kpat - en to pt_BR translation catalogue (170 entries)

[ctx: @title:menu]
en: Popular Variant Presets
pt_BR: Predefinições de variantes populares

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Baker's Dozen
pt_BR: Dúzia do padeiro

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Spanish Patience
pt_BR: Paciência espanhola

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Castles in Spain
pt_BR: Castelos na Espanha

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Portuguese Solitaire
pt_BR: Paciência portuguesa

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

[ctx: @title:menu]
en: Empty Stack Fill
pt_BR: Preencher pilha vazia

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: Any (Easy)
pt_BR: Qualquer (fácil)

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: Kings only (Medium)
pt_BR: Apenas reis (médio)

[ctx: @item:inmenu empty stack fill]
en: None (Hard)
pt_BR: Nenhum (difícil)

[ctx: @title:menu]
en: Stack Options
pt_BR: Opções da pilha

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Up (Easier)
pt_BR: Face para cima (mais fácil)

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Down (Harder)
pt_BR: Face para baixo (mais difícil)

[ctx: @title:menu]
en: Build Sequence
pt_BR: Sequência de compilação

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Alternating Color
pt_BR: Alternando cores

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Matching Suit
pt_BR: Naipe correspondente

[ctx: @item:inmenu build sequence]
en: Rank
pt_BR: Posição

en: Baker's Dozen
pt_BR: Dúzia do padeiro

en: Spanish Patience
pt_BR: Paciência espanhola

en: Castles in Spain
pt_BR: Castelos na Espanha

en: Portuguese Solitaire
pt_BR: Paciência portuguesa

en: Baker's Dozen (Custom)
pt_BR: Dúzia do padeiro (personalizado)

en: Castle
pt_BR: Castelo

en: Beleaguered Castle
pt_BR: Castelo sitiado

en: Citadel
pt_BR: Cidadela

en: Exiled Kings
pt_BR: Reis exilados

en: Streets and Alleys
pt_BR: Ruas e becos

en: Siegecraft
pt_BR: Cerco

en: Stronghold
pt_BR: Fortaleza

en: Castle (Custom)
pt_BR: Castelo (personalizado)

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Beleaguered Castle
pt_BR: Castelo sitiado

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Citadel
pt_BR: Cidadela

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Exiled Kings
pt_BR: Reis exilados

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Streets and Alleys
pt_BR: Ruas e becos

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Siegecraft
pt_BR: Cerco

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Stronghold
pt_BR: Fortaleza

[ctx: @title:menu]
en: Free Cells
pt_BR: Células livres

[ctx: @title:menu]
en: Stacks
pt_BR: Pilhas

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Down
pt_BR: Face para baixo

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Face Up
pt_BR: Face para cima

[ctx: @item:inmenu stack option]
en: Alternating Face Up
pt_BR: Alternando a face para cima

[ctx: @title:menu]
en: Foundation Deal
pt_BR: Acordo da fundação

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: Aces
pt_BR: Ases

[ctx: @item:inmenu foundation deal]
en: Any
pt_BR: Qualquer

[ctx: @item:inmenu layout]
en: Classic
pt_BR: Clássico

[ctx: @item:inmenu layout]
en: Modern
pt_BR: Moderno

en: Grandfather's Clock
pt_BR: Relógio do vovô

en: Solver: This game is winnable.
pt_BR: Solucionador: Este jogo pode ser ganho.

en: Solver: This game is no longer winnable.
pt_BR: Solucionador: Este jogo não pode mais ser ganho.

en: Solver: This game cannot be won.
pt_BR: Solucionador: Este jogo não pode ser ganho.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
pt_BR: Solucionador: Não foi possível determinar se o jogo pode ser ganho.

en: Congratulations! We have won.
pt_BR: Parabéns! Nós vencemos!

en: Congratulations! You have won.
pt_BR: Parabéns! Você venceu!

en: Solver: This game is lost.
pt_BR: Solucionador: Este jogo está perdido.

en: Solver: Calculating…
pt_BR: Solucionador: Calculando…

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
pt_BR: Um novo jogo foi solicitado, mas já existe um em andamento.
    
    Uma derrota será registrada nas estatísticas, caso o jogo atual seja abandonado.

[ctx: @title:window]
en: Abandon Current Game?
pt_BR: Abandonar o jogo atual?

[ctx: @action:button]
en: Abandon Current Game
pt_BR: Abandonar o jogo atual

en: Forty & Eight
pt_BR: Quarenta e oito

en: Baker's Game
pt_BR: Jogo do padeiro

en: Eight Off
pt_BR: Oito fora

en: Forecell
pt_BR: Freecell

en: Seahaven Towers
pt_BR: Torres Seahaven

en: Freecell (Custom)
pt_BR: Freecell (personalizado)

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Baker's Game
pt_BR: Jogo do padeiro

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Eight Off
pt_BR: Oito fora

[ctx: @item:inmenu preset]
en: Seahaven Towers
pt_BR: Torres Seahaven

[ctx: @title:menu]
en: Decks
pt_BR: Baralhos

en: Golf
pt_BR: Golfe

en: Grandfather
pt_BR: Avô

en: Aces Up
pt_BR: Ases para cima

[ctx: @title:menu]
en: Klondike &Options
pt_BR: &Opções do Klondike

[ctx: @item:inmenu klondike option]
en: Draw 1
pt_BR: 1 carta

[ctx: @item:inmenu klondike option]
en: Draw 3
pt_BR: 3 cartas

en: Klondike (Draw 1)
pt_BR: Klondike (1 carta)

en: Klondike (Draw 3)
pt_BR: Klondike (3 cartas)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
pt_BR: Movimento

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

[ctx: @info]
en: Loading…
pt_BR: Carregando…

[ctx: @action:button]
en: Download New Card Decks…
pt_BR: Baixar novo baralho de cartas…

en: KDE Patience Game
pt_BR: Jogo de paciência do KDE

en: Author of original Qt version
pt_BR: Autor da versão original para o Qt

en: Initial KDE port
pt_BR: Porte inicial para o KDE

en: New game types
pt_BR: Novos tipos de jogo

en: Bug fixes
pt_BR: Correções de erros

en: Shuffle algorithm for game numbers
pt_BR: Algoritmo de embaralhamento para números de jogo

en: Initial patience solver
pt_BR: Solucionador inicial de paciência

en: Rewrite and current maintainer
pt_BR: Reescrita e mantenedor atual

en: Klondike improvements
pt_BR: Melhorias do Klondike

en: Spider implementation
pt_BR: Implementação do Spider

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Menu and toolbar work
pt_BR: Menu e trabalho na barra de ferramentas

en: Cleanup and polish
pt_BR: Limpeza e polimento

en: Integration with Freecell Solver and further work
pt_BR: Integração com o solucionador Freecell e trabalho adicional

en: Try to find a solution to the given savegame
pt_BR: Tentar achar uma solução para o jogo salvo indicado

en: Dealer to solve (debug)
pt_BR: Partida a solucionar (depuração)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
pt_BR: Faixa de jogo inicial (padrão 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
pt_BR: Faixa de jogo final (padrão inicial:inicial se especificado)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
pt_BR: Ignorar a tela de seleção e carregar um tipo de jogo em particular. Os valores válidos são: %1

en: Directory with test cases
pt_BR: Pasta com casos de teste

en: Generate random test cases
pt_BR: Gerar casos de testes aleatórios

en: File to load
pt_BR: Arquivo a ser carregado

[ctx: @action Start a new game of a different type]
en: New &Game…
pt_BR: Novo &jogo…

[ctx: @action Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
pt_BR: Nova parti&da

[ctx: @action Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal…
pt_BR: Nova partida &numerada…

[ctx: @action Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
pt_BR: Reiniciar a partida

[ctx: @action Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
pt_BR: Próxima partida

[ctx: @action Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
pt_BR: Partida anterior

[ctx: @action]
en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

[ctx: @action Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
pt_BR: &Buscar

[ctx: @action Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
pt_BR: D&istribuir coluna

[ctx: @action Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
pt_BR: &Distribuir novamente

[ctx: @action Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
pt_BR: &Soltar

[ctx: @option:check]
en: &Enable Autodrop
pt_BR: &Ativar arrasto automático

[ctx: @option:check]
en: E&nable Solver
pt_BR: &Habilitar o solucionador

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
pt_BR: Re&produzir sons

[ctx: @option:check]
en: &Remember State on Exit
pt_BR: Lemb&rar do estado ao sair

[ctx: @action]
en: Generate a Theme Preview Image
pt_BR: Gerar uma imagem de visualização do tema

[ctx: @action]
en: Take Game Preview Snapshots
pt_BR: Tirar imagens de visualização do jogo

[ctx: @action]
en: Random Cards
pt_BR: Baralho aleatório

[ctx: @action]
en: Move Focus to Previous Pile
pt_BR: Mover o foco para a pilha anterior

[ctx: @action]
en: Move Focus to Next Pile
pt_BR: Mover o foco para a pilha seguinte

[ctx: @action]
en: Move Focus to Card Below
pt_BR: Mover o foco para a carta abaixo

[ctx: @action]
en: Move Focus to Card Above
pt_BR: Mover o foco para a carta acima

[ctx: @action]
en: Cancel Focus
pt_BR: Cancelar o foco

[ctx: @action]
en: Pick Up or Set Down Focus
pt_BR: Subir ou descer o foco

[ctx: @title:tab]
en: Card Deck
pt_BR: Baralho de cartas

en: Select a card deck
pt_BR: Selecionar um baralho de cartas

[ctx: @title:tab]
en: Game Theme
pt_BR: Tema do jogo

en: Select a theme for non-card game elements
pt_BR: Selecione um tema para os elementos fora do jogo de cartas

[ctx: @action Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
pt_BR: Ajuda co&m %1

[ctx: @action Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
pt_BR: Ajuda co&m o jogo atual

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
pt_BR: Deseja realmente ocultar a barra de menus? O atalho atual para mostrá-la novamente é %1.

[ctx: @title:window]
en: Hide Menubar
pt_BR: Ocultar barra de menus

en: Downloading file failed: %1
pt_BR: Falha ao baixar arquivo: %1

en: Error reading XML file:
pt_BR: Erro de leitura do arquivo XML:

en: XML file is not a KPat save.
pt_BR: O arquivo XML não foi salvo pelo KPat.

en: Unrecognized game id.
pt_BR: O ID do jogo não é válido.

en: Errors encountered while parsing file.
pt_BR: Foram encontrados erros ao processar o arquivo.

[ctx: @title:window]
en: Load Game
pt_BR: Carregar jogo

[ctx: @title:window]
en: Save Game
pt_BR: Salvar jogo

en: Error opening file for writing. Saving failed.
pt_BR: Erro ao abrir o arquivo para escrita. O salvamento falhou.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
pt_BR: Não foi possível criar um arquivo temporário. O salvamento falhou.

en: Error uploading file. Saving failed: %1
pt_BR: Erro ao enviar o arquivo. Falha ao salvar: %1

en: 1 move | %1 moves
pt_BR[0]: 1 jogada
pt_BR[1]: %1 jogadas

en: Normandy
pt_BR: Normandia

[ctx: @title:window]
en: New Numbered Deal
pt_BR: Nova partida numerada

[ctx: @label]
en: Game:
pt_BR: Jogo:

[ctx: @label]
en: Deal number:
pt_BR: Número da partida:

[ctx: @title:menu]
en: Spider &Options
pt_BR: &Opções do Spider

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 1 Suit (Easy)
pt_BR: 1 naipe (fácil)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 2 Suits (Medium)
pt_BR: 2 naipes (médio)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 3 Suits (Hard)
pt_BR: 3 naipes (difícil)

[ctx: @item:inmenu spider option]
en: 4 Suits (Very Hard)
pt_BR: 4 naipes (muito difícil)

en: Spider (1 Suit)
pt_BR: Spider (1 naipe)

en: Spider (2 Suit)
pt_BR: Spider (2 naipes)

en: Spider (3 Suit)
pt_BR: Spider (3 naipes)

en: Spider (4 Suit)
pt_BR: Spider (4 naipes)

[ctx: @title:window]
en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: 1 loss | %1 losses
pt_BR[0]: 1 derrota
pt_BR[1]: %1 derrotas

en: 1 win | %1 wins
pt_BR[0]: 1 vitória
pt_BR[1]: %1 vitórias

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
pt_BR: Jogo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
pt_BR: Maior sequência de vitórias:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
pt_BR: Partidas jogadas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
pt_BR: Maior sequência de derrotas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
pt_BR: Jogos vencidos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
pt_BR: Sequência atual:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal number of moves:
pt_BR: Número mínimo de jogadas:
