kpat - en to pa translation catalogue (78 entries)

en: Grandfather's Clock
pa: ਦਾਦੇ ਦੀ ਘੜੀ

en: Solver: This game is winnable.
pa: ਹੱਲਕਰਤਾ: ਇਹ ਖੇਡ ਜਿੱਤਣਯੋਗ ਹੈ।

en: Solver: This game is no longer winnable.
pa: ਹੱਲਕਰਤਾ: ਇਹ ਖੇਡ ਜਿੱਤਣਯੋਗ ਨਹੀਂ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Solver: This game cannot be won.
pa: ਹੱਲਕਰਤਾ: ਇਹ ਖੇਡ ਜਿੱਤੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Congratulations! We have won.
pa: ਮੁਬਾਰਕ! ਅਸੀਂ ਜਿੱਤ ਗਏ ਹਾਂ!

en: Congratulations! You have won.
pa: ਮੁਬਾਰਕ! ਤੁਸੀਂ ਜਿੱਤ ਗਏ ਹੋ!

en: Solver: This game is lost.
pa: ਹੱਲਕਰਤਾ:ਇਹ ਖੇਡ ਹਾਰੀ ਗਈ।

en: Solver: Calculating...
pa: ਹੱਲਕਰਤਾ:...ਗਿਣਤੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Abandon Current Game?
pa: ਕੀ ਮੌਜੂਦਾ ਖੇਡ ਛੱਡਣੀ ਹੈ?

en: Abandon Current Game
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਖੇਡ ਵਿਚੇ ਛੱਡੋ

en: Forty & Eight
pa: ਚਾਲੀ ਅਤੇ ਅੱਠ

en: Freecell
pa: ਖਾਲੀ ਸੈੱਲ

en: Golf
pa: ਗੋਲਫ

en: Grandfather
pa: ਦਾਦਾ

en: Gypsy
pa: ਜਿਪਸੀ

en: Aces Up
pa: ਯੱਕੇ ਉੱਤੇ

en: Klondike &Options
pa: ਕਲੋਡੀਕ ਚੋਣਾਂ

en: Draw 1
pa: ਡਰਾਅ 1

en: Draw 3
pa: ਡਰਾਅ 3

en: Klondike
pa: ਕਲੋਡੀਕ

en: Klondike (Draw 1)
pa: ਕਲੋਡੀਕ (ਡਰਾਅ 1)

en: Klondike (Draw 3)
pa: ਕਲੋਡੀਕ (ਡਰਾਅ 3)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
pa: ਚਾਲ

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਸੰਦ-ਪੱਟੀ

en: Loading...
pa: ...ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: KPatience
pa: ਕੇ-ਪੇਟੀਸ

en: KDE Patience Game
pa: KDE ਪੇਟੀਸ ਖੇਡ

en: New game types
pa: ਨਵੀਆਂ ਖੇਡ ਕਿਸਮਾਂ

en: Bug fixes
pa: ਬੱਗ ਨਿਰਧਾਰਨ

en: Shuffle algorithm for game numbers
pa: ਖੇਡ ਅੰਕ ਲਈ ਰਲਾਉਣ ਲਈ ਐਲਗੋਰਿਥਮ

en: Rewrite and current maintainer
pa: ਲੇਖਕ ਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰਬੰਧਕ

en: Klondike improvements
pa: ਕਲੋਡੀਕ ਸੁਧਾਰ

en: Spider implementation
pa: ਮੱਕੜੀ ਸਥਾਪਨ

en: Documentation
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼

en: Menu and toolbar work
pa: ਮੇਨੂ ਅਤੇ ਸੰਦ-ਪੱਟੀ ਕੰਮ

en: File to load
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਲ਼ਈ ਫਾਇਲ

[ctx: Start a new game of a different type]
en: New &Game...
pa: ਨਵੀਂ ਖੇਡ(&G)...

[ctx: Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
pa: ਨਵੀਂ ਡੀਲ(&D)

[ctx: Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal...
pa: ...ਅੰਕੀ ਖੇਡ ਚੁਣੋ(&N)

[ctx: Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
pa: ਡੀਲ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
pa: ਅੰਕੜੇ

[ctx: Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
pa: ਡਰਾਅ(&w)

[ctx: Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
pa: ਮੁੜ ਵੰਡੋ(&R)

[ctx: Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
pa: ਛੱਡੋ(&p)

en: Change Appearance...
pa: ...ਦਿੱਖ ਬਦਲੋ

en: &Enable Autodrop
pa: ਸਵੈ-ਚਾਲਿਤ ਪੱਤੇ ਚੱਕਣਾ ਯੋਗ(&E)

en: E&nable Solver
pa: ਹੱਲਕਰਤਾ ਯੋਗ(&n)

en: Play &Sounds
pa: ਆਵਾਜ਼ਾ ਚਲਾਓ(&S)

en: &Remember State on Exit
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਸਥਿਤੀ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(&R)

en: Random Cards
pa: ਰਲਵੇਂ ਕਾਰਡ

en: Card Deck
pa: ਕਾਰਡ ਡੈਕ

en: Select a card deck
pa: ਕਾਰਡ ਡੈਕ ਚੁਣੋ

en: Game Theme
pa: ਖੇਡ ਥੀਮ

[ctx: Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
pa: %1 ਨਾਲ ਮੱਦਦ(&w)

[ctx: Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਖੇਡ ਲਈ ਮੱਦਦ(&w)

en: Hide Menubar
pa: ਮੇਨੂ-ਪੱਟੀ ਓਹਲੇ

en: Error reading XML file:
pa: XML ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ:

en: Load
pa: ਲੋਡ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: 1 move | %1 moves
pa[0]: 1 ਚਾਲ
pa[1]: %1 ਚਾਲਾਂ

en: New Numbered Deal
pa: ਨਵੀਂ ਅੰਕੀ ਡੀਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
pa: ਖੇਡ:

en: Deal number:
pa: ਡੀਲ ਅੰਕ:

en: Simple Simon
pa: ਸਧਾਰਨ ਸੀਮੋਨ

en: Spider &Options
pa: ਮਕੜੀ ਚੋਣਾਂ(&O)

en: 1 Suit (Easy)
pa: 1 ਸੂਟ (ਸੌਖੀ)

en: 2 Suits (Medium)
pa: 2 ਸੂਟ (ਮੱਧਮ)

en: Spider
pa: ਮੱਕੜੀ

en: Spider (1 Suit)
pa: ਮੱਕੜੀ (1 ਸੂਟ)

en: Spider (2 Suit)
pa: ਮੱਕੜੀ (2 ਸੂਟ)

en: Spider (4 Suit)
pa: ਮੱਕੜੀ (4 ਸੂਟ)

en: 1 loss | %1 losses
pa[0]: 1 ਹਾਰੇ
pa[1]: %1 ਹਾਰੇ

en: 1 win | %1 wins
pa[0]: ਜਿੱਤ
pa[1]: %1 ਜਿੱਤਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਲੰਮ ਜਿੱਤ ਸਟਰੀਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
pa: ਖੇਡੀਆਂ ਖੇਡਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਲੰਮਾ ਹਾਰ ਸਟਰੀਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
pa: ਜਿੱਤੀਆਂ ਖੇਡਾਂ:

en: Yukon
pa: ਯੂਕੋਨ
