kpat - en to ja translation catalogue (52 entries)

en: Grandfather's Clock
ja: おじいさんの時計

en: Solver: This game is winnable.
ja: ソルバー: このゲームはクリアできます。

en: Solver: This game is no longer winnable.
ja: ソルバー: このゲームはもうクリアできません。

en: Solver: This game cannot be won.
ja: ソルバー: このゲームはクリアできません。

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
ja: ソルバー: このゲームがクリアできるかどうか判断できません。

en: Congratulations! We have won.
ja: おめでとう! 我々の勝ちです!

en: Congratulations! You have won.
ja: おめでとう! あなたの勝ちです!

en: Solver: This game is lost.
ja: ソルバー: このゲームは負けです。

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
ja: 新しいゲームが要求されましたが、プレイ中のゲームがあります。
    
    プレイ中のゲームを中止すると負けとして統計に記録されます。

en: Forty & Eight
ja: 48

en: Freecell
ja: フリーセル

en: Golf
ja: ゴルフ

en: Grandfather
ja: おじいさん

en: Gypsy
ja: ジプシー

en: Aces Up
ja: 切り札

en: Klondike
ja: クロンダイク

en: Klondike (Draw 1)
ja: クロンダイク (1 枚めくり)

en: Klondike (Draw 3)
ja: クロンダイク (3 枚めくり)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
ja: 移動

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: KDE Patience Game
ja: KDE Patience ゲーム

en: Author of original Qt version
ja: オリジナルの Qt バージョンの作者

en: Initial KDE port
ja: 最初の KDE への移植

en: New game types
ja: 新しいゲームの種類

en: Bug fixes
ja: バグ修正

en: Shuffle algorithm for game numbers
ja: ゲームナンバーのシャッフルアルゴリズム

en: Initial patience solver
ja: 最初の Patience ソルバー

en: Rewrite and current maintainer
ja: 書き直し、現在のメンテナ

en: Klondike improvements
ja: クロンダイクの改良

en: Spider implementation
ja: スパイダーの実装

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Menu and toolbar work
ja: メニューとツールバー

en: Directory with test cases
ja: テストケースのディレクトリ

en: Generate random test cases
ja: ランダムにテストケースを生成

en: File to load
ja: 読み込むファイル

en: Select a card deck
ja: カードデッキを選択

en: 1 move | %1 moves
ja[0]: 移動回数: %1

en: Simple Simon
ja: まぬけのサイモン

en: Spider
ja: スパイダー

en: Spider (1 Suit)
ja: スパイダー (1 組)

en: Spider (2 Suit)
ja: スパイダー (2 組)

en: Spider (4 Suit)
ja: スパイダー (4 組)

en: 1 loss | %1 losses
ja[0]: %1 敗

en: 1 win | %1 wins
ja[0]: %1 勝

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
ja: 統計

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
ja: ゲーム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
ja: 最長の連勝記録:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
ja: プレイ回数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
ja: 最長の連敗記録:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
ja: 勝ち:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
ja: 現在の連勝/連敗数:

en: Yukon
ja: ユーコン
