kpat - en to fr translation catalogue (169 entries)

[ctx: @title:menu]
en: Popular Variant Presets
fr: Préréglages de variations populaires

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Baker's Dozen
fr: Treize à la douzaine

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Spanish Patience
fr: Patience espagnole

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Castles in Spain
fr: Châteaux en Espagne

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Portuguese Solitaire
fr: Solitaire portugais

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: @title:menu]
en: Empty Stack Fill
fr: Remplissage de la pile vide

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: Any (Easy)
fr: Quelconque (Facile)

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: Kings only (Medium)
fr: Rois uniquement (Moyen)

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: None (Hard)
fr: Aucun (Difficile)

[ctx: @title:menu]
en: Stack Options
fr: Options d'empilage

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Up (Easier)
fr: Coté avec les faces (Plus facile)

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Down (Harder)
fr: Face cachée (Plus difficile)

[ctx: @title:menu]
en: Build Sequence
fr: Construire une séquence

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Alternating Color
fr: Couleur alternée

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Matching Suit
fr: Combinaison correcte

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Rank
fr: Classement

en: Baker's Dozen
fr: Treize à la douzaine

en: Spanish Patience
fr: Patience espagnole

en: Castles in Spain
fr: Châteaux en Espagne

en: Portuguese Solitaire
fr: Solitaire portugais

en: Baker's Dozen (Custom)
fr: Treize à la douzaine (Personnalisé)

en: Castle
fr: Château

en: Beleaguered Castle
fr: Château assiégé

en: Citadel
fr: Citadelle

en: Exiled Kings
fr: Rois exilés

en: Streets and Alleys
fr: Rues et allées

en: Siegecraft
fr: Engin de siège

en: Stronghold
fr: Forteresse

en: Castle (Custom)
fr: Château (Personnalisé)

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Beleaguered Castle
fr: Château assiégé

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Citadel
fr: Citadelle

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Exiled Kings
fr: Rois exilés

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Streets and Alleys
fr: Rues et allées

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Siegecraft
fr: Engin de siège

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Stronghold
fr: Forteresse

[ctx: @title:menu]
en: Free Cells
fr: Cellules libres

[ctx: @title:menu]
en: Stacks
fr: Piles

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Down
fr: Face cachée

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Up
fr: Côté face

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Alternating Face Up
fr: Côté face avec alternance

[ctx: @title:menu]
en: Foundation Deal
fr: Contrat de base

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: None
fr: Aucun

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: Aces
fr: As

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: Any
fr: Quelconque

[ctx: @title:menu]
en: Layout
fr: Disposition

[ctx: @item:inmenu layout]
en: Classic
fr: Classique

[ctx: @item:inmenu layout]
en: Modern
fr: Moderne

en: Grandfather's Clock
fr: L'horloge du grand-père

en: Solver: This game is winnable.
fr: Outil de résolution : vous pouvez gagner cette partie.

en: Solver: This game is no longer winnable.
fr: Outil de résolution : vous ne pouvez plus gagner cette partie.

en: Solver: This game cannot be won.
fr: Outil de résolution : cette partie ne peut plus être gagnée.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
fr: Outil de résolution : impossible de déterminer si la partie peut être gagnée ou non.

en: Congratulations! We have won.
fr: Félicitations ! La partie a été gagnée ensemble.

en: Congratulations! You have won.
fr: Félicitations ! Vous avez gagné.

en: Solver: This game is lost.
fr: Outil de résolution : cette partie est perdue.

en: Solver: Calculating…
fr: Outil de résolution : calcul en cours...

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
fr: Une nouvelle partie a été demandée mais il y en a déjà une en cours.
    
    Une défaite sera enregistrée dans les statistiques si vous abandonnez ainsi la partie actuelle.

[ctx: @title:window]
en: Abandon Current Game?
fr: Abandonner la partie courante ?

[ctx: @action:button]
en: Abandon Current Game
fr: Abandonner la partie courante

en: Forty & Eight
fr: Quarante & Huit

en: Baker's Game
fr: Treize à la douzaine

en: Eight Off
fr: Huit à retirer

en: Seahaven Towers
fr: Tours de Seahaven

en: Freecell (Custom)
fr: Freecell (Personnalisé)

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Baker's Game
fr: Treize à la douzaine

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Eight Off
fr: Huit à retirer

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Seahaven Towers
fr: Tours de Seahaven

[ctx: @title:menu]
en: Decks
fr: Plate-formes

en: Grandfather
fr: Grand-père

en: Gypsy
fr: Le bohémien

en: Aces Up
fr: Les as

[ctx: @title:menu]
en: Klondike &Options
fr: &Options de Klondike

[ctx: @item:inmenu klondike option]
en: Draw 1
fr: Piocher 1

[ctx: @item:inmenu klondike option]
en: Draw 3
fr: Piocher 3

en: Klondike (Draw 1)
fr: Klondike (Tirage 1)

en: Klondike (Draw 3)
fr: Klondike (Tirage 3)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
fr: Déplacer

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

[ctx: @info]
en: Loading…
fr: Chargement en cours...

[ctx: @action:button]
en: Download New Card Decks…
fr: Obtenir de nouveaux jeux de cartes...

en: KDE Patience Game
fr: Jeu de patience pour KDE

en: Author of original Qt version
fr: Auteur de la version originale pour Qt

en: Initial KDE port
fr: Portage initial pour KDE

en: New game types
fr: Nouveaux types de jeu

en: Bug fixes
fr: Corrections de bogues

en: Shuffle algorithm for game numbers
fr: Algorithme de mélange pour les numéros de partie

en: Initial patience solver
fr: Outil initial de résolution de patiences

en: Rewrite and current maintainer
fr: Ré-écriture et mainteneur actuel

en: Klondike improvements
fr: Améliorations de Klondike

en: Spider implementation
fr: Implémentation de Spider

en: Menu and toolbar work
fr: Travail sur les menus et les barres d'outils

en: Cleanup and polish
fr: Nettoyage et polissage

en: Integration with Freecell Solver and further work
fr: Intégration avec « Freecell Solver » et autres travaux

en: Try to find a solution to the given savegame
fr: Essayez de trouver une solution à la partie enregistrée fournie

en: Dealer to solve (debug)
fr: Outil de résolution de problème (débogage)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
fr: Début de l'intervalle de la partie (par défaut « 0 : INT_MAX »)

en: Game range end (default start:start if start given)
fr: Fin de l'intervalle de la partie (par défaut, ce paramètre vaut « départ : départ » si le paramètre « départ » est fourni)

en: Directory with test cases
fr: Dossier avec des cas de tests

en: Generate random test cases
fr: Générer des cas aléatoires de tests

en: File to load
fr: Fichier à charger

[ctx: @action Start a new game of a different type]
en: New &Game…
fr: Nouvelle &partie...

[ctx: @action Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
fr: Nouvelle &donne

[ctx: @action Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal…
fr: Nouvelle donne &numérotée...

[ctx: @action Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
fr: Refaire une donne

[ctx: @action Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
fr: Donne suivante

[ctx: @action Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
fr: Donne précédente

[ctx: @action]
en: Statistics
fr: Statistiques

[ctx: @action Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
fr: Pio&cher

[ctx: @action Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
fr: Distribuer une &ligne

[ctx: @action Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
fr: &Re-distribuer

[ctx: @action Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
fr: Écar&ter

[ctx: @option:check]
en: &Enable Autodrop
fr: Activ&er les écarts automatiques

[ctx: @option:check]
en: E&nable Solver
fr: Activer l'outil de résolutio&n

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
fr: Jouer les sons

[ctx: @option:check]
en: &Remember State on Exit
fr: Se souveni&r de l'état de la partie à sa fermeture

[ctx: @action]
en: Generate a Theme Preview Image
fr: Générer une image d'aperçu de thème

[ctx: @action]
en: Take Game Preview Snapshots
fr: Réaliser des copies d'écran pour l'aperçu de partie

[ctx: @action]
en: Random Cards
fr: Cartes aléatoires

[ctx: @action]
en: Move Focus to Previous Pile
fr: Déplacer le focus vers la pile précédente

[ctx: @action]
en: Move Focus to Next Pile
fr: Déplacer le focus vers la pile suivante

[ctx: @action]
en: Move Focus to Card Below
fr: Déplacer le focus vers la carte du dessous

[ctx: @action]
en: Move Focus to Card Above
fr: Déplacer le focus vers la carte du dessus

[ctx: @action]
en: Cancel Focus
fr: Annuler le focus

[ctx: @action]
en: Pick Up or Set Down Focus
fr: Prendre ou retirer le focus

[ctx: @title:tab]
en: Card Deck
fr: Jeux de cartes

en: Select a card deck
fr: Sélectionnez un jeu de cartes

[ctx: @title:tab]
en: Game Theme
fr: Thème du jeu

en: Select a theme for non-card game elements
fr: Sélectionnez un thème pour les éléments du jeu n'étant pas des cartes

[ctx: @action Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
fr: Aider a&vec %1

[ctx: @action Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
fr: Aide &durant la partie courante

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
fr: Voulez-vous vraiment cacher la barre de menus ? Le raccourci actuel pour l'afficher à nouveau est %1.

[ctx: @title:window]
en: Hide Menubar
fr: Masquer la barre de menus

en: Downloading file failed: %1
fr: Impossible de télécharger un fichier : %1

en: Error reading XML file:
fr: Impossible de lire un fichier XML :

en: XML file is not a KPat save.
fr: Le fichier XML n'est pas une sauvegarde de partie de KPat.

en: Unrecognized game id.
fr: Identifiant de jeu inconnu.

en: Errors encountered while parsing file.
fr: Erreurs rencontrées durant l'analyse du fichier.

[ctx: @title:window]
en: Load Game
fr: Charger une partie

[ctx: @title:window]
en: Save Game
fr: Enregistrer une partie

en: Error opening file for writing. Saving failed.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier pour y écrire. L'enregistrement a échoué.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
fr: Impossible de créer un fichier temporaire. L'enregistrement a échoué.

en: Error uploading file. Saving failed: %1
fr: Erreur lors de l'envoi du fichier. L'enregistrement a échoué : %1

en: 1 move | %1 moves
fr[0]: 1 déplacement
fr[1]: %1 déplacements

[ctx: @title:window]
en: New Numbered Deal
fr: Nouvelle donne numérotée

[ctx: @label]
en: Game:
fr: Partie :

[ctx: @label]
en: Deal number:
fr: Numéro de la donne :

en: Simple Simon
fr: Simon le simple

[ctx: @title:menu]
en: Spider &Options
fr: &Options de Spider

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 1 Suit (Easy)
fr: 1 combinaison (Facile)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 2 Suits (Medium)
fr: 2 combinaisons (Moyen)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 3 Suits (Hard)
fr: 3 combinaisons (Difficile)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 4 Suits (Very Hard)
fr: 4 combinaisons (Très difficile)

en: Spider (1 Suit)
fr: Spider (1 combinaison)

en: Spider (2 Suit)
fr: Spider (2 combinaisons)

en: Spider (3 Suit)
fr: Spider (3 combinaisons)

en: Spider (4 Suit)
fr: Spider (4 combinaisons)

[ctx: @title:window]
en: Statistics
fr: Statistiques

en: %1 (%2%)
fr: %1 (%2 %)

en: 1 loss | %1 losses
fr[0]: 1 défaite
fr[1]: %1 défaites

en: 1 win | %1 wins
fr[0]: 1 victoire
fr[1]: %1 victoires

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
fr: Statistiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
fr: Jeu :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
fr: Plus longue série de parties gagnées :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
fr: Parties jouées :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
fr: Plus longue série de parties perdues :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
fr: Parties gagnées :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
fr: Série actuelle :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal number of moves:
fr: Nombre minimal de déplacements :
