kosmindoormap - en to sk translation catalogue (138 entries)

en: Wikipedia
sk: Wikipédia

en: Contact
sk: Kontakt

en: Payment
sk: Platba

en: Toilets
sk: Toalety

en: Accessibility
sk: Prístupnosť

en: Parking
sk: Parkovanie

en: Operator
sk: Operátor

en: Formerly
sk: Bývalé

en: Routes
sk: Smerovania

en: Fee
sk: Poplatok

en: Authentication
sk: Overenie

en: Bicycle parking
sk: Parkovisko pre bicykle

en: Capacity
sk: Kapacita

en: Address
sk: Adresa

en: Phone
sk: Telefón

en: Email
sk: E-mail

en: Website
sk: Webová stránka

en: Cash
sk: Hotovosť

en: Digital
sk: Digitálne

[ctx: transport network]
en: Network
sk: Sieť

en: no %1
sk: nie %1

en: yes
sk: áno

en: no
sk: nie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
sk: Alkohol

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
sk: Atrakcia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
sk: Taška

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
sk: Pekáreň

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
sk: Banka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bar
sk: Stĺpec

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
sk: Posteľ

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
sk: Nápoje

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
sk: Bicyklom

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
sk: Parkovisko pre bicykle

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
sk: Prenájom bicyklov

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
sk: Knihy

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
sk: Zmenáreň

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
sk: Mäsiar

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
sk: Kaviareň

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
sk: Auto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
sk: Prenájom automobilov

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Sharing
sk: Zdieľanie auta

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
sk: Nabíjacia stanica

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
sk: Lekárnik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cinema
sk: Kino

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
sk: Oblečenie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
sk: Káva

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
sk: Počítač

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
sk: Cukrovinky

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
sk: Kozmetka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
sk: Súd

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
sk: Obchodný dom

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Doctor
sk: Doktor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
sk: Hardvérový obchod

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
sk: Pitná voda

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
sk: Elektronika

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
sk: Móda

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fast Food
sk: Rýchle občerstvenie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
sk: Kvetinár

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
sk: Fontána

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
sk: Nábytok

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
sk: Darčekový obchod

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
sk: Zeleninár

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
sk: Hosťovský dom

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
sk: Holič

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
sk: Nemocnica

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
sk: Domáce

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
sk: Zmrzlina

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Information
sk: Informácia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
sk: Práčovňa

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
sk: Knižnica

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Lost & Found
sk: Straty a nálezy

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
sk: Mobilný telefón

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
sk: Parkovisko pre motocykle

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Museum
sk: Múzeum

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
sk: Hudba

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
sk: Kancelária

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
sk: Optika

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Outdoor
sk: Vonkajší

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
sk: Kresliť

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
sk: Parkovanie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
sk: Parfuméria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
sk: Domáci miláčik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
sk: Lekáreň

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
sk: Fotka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
sk: Miesto uctievania

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
sk: Polícia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
sk: Poštová schránka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
sk: Pošta

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pub
sk: Krčma

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
sk: Recyklácia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Restaurant
sk: Reštaurácia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
sk: Škola

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
sk: Obchod

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
sk: Sociálne zariadenie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
sk: Športy

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Stationery
sk: Papiernictvo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
sk: Divadlo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
sk: Toalety

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
sk: Radnica

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
sk: Hračky

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
sk: Cestovná kancelária

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
sk: Univerzita

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Variety Store
sk: Rozličný tovar

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
sk: Raňajky

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
sk: Torta

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
sk: Kura

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
sk: Čínština

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
sk: Francúzština

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
sk: Nemčina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
sk: Gréčtina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
sk: Zmrzlina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
sk: Indický

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
sk: Indonézština

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
sk: Medzinárodné

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
sk: Taliančina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
sk: Japončina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
sk: džús

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
sk: Kórejčina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Local
sk: Lokálne

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
sk: Poľština

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
sk: Portugalčina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
sk: Miestne

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sandwich
sk: Sendvič

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
sk: Párok

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
sk: Polievka

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
sk: Španielčina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
sk: Thajčina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
sk: Turečtina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
sk: Vietnamčina

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
sk: nie

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
sk: áno

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2
sk: Typ 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type E
sk: Typ E

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
sk: žiadne

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
sk: telefónny hovor

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
sk: budova

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: racks
sk: racky

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
sk: dielňa
