kpat - en to sv translation catalogue (161 entries)

en: Popular Variant Presets
sv: Förinställning av populär variant

en: Baker's Dozen
sv: Tretton högar

en: Spanish Patience
sv: Spansk patiens

en: Castles in Spain
sv: Slott i Spanien

en: Portuguese Solitaire
sv: Portugisisk patiens

en: Custom
sv: Egen

en: Empty Stack Fill
sv: Fyll tom hög

en: Any (Easy)
sv: Alla (lätt)

en: Kings only (Medium)
sv: Bara kungar (medelsvår)

en: None (Hard)
sv: Ingen (svår)

en: Stack Options
sv: Högalternativ

en: Face &Up (Easier)
sv: Framsidan &uppåt (lättare)

en: Face &Down (Harder)
sv: Framsidan &neråt (svårare)

en: Build Sequence
sv: Byggföljd

en: Alternating Color
sv: Alternerande färg

en: Matching Suit
sv: Samma färg

en: Rank
sv: Valör

en: Baker's Dozen (Custom)
sv: Tretton högar (egen)

en: Castle
sv: Slott

en: Beleaguered Castle
sv: Belägrat slott

en: Citadel
sv: Citadell

en: Exiled Kings
sv: Kungar i exil

en: Streets and Alleys
sv: Gator och gränder

en: Siegecraft
sv: Belägringskonst

en: Stronghold
sv: Högborg

en: Castle (Custom)
sv: Slott (egen)

en: Free Cells
sv: Lediga celler

en: Stacks
sv: Högar

en: S&tack Options
sv: &Högalternativ

en: Face &Down
sv: Framsidan &neråt

en: Face &Up
sv: Framsidan &uppåt

en: Alternating Face &Up
sv: Alternerande färg &uppåt

en: Foundation Deal
sv: Utdelning på grundhögar

en: None
sv: Ingen

en: Aces
sv: Äss

en: Any
sv: Vilka som helst

en: Classic
sv: Klassisk

en: Grandfather's Clock
sv: Farfarsklocka

en: Solver: This game is winnable.
sv: Patienslösare: Spelet går att vinna.

en: Solver: This game is no longer winnable.
sv: Lösare: Spelet går inte längre att vinna.

en: Solver: This game cannot be won.
sv: Lösare: Spelet kan inte vinnas.

en: Solver: Unable to determine if this game is winnable.
sv: Patienslösare: Kan inte avgöra om spelet går att vinna.

en: Congratulations! We have won.
sv: Gratulerar! Vi vann.

en: Congratulations! You have won.
sv: Gratulerar! Du vann.

en: Solver: This game is lost.
sv: Patienslösare: Spelet är förlorat.

en: Solver: Calculating...
sv: Patienslösare: Beräknar...

en: A new game has been requested, but there is already a game in progress.
    
    A loss will be recorded in the statistics if the current game is abandoned.
sv: Ett nytt spel har begärts, men det finns redan ett spel som pågår.
    
    En förlust kommer att registreras i statistiken om det pågående spelet avbryts.

en: Abandon Current Game?
sv: Avbryt pågående spel?

en: Abandon Current Game
sv: Avbryt pågående spel

en: Forty & Eight
sv: Fyrtio och åtta

en: Freecell
sv: Kungen

en: Baker's Game
sv: Bakers spel

en: Eight Off
sv: Åtta

en: Forecell
sv: Fulla kungen

en: Seahaven Towers
sv: Hamntorn

en: Freecell (Custom)
sv: Kungen (egen)

en: Free cells
sv: Lediga platser

en: Decks
sv: Kortlekar

en: Grandfather
sv: Farfarpatiens

en: Gypsy
sv: Tattare

en: Aces Up
sv: Idioten

en: Klondike &Options
sv: &Alternativ för Klondike

en: Draw 1
sv: Dra 1

en: Draw 3
sv: Dra 3

en: Klondike (Draw 1)
sv: Klondike (dra 1)

en: Klondike (Draw 3)
sv: Klondike (dra 3)

note: i18n: ectx: Menu (move)
en: Move
sv: Flytta

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Loading...
sv: Laddar...

en: KPatience
sv: Patiens

en: KDE Patience Game
sv: KDE:s patiensspel

en: Author of original Qt version
sv: Upphovsman till den ursprungliga versionen för Qt

en: Initial KDE port
sv: Ursprunglig överföring till KDE

en: New game types
sv: Ny spellogotyp

en: Bug fixes
sv: Felkorrigeringar

en: Shuffle algorithm for game numbers
sv: Blandningsalgoritm för spelnummer

en: Initial patience solver
sv: Ursprunglig patienslösare

en: Rewrite and current maintainer
sv: Omarbetning och nuvarande utvecklare

en: Klondike improvements
sv: Förbättringar av Klondike

en: Spider implementation
sv: Implementering av Spindel

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Menu and toolbar work
sv: Arbete med meny och verktygsrad

en: Cleanup and polish
sv: Städning och polering

en: Integration with Freecell Solver and further work
sv: Integration med Freecell Solver och ytterligare arbete

en: Try to find a solution to the given savegame
sv: Försök hitta en lösning på det givna sparade spelet

en: Dealer to solve (debug)
sv: Givare att lösa (felsökning)

en: Game range start (default 0:INT_MAX)
sv: Spelintervallstart (förval 0:INT_MAX)

en: Game range end (default start:start if start given)
sv: Spelintervallslut (förval start:start om start angiven)

en: Skip the selection screen and load a particular game type. Valid values are: %1
sv: Hoppa över urvalsfönstret och ladda en viss spelvariant. Giltiga värden är: %1

en: Directory with test cases
sv: Katalog med testfall

en: Generate random test cases
sv: Skapa slumpmässiga testfall

en: File to load
sv: Fil att ladda

[ctx: Start a new game of a different type]
en: New &Game...
sv: Nytt &spel...

[ctx: Start a new game of without changing the game type]
en: New &Deal
sv: Ny &giv

[ctx: Start a game by giving its particular number]
en: New &Numbered Deal...
sv: Ny &numrerad giv...

[ctx: Replay the current deal from the start]
en: Restart Deal
sv: Starta om giv

[ctx: Start the game with the number one greater than the current one]
en: Next Deal
sv: Ny giv

[ctx: Start the game with the number one less than the current one]
en: Previous Deal
sv: Föregående giv

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GameStats)
en: Statistics
sv: Statistik

[ctx: Take one or more cards from the deck, flip them, and place them in play]
en: Dra&w
sv: &Dra

[ctx: Deal a new row of cards from the deck]
en: Dea&l Row
sv: De&la ut rad

[ctx: Collect the cards in play, shuffle them and redeal them]
en: &Redeal
sv: N&y omgång

[ctx: Automatically move cards to the foundation piles]
en: Dro&p
sv: Slä&pp

en: Change Appearance...
sv: Ändra utseende...

en: &Enable Autodrop
sv: Aktiv&era automatisk förflyttning

en: E&nable Solver
sv: A&ktivera patienslösare

en: Play &Sounds
sv: &Spela ljud

en: &Remember State on Exit
sv: &Kom ihåg tillståndet vid avslutning

en: Generate a theme preview image
sv: Skapa en förhandsgranskningsbild av temat

en: Take Game Preview Snapshots
sv: Spara skärmbilder med spelexempel

en: Random Cards
sv: Slumpmässiga kort

en: Move Focus to Previous Pile
sv: Flytta fokus till föregående hög

en: Move Focus to Next Pile
sv: Flytta fokus till nästa hög

en: Move Focus to Card Below
sv: Flytta fokus till kortet nedanför

en: Move Focus to Card Above
sv: Flytta fokus till kortet ovanför

en: Cancel Focus
sv: Avbryt fokusering

en: Pick Up or Set Down Focus
sv: Plocka upp eller lägg ner fokus

en: Card Deck
sv: Kortlek

en: Select a card deck
sv: Välj en kortlek

en: Game Theme
sv: Speltema

en: Select a theme for non-card game elements
sv: Välj ett tema för element som inte är spelkort

[ctx: Is disabled and changes to "Help &with Current Game" when there is no current game.]
en: Help &with %1
sv: Hjälp &med %1

[ctx: Shown when there is no game open. Is always disabled.]
en: Help &with Current Game
sv: Hjälp &med pågående spel

en: Are you sure you want to hide the menubar? The current shortcut to show it again is %1.
sv: Är du säker på att du vill dölja menyraden? Den nuvarande genvägen för att visa den igen är %1.

en: Hide Menubar
sv: Dölj menyrad

en: Downloading file failed: %1
sv: Nerladdning av fil misslyckades: %1

en: Error reading XML file:
sv: Fel vid läsning av XML-fil:

en: XML file is not a KPat save.
sv: XML-filen är inte ett giltigt sparat spel från Patiens.

en: Unrecognized game id.
sv: Okänd spelidentifierare.

en: Errors encountered while parsing file.
sv: Fel uppstod vid tolkning av fil.

en: Load
sv: Läs in

en: Save
sv: Spara

en: Error opening file for writing. Saving failed.
sv: Fel vid försök att öppna filen för skrivning. Misslyckades spara.

en: Unable to create temporary file. Saving failed.
sv: Kan inte skapa tillfällig fil. Misslyckades spara.

en: Error uploading file. Saving failed: %1
sv: Fel vid uppladdning av fil. Misslyckades spara: %1

en: 1 move | %1 moves
sv[0]: 1 förflyttning
sv[1]: %1 förflyttningar

en: New Numbered Deal
sv: Ny numrerad giv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Game:
sv: Spel:

en: Deal number:
sv: Givnummer:

en: Simple Simon
sv: Följa John

en: Spider &Options
sv: &Alternativ för Spindel

en: 1 Suit (Easy)
sv: 1 färg (enkel)

en: 2 Suits (Medium)
sv: 2 färger (normal)

en: 3 Suits (Hard)
sv: 3 färger (svår)

en: 4 Suits (Very Hard)
sv: 4 färger (mycket svår)

en: Face &Down (harder)
sv: Framsidan &neråt (svårare)

en: Face &Up (easier)
sv: Framsidan &uppåt (lättare)

en: Spider
sv: Spindel

en: Spider (1 Suit)
sv: Spindel (1 svit)

en: Spider (2 Suit)
sv: Spindel (2 sviter)

en: Spider (3 Suit)
sv: Spindel (3 sviter)

en: Spider (4 Suit)
sv: Spindel (4 sviter)

en: %1 (%2%)
sv: %1 (%2 %)

en: 1 loss | %1 losses
sv[0]: 1 förlust
sv[1]: %1 förluster

en: 1 win | %1 wins
sv[0]: 1 vinst
sv[1]: %1 vinster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Longest winning streak:
sv: Längsta följd av vinster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Games played:
sv: Antal spel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Longest losing streak:
sv: Längsta följd av förluster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Games won:
sv: Vunna spel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current streak:
sv: Nuvarande följd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal number of moves:
sv: Minimalt antal förflyttningar:
