kpat - en to da translation catalogue (103 entries)

en: S&tack Options
da: S&tak-tilvalg

en: Grandfather's Clock
da: Bedstefars ur

en: Solver: This game is winnable.
da: Løser: Spillet kan vindes.

en: Solver: This game is no longer winnable.
da: Løser: Spillet kan ikke længere vindes.

en: Solver: This game cannot be won.
da: Løser: Dette spil kan ikke vindes.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
da: Løser: Kan ikke bestemme om spillet kan vindes.

en: Congratulations! We have won.
da: Tillykke! Vi har vundet.

en: Congratulations! You have won.
da: Tillykke! Du har vundet.

en: Solver: This game is lost.
da: Løser: Spillet er tabt.

en: Solver: Calculating...
da: Løser: Beregner...

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
da: Der blev anmodet om et nyt spil, men der er allerede et spil i gang.
    
    Hvis det igangværende spil forlades, registreres det som et tabt spil i statistikken.

en: Abandon Current Game?
da: Vil du forlade nuværende spil?

en: Abandon Current Game
da: Forlad nuværende spil

en: Forty & Eight
da: Fyrre og otte

en: Freecell
da: Napoleon

en: Grandfather
da: Bedstefar

en: Gypsy
da: Sigøjner

en: Aces Up
da: Idioten

en: Klondike &Options
da: Klondike-&indstillinger

en: Draw 1
da: Træk 1

en: Draw 3
da: Træk 3

en: Klondike (Draw 1)
da: Klondike (træk 1)

en: Klondike (Draw 3)
da: Klondike (træk 3)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
da: Træk

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Loading...
da: Indlæser...

en: KDE Patience Game
da: KDE kabalespil

en: Author of original Qt version
da: Ophavsmand til den oprindelige Qt-version

en: Initial KDE port
da: Oprindelig portering til KDE

en: New game types
da: Ny spiltyper

en: Bug fixes
da: Fejlrettelser

en: Shuffle algorithm for game numbers
da: Blande-algoritme for spiltal

en: Initial patience solver
da: Oprindelig kabaleløser

en: Rewrite and current maintainer
da: Omskrivning og vedligeholder

en: Klondike improvements
da: Klondike-forbedringer

en: Spider implementation
da: Implementation af Edderkop

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Menu and toolbar work
da: Abejde på menu og værktøjslinje

en: Cleanup and polish
da: Oprydning og polering

en: Try to find a solution to the given savegame
da: Prøv at finde løsningen til det givne gemte spil

en: Dealer to solve (debug)
da: Kortgiver at løse (fejlret)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
da: Spilområde-start (standard 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
da: Spilområde-afslutning (standard-start:start hvis start gives)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
da: Skip skærmen med valg og indlæs en bestemt spiltype. Gyldige værdier er: %1

en: Directory with test cases
da: Mappe med testcases

en: Generate random test cases
da: Generér tilfældige testcases

en: File to load
da: Fil der skal indlæses

[ctx: Start a new game of a different type]
en: New &Game...
da: &Nyt spil...

[ctx: Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
da: Giv nye &kort

[ctx: Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal...
da: Ny &nummereret kortgivning...

[ctx: Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
da: Genstart kortgivning

[ctx: Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
da: Næste kortgivning

[ctx: Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
da: Forrige kortgivning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
da: Statistik

[ctx: Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
da: Træ&k

[ctx: Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
da: Giv række af &kort

[ctx: Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
da: &Giv kort igen

en: Change Appearance...
da: Ændr udseende...

en: &Enable Autodrop
da: &Aktivér autodrop

en: E&nable Solver
da: Aktivér løsere&n

en: Play &Sounds
da: Afspil &lyde

en: &Remember State on Exit
da: &Husk status ved afslutning

en: Generate a theme preview image
da: Generér forhåndsvisning af tema

en: Take Game Preview Snapshots
da: Tag øjebliksbilleder af spil-forhåndsvisning

en: Random Cards
da: Tilfældige kort

en: Card Deck
da: Spillekort

en: Select a card deck
da: Vælg spillekort

en: Game Theme
da: Spiltema

en: Select a theme for non-card game elements
da: Vælg et tema til spilelementer som ikke er kort

[ctx: Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
da: Hjælp &med %1

[ctx: Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
da: Hjælp &med nuværende spil

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
da: Vil du virkelig skjule menulinjen? Den aktuelle genvej til at vise den igen er %1.

en: Hide Menubar
da: Skjul menulinje

en: Downloading file failed: %1
da: Download af fil mislykkedes: %1

en: Error reading XML file:
da: Fejl ved læsning af XML-fil:

en: XML file is not a KPat save.
da: XML-filen er ikke et gemt spil fra KPat.

en: Unrecognized game id.
da: Ikke-genkendt spil-id.

en: Errors encountered while parsing file.
da: Der opstod fejl under fortolkning af filen.

en: Load
da: Indlæs

en: Save
da: Gem

en: Error opening file for writing. Saving failed.
da: Fejl ved åbning af fil til skrivning. Gemning mislykkedes.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
da: Kan ikke oprette midlertidig fil. Gemning mislykkedes.

en: Error uploading file. Saving failed: %1
da: Fejl ved upload af fil. Gemning mislykkedes: %1

en: 1 move | %1 moves
da[0]: 1 træk
da[1]: %1 træk

en: New Numbered Deal
da: Ny nummereret kortgivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
da: Spil:

en: Deal number:
da: Kortgivningsnummer:

en: Spider &Options
da: Edderkop-&indstillinger

en: 1 Suit (Easy)
da: 1 kulør (nem)

en: 2 Suits (Medium)
da: 2 kulører (middel)

en: Face &Down (harder)
da: Ansigt ne&dad (sværere)

en: Face &Up (easier)
da: Ansigt &opad (nemmere)

en: Spider
da: Edderkop

en: Spider (1 Suit)
da: Edderkop (1 kulør)

en: Spider (2 Suit)
da: Edderkop (2 kulører)

en: Spider (4 Suit)
da: Edderkop (4 kulører)

en: 1 loss | %1 losses
da[0]: 1 nederlag
da[1]: %1 nederlag

en: 1 win | %1 wins
da[0]: 1 sejr
da[1]: %1 sejre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
da: Længste vindende rækkefølge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
da: Spil spillet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
da: Længste tabende rækkefølge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
da: Spil vundet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
da: Nuværende serie:
