kpat - en to nn translation catalogue (176 entries)

[ctx: @title:menu]
en: Popular Variant Presets
nn: Vanlege variantar

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Baker's Dozen
nn: Tretten på dusinet

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Spanish Patience
nn: Spansk kabal

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Castles in Spain
nn: Spanske slott

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Portuguese Solitaire
nn: Portugisisk kabal

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Custom
nn: Tilpassa

[ctx: @title:menu]
en: Empty Stack Fill
nn: Legg på ledige plassar

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: Any (Easy)
nn: Kva som helst (lett)

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: Kings only (Medium)
nn: Berre kongar (middels)

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: None (Hard)
nn: Ingenting (vanskeleg)

[ctx: @title:menu]
en: Stack Options
nn: Stabelval

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Up (Easier)
nn: Framsida opp (lettare)

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Down (Harder)
nn: Framsida ned (vanskelegare)

[ctx: @title:menu]
en: Build Sequence
nn: Byggjesekvens

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Alternating Color
nn: Vekslande raud/svart

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Matching Suit
nn: Same farge (♠♥♣♦)

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Rank
nn: Valør

en: Baker's Dozen
nn: Tretten på dusinet

en: Spanish Patience
nn: Spansk kabal

en: Castles in Spain
nn: Spanske slott

en: Portuguese Solitaire
nn: Portugisisk kabal

en: Baker's Dozen (Custom)
nn: Tretten på dusinet (tilpassa)

en: Castle
nn: Festning

en: Beleaguered Castle
nn: Omleira festning

en: Citadel
nn: Citadell

en: Exiled Kings
nn: Kongar i eksil

en: Streets and Alleys
nn: Gater og smau

en: Siegecraft
nn: Omleiringskunst

en: Stronghold
nn: Høgborg

en: Castle (Custom)
nn: Festning (tilpassa)

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Beleaguered Castle
nn: Omleira festning

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Citadel
nn: Citadell

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Exiled Kings
nn: Kongar i eksil

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Streets and Alleys
nn: Gater og smau

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Siegecraft
nn: Omleiringskunst

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Stronghold
nn: Høgborg

[ctx: @title:menu]
en: Free Cells
nn: Frie felt

[ctx: @title:menu]
en: Stacks
nn: Bunkar

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Down
nn: Framsida ned

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Up
nn: Framsida opp

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Alternating Face Up
nn: Vekslande framside

[ctx: @title:menu]
en: Foundation Deal
nn: Startkort på grunnbunkar

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: None
nn: Ingen

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: Aces
nn: Ess

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: Any
nn: Vilkårlege

[ctx: @title:menu]
en: Layout
nn: Utforming

[ctx: @item:inmenu layout]
en: Classic
nn: Klassisk

[ctx: @item:inmenu layout]
en: Modern
nn: Moderne

en: Grandfather's Clock
nn: Bestefarsklokke

en: Solver: This game is winnable.
nn: Kaballøysar: Denne kabalen kan gå opp.

en: Solver: This game is no longer winnable.
nn: Kaballøysar: Denne kabalen kan ikkje lenger gå opp.

en: Solver: This game cannot be won.
nn: Kaballøysar: Denne kabalen kan ikkje gå opp.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
nn: Kaballøysar: Klarte ikkje finna ut om kabalen kan gå opp.

en: Congratulations! We have won.
nn: Gratulerer! Me vann!

en: Congratulations! You have won.
nn: Gratulerer! Du vann!

en: Solver: This game is lost.
nn: Kaballøysar: Ingen fleire moglege trekk.

en: Solver: Calculating…
nn: Kaballøysar: Tenkjer …

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
nn: Du har bedt om å starta eit nytt parti, men du er ikkje ferdig med dette partiet enno.
    
    Viss du vel å starta eit nytt parti, vert dette registrert som eit tap i statistikken.

[ctx: @title:window]
en: Abandon Current Game?
nn: Vil du gje opp kabalen?

[ctx: @action:button]
en: Abandon Current Game
nn: Gje opp kabalen

en: Forty & Eight
nn: Førti og åtte

en: Freecell
nn: Frifelt

en: Baker's Game
nn: Bakers spel

en: Eight Off
nn: Åtte ledige

en: Forecell
nn: Førfelt

en: Seahaven Towers
nn: Sjøtårn

en: Freecell (Custom)
nn: Frifelt (tilpassa)

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Baker's Game
nn: Bakers spel

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Eight Off
nn: Åtte ledige

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Forecell
nn: Førfelt

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Freecell
nn: Frifelt

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Seahaven Towers
nn: Sjøtårn

[ctx: @title:menu]
en: Decks
nn: Kortstokkar

en: Grandfather
nn: Bestefarkabal

en: Gypsy
nn: Sigøynar

en: Aces Up
nn: Ess i ermet

[ctx: @title:menu]
en: Klondike &Options
nn: &Val for Sjuaren

[ctx: @item:inmenu klondike option]
en: Draw 1
nn: Trekk 1 kort

[ctx: @item:inmenu klondike option]
en: Draw 3
nn: Trekk 3 kort

en: Klondike
nn: Sjuaren

en: Klondike (Draw 1)
nn: Sjuaren (1 kort)

en: Klondike (Draw 3)
nn: Sjuaren (3 kort)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
nn: Flytt

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

[ctx: @info]
en: Loading…
nn: Lastar …

[ctx: @action:button]
en: Download New Card Decks…
nn: Last ned nye kortstokkar …

en: KDE Patience Game
nn: Kabalspel frå KDE

en: Author of original Qt version
nn: Laga den opphavlege Qt-versjonen

en: Initial KDE port
nn: Første port til KDE

en: New game types
nn: Nye kabalvariantar

en: Bug fixes
nn: Feilfiksar

en: Shuffle algorithm for game numbers
nn: Stokkemetode for spelnummer

en: Initial patience solver
nn: Første kaballøysar

en: Rewrite and current maintainer
nn: Omskriving og vedlikehald

en: Klondike improvements
nn: Forbetringar i Sjuaren

en: Spider implementation
nn: Laga Edderkoppen

en: Documentation
nn: Hjelpetekst

en: Menu and toolbar work
nn: Arbeid på menyen og verktøylinja

en: Cleanup and polish
nn: Opprydding og finpussing

en: Integration with Freecell Solver and further work
nn: Integrasjon med Freecell-løysaren, samt anna arbeid

en: Try to find a solution to the given savegame
nn: Prøv å finna ei løysing på det lagra spelet

en: Dealer to solve (debug)
nn: Utdelar å løysa (feilsøking)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
nn: Startverdi for område (standard 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
nn: Sluttverdi for område (standard start:start viss «start» oppgjeven)

en: Directory with test cases
nn: Mappe med testar

en: Generate random test cases
nn: Lag tilfeldig test

en: File to load
nn: Fil som skal lastast

[ctx: @action Start a new game of a different type]
en: New &Game…
nn: Ny &kabal …

[ctx: @action Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
nn: Nytt &parti

[ctx: @action Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal…
nn: Nytt parti (&nummerert) …

[ctx: @action Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
nn: Start partiet på nytt

[ctx: @action Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
nn: Neste parti

[ctx: @action Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
nn: Førre parti

[ctx: @action]
en: Statistics
nn: Statistikk

[ctx: @action Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
nn: &Trekk

[ctx: @action Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
nn: Del ut &rad

[ctx: @action Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
nn: &Stokk om

[ctx: @action Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
nn: &Flytt

[ctx: @option:check]
en: &Enable Autodrop
nn: Slå på &autoflytt

[ctx: @option:check]
en: E&nable Solver
nn: Slå på kabal&løysar

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
nn: Spel lydar

[ctx: @option:check]
en: &Remember State on Exit
nn: &Hugs tilstanden ved avslutting

[ctx: @action]
en: Generate a Theme Preview Image
nn: Lag førehandsvising av tema

[ctx: @action]
en: Take Game Preview Snapshots
nn: Vis augneblinksbilete av spel

[ctx: @action]
en: Random Cards
nn: Tilfeldig kortstokk

[ctx: @action]
en: Move Focus to Previous Pile
nn: Flytt fokus til førre bunke

[ctx: @action]
en: Move Focus to Next Pile
nn: Flytt fokus til neste bunke

[ctx: @action]
en: Move Focus to Card Below
nn: Flytt fokus til kortet nedanfor

[ctx: @action]
en: Move Focus to Card Above
nn: Flytt fokus til kortet ovanfor

[ctx: @action]
en: Cancel Focus
nn: Avbryt fokus

[ctx: @action]
en: Pick Up or Set Down Focus
nn: Plukk opp / set ned fokusert bunke

[ctx: @title:tab]
en: Card Deck
nn: Kortstokk

en: Select a card deck
nn: Vel kortstokk

[ctx: @title:tab]
en: Game Theme
nn: Speltema

en: Select a theme for non-card game elements
nn: Vel tema for spelelement som ikkje er kort

[ctx: @action Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
nn: Hjelp &med %1

[ctx: @action Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
nn: Hjelp &med denne kabalen

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
nn: Er du sikker på at du vil gøyma menylinja? Snarvegen for å visa ho att er %1.

[ctx: @title:window]
en: Hide Menubar
nn: Gøym menylinje

en: Downloading file failed: %1
nn: Klarte ikkje lasta ned fil: %1

en: Error reading XML file:
nn: Feil ved lesing av XML-fil:

en: XML file is not a KPat save.
nn: XML-fila er ikkje eit lagra kabalspel.

en: Unrecognized game id.
nn: Ukjend spel-ID.

en: Errors encountered while parsing file.
nn: Feil ved tolking av fila.

[ctx: @title:window]
en: Load Game
nn: Opna parti

[ctx: @title:window]
en: Save Game
nn: Lagra parti

en: Error opening file for writing. Saving failed.
nn: Feil ved opning av fila for skriving. Mislukka lagring.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
nn: Klarte ikkje oppretta mellombels fil. Mislukka lagring.

en: Error uploading file. Saving failed: %1
nn: Feil ved opplasting av fila. Klarte ikkje lagra: %1

en: 1 move | %1 moves
nn[0]: 1 trekk
nn[1]: %1 trekk

[ctx: @title:window]
en: New Numbered Deal
nn: Nytt parti (nummerert)

[ctx: @label]
en: Game:
nn: Spel:

[ctx: @label]
en: Deal number:
nn: Partinummer:

en: Simple Simon
nn: Sleipe-Simon

[ctx: @title:menu]
en: Spider &Options
nn: &Val for Edderkoppen

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 1 Suit (Easy)
nn: 1 farge (lett)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 2 Suits (Medium)
nn: 2 fargar (middels)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 3 Suits (Hard)
nn: 3 fargar (vanskeleg)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 4 Suits (Very Hard)
nn: 4 fargar (veldig vanskeleg)

en: Spider
nn: Edderkoppen

en: Spider (1 Suit)
nn: Edderkoppen (1 farge)

en: Spider (2 Suit)
nn: Edderkoppen (2 fargar)

en: Spider (3 Suit)
nn: Edderkoppen (3 fargar)

en: Spider (4 Suit)
nn: Edderkoppen (4 fargar)

[ctx: @title:window]
en: Statistics
nn: Statistikk

en: %1 (%2%)
nn: %1 (%2 %)

en: 1 loss | %1 losses
nn[0]: 1 tap
nn[1]: %1 tap

en: 1 win | %1 wins
nn[0]: 1 siger
nn[1]: %1 sigrar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
nn: Statistikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
nn: Spel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
nn: Lengste sigersrekkje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
nn: Parti spela:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
nn: Lengste tapsrekkje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
nn: Sigrar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
nn: Sigrar/tap på rad no:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal number of moves:
nn: Minimumstal for trekk:
