kpat - en to nl translation catalogue (150 entries)

en: Popular Variant Presets
nl: Voorinstellingen van populaire variant

en: Spanish Patience
nl: Spaanse Patience

en: Castles in Spain
nl: Kastelen in Spanje

en: Portuguese Solitaire
nl: Portugees Solitaire

en: Custom
nl: Aangepast

en: Empty Stack Fill
nl: Vullen van lege stapel

en: Any (Easy)
nl: Elk (gemakkelijk)

en: Kings only (Medium)
nl: Alleen Heren (gemiddeld)

en: None (Hard)
nl: Geen (moeilijk)

en: Stack Options
nl: Opties voor stapel

en: Face &Up (Easier)
nl: Plaatje om&hoog (gemakkelijker)

en: Face &Down (Harder)
nl: Plaatje om&laag (moeilijker)

en: Build Sequence
nl: Sequentie bouwen

en: Alternating Color
nl: Afwisselende kleur

en: Matching Suit
nl: Overeenkomende soort

en: Rank
nl: Rangorde

en: Baker's Dozen (Custom)
nl: Baker's Dozen (aangepast)

en: Castle
nl: Kasteel

en: Beleaguered Castle
nl: Belegerd kasteel

en: Exiled Kings
nl: Heren in verbanning

en: Streets and Alleys
nl: Straten en stegen

en: Castle (Custom)
nl: Kasteel (aangepast)

en: Free Cells
nl: Vrije cellen

en: Stacks
nl: Stapels

en: S&tack Options
nl: S&tack-opties

en: Face &Down
nl: Plaatje om&laag

en: Face &Up
nl: Plaatje om&hoog

en: Alternating Face &Up
nl: Afwisselend plaatje &omhoog

en: Foundation Deal
nl: Delen in aflegvak

en: None
nl: Geen

en: Aces
nl: Azen

en: Any
nl: Elke

en: Layout
nl: Indeling

en: Classic
nl: Klassiek

en: Grandfather's Clock
nl: Grootvaders klok

en: Solver: This game is winnable.
nl: Speler: het spel is te winnen.

en: Solver: This game is no longer winnable.
nl: Speler: het spel is niet meer te winnen.

en: Solver: This game cannot be won.
nl: Speler: het spel is niet te winnen.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
nl: Speler: kan niet bepalen of dit spel kan worden gewonnen.

en: Congratulations! We have won.
nl: Gefeliciteerd! We hebben gewonnen.

en: Congratulations! You have won.
nl: Gefeliciteerd! U hebt gewonnen.

en: Solver: This game is lost.
nl: Speler: het spel is verloren.

en: Solver: Calculating...
nl: Speler: berekenen...

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
nl: Er is een nieuw spel gevraagd, maar er is al een spel gaande.
    
    Er zal een verlies worden geboekt in de statistieken als het huidige spel wordt beëindigd.

en: Abandon Current Game?
nl: Huidig spel afbreken?

en: Abandon Current Game
nl: Huidig spel afbreken

en: Forty & Eight
nl: Veertig & acht

en: Baker's Game
nl: Spel van Baker

en: Freecell (Custom)
nl: Freecell (aangepast)

en: Free cells
nl: Vrije cellen

en: Decks
nl: Kaartruggen

en: Grandfather
nl: Grootvader

en: Gypsy
nl: Zigeuner

en: Aces Up
nl: Azen omhoog

en: Klondike &Options
nl: Klondike-&opties

en: Klondike (Draw 1)
nl: Klondike (Deling 1)

en: Klondike (Draw 3)
nl: Klondike (Deling 3)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
nl: Zet

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: Loading...
nl: Laden...

en: KDE Patience Game
nl: KDE Patience

en: Author of original Qt version
nl: Auteur van de oorspronkelijke QT-versie

en: Initial KDE port
nl: Initiële overdracht naar KDE

en: New game types
nl: Nieuwe speltypen

en: Bug fixes
nl: Reparaties van bugs

en: Shuffle algorithm for game numbers
nl: Willekeurig algoritme voor spelnummers

en: Initial patience solver
nl: Initiële Patience-oplosser

en: Rewrite and current maintainer
nl: Herschreven en huidige onderhouder

en: Klondike improvements
nl: Klondike-verbeteringen

en: Spider implementation
nl: Spin-implementatie

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Menu and toolbar work
nl: Werk aan menu- en werkbalk

en: Cleanup and polish
nl: Opschonen en en oppoetsen

en: Integration with Freecell Solver and further work
nl: Integratie met Freecell Solver en verder werk

en: Try to find a solution to the given savegame
nl: Probeer een oplossing te vinden voor het opgegeven spel

en: Dealer to solve (debug)
nl: Dealer om op te lossen (foutopsporing)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
nl: Begin van spelbereik (Standaard 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
nl: Einde van spelbereik (standaard start:start als start is opgegeven)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
nl: Sla het keuzescherm over en laad een bepaald speltype. Geldige waarden zijn: %1

en: Directory with test cases
nl: Map met testcases

en: Generate random test cases
nl: Willekeurige testcases aanmaken

en: File to load
nl: Bestand om te laden

[ctx: Start a new game of a different type]
en: New &Game...
nl: Ander &spel...

[ctx: Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
nl: Opnieuw &delen

[ctx: Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal...
nl: Nieuw ge&nummerd spel...

[ctx: Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
nl: Spel herstarten

[ctx: Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
nl: Volgende deling

[ctx: Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
nl: Vorige deling

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
nl: Statistieken

[ctx: Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
nl: Tre&kken

[ctx: Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
nl: Rij uitde&len

[ctx: Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
nl: Herver&delen

[ctx: Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
nl: Laten &vallen

en: Change Appearance...
nl: Uiterlijk wijzigen...

en: &Enable Autodrop
nl: Automatisch plaatsen activer&en

en: E&nable Solver
nl: Oplosser &inschakelen

en: Play &Sounds
nl: Geluid af&spelen

en: &Remember State on Exit
nl: Status bij beëindigen ont&houden

en: Generate a theme preview image
nl: Genereer een voorbeeldafbeelding van een thema

en: Take Game Preview Snapshots
nl: Spelvoorbeelden nemen

en: Random Cards
nl: Willekeurige kaarten

en: Move Focus to Previous Pile
nl: Focus naar vorig stapel verplaatsen

en: Move Focus to Next Pile
nl: Focus naar volgende stapel verplaatsen

en: Move Focus to Card Below
nl: Focus naar kaart eronder verplaatsen

en: Move Focus to Card Above
nl: Focus naar kaart erboven verplaatsen

en: Cancel Focus
nl: Focus annuleren

en: Pick Up or Set Down Focus
nl: Oppakken of focus neerzetten

en: Card Deck
nl: Kaartspel

en: Select a card deck
nl: Kaartspel selecteren...

en: Game Theme
nl: Spelthema

en: Select a theme for non-card game elements
nl: Selecteer een thema voor niet-kaartspel elementen

[ctx: Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
nl: Hulp &voor %1

[ctx: Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
nl: Hulp &bij het huidig spel

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
nl: Weet u zeker dat u de menubalk wilt verbergen? De huidige sneltoets om deze weer te tonen is %1.

en: Hide Menubar
nl: Menubalk verbergen

en: Downloading file failed: %1
nl: Het downloaden van bestand is mislukt: %1

en: Error reading XML file:
nl: Fout bij het lezen van XML-bestand:

en: XML file is not a KPat save.
nl: XML-bestand is geen opgeslagen KPat.

en: Unrecognized game id.
nl: Onbekend spel-id.

en: Errors encountered while parsing file.
nl: Fouten tegen gekomen bij interpreteren van bestand.

en: Load
nl: Laden

en: Save
nl: Opslaan

en: Error opening file for writing. Saving failed.
nl: Fout bij het openen voor schrijven. Opslaan is mislukt.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
nl: Kon geen tijdelijk bestand aanmaken. Opslaan is mislukt.

en: Error uploading file. Saving failed: %1
nl: Fout bij het uploaden van bestand. Opslaan is mislukt: %1

en: 1 move | %1 moves
nl[0]: 1 zet
nl[1]: %1 zetten

en: New Numbered Deal
nl: Nieuw ge&nummerd spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
nl: Spel:

en: Deal number:
nl: Spelnummer:

en: Simple Simon
nl: Eenvoudige Simon

en: Spider &Options
nl: Spin&opties

en: 1 Suit (Easy)
nl: 1 pak kaarten (gemakkelijk)

en: 2 Suits (Medium)
nl: 2 pakken kaarten (gemiddeld)

en: 3 Suits (Hard)
nl: 3 pakken kaarten (moeilijk)

en: 4 Suits (Very Hard)
nl: 4 pakken kaarten (zeer moeilijk)

en: Face &Down (harder)
nl: Plaatje om&laag (moeilijker)

en: Face &Up (easier)
nl: Plaatje om&hoog (gemakkelijker)

en: Spider
nl: Spin

en: Spider (1 Suit)
nl: Spin (1 pak kaarten)

en: Spider (2 Suit)
nl: Spin (2 pakken kaarten)

en: Spider (3 Suit)
nl: Spin (3 pakken kaarten)

en: Spider (4 Suit)
nl: Spin (4 pakken kaarten)

en: 1 loss | %1 losses
nl[0]: 1 x verloren
nl[1]: %1 x verloren

en: 1 win | %1 wins
nl[0]: 1 x gewonnen
nl[1]: %1 x gewonnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
nl: Meeste achtereenvolgens gewonnen spellen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
nl: Spellen gespeeld:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
nl: Meeste achtereenvolgens verloren spellen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
nl: Spellen gewonnen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
nl: Huidig spel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal number of moves:
nl: Minimum aantal zetten:
