kpat - en to bs translation catalogue (64 entries)

en: Grandfather's Clock
bs: Djedov sat

en: Solver: This game is winnable.
bs: Rješenje: Ova igru je moguće pobjediti.

en: Solver: This game is no longer winnable.
bs: Rješenje: Ovu igru nije vise moguće pobjediti.

en: Solver: This game cannot be won.
bs: Rješenje: Ova igra se ne može pobjediti.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
bs: Rješenje: Nije moguće utvrditi da li se moze ova igra pobjediti.

en: Congratulations! We have won.
bs: Čestitamo! Pobjedili smo.

en: Congratulations! You have won.
bs: Čestitamo! Pobjedio si.

en: Solver: This game is lost.
bs: Rješenje: Ova igra je izgubljena.

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
bs: Nova igra je zatražena,ali već postoji igra u procesu.
    Gubitak igre će biti zabilježen u statistici,ako se ova igra napusti.

en: Forty & Eight
bs: Četrdeset & osam

en: Freecell
bs: Slobodna ćelija

en: Grandfather
bs: Djed

en: Aces Up
bs: Asovi gore

en: Klondike
bs: Klondajk

en: Klondike (Draw 1)
bs: Klondajk (Vuci 1)

en: Klondike (Draw 3)
bs: Klondajk (Vuci 3)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
bs: Potez

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna trake za rad

en: KDE Patience Game
bs: KDE igra pasijansa

en: Author of original Qt version
bs: Autor orginala Qt verizije

en: Initial KDE port
bs: Početni prijenos na KDE

en: New game types
bs: Novi tipovi igre

en: Bug fixes
bs: Ispravke bugova

en: Shuffle algorithm for game numbers
bs: Algoritam za miješanje brojeva igre

en: Initial patience solver
bs: Početni rješavač pasijansa

en: Rewrite and current maintainer
bs: Ponovno napisao i trenutno održava

en: Klondike improvements
bs: Klondajk poboljšanja

en: Spider implementation
bs: Realizacija Pauka

en: Documentation
bs: Dokumentacija

en: Menu and toolbar work
bs: Meni i traka za rad

en: Cleanup and polish
bs: Ćišćenje i poliranje

en: Try to find a solution to the given savegame
bs: Pokušati naći rješenje kako saćuvati igru

en: Dealer to solve (debug)
bs: Djelilac rješava (ispravljanje)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
bs: Početak opsega igre (default 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
bs: Kraj opsega igre (default 0:INT_MAX)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
bs: Preskoćiti izborni ekran i napuni određeni tip igre. Valjane vrijednosti su: %1

en: Directory with test cases
bs: Direktorij s testnim primjerima

en: Generate random test cases
bs: Generiši slučajne testne primjere

en: File to load
bs: Datoteka za učitavanje

en: Select a card deck
bs: Izaberi špil karata

en: Select a theme for non-card game elements
bs: Izaberi temu za elemente igre koja nije kartaška

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
bs: Jeste li sigurni da želite saktiti meni? Trenutna prečica da ga prikažete ponovo je %1.

en: Error reading XML file:
bs: Greška u čitanju XML datoteke.

en: XML file is not a KPat save.
bs: XML datoteka  nije KPat snimak.

en: Unrecognized game id.
bs: Neprepoznat id igre.

en: Errors encountered while parsing file.
bs: Greška pri analizi datoteke.

en: Error opening file for writing. Saving failed.
bs: Greška u otvaranju datoteke za pisanje. Snimanje neuspjelo.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
bs: Nemoguće kreirati privremenu datoteku. Snimanje neuspjelo.

en: 1 move | %1 moves
bs[0]: %1 potez
bs[1]: %1 poteza
bs[2]: %1 poteza

en: Simple Simon
bs: Prosti Simon

en: Spider
bs: Pauk

en: Spider (1 Suit)
bs: Pauk (1 odijelo)

en: Spider (2 Suit)
bs: Pauk (2 odijela)

en: Spider (4 Suit)
bs: Pauk (4 odijela)

en: 1 loss | %1 losses
bs[0]: %1 gubitak
bs[1]: %1 gubitka
bs[2]: %1 gubitaka

en: 1 win | %1 wins
bs[0]: %1 pobjeda
bs[1]: %1 pobjede
bs[2]: %1 pobjeda

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
bs: Statistika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
bs: Igra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
bs: Najduži pobjednički niz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
bs: Odigranih igara:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
bs: Najduži gubitnički niz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
bs: Dobijenih igara:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
bs: Trenutna crtica:

en: Yukon
bs: Jukon
