kpat-0.7.3 - en to ro translation catalogue (122 entries)

en: Spanish Patience
ro: Pasențe spaniole

en: Custom
ro: Personalizat

en: Any (Easy)
ro: Oricare (Ușor)

en: Rank
ro: Rang

en: Castle
ro: Castel

en: Beleaguered Castle
ro: Castel asediat

en: Citadel
ro: Citadelă

en: Exiled Kings
ro: Regi exilați

en: Streets and Alleys
ro: Străzi și alei

en: Castle (Custom)
ro: Castel (Personalizat)

en: Stacks
ro: Stive

en: S&tack Options
ro: Opțiuni s&tivă

en: Any
ro: Oricare

en: Layout
ro: Aranjament

en: Classic
ro: Clasic

en: Grandfather's Clock
ro: Ceasul bunicului

en: Solver: This game is winnable.
ro: Rezolvator: Acest joc poate fi câștigat.

en: Solver: This game is no longer winnable.
ro: Rezolvator: Acest joc nu mai poate fi câștigat.

en: Solver: This game cannot be won.
ro: Rezolvator: Acest joc nu poate fi câștigat.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
ro: Rezolvator: Nu se poate determina dacă acest joc poate fi câștigat.

en: Congratulations! We have won.
ro: Felicitări! Am câștigat.

en: Congratulations! You have won.
ro: Felicitări! Ați câștigat.

en: Solver: This game is lost.
ro: Rezolvator: acest joc este pierdut.

en: Solver: Calculating...
ro: Rezolvator: Se calculează...

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
ro: Un joc nou a fost solicitat, dar deja este un joc în curs.
    
    O înfrângere va fi înregistrată în statistici dacă jocul actual este abandonat.

en: Abandon Current Game?
ro: Abandonați jocul actual?

en: Abandon Current Game
ro: Abandonează jocul actual

en: Forty & Eight
ro: Patruzeci și opt

en: Grandfather
ro: Bunicul

en: Gypsy
ro: Țiganul

en: Aces Up
ro: Sus așii

en: Klondike &Options
ro: &Opțiuni Klondike

en: Draw 1
ro: Trage 1

en: Draw 3
ro: Trage 3

en: Klondike (Draw 1)
ro: Klondike (trage 1)

en: Klondike (Draw 3)
ro: Klondike (trage 3)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
ro: Mutare

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: KPatience
ro: KPasențe

en: KDE Patience Game
ro: Joc de pasențe pentru KDE

en: Author of original Qt version
ro: Autorul versiunii Qt originale

en: Initial KDE port
ro: Portare KDE inițială

en: New game types
ro: Tipuri de joc noi

en: Bug fixes
ro: Corecții de erori

en: Shuffle algorithm for game numbers
ro: Algoritm de amestecare pentru numerele jocurilor

en: Initial patience solver
ro: Rezolvator de pacințe inițial

en: Rewrite and current maintainer
ro: Rescriere și responsabil actual

en: Klondike improvements
ro: Îmbunătățiri Klondike

en: Spider implementation
ro: Implementare Păianjen

en: Documentation
ro: Documentație

en: Menu and toolbar work
ro: Lucru asupra meniului și a barei de unelte

en: Cleanup and polish
ro: Curățare și lustruire

en: Try to find a solution to the given savegame
ro: Încearcă să găsească o soluție pentru jocul salvat dat

en: Dealer to solve (debug)
ro: Distribuitor de rezolvat (depanare)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
ro: Începutul intervalului de joc (implicit 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
ro: Sfârșitul intervalului de joc (început implicit:început dacă începutul e dat)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
ro: Sari peste ecranul de selecție și încarcă un anumit tip de joc. Valori valide sunt: %1

en: Directory with test cases
ro: Dosar cu scenarii de testare

en: Generate random test cases
ro: Generează cazuri de testare aleatorii

en: File to load
ro: Fișier de încărcat

[ctx: Start a new game of a different type]
en: New &Game...
ro: Joc &nou...

[ctx: Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
ro: Parti&dă nouă

[ctx: Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal...
ro: Partidă &numerotată nouă...

[ctx: Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
ro: Repornește partida

[ctx: Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
ro: Partida următoare

[ctx: Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
ro: Partida precedentă

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
ro: Statistici

[ctx: Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
ro: T&rage

[ctx: Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
ro: &Servește un rând

[ctx: Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
ro: S&ervește din nou

[ctx: Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
ro: Ar&uncă

en: Change Appearance...
ro: Schimbă aspectul...

en: &Enable Autodrop
ro: &Activează autoaruncarea

en: E&nable Solver
ro: Activează re&zolvatorul

en: Play &Sounds
ro: Redă &sunete

en: &Remember State on Exit
ro: Memo&rează starea la ieșire

en: Generate a theme preview image
ro: Generează imagine de previzualizare a temei

en: Take Game Preview Snapshots
ro: Fă capturi de previzualizare a jocului

en: Random Cards
ro: Cărți aleatorii

en: Move Focus to Previous Pile
ro: Mută focalizarea la grămada precedentă

en: Move Focus to Next Pile
ro: Mută focalizarea la grămada următoare

en: Move Focus to Card Below
ro: Mută focalizarea la cartea de desubt

en: Move Focus to Card Above
ro: Mută focalizarea la cartea de deasupra

en: Cancel Focus
ro: Anulează focalizarea

en: Card Deck
ro: Pachet de cărți

en: Select a card deck
ro: Alege un pachet de cărți

en: Game Theme
ro: Aspectul jocului

en: Select a theme for non-card game elements
ro: Alegeți o tematică pentru alte elemente decât ale jocurilor de cărți

[ctx: Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
ro: Aj&utor cu %1

[ctx: Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
ro: Aj&utor cu jocul curent

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
ro: Sigur doriți să ascundeți bara de meniu? Acceleratorul actual de a o afișa din nou este %1.

en: Hide Menubar
ro: Ascunde bara de meniu

en: Error reading XML file:
ro: Eroare la citirea fișierului XML:

en: XML file is not a KPat save.
ro: Fișierul XML nu este o salvare KPat.

en: Unrecognized game id.
ro: ID de joc nerecunoscut.

en: Errors encountered while parsing file.
ro: S-au întâmpinat erori în parsarea fișierului.

en: Load
ro: Încarcă

en: Save
ro: Salvează

en: Error opening file for writing. Saving failed.
ro: Eroare în deschiderea fișierului pentru scriere. Salvare eșuată.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
ro: Nu se poate crea fișierul temporar. Salvare eșuată.

en: 1 move | %1 moves
ro[0]: 1 mutare
ro[1]: %1 mutări
ro[2]: %1 de mutări

en: New Numbered Deal
ro: Partidă numerotată nouă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
ro: Joc:

en: Deal number:
ro: Partida numărul:

en: Spider &Options
ro: &Opțiuni Păianjen

en: 1 Suit (Easy)
ro: O suită (Ușor)

en: 2 Suits (Medium)
ro: Două suite (Mediu)

en: Face &Down (harder)
ro: Fața &ascunsă (mai dificil)

en: Face &Up (easier)
ro: Fața a&rătată (mai ușor)

en: Spider
ro: Păianjen

en: Spider (1 Suit)
ro: Păianjen (O suită)

en: Spider (2 Suit)
ro: Păianjen (Două suite)

en: Spider (4 Suit)
ro: Păianjen (4 suite)

en: 1 loss | %1 losses
ro[0]: 1 înfrângere
ro[1]: %1 înfrângeri
ro[2]: %1 de înfrângeri

en: 1 win | %1 wins
ro[0]: 1 victorie
ro[1]: %1 victorii
ro[2]: %1 de victorii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
ro: Cea mai lungă serie de victorii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
ro: Jocuri jucate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
ro: Cea mai lungă serie de înfrângeri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
ro: Jocuri câștigate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
ro: Seria curentă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal number of moves:
ro: Număr minim de mutări:
