kpat - en to sr@latin translation catalogue (125 entries)

en: Grandfather's Clock
sr@latin: dedin časovnik|/|$[svojstva aku 'dedin časovnik']

en: Solver: This game is winnable.
sr@latin: Rešavač: partija se može dobiti.

en: Solver: This game is no longer winnable.
sr@latin: Rešavač: partija se više ne može dobiti.

en: Solver: This game cannot be won.
sr@latin: Rešavač: partija se ne može dobiti.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
sr@latin: Rešavač: ne mogu da odredim da li se partija može dobiti.

en: Congratulations! We have won.
sr@latin: Čestitke! Pobedili smo.

en: Congratulations! You have won.
sr@latin: Čestitke! Pobedili ste.

en: Solver: This game is lost.
sr@latin: Rešavač: partija je izgubljena.

en: Solver: Calculating...
sr@latin: Rešavač: računam...

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
sr@latin: Zatražena je nova partija, ali je jedna već u toku.
    
    Ako se trenutna partija napusti, biće zabeležena u statistiku kao izgubljena.

en: Abandon Current Game?
sr@latin: Napustiti tekuću partiju?

en: Abandon Current Game
sr@latin: Napusti partiju

en: Forty & Eight
sr@latin: četrdeset i osam|/|$[svojstva aku 'četrdeset i osam']

en: Freecell
sr@latin: frisel

en: Golf
sr@latin: golf|/|$[svojstva aku 'golf']

en: Grandfather
sr@latin: deda|/|$[svojstva aku 'dedu']

en: Gypsy
sr@latin: ciganin|/|$[svojstva aku 'ciganina']

en: Aces Up
sr@latin: asovi gore|/|$[svojstva aku 'asove gore']

en: Klondike &Options
sr@latin: &Opcije klondajka

en: Draw 1
sr@latin: Izvlačenje jedne

en: Draw 3
sr@latin: Izvlačenje tri

en: Klondike
sr@latin: klondajk

en: Klondike (Draw 1)
sr@latin: klondajk (izv. 1)

en: Klondike (Draw 3)
sr@latin: klondajk (izv. 3)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
sr@latin: Potez

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@latin: Glavna traka

en: Loading...
sr@latin: Učitavam...

en: Get New Card Decks...
sr@latin: Dobavi nove špilove karata...

en: KPatience
sr@latin: K‑pasijans

en: KDE Patience Game
sr@latin: Pasijans za KDE‑a

en: © 1995 Paul Olav Tvete
    © 2000 Stephan Kulow
sr@latin: © 1995, Paul Olav Tvete
    © 2000, Štefan Kulov

en: Author of original Qt version
sr@latin: Autor originalne Qt verzije

en: Mario Weilguni
sr@latin: Mario Vajlguni

en: Initial KDE port
sr@latin: Početni prenos na KDE

en: Matthias Ettrich
sr@latin: Matijas Etrih

en: Rodolfo Borges
sr@latin: Rodolfo Boržes

en: New game types
sr@latin: Nove vrste igara

en: Peter H. Ruegg
sr@latin: Peter H. Rig

en: Michael Koch
sr@latin: Mihael Koh

en: Bug fixes
sr@latin: Ispravke grešaka

en: Marcus Meissner
sr@latin: Markus Majsner

en: Shuffle algorithm for game numbers
sr@latin: Algoritam mešanja za brojeve igre

en: Tom Holroyd
sr@latin: Tom Holrojd

en: Initial patience solver
sr@latin: Početni rešavač pasijansa

en: Stephan Kulow
sr@latin: Štefan Kulov

en: Rewrite and current maintainer
sr@latin: Pisanje iznova i trenutni održavalac

en: Klondike improvements
sr@latin: Poboljšanja klondajka

en: Josh Metzler
sr@latin: Džoš Mecler

en: Spider implementation
sr@latin: Izvedba pauka

en: Documentation
sr@latin: Dokumentacija

en: Inge Wallin
sr@latin: Inge Valin

en: Simon Hürlimann
sr@latin: Simon Hirliman

en: Menu and toolbar work
sr@latin: Rad oko menija i trake alatki

en: Parker Coates
sr@latin: Parker Kouts

en: Cleanup and polish
sr@latin: Čišćenje i poliranje

en: Try to find a solution to the given savegame
sr@latin: Pokušaj da nađeš rešenje za datu poziciju

en: Dealer to solve (debug)
sr@latin: Delilac rešava (ispravljanje)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
sr@latin: Opseg igre počinje (podrazumevano 0:maksimum)

en: Game range end (default start:start if start given)
sr@latin: Opseg igre završava (podrazumevano početak:početak ako je dat početak)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
sr@latin: Preskoči izborni ekran i učitaj datu vrstu igre. Prihvatljive vrednosti: %1

en: Directory with test cases
sr@latin: Fascikla sa probnim slučajevima

en: Generate random test cases
sr@latin: Generiši nasumične probne slučajeve

en: File to load
sr@latin: Fajl za učitavanje

[ctx: Start a new game of a different type]
en: New &Game...
sr@latin: Nova &igra...

[ctx: Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
sr@latin: Novo &deljenje

[ctx: Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal...
sr@latin: Novo &numerisano deljenje...

[ctx: Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
sr@latin: Deli iz početka

[ctx: Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
sr@latin: Sledeće deljenje

[ctx: Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
sr@latin: Prethodno deljenje

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
sr@latin: Statistika

[ctx: Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
sr@latin: &Vuci

[ctx: Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
sr@latin: Deli &vrstu

[ctx: Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
sr@latin: Deli &ponovo

[ctx: Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
sr@latin: &Spusti

en: Change Appearance...
sr@latin: Promeni izgled...

en: &Enable Autodrop
sr@latin: &Automatsko spuštanje

en: E&nable Solver
sr@latin: &Rešavač

en: Play &Sounds
sr@latin: &Zvukovi

en: &Remember State on Exit
sr@latin: &Zapamti stanje na izlasku

en: Generate a theme preview image
sr@latin: Generiši sliku pregleda teme

en: Take Game Preview Snapshots
sr@latin: Snimak pregleda igre

en: Random Cards
sr@latin: Slučajne karte

en: Card Deck
sr@latin: Špil karata

en: Select a card deck
sr@latin: Izbor špila karata

en: Game Theme
sr@latin: Tema igre

en: Select a theme for non-card game elements
sr@latin: Izaberite temu za elemente igre osim špila karata

[ctx: Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
sr@latin: Pomoć &za %1|/|Pomoć &za $[aku %1]

[ctx: Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
sr@latin: Pomoć &za tekuću igru

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
sr@latin: Želite li zaista da sakrijete traku menija? Prečica za njeno ponovno dozivanje je %1.

en: Hide Menubar
sr@latin: Sakrivanje trake menija

en: Downloading file failed: %1
sr@latin: Preuzimanje fajla nije uspelo: %1

en: Error reading XML file:
sr@latin: Greška pri čitanju XML fajla:

en: XML file is not a KPat save.
sr@latin: XML fajl nije pozicija K‑pasijansa.

en: Unrecognized game id.
sr@latin: Neprepoznat ID igre.

en: Errors encountered while parsing file.
sr@latin: Greške pri raščlanjivanju fajla.

en: Load
sr@latin: Učitavanje

en: Save
sr@latin: Upisivanje

en: Error opening file for writing. Saving failed.
sr@latin: Greška pri otvaranju fajla za pisanje. Upisivanje nije uspelo.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
sr@latin: Ne mogu da napravim privremeni fajl. Upisivanje nije uspelo.

en: Error uploading file. Saving failed: %1
sr@latin: Greška pri otpremanju fajla. Upisivanje nije uspelo: %1

en: 1 move | %1 moves
sr@latin[0]: %1 potez
sr@latin[1]: %1 poteza
sr@latin[2]: %1 poteza
sr@latin[3]: 1 potez

en: Mod3
sr@latin: mod‑3|/|$[svojstva aku 'mod‑3']

en: New Numbered Deal
sr@latin: Novo numerisano deljenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
sr@latin: Partija:

en: Deal number:
sr@latin: Broj deljenja:

en: Simple Simon
sr@latin: prosti sajmon|/|$[svojstva aku 'prostog sajmona']

en: Spider &Options
sr@latin: Opcije &pauka

en: 1 Suit (Easy)
sr@latin: jedna boja (lako)

en: 2 Suits (Medium)
sr@latin: dve boje (srednje)

en: 4 Suits (Hard)
sr@latin: četiri boje (teško)

en: S&tack Options
sr@latin: Opcije &slaganja

en: Face &Down (harder)
sr@latin: licem na&dole (teže)

en: Face &Up (easier)
sr@latin: licem na&gore (lakše)

en: Spider
sr@latin: pauk|/|$[svojstva aku 'pauka']

en: Spider (1 Suit)
sr@latin: pauk (jedna boja)

en: Spider (2 Suit)
sr@latin: pauk (dve boje)

en: Spider (4 Suit)
sr@latin: pauk (četiri boje)

en: 1 loss | %1 losses
sr@latin[0]: %1 poraz
sr@latin[1]: %1 poraza
sr@latin[2]: %1 poraza
sr@latin[3]: 1 poraz

en: 1 win | %1 wins
sr@latin[0]: %1 pobeda
sr@latin[1]: %1 pobede
sr@latin[2]: %1 pobeda
sr@latin[3]: 1 pobeda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
sr@latin: Najduži niz pobeda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
sr@latin: Odigranih partija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
sr@latin: Najduži niz poraza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
sr@latin: Dobijenih partija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
sr@latin: Trenutni niz:

en: Yukon
sr@latin: jukon|/|$[svojstva aku 'jukon']
