kpat - en to fi translation catalogue (156 entries)

en: Popular Variant Presets
fi: Suosikkimuunnelmien esiasetukset

en: Baker's Dozen
fi: Leipurin tusina

en: Spanish Patience
fi: Espanjalainen pasianssi

en: Castles in Spain
fi: Linnat Espanjassa

en: Portuguese Solitaire
fi: Portugalilainen pasianssi

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Empty Stack Fill
fi: Tyhjän pinon täyttö

en: Any (Easy)
fi: Mikä tahansa (helppo)

en: Kings only (Medium)
fi: Vain kuninkaat (keskivaikea)

en: None (Hard)
fi: Ei mitään (vaikea)

en: Stack Options
fi: Pinovalinnat

en: Face &Up (Easier)
fi: Kuvapuoli &ylöspäin (helpompi)

en: Face &Down (Harder)
fi: Kuvapuoli &alaspäin (vaikeampi)

en: Build Sequence
fi: Rakenna sarja

en: Alternating Color
fi: Vuorotteleva väri

en: Matching Suit
fi: Sama maa

en: Rank
fi: Arvo

en: Baker's Dozen (Custom)
fi: Leipurin tusina (mukautettu)

en: Castle
fi: Linnoitus

en: Beleaguered Castle
fi: Piiritetty linnoitus

en: Citadel
fi: Linnoitus

en: Exiled Kings
fi: Karkotetut kuninkaat

en: Streets and Alleys
fi: Kadut ja kujat

en: Siegecraft
fi: Piiritys

en: Stronghold
fi: Linnake

en: Castle (Custom)
fi: Linna (mukautettu)

en: Free Cells
fi: Vapaat kentät

en: Stacks
fi: Pinot

en: S&tack Options
fi: Pino&valinnat

en: Face &Down
fi: Kuvapuoli &alaspäin

en: Face &Up
fi: Kuvapuoli &ylöspäin

en: Alternating Face &Up
fi: &Vuorotellen kuvapuoli ylös

en: Foundation Deal
fi: Peruspakkajako

en: None
fi: Ei mikään

en: Aces
fi: Ässät

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Layout
fi: Asettelu

en: Classic
fi: Perinteinen

en: Modern
fi: Nykyaikainen

en: Grandfather's Clock
fi: Isoisän kello

en: Solver: This game is winnable.
fi: Ratkaisin: Peli on voitettavissa.

en: Solver: This game is no longer winnable.
fi: Ratkaisin: Peli ei enää ole voitettavissa.

en: Solver: This game cannot be won.
fi: Ratkaisin: Tätä peliä ei voi enää voittaa.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
fi: Ratkaisin: Ei voida päätellä, onko peli voitettavissa.

en: Congratulations! We have won.
fi: Onnittelut! Voitimme pelin.

en: Congratulations! You have won.
fi: Onnittelut! Voitit pelin.

en: Solver: This game is lost.
fi: Ratkaisin: Peli on hävitty.

en: Solver: Calculating...
fi: Ratkaisin: Lasketaan…

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
fi: Pyydettiin uutta peliä, mutta yksi peli on jo käynnissä.
    
    Tilastoihin merkitään tappio, jos nykyinen peli jätetään kesken.

en: Abandon Current Game?
fi: Keskeytetäänkö nykyinen peli?

en: Abandon Current Game
fi: Keskeytä nykyinen peli

en: Forty & Eight
fi: 48

en: Freecell
fi: Vapaakenttä

en: Baker's Game
fi: Leipurin tusina

en: Eight Off
fi: Kahdeksan ulos

en: Freecell (Custom)
fi: Vapaakenttä (mukautettu)

en: Free cells
fi: Vapaat kentät

en: Decks
fi: Pakat

en: Grandfather
fi: Isoisä

en: Gypsy
fi: Mustalainen

en: Aces Up
fi: Ässät ylös

en: Klondike &Options
fi: Kl&ondiken asetukset

en: Draw 1
fi: Nosta 1

en: Draw 3
fi: Nosta 3

en: Klondike (Draw 1)
fi: Klondike (nosta 1)

en: Klondike (Draw 3)
fi: Klondike (nosta 3)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
fi: Siirrä

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Loading...
fi: Ladataan…

en: KDE Patience Game
fi: KDE:n pasianssipeli

en: Author of original Qt version
fi: Alkuperäisen Qt-version tekijä

en: Initial KDE port
fi: Alkuperäinen KDE-siirros

en: New game types
fi: Uusia pelityyppejä

en: Bug fixes
fi: Virhekorjauksia

en: Shuffle algorithm for game numbers
fi: Sekoitusalgoritmi pelinumeroille

en: Initial patience solver
fi: Alkuperäinen pasianssiratkaisin

en: Rewrite and current maintainer
fi: Uudelleenkirjoittaja ja ylläpitäjä

en: Klondike improvements
fi: Klondiken parannukset

en: Spider implementation
fi: Hämähäkin toteutus

en: Documentation
fi: Ohjeistus

en: Menu and toolbar work
fi: Valikko- ja työkalurivityö

en: Cleanup and polish
fi: Kiillotus ja viimeistely

en: Integration with Freecell Solver and further work
fi: Freecell Solver -integrointi sekä muu työ

en: Try to find a solution to the given savegame
fi: yritä löytää ratkaisu tallennetulle pelille

en: Dealer to solve (debug)
fi: Jakajan ratkaistava (virheenpaikannus)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
fi: Pelialueen alku (oletus 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
fi: Pelialueen loppu (oletus alku:alku, jos alku on annettu)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
fi: Ohita valintanäyttö ja lataa tietty pelityyppi. Kelvollisia arvoja ovat: %1

en: Directory with test cases
fi: Testitapaukset sisältävät kansio

en: Generate random test cases
fi: Tuota satunnaisia testitapauksia

en: File to load
fi: Ladattava tiedosto

[ctx: Start a new game of a different type]
en: New &Game...
fi: Uusi &peli…

[ctx: Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
fi: Uusi &jako

[ctx: Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal...
fi: Uusi &numeroitu jako…

[ctx: Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
fi: Käynnistä jako uudelleen

[ctx: Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
fi: Seuraava jako

[ctx: Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
fi: Edellinen jako

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
fi: Tilastot

[ctx: Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
fi: No&sta

[ctx: Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
fi: Jaa ri&vi

[ctx: Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
fi: Jaa &uudelleen

[ctx: Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
fi: &Pudota

en: Change Appearance...
fi: Muuta ulkonäköä…

en: &Enable Autodrop
fi: &Käytä automaattipudotusta

en: E&nable Solver
fi: Käytä &ratkaisinta

en: Play &Sounds
fi: &Soita äänet

en: &Remember State on Exit
fi: &Muista tila lopetettaessa

en: Generate a theme preview image
fi: Kehitä teeman esikatselukuva

en: Take Game Preview Snapshots
fi: Vaadi pelin esikatselukuvakaappaukset

en: Random Cards
fi: Satunnaiskortit

en: Move Focus to Previous Pile
fi: Siirrä kohdistus seuraavaan pinoon

en: Move Focus to Next Pile
fi: Siirrä kohdistus seuraavaan pinoon

en: Move Focus to Card Below
fi: Kohdista alla olevaan korttiin

en: Move Focus to Card Above
fi: Kohdista yllä olevaan korttiin

en: Cancel Focus
fi: Peru kohdistus

en: Pick Up or Set Down Focus
fi: Nosta tai laske kohdistusta

en: Card Deck
fi: Korttipakka

en: Select a card deck
fi: Valitse korttipakka

en: Game Theme
fi: Peliteema

en: Select a theme for non-card game elements
fi: Valitse muiden kuin pelikorttien teema

[ctx: Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
fi: Pelin %1 o&hjeet|/|$[gen %1] o&hjeet

[ctx: Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
fi: N&ykyisen pelin ohjeet

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
fi: Haluatko varmasti piilottaa valikkorivin? Nykyinen pikanäppäin sen näyttämiseen on %1.

en: Hide Menubar
fi: Piilota valikkorivi

en: Downloading file failed: %1
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui: %1

en: Error reading XML file:
fi: Virhe XML-tiedoston lukemisessa:

en: XML file is not a KPat save.
fi: XML-tiedosto ei ole KPasianssi-tallennus.

en: Unrecognized game id.
fi: Tunnistamaton pelitunniste.

en: Errors encountered while parsing file.
fi: Virhe jäsennettäessä tiedostoa.

en: Load
fi: Lataa

en: Save
fi: Tallenna

en: Error opening file for writing. Saving failed.
fi: Virhe avattaessa tiedostoa kirjoitusta varten. Tallentaminen epäonnistui.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
fi: Väliaikaistiedoston luonti epäonnistui. Tallentaminen epäonnistui.

en: Error uploading file. Saving failed: %1
fi: Virhe tiedoston lähettämisessä. Tallentaminen epäonnistui: %1

en: 1 move | %1 moves
fi[0]: 1 siirto
fi[1]: %1 siirtoa

en: New Numbered Deal
fi: Uusi numeroitu jako

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
fi: Peli:

en: Deal number:
fi: Jaon numero:

en: Simple Simon
fi: Yksinkertainen Simon

en: Spider &Options
fi: &Hämähäkin asetukset

en: 1 Suit (Easy)
fi: 1 maa (helppo)

en: 2 Suits (Medium)
fi: 2 maata (keskitaso)

en: Face &Down (harder)
fi: Kuvapuoli &alaspäin (vaikeampi)

en: Face &Up (easier)
fi: Kuvapuoli &ylöspäin (helpompi)

en: Spider
fi: Hämähäkki

en: Spider (1 Suit)
fi: Hämähäkki (1 maa)

en: Spider (2 Suit)
fi: Hämähäkki (2 maata)

en: Spider (4 Suit)
fi: Hämähäkki (4 maata)

en: 1 loss | %1 losses
fi[0]: 1 tappio
fi[1]: %1 tappiota

en: 1 win | %1 wins
fi[0]: 1 voitto
fi[1]: %1 voittoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
fi: Pisin voittoputki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
fi: Pelattuja pelejä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
fi: Pisin häviöputki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
fi: Voitettuja pelejä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
fi: Nykyinen sarja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal number of moves:
fi: Siirtojen vähimmäismäärä:
