kosmindoormap - en to sv translation catalogue (246 entries)

en: KDE OSM Indoor Map
sv: KDE OSM inomhuskarta

en: %1m
sv: %1 m

en: %1km
sv: %1 km

en: Opening Hours
sv: Öppettider

en: Contact
sv: Kontakt

en: Payment
sv: Betalning

en: Toilets
sv: Toaletter

en: Accessibility
sv: Handikappstöd

en: Parking
sv: Parkering

en: Operator
sv: Operatör

en: Formerly
sv: Tidigare

en: Routes
sv: Rutter

en: Cuisine
sv: Mat

en: Takeaway
sv: Hämtmat

[ctx: electrical power socket]
en: Socket
sv: Uttag

en: Available vehicles
sv: Tillgängliga fordon

en: Fee
sv: Avgift

en: Authentication
sv: Behörighetskontroll

en: Bicycle parking
sv: Cykelparkering

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Disabled parking spaces
sv: Handikapparkeringar

en: Women parking spaces
sv: Kvinnoparkeringar

en: Parent parking spaces
sv: Föräldraparkeringar

en: Parking spaces for charging
sv: Laddningsparkeringar

en: Maximum stay
sv: Maximal tid

en: Diaper changing table
sv: Skötbord

en: Address
sv: Adress

en: Phone
sv: Telefon

en: Email
sv: E-post

en: Website
sv: Webbplats

en: Cash
sv: Kontanter

en: Debit cards
sv: Betalkort

en: Credit cards
sv: Kreditkort

en: Stored value cards
sv: Värdekort

en: Wheelchair access
sv: Rullstolsanpassning

en: Central key
sv: Huvudnyckel

[ctx: transport network]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
sv: Återstående räckvidd

en: only %1
sv: bara %1

en: no %1
sv: ingen %1

en: yes
sv: ja

[ctx: payment option]
en: coins only
sv: bara mynt

[ctx: payment option]
en: notes only
sv: bara sedlar

en: no
sv: nej

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
sv: Alkohol

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
sv: Lägenhet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Arts Center
sv: Konstcenter

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
sv: Konstverk

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
sv: Bankomat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
sv: Sevärdhet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
sv: Väskor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
sv: Bageri

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beauty
sv: Skönhetssalong

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
sv: Sängar

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
sv: Bänk

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
sv: Drycker

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
sv: Cykel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
sv: Cykelparkering

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
sv: Cykeluthyrning

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
sv: Böcker

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
sv: Växlingskontor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
sv: Köttbutik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
sv: Café

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
sv: Bil

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
sv: Biluthyrning

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Sharing
sv: Samåkning

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
sv: Laddningsstation

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
sv: Apotekare

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cinema
sv: Biograf

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
sv: Stadsmur

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
sv: Kläder

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
sv: Kaffe

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
sv: Dator

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
sv: Konditori

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Convenience Store
sv: Närbutik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Copy Shop
sv: Kopiering

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
sv: Smink

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
sv: Domstolsbyggnad

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Deli
sv: Delikatessbutik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
sv: Varuhus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Doctor
sv: Läkare

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
sv: Järnaffär

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
sv: Dricksvatten

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
sv: Tvättomat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
sv: Elektronik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
sv: Mode

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fast Food
sv: Snabbmat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ferry Terminal
sv: Färjeterminal

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
sv: Blomsterhandel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Food Court
sv: Restaurangtorg

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
sv: Fontän

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
sv: Möbler

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
sv: Galleri

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
sv: Trädgård

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden Center
sv: Trädgårdscenter

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
sv: Presentaffär

[ctx: OSM::office]
en: Government
sv: Myndighet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
sv: Grönsakshandel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
sv: Gästhus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
sv: Frisör

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hearing Aids
sv: Hörapparater

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
sv: Sjukhus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hostel
sv: Vandrarhem

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hotel
sv: Hotell

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
sv: Husgeråd

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
sv: Glass

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
sv: Inredning

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
sv: Internetcafé

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
sv: Juvelerare

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
sv: Tvätteri

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
sv: Bibliotek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locker
sv: Förvaringsskåp

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
sv: Låssmed

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Lost & Found
sv: Hittegods

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mall
sv: Köpcenter

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
sv: Marknadsplats

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
sv: Medicinsk utrustning

[ctx: OSM::historic]
en: Memorial
sv: Minnesmärke

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
sv: Mobiltelefon

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Money Transfer
sv: Valutaöverföring

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
sv: Motorcykelparkering

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
sv: Motorcykeluthyrning

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
sv: Musik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
sv: Musikinstrument

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Newsagent
sv: Tidningskiosk

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
sv: Kontor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
sv: Optiker

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Outdoor
sv: Utomhus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
sv: Färg

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
sv: Parkering

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
sv: Parkeringsbiljetter

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
sv: Bakverk

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
sv: Parfymeri

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
sv: Sällskapsdjur

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
sv: Apotek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
sv: Foto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
sv: Religiös byggnad

en: Playground
sv: Lekplats

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
sv: Polis

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
sv: Brevlåda

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
sv: Postkontor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
sv: Kollektivtrafikbiljetter

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
sv: Återvinning

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
sv: Skola

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kick Scooter Rental
sv: Sparkcykeluthyrning

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Seafood
sv: Fiskaffär

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shoes
sv: Skor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
sv: Butik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
sv: Socialanläggning

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Souvenirs
sv: Souvenirer

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
sv: Sport

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Stationery
sv: Bokhandel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Supermarket
sv: Stormarknad

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
sv: Skräddare

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tattoo
sv: Tatuering

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
sv: Te

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
sv: Teater

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tickets
sv: Biljetter

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
sv: Tobak

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
sv: Toaletter

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
sv: Stadshus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
sv: Leksaker

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
sv: Resebyrå

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
sv: Universitet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Variety Store
sv: Diversebutik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
sv: Videospel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Waiting Area
sv: Väntrum

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
sv: Papperskorg

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Wine
sv: Vin

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
sv: Amerikanskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
sv: Arabiskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
sv: Argentinskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
sv: Asiatiskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
sv: Österrikiskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: BBQ
sv: Grill

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
sv: Brasilianskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
sv: Frukost

[ctx: OSM::cuisine]
en: Burger
sv: Hamburgare

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
sv: Tårta

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
sv: Kyckling

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
sv: Kinesiskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee Shop
sv: Kafé

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cookies
sv: Kakor

[ctx: OSM::cuisine]
en: Crêpe
sv: Crêpes

[ctx: OSM::cuisine]
en: Donut
sv: Munkar

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
sv: Fisk

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish & Chips
sv: Fish & chips

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
sv: Franskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
sv: Tyskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
sv: Grekiskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
sv: Glass

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
sv: Indiskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
sv: Indonesiskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
sv: Internationellt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
sv: Italienskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
sv: Japanskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
sv: Koreanskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
sv: Libanesiskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Local
sv: Lokalt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
sv: Medelhavskost

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
sv: Mexikanskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Noodle
sv: Nudlar

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
sv: Pakistanskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pancake
sv: Pannkakor

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
sv: Polskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
sv: Portugisiskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
sv: Regionalt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
sv: Sallad

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sandwich
sv: Smörgåsar

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
sv: Korv

[ctx: OSM::cuisine]
en: Seafood
sv: Fisk och skaldjur

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
sv: Soppa

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
sv: Spanskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Steak
sv: Biff

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
sv: Turkiskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
sv: Vegetariskt

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
sv: Vietnamesiskt

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
sv: glutenfri

[ctx: OSM::diet_type]
en: lactose free
sv: laktosfri

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegan
sv: vegansk

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegetarian
sv: vegetarisk

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
sv: begränsad

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
sv: nej

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
sv: ja

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2
sv: Typ 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 cable
sv: Typ 2 kabel

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 CCS
sv: Typ 2 CCS

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type E
sv: Typ E

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: membership card
sv: medlemskort

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
sv: ingen

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
sv: telefonsamtal

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: anchors
sv: förankringar

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: bollard
sv: pelare

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
sv: garage

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: ground slots
sv: markställ

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: lockers
sv: cykelskåp

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: racks
sv: ställningar

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
sv: skjul

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: stands
sv: ställ

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wall loops
sv: väggöglor

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wide stands
sv: breda ställ

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
sv[0]: %1 cykel
sv[1]: %1 cyklar

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 pedelec | %1 pedelecs
sv[0]: %1 elcykel
sv[1]: %1 elcyklar

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 kick scooter | %1 kick scooters
sv[0]: %1 sparkcykel
sv[1]: %1 sparkcyklar

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 moped | %1 mopeds
sv[0]: %1 moped
sv[1]: %1 mopeder

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
sv[0]: %1 bil
sv[1]: %1 bilar
