kosmindoormap - en to uk translation catalogue (272 entries)

en: KDE OSM Indoor Map
uk: Внутрішня карта OSM KDE

en: %1m
uk: %1м

en: %1km
uk: %1км

en: Wikipedia
uk: Вікіпедія

en: Opening Hours
uk: Робочий час

en: Contact
uk: Контакт

en: Payment
uk: Сплата

en: Toilets
uk: Туалети

en: Accessibility
uk: Доступність

en: Parking
uk: Паркування

en: Operator
uk: Оператор

en: Formerly
uk: Попередня назва

en: Routes
uk: Маршрути

en: Cuisine
uk: Кухня

en: Diet
uk: Дієтна

en: Takeaway
uk: Перекусна

[ctx: electrical power socket]
en: Socket
uk: Гніздо

en: Available vehicles
uk: Доступні засоби пересування

en: Fee
uk: Мито

en: Authentication
uk: Розпізнавання

en: Bicycle parking
uk: Паркування велосипедів

en: Capacity
uk: Місткість

en: Disabled parking spaces
uk: Паркувальні місця для інвалідів

en: Women parking spaces
uk: Паркувальні місця для жінок

en: Parent parking spaces
uk: Паркувальні місця для батьків

en: Parking spaces for charging
uk: Паркувальні місця для заряджання

en: Maximum stay
uk: Обмеження за часом стоянки

en: Diaper changing table
uk: Стіл для зміни пелюшок

en: Address
uk: Адреса

en: Phone
uk: Телефон

en: Email
uk: Ел. пошта

en: Website
uk: Сайт

en: Cash
uk: Готівка

en: Digital
uk: Обробка цифрових даних

en: Debit cards
uk: Дебетові картки

en: Credit cards
uk: Кредитні картки

en: Stored value cards
uk: Картки передоплати

en: Wheelchair access
uk: Доступ для возиків

en: Central key
uk: Центральний ключ

[ctx: transport network]
en: Network
uk: Мережа

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
uk: Залишковий діапазон

en: only %1
uk: лише %1

en: no %1
uk: без %1

[ctx: electrical power/kilowatt value]
en: %1 kW
uk: %1 кВт

en: yes
uk: так

[ctx: payment option]
en: coins only
uk: лише монети

[ctx: payment option]
en: notes only
uk: лише банкноти

en: no
uk: ні

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
uk: Алкоголь

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
uk: Житло

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Arts Center
uk: Художній центр

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
uk: Художня робота

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
uk: Банкомат

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
uk: Атракціон

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
uk: Сумки

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
uk: Пекарня

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
uk: Банк

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bar
uk: Бар

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beauty
uk: Краса

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
uk: Ліжко

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
uk: Лава

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
uk: Напої

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
uk: Велосипеди

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
uk: Паркування велосипедів

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
uk: Прокат велосипедів

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
uk: Книги

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Boutique
uk: Бутік

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
uk: Обмін валют

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
uk: Торгівля м’ясом

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
uk: Кав’ярня

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
uk: Автомобілі

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
uk: Оренда автомобілів

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Sharing
uk: Користування авто

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
uk: Заряджальна станція

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
uk: Хімія

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chocolate
uk: Шоколад

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cinema
uk: Кінотеатр

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
uk: Міський мур

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
uk: Одежа

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
uk: Кава

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
uk: Комп'ютери

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
uk: Кондитерська

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Convenience Store
uk: Крамниця самообслуговування

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Copy Shop
uk: Копіювання

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
uk: Косметика

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
uk: Будинок суду

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Deli
uk: Гастроном

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
uk: Районний магазин

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Doctor
uk: Лікар

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
uk: Магазин обладнання

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
uk: Питна вода

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
uk: Хімчистка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
uk: Електроніка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
uk: Мода

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fast Food
uk: Фастфуд

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ferry Terminal
uk: Поромний термінал

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
uk: Квіткова крамниця

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Food Court
uk: Їжа

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
uk: Фонтан

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
uk: Меблі

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
uk: Галерея

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
uk: Сад

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden Center
uk: Центр садівництва

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
uk: Подарункова крамниця

[ctx: OSM::office]
en: Government
uk: Урядова установа

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
uk: Овочевий магазин

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
uk: Гостьовий будинок

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
uk: Перукарня

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hearing Aids
uk: Слухові апарати

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
uk: Лікарня

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hostel
uk: Турбаза

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hotel
uk: Готель

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
uk: Посуд

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
uk: Морозиво

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Information
uk: Довідкова служба

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
uk: Інтер'єри

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
uk: Інтернет-кав'ярня

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
uk: Ювелірні вироби

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kiosk
uk: Кіоск

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
uk: Пральня

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
uk: Бібліотека

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locker
uk: Камери зберігання

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
uk: Слюсар

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Lost & Found
uk: Загублено та знайдено

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mall
uk: Торгівельний центр

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
uk: Ринок

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
uk: Медичні засоби

[ctx: OSM::historic]
en: Memorial
uk: Меморіал

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
uk: Мобільний телефон

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Money Transfer
uk: Грошові перекази

[ctx: OSM::historic]
en: Monument
uk: Пам'ятник

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
uk: Паркування мотоциклів

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
uk: Прокат мотоциклів

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Museum
uk: Музей

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
uk: Музика

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
uk: Музичні інструменти

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Newsagent
uk: Газети

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
uk: Офіс

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
uk: Оптика

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Outdoor
uk: На вулиці

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
uk: Фарба

[ctx: outdoor recreational area]
en: Park
uk: Парк

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
uk: Паркування

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
uk: Квитки для паркування

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
uk: Тістечка

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
uk: Парфумерія

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
uk: Домашні тварини

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
uk: Аптека

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
uk: Фото

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
uk: Місце поклоніння

en: Playground
uk: Ігровий майданчик

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
uk: Поліція

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
uk: Поштова скринька

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
uk: Поштове відділення

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pub
uk: Пив’ярня

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
uk: Квитки на громадський транспорт

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
uk: Пункт переробки

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Restaurant
uk: Ресторан

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
uk: Школа

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kick Scooter Rental
uk: Прокат електросамокатів

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Seafood
uk: Морська їжа

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shoes
uk: Взуття

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
uk: Крамниця

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
uk: Соціальний об’єкт

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Souvenirs
uk: Сувеніри

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
uk: Спорт

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Stationery
uk: Канцелярське приладдя

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Supermarket
uk: Супермаркет

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
uk: Кравець

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tattoo
uk: Татуювання

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Taxi
uk: Таксі

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
uk: Чай

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
uk: Театр

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tickets
uk: Квитки

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
uk: Тютюн

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
uk: Туалети

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
uk: Мерія

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
uk: Іграшки

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
uk: Турагенція

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
uk: Університет

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Variety Store
uk: Магазин фіксованих цін

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
uk: Відеоігри

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Waiting Area
uk: Місце для очікування

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
uk: Смітник

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Wine
uk: Вино

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
uk: Американська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
uk: Арабська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
uk: Аргентинська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
uk: Азійська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
uk: Австрійська

[ctx: OSM::cuisine]
en: BBQ
uk: Барбекю

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
uk: Бразильська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
uk: Сніданок

[ctx: OSM::cuisine]
en: Burger
uk: Бутерброди

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
uk: Торти

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
uk: Курка

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
uk: Китайська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee Shop
uk: Кавова крамниця

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cookies
uk: Печиво

[ctx: OSM::cuisine]
en: Crêpe
uk: Креп

[ctx: OSM::cuisine]
en: Donut
uk: Пончики

[ctx: OSM::cuisine]
en: Falafel
uk: Фалафель

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
uk: Риба

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish & Chips
uk: Риба і чіпси

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
uk: Французька

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
uk: Німецька

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
uk: Грецька

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
uk: Морозиво

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
uk: Індійська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
uk: Індонезійська

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
uk: Міжнародна

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
uk: Італійська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pizza
uk: Піца

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
uk: Японська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
uk: Соки

[ctx: OSM::cuisine]
en: Kebab
uk: Кебаб

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
uk: Корейська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
uk: Ліванська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Local
uk: Місцева

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
uk: Середземноморська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
uk: Мексиканська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Noodle
uk: Вермішель

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
uk: Пакистанська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pancake
uk: Млинці

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pasta
uk: Паста

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
uk: Польська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
uk: Португальська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ramen
uk: Рамен

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
uk: Регіональні

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
uk: Салат

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sandwich
uk: Сендвічі

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
uk: Ковбаса

[ctx: OSM::cuisine]
en: Seafood
uk: Морська їжа

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
uk: Іспанська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Steak
uk: Біфштекси

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tapas
uk: Тапи

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
uk: Тайська

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
uk: Турецька

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
uk: Вегетаріанські

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
uk: без глютену

[ctx: OSM::diet_type]
en: halal
uk: халяльні страви

[ctx: OSM::diet_type]
en: kosher
uk: кошерні страви

[ctx: OSM::diet_type]
en: lactose free
uk: без лактози

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegan
uk: веганські страви

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegetarian
uk: вегетаріанські страви

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
uk: обмежений

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
uk: ні

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
uk: так

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2
uk: Тип 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 cable
uk: Кабель типу 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 CCS
uk: Тип 2 CCS

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type E
uk: Тип E

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: app
uk: прог

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: membership card
uk: членська картка

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
uk: немає

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
uk: телефонний дзвінок

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: anchors
uk: якорі

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: bollard
uk: боллард

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
uk: побудова

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: ground slots
uk: наземні слоти

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: lockers
uk: камери зберігання

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: racks
uk: стійки

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
uk: хижки

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: stands
uk: стенди

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wall loops
uk: крючки

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wide stands
uk: широкі стенди

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
uk[0]: %1 велосипед
uk[1]: %1 велосипеди
uk[2]: %1 велосипедів
uk[3]: %1 велосипед

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 pedelec | %1 pedelecs
uk[0]: %1 електровелосипед
uk[1]: %1 електровелосипеди
uk[2]: %1 електровелосипедів
uk[3]: %1 електровелосипед

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 kick scooter | %1 kick scooters
uk[0]: %1 самокат
uk[1]: %1 самокати
uk[2]: %1 самокатів
uk[3]: %1 самокат

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 moped | %1 mopeds
uk[0]: %1 мопед
uk[1]: %1 мопеди
uk[2]: %1 мопедів
uk[3]: %1 мопед

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
uk[0]: %1 автомобіль
uk[1]: %1 автомобілі
uk[2]: %1 автомобілів
uk[3]: %1 автомобіль
