctx: OSM::cuisine]
en: Steak
pt: Bifes

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
pt: Tailandesa

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
pt: Turca

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
pt: Vegetariana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
pt: Vietnamita

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
pt: sem glúten

[ctx: OSM::diet_type]
en: lactose free
pt: sem lactose

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegetarian
pt: vegetariana

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
pt: limitado

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
pt: não

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
pt: sim

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla Supercharger
pt: Super-Carregador Tesla

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla Supercharger CCS
pt: Super-Carregador Tesla CCS

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2
pt: Tipo 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 cable
pt: Cabo tipo 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 CCS
pt: CCS tipo 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type E
pt: Tipo E

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: app
pt: aplicação

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: membership card
pt: cartão de sócio

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
pt: nenhum

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
pt: chamada telefónica

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: anchors
pt: âncoras

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: bollard
pt: poste de amarração

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
pt: edifício

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: ground slots
pt: lugares no chão

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: lockers
pt: cadeados

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: racks
pt: bastidores

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
pt: armário

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: stands
pt: suportes

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wall loops
pt: suportes de parede

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wide stands
pt: suportes largos

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
pt[0]: %1 bicicleta
pt[1]: %1 bicicletas

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 pedelec | %1 pedelecs
pt[0]: %1 bicicleta eléctrica
pt[1]: %1 bicicletas eléctricas

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 kick scooter | %1 kick scooters
pt[0]: %1 trotinete
pt[1]: %1 trotinetes

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 moped | %1 mopeds
pt[0]: %1 lambreta
pt[1]: %1 lambretas

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
pt[0]: %1 carro
pt[1]: %1 carros
