kpat - en to ar translation catalogue (96 entries)

en: Popular Variant Presets
ar: التشكيلات المشهورة

en: Custom
ar: مخصّص

en: Stack Options
ar: خيارات الكومة

en: Rank
ar: الرتبة

en: Castle
ar: قلعة

en: Stronghold
ar: سترونج هولد

en: Castle (Custom)
ar: الحصن (مخصص)

en: Free Cells
ar: الخلية الحرة

en: 0
ar: ٠

en: 1
ar: ١

en: 2
ar: ٢

en: 3
ar: ٣

en: 4
ar: ٤

en: Stacks
ar: الأكوام

en: 6
ar: ٦

en: 7
ar: ٧

en: 8
ar: ٨

en: 9
ar: ٩

en: 10
ar: ١٠

en: S&tack Options
ar: &خيارات الكومة

en: None
ar: بلا

en: Any
ar: أيّ

en: Layout
ar: التّخطيط

en: Classic
ar: تقليدي

en: Modern
ar: حديث

en: Grandfather's Clock
ar: ساعة الجد

en: Solver: This game is winnable.
ar: الحلّال: يمكنك ربح هذه اللعبة.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
ar: الحلّال: لا أستطيع تحديد إذا ما كان يمكن ربح هذه اللعبة.

en: Congratulations! We have won.
ar: تهانينا! لقد ربحنا.

en: Congratulations! You have won.
ar: تهانينا! لقد ربحت.

en: Solver: This game is lost.
ar: الحلّال: خسرت هذه اللعبة.

en: Solver: Calculating...
ar: الحلّال: يسحب...

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
ar: لقد طلبت لعبة جديدة ولكن ما تزال هناك لعبة على الساحة.
    
    ستسجل خسارة في الاحصائيات إذا أنهيت اللعبة الحالية.

en: Abandon Current Game?
ar: أنه اللعبة الحالية ؟

en: Abandon Current Game
ar: أنه اللعبة الحالية

en: Forty & Eight
ar: أربعون وثمانون

en: Freecell
ar: الخلية الحرة

en: Free cells
ar: الخلية الحرة

en: 5
ar: ٥

en: 11
ar: ١١

en: 12
ar: ١٢

en: Golf
ar: جولف

en: Grandfather
ar: الجد

en: Gypsy
ar: الغجري

en: Aces Up
ar: أيس أب

en: Klondike &Options
ar: &خيارات كلونداكي

en: Draw 1
ar: اسحب 1

en: Draw 3
ar: اسحب 3

en: Klondike
ar: كلونداكي

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
ar: الحركة

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات العام

en: Loading...
ar: يحمّل...

en: KPatience
ar: سوليتير ك

en: KDE Patience Game
ar: لعبة سوليتر للكدي

en: Bug fixes
ar: اصلاح الأخطاء

en: Shuffle algorithm for game numbers
ar: خوارزمية الخلط لأرقام اللعبة

en: Rewrite and current maintainer
ar: إعادة الكتابة ، و المشرف الحالي

en: Documentation
ar: التوثيق

en: Michael Lang
ar: ميشائيل لانغ

[ctx: List separator]
en: ,
ar:  ،

en: Try to find a solution to the given savegame
ar: حاول إيجاد حل للعبة المعطاة

en: Dealer to solve (debug)
ar: الموزع ليحل (تنقيح)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
ar: بداية مدى اللعبة (الافتراضي 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
ar: نهاية مدى اللعبة (الإفتراضي البداية: البداية إذا كانت معطى)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
ar: تخطى شاشة الاختيار ، و حمل نوع معين ، القيم الصحيحة هي : %1

en: File to load
ar: الملف المراد تحميله

[ctx: Start a new game of a different type]
en: New &Game...
ar: &لعبة جديدة

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
ar: الاحصائيات

[ctx: Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
ar: ا&سحب

[ctx: Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
ar: أ&عد التوزيع

[ctx: Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
ar: ا&سقط

en: &Enable Autodrop
ar: &مكن الاستقاط الآلي

en: E&nable Solver
ar: مكن الحلّال

en: Play &Sounds
ar: تشغيل الأ&صوات

en: &Remember State on Exit
ar: &تذكر الحالة عند الخروج

en: Take Game Preview Snapshots
ar: خذ لمحة من معاينة اللعبة

en: Random Cards
ar: أوارق عشوائية

en: Hide Menubar
ar: أخفِ شريط القوائم

en: Load
ar: حمّل

en: Save
ar: احفظ

en: 1 move | %1 moves
ar[0]: بدون حركة
ar[1]: حركة واحدة
ar[2]: حركتان
ar[3]: %1 حركات
ar[4]: %1 حركة
ar[5]: %1 حركة

en: Mod3
ar: مود3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
ar: اللعبة:

en: Simple Simon
ar: سايمون بسيط

en: Spider &Options
ar: &خيارات العنكبوت

en: 1 Suit (Easy)
ar: المجموعة (سهلة 1)

en: 2 Suits (Medium)
ar: المجموعة (متوسطة 2)

en: Spider
ar: العنكبوت

en: 1 loss | %1 losses
ar[0]: لم تخسر
ar[1]: خسارة واحدة
ar[2]: خسارتان
ar[3]: %1 خسائر
ar[4]: %1 خسارة
ar[5]: %1 خسارة

en: 1 win | %1 wins
ar[0]: لم تربح
ar[1]: ربحت مرة واحدة
ar[2]: ربحت مرتين
ar[3]: ربحت %1 مرات
ar[4]: ربحت %1 مرة
ar[5]: ربحت %1 مرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
ar: أطول سلسلة انتصارات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
ar: الألعاب الملعوبة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
ar: أطول سلسلة خسارات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
ar: الألعاب المربوحة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
ar: السلسلة الحالية:

en: Yukon
ar: يوكون
