kpat - en to it translation catalogue (166 entries)

[ctx: @title:menu]
en: Popular Variant Presets
it: Preimpostazioni delle varianti comuni

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Baker's Dozen
it: Dozzina del fornaio

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Spanish Patience
it: Solitario spagnolo

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Castles in Spain
it: Castelli spagnoli

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Portuguese Solitaire
it: Solitario portoghese

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: @title:menu]
en: Empty Stack Fill
it: Riempimento pila vuota

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: Any (Easy)
it: Qualsiasi (facile)

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: Kings only (Medium)
it: Solo i re (medio)

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: None (Hard)
it: Nessuna (difficile)

[ctx: @title:menu]
en: Stack Options
it: Opzioni per il mazzo

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Up (Easier)
it: &Scoperto (più facile)

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Down (Harder)
it: &Coperto (più difficile)

[ctx: @title:menu]
en: Build Sequence
it: Sequenza di costruzione

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Alternating Color
it: Colori alternati

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Matching Suit
it: Seme corrispondente

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Rank
it: Posizione

en: Baker's Dozen
it: Dozzina del fornaio

en: Spanish Patience
it: Solitario spagnolo

en: Castles in Spain
it: Castelli spagnoli

en: Portuguese Solitaire
it: Solitario portoghese

en: Baker's Dozen (Custom)
it: Dozzina del fornaio (personalizzato)

en: Castle
it: Castello

en: Beleaguered Castle
it: Castello assediato

en: Citadel
it: Cittadella

en: Exiled Kings
it: I re esiliati

en: Streets and Alleys
it: Strade e vicoli

en: Siegecraft
it: Assedio

en: Stronghold
it: Roccaforte

en: Castle (Custom)
it: Castello (Personalizzato)

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Beleaguered Castle
it: Castello assediato

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Citadel
it: Cittadella

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Exiled Kings
it: I re esiliati

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Streets and Alleys
it: Strade e vicoli

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Siegecraft
it: Assedio

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Stronghold
it: Roccaforte

[ctx: @title:menu]
en: Free Cells
it: Celle libere

[ctx: @title:menu]
en: Stacks
it: Pile

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Down
it: Coperto

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Up
it: Scoperto

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Alternating Face Up
it: Scoperto alternato

[ctx: @title:menu]
en: Foundation Deal
it: Distribuzione alle fondamenta

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: Aces
it: Assi

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: Any
it: Qualsiasi

[ctx: @title:menu]
en: Layout
it: Disposizione

[ctx: @item:inmenu layout]
en: Classic
it: Classico

[ctx: @item:inmenu layout]
en: Modern
it: Moderno

en: Grandfather's Clock
it: Orologio del nonno

en: Solver: This game is winnable.
it: Solutore: Puoi risolvere questo solitario.

en: Solver: This game is no longer winnable.
it: Solutore: Non puoi più risolvere questo solitario.

en: Solver: This game cannot be won.
it: Solutore: Questo solitario non è risolvibile.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
it: Solutore: Impossibile determinare se il solitario è risolvibile.

en: Congratulations! We have won.
it: Ottimo! Lo abbiamo risolto!

en: Congratulations! You have won.
it: Complimenti! Lo hai risolto!

en: Solver: This game is lost.
it: Solutore: Non puoi risolvere questo solitario.

en: Solver: Calculating…
it: Solutore: calcolo in corso…

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
it: Hai chiesto di avviare un nuovo solitario, ma non hai terminato quello aperto.
    
    Se abbandoni il solitario in corso, verrà registrato come non risolto.

[ctx: @title:window]
en: Abandon Current Game?
it: Vuoi chiudere il solitario in corso?

[ctx: @action:button]
en: Abandon Current Game
it: Chiudi il solitario in corso

en: Forty & Eight
it: Quaranta e otto

en: Baker's Game
it: Gioco del fornaio

en: Seahaven Towers
it: Torri di Seahaven

en: Freecell (Custom)
it: Freecell (Personalizzato)

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Baker's Game
it: Gioco del fornaio

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Seahaven Towers
it: Torri di Seahaven

[ctx: @title:menu]
en: Decks
it: Mazzi

en: Grandfather
it: Nonno

en: Gypsy
it: Gitano

[ctx: @title:menu]
en: Klondike &Options
it: &Opzioni per Klondike

[ctx: @item:inmenu klondike option]
en: Draw 1
it: Pesca 1

[ctx: @item:inmenu klondike option]
en: Draw 3
it: Pesca 3

en: Klondike (Draw 1)
it: Klondike (1ª mano)

en: Klondike (Draw 3)
it: Klondike (3ª mano)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
it: Mossa

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra principale degli strumenti

[ctx: @info]
en: Loading…
it: Caricamento…

[ctx: @action:button]
en: Download New Card Decks…
it: Scarica nuovi mazzi di carte…

en: KDE Patience Game
it: Solitari per KDE

en: Author of original Qt version
it: Autore della prima versione Qt

en: Initial KDE port
it: Prima conversione per KDE

en: New game types
it: Nuovi tipi di gioco

en: Bug fixes
it: Correzioni

en: Shuffle algorithm for game numbers
it: Algoritmo per mescolare i numeri dei giochi

en: Initial patience solver
it: Primo solutore di solitari

en: Rewrite and current maintainer
it: Riscrittura ed è l'attuale responsabile

en: Klondike improvements
it: Miglioramenti per Klondike

en: Spider implementation
it: Implementazione di Spider

en: Documentation
it: Documentazione

en: Menu and toolbar work
it: Contributi al menu e alla barra degli strumenti

en: Cleanup and polish
it: Sistemazioni e rifiniture

en: Integration with Freecell Solver and further work
it: Integrazione con Freecell Solver e altro lavoro

en: Try to find a solution to the given savegame
it: Cerca di risolvere questo solitario salvato in precedenza

en: Dealer to solve (debug)
it: Meccanismo di risoluzione (correzioni)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
it: Inizio intervallo giochi (predefinito 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
it: Fine intervallo giochi (predefinito start:start se start è assegnato)

en: Directory with test cases
it: Directory con i casi di test

en: Generate random test cases
it: Genera casi di test in modo casuale

en: File to load
it: File da aprire

[ctx: @action Start a new game of a different type]
en: New &Game…
it: &Nuova partita...

[ctx: @action Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
it: Nuova &smazzata

[ctx: @action Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal…
it: &Nuova smazzata (numero)…

[ctx: @action Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
it: Riavvia questa smazzata

[ctx: @action Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
it: Prossima &smazzata

[ctx: @action Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
it: Smazzata precedente

[ctx: @action]
en: Statistics
it: Statistiche

[ctx: @action Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
it: P&esca

[ctx: @action Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
it: Disponi &altre carte

[ctx: @action Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
it: &Ridistribuisci le carte

[ctx: @action Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
it: Rimuo&vi

[ctx: @option:check]
en: &Enable Autodrop
it: Abilita &rimozione automatica

[ctx: @option:check]
en: E&nable Solver
it: A&ttiva il risolutore

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
it: Riproduci i suoni

[ctx: @option:check]
en: &Remember State on Exit
it: &Memorizza la situazione quando esci

[ctx: @action]
en: Generate a Theme Preview Image
it: Genera un'immagine di anteprima del tema

[ctx: @action]
en: Take Game Preview Snapshots
it: Cattura delle schermate del gioco

[ctx: @action]
en: Random Cards
it: Carte casuali

[ctx: @action]
en: Move Focus to Previous Pile
it: Attiva la pila precedente

[ctx: @action]
en: Move Focus to Next Pile
it: Attiva la pila successiva

[ctx: @action]
en: Move Focus to Card Below
it: Attiva la carta in basso

[ctx: @action]
en: Move Focus to Card Above
it: Attiva la carta in alto

[ctx: @action]
en: Cancel Focus
it: Annulla l'attivazione

[ctx: @action]
en: Pick Up or Set Down Focus
it: Alza o abbassa l'attivazione

[ctx: @title:tab]
en: Card Deck
it: Mazzo di carte

en: Select a card deck
it: Scegli un mazzo

[ctx: @title:tab]
en: Game Theme
it: Tema per il gioco

en: Select a theme for non-card game elements
it: Scegli un tema per gli elementi diversi dalle carte

[ctx: @action Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
it: Aiutami con %1

[ctx: @action Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
it: Ai&utami a risolvere il solitario in corso

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
it: Sei sicuro di voler nascondere la barra dei menu? La scorciatoia per farla riapparire è %1.

[ctx: @title:window]
en: Hide Menubar
it: Nascondi la barra dei menu

en: Downloading file failed: %1
it: Scaricamento del file non riuscito: %1

en: Error reading XML file:
it: Errore nella lettura del file XML:

en: XML file is not a KPat save.
it: Il file XML non è un gioco salvato da KPat.

en: Unrecognized game id.
it: Identificativo della partita non riconosciuto.

en: Errors encountered while parsing file.
it: Errore nell'analisi del file.

[ctx: @title:window]
en: Load Game
it: Carica partita

[ctx: @title:window]
en: Save Game
it: Salva partita

en: Error opening file for writing. Saving failed.
it: Errore nell'aprire il file in scrittura. Salvataggio non riuscito.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
it: Impossibile creare file temporaneo. Salvataggio non riuscito.

en: Error uploading file. Saving failed: %1
it: Errore durante l'invio del file. Salvataggio non riuscito: %1

en: 1 move | %1 moves
it[0]: 1 mossa
it[1]: %1 mosse

[ctx: @title:window]
en: New Numbered Deal
it: Nuova smazzata (numero)

[ctx: @label]
en: Game:
it: Partita:

[ctx: @label]
en: Deal number:
it: Immetti il numero di una smazzata:

en: Simple Simon
it: Simon semplice

[ctx: @title:menu]
en: Spider &Options
it: &Opzioni per Spider

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 1 Suit (Easy)
it: 1 seme (facile)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 2 Suits (Medium)
it: 2 semi (medio)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 3 Suits (Hard)
it: 3 semi (difficile)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 4 Suits (Very Hard)
it: 4 semi (difficile)

en: Spider (1 Suit)
it: Spider (1 seme)

en: Spider (2 Suit)
it: Spider (2 semi)

en: Spider (3 Suit)
it: Spider (3 semi)

en: Spider (4 Suit)
it: Spider (4 semi)

[ctx: @title:window]
en: Statistics
it: Statistiche

en: 1 loss | %1 losses
it[0]: 1 non risolto
it[1]: %1 non risolti

en: 1 win | %1 wins
it[0]: 1 risolto
it[1]: %1 risolti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
it: Statistiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
it: Partita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
it: Migliore serie di soluzioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
it: Partite giocate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
it: Peggior serie di insuccessi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
it: Solitari risolti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
it: Serie attuale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal number of moves:
it: Numero minimo di mosse:
