kosmindoormap - en to ru translation catalogue (412 entries)

en: KDE OSM Indoor Map
ru: Схема помещения OSM KDE

[ctx: amenity category]
en: Food & Drinks
ru: Еда и напитки

[ctx: amenity category]
en: Shops
ru: Магазины

[ctx: amenity category]
en: Toilets
ru: Туалеты

[ctx: amenity category]
en: Healthcare
ru: Медицина

[ctx: amenity category]
en: Amenities
ru: Инфраструктура

[ctx: amenity category]
en: Accommodations
ru: Места проживания

en: Elevator
ru: Лифт

en: Staircase
ru: Лестница

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
ru: Алкоголь

[ctx: OSM::shop]
en: Antiques
ru: Антиквариат

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
ru: Жильё

[ctx: OSM::tourism]
en: Aquarium
ru: Аквариум

[ctx: OSM::historic]
en: Archaeological Site
ru: Археологические раскопки

[ctx: OSM::shop]
en: Art
ru: Искусство

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Arts Center
ru: Центр искусств

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
ru: Художественная работа

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
ru: Банкомат

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
ru: Достопримечательность

[ctx: OSM::room]
en: Auditorium
ru: Аудитория

[ctx: OSM::shop]
en: Baby Goods
ru: Детские товары

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
ru: Сумки

[ctx: OSM::amenity]
en: Baggage Claim
ru: Выдача багажа

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
ru: Пекарня

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
ru: Банк

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bar
ru: Бар

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beauty
ru: Красота

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
ru: Кровать

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
ru: Лавка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
ru: Напитки

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
ru: Велосипеды

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
ru: Велопарковка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
ru: Велопрокат

[ctx: OSM::amenity]
en: Bicycle Repair Station
ru: Ремонт велосипедов

[ctx: OSM::amenity]
en: Beer Garden
ru: Пивная на открытом воздухе

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
ru: Книги

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Boutique
ru: Бутик

[ctx: OSM::leisure]
en: Bowling Alley
ru: Кегельбан

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
ru: Обмен валют

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
ru: Торговля мясом

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
ru: Кафе

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
ru: Автомобили

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
ru: Автопрокат

[ctx: OSM::shop]
en: Car Repair
ru: Ремонт автомобилей

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Sharing
ru: Каршеринг

[ctx: OSM::amenity]
en: Car Wash
ru: Автомойка

[ctx: OSM::historic]
en: Castle
ru: Замок

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
ru: Станция зарядки

[ctx: OSM::shop]
en: Charity Shop
ru: Благотворительный магазин

[ctx: OSM::shop]
en: Cheese
ru: Сыр

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
ru: Лекарства

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chocolate
ru: Шоколад

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cinema
ru: Кинотеатр

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
ru: Городская стена

[ctx: OSM::room]
en: Classroom
ru: Класс

[ctx: OSM::healthcare]
en: Clinic
ru: Клиника

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
ru: Одежда

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
ru: Кофе

[ctx: OSM::amenity]
en: Community Center
ru: Общественный центр

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
ru: Компьютеры

[ctx: OSM::room]
en: Computer Lab
ru: Компьютерный кабинет

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
ru: Кондитерская

[ctx: OSM::room]
en: Conference Room
ru: Конференц-зал

[ctx: OSM::amenity]
en: Conference Center
ru: Конференц-центр

[ctx: OSM::diplomatic]
en: Consulate
ru: Консульство

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Convenience Store
ru: Магазин самообслуживания

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Copy Shop
ru: Копировальный салон

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
ru: Косметика

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
ru: Суд

[ctx: OSM::amenity]
en: Coworking Space
ru: Коворкинг

[ctx: OSM::shop]
en: Art and Craft Supplies
ru: Товары для творчества

[ctx: OSM::shop]
en: Curtains
ru: Шторы

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Deli
ru: Гастроном

[ctx: OSM::healthcare]
en: Dentist
ru: Стоматолог

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
ru: Универмаг

[ctx: OSM::healthcare]
en: Doctor
ru: Врач

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
ru: Хозяйственный магазин

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
ru: Питьевая вода

[ctx: OSM::vending]
en: Drinks
ru: Напитки

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
ru: Химчистка

[ctx: OSM::shop]
en: Electrical
ru: Электротовары

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
ru: Электроника

[ctx: OSM::diplomatic]
en: Embassy
ru: Посольство

[ctx: OSM::amenity]
en: Events Venue
ru: Место проведения мероприятий

[ctx: OSM::amenity]
en: Exhibition Hall
ru: Выставочный зал

[ctx: OSM::shop]
en: Fabric
ru: Ткани

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
ru: Мода

[ctx: OSM::shop]
en: Fashion Accessories
ru: Модные аксессуары

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fast Food
ru: Фастфуд

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ferry Terminal
ru: Паромный терминал

[ctx: OSM::amenity]
en: Fire Station
ru: Пожарная станция

[ctx: OSM::leisure]
en: Fitness Center
ru: Фитнес-центр

[ctx: OSM::leisure]
en: Fitness Station
ru: Тренажёры

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
ru: Цветочный магазин

[ctx: OSM::shop]
en: Food
ru: Еда

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Food Court
ru: Фудкорт

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
ru: Фонтан

[ctx: OSM::amenity]
en: Gas Station
ru: Автозаправка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
ru: Мебель

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
ru: Галерея

[ctx: OSM::shop]
en: Games
ru: Игры

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
ru: Сад

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden Center
ru: Центр садоводства

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
ru: Магазин подарков

[ctx: OSM::leisure]
en: Golf Course
ru: Поле для гольфа

[ctx: OSM::office]
en: Government
ru: Правительственное учреждение

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
ru: Овощной магазин

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
ru: Гостевой дом

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
ru: Парикмахерская

[ctx: OSM::shop]
en: Hardware
ru: Хозтовары

[ctx: OSM::shop]
en: Health Food
ru: Здоровое питание

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hearing Aids
ru: Слуховые аппараты

[ctx: OSM::shop]
en: Hi-fi
ru: Звуковая аппаратура

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
ru: Больница

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hostel
ru: Хостел

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hotel
ru: Гостиница

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
ru: Домашняя утварь

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
ru: Мороженое

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Information
ru: Информация

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
ru: Оформление интерьера

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
ru: Интернет-кафе

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
ru: Ювелирные изделия

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kiosk
ru: Киоск

[ctx: OSM::room]
en: Kitchen
ru: Столовая

[ctx: OSM::room]
en: Laboratory
ru: Лаборатория

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
ru: Прачечная

[ctx: OSM::room]
en: Lecture Hall
ru: Лекционный зал

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
ru: Библиотека

[ctx: OSM::amenity]
en: Locker
ru: Камера хранения

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
ru: Слесарь

[ctx: OSM::amenity]
en: Lost & Found
ru: Бюро находок

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mall
ru: Торговый центр

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
ru: Рынок

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
ru: Медицинские товары

[ctx: OSM::room]
en: Meeting Room
ru: Переговорная комната

[ctx: OSM::historic]
en: Memorial
ru: Мемориал

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
ru: Мобильные телефоны

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Money Transfer
ru: Денежные переводы

[ctx: OSM::historic]
en: Monument
ru: Памятник

[ctx: OSM::shop]
en: Motorcycle
ru: Мотоциклы

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
ru: Мотопарковка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
ru: Мотопрокат

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Museum
ru: Музей

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
ru: Музыка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
ru: Музыкальные инструменты

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Newsagent
ru: Газеты

[ctx: OSM::amenity]
en: Nightclub
ru: Ночной клуб

[ctx: OSM::shop]
en: Nutrition Supplements
ru: Пищевые добавки

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
ru: Офис

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
ru: Оптика

[ctx: OSM::healthcare]
en: Optometrist
ru: Оптик

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Outdoor
ru: Активный отдых

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
ru: Краска

[ctx: outdoor recreational area]
en: Park
ru: Парк

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
ru: Парковка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
ru: Парковочные талоны

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
ru: Выпечка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
ru: Парфюмерия

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
ru: Животные

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
ru: Аптека

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
ru: Фото

[ctx: OSM::healthcare]
en: Physiotherapist
ru: Физиотерапевт

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
ru: Место поклонения

en: Playground
ru: Игровая площадка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
ru: Полиция

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
ru: Почтовый ящик

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
ru: Почтовое отделение

[ctx: OSM::shop]
en: Potery
ru: Гончарные изделия

[ctx: OSM::healthcare]
en: Psychotherapist
ru: Психотерапевт

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pub
ru: Паб

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
ru: Билеты на общественный транспорт

[ctx: OSM::building]
en: Train Station
ru: Железнодорожная станция

[ctx: place to welcome guests, e.g. in a hotel]
en: Reception
ru: Стойка регистрации

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
ru: Пункт переработки

[ctx: OSM::amenity]
en: Research Institute
ru: Исследовательский институт

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Restaurant
ru: Ресторан

[ctx: OSM::amenity]
en: Sauna
ru: Сауна

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
ru: Школа

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kick Scooter Rental
ru: Прокат самокатов

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Seafood
ru: Морепродукты

[ctx: OSM::shop]
en: Second Hand
ru: Секонд-хенд

[ctx: OSM::room]
en: Seminar Room
ru: Комната для семинаров

[ctx: OSM::shop]
en: Shoe Repair
ru: Ремонт обуви

[ctx: OSM::shop]
en: Shoes
ru: Обувь

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
ru: Магазин

[ctx: OSM::amenity]
en: Shower
ru: Душевая

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
ru: Социальный объект

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Souvenirs
ru: Сувениры

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
ru: Спорт

[ctx: OSM::amenity]
en: Sports Center
ru: Спортивный центр

[ctx: OSM::amenity]
en: Sports Hall
ru: Спортивный зал

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Stationery
ru: Канцтовары

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Supermarket
ru: Супермаркет

[ctx: OSM::vending]
en: Sweets
ru: Сладости

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
ru: Ателье

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tattoo
ru: Татуировки

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Taxi
ru: Такси

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
ru: Чай

[ctx: OSM::shop]
en: Telecommunication
ru: Телекоммуникации

[ctx: OSM::room]
en: Terrace
ru: Терраса

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
ru: Театр

[ctx: OSM::tourism]
en: Theme Park
ru: Тематический парк

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tickets
ru: Билеты

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
ru: Табак

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
ru: Туалеты

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
ru: Мэрия

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
ru: Игрушки

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
ru: Турагентство

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
ru: Университет

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Variety Store
ru: Магазин фиксированных цен

[ctx: OSM::amenity]
en: Vending Machine
ru: Торговый автомат

[ctx: OSM::amenity]
en: Veterinary
ru: Ветеринар

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
ru: Видеоигры

[ctx: OSM::tourism]
en: Viewpoint
ru: Смотровая точка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Waiting Area
ru: Зона ожидания

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
ru: Мусорка

[ctx: OSM::shop]
en: Watches
ru: Часы

[ctx: OSM::vending]
en: Water
ru: Вода

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Wine
ru: Вино

[ctx: OSM::tourism]
en: Zoo
ru: Зоопарк

[ctx: OSM::cuisine]
en: African
ru: Африканская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
ru: Американская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
ru: Арабская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
ru: Аргентинская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
ru: Азиатская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
ru: Австрийская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bagel
ru: Бублики

[ctx: OSM::cuisine]
en: Balkan
ru: Балканская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Barbecue
ru: Барбекю

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bavarian
ru: Баварская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Beef Bowl
ru: Гюдон

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bolivian
ru: Боливийская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
ru: Бразильская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
ru: Завтраки

[ctx: OSM::cuisine]
en: British
ru: Британская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brunch
ru: Бранч

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bubble Tea
ru: Бабл-ти

[ctx: OSM::cuisine]
en: Buffet
ru: Буфет

[ctx: OSM::cuisine]
en: Burger
ru: Бургеры

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
ru: Торты

[ctx: OSM::cuisine]
en: Caribbean
ru: Карибская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
ru: Курица

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
ru: Китайская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee
ru: Кофе

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee Shop
ru: Кофейня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cookies
ru: Печенье

[ctx: OSM::cuisine]
en: Crêpe
ru: Крепы

[ctx: OSM::cuisine]
en: Curry
ru: Карри

[ctx: OSM::cuisine]
en: Czech
ru: Чешская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Dessert
ru: Десерты

[ctx: OSM::cuisine]
en: Donut
ru: Пончики

[ctx: OSM::cuisine]
en: Dumplings
ru: Дамплинги

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ethiopian
ru: Эфиопская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Falafel
ru: Фалафель

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fast Food
ru: Фастфуд

[ctx: OSM::cuisine]
en: Filipino
ru: Филиппинская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
ru: Рыба

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish & Chips
ru: Рыба с картофелем фри

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
ru: Французская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fries
ru: Жареный картофель

[ctx: OSM::cuisine]
en: Georigan
ru: Грузинская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
ru: Немецкая кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
ru: Греческая кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Grill
ru: Гриль

[ctx: OSM::cuisine]
en: Gyros
ru: Гирос

[ctx: OSM::cuisine]
en: Hawaiian
ru: Гавайская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Hot Dog
ru: Хот-доги

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
ru: Мороженое

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
ru: Индийская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
ru: Индонезийская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
ru: Международная кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Irish
ru: Ирландская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
ru: Итальянская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pizza
ru: Пицца

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
ru: Японская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
ru: Сок

[ctx: OSM::cuisine]
en: Kebab
ru: Кебабы

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
ru: Корейская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
ru: Ливанская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Local
ru: Местная кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Malaysian
ru: Малайзийская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Meat
ru: Мясо

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
ru: Средиземноморская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
ru: Мексиканская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Moroccan
ru: Марокканская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Nepalese
ru: Непальская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Noodle
ru: Лапша

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
ru: Пакистанская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pancake
ru: Блинчики

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pasta
ru: Паста

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pastry
ru: Кондитерские изделия

[ctx: OSM::cuisine]
en: Persian
ru: Персидская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Peruvian
ru: Перуанская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Poke
ru: Поке

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
ru: Польская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
ru: Португальская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pretzel
ru: Крендели

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ramen
ru: Рамен

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
ru: Региональная кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Russian
ru: Русская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
ru: Салат

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sandwich
ru: Сандвич

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
ru: Сосиски

[ctx: OSM::cuisine]
en: Seafood
ru: Морепродукты

[ctx: OSM::cuisine]
en: Shawarma
ru: Шаурма

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
ru: Суп

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
ru: Испанская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Steak
ru: Стейк

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sushi
ru: Суши

[ctx: OSM::cuisine]
en: Syrian
ru: Сирийская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tacos
ru: Тако

[ctx: OSM::cuisine]
en: Taiwanese
ru: Тайваньская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tapas
ru: Закуски

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tea
ru: Чай

[ctx: OSM::cuisine]
en: Teahouse
ru: Чайная

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tex-Mex
ru: Техасско-мексиканская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
ru: Тайская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
ru: Турецкая кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
ru: Вегетарианская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
ru: Вьетнамская кухня

[ctx: OSM::cuisine]
en: Waffles
ru: Вафли

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken Wings
ru: Куриные крылышки

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: female
ru: для женщин

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: male
ru: для мужчин

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: unisex
ru: для обоих полов

en: %1m
ru: %1 м

en: %1km
ru: %1 км

en: Wikipedia
ru: Википедия

en: Opening Hours
ru: Часы работы

en: Contact
ru: Контакт

en: Payment
ru: Оплата

en: Toilets
ru: Туалеты

en: Accessibility
ru: Специальные возможности

en: Parking
ru: Парковка

en: Operator
ru: Оператор

en: Formerly
ru: Прежнее название

en: Description
ru: Описание

en: Routes
ru: Маршруты

en: Cuisine
ru: Кухня

en: Diet
ru: Диета

en: Takeaway
ru: Еда навынос

[ctx: electrical power socket]
en: Socket
ru: Розетка

en: Available vehicles
ru: Доступные транспортные средства

en: Fee
ru: Комиссия

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Bicycle parking
ru: Велопарковка

en: Capacity
ru: Ёмкость

en: Disabled parking spaces
ru: Парковочные места для инвалидов

en: Women parking spaces
ru: Парковочные места для женщин

en: Parent parking spaces
ru: Парковочные места для родителей

en: Parking spaces for charging
ru: Парковочные места для зарядки

en: Maximum stay
ru: Ограничение времени стоянки

en: Diaper changing table
ru: Стол для смены подгузников

en: Gender
ru: Пол

en: Address
ru: Адрес

en: Phone
ru: Телефон

en: Email
ru: Адрес эл. почты

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Cash
ru: Наличные

en: Digital
ru: Обработка цифровых данных

en: Debit cards
ru: Дебетовые карты

en: Credit cards
ru: Кредитные карты

en: Stored value cards
ru: Карты предоплаты

en: Wheelchair access
ru: Доступ для инвалидных колясок

en: Wheelchair lift
ru: Лифт для инвалидных колясок

en: Central key
ru: Центральный ключ

en: Speech output
ru: Вывод речи

en: Tactile writing
ru: Тактильная запись

[ctx: transport network]
en: Network
ru: Сеть

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
ru: Оставшийся предел перемещения

en: only %1
ru: только %1

en: no %1
ru: без %1

[ctx: electrical power/kilowatt value]
en: %1 kW
ru: %1 кВт

en: yes
ru: да

[ctx: payment option]
en: coins only
ru: только монеты

[ctx: payment option]
en: notes only
ru: только банкноты

en: no
ru: нет

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
ru: без глютена

[ctx: OSM::diet_type]
en: halal
ru: халяльные блюда

[ctx: OSM::diet_type]
en: kosher
ru: кошерные блюда

[ctx: OSM::diet_type]
en: lactose free
ru: без лактозы

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegan
ru: веганские блюда

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegetarian
ru: вегетарианские блюда

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
ru: ограниченный

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
ru: нет

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
ru: да

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 cable
ru: Кабель Type 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 CCS
ru: CCS Type 2

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: app
ru: прил

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: membership card
ru: членская карточка

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
ru: нет

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
ru: телефонный звонок

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: anchors
ru: якоря

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: bollard
ru: парковочный столб

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
ru: здание

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: ground slots
ru: наземные слоты

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: lockers
ru: камеры хранения

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: racks
ru: стойки

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
ru: подсобка

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: stands
ru: стенды

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wall loops
ru: настенные крюки

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wide stands
ru: широкие стенды

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
ru[0]: %1 велосипед
ru[1]: %1 велосипеда
ru[2]: %1 велосипедов
ru[3]: %1 велосипед

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 pedelec | %1 pedelecs
ru[0]: %1 электровелосипед
ru[1]: %1 электровелосипеда
ru[2]: %1 электровелосипедов
ru[3]: %1 электровелосипед

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 kick scooter | %1 kick scooters
ru[0]: %1 самокат
ru[1]: %1 самоката
ru[2]: %1 самокатов
ru[3]: %1 самокат

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 moped | %1 mopeds
ru[0]: %1 мопед
ru[1]: %1 мопеда
ru[2]: %1 мопедов
ru[3]: %1 мопед

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
ru[0]: %1 автомобиль
ru[1]: %1 автомобиля
ru[2]: %1 автомобилей
ru[3]: %1 автомобиль

[ctx: tactile writing]
en: braille
ru: брайль

[ctx: tactile writing]
en: embossed printed letters
ru: рельефные печатные буквы

[ctx: tactile writing]
en: engraved printed letters
ru: выгравированные печатные буквы

en: Ground floor
ru: Цокольный этаж

en: Floor %1
ru: Этаж %1
