kpat - en to nb translation catalogue (103 entries)

en: Grandfather's Clock
nb: Bestefarsklokke

en: Solver: This game is winnable.
nb: Kaballøser: Denne kabalen kan gå opp.

en: Solver: This game is no longer winnable.
nb: Kaballøser: Denne kabalen kan ikke gå opp lenger.

en: Solver: This game cannot be won.
nb: Kaballøser: Nei, denne kabalen kan ikke gå opp lenger.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
nb: Kaballøser: Klarte ikke å finne ut om kabalen kan gå opp-

en: Congratulations! We have won.
nb: Gratulerer! Vi vant.

en: Congratulations! You have won.
nb: Gratulerer! Du vant.

en: Solver: This game is lost.
nb: Kaballøser: Ingen flere mulige trekk.

en: Solver: Calculating...
nb: Kaballøser: Tenker …

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
nb: Du har bedt om å stare et nytt parti, men du er ikke ferdig med dette partiet ennå.
    
    HVis du velger å starte et nytt parti blir dette regnet som et tap i statistikken.

en: Abandon Current Game?
nb: Vil du gi opp kabalen?

en: Abandon Current Game
nb: Gi opp kabalen

en: Forty & Eight
nb: Førti og åtte

en: Freecell
nb: Frifelt

en: Grandfather
nb: Bestefarkabal

en: Gypsy
nb: Sigøyner

en: Aces Up
nb: Ess i ermet

en: Klondike &Options
nb: &Valg for sjueren

en: Draw 1
nb: Trekk 1 kort

en: Draw 3
nb: Trekk 3 kort

en: Klondike
nb: Sjueren

en: Klondike (Draw 1)
nb: Sjueren (trekk ett)

en: Klondike (Draw 3)
nb: Sjueren (trekk tre)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
nb: Flytt

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

en: Loading...
nb: Laster …

en: KPatience
nb: Kabal

en: KDE Patience Game
nb: KDE-kabalspill

en: Author of original Qt version
nb: Skrev den opprinnelige Qt-versjonen

en: Initial KDE port
nb: Første port til KDE

en: New game types
nb: Nye spilltyper

en: Bug fixes
nb: Feilfikser

en: Shuffle algorithm for game numbers
nb: Stokkingsalgoritme for spillnummer

en: Initial patience solver
nb: Første kaballøser

en: Rewrite and current maintainer
nb: Omskriving og nåværende vedlikeholder

en: Klondike improvements
nb: Forbedriner i Sjueren

en: Spider implementation
nb: La til Edderkoppen

en: Documentation
nb: Hjelpetekster

en: Menu and toolbar work
nb: Arbeid på meny og verktøylinje

en: Cleanup and polish
nb: Opprydding og finpuss

en: Try to find a solution to the given savegame
nb: Forsøk å finne en løsning på det lagrede spillet

en: Dealer to solve (debug)
nb: Giver til å løse (feilsøk)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
nb: Start for spillområde (standard 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
nb: Slutt for spillområde (standard start:start hvis start er gitt)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
nb: Hopp over kabalvalgskjermeen og last en valgt variant. Mulige verdier: %1

en: Directory with test cases
nb: Mappe med testgrunnlag

en: Generate random test cases
nb: Generer tilfeldige testgrunnlag

en: File to load
nb: Fil som skal lastes inn

[ctx: Start a new game of a different type]
en: New &Game...
nb: &Nytt spill …

[ctx: Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
nb: &Legg opp på nytt

[ctx: Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal...
nb: Nytt &nummerert spill …

[ctx: Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
nb: Start spillet på nytt

[ctx: Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
nb: Neste opplegg

[ctx: Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
nb: Forrige oppleg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
nb: Statistikk

[ctx: Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
nb: &Trekk

[ctx: Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
nb: Legg opp en &rad

[ctx: Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
nb: &Stokk om og legg ut

[ctx: Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
nb: &Flytt

en: Change Appearance...
nb: Endre utseendet …

en: &Enable Autodrop
nb: Slå på &autoflytt

en: E&nable Solver
nb: Slå på &kaballøser

en: Play &Sounds
nb: Spill &lyder

en: &Remember State on Exit
nb: &Husk tilstanden ved avslutting

en: Generate a theme preview image
nb: Lag et bilde med forhåndsvisning av tema

en: Take Game Preview Snapshots
nb: Vis øyeblikksbilde av spillet

en: Random Cards
nb: Tilfeldige kort

en: Card Deck
nb: Kortstokk

en: Select a card deck
nb: Velg kortstokk

en: Game Theme
nb: Spilltema

en: Select a theme for non-card game elements
nb: Velg et terma for spill-elementer som ikke er kort

[ctx: Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
nb: Hjelp &med %1

[ctx: Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
nb: Hjelp &med denne kabalen

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
nb: Er du sikker på at du vil gjemme menylinja? Snarveien tl å hente den fram igjen er nå %1.

en: Hide Menubar
nb: Gjem menylinja

en: Error reading XML file:
nb: Lesefeil for XML-fil:

en: XML file is not a KPat save.
nb: XML-fila er ikke en KPat-lagring

en: Unrecognized game id.
nb: Spill-id er ikke gjenkjent.

en: Errors encountered while parsing file.
nb: Det oppsto en feil under tolking av fila.

en: Load
nb: Last inn

en: Save
nb: Lagre

en: Error opening file for writing. Saving failed.
nb: Feil ved åpning av fil for skriving. Lagring mislyktes.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
nb: Klarte ikke lage midlertidig fil. Lagring mislyktes.

en: 1 move | %1 moves
nb[0]: 1 trekk
nb[1]: %1 trekk

en: New Numbered Deal
nb: Nytt nummerert spill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
nb: Spill:

en: Deal number:
nb: Spillnummer:

en: Simple Simon
nb: Sleipe-Simon

en: Spider &Options
nb: &Valg for Edderkoppen

en: 1 Suit (Easy)
nb: 1 farge (lett)

en: 2 Suits (Medium)
nb: 2 farger (middels)

en: Spider
nb: Edderkoppen

en: Spider (1 Suit)
nb: Edderkoppen (1 farge)

en: Spider (2 Suit)
nb: Edderkoppen (2 farger)

en: Spider (4 Suit)
nb: Edderkoppen (4 farger)

en: %1 (%2%)
nb: %1 (%2 %)

en: 1 loss | %1 losses
nb[0]: 1 tap
nb[1]: %1 tap

en: 1 win | %1 wins
nb[0]: 1 seier
nb[1]: %1 seire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
nb: Fleste seiere på rad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
nb: Antall spill spilt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
nb: Fleste tap på rad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
nb: Spill vunnet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
nb: Tap- eller vinn på rad:
