kosmindoormap - en to tr translation catalogue (399 entries)

en: KDE OSM Indoor Map
tr: KDE OSM İç Mekan Haritası

[ctx: amenity category]
en: Food & Drinks
tr: Yiyecek ve İçecek

[ctx: amenity category]
en: Shops
tr: Mağazalar

[ctx: amenity category]
en: Toilets
tr: Tuvaletler

[ctx: amenity category]
en: Healthcare
tr: Sağlık

[ctx: amenity category]
en: Amenities
tr: Gereksinim

[ctx: amenity category]
en: Accommodations
tr: Konaklama

en: Elevator
tr: Asansör

en: Staircase
tr: Merdiven

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
tr: Alkol

[ctx: OSM::shop]
en: Antiques
tr: Antik Dükkanı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
tr: Daire

[ctx: OSM::tourism]
en: Aquarium
tr: Akvaryum

[ctx: OSM::historic]
en: Archaeological Site
tr: Sit Alanı

[ctx: OSM::shop]
en: Art
tr: Sanat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Arts Center
tr: Sanat Merkezi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
tr: Sanat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
tr: Bankamatik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
tr: Cazibe Merkesi

[ctx: OSM::room]
en: Auditorium
tr: Dinleme Salonu

[ctx: OSM::shop]
en: Baby Goods
tr: Bebek Malzemeleri

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
tr: Çanta

[ctx: OSM::amenity]
en: Baggage Claim
tr: Bagaj Alım

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
tr: Pastane

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
tr: Banka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beauty
tr: Güzellik Salonu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
tr: Yatak

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
tr: Bank

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
tr: İçecek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
tr: Bisiklet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
tr: Bisiklet Kulübesi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
tr: Bisiklet Kiralama

[ctx: OSM::amenity]
en: Bicycle Repair Station
tr: Bisiklet Onarım İstasyonu

[ctx: OSM::amenity]
en: Beer Garden
tr: Bira Bahçesi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
tr: Kitaplar

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Boutique
tr: Butik

[ctx: OSM::leisure]
en: Bowling Alley
tr: Bovling Salonu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
tr: Döviz Bürosu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
tr: Kasap

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
tr: Kafeterya

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
tr: Araç

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
tr: Araç Kiralama

[ctx: OSM::shop]
en: Car Repair
tr: Araç Onarım

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Sharing
tr: Araç Paylaşım

[ctx: OSM::amenity]
en: Car Wash
tr: Araç Yıkama

[ctx: OSM::historic]
en: Castle
tr: Kale

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
tr: Şarj İstasyonu

[ctx: OSM::shop]
en: Charity Shop
tr: Hayır Kurumu Mağazası

[ctx: OSM::shop]
en: Cheese
tr: Peynir

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
tr: Eczacı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chocolate
tr: Çikolatacı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cinema
tr: Sinema

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
tr: Sur

[ctx: OSM::room]
en: Classroom
tr: Sınıf

[ctx: OSM::healthcare]
en: Clinic
tr: Klinik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
tr: Giyim

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
tr: Kahveci

[ctx: OSM::amenity]
en: Community Center
tr: Topluluk Merkezi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
tr: Bilgisayarcı

[ctx: OSM::room]
en: Computer Lab
tr: Bilgisayar Laboratuvarı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
tr: Şekerlemeci

[ctx: OSM::room]
en: Conference Room
tr: Konferans Odası

[ctx: OSM::amenity]
en: Conference Center
tr: Konferans Merkezi

[ctx: OSM::diplomatic]
en: Consulate
tr: Konsolosluk

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Convenience Store
tr: Market

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Copy Shop
tr: Fotokopici

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
tr: Kozmetik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
tr: Adliye

[ctx: OSM::amenity]
en: Coworking Space
tr: Birlikte Çalışma Alanı

[ctx: OSM::shop]
en: Art and Craft Supplies
tr: Sanat ve Elişi Malzemeleri

[ctx: OSM::shop]
en: Curtains
tr: Perdeci

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Deli
tr: Mezeci

[ctx: OSM::healthcare]
en: Dentist
tr: Dişçi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
tr: Bonmarşe

[ctx: OSM::healthcare]
en: Doctor
tr: Doktor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
tr: Hırdavatçı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
tr: İçme Suyu

[ctx: OSM::vending]
en: Drinks
tr: İçecekler

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
tr: Kuru Temizleme

[ctx: OSM::shop]
en: Electrical
tr: Elektrikçi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
tr: Elektronik

[ctx: OSM::diplomatic]
en: Embassy
tr: Büyükelçilik

[ctx: OSM::amenity]
en: Events Venue
tr: Etkinlik Salonu

[ctx: OSM::amenity]
en: Exhibition Hall
tr: Sergi Salonu

[ctx: OSM::shop]
en: Fabric
tr: Kumaş

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
tr: Moda

[ctx: OSM::shop]
en: Fashion Accessories
tr: Moda Aksesuarları

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fast Food
tr: Tez Yemek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ferry Terminal
tr: Feribot Terminali

[ctx: OSM::amenity]
en: Fire Station
tr: İtfaiye

[ctx: OSM::leisure]
en: Fitness Center
tr: Spor Salonu

[ctx: OSM::leisure]
en: Fitness Station
tr: Spor Alanı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
tr: Çiçekçi

[ctx: OSM::shop]
en: Food
tr: Yemek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Food Court
tr: Yemek Katı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
tr: Çeşme

[ctx: OSM::amenity]
en: Gas Station
tr: Benzinlik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
tr: Mobilya

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
tr: Galeri

[ctx: OSM::shop]
en: Games
tr: Oyun

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
tr: Bahçe

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden Center
tr: Bahçe Merkezi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
tr: Hediyelik Eşya

[ctx: OSM::leisure]
en: Golf Course
tr: Golf Sahası

[ctx: OSM::office]
en: Government
tr: Hükümet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
tr: Manav

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
tr: Konukevi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
tr: Kuaför

[ctx: OSM::shop]
en: Hardware
tr: Hırdavat

[ctx: OSM::shop]
en: Health Food
tr: Sağlıklı Yemek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hearing Aids
tr: İşitme Yardımı

[ctx: OSM::shop]
en: Hi-fi
tr: Yüksek Kaliteli Ses

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
tr: Hastane

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hostel
tr: Pansiyon

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hotel
tr: Otel

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
tr: Ev Eşyası

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
tr: Dondurma

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Information
tr: Danışma

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
tr: İç Dekorasyon

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
tr: İnternet Kafe

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
tr: Kuyumcu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kiosk
tr: Büfe

[ctx: OSM::room]
en: Kitchen
tr: Mutfak

[ctx: OSM::room]
en: Laboratory
tr: Laboratuvar

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
tr: Çamaşırhane

[ctx: OSM::room]
en: Lecture Hall
tr: Amfi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
tr: Kitaplık

[ctx: OSM::amenity]
en: Locker
tr: Kilitli Dolap

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
tr: Çilingir

[ctx: OSM::amenity]
en: Lost & Found
tr: Kayıp Eşya

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mall
tr: Alışveriş Merkezi

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
tr: Pazar Yeri

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
tr: Medikal

[ctx: OSM::room]
en: Meeting Room
tr: Toplantı Odası

[ctx: OSM::historic]
en: Memorial
tr: Anıt

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
tr: Cep Telefonu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Money Transfer
tr: Para Gönderme

[ctx: OSM::historic]
en: Monument
tr: Abide

[ctx: OSM::shop]
en: Motorcycle
tr: Motorsiklet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
tr: Motorsiklet Kulübesi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
tr: Motorsiklet Kiralama

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Museum
tr: Müze

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
tr: Müzik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
tr: Çalgılar

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Newsagent
tr: Gazete Bayisi

[ctx: OSM::amenity]
en: Nightclub
tr: Gece Kulübü

[ctx: OSM::shop]
en: Nutrition Supplements
tr: Ek Besinler

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
tr: Ofis

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
tr: Gözlükçü

[ctx: OSM::healthcare]
en: Optometrist
tr: Göz Doktoru

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Outdoor
tr: Dış Alan

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
tr: Boya

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
tr: Otopark

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
tr: Otopark Bileti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
tr: Pastane

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
tr: Parfümeri

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
tr: Evcil Hayvan

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
tr: Eczane

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
tr: Fotoğrafçı

[ctx: OSM::healthcare]
en: Physiotherapist
tr: Fizik Tedavici

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
tr: Tapınak

en: Playground
tr: Oyun Alanı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
tr: Polis

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
tr: Posta Kutusu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
tr: Postane

[ctx: OSM::shop]
en: Potery
tr: Çömlekçi

[ctx: OSM::healthcare]
en: Psychotherapist
tr: Psikoterapist

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pub
tr: Bar

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
tr: Toplu Taşıma Biletleri

[ctx: OSM::building]
en: Train Station
tr: Tren İstasyonu

[ctx: place to welcome guests, e.g. in a hotel]
en: Reception
tr: Resepsiyon

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
tr: Geri Dönüşüm

[ctx: OSM::amenity]
en: Research Institute
tr: Araştırma Enstitüsü

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Restaurant
tr: Restoran

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
tr: Okul

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kick Scooter Rental
tr: Ayaklı Kaykay Kiralama

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Seafood
tr: Deniz Ürünleri

[ctx: OSM::shop]
en: Second Hand
tr: İkinci El

[ctx: OSM::room]
en: Seminar Room
tr: Seminar Odası

[ctx: OSM::shop]
en: Shoe Repair
tr: Ayakkabıcı

[ctx: OSM::shop]
en: Shoes
tr: Ayakkabı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
tr: Mağaza

[ctx: OSM::amenity]
en: Shower
tr: Duş

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
tr: Sosyal Tesis

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Souvenirs
tr: Hatıra

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
tr: Spor

[ctx: OSM::amenity]
en: Sports Center
tr: Spor Merkezi

[ctx: OSM::amenity]
en: Sports Hall
tr: Spor Salonu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Stationery
tr: Kırtasiye

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Supermarket
tr: Süpermarket

[ctx: OSM::vending]
en: Sweets
tr: Tatlılar

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
tr: Terzi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tattoo
tr: Dövme

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Taxi
tr: Taksi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
tr: Çay

[ctx: OSM::shop]
en: Telecommunication
tr: Telekomünikasyon

[ctx: OSM::room]
en: Terrace
tr: Teras

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
tr: Tiyatro

[ctx: OSM::tourism]
en: Theme Park
tr: Eğlence Parkı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tickets
tr: Biletler

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
tr: Tütün

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
tr: Tuvaletler

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
tr: Hükümet Konağı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
tr: Oyuncakçı

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
tr: Seyahat Acentesi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
tr: Üniversite

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Variety Store
tr: Tuhafiyeci

[ctx: OSM::amenity]
en: Vending Machine
tr: Otomat

[ctx: OSM::amenity]
en: Veterinary
tr: Veteriner

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
tr: Bilgisayar Oyunları

[ctx: OSM::tourism]
en: Viewpoint
tr: Bakış Noktası

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Waiting Area
tr: Bekleme Alanı

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
tr: Çöp Kutusu

[ctx: OSM::shop]
en: Watches
tr: Saat

[ctx: OSM::vending]
en: Water
tr: Su

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Wine
tr: Şarap

[ctx: OSM::tourism]
en: Zoo
tr: Hayvanat Bahçesi

[ctx: OSM::cuisine]
en: African
tr: Afrika

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
tr: Amerikan

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
tr: Arap

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
tr: Arjantin

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
tr: Asya

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
tr: Avusturya

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bagel
tr: Simit

[ctx: OSM::cuisine]
en: Barbecue
tr: Barbekü

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bavarian
tr: Bavarya

[ctx: OSM::cuisine]
en: Beef Bowl
tr: Biftek Kasesi

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bolivian
tr: Bolivya

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
tr: Brezilya

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
tr: Kahvaltı

[ctx: OSM::cuisine]
en: British
tr: Britanya

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brunch
tr: Kuşluk

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bubble Tea
tr: İnci Çayı

[ctx: OSM::cuisine]
en: Buffet
tr: Büfe

[ctx: OSM::cuisine]
en: Burger
tr: Hamburger

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
tr: Kek

[ctx: OSM::cuisine]
en: Caribbean
tr: Karayipler

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
tr: Tavuk

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
tr: Çin

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee
tr: Kahve

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee Shop
tr: Kahveci

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cookies
tr: Kurabiye

[ctx: OSM::cuisine]
en: Crêpe
tr: Krep

[ctx: OSM::cuisine]
en: Curry
tr: Köri

[ctx: OSM::cuisine]
en: Czech
tr: Çek

[ctx: OSM::cuisine]
en: Dessert
tr: Tatlı

[ctx: OSM::cuisine]
en: Dumplings
tr: Hamur Köftesi

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ethiopian
tr: Etiyopya

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fast Food
tr: Tez Yemek

[ctx: OSM::cuisine]
en: Filipino
tr: Filipin

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
tr: Balık

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish & Chips
tr: Balık ve Patates

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
tr: Fransız

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fries
tr: Patates Kızartması

[ctx: OSM::cuisine]
en: Georigan
tr: Gürcü

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
tr: Alman

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
tr: Yunan

[ctx: OSM::cuisine]
en: Grill
tr: Izgara

[ctx: OSM::cuisine]
en: Gyros
tr: Yunan Döneri

[ctx: OSM::cuisine]
en: Hawaiian
tr: Havai

[ctx: OSM::cuisine]
en: Hot Dog
tr: Sosisli Sandviç

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
tr: Dondurma

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
tr: Hint

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
tr: Endonezce

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
tr: Uluslararası

[ctx: OSM::cuisine]
en: Irish
tr: İrlanda

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
tr: İtalyan

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
tr: Japon

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
tr: Meyve Suyu

[ctx: OSM::cuisine]
en: Kebab
tr: Kebap

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
tr: Kore

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
tr: Lübnan

[ctx: OSM::cuisine]
en: Local
tr: Yerel

[ctx: OSM::cuisine]
en: Malaysian
tr: Malezya

[ctx: OSM::cuisine]
en: Meat
tr: Et

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
tr: Akdeniz

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
tr: Meksika

[ctx: OSM::cuisine]
en: Moroccan
tr: Fas

[ctx: OSM::cuisine]
en: Nepalese
tr: Nepal

[ctx: OSM::cuisine]
en: Noodle
tr: Erişte

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
tr: Pakistan

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pancake
tr: Pankek

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pasta
tr: Makarna

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pastry
tr: Hamur İşi

[ctx: OSM::cuisine]
en: Persian
tr: Pers

[ctx: OSM::cuisine]
en: Peruvian
tr: Peru

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
tr: Leh

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
tr: Portekiz

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
tr: Bölgesel

[ctx: OSM::cuisine]
en: Russian
tr: Rus

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
tr: Salata

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sandwich
tr: Sandviç

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
tr: Sosis

[ctx: OSM::cuisine]
en: Seafood
tr: Deniz Ürünleri

[ctx: OSM::cuisine]
en: Shawarma
tr: Dürüm Döner

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
tr: Çorba

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
tr: İspanyol

[ctx: OSM::cuisine]
en: Steak
tr: Biftek

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sushi
tr: Suşi

[ctx: OSM::cuisine]
en: Syrian
tr: Suriye

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tacos
tr: Tako

[ctx: OSM::cuisine]
en: Taiwanese
tr: Tayvan

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tea
tr: Çay

[ctx: OSM::cuisine]
en: Teahouse
tr: Çayevi

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tex-Mex
tr: Teksas–Meksika

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
tr: Tay

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
tr: Türk

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
tr: Vejeteryan

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
tr: Vietnam

[ctx: OSM::cuisine]
en: Waffles
tr: Gofret

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken Wings
tr: Tavuk Kanadı

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: female
tr: kadın

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: male
tr: erkek

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: unisex
tr: her ikisi

en: %1m
tr: %1 m

en: %1km
tr: %1 km

en: Wikipedia
tr: Vikipedi

en: Opening Hours
tr: Çalışma Saatleri

en: Contact
tr: İletişim

en: Payment
tr: Ödeme

en: Toilets
tr: Tuvaletler

en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: Parking
tr: Otopark

en: Operator
tr: Operatör

en: Formerly
tr: Önceden

en: Description
tr: Açıklama

en: Routes
tr: Rotalar

en: Cuisine
tr: Mutfak

en: Diet
tr: Diyet

en: Takeaway
tr: Paket

[ctx: electrical power socket]
en: Socket
tr: Yuva

en: Available vehicles
tr: Kullanılabilir araçlar

en: Fee
tr: Ücret

en: Authentication
tr: Kimlik doğrulama

en: Bicycle parking
tr: Bisiklet kulübesi

en: Capacity
tr: Sığa

en: Disabled parking spaces
tr: Engelli park alanları

en: Women parking spaces
tr: Kadın park alanları

en: Parent parking spaces
tr: Ebeveyn park alanları

en: Parking spaces for charging
tr: Şarj istasyonlu park alanları

en: Maximum stay
tr: En çok kalış

en: Diaper changing table
tr: Bez değiştirme masası

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Address
tr: Adres

en: Phone
tr: Telefon

en: Email
tr: E-posta

en: Website
tr: Web sitesi

en: Cash
tr: Nakit

en: Digital
tr: Sayısal

en: Debit cards
tr: Banka kartı

en: Credit cards
tr: Kredi kartı

en: Stored value cards
tr: Değeri yüklü kart

en: Wheelchair access
tr: Tekerlekli sandalye erişimi

en: Wheelchair lift
tr: Tekerlekli sandalye asansörü

en: Central key
tr: Merkezi anahtar

en: Speech output
tr: Konuşma çıktısı

en: Tactile writing
tr: Dokunsal yazım

[ctx: transport network]
en: Network
tr: Ulaşım ağı

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
tr: Kalan aralık

en: only %1
tr: yalnızca %1

en: no %1
tr: %1 yok

en: yes
tr: evet

[ctx: payment option]
en: coins only
tr: yalnızca madeni para

[ctx: payment option]
en: notes only
tr: yalnızca kâğıt para

en: no
tr: hayır

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
tr: glutensiz

[ctx: OSM::diet_type]
en: halal
tr: helal

[ctx: OSM::diet_type]
en: kosher
tr: koşer

[ctx: OSM::diet_type]
en: lactose free
tr: laktozsuz

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegetarian
tr: vejeteryan

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
tr: sınırlı

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
tr: yok

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
tr: var

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2
tr: Tür 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 cable
tr: Tür 2 kablo

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 CCS
tr: Tür 2 CCS

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type E
tr: Tür E

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: app
tr: uygulama

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: membership card
tr: üyelik kartı

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
tr: yok

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
tr: telefon

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: anchors
tr: demir

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: bollard
tr: duba

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
tr: bina

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: ground slots
tr: yer yuvası

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: lockers
tr: kilit

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: racks
tr: raf

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
tr: kulübe

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: stands
tr: ayaklar

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wall loops
tr: duvar döngüsü

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wide stands
tr: geniş ayak

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
tr[0]: %1 bisiklet
tr[1]: %1 bisiklet

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 pedelec | %1 pedelecs
tr[0]: %1 elektrikli bisiklet
tr[1]: %1 elektrikli bisiklet

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 kick scooter | %1 kick scooters
tr[0]: %1 ayaklı kaykay
tr[1]: %1 ayaklı kaykay

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
tr[0]: %1 araç
tr[1]: %1 araç

[ctx: tactile writing]
en: embossed printed letters
tr: kabartmalı baskı mektup

[ctx: tactile writing]
en: engraved printed letters
tr: oymalı baskı mektup

en: Ground floor
tr: Zemin Kat

en: Floor %1
tr: %1. Kat
