kpat - en to cs translation catalogue (121 entries)

en: Custom
cs: Vlastní

en: Rank
cs: Pořadí

en: Castle
cs: Hrad

en: S&tack Options
cs: Nastavení &herních sloupců

en: None
cs: Nic

en: Aces
cs: Esa

en: Any
cs: Cokoliv

en: Layout
cs: Rozvržení

en: Classic
cs: Klasický

en: Modern
cs: Moderní

en: Grandfather's Clock
cs: Dědečkovy hodiny

en: Solver: This game is winnable.
cs: Řešitel: tuto hru lze vyhrát.

en: Solver: This game is no longer winnable.
cs: Řešitel: tuto hru již nelze vyhrát.

en: Solver: This game cannot be won.
cs: Řešitel: tuto hru nelze vyhrát.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
cs: Řešitel: nelze zjistit, jestli lze hru vyhrát.

en: Congratulations! We have won.
cs: Gratulace! Vyhráli jsme.

en: Congratulations! You have won.
cs: Gratulace! Vyhráli jste.

en: Solver: This game is lost.
cs: Řešitel: tato hra je ztracena.

en: Solver: Calculating...
cs: Probíhá výpočet...

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
cs: Je požadována nová hra, ale už jedna probíhá.
    
    Pokud ukončíte aktuální hru, bude do statistik zaznamenána prohra.

en: Abandon Current Game?
cs: Ukončit aktuální hru?

en: Abandon Current Game
cs: Přerušit aktuální hru

en: Forty & Eight
cs: Čtyřicet & osm

en: Grandfather
cs: Dědeček

en: Gypsy
cs: Cikán

en: Aces Up
cs: Esa nahoru

en: Klondike &Options
cs: M&ožnosti Klondike

en: Draw 1
cs: Sejmout 1

en: Draw 3
cs: Sejmout 3

en: Klondike (Draw 1)
cs: Klondike (vzít 1)

en: Klondike (Draw 3)
cs: Klondike (vzít 3)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
cs: Tah

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: Loading...
cs: Probíhá načítání...

en: KDE Patience Game
cs: Pasiáns pro KDE

en: Author of original Qt version
cs: Autor původní Qt verze

en: Initial KDE port
cs: Původní přenos do KDE

en: New game types
cs: Nové typy her

en: Bug fixes
cs: Opravy chyb

en: Shuffle algorithm for game numbers
cs: Míchací algoritmus čísel her

en: Initial patience solver
cs: Původní řešitel pasiánse

en: Rewrite and current maintainer
cs: Přepis, současný správce

en: Klondike improvements
cs: Vylepšení Klondike

en: Spider implementation
cs: Implementace Spidera

en: Documentation
cs: Dokumentace

en: Menu and toolbar work
cs: Práce na nabídkách a panelu nástrojů

en: Cleanup and polish
cs: Vyčištění a opravy

en: Integration with Freecell Solver and further work
cs: Integrace s Řešitelem Freecell a další práce

en: Try to find a solution to the given savegame
cs: Pokusit se nalézt řešení uložené hry

en: Dealer to solve (debug)
cs: Obchodník k řešení (odladit)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
cs: Začátek herního rozsahu (výchozí 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
cs: Konec herního rozsahu (výchozí začátek:začátek je-li začátek stanovený)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
cs: Přeskočit obrazovku s výběrem a načíst určitý typ hry. Platné hodnoty jsou: %1

en: Directory with test cases
cs: Adresář s modelovými případy

en: Generate random test cases
cs: Vytvořit náhodné modelové případy

en: File to load
cs: Soubor k otevření

[ctx: Start a new game of a different type]
en: New &Game...
cs: Nová &hra...

[ctx: Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
cs: Nově roz&dat

[ctx: Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal...
cs: &Nové očíslované rozdání...

[ctx: Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
cs: Restartovat rozdání

[ctx: Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
cs: Následující rozdání

[ctx: Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
cs: Předchozí rozdání

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
cs: Statistiky

[ctx: Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
cs: Se&jmout

[ctx: Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
cs: Rozd&at řadu

[ctx: Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
cs: &Rozdat znovu

[ctx: Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
cs: U&pustit

en: Change Appearance...
cs: Změnit vzhled...

en: &Enable Autodrop
cs: Povo&lit automatické upuštění

en: E&nable Solver
cs: Povolit ř&ešitele

en: Play &Sounds
cs: &Přehrávat zvuky

en: &Remember State on Exit
cs: Zapa&matovat stav při ukončení

en: Generate a theme preview image
cs: Vygenerovat obrázek s náhledem motivu

en: Take Game Preview Snapshots
cs: Získat snímky náhledu hry

en: Random Cards
cs: Náhodné karty

en: Move Focus to Previous Pile
cs: Přepnout na předchozí hromadu

en: Move Focus to Next Pile
cs: Přepnout na následující hromadu

en: Move Focus to Card Below
cs: Přepnout na kartu níže

en: Move Focus to Card Above
cs: Přepnout na kartu výše

en: Cancel Focus
cs: Vrátit kartu

en: Pick Up or Set Down Focus
cs: Vzít kartu nebo umístit kartu

en: Card Deck
cs: Sada karet

en: Select a card deck
cs: Vybrat sadu karet

en: Game Theme
cs: Herní motiv

en: Select a theme for non-card game elements
cs: Zvolit motiv pro nekaretní prvky hry

[ctx: Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
cs: Nápověda &k %1

[ctx: Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
cs: Nápověda &k aktuální hře

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
cs: Jste si jistí, že chcete skrýt panel hlavní nabídky? Současná klávesová zkratka, která jej opět zobrazí je %1.

en: Hide Menubar
cs: Skrýt hlavní nabídku

en: Downloading file failed: %1
cs: Stahování souboru selhalo: %1

en: Error reading XML file:
cs: Chyba čtení souboru XML:

en: XML file is not a KPat save.
cs: Soubor XML není uloženou hrou KPat.

en: Unrecognized game id.
cs: Neznámé ID hry.

en: Errors encountered while parsing file.
cs: Nastaly chyby při zpracování souboru.

en: Load
cs: Načíst

en: Save
cs: Uložit

en: Error opening file for writing. Saving failed.
cs: Chyba při zápisu do souboru. Ukládání selhalo.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
cs: Nelze vytvořit dočasný soubor. Ukládání selhalo.

en: Error uploading file. Saving failed: %1
cs: Chyba při odesílání souboru. Ukládání selhalo: %1

en: 1 move | %1 moves
cs[0]: 1 tah
cs[1]: %1 tahy
cs[2]: %1 tahů

en: New Numbered Deal
cs: &Nové očíslované rozdání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
cs: Hra:

en: Deal number:
cs: Zadejte číslo hry:

en: Simple Simon
cs: Jednoduchý Šimon

en: Spider &Options
cs: M&ožnosti Pavouka

en: 1 Suit (Easy)
cs: 1 barva (lehké)

en: 2 Suits (Medium)
cs: 2 barvy (střední)

en: Face &Down (harder)
cs: Lícem &dolů (obtížnější)

en: Face &Up (easier)
cs: Lícem &nahoru (snadnější)

en: Spider
cs: Pavouk

en: Spider (1 Suit)
cs: Pavouk (1 barva)

en: Spider (2 Suit)
cs: Pavouk (2 barvy)

en: Spider (4 Suit)
cs: Pavouk (4 barvy)

en: 1 loss | %1 losses
cs[0]: 1 prohra
cs[1]: %1 prohry
cs[2]: %1 proher

en: 1 win | %1 wins
cs[0]: 1 výhra
cs[1]: %1 výhry
cs[2]: %1 výher

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
cs: Nejvíce výher v řadě:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
cs: Odehraných her:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
cs: Nejvíce proher v řadě:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
cs: Vyhraných her:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
cs: Aktuální řada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal number of moves:
cs: Minimální počet pohybů:
