KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (155 entries)

en: Popular Variant Presets
hu: Népszerű változatok előbeállításai

en: Baker's Dozen
hu: Péktucat

en: Spanish Patience
hu: Spanyol passziánsz

en: Castles in Spain
hu: Spanyol kastélyok

en: Portuguese Solitaire
hu: Portugál passziánsz

en: Custom
hu: Egyéni

en: Empty Stack Fill
hu: Üres pakli feltöltése

en: Any (Easy)
hu: Bármely (könnyű)

en: Kings only (Medium)
hu: Csak királyok (közepes)

en: None (Hard)
hu: Nincs (nehéz)

en: Stack Options
hu: Paklibeállítások

en: Face &Up (Easier)
hu: Arccal &felfelé (könnyebb)

en: Face &Down (Harder)
hu: Arccal &lefelé (nehezebb)

en: Build Sequence
hu: Építési sorrend

en: Alternating Color
hu: Váltakozó szín

en: Matching Suit
hu: Egyező szín

en: Rank
hu: Helyezés

en: Baker's Dozen (Custom)
hu: Péktucat (egyéni)

en: Castle
hu: Kastély

en: Beleaguered Castle
hu: Romos kastély

en: Citadel
hu: Citadella

en: Exiled Kings
hu: Száműzött királyok

en: Streets and Alleys
hu: Utcák és sikátorok

en: Siegecraft
hu: Ostromgép

en: Stronghold
hu: Erődítmény

en: Castle (Custom)
hu: Kastély (egyéni)

en: Free Cells
hu: Admirális

en: Stacks
hu: Paklik

en: S&tack Options
hu: Paklibeállí&tás

en: Face &Down
hu: Arccal &lefelé

en: Face &Up
hu: Arccal &felfelé

en: Alternating Face &Up
hu: Váltakozva arccal &felfelé

en: Foundation Deal
hu: Alapleosztás

en: None
hu: Nincs

en: Aces
hu: Ászok

en: Any
hu: Bármely

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Classic
hu: Klasszikus

en: Grandfather's Clock
hu: A nagypapa órája

en: Solver: This game is winnable.
hu: Megoldó: a játék megnyerhető.

en: Solver: This game is no longer winnable.
hu: Megoldó: a játék már nem nyerhető meg.

en: Solver: This game cannot be won.
hu: Megoldó: a játékot nem lehet megnyerni.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
hu: Megoldó: nem állapítható meg, hogy a játék megnyerhető-e.

en: Congratulations! We have won.
hu: Gratulálunk! Mi nyertünk!

en: Congratulations! You have won.
hu: Gratulálunk! Ön nyert!

en: Solver: This game is lost.
hu: Megoldó: a játék elveszett.

en: Solver: Calculating...
hu: Megoldó: számítás…

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
hu: Új játék indítását kérte, de egy játék már folyamatban van.
    
    Ha abbahagyja a játékot, akkor az a statisztikában vereségnek fog számítani.

en: Abandon Current Game?
hu: Feladja a játékot?

en: Abandon Current Game
hu: Játék feladása

en: Forty & Eight
hu: Negyvennyolc

en: Freecell
hu: Admirális

en: Baker's Game
hu: A pék játéka

en: Eight Off
hu: Nyolcat ki

en: Freecell (Custom)
hu: Admirális (egyéni)

en: Free cells
hu: Szabad mezők

en: Decks
hu: Paklik

en: Grandfather
hu: Nagypapa

en: Aces Up
hu: Ászok felfelé

en: Klondike &Options
hu: Beállítások: Kl&ondike

en: Draw 1
hu: Egy lap

en: Draw 3
hu: Három lap

en: Klondike (Draw 1)
hu: Klondike (egylapos)

en: Klondike (Draw 3)
hu: Klondike (háromlapos)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
hu: Lépés

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Fő eszköztár

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: KDE Patience Game
hu: KDE pasziánszjáték

en: © 1995 Paul Olav Tvete
    © 2000 Stephan Kulow
hu: (C) Paul Olav Tvete, 1995.
    (C) Stephan Kulow, 2000.

en: Author of original Qt version
hu: Az eredeti Qt verzió szerzője

en: Initial KDE port
hu: Eredeti KDE port

en: New game types
hu: Új játéktípusok

en: Bug fixes
hu: Hibajavítások

en: Shuffle algorithm for game numbers
hu: A számkódok keverési algoritmusa

en: Initial patience solver
hu: Eredeti pasziánszmegoldó

en: Rewrite and current maintainer
hu: Újraírta a programot és az aktuális karbantartó

en: Klondike improvements
hu: Klondike fejlesztések

en: Spider implementation
hu: A Fekete özvegy elkészítése

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Menu and toolbar work
hu: Menü és eszköztár munkálatok

en: Cleanup and polish
hu: Karbantartás és csiszolás

en: Integration with Freecell Solver and further work
hu: Admirális megoldó integrálása és további munkák

en: Try to find a solution to the given savegame
hu: Megoldáskeresés egy mentett játékálláshoz

en: Dealer to solve (debug)
hu: Megoldandó leosztás (nyomkövetés)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
hu: Indítási tartomány (az alapértelmezés 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
hu: A tartomány vége (ha csak a kezdőérték van megadva, akkor kezdő:kezdő)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
hu: A kiválasztó képernyő átugrása, adott típusú játék betöltése. A lehetséges értékek: %1

en: Directory with test cases
hu: Mappa tesztesetekkel

en: Generate random test cases
hu: Véletlen tesztesetek generálása

en: File to load
hu: A betöltendő fájl

[ctx: Start a new game of a different type]
en: New &Game...
hu: Új &játék…

[ctx: Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
hu: Új &leosztás

[ctx: Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal...
hu: Új &leosztás (számkóddal)…

[ctx: Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
hu: Leosztás újraindítása

[ctx: Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
hu: Következő leosztás

[ctx: Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
hu: Előző leosztás

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
hu: Statisztika

[ctx: Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
hu: &Húzás

[ctx: Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
hu: Sor osz&tása

[ctx: Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
hu: Újr&aosztás

[ctx: Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
hu: Á&thelyezés

en: Change Appearance...
hu: Megjelenés megváltoztatása…

en: &Enable Autodrop
hu: A&utomatikus áthelyezés engedélyezése

en: E&nable Solver
hu: Megoldás&kereső

en: Play &Sounds
hu: Hangok leját&szása

en: &Remember State on Exit
hu: Az állapot &mentése kilépéskor

en: Generate a theme preview image
hu: A téma előnézeti képének létrehozása

en: Take Game Preview Snapshots
hu: Előnézeti kép a játékról

en: Random Cards
hu: Véletlenszerű kártyacsomag

en: Move Focus to Previous Pile
hu: Fókusz az előző oszlopra

en: Move Focus to Next Pile
hu: Fókusz a következő oszlopra

en: Move Focus to Card Below
hu: Fókusz a lenti kártyára

en: Move Focus to Card Above
hu: Fókusz a fent kártyára

en: Cancel Focus
hu: Fókusz megszakítása

en: Pick Up or Set Down Focus
hu: Fókusz felvétele vagy leadása

en: Card Deck
hu: Kártyacsomag

en: Select a card deck
hu: Kártyacsomag kiválasztása

en: Game Theme
hu: Játéktéma

en: Select a theme for non-card game elements
hu: Téma választása a nem-kártyajáték elemekhez

[ctx: Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
hu: Sú&gó: %1

[ctx: Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
hu: Súgó a f&utó játékhoz

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
hu: Biztosan el szeretné rejteni a menüsávot? A jelenlegi gyorsbillentyű az újbóli megjelenítésére: %1.

en: Hide Menubar
hu: Menüsáv elrejtése

en: Downloading file failed: %1
hu: A fájl letöltése nem sikerült: %1

en: Error reading XML file:
hu: Hiba történt az XML-fájl olvasása közben:

en: XML file is not a KPat save.
hu: Az XML-fájl nem KPat mentés.

en: Unrecognized game id.
hu: Ismeretlen játékazonosító.

en: Errors encountered while parsing file.
hu: Hiba a fájl feldolgozása során.

en: Load
hu: Betöltés

en: Save
hu: Mentés

en: Error opening file for writing. Saving failed.
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt írásra. A mentés nem sikerült.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
hu: Nem lehet ideiglenes fájlt létrehozni. A mentés nem sikerült.

en: Error uploading file. Saving failed: %1
hu: Hiba történt a fájl feltöltése közben. A mentés nem sikerült: %1

en: 1 move | %1 moves
hu[0]: 1 lépés
hu[1]: %1 lépés

en: New Numbered Deal
hu: Új leosztás (számkóddal)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
hu: Játék:

en: Deal number:
hu: Leosztás száma:

en: Simple Simon
hu: Egyszerű Simon

en: Spider &Options
hu: Beállítások: F&ekete özvegy

en: 1 Suit (Easy)
hu: 1 szín (könnyű)

en: 2 Suits (Medium)
hu: 2 szín (közepes)

en: Face &Down (harder)
hu: Arccal &lefelé (nehezebb)

en: Face &Up (easier)
hu: Arccal &felfelé (könnyebb)

en: Spider
hu: Fekete özvegy

en: Spider (1 Suit)
hu: Fekete özvegy (1 szín)

en: Spider (2 Suit)
hu: Fekete özvegy (2 szín)

en: Spider (4 Suit)
hu: Fekete özvegy (4 szín)

en: 1 loss | %1 losses
hu[0]: 1 vereség
hu[1]: %1 vereség

en: 1 win | %1 wins
hu[0]: 1 győzelem
hu[1]: %1 győzelem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
hu: Leghosszabb nyerő sorozat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
hu: Eddigi játszmák:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
hu: Leghosszabb vereségsorozat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
hu: Megnyert játékok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
hu: Jelenlegi sorozat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal number of moves:
hu: Legkevesebb szükséges lépés:
