kphotoalbum - en to bg translation catalogue (1045 entries)

en: Tag is already used for another area
bg: Етикетът вече се използва за друга област

en: tomorrow
bg: утре

en: today
bg: днес

en: yesterday
bg: вчера

en: Description
bg: Описание

en: (You have differing descriptions on individual images.  Enter text to append to or replace the descriptions.)
bg: (Имате различни описания на отделните изображения.  Въведете текст, който да добавите към описанията или да замести съществуващите описания)

en: Label and Dates
bg: Етикети и дати

en: Image Preview
bg: Преглед на изображение

en: Cancel
bg: Отказ

en: Map
bg: Карта

[ctx: @info:whatsthis]
en: The map widget allows you to view the location of images if GPS coordinates are found in the Exif information.
bg: Приспособлението за карта ви позволява да преглеждате местоположението на изображенията, ако в Exif данните са налични GPS координати.

en: Revert This Item
bg: Връщане на този елемент

en: Clear Form
bg: Изчистване на формуляра

en: Options...
bg: Опции...

en: &Done
bg: &Готово

en: Continue &Later
bg: Продължаване по-&късно

[ctx: @action:button]
en: &Search
bg: &Търсене

en: Label:
bg: Етикет:

en: Label
bg: Етикет

en: Date:
bg: Дата:

en: Time:
bg: Време:

en: Use Fuzzy Date
bg: Използване на ориентировъчна дата

[ctx: @info]
en: <para>In KPhotoAlbum, images can either have an exact date and time, or a <emphasis>fuzzy</emphasis> date which happened any time during a specified time interval. Images produced by digital cameras do normally have an exact date.</para><para>If you don't know exactly when a photo was taken (e.g. if the photo comes from an analog camera), then you should set <interface>Use Fuzzy Date</interface>.</para>
bg: <para> В KPhotoAlbum изображенията могат да имат точна дата и час или <emphasis> ориентировъчна</emphasis> дата, която се е случила по всяко време в рамките на посоченинтервал от време. Изображенията, направени с цифрови камери, обикновено имат точнадата. </para><para> Ако не знаете, точно кога е направена снимката (например акоснимката е от аналогова камера), тогава можете да зададете <interface> Използванена ориентировъчна дата </interface>.</para>

en: Minimum megapixels:
bg: Минимални мегапиксели:

en: Maximum megapixels:
bg: Максимални мегапиксели:

en: Rating:
bg: Оценка:

en: Rating search mode:
bg: Режим на търсене на оценка:

en: File Name Pattern:
bg: Шаблон за име на файл:

en: File Name Pattern
bg: Шаблон за име на файла

en: Search only for RAW files
bg: Търсене само за файлове RAW

en: Append
bg: Добавяне

en: Append new text to each description
bg: Добавяне на нов текст към всяко описание

en: Replace
bg: Заместване

en: Replace each description with the new text
bg: Замяна на всяко описание с новия текст

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A descriptive text of the image.</para><para>If <emphasis>Use Exif description</emphasis> is enabled under <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|General</interface>, a description embedded in the image Exif information is imported to this field if available.</para>
bg: <para> Описателен текст на изображението. </para><para> Ако <emphasis> Използване на Exifописание </emphasis> е активирано в <interface> Настройки | Настройванена KPhotoAlbum... | Общи </interface>, описание, вградено в  Exif данните на изображението ще се импортира в тази област, ако е налична.</para>

[ctx: @title:window image %1 of %2 images]
en: Annotations (%1/%2)
bg: Анотации (%1/%2)

[ctx: @title:window title of the 'find images' window]
en: Search
bg: Търсене

en: Done
bg: Готово

[ctx: @title:window]
en: Annotations
bg: Анотации

en: Configure Window Layout...
bg: Конфигуриране на оформлението на прозореца...

en: Save current layout globally
bg: Запазване на текущото оформление глобално

en: Save current layout for this DB
bg: Запазване на текущите настройки за тази БД

en: Reset layout
bg: Възстановяване на стандартно оформление

en: Sort Alphabetically (Tree)
bg: Азбучно подреждане (дървовидно)

en: Sort Alphabetically (Flat)
bg: Азбучно подреждане (плоско)

en: Sort by Date
bg: Сортиране по дата

en: Match Tags from the First Character
bg: Сравняване на етикети от първата буква

en: Match Tags from Word Boundaries
bg: Сравняване на етикети в рамките на цели думи

en: Match Tags Anywhere
bg: Сравняване на етикети навсякъде

en: Show Only Selected Ctrl+S
bg: Показване само избрани Ctrl+S

en: Settings saved!
bg: Настройките са запазени!

en: Save current window setup
bg: Запазване на текущата настройка на прозореца

en: <p>Some changes are made to annotations. Do you really want to discard all recent changes for each affected file?</p>
bg: <p>Направени са някои промени в анотациите. Наистина ли искате да отхвърлите всички последни промени за всеки променен файл?</p>

[ctx: @title]
en: Discard changes?
bg: Да се отхвърлят ли промените?

en: <p>You have just opened the advanced search dialog; to get the most out of it, it is suggested that you read the section in the manual on <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">advanced searching</a>.</p><p>This dialog is also used for typing in information about images; you can find extra tips on its usage by reading about <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">typing in</a>.</p>
bg: <p> Току що отворихте диалоговия прозорец за разширено търсене. За да извлечете максимума от него прочетете секцията в ръководството за <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html""> Разширенотърсене </a>. </p><p> Този диалог се използва и за въвеждане на информацияза изображенията. Можете да намерите допълнителни съвети за използването му, като прочетете за <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html"> начини на въвеждане</a>.</p>

en: <p>You have just opened one of the most important windows in KPhotoAlbum; it contains lots of functionality which has been optimized for fast usage.</p><p>It is strongly recommended that you take 5 minutes to read the <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">documentation for this dialog</a></p>
bg: <p> Току що отворихте един от най-важните прозорци в KPhotoAlbum. Тойсъдържа много функции, които са оптимизирани за бързо използване.</p><p> Силно се препоръчва да отделите 5 минути, за да прочетете <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">документация за този диалогов прозорец </a></p>

en: Sort Most Recently Used
bg: Сортиране на най-скоро използваните

en: Toggle Sorting
bg: Превключване на подреждането

en: Toggle Showing Selected Items Only
bg: Превключване на Показване на само избрани елементи

en: Annotate Next
bg: Анотиране на следващо изображение

en: Annotate Previous
bg: Анотиране на предишно изображение

en: OK dialog
bg: ОК диалогов прозорец

en: Copy tags from previous image
bg: Копиране на етикетите от предишното изображение

en: Rotate counterclockwise
bg: Завъртане обратно на часовниковата стрелка

en: Rotate clockwise
bg: Завъртане по часовниковата стрелка

en: Toggle fullscreen preview
bg: Превключване в преглед на цял екран

en: <p><b>Can't associate tag "%2"</b></p><p>The category "%1" the tag "%2" belongs to is not positionable.</p><p>If you want to use this tag, change this in the settings dialog. If this tag shouldn't be in the recognition database anymore, it can be deleted in the settings.</p>
bg: <p><b> Не може да се свърже етикет  „%2“</b></p><p> Категорията „%1“, към която етикетът„%2“ принадлежи, не може да се позиционира. </p><p> Ако искате да използвате този етикет,трябва да го промените в диалоговия прозорец за настройки. Ако този етикет не трябва да бъде вбазата данни за разпознаване, той може да бъде изтрит в настройките.</p>

en: <p><b>Can't associate tag "%2"</b></p><p>The category "%1" the tag "%2" belongs to does not exist.</p><p>If you want to use this tag, add this category and mark it as positionable. If this tag shouldn't be in the recognition database anymore, it can be deleted in the settings dialog.</p>
bg: <p><b> Не може да се свърже етикет „%2“</b></p><p>Категорията „%1“, към която етикетът„%2“ принадлежи не съществува. </p><p> Ако искате да използвате този маркер, добавететази категория и я маркирайте като позиционираща се. Ако този етикет не трябва да бъде вбазата данни за разпознаване вече може да бъде изтрит в диалоговия прозорец за настройки.</p>

en: Annotate previous image (Page Up)
bg: Задаване на анотация към предишното изображение (Page Up)

en: Annotate next image (Page Down)
bg: Задаване на анотация към следващото изображение (Page Down)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the same tags on this image than on the previous one. The image date, label, rating, and description are left unchanged.</para>
bg: <para>Зададени са същите етикети на това изображение като на предишното. Датата, етикетите, оценката и описанието на изображението са непроменени.</para>

en: Category for new areas:
bg: Категория за нови области:

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide or show areas on the image
bg: Скриване или показване на области на изображението

[ctx: @info:tooltip]
en: If you enable <emphasis>positionable tags</emphasis> for at least one category in <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories</interface>, you can associate specific image areas with tags.
bg: Ако активирате <emphasis> позициониращи етикети </emphasis> за поне еднакатегория в <interface> Настройки | Настройване на KPhotoAlbum ... | Категории </interface>, можете да свържете конкретни области на изображения с етикети.

[ctx: @info:tooltip]
en: Areas on an image can only be shown in single-image annotation mode.
bg: Областите на изображение могат да бъдат показани само в режим на задаване на анотация за едно изображение.

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle full-screen preview
bg: Превключване на пълен екран

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate counterclockwise
bg: Завъртяно обратно на часовниковата стрелка

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate clockwise
bg: Завъртяно по часовниковата стрелка

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy tags from previously tagged image
bg: Копиране на етикет от предишното маркирано изображение

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete image
bg: Изтриване на изображение

[ctx: @label:textbox]
en: Enter a tag ...
bg: Въведете етикет...

en: or
bg: или

en: and
bg: и

en: Sort by date
bg: Подреждане по дата

en: Show only selected Ctrl+S
bg: Показване само избрани Ctrl+s

en: The tag you entered is the tag that is set automatically for newly found, untagged images (cf. <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories|Untagged Images</interface>). It will not show up here as long as it is selected for this purpose.
bg: Етикетът, който сте въвели, е етикетът, който е зададен автоматично за новооткрити,изображения без етикет(вж. <interface> Настройки | Настройване на KPhotoAlbum ... | Категории |Изображения без етикети </interface>). Той няма да се показва тук, докато еизбран за тази цел.

en: No Item Selected
bg: Нама избран елемент

en: Delete
bg: Изтриване

en: Rename...
bg: Преименуване...

en: <b>Tag Groups</b>
bg: <b>Групови етикети</b>

en: Tag groups
bg: Групови етикети

en: Add this tag to a new tag group...
bg: Добавяне на етикета към нова група от етикети...

en: Make this tag a tag group and add a tag...
bg: Задаване на етикета като  групов етикет и добавяне на етикет...

en: Remove from tag group %1
bg: Премахване от груповия етикет %1

en: <b>Sorting</b>
bg: <b>Подреждане</b>

en: Usage
bg: Употреба

en: Alphabetical (Flat)
bg: Азбучно (плоско)

en: Alphabetical (Tree)
bg: Азбучно (дървовидно)

en: <p>Do you really want to delete "%1"?<br/>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</p>
bg: <p>Наистина ли искате да изтриете „%1“? <br/> Изтриването на елемента ще премахне всяка информация за него от всяко изображение, което го съдържащо.</p>

en: Really Delete %1?
bg: Наистина ли да се изтрие %1?

[ctx: @title]
en: Rename Item
bg: Преименуване на елемент

en: Enter new name:
bg: Въведете ново име:

en: <p>Do you really want to rename "%1" to "%2"?<br/>Doing so will rename "%3" on any image containing it.</p>
bg: <p>Наистина ли искате да преименувате „%1“ на „%2“? <br/> Това ще преименува ще преименува „%3“ на всяко изображение, което го съдържа.</p>

[ctx: @title]
en: Rename %1?
bg: Да се преименува ли „%1“

[ctx: @action:button]
en: Rename
bg: Преименуване

en: New tag group
bg: Нова група от етикети

en: Name for the new tag group the tag will be added to:
bg: Име за новия групов етикет, етикетът ще бъде добавен към:

en: Add a tag
bg: Добавяне на етикет

en: Name for the tag to be added to this tag group:
bg: Име за етикета, който ще бъде добавен към тази група с етикети:

[ctx: area of an image; rectangle that is overlayed upon the image]
en: Remove area
bg: Премахване на областта

en: <p>%1 has already been tagged in another area on this image.</p><p>If you continue, the previous tag will be removed...</p>
bg: <p>%1 вече е маркиран в друга област на това изображение. </p><p> Ако продължете, предишният етикет ще бъде премахнат... </p>

en: Replace existing area?
bg: Да се замени ли съществуващата област?

[ctx: As in: remove tag %1 in category %2 [from this marked area of the image]]
en: Remove tag %1 (%2)
bg: Премахване на етикет %1 (%2)

en: Associate with
bg: Свързване с

[ctx: As in: associate [this marked area of the image] with one of the following choices/menu items]
en: Associate with
bg: Свързване с

en: Extracting Thumbnail
bg: Извличане на миниатюри

en: Extract Video Thumbnail
bg: Извличане на видеоминиатюри

en: Read Video Metadata
bg: Четене на метаданни за видео

en: Search for videos without length information
bg: Търсене на видеозаписи без информация за продължителността

en: Searching for videos without video thumbnails
bg: Търсене на видеозаписи без видео миниатюри

en: Not Started
bg: Не е започнато

[ctx: @title:column Background job id]
en: ID
bg: Идентификатор

[ctx: @title:column Background job title]
en: Title
bg: Заглавие

[ctx: @title:column Additional information on background job]
en: Details
bg: Подробности

[ctx: @title:column Elapsed time]
en: Elapsed
bg: Изминато

[ctx: @title:window]
en: Background Job Viewer
bg: Преглед на процеси на заден план

en: Pause
bg: Пауза

en: Continue
bg: Продължаване

en: <p>Active jobs: %1<br/>Pending jobs: %2<hr/><br/>Color codes:<ul><li><b>blinking green</b>: Active background jobs</li><li><b>gray</b>: No active jobs</li><li><b>solid yellow</b>: Job queue is paused</li><li><b>blinking yellow</b>: Job queue is paused for background jobs, but is executing a foreground job (like extracting a thumbnail for a video file, which is currently shown in the thumbnail viewer)</li></ul></p>
bg: <p> Активни задачи: %1 <br/> Задачи в изчакване: %2 <hr/><br/> Цветови кодове:<ul><li><b> мигащо зелено </b>: Активни фонови задачи </li><li><b> сиво </b>:Няма активни задачи </li><li><b>жълто </b>: Опашката на задачите е поставена на пауза за задачи на заден план, но задачите на преден план се изпълняват (като извличане на миниатюри на видеофайлове, които се показват в прозореца с миниатюри)</li></ul></p>

[ctx: As in No persons, no locations etc.]
en: None
bg: Без

[ctx: As in no other persons, or no other locations.]
en: No other
bg: Няма други

[ctx: @item:intable number of images with a specific tag.]
en: 1 image | %1 images
bg[0]: 1 изображение
bg[1]: %1 изображения

[ctx: @item:intable number of videos with a specific tag.]
en: 1 video | %1 videos
bg[0]: 1 видеозапис
bg[1]: %1 видеозаписа

en: Images
bg: Изображения

en: Videos
bg: Видеозаписи

en: Start Date
bg: Начална дата

en: End Date
bg: Крайна дата

[ctx: As in 'all pictures'.]
en: All
bg: Всички

en: Geo Position
bg: Геолокация

en: Exif Info
bg: Exif-данни

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
bg: Търсене

en: Untagged Images
bg: Изображения без етикет

en: Show Thumbnails
bg: Показване на миниатюрите

en: Search did not match any images or videos.
bg: Няма съвпадения при търсенето на изображения или видеоклипове.

en: Empty Search Result
bg: Изчистване на резултата от търсенето

en: Exif Search
bg: Търсене в EXIF

[ctx: Breadcrumb denoting that we 'browsed' to a search result.]
en: search
bg: търсене

en: <p>You have not yet configured which tag to use for indicating untagged images.</p><p>Please follow these steps to do so:<ul><li>In the menu bar choose <b>Settings</b></li><li>From there choose <b>Configure KPhotoAlbum</b></li><li>Now choose the <b>Categories</b> icon</li><li>Now configure section <b>Untagged Images</b></li></ul></p>
bg: <p> Все още не сте конфигурирали кой етикет да използвате за указване на изображения без етикет. </p><p> Моля, следвайте тези стъпки, за да го направите: <ul><li>В лентата на менютоизберете <b> Настройки </b></li><li>От там изберете <b> Настройване на KPhotoAlbum</b></li><li> Сега изберете иконата <b>Категории </b></li><li> Сега конфигурирайтераздела <b>Изображения без етикет</b></li></ul></p>

en: Feature has not been configured
bg: Функцията не е конфигурирана

en: "%1" and "%2"
bg: „%1“ и „%2“

en: "%1"
bg: „%1“

en: , "%1"
bg: , „%1“

en:  and "%1"
bg:  и „%1“

en: <p>You have just dragged an item onto another. This will make the target item a tag group and define the dragged item as a member of this group. Tag groups may be used to denote facts such as 'Las Vegas is in the USA'. In that example you would drag Las Vegas onto USA. When you have set up tag groups, you can, for instance, see all images from the USA by simply selecting that item in the Browser.</p><p>Was it really your intention to make "%3" a tag group and add "%2" as a member?</p> | <p>You have just dragged some items onto one other item. This will make the target item a tag group and define the dragged items as members of this group. Tag groups may be used to denote facts such as 'Las Vegas and New York are in the USA'. In that example you would drag Las Vegas and New York onto USA. When you have set up tag groups, you can, for instance, see all images from the USA by simply selecting that item in the Browser.</p><p>Was it really your intention to make "%3" a tag group and add %2 as members?</p>
bg[0]: <p>Току що завлякохте един елемент в друг. Това ще направи целевия елемент групов етикет, а завлечения елемент член на тази група. Груповите етикети могат да се използват за обозначаване на факти като "Лас Вегас е в САЩ ". В рамките на този пример ще трябва да завлечете Лас Вегас в САЩ. Когато сте настроили групов етикет, можете ,например, да видите всички изображения от САЩ просто като изберете този елемент в браузъра. </p><p>Наистина ли имате намерение да направите „%3“ групов етикет и да добавете „%2“ като неин член? </p>
bg[1]: <p>Току що завлякохте няколко елемента в друг. Това ще направи целевия елемент групов етикет, а завлечения елемент член на тази група. Груповите етикети могат да се използват за обозначаване на факти като "Лас Вегас и Ню Йорк се намират в САЩ ". В рамките на този пример ще трябва да завлечете Лас Вегас и Ню Йорк в САЩ. Когато сте настроили групов етикет, можете ,например, да видите всички изображения от САЩ просто като изберете този елемент в браузъра. </p><p>Наистина ли имате намерение да направите „%3“ групов етикет и да добавете „%2“ като неин член? </p>

en: Move Items
bg: Преместване на елементи

[ctx: Accessible name for the date bar widget]
en: Datebar
bg: Лента на хронологията:

en: Scroll right
bg: Превъртане надясно

en: Scroll left
bg: Превъртане наляво

en: Zoom in
bg: Увеличаване

en: Zoom out
bg: Намаляване

[ctx: The button clears the selection of a date range in the date bar.]
en: Clear date selection
bg: Изчистване на избраните дати

[ctx: @info]
en: <title>The date bar</title><para><list><item>Scroll using the arrow buttons, the scrollwheel, or the middle mouse button.</item><item>Use the home and end buttons to scroll to the start or end.</item><item>Zoom using the +/- buttons or Ctrl + scrollwheel.</item><item>Restrict the view to a date range selection: Click/drag below the timeline.</item><item>Jump to a date by clicking on the histogram bar.</item></list></para>
bg: <title>Лента на хронологията</title><para><list><item>Превъртане с помощта на клавишите със стрелки,колелцето или средния бутон на мишката.</item><item>Използвайте бутоните „Начало“ и „Край“, за да превъртите до началото или края.</item><item>Увеличаване с помощта на клавишите +/- или Ctrl + колелцето на мишката. </item><item> Ограничаване на изгледа до избрания период: Щракнете и плъзнете под времевата линия. </item><item>Отиване към определена дата: Щракнете върху лентата за хистограма. </item></list></para>

en: Show Ranges
bg: Показване на времевия период

en: Show Resolution Indicator
bg: Показване размера на скалата

[ctx: @info:status images that fall in the given date range]
en: 1 exact | %1 exact
bg[0]: 1 точно
bg[1]: %1 точни

[ctx: @info:status additional images captured in a date range that overlaps with the given date range,]
en:  + 1 range |  + %1 ranges
bg[0]:  + 1 период
bg[1]:  + %1 периода

[ctx: @info:status total image count]
en:  = 1 total |  = %1 total
bg[0]:  = 1 общо
bg[1]:  = %1 общи

[ctx: @info:status image count]
en: %1 image/video | %1 images/videos
bg[0]: %1 изображение/видеозапис
bg[1]: %1 изображения/видеозаписа

en: 1 Year
bg: 1 година

en: 1 Month
bg: 1 месец

en: 1 Week
bg: 1 седмица

en: 1 Day
bg: 1 ден

en: 2 Hours
bg: 2 часа

en: 10 Minutes
bg: 10 минути

en: 1 Minute
bg: 1 минута

en: 10 Seconds
bg: 10 секунди

en: Unable to create folder '%1'.
bg: Не може да се създаде папка „%1“.

en: Unable to Create Folder
bg: Папката не може да се създаде

en: Error when saving image '%1'.
bg: Грешка при записване на изображението „%1“.

en: Error Saving Image
bg: Грешка при записване на изображението

[ctx: Abbreviated month name]
en: jan
bg: яну

[ctx: Abbreviated month name]
en: feb
bg: фев

[ctx: Abbreviated month name]
en: mar
bg: мар

[ctx: Abbreviated month name]
en: apr
bg: апр

[ctx: Abbreviated month name]
en: may
bg: май

[ctx: Abbreviated month name]
en: jun
bg: юни

[ctx: Abbreviated month name]
en: jul
bg: юли

[ctx: Abbreviated month name]
en: aug
bg: авг

[ctx: Abbreviated month name]
en: sep
bg: сеп

[ctx: Abbreviated month name]
en: oct
bg: окт

[ctx: Abbreviated month name]
en: nov
bg: ное

[ctx: Abbreviated month name]
en: dec
bg: дек

en: Autosave file '%1' exists (size %3 KB) and is newer than '%2'. Should the autosave file be used?
bg: Автоматично запазен файл „%1“ съществува (размер %3 KB) и е по-нов от „%2“. Трябва ли да се използва автоматично запазеният файл?

en: Found Autosave File
bg: Намерен е файл за автоматично запазване

en: Loading information from images
bg: Зареждане на данни от изображенията

en: Media Type
bg: Вид носител

en: Image
bg: Изображение

en: Video
bg: Видео

en: KPhotoAlbum - manual repair needed (%1)
bg: KPhotoAlbum - необходима е ръчна поправка (%1)

en: <p><b>Loading information from new files</b></p><p>Depending on the number of images, this may take some time.<br/>However, there is only a delay when new images are found.</p>
bg: <p><b>Зареждане на информация от нови файлове</b></p><p> В зависимост от брояна изображенията това може да отнеме известно време.<br/>Въпреки това, има забавяне само когато са намерени нови изображения. </p>

en: <p><b>Calculating checksum for %1 file</b></p> | <p><b>Calculating checksums for %1 files</b></p>
bg[0]: <p><b>Изчисляване на контролната сума за %1 файл</b></p>
bg[1]: <p><b> Изчисляване на контролни суми за %1 файлове </b></p>

en: <p>By storing a checksum for each image KPhotoAlbum is capable of finding images even when you have moved them on the disk.</p>
bg: <p> Като съхранява контролна сума за всяко изображение KPhotoAlbum е в състояние да намериизображенията дори, когато сте ги преместили на диска.</p>

en: Following files could not be read:
bg: Следните файлове не може да бъдат прочетени:

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
bg: Няма %1

en: not
bg: не

[ctx: As in no other persons, or no other locations. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No other %1
bg: Няма други %1

en: <p>The XML database file is from a newer version of KPhotoAlbum!</p><p>Chances are you will be able to read this file, but when writing it back, information saved in the newer version will be lost</p>
bg: <p>XML файлът с базата данни е от по-нова версия на KPhotoAlbum!</p><p>Вероятно ще можете да прочетете този файл, но когато го запишете обратно, информацията, запазена в по-новата версия, ще бъде загубена</p>

en: XML database file version mismatch
bg: Несъответствие между версиите на XML файла в базата данни

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
bg: Папка

en: Tokens
bg: Токени

en: <p>Line %1, column %2: duplicate category '%3'</p><p>Choose continue to ignore the duplicate category and try an automatic repair, or choose cancel to quit.</p>
bg: <p>Ред %1, колона %2: дублирана категория '%3'</p><p>Изберете „Продължи“, за да игнорирате дублираната категория и да опитате автоматично поправяне, или изберете „Отказ“, за да излезете.</p>

en: Error in database file
bg: Грешка във файла на базата от данни

[ctx: Leave "Folder" and "Media Type" untranslated below, those will show up with these exact names. Thanks :-)]
en: <p><b>This version of KPhotoAlbum does not translate "standard" categories any more.</b></p><p>This may mean that – if you use a locale other than English – some of your categories are now displayed in English.</p><p>You can manually rename your categories any time and then save your database.</p><p>In some cases, you may get two additional empty categories, "Folder" and "Media Type". You can delete those.</p>
bg: <p><b>Тази версия на KPhotoAlbum вече не превежда „стандартни“ категории.</b></p><p>Това може да означава, че – ако използвате езикова променлива, различна от английски – някои от категориите ви вече се показват на английски.</p><p>Можете ръчно да преименувате категориите си по всяко време и след това да запазите базата данни.</p><p>В някои случаи може да получите две допълнителни празни категории, „Папка“ и „Тип носител“. Можете да ги изтриете.</p>

en: Changed standard category names
bg: Променени стандартни имена на категории

en: <p>Line %1, column %2: duplicate entry for file '%3' with different MD5 sum.</p><p>Manual repair required!</p>
bg: <p>Ред %1, колона %2: дублиран запис за файл '%3' с различна MD5 сума.</p><p>Необходима е ръчна поправка!</p>

en: <p>Your images/videos are not sorted, which means that navigating using the date bar will only work suboptimally.</p><p>In the <b>Maintenance</b> menu, you can find <b>Display Images with Incomplete Dates</b> which you can use to find the images that are missing date information.</p><p>You can then select the images that you have reason to believe have a correct date in either their Exif data or on the file, and execute <b>Maintenance->Read Exif Info</b> to reread the information.</p><p>Finally, once all images have their dates set, you can execute <b>Maintenance->Sort All by Date & Time</b> to sort them in the database. </p>
bg: <p>Вашите изображения/видеоклипове не са сортирани, което означава, че навигацията с помощта на лентата с дати няма да работи работи оптимално.</p><p>В менюто <b>Поддръжка</b> можете да намерите <b>Показване на изображения с непълни дати</b>, което можете да използвате, за да намерите изображенията, на които липсва информация за датата.</p><p>След това можете да изберете изображенията, за които имате основание да смятате, че имат правилна дата или в техните Exif данни, или във файла, и да изпълните <b>Поддръжка->Прочитане на Exif информация</b>, за да прочетете отново информацията.</p><p>Накрая, след като всички изображения имат зададени дати, можете да изпълните <b>Поддръжка->Сортиране на всички по дата и час</b>, за да ги сортирате в базата данни. </p>

en: Images/Videos Are Not Sorted
bg: Изображенията/видеоклиповете не са сортирани

en: <p>Not all the images in the database have information about image sizes; this is needed to get the best result in the thumbnail view. To fix this, simply go to the <b>Maintenance</b> menu, and first choose <b>Remove All Thumbnails</b>, and after that choose <tt>Build Thumbnails</tt>.</p><p>Not doing so will result in extra space around images in the thumbnail view - that is all - so there is no urgency in doing it.</p>
bg: <p>Не всички изображения в базата данни имат информация за размерите им; това е необходимо, за да се получи най-добър резултат в изгледа с миниатюри. За да промените това, просто отидете в менюто <b>Поддръжка</b> и първо изберете <b>Премахване на всички миниатюри</b>, а след това изберете <tt>Създаване на миниатюри</tt>.</p><p>Ако не направите това, ще се появи допълнително пространство около изображенията в изгледа с миниатюри - това е всичко - така че няма спешна нужда да го правите.</p>

en: Not All Images Have Size Information
bg: Не всички изображения имат информация за размера

[ctx: repair merged tags]
en: <p>Inconsistencies were found and repaired in your database. Some categories now contain tags that were merged during the repair.</p><p>The following tags require manual inspection:<ul>
bg: <p>В базата ви данни бяха открити и поправени несъответствия. Някои категории вече съдържат етикети, които са били обединени по време на поправката.</p><p>Следните етикети изискват ръчна проверка:<ul>

[ctx: repair merged tags]
en: </ul></p><p>All affected images have also been marked with a tag <em>KPhotoAlbum - manual repair needed</em>.</p>
bg: </ul></p><p>Всички засегнати изображения също са маркирани с етикет <em>KPhotoAlbum - необходима е ръчно поправяне</em>.</p>

en: Database repair required
bg: Необходима е поправка на базата от данни:

en: <p>KPhotoAlbum was unable to load a default setup, which indicates an installation error</p><p>If you have installed KPhotoAlbum yourself, then you must remember to set the environment variable <b>KDEDIRS</b>, to point to the topmost installation folder.</p><p>If you for example ran cmake with <b>-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/local/kde</b>, then you must use the following environment variable setup (this example is for Bash and compatible shells):</p><p><b>export KDEDIRS=/usr/local/kde</b></p><p>In case you already have KDEDIRS set, simply append the string as if you where setting the <b>PATH</b> environment variable</p>
bg: <p>KPhotoAlbum не успя да зареди настройката по подразбиране, което показва грешка при инсталиране</p><p>Ако сте инсталирали KPhotoAlbum сами, не трябва да забравяте да зададете променливата на средата <b>KDEDIRS</b>, така че да сочи към най-горната инсталационна папка.</p><p>Ако например сте изпълнили cmake с <b>-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/local/kde</b>, трябва да използвате следната настройка на променливата на средата (този пример е за Bash и съвместими shell-ове):</p><p><b>export KDEDIRS=/usr/local/kde</b></p><p>В случай, че вече имате зададен KDEDIRS, просто добавете низа, сякаш задавате променливата на средата <b>PATH</b></p>

en: No default setup file found
bg: Не е намерен файл за настройка по подразбиране

en: People
bg: Хора

en: Places
bg: Места

note: i18n("Events"))
en: Events
bg: Събития

note: i18n("untagged"))
en: untagged
bg: без етикет

en: Error Running Demo
bg: Грешка при стартиране на демото

en: Unable to open '%1' for reading
bg: Не може да се отвори „%1“ за четене

en: line %1 column %2 in file %3: %4
bg: ред %1 колона %2 във файл %3: %4

en: Failed to recover the backup: %1
bg: Неуспешно възстановяване на резервното копие: %1

en: Error in file %1: No elements found
bg: Грешка във файл %1: Няма намерени елементи

en: Error in file %1: expected 'KPhotoAlbum' as top element but found '%2'
bg: Грешка във файл %1: очакван е 'KPhotoAlbum' като горен елемент, но е намерен '%2'

en: <p>Could not save the image database to XML.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
bg: <p>Не можа да се запази базата данни с изображения в XML.</p>Файл %1 не можа да бъде отворен поради следната грешка: %2

en: Error while saving...
bg: Грешка при запис...

en: <p>Failed to remove old version of image database.</p><p>Please try again or replace the file %1 with file %2 manually!</p>
bg: <p>Неуспешно премахване на старата версия на базата данни с изображения.</p><p>Моля, опитайте отново или заменете файла %1 с файла %2 ръчно!</p>

en: <p>Failed to move temporary XML file to permanent location.</p><p>Please try again or rename file %1 to %2 manually!</p>
bg: <p>Неуспешно преместване на временния XML файл на постоянно място.</p><p>Моля, опитайте отново или преименувайте файл %1 на %2 ръчно!</p>

en: Error creating zip file %1
bg: Грешка при създаването на zip файл %1

en: Error Making Numbered Backup
bg: Грешка при създаване на номерирано резервно копие

en: Error writing file %1 to zip file %2
bg: Грешка при запис на файл %1 във файл zip %2

en: Error reading next element
bg: Грешка при четене на следващия елемент

en: Expected to read a start or stop element, but read %1
bg: Очакваше се да се прочете начален или стоп елемент, но беше прочетен %1

en: Expected to read %1, but read %2
bg: Очакваше се да се прочете %1, но се прочете %2

en: Expected to read an end element but read %1
bg: Очакваше се да се прочете краен елемент, но беше прочетен %1

en: Expected to read start element '%1'
bg: Очакваше се да се прочете началният елемент '%1'

en: <p>An error was encountered on line %1, column %2:<nl/><message>%3</message></p>
bg: <p>Възникна грешка на ред %1, колона %2:<nl/><message>%3</message></p>

en: <p>Additional error information:<nl/><message>%1</message></p>
bg: <p>Допълнителна информация за грешката:<nl/><message>%1</message></p>

en: <p>Database path: <filename>%1</filename></p>
bg: <p>Път към базата данни: <filename>%1</filename></p>

en: Error while reading database file
bg: Грешка при четене от файл на базата данни

[ctx: @title:window]
en: Exif Information and file metadata
bg: EXIF-данни и метаданни

[ctx: @label:textbox The search box allows the user to filter by exif label names]
en: Filter labels ...
bg: Филтриране на етикети ...

en: IPTC character set:
bg: IPTC набор от символи:

en: Exif info
bg: Exif-данни

en: File metadata
bg: Метаданни на файл

en: Absolute path:
bg: Абсолютен път:

en: MIME type:
bg: Вид по MIME:

en: Size:
bg: Размер:

en: Created:
bg: Създаден:

en: Changed:
bg: Променени:

en: Owner:
bg: Собственик:

en: Group:
bg: Група:

en: Permissions:
bg: Права:

en: Open folder with a file manager
bg: Отваряне на папката с файл мениджър

[ctx: File permission shortcut for "writing allowed"]
en: w
bg: с

[ctx: @title:window]
en: Read Exif Info from Files
bg: Зареждане на Exif данни от файлове

en: Update Exif search database
bg: Обновяване на базата от данни на Exif търсене

en: Update image date
bg: Актуализиране на датата на изображението

en: Use modification date if Exif not found
bg: Използване на датата на промяна, ако не е намерен Exif

en: Update image orientation from Exif information
bg: Актуализиране на ориентацията на изображението от Exif данните

en: Update image description from Exif information
bg: Актуализиране на описанието на изображението от Exif данните

en: Affected Files
bg: Засегнати файлове

en: <p>Be aware that setting the data from Exif may <b>overwrite</b> data you have previously entered manually using the image configuration dialog.</p>
bg: <p> Бъдете наясно, че задаването на датата от Exif ​​може <b>да презапише</b> датата, коятопреди това сте въвели ръчно в диалоговия прозорец за конфигуриране на изображението.</p>

en: Override image dates
bg: Заменяне на датите на изображенията

[ctx: @title:window]
en: Exif Search
bg: Търсене в EXIF

en: Settings
bg: Настройки

en: Aperture (F Number)
bg: Бленда (число f)

en: Focal Length
bg: Фокусно разстояние

[ctx: As in 'A range from x to y']
en: to
bg: до

en: Camera
bg: Фотоапарат

en: Lens
bg: Обективи

en: Miscellaneous
bg: Разни

en: Iso setting
bg: Настройки на ISO

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
bg: сек.

en: 1 second
bg: 1 секунда

en: Exposure time
bg: Експозиция

en: Exposure Program
bg: Програма за експонация

en: Orientation
bg: Ориентация

en: Metering Mode
bg: Режим на измерване

en: Contrast
bg: Контраст

en: Sharpness
bg: Острота

en: Saturation
bg: Насищане

en: No cameras found in the database
bg: Не са открити фотоапарати в базата от данни

en: No lenses found in the database
bg: Не са открити обективи в базата от данни

en: Not all images in the database have lens information. <note>Recreate the Exif search database to ensure lens data for all images.</note>
bg: Не всички изображения в базата данни имат информация за обектива. <note>Създайте нановобазата данни за търсене на Exif, за да се извлекат данни за обектива за всички изображения.</note>

en: <p>No file name given!</p>
bg: <p>Не е дадено име на файл!</p>

en: Generating images for HTML page
bg: Генериране на изображения за HTML страница

en: Error copying %1 to %2
bg: Грешка при копиране на %1 в %2

en: <a href="%1">prev</a>
bg: <a href=„%1“>предишно</a>

en: prev
bg: предишно

en: <a href="index-%1.html">index</a>
bg: <a href="index-%1.html">начало</a>

en: <a href="%1">next</a>
bg: <a href=„%1“>следващо</a>

en: next
bg: следващо

en: Could not create file '%1'.
bg: Не може да се създаде файл : „%1“.

en: Could Not Create File
bg: Не може да се създаде файл

en: <p>Unable to copy %1 to %2</p>
bg: <p>Не може да се копира %1 в %2</p>

en: Unable to write image '%1'.
bg: Не може да се запише изображение „%1“.

en: Date
bg: Дата

[ctx: @title:window]
en: HTML Export
bg: Експортиране в HTML

en: Content
bg: Съдържание

en: Page title:
bg: Заглавие на страница:

en: Copyright:
bg: Авторско право:

en: Description:
bg: Описание:

en: Create .kim export file
bg: Създаване на .kim експортен файл

[ctx: Inline as a verb, i.e. 'please show movies right on the page, not as links']
en: Inline Movies in pages
bg: Вградени филми в страниците

[ctx: Tag as in HTML-tag, not as in image tag]
en: Use HTML5 video tag
bg: Използване на HTML5 видео етикети

en: <p>This selection will generate video files suitable for displaying on web. avconv and ffmpeg2theora are required for video file generation.</p>
bg: <p> Този избор ще генерира видео файлове, подходящи за показване в мрежата.avconv и ffmpeg2theora са необходими за генериране на видео файлове. </p>

en: Generate HTML5 video files (mp4 and ogg)
bg: Генериране на HTML5 видео файлове (MP4 и OGG)

en: What to Include
bg: Какво да се включва

en: Layout
bg: Подредба

en: Thumbnail size:
bg: Размер на миниатюрите:

en: Number of columns:
bg: Брой колони:

en: Theme:
bg: Тема:

en: Theme Description
bg: Описание на темата

en: Image Sizes
bg: Размери на изображенията

en: Full size
bg: Пълен размер

en: Destination
bg: Назначение

en: Base folder:
bg: Основна папка:

en: Gallery folder:
bg: Папка за Галерия:

en: Output folder:
bg: Изходна папка:

en: URL for final destination of .kim file:
bg: URL адрес за крайната дестинация на .kim файл:

en: <p>If you move the gallery to a remote location, set this to the destination URL.</p><p>This only affects the generated <filename>.kim</filename> file.</p>
bg: <p>Ако преместите галерията на отдалечено място, задайте URL адреса на дестинацията. </p><p>Това засяга само генерирания <filename>.kim </filename> файл. </p>

en: Open gallery in browser:
bg: Отваряне на Галерия в браузъра:

en: You must select at least one resolution.
bg: Трябва да изберете поне една резолюция.

en: Select base folder...
bg: Избиране на основна папка...

en: <p>You did not specify a base folder. This is the topmost folder for your images. Each generated collection will be contained in this folder in separate subfolders.</p>
bg: <p>Не сте основна базова папка. Това е най-горната папка за вашитеизображения. Всяка генерирана колекция ще се съдържа в тази папка вотделни подпапки. </p>

en: No Base Folder Specified
bg: Не е посочена основна папка

en: <p>You did not specify an output folder. This is a folder containing the actual images. The folder will be a subfolder of the base folder specified above.</p>
bg: <p> Не сте посочили изходна папка. Това е папка, съдържащадействителни изображения. Папката ще бъде подпапка на посочената горе основна папка.</p>

en: No Output Folder Specified
bg: Не е посочена изходна папка

en: <p>Error while reading information about %1. This is most likely because the folder does not exist.</p><p>The error message was: %2</p>
bg: <p>Грешка при четене на информация за %1. Това най-вероятно е, защото папката не съществува.</p><p> Съобщението за грешка беше: %2</p>

en: <p>%1 does not exist, is not a folder or cannot be written to.</p>
bg: <p>%1 не съществува, не е папка или не може да бъде извършен запис. </p>

en: <p>Output folder %1 already exists. Usually, this means you should specify a new folder.</p><p>Should %2 be deleted first?</p>
bg: <p>Изходна папка %1 вече съществува. Обикновено това означава, че трябва да посочитенова папка.</p><p>Трябва ли преди това да бъде изтрито %2?</p>

[ctx: @title]
en: Folder Exists
bg: Папката съществува

en: Could not find any themes - this is very likely an installation error
bg: Не се намериха теми - най-вероятно това е грешка в инсталацията

en: More than one theme is set as default, using theme %1
bg: Повече от една тема е зададена по подразбиране, използва се тема %1

[ctx: This is to show the author of the theme. E.g. copyright character (&#169;) by itself will work fine on this context if no proper word is available in your language.]
en: by
bg: от

en: <p>Gallery folder cannot be empty.</p>
bg: <p>Папката на Галерия не може да бъде празна.</p>

en: <p>The output folder already exists.</p>
bg: <p>Изходната папка вече съществува.</p>

en: Failed to start
bg: Неуспешно стартиране

en: Crashed
bg: Срив

en: Timedout
bg: Времето изтече

en: Read error
bg: Грешка при четене

en: Write error
bg: Грешка при запис

en: Unknown error
bg: Неизвестна грешка

en: <p>Error when extracting video thumbnails.<br/>Error was: %1</p>
bg: <p>Грешка при извличане на миниатюри на видео.<br/>Грешката беше: %1</p>

en: Unable to extract video thumbnails from some files. Either the file is damaged in some way, or the video is ultra short. For your convenience, the token '%1' has been set on those videos.
    
    (You might need to wait till the video extraction led in your status bar has stopped blinking, to see all affected videos.)
bg: Не може да се извлекат видеоминиатюри от някои файлове. Или файлът е е повреден по някакъв начин или видеото е изключително кратко. За ваше улеснение за тези видеоклипове е зададен знак „%1“.
    
    (Възможно е да се наложи да изчакате, докато индикаторът за извличане на видео в лентата на състоянието да спре да мига, за да видите всички засегнати видеоклипове.)

en: Building all thumbnails may take a long time.
bg: Създаването на всички миниатюри може да отнеме много време.

en: Do you want to rebuild all of your thumbnails?
bg: Искате ли да отново да създадете всичките миниатюри?

en: Building thumbnails
bg: Изграждане на миниатюри

en: Save an export file
bg: Запазване на файл за експортиране

en: KPhotoAlbum import files
bg: Файлове за импортиране на KPhotoAlbum

[ctx: @title:window]
en: Export Metadata / Copy Files
bg: Импортиране на метаданни / копиране на файлове

en: How to export %1 files
bg: Как да се експортират %1 файла

en: Include in .kim file
bg: Включване във файла .kim

en: Do not copy files, only generate .kim file
bg: Да не се копират файлове, да се генерира сам .kim файл

en: Automatically copy next to .kim file
bg: Автоматично копиране до .kim файл

en: Hard link next to .kim file
bg: Твърда връзка до .kim файл

en: Symbolic link next to .kim file
bg: Символична връзка до .kim файл

en: The exported files are too large to fit in the .kim file.
bg: Експортираните файлове са прекалено големи, за да се поберат в .kim файла.

en: Compress export file
bg: Компресиране на експортен файл

en: Generate thumbnails
bg: Генериране на миниатюри

en: Limit maximum image dimensions to:
bg: Ограничаване на максималните размери на изображението до:

en: <p>If your images are stored in a non-compressed file format then you may check this; otherwise, this just wastes time during import and export operations.</p><p>In other words, do not check this if your images are stored in jpg, png or gif; but do check this if your images are stored in tiff.</p>
bg: <p>Ако изображенията ви се съхраняват в некомпресиран файлов формат, можете да отметнете това; в противен случай това само ще ви загуби време по време на операциите по импортиране и експортиране.</p><p>С други думи, не отметвайте това, ако изображенията ви се съхраняват във формат jpg, png или gif; но отметнете това, ако изображенията ви се съхраняват във формат tiff.</p>

en: <p>Generate thumbnail images</p>
bg: <p>Генериране на миниатюри</p>

en: <p>With this option you may limit the maximum dimensions (width and height) of your images. Doing so will make the resulting export file smaller, but will of course also make the quality worse if someone wants to see the exported images with larger dimensions.</p>
bg: <p>С тази опция можете да ограничите максималните размери (ширина и височина) на вашите изображения. Това ще направи получения експортиран файл по-малък, но разбира се, ще влоши и качеството, ако някой иска да види експортираните изображения с по-големи размери.</p>

en: <p>When exporting images, bear in mind that there are two things the person importing these images again will need:<br/>1) meta information (image content, date etc.)<br/>2) the images themselves.</p><p>The images themselves can either be placed next to the .kim file, or copied into the .kim file. Copying the images into the .kim file works well for a recipient who wants all, or most of those images, for example when emailing a whole group of images. However, when you place the images on the Web, a lot of people will see them but most likely only download a few of them. It works better in this kind of case, to separate the images and the .kim file, by place them next to each other, so the user can access the images s/he wants.</p>
bg: <p>Когато експортирате изображения, имайте предвид, че има две неща, от които лицето, което ги импортира отново, ще се нуждае:<br/>1) мета информация (съдържание на изображението, дата и др.)<br/>2) самите изображения.</p><p>Самите изображения могат да бъдат поставени до .kim файла или копирани в .kim файла. Копирането на изображенията в .kim файла е подходящо за получател, който иска всички или повечето от тези изображения, например когато изпраща цяла група изображения по имейл. Когато обаче поставите изображенията в мрежата, много хора ще ги видят, но най-вероятно ще изтеглят само няколко от тях. В този случай е по-добре да разделите изображенията и .kim файла, като ги поставите едно до друго, така че потребителят да може да получи достъп до желаните изображения.</p>

en: Error creating zip file
bg: Грешка при създаването на zip файл

en: &Cancel
bg: От&каз

en: Creating index file
bg: Създаване на индексен файл

en: Creating thumbnails
bg: Създаване на умалени изображения

en: Copying image files
bg: Копиране на файлове с изображения

en: Error writing file %1
bg: Грешка при запис на файл %1

en: <p>Other KPhotoAlbum users may now load the import file into their database, by choosing <b>import</b> in the file menu.</p><p>If they find it on a web site, and the web server is correctly configured, all they need to do is simply to click it from within konqueror. To enable this, your web server needs to be configured for KPhotoAlbum. You do so by adding the following line to <b>/etc/httpd/mime.types</b> or similar:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>This will make your web server tell konqueror that it is a KPhotoAlbum file when clicking on the link, otherwise the web server will just tell konqueror that it is a plain text file.</p>
bg: <p>Други потребители на KPhotoAlbum вече могат да заредят файла за импортиране в своята база данни, като изберат <b>Импортиране</b> от менюто „Файл“.</p><p>Ако го намерят на уебсайт и уеб сървърът е правилно конфигуриран, всичко, което трябва да направят, е просто да кликнат върху него от konqueror. За да активирате това, вашият уеб сървър трябва да бъде конфигуриран за KPhotoAlbum. Можете да го направите, като добавите следния ред към <b>/etc/httpd/mime.types</b> или подобен:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>Това ще накара вашия уеб сървър да каже на konqueror, че това е файл на KPhotoAlbum, когато кликне върху връзката, в противен случай уеб сървърът просто ще каже на konqueror, че това е обикновен текстов файл.</p>

en: How to Use the Export File
bg: Как да използвате експортния файл

en: KPhotoAlbum Export Files
bg: Файлове за експортиране на KPhotoAlbum

en: Unable to create temporary file
bg: Не може да бъде създаден временен файл

en: <p>XML file did not specify the source of the images, this is a strong indication that the file is corrupted</p>
bg: <p>XML файлът не е посочил източника на изображенията, това е силен индикатор, че файлът е повреден</p>

en: <h1><font size="+2">Welcome to KPhotoAlbum Import</font></h1>This wizard will take you through the steps of an import operation. The steps are: <ol><li>First you must select which images you want to import from the export file. You do so by selecting the checkbox next to the image.</li><li>Next you must tell KPhotoAlbum in which folder to put the images. This folder must of course be contained by the base folder KPhotoAlbum uses for images. KPhotoAlbum will take care to avoid name clashes</li><li>The next step is to specify which categories you want to import (People, Places, ... ) and also tell KPhotoAlbum how to match the categories from the file to your categories. Imagine you load from a file, where a category is called <b>Blomst</b> (which is the Danish word for flower), then you would likely want to match this with your category, which might be called <b>Blume</b> (which is the German word for flower) - of course given you are German.</li><li>The final steps, is matching the individual tokens from the categories. I may call myself <b>Jesper</b> in my image database, while you want to call me by my full name, namely <b>Jesper K. Pedersen</b>. In this step non matches will be highlighted in red, so you can see which tokens was not found in your database, or which tokens was only a partial match.</li></ol>
bg: <h1><font size="+2">Добре дошли в KPhotoAlbum Import</font></h1>Този съветник ще ви преведе през стъпките на операцията по импортиране. Стъпките са: <ol><li>Първо трябва да изберете кои изображения искате да импортирате от експортирания файл. Правите това, като поставите отметка в квадратчето до изображението.</li><li>След това трябва да кажете на KPhotoAlbum в коя папка да постави изображенията. Тази папка, разбира се, трябва да се съдържа в основната папка, която KPhotoAlbum използва за изображения. KPhotoAlbum ще се погрижи да избегне сблъсъци в имената.</li><li>Следващата стъпка е да посочите кои категории искате да импортирате (Хора, Места, ...) и също така да кажете на KPhotoAlbum как да съпостави категориите от файла с вашите категории. Представете си, че зареждате от файл, където категорията се казва <b>Blomst</b> (което е датската дума за цвете), тогава вероятно ще искате да я съпоставите с вашата категория, която може да се казва <b>Blume</b> (което е немската дума за цвете) - разбира се, при условие че сте германец.</li><li>Последните стъпки са съпоставянето на отделните токени от категориите. Аз мога да се наричам <b>Jesper</b> в моята база данни с изображения, докато вие искате да ме наричате с пълното ми име, а именно <b>Jesper K. Pedersen</b>. В тази стъпка несъответствията ще бъдат маркирани в червено, така че можете да видите кои токени не са намерени във вашата база данни или кои токени са само частично съвпадение.</li></ol>

[ctx: @title:tab introduction page]
en: Introduction
bg: Въведение

en: Select All
bg: Избиране на всичко

en: Deselect All
bg: Размаркиране на всичко

en: Select Which Images to Import
bg: Изберете кои изображения да импортирате

en: Destination of images:
bg: Дестинация на изображенията:

en: Destination of Images
bg: Дестинация на изображенията

en: The folder must be a subfolder of %1
bg: Папката трябва да е подпапка на %1

en: This folder is reserved for category images.
bg: Тази папка е запазена за изображения по категории.

en: Match Categories
bg: Категории на съвпаденията

en: Folder %1 does not exist. Should it be created?
bg: Папка %1 не съществува. Трябва ли да бъде създадена?

[ctx: @title]
en: Create folder?
bg: Да се създаде ли папка?

[ctx: @action:button]
en: Create
bg: Създаване

en: Error creating folder %1
bg: Грешка при създаването на папка %1

en: How to resolve clashes
bg: Как да разрешим сблъсъците

[ctx: @title:window]
en: Copying Images
bg: Копиране на изображения

en: Error when writing image %1
bg: Грешка при запис на изображение %1

en: Updating Database
bg: Обновяване на базата от данни

en: Cannot copy from any of the following locations:
bg: Не може да се копира от никое от следните места:

[ctx: @title]
en: Copy failed
bg: Неуспешно копиране

[ctx: @action:button]
en: Continue without Asking
bg: Продължаване без запитване

en: Key in file
bg: Ключ във файл

en: Key in your database
bg: Ключ във вашата база данни

en: Unable to open '%1' for reading.
bg: Не може да се отвори '%1' за четене.

en: Error Importing Data
bg: Грешка при импортиране на данните

en: Error reading folder contents of file %1; it is likely that the file is broken.
bg: Грешка при четене на съдържанието на папката на файл %1; вероятно файлът е повреден.

en: Error reading index.xml file from %1; it is likely that the file is broken.
bg: Грешка при четене на index.xml файл от %1; вероятно файлът е повреден.

en: Thumbnail item in export file was not a folder, this indicates that the file is broken.
bg: Миниатюрата в експортирания файл не е папка, което показва, че файлът е повреден.

en: No thumbnail existed in export file for %1
bg: Няма миниатюра във файла за експортиране за %1

en: Export file did not contain a Images subfolder, this indicates that the file is broken
bg: Експортираният файл не съдържаше подпапка „Изображения“, което показва, че файлът е повреден.

en: Images item in export file was not a folder, this indicates that the file is broken
bg: Елементът „Изображения“ в експортирания файл не е папка, това показва, че файлът е повреден.

en: No image existed in export file for %1
bg: Няма изображение във файла за експортиране за %1

en: One image from the import file, has the same MD5 sum as an image in the Database, how should that be resolved? | %1 images from the import file, have the same MD5 sum as images in the Database, how should that be resolved?
bg[0]: Едно изображение от импортирания файл има същата MD5 сума като изображение в базата данни, как трябва да се реши това?
bg[1]: %1 изображения от импортирания файл имат същата MD5 сума като изображенията в базата данни, как трябва да се реши това?

en: Use data from
    Import File
bg: Използване на данни от
    Импортиране на файл

en: Use data from
    Database
bg: Използване на данни от
    База данни

en: Merge data
bg: Обединяване на данни

en: Date and Time
bg: Дата и час

[ctx: @info:shell]
en: Conflicting commandline options: %1 and %2!
bg: Конфликтни опции на командния ред: %1 и %2!

en: KPhotoAlbum Thumbnail Tool
bg: Инструмент за миниатюри на KPhotoAlbum

en: Tool for inspecting and editing the KPhotoAlbum thumbnail cache
bg: Инструмент за проверка и редактиране на кеша на миниатюри на KPhotoAlbum

en: Copyright (C) 2020-2025 The KPhotoAlbum Development Team
bg: Авторско право (C) 2020-2025 Екипът за разработка на KPhotoAlbum

en: Development, Maintainer
bg: Разработка и поддръжка

en: Development, Optimization
bg: Разработка и оптимизации

en: Development, Releases, Website
bg: Разработка, Версии, Уебсайт

en: Former Maintainer, Project Creator
bg: Бивш поддържащ, създател на проекти

[ctx: @info:shell]
en: The folder containing the .thumbnail folder.
bg: Папката, съдържаща папката .thumbnail.

[ctx: @info:shell]
en: Print information about thumbnail cache.
bg: Отпечатване на информация за кеша на миниатюри.

[ctx: @info:shell]
en: Convert thumbnailindex to format suitable for KPhotoAlbum >= 4.3.
bg: Конвертиране на thumbnailindex във формат, подходящ за KPhotoAlbum >= 4.3.

[ctx: @info:shell]
en: Check thumbnail cache for consistency of thumbnail dimensions.
bg: Проверка на кеша на миниатюрите за съгласуваност на размерите им.

[ctx: @info:shell]
en: Fix inconsistent thumbnails by removing them from the cache (requires --check-thumbnail-dimensions).
bg: Поправете несъответстващите миниатюри, като ги премахнете от кеша (изисква --check-thumbnail-dimensions).

[ctx: @info:shell]
en: Remove unreferenced thumbnails from the thumbnail data files.
bg: Премахнете нецитираните миниатюри от файловете с данни за миниатюри.

[ctx: @info:shell]
en: Be less verbose.
bg: С по-малко подробности.

[ctx: @info:shell]
en: Missing argument!
bg: Липсва аргумент!

[ctx: @info:shell]
en: %1 is not a folder!
bg: %1 не е папка!

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail cache folder: %1
bg: Папка за кеш на миниатюри: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index file version: %1
bg: Версия на файла с индекса на миниатюрите: %1

[ctx: @info:shell]
en: Maximum supported thumbnailindex file version: %1
bg: Максимална поддържана версия на файла с индекс на миниатюри: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail storage dimensions: %1 pixels
bg: Размери на хранилището за миниатюри: %1 пиксела

[ctx: @info:shell]
en: Note: Thumbnail storage dimensions are defined in the configuration file prior to v5.
bg: Забележка: Размерите за съхранение на миниатюри са дефинирани в конфигурационния файл преди v5.

[ctx: @info:shell]
en: Number of thumbnails: %1
bg: Брой на миниатюрите: %1

[ctx: @info:shell]
en: No inconsistencies found.
bg: Не са открити несъответствия.

[ctx: @info:shell This line is printed before a list of file names.]
en: The following thumbnails appear to have incorrect sizes:
bg: Следните миниатюри изглежда са с неправилни размери:

[ctx: @info:shell]
en: Removed 1 inconsistent thumbnail from the database.
     | Removed %1 inconsistent thumbnails from the database.
bg[0]: Премахната е 1 несъответстваща миниатюра от базата данни.
bg[1]: Премахнати са %1 несъвместими миниатюри от базата данни.

[ctx: @info:shell]
en: Could not open file `thumbnailindex`!
bg: Не можа да се отвори файлът `thumbnailindex`!

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index was not changed.
bg: Индексът на миниатюрите не е променен.

[ctx: @info:shell]
en: Could not open temporary file for writing!
bg: Не можа да се отвори временен файл за запис!

[ctx: @info:shell]
en: Could not back up file `thumbnailindex`!
bg: Не можа да се направи резервно копие на файла `thumbnailindex`!

[ctx: @info:shell]
en: Could not copy temporary thumbnail index file to final location!
bg: Не можа да се копира временният индексен файл с миниатюри до крайното местоположение!

[ctx: @info:shell]
en: Error message was: %1
bg: Съобщението за грешка беше: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index is not a version 5 file!
bg: Индексът на миниатюрите не е файл с версия 5!

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bg: &Изглед

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
bg: Поверителност

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
bg: По&ддръжка

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
bg: Приставки

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bg: Главна лента с инструменти

en: When reading time information of images, their Exif info is used. Exif info may, however, not be supported by your KPhotoAlbum installation, or no valid information may be in the file. As a backup, KPhotoAlbum may use the timestamp of the image - this may, however, not be valid in case the image is scanned in. So the question is, should KPhotoAlbum trust the time stamp on your images?
bg: При четене на информация за времето на изображенията се използва тяхната Exif информация. Exif информацията обаче може да не се поддържа от вашата инсталация на KPhotoAlbum или във файла да няма валидна информация. Като резервно копие, KPhotoAlbum може да използва времевия печат на изображението - това обаче може да не е валидно, в случай че изображението е сканирано. Така че въпросът е, трябва ли KPhotoAlbum да се доверява на времевия печат на вашите изображения?

en: Trust Time Stamps?
bg: Доверявате ли се на времевите печати?

en: <p>There was an error while accessing the Exif search database. The error is likely due to a broken database file.</p><p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p><hr/><p>For debugging: the command that was attempted to be executed was:<br/>%1</p><p>The error message obtained was:<br/>%2</p>
bg: <p>Възникна грешка при достъп до базата данни за търсене Exif. Грешката вероятно се дължи на повреден файл на базата данни.</p><p>За да коригирате този проблем, изпълнете Поддръжка->Повторно създаване на базата данни на Exif за търсене.</p><hr/><p>За отстраняване на грешки: командата, която се опита да бъде изпълнена, беше:<br/>%1</p><p>Полученото съобщение за грешка беше:<br/>%2</p>

en: Error in Exif database
bg: Грешка в базата от данни на Exif

en: <p>There was an error while opening the Exif search database.</p> <p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p><hr/><p>The error message obtained was:<br/>%1</p>
bg: <p>Възникна грешка при отваряне на базата данни за търсене Exif.</p> <p>За да отстраните този проблем, изпълнете „Поддръжка“->„Повторно създаване на базата данни на Exif за търсене“.</p><hr/><p>Полученото съобщение за грешка беше:<br/>%1</p>

en: <p>The Exif search database is corrupted and has no data.</p> <p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p>
bg: <p>Базата данни за търсене Exif е повредена и няма данни.</p> <p>За да отстраните този проблем, изпълнете „Поддръжка“->„Повторно създаване на базата данни на Exif за търсене“.</p>

en: KDE Photo Album
bg: Фотоалбум на KDE

en: Copyright (C) 2003-2025 The KPhotoAlbum Development Team
bg: Авторско право (C) 2003-2025 Екипът за разработка на KPhotoAlbum

en: Patch for making it possible to reread Exif info using a nice dialog.
bg: Пач, който прави възможно препрочитането на Exif информация чрез удобен диалогов прозорец.

en: Patch with folder info made available through the browser.
    Patch for adding a check box for "and/or" searches in the search page.
bg: Пач с информация за папки, достъпна чрез браузъра.
     Пач за добавяне на поле за отметка за търсене "и/или" в страницата за търсене.

en: Geo Position page in browser and various bug fixes
bg: Страница за географско местоположение в браузъра и различни корекции на грешки

en: Some very useful features to improve workflow
bg: Някои много полезни функции за подобряване на работния процес

en: Patch to sort items in option listboxes
bg: Пач за сортиране на елементи в списъчните полета с опции

en: Numerous patches for lots of bugs,
    patches for a few new features
bg: Многобройни корекции за много грешки,
    пачове за няколко нови функции

en: Theme support for HTML generation
bg: Поддръжка на теми за генериране на HTML

en: Patch to sort images in the thumbnail view,
    reading time info out of Exif images for existing images
bg: Кръпка за сортиране на изображения в изгледа с миниатюри,
    четене на информация за времето от Exif изображения за съществуващи изображения

en: Tremendous help with the English text in the application.
bg: Огромна помощ с английския текст в приложението.

en: Developing an Icon for KPhotoAlbum
bg: Разработване на икона за KPhotoAlbum

en: Patch which speeds up loading of thumbnails,
    preview in image property dialog.
bg: Пач, който ускорява зареждането на миниатюри,
    преглед в диалоговия прозорец със свойства на изображението.

[ctx: @title:window]
en: Automatically Stack Images
bg: Автоматично групиране на изображения в поредица

en: Stack images with identical MD5 sum
bg: Групиране в поредица на изображения с идентична MD5 сума

en: Stack images based on file version detection
bg: Групиране в поредица на изображения въз основа на версията на файла

en: Original to top
bg: Оригиналът до началото

[ctx: Label for a QSpinbox that selects a number of seconds.]
en: Stack images created within the following time-frame:
bg: Групиране в поредица на изображения, създадени в рамките на следния период от време:

[ctx: Unit suffix on a QSpinBox; note the space at the beginning.]
en:  seconds
bg: секунди

en: AutoStacking Options
bg: Опции за автоматично групиране в поредица

en: Include matching image to appropriate stack (if one exists)
bg: Включване на съответстващо изображение в съответната поредица (ако е налична)

en: Unstack images from their current stack and create new one for the matches
bg: Разгрупиране на изображенията от текущата поредица и създаване на нова поредица за съвпаденията

en: Skip images that are already in a stack
bg: Пропускане на изображения, които вече са включени в поредица

en: Show Category Editor
bg: Показване на редактора на категории

en: Make Category Image
bg: Създаване на изображение за категория

[ctx: @title:window]
en: Copy image to ... | Copy images to ...
bg[0]: Копиране на изображение в....
bg[1]: Копиране на изображения в....

[ctx: @title:window]
en: Link image to ... | Link images to ...
bg[0]: Създаване на връзка към изображение в ...
bg[1]: Създаване на връзка към изображения в ...

[ctx: @title:window]
en: Removing Items
bg: Премахване на елементи

en: Removing 1 item | Removing %1 items
bg[0]: Премахване на 1 елемент
bg[1]: Премахване на %1 елемента

en: Selected item will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the file on disk? | Selected %1 items will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the files on disk?
bg[0]: Избраният елемент ще бъде премахнат от базата данни.<br/>Какво искате да направите с файла на диска?
bg[1]: Избраните %1 елемента ще бъдат премахнати от базата данни.<br/>Какво искате да направите с файловете на диска?

en: Move file to Trash | Move %1 files to Trash
bg[0]: Преместване на файла в кошчето
bg[1]: Преместване на %1 файла в кошчето

en: Delete file from disk | Delete %1 files from disk
bg[0]: Изтриване на файла от диска
bg[1]: Изтриване на %1 файла от диска

en: Only remove the item from database | Only remove %1 items from database
bg[0]: Само изтриване на записа в базата от данни
bg[1]: Само изтриване на %1 записа в базата от данни

en: Merge these images
bg: Сливане на изображенията

en: Select image to keep:
bg: Избиране на изображение за запазване:

en: <p>Below is a list of all images that are duplicate in your database.<br/>Select which you want merged, and which of the duplicates should be kept.<br/>The tag and description from the deleted images will be transferred to the kept image</p>
bg: <p>По-долу е даден списък с всички изображения, които са дубликати във вашата база данни.<br/>Изберете кои искате да бъдат обединени и кои от дубликатите да бъдат запазени.<br/>Етикетът и описанието от изтритите изображения ще бъдат прехвърлени към запазеното изображение</p>

en: Move to &trash
bg: Преместване в &кошчето

en: &Delete from disk
bg: &Изтриване от диска

en: &Block from database
bg: &Блокиране от базата данни

en: Select &All
bg: Из&биране на всичко

en: Select &None
bg: Из&чистване на избора

en: %1 of %2 selected
bg: %1 от %2 избрано

en: No duplicates found
bg: Не са намерени дубликати

en: Current Item
bg: Текущ елемент

en: All Selected Items
bg: Всички избрани елементи

en: Copy and Open
bg: Копиране и отваряне

en: Open With...
bg: Отваряне с...

en: Your Command Line
bg: Вашият команден ред

en: Invoke External Program
bg: Извикване на външна програма

[ctx: @title:window]
en: Feature Status
bg: Състояние на функцията

en: <h1>Overview</h1><p>Optional features in KPhotoAlbum:</p>%1
bg: <h1>Общ преглед</h1><p>Допълнителни функции в KPhotoAlbum:</p>%1

en: <h1>Build time features</h1><p>Build time features are optional features that need to be enabled when building KPhotoAlbum.</p><p>If you built KPhotoAlbum yourself, please check the <a href="https://community.kde.org/KPhotoAlbum/build_instructions">build instructions</a> if you missed something. If you need help compiling KPhotoAlbum, feel free to ask on the <a href="https://mail.kde.org/cgi-bin/mailman/listinfo/kphotoalbum">KPhotoAlbum mailing list</a> for help.</p><p>If you installed KPhotoAlbum from the package manager or an app store, you can file a bug report with the supplier of the package.</>
bg: <h1>Функции по време на компилация</h1><p>Функциите по време на компилация са незадължителни функции, които трябва да бъдат активирани при компилирането на KPhotoAlbum.</p><p>Ако сте компилирали KPhotoAlbum сами, моля, проверете <a href="https://community.kde.org/KPhotoAlbum/build_instructions">инструкциите за компилация</a>, ако сте пропуснали нещо. Ако имате нужда от помощ при компилирането на KPhotoAlbum, не се колебайте да попитате в <a href="https://mail.kde.org/cgi-bin/mailman/listinfo/kphotoalbum">пощенския списък на KPhotoAlbum</a> за помощ.</p><p>Ако сте инсталирали KPhotoAlbum от мениджъра на пакети или от магазин за приложения, можете да подадете отчет за грешка до доставчика на пакета.</>

en: <h2><a name="purpose">Purpose plugin support</a></h2><p>KPhotoAlbum supports the <em>Purpose</em> plugin system which is part of KDE Frameworks.</p>
bg: <h2><a name="purpose">Поддръжка на плъгини Purpose</a></h2><p>KPhotoAlbum поддържа системата от плъгини <em>Purpose</em>, която е част от KDE Frameworks.</p>

en: <h2><a name="geomap">Map view for geotagged images</a></h2><p>If KPhotoAlbum has been built with support for Marble, KPhotoAlbum can show images with GPS information on a map.</p>
bg: <h2><a name="geomap">Картов изглед за геомаркирани изображения</a></h2><p>Ако KPhotoAlbum е изграден с поддръжка на Marble, KPhotoAlbum може да показва изображения с GPS информация на карта.</p>

en: <h1>Run time features</h1><p>Run time features are optional features that depend on another package or program being available during runtime. I.e. you can enable these features by installing the right package.</p>
bg: <h1>Функции по време на изпълнение</h1><p>Функциите по време на изпълнение са опционални функции, които зависят от наличието на друг пакет или програма по време на изпълнение. Т.е. можете да активирате тези функции, като инсталирате правилния пакет.</p>

en: <h2><a name="database">SQLite database support</a></h2><p>KPhotoAlbum allows you to search using a certain number of Exif tags.</p><p>This feature is only available if the Qt SQLite driver is installed. On Debian-based distributions this package is usually called libqt6sql6-sqlite.</p>
bg: <h2><a name="database">Поддръжка на SQLite бази данни</a></h2><p>KPhotoAlbum ви позволява да търсите, използвайки определен брой Exif етикети.</p><p>Тази функция е налична само ако е инсталиран драйверът Qt SQLite. В дистрибуции, базирани на Debian, този пакет обикновено се нарича libqt6sql6-sqlite.</p>

en: <h2><a name="video">Video support</a></h2><p>KPhotoAlbum relies on phonon or VLC for displaying videos</p><h2><a name="videoPreview">Video thumbnail support</a></h2><p>KPhotoAlbum can use <tt>ffmpeg</tt> to extract thumbnails from videos. These thumbnails are used to preview videos in the thumbnail viewer.</p><p>This feature is only available if FFmpeg is installed.</p><h2><a name="videoInfo">Video metadata support</a></h2><p>KPhotoAlbum can use <tt>ffprobe</tt> to extract length information from videos. Correct length information is necessary for correct rendering of video thumbnails.</p><p>This feature is only available if ffprobe is installed. Usually, ffprobe is also part of the FFmpeg package.</p>
bg: <h2><a name="video">Поддръжка на видео</a></h2><p>KPhotoAlbum разчита на phonon или VLC за показване на видеоклипове</p><h2><a name="videoPreview">Поддръжка на миниатюри за видеоклипове</a></h2><p>KPhotoAlbum може да използва <tt>ffmpeg</tt> за извличане на миниатюри от видеоклипове. Тези миниатюри се използват за предварителен преглед на видеоклипове в програмата за преглед на миниатюри.</p><p>Тази функция е налична само ако е инсталиран FFmpeg.</p><h2><a name="videoInfo">Поддръжка на метаданни за видеоклипове</a></h2><p>KPhotoAlbum може да използва <tt>ffprobe</tt> за извличане на информация за дължината от видеоклипове. Правилната информация за дължината е необходима за правилното изобразяване на миниатюрите за видеоклипове.</p><p>Тази функция е налична само ако е инсталиран ffprobe. Обикновено ffprobe също е част от пакета FFmpeg.</p>

[ctx: This should match the heading in the text above]
en: Purpose plugin support
bg: Приставка за поддръжка на Purpose

[ctx: This should match the heading in the text above]
en: Map view for geotagged images.
bg: Изглед на карта за геомаркирани изображения.

[ctx: This should match the heading in the text above]
en: SQLite database support
bg: Поддръжка на SQLite бази данни

[ctx: This should match the heading in the text above]
en: Video thumbnail support
bg: Поддръжка на видео миниатюри

[ctx: This should match the heading in the text above]
en: Video metadata support
bg: Поддръжка на видео метаданни

[ctx: Feature available]
en: Yes
bg: Да

[ctx: Feature not available]
en: No
bg: Не

en: Showing 1 thumbnail | Showing %1 thumbnails
bg[0]: Показване на 1 миниатюра
bg[1]: Показване на %1 миниатюри

en: (%1 selected)
bg: (%1 избрано)

en: Total: %1
bg: Общо: %1

en: 1 match | %1 matches
bg[0]: 1 съвпадение
bg[1]: %1 съвпадения

[ctx: @title:window]
en: Search for Images and Videos with Missing Dates
bg: Търсене на изображения и видеоклипове с липсващи дати

en: Which Images and Videos to Display
bg: Кои изображения и видеоклипове да се показват

en: Search for images and videos with a valid date but an invalid time stamp
bg: Търсене на изображения и видеоклипове с валидна дата, но невалиден времеви печат

en: Search for images and videos missing date and time
bg: Търсене на изображения и видеоклипове, на които липсват дата и час

en: Search for images and videos with only partial dates (like 1971 vs. 11/7-1971)
bg: Търсене на изображения и видеоклипове само с частични дати (като 1971 г. срещу 7.11.1971 г.)

[ctx: @title:window]
en: Image Info
bg: Информация за изображение

en: <h1>Here you may see the date changes for the displayed items.</h1>
bg: <h1>Тук можете да видите промените в датите за показаните елементи.</h1>

[ctx: @title:window]
en: Reading File Properties
bg: Четене на свойствата на файла

en: Use <databaseFile> instead of the default. Deprecated - use '--db <databaseFile>' instead.
bg: Използвайте <databaseFile> вместо стойността по подразбиране. Отхвърлено - използвайте '--db <databaseFile>' вместо това.

en: Application rc file.
bg: Файл rc на приложението.

en: Use <databaseFile> instead of the default.
bg: Използвайте <databaseFile> вместо стойността по подразбиране.

en: Starts KPhotoAlbum with a prebuilt set of demo images.
bg: Стартира KPhotoAlbum с предварително създаден набор от демонстрационни изображения.

en: Import file.
bg: Импортиране на файл.

en: Listen for network connections.
bg: Слушайте за мрежови връзки.

en: Listen for network connections on address <interface_address>.
bg: Слушайте за мрежови връзки на адрес <адрес_на_интерфейс>.

en: interface_address
bg: адрес_на_интерфейс

en: Save the database and immediately quit after showing the main window.
bg: Запазете базата данни и веднага затворете след показване на главния прозорец.

en: Search for new images on startup.
bg: Търсене за нови изображения при стартиране.

en: <p>Enter your command to run below:</p><p><i>%all will be replaced with a file list</i></p>
bg: <p>Въведете командата си за изпълнение по-долу:</p><p><i>%all ще бъде заменено със списък с файлове</i></p>

en: <p>Enter the command you want to run on your image file(s). KPhotoAlbum will run your command and replace any '%all' tokens with a list of your files. For example, if you entered:</p><ul><li>cp %all /tmp</li></ul><p>Then the files you selected would be copied to the /tmp folder</p><p>You can also use %each to have a command be run once per file.</p>
bg: <p>Въведете командата, която искате да изпълните върху вашия(ите) файл(ове) с изображение. KPhotoAlbum ще изпълни командата ви и ще замени всички токени „%all“ със списък с вашите файлове. Например, ако сте въвели:</p><ul><li>cp %all /tmp</li></ul><p>Тогава избраните от вас файлове ще бъдат копирани в папката /tmp</p><p>Можете също да използвате %each, за да изпълните командата веднъж за всеки файл.</p>

[ctx: As in 'Execute a command and replace any occurrence of %all with the filenames of all selected files']
en: %all
bg: %всичко

[ctx: As in 'Execute a command for each selected file in turn and replace any occurrence of %each with the filename]
en: %each
bg: %всеки

[ctx: Name/title of the search bar toolbar widget]
en: Search Bar
bg: Лента за търсене

[ctx: @label:textbox]
en: Search ...
bg: Търсене ...

en: <h1>Description</h1><table><tr><td># of Items</td><td>This is the number of different items in the category</td></tr><tr><td>Tags Total</td><td>This is a count of how many tags was made,<br/>i.e. a simple counting though all the images</td></tr><tr><td>Tags Per Picture</td><td>This tells you how many tags are on each picture on average</td></tr></table><br/><br/>Do not get too attached to this dialog, it has the problem that it counts categories AND subcategories,<br/>so if an image has been taken in Las Vegas, Nevada, USA, then 3 tags are counted for that image,<br/>while it should only be one.<br/>I am not really sure if it is worth fixing that bug (as it is pretty hard to fix),<br/>so maybe the dialog will simply go away again
bg: <h1>Описание</h1><table><tr><td>Брой на елементите</td><td>Това е броят на различните елементи в категорията</td></tr><tr><td>Общо етикети</td><td>Това е брой на направените етикети,<br/>т.е. просто преброяване през всички изображения</td></tr><tr><td>Етикети на снимка</td><td>Това ви показва средно колко етикета има на всяка снимка</td></tr></table><br/><br/>Не се привързвайте твърде много към този диалогов прозорец, той има проблема, че брои категории и подкатегории,<br/>така че ако дадено изображение е направено в Лас Вегас, Невада, САЩ, тогава за това изображение се броят 3 етикета,<br/>докато би трябвало да е само един.<br/>Не съм съвсем сигурен дали си струва да се поправя този бъг (тъй като е доста труден за отстраняване),<br/>така че може би диалоговият прозорец просто ще изчезне отново

en: <h1>Statistics</h1>
bg: <h1>Статистики</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
bg: Категория

en: # of Items
bg: # от елемента

en: Tags Totals
bg: Общо етикети

en: Tags Per Picture
bg: Етикети на снимка

en: Tag indication completed annotation
bg: Индикатор за завършено анотиране

en: If you use a specific tag to indicate that an image has been tagged, then specify it here.
bg: Ако използвате специфичен етикет, за да посочите, че дадено изображение е маркирано, посочете го тук.

en: Category:
bg: Категория:

en: Tag:
bg: Етикет:

[ctx: @item:inlistbox meaning 'no category']
en: None
bg: Без

[ctx: As in 'all images']
en: All
bg: Всички

en: Total
bg: Общо

en: Thumbnail settings...
bg: Настройки на миниатюрите...

[ctx: @title:window]
en: Remove Tokens
bg: Премахване на токени

en: Select tokens to remove from all images and videos:
bg: Изберете токени, които да премахнете от всички изображения и видеоклипове:

en: Select None
bg: Изчистване на избора

en: <h1>Welcome to KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum is a powerful free tool to archive, tag and manage your photos and videos. It will not modify or change your precious files, it only indexes them and lets you easily find and manage your photos and videos.</p><p>Start by showing KPhotoAlbum where your photos are by pressing on Create My Own Database. Select this button also if you have an existing KPhotoAlbum database that you want to start using again.</p><p>If you feel safer first trying out KPhotoAlbum with prebuilt set of images, press the Load Demo button.</p>
bg: <h1>Добре дошли в KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum е мощен безплатен инструмент за архивиране, маркиране и управление на вашите снимки и видеоклипове. Той няма да променя или модифицира ценните ви файлове, а само ги индексира и ви позволява лесно да намирате и управлявате вашите снимки и видеоклипове.</p><p>Започнете, като покажете на KPhotoAlbum къде са вашите снимки, като натиснете „Създаване на моя собствена база данни“. Изберете този бутон и ако имате съществуваща база данни на KPhotoAlbum, която искате да започнете да използвате отново.</p><p>Ако се чувствате по-сигурни първо да изпробвате KPhotoAlbum с предварително изграден набор от изображения, натиснете бутона „Зареждане на демо версия“.</p>

en: Create My Own Database...
bg: Създай моя собствена база данни...

en: Load Demo
bg: Зареждане на демо

en: Check My Feature Set
bg: Проверете моя набор от функции

en: <h1>KPhotoAlbum database creation</h1><p>You need to show where the photos and videos are for KPhotoAlbum to find them. They all need to be contained by a single folder, for example /home/user/Images. In this folder you can have as many subfolders as you want, KPhotoAlbum will find them all for you.</p><p>Feel safe, KPhotoAlbum will not modify or edit any of your images, so you can simply point KPhotoAlbum to the folder where you already have all your images.</p><p>If you have an existing KPhotoAlbum database and image folder somewhere, point KPhotoAlbum to that folder to start using it again.</p>
bg: <h1>Създаване на база данни на KPhotoAlbum</h1><p>Трябва да покажете къде се намират снимките и видеоклиповете, за да може KPhotoAlbum да ги намери. Всички те трябва да се съдържат в една папка, например /home/user/Images. В тази папка можете да имате колкото искате подпапки, KPhotoAlbum ще ги намери всички вместо вас.</p><p>Чувствайте се сигурни, KPhotoAlbum няма да променя или редактира никое от вашите изображения, така че можете просто да насочите KPhotoAlbum към папката, където вече имате всичките си изображения.</p><p>Ако някъде имате съществуваща база данни на KPhotoAlbum и папка с изображения, насочете KPhotoAlbum към тази папка, за да започнете да я използвате отново.</p>

en: Image/Video root folder:
bg: Главна папка с изображения/видео:

en: Folder does not exist, create it?
bg: Папката не съществува, да се създаде ли?

en: Could not create folder %1
bg: Не можа да се създаде папка %1

en: %1 exists, but is not a folder
bg: %1 съществува, но не е папка

en: <p>KPhotoAlbum does not seem to be built with support for all its features. The following is a list indicating what you may be missing:<ul>%1</ul></p><p>For details on how to solve this problem, please choose <b>Help</b>|<b>KPhotoAlbum Feature Status</b> from the menus.</p>
bg: <p>KPhotoAlbum изглежда не е изграден с поддръжка на всички свои функции. Следва списък, показващ какво може да пропускате:<ul>%1</ul></p><p>За подробности как да решите този проблем, моля, изберете <b>Помощ</b>|<b>Състояние на функциите на KPhotoAlbum</b> от менютата.</p>

en: Feature Check
bg: Проверка на характеристиките

en: Congratulations: all dynamic features have been enabled.
bg: Поздравления: всички динамични функции са активирани.

en: Searching for New Files
bg: Търсене за нови файлове

en: <p><b>Delete Your Temporary Demo Database</b></p><p>I hope you enjoyed the KPhotoAlbum demo. The demo database was created in the folder <tt>/tmp</tt>, should it be deleted now? If you do not delete it, it will waste disk space; on the other hand, if you want to come back and try the demo again, you might want to keep it around with the changes you made through this session.</p>
bg: <p><b>Изтриване на временната ви демонстрационна база данни</b></p><p>Надявам се, че ви е харесало демонстрацията на KPhotoAlbum. Демо базата данни е създадена в папката <tt>/tmp</tt>, трябва ли да се изтрие сега? Ако не я изтриете, тя ще загуби дисково пространство; от друга страна, ако искате да се върнете и да опитате демонстрацията отново, може да искате да я запазите с промените, които сте направили през тази сесия.</p>

[ctx: @title]
en: Delete Demo Database
bg: Изтриване на демо база данни

en: Do you want to save the changes?
bg: Искате ли промените да се запишат?

[ctx: @title]
en: Save Changes?
bg: Да се запишат ли промените?

en: Some of the selected images already belong to a stack. Do you want to remove them from their stacks and create a completely new one?
bg: Някои от избраните изображения вече принадлежат към поредица. Искате ли да ги премахнете от нея и да създадете изцяло нова поредица?

[ctx: @title]
en: Stacking problem
bg: Проблем с групиране в поредица

en: Unknown error, stack creation failed.
bg: Неизвестна грешка, създаването на поредицата е неуспешно.

en: Stacking Error
bg: Грешка при групиране в поредица

en: No item is selected.
bg: Нама избран елемент.

en: No Selection
bg: Няма избрано

en: Saving...
bg: Запис...

en: Saving... Done
bg: Запис... Готово.

en: There are no images to be shown.
bg: Няма изображения за показване

en: Limit View to Selection
bg: Ограничаване на изгледа до селекцията

en: No images are selected!
bg: Няма избрани изображения!

en: Generate HTML...
bg: Създаване на HTML...

en: Import...
bg: Импортиране...

en: Export/Copy Images...
bg: Експортиране/копиране на изображения...

[ctx: Delete selected images]
en: Delete Selected
bg: Изтриване на избраните

en: Remove Tokens...
bg: Премахване на токени...

en: Open List of Files...
bg: Отваряне на списъка с файлове...

en: Annotate Individual Items
bg: Добавяне на анотация към отделни елементи

en: Annotate Multiple Items at a Time
bg: Добавяне на анотация към няколко елемента наведнъж

en: Merge Images into a Stack
bg: Обединяване на изображения в поредица

en: Remove Images from Stack
bg: Премахване на изображения от поредица

en: Set as First Image in Stack
bg: Задаване като първо изображение в поредицата

en: View
bg: Преглед

en: View (In New Window)
bg: Преглед (в нов прозорец)

en: Run Slide Show
bg: Пускане на прожекция

en: Run Randomized Slide Show
bg: Пускане на прожекция от случайни

en: Collapse all stacks
bg: Свиване на поредиците

en: Expand all stacks
bg: Разгъване на поредиците

en: Show &Oldest First
bg: Показване първо най-&старите

en: Show &Newest First
bg: Показване първо най-&новите

en: Sort Selected by Date && Time
bg: Сортиране на избраното по дата и час

en: Jump to Context
bg: Преход към контекст

en: Lock Images
bg: Заключване на изображенията

en: Unlock
bg: Отключване

en: Lock Away All Other Items
bg: Заключване на всички други елементи

en: Lock Away Current Set of Items
bg: Заключване на текущия набор от елементи

en: Configure Current View
bg: Настройки на текущия изглед

en: Tree
bg: Дърво

en: Tree with User Icons
bg: Йерархично представяне с потребителски икони

en: Icons
bg: Икони

en: Use natural sort order
bg: Използвайте естествен ред на сортиране

en: Show Tooltips in Thumbnails Window
bg: Показване на подсказки в прозореца с миниатюри

en: Show Labels in Thumbnails Window
bg: Показване на етикети в прозореца с миниатюри

en: Show Categories in Thumbnails Window
bg: Показване на категории в прозореца с миниатюри

en: Choose Color Scheme
bg: Изберете цветова схема

en: Display Images and Videos Not on Disk
bg: Показване на изображения и видеоклипове, които не са на диска

en: Display Images and Videos with Incomplete Dates...
bg: Показване на изображения и видеоклипове с непълни дати...

en: Merge duplicates
bg: Обединяване на дубликати

en: Refresh Selected Thumbnails and Checksums
bg: Обновяване на избраните миниатюри и контролни суми

en: Rescan for Images and Videos
bg: Повторно сканиране за изображения и видеоклипове

en: Recreate Exif Search Database
bg: Повторно създаване на базата данни на Exif за търсене

en: Read Metadata from Files...
bg: Зареждане на метаданните от файлове...

en: Sort All by Date && Time
bg: Подреждане по дата и час

en: Automatically Stack Selected Images...
bg: Автоматично групиране в поредица на избрани изображения...

en: Build Thumbnails
bg: Изграждане на миниатюри

en: Statistics...
bg: Статистика...

en: Mark As Untagged
bg: Отбелязване като елемент без етикет

en: Enable All Messages
bg: Включване на всички съобщения

en: Run KPhotoAlbum Demo
bg: Стартиране на KPhotoAlbum демо версия

en: KPhotoAlbum Feature Status
bg: Функции и възможности на KPhotoAlbum

en: Show Demo Videos
bg: Показване на демо видеоклипове

en: Show Exif Info and file metadata
bg: Показване на Exif информация и метаданни на файла

en: Use next video thumbnail
bg: Използване на следващата миниатюра на видео

en: Use previous video thumbnail
bg: Използване на миниатюрата на предишното видео

en: Copy image to ... | Copy images to ...
bg[0]: Копиране на изображение в ...
bg[1]: Копиране на изображения в ...

en: Link image to ... | Link images to ...
bg[0]: Създаване на връзка към изображение в ...
bg[1]: Създаване на връзка към изображения в ...

en: Auto saving....
bg: Автоматичен запис...

en: Auto saving.... Done
bg: Автоматичен запис... Готово.

en: <p>Do you want to create this database file?<br />%1</p>
bg: <p>Искате ли да създадете този файл с база данни?<br />%1</p>

[ctx: @title]
en: Create database
bg: Създаване на база от данни

en: <p>You have configured a tag for untagged images, but either the tag itself or its category does not exist in the database.</p><p>Please review your untagged tag setting under <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories</interface></p>
bg: <p>Конфигурирали сте етикет за изображения без етикет, но самият етикет или неговата категория не съществуват в базата данни.</p><p>Моля, прегледайте настройката си за етикети в <interface>Настройки|Конфигуриране на KPhotoAlbum...|Категории</interface></p>

en: General
bg: Общи

en: Viewer
bg: Визуализатор

[ctx: I.e. the timeline histogram widget]
en: Date Bar
bg: Лента на хронологията

en: Annotation Dialog
bg: Задаване на анотации

en: Thumbnail View
bg: Преглед на миниатюри

en: <p>Really enable all message boxes where you previously checked the do-not-show-again check box?</p>
bg: <p>Наистина ли искате да активирате всички прозорци за съобщения, където преди това сте отметнали квадратчето за отметка „не показвай отново“?</p>

[ctx: @title]
en: Reset hidden dialogs
bg: Нулиране на скритите диалогови прозорци

en: <p>KPhotoAlbum hit an internal error (missing plug-in menu in MainWindow::Window::setupPluginMenu). This indicate that you forgot to do a make install. If you did compile KPhotoAlbum yourself, then please run make install. If not, please report this as a bug.</p><p>KPhotoAlbum will continue execution, but it is not entirely unlikely that it will crash later on due to the missing make install.</p>
bg: <p>KPhotoAlbum срещна вътрешна грешка (липсва меню с плъгини в MainWindow::Window::setupPluginMenu). Това показва, че сте забравили да направите make install. Ако сте компилирали KPhotoAlbum сами, моля, изпълнете make install. Ако не, моля, докладвайте това като грешка.</p><p>KPhotoAlbum ще продължи да се изпълнява, но не е напълно изключено по-късно да се срине поради липсващия make install.</p>

en: Internal Error
bg: Вътрешна грешка

en: Successfully shared image(s). Copying location to clipboard...
bg: Изображенията са споделени успешно. Местоположението се копира в клипборда...

en: Successfully shared image(s).
bg: Изображенията са споделени успешно.

en: Image sharing failed with message: %1
bg: Споделянето на изображение е неуспешно със съобщение: %1

en: Open List of Files
bg: Отваряне на списъка с файлове

en: You can open a set of files in KPhotoAlbum's database by listing the files here.
bg: Можете да отворите набор от файлове в базата данни на KPhotoAlbum, като изброите файловете тук.

en: No images matching your input were found.
bg: Не бяха намерени изображения, съответстващи на въведените от вас данни.

en: No Matches
bg: Няма съвпадения

en: Rereading Exif information from all images
bg: Повторно зареждане на Exif данни от всички изображения

[ctx: @info:status]
en: Thumbnail width: %1px (storage size: %2px)
bg: Ширина на миниатюрата: %1px (размер на място за съхранение: %2px)

en: <p>Unable to find ffmpeg on the system.</p><p>Without it, KPhotoAlbum will not be able to display video thumbnails and video lengths. Please install the ffmpeg package</p>
bg: <p>Не може да бъде намерен ffmpeg в системата.</p><p>Без него KPhotoAlbum няма да може да показва миниатюри на видеоклипове и продължителност на видеоклиповете. Моля, инсталирайте пакета ffmpeg</p>

en: Video thumbnails are not available
bg: Миниатюрите на видеозаписите не са налични

en: Save the current map settings
bg: Запазване на текущите настройки на картата

en: Go to last map position
bg: Отиване до последната позиция на картата

en: Show thumbnails
bg: Показване на миниатюри

[ctx: @action to group, as in aggregate thumbnails into clusters]
en: Group adjacent thumbnails into clickable clusters
bg: Групиране на съседни миниатюри в блокове, върху които може да се кликва

[ctx: @action Decrease size of the markers (i.e. thumbnails) drawn on the map]
en: Decrease marker size
bg: Намаляване на размера на маркера

[ctx: @action Increase size of the markers (i.e. thumbnails) drawn on the map]
en: Increase marker size
bg: Увеличаване на размера на маркера

en: Map view
bg: Изглед на картата

en: <i>Loading coordinates from the images ...</i>
bg: <i>Зареждане на координатите от изображенията ...</i>

en: <i>This image does not contain geographic coordinates.</i>
bg: <i>Това изображение не съдържа географски координати.</i>

en: <i>Some of the selected images do not contain geographic coordinates.</i>
bg: <i>Някои от избраните изображения не съдържат географски координати.</i>

en: <i>Search for geographic coordinates.</i>
bg: <i>Търсене на географски координати.</i>

en: <i>None of the selected images contain geographic coordinates.</i>
bg: <i>Нито едно от избраните изображения не съдържа географски координати.</i>

en: Share
bg: Споделяне

en: This icon indicates if KPhotoAlbum is connected to an android device.
    Click on the icon to toggle listening for clients in the local area network.
    If the local area network doesn't allow broadcast packages between the android client and KPhotoAlbum, then right click on the icon and specify the android device's address.
    The android client can be downloaded from google play.
bg: Тази икона показва дали KPhotoAlbum е свързан с устройство с Android.
    Кликнете върху иконата, за да превключите следене за клиенти в локалната мрежа.
    Ако локалната мрежа не позволява излъчване на пакети между Android клиента и KPhotoAlbum, щракнете с десния бутон върху иконата и посочете адреса на Android устройството.
    Клиентът за Android може да бъде изтеглен от Google Play.

en: Android device address:
bg: Адрес на Android устройство:

en: Unable to bind to socket
bg: Невъзможно е свързване към сокет

en: Unable to listen for remote Android connections. This is likely because you have another KPhotoAlbum application running.
bg: Не може да се прослушват отдалечени връзки с Android. Вероятно това се дължи на факта, че имате друго работещо приложение на KPhotoAlbum.

en: Invalid Version
bg: Невалидна версия

en: Version mismatch between Remote Client and KPhotoAlbum on the desktop.
    Desktop protocol version: %1
    Remote Control protocol version: %2
bg: Несъответствие във версиите между Remote Client и KPhotoAlbum на работния плот.
    Версия на протокола за десктоп: %1
    Версия на протокола за дистанционно управление: %2

[ctx: @label:textedit]
en: Filter ... (%1)
bg: Филтър ... (%1)

en: Remove birthday
bg: Премахване на рожден ден

en: Set the date of birth for items (say people) here, and then see their age when viewing the images.
bg: Задайте датата на раждане на лицата тук и след това вижте възрастта им, когато разглеждате изображенията.

en: Name
bg: Име

en: Birthday
bg: Рожден ден

en: Birthday of %1:
bg: Рожден ден на %1:

en: Enter a date...
bg: Въведете дата...

en: <i>Select an item on the left to edit the birthday</i>
bg: <i>Изберете елемент отляво, за да редактирате рождения ден</i>

en: Category Settings
bg: Настройки на категории

en: New
bg: Нов

en: Rename
bg: Преименуване

en: Positionable tags:
bg: Позиционирани етикети:

en: Tags in this category can be
    associated with areas within images
bg: Етикети в тази категория могат да бъдат
    свързани с области в изображенията

en: Icon:
bg: Икона:

en: Preferred view:
bg: Предпочитан изглед:

en: List View
bg: Списъчен изглед

en: List View with Custom Thumbnails
bg: Списъчен изглед с персонализирани миниатюри

en: Icon View
bg: Изглед като икони

en: Icon View with Custom Thumbnails
bg: Изглед на икони с персонализирани миниатюри

en: <font color='red'>The database has unsaved changes. As long as those are not saved,<br/>the names of categories can't be changed and new ones can't be added.</font>
bg: <font color='red'>Базата данни има незапазени промени. Докато те не бъдат запазени,<br/>имена на категории не могат да бъдат променяни и не могат да бъдат добавяни нови.</font>

en: Save the DB now
bg: Запазване на базата данни сега

en: Settings for category <b>%1</b>
bg: Настройки за категория <b>%1</b>

en: <i>Pending change: rename to "%1"</i>
bg: <i>Изчакваща промяна: преименуване на "%1"</i>

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>"%2" is a special category name which is reserved and can't be used for a normal category.</p>
bg: <p>Не може да се промени името на категорията "%1" на "%2":</p><p>"%2" е специално име на категория, което е запазено и не може да се използва за нормална категория.</p>

en: Invalid category name
bg: Невалидно име на категория

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>A category with this name already exists.</p>
bg: <p>Не може да се промени името на категорията "%1" на "%2":</p><p>Категория с това име вече съществува.</p>

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>There's a pending rename action on the category "%2". Please save this change first.</p>
bg: <p>Не може да се промени името на категорията "%1" на "%2":</p><p>Има предстоящо действие за преименуване на категорията "%2". Моля, първо запазете тази промяна.</p>

en: Unsaved pending renaming action
bg: Незапазено, чакащо действие за преименуване

en: <p>Do you really want to make "%1" non-positionable?</p><p>All areas linked against this category will be discarded!</p>
bg: <p>Наистина ли искате да направите "%1" непозициониран?</p><p>Всички области, свързани с тази категория, ще бъдат отхвърлени!</p>

[ctx: @title]
en: Confirm Action
bg: Потвърждаване на действието

en: New category
bg: Нова категория

en: <p>Really delete category "%1"?</p>
bg: <p>Наистина ли да се изтрие категория „%1“?</p>

en: Confirm Action
bg: Потвърждаване на действието

en: <i>Choose a category to edit it</i>
bg: <i>Изберете категория, за да я редактирате</i>

en: Choose speed over readability for the XML database file
bg: Избиране на скоростта пред четимостта за XML файла на базата данни

en: Compress backup files
bg: Компресиране на файла с резервно копие

en: Auto save every:
bg: Автоматичен запис на всеки:

en: min.
bg: мин.

en: Number of backups to keep:
bg: Брой ахриви за пазене:

en: Infinite
bg: Безкрайно

en: <p>KPhotoAlbum is capable of backing up the the XML database file by keeping copies (for example, for a database file named index.xml, the backups are named index.xml~0001~, index.xml~0002~ etc.) and you can use the spinbox to specify the number of backup files to keep. KPhotoAlbum will delete the oldest backup file when it reaches the maximum number of backup files.</p><p>The the XML database file may grow substantially if you have many images, and in that case it is useful to ask KPhotoAlbum to zip the backup files to preserve disk space.</p>
bg: <p>KPhotoAlbum може да архивира XML файла на базата данни, като запазва копия (например, за файл на базата данни с име index.xml, резервните копия се именуват index.xml~0001~, index.xml~0002~ и т.н.) и можете да използвате полето за превключване, за да укажете броя на архивните файлове, които да се запазят. KPhotoAlbum ще изтрие най-стария архивен файл, когато достигне максималния брой архивни файлове.</p><p>XML файлът на базата данни може да нарасне значително, ако имате много изображения, и в този случай е полезно да укажете на KPhotoAlbum да архивира архивните файлове, за да запази дисково пространство.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is using a single XML file as its <i>data base</i>. With lots of images it may take a long time to read this file. You may cut down this time to approximately half, by checking this check box. The disadvantage is that the XML database file is less readable by human eyes.</p>
bg: <p>KPhotoAlbum използва един XML файл като своя <i>база данни</i>. При много изображения четенето на този файл може да отнеме много време. Можете да намалите това време до приблизително наполовина, като поставите отметка в това квадратче. Недостатъкът е, че XML файлът с база данни е по-трудно четим за човешкото око.</p>

en: Exif/IPTC info to show in the viewer
bg: Exif/IPTC информация за показване в програмата за преглед

en: Exif/IPTC info to show in the Exif dialog
bg: Exif/IPTC информация, която да се показва в диалоговия прозорец Exif

en: Character set for image metadata:
bg: Набор от символи за метаданните на изображението:

en: New File Searches
bg: Търсене на нови файлове

en: Search for new images and videos on startup
bg: Търсене на нови изображения и видеоклипове при стартиране

en: Ignore file extensions when searching for new images and videos
bg: Игнориране на файловите разширения при търсене на нови изображения и видеоклипове

en: Skip symbolic links when searching for new images
bg: Пропускане на символни връзки при търсене на нови изображения

en: Do not read RAW files if a matching JPEG/TIFF file exists
bg: Да не се четат RAW файлове, ако съществува съответстващ JPEG/TIFF файл

en: Directories to exclude from new file search:
bg: Директории, които да се изключат от търсенето на нови файлове:

en: <p>Specify a comma-separated list of folder names to ignore.</p><p>For example, specifying "<tt>.thumbs,.thumbnails</tt>" here will cause KPhotoAlbum to ignore these two folder names in any folder when searching for new images.</p>
bg: <p>Укажете списък с имена на папки, разделени със запетаи, които да се игнорират.</p><p>Например, ако укажете "<tt>.thumbs,.thumbnails</tt>" тук, KPhotoAlbum ще игнорира тези две имена на папки във всяка папка, когато търси нови изображения.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is capable of searching for new images and videos when started, this does, however, take some time, so instead you may wish to manually tell KPhotoAlbum to search for new images using <b>Maintenance->Rescan for new images</b></p>
bg: <p>KPhotoAlbum може да търси нови изображения и видеоклипове, когато е стартиран, но това отнема известно време, така че вместо това може да искате ръчно да кажете на KPhotoAlbum да търси нови изображения, като използвате <b>Поддръжка->Повторно сканиране за нови изображения</b></p>

en: <p>KPhotoAlbum will normally search new images and videos by their file extension. If this option is set, <em>all</em> files neither in the database nor in the block list will be checked by their Mime type, regardless of their extension. This will take significantly longer than finding files by extension!</p>
bg: <p>KPhotoAlbum обикновено ще търси нови изображения и видеоклипове по файловото им разширение. Ако тази опция е зададена, <em>всички</em> файлове, които не с в базата данни и в списъка с блокирани файлове, ще бъдат проверявани по MIME тип, независимо от разширението им. Това ще отнеме значително повече време от намирането на файлове по разширение!</p>

en: <p>KPhotoAlbum attempts to read all image files whether actual files or symbolic links. If you wish to ignore symbolic links, check this option. This is useful if for some reason you have e.g. both the original files and symbolic links to these files within your image folder.</p>
bg: <p>KPhotoAlbum се опитва да прочете всички файлове с изображения, независимо дали са действителни файлове или символни връзки. Ако искате да игнорирате символните връзки, отметнете тази опция. Това е полезно, ако по някаква причина имате например както оригиналните файлове, така и символни връзки към тези файлове във вашата папка с изображения.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is capable of reading certain kinds of RAW images. Some cameras store both a RAW image and a matching JPEG or TIFF image. This causes duplicate images to be stored in KPhotoAlbum, which may be undesirable. If this option is checked, KPhotoAlbum will not read RAW files for which matching image files also exist.</p>
bg: <p>KPhotoAlbum може да чете определени видове RAW изображения. Някои фотоапарати съхраняват както RAW изображение, така и съответстващо JPEG или TIFF изображение. Това води до съхраняване на дублирани изображения в KPhotoAlbum, което може да е нежелателно. Ако тази опция е отметната, KPhotoAlbum няма да чете RAW файлове, за които съществуват и съответстващи файлове с изображения.</p>

en: <p>Directories defined here (separated by comma <tt>,</tt>) are skipped when searching for new photos. Thumbnail directories of different tools should be configured here. E.g. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>
bg: <p>Директориите, дефинирани тук (разделени със запетая <tt>,</tt>), се пропускат при търсене на нови снимки. Директориите с миниатюри на различни инструменти трябва да бъдат конфигурирани тук. Например <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>

en: File Version Detection Settings
bg: Настройки за откриване на версия на файла

en: Try to detect multiple versions of files
bg: Опит за откриване на множество версии на файлове

en: File versions search regexp:
bg: Търсене на версии на файлове с regexp:

en: Original file replacement text:
bg: Оригинален текст за заместване на файла:

en: Move meta-data (i.e. delete tags from the original)
bg: Преместване на метаданни (т.е. изтриване на етикети от оригинала)

en: Automatically stack new versions of images
bg: Автоматично групиране в поредица на нови версии на изображения

en: <p>When KPhotoAlbum searches for new files and finds a file that matches the <i>modified file search regexp</i> it is assumed that an original version of the image may exist. The regexp pattern will be replaced with the <i>original file replacement text</i> and if that file exists, all associated metadata (category information, ratings, etc) will be copied or moved from the original file to the new one.</p>
bg: <p>Когато KPhotoAlbum търси нови файлове и намери файл, който съответства на <i>регулярния израз за търсене на модифициран файл</i>, се приема, че може да съществува оригинална версия на изображението. Шаблонът на регулярния израз ще бъде заменен с <i>текст за заместване на оригиналния файл</i> и ако този файл съществува, всички свързани метаданни (информация за категорията, оценки и др.) ще бъдат копирани или преместени от оригиналния файл в новия.</p>

en: <p>A perl regular expression that should match a modified file. <ul><li>A dot matches a single character (<tt>\.</tt> matches a dot)</li>   <li>You can use the quantifiers <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt>, or you can     match multiple occurrences of an expression by using curly brackets (e.g. <tt>e{0,1}</tt> matches 0 or 1 occurrences of the character "e").</li>   <li>You can group parts of the expression using parenthesis.</li> </ul>Example: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>
bg: <p>Регулярен израз в Perl, който трябва да съответства на модифициран файл. <ul><li>Точка съответства на един символ (<tt>\.</tt> съответства на точка)</li> <li>Можете да използвате символите <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt> или можете да съответствате на множество срещания на израз, като използвате къдрави скоби (напр. <tt>e{0,1}<tt> съответства на 0 или 1 срещане на символа "e").</li> <li>Можете да групирате части от израза, като използвате скоби.</li> </ul>Пример: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>

en: <p>A string that is used to replace the match from the <i>File versions search regexp</i>. This can be a semicolon (<tt>;</tt>) separated list. Each string is used to replace the match in the new file's name until an original file is found or we run out of options.</p>
bg: <p>Низ, който се използва за заместване на съвпадението от <i>регулярния израз за търсене на версии на файлове</i>. Това може да бъде списък, разделен с точка и запетая (<tt>;</tt>). Всеки низ се използва за заместване на съвпадението в името на новия файл, докато не бъде намерен оригинален файл или не се изчерпят опциите.</p>

en: <p>The tagging is moved from the original file to the new file. This way only the latest version of an image is tagged.</p>
bg: <p>Етикетите се преместват от оригиналния файл в новия файл. По този начин се обозначава само най-новата версия на изображението.</p>

en: <p>If this option is set, new versions of an image are automatically stacked and placed to the top of the stack. This way the new image is shown when the stack is in collapsed state - the default state in KPhotoAlbum.</p>
bg: <p>Ако тази опция е зададена, новите версии на изображението автоматично се групират в поредица и се поставят в горната част на поредицата. По този начин новото изображение се показва, когато поредицата е свита. Това е настройката по подразбиране в KPhotoAlbum.</p>

[ctx: Configure the feature to make a copy of a file first and then open the copied file with an external application]
en: Copy File and Open with an External Application
bg: Копиране на файл и отваряне с външно приложение

en: Copy file search regexp:
bg: Регулярен израз за търсене при копиране на файл:

en: Copy file replacement text:
bg: Текст за заместване при копиране на файла:

en: <p>KPhotoAlbum can make a copy of an image before opening it with an external application. This configuration defines how the new file is named.</p><p>The regular expression defines the part of the original file name that is replaced with the <i>replacement text</i>. E.g. regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> and replacement text <i>"-mod.\1"</i> would copy test.jpg to test-mod.jpg and open the new file in selected application.</p>
bg: <p>KPhotoAlbum може да направи копие на изображение, преди да го отвори с външно приложение. Тази конфигурация определя как се именува новият файл.</p><p>Регулярният израз определя частта от оригиналното име на файла, която се заменя със <i>заместващия текст</i>. Например, regexp <i>\.(jpg|png)"</i> и заместващият текст <i>"-mod.\1"</i> ще копира test.jpg в test-mod.jpg и ще отвори новия файл в избраното приложение.</p>

en: EXPERIMENTAL: Tune new image loading for best performance.
bg: ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО: Зареждане на ново изображение с най-добра производителност.

en: Type of media on which your images are stored.
bg: Вид носител, на който се съхраняват изображенията.

en: Hard Disk
bg: Твърд диск

en: Network
bg: Мрежа

en: Slow PCIe/NVMe
bg: Бавни PCIe/NVMe

en: Fast PCIe/NVMe
bg: Бързи PCIe/NVMe

en: Manual Settings
bg: Ръчни настройки

en: <p>Tune image loading for best performance based on the type of storage your image database resides on.  If your image database resides on multiple media, choose the slowest media type used.</p><p>Use Manual Settings to configure details of how the loading is performed.</p>
bg: <p>Настройте зареждането на изображения за най-добра производителност въз основа на типа хранилище, на което се намира вашата база данни с изображения. Ако вашата база данни с изображения се намира на няколко носителя, изберете най-бавния използван тип носител.</p><p>Използвайте „Ръчни настройки“, за да конфигурирате подробности за това как се извършва зареждането.</p>

en: Calculate MD5 checksum while images are being preloaded
bg: Изчисляване на MD5 контролна сума, докато изображенията се зареждат предварително

en: <p>Calculate MD5 checksums while images are being preloaded.  This works well if the storage is very fast, such as an NVMe drive.  If the storage is slow, this degrades performance as the checksum calculation has to wait longer for the images to be preloaded.</p>
bg: <p>Изчисляване на MD5 контролни суми, докато изображенията се зареждат предварително. Това работи добре, ако паметта е много бърза, като например NVMe устройство. Ако паметта е бавна, това влошава производителността, тъй като изчисляването на контролната сума трябва да чака по-дълго, за да се заредят предварително изображенията.</p>

en: Number of threads to use for preloading (scouting) images
bg: Брой нишки, които да се използват за предварително зареждане (scouting) на изображения

en: <p>Number of threads to use for preloading images to have them in memory when their checksums are calculated.  This should generally be set higher for faster storage, but not more than the number of cores in your CPU. Default is 1, which works well for mechanical hard disks.</p>
bg: <p>Брой нишки, които да се използват за предварително зареждане на изображения, за да бъдат те в паметта, когато се изчисляват контролните им суми. Обикновено тази стойност трябва да бъде по-висока за по-бързо съхранение, но не повече от броя на ядрата във вашия процесор. По подразбиране е 1, което работи добре за механични твърди дискове.</p>

en: Number of threads to use for thumbnailPreloading (scouting) images
bg: Брой нишки, които да се използват за предварително зареждане (scouting) на миниатюри на изображения

en: <p>Number of threads to use for preloading images prior to building thumbnails.  Normally this should be set to 1; the exception might be if you have very fast storage.</p>
bg: <p>Брой нишки, които да се използват за предварително зареждане на изображения преди изграждане на миниатюри. Обикновено това трябва да е зададено на 1; изключение може да е, ако имате много бързо хранилище.</p>

en: Number of threads to use for building thumbnails
bg: Брой нишки, които да се използват за изграждане на миниатюри

en: <p>Number of threads to use for building thumbnails.  If set to 0 this will be set automatically one less than the number of cores, at least one and no more than three.  If you have fast storage and a CPU with many cores, you may see benefit from setting this to a larger value.</p><p>KPhotoAlbum must be restarted for changes to take effect.</p>
bg: <p>Брой нишки, които да се използват за изграждане на миниатюри. Ако е зададено на 0, това ще се зададе автоматично с едно по-малко от броя на ядрата, поне едно и не повече от три. Ако имате бърза памет и процесор с много ядра, може да видите полза от задаването на по-голяма стойност.</p><p>KPhotoAlbum трябва да се рестартира, за да влязат промените в сила.</p>

en: Loading New Images
bg: Зареждане на нови изображения

en: Trust image dates:
bg: Дати на надеждни изображения:

[ctx: As in 'always trust image dates']
en: Always
bg: Винаги

[ctx: As in 'ask whether to trust image dates']
en: Ask
bg: Питане

[ctx: As in 'never trust image dates']
en: Never
bg: Никога

en: Use Exif orientation information
bg: Използване на информация на Exif за ориентация

en: Use Exif description
bg: Използване на Exif описание

en: Strip out camera generated default descriptions
bg: Премахване на генерираните от камерата описания по подразбиране

en: Use the embedded thumbnail in RAW file or halfsized RAW
bg: Използване на вградената миниатюра в RAW файла или RAW с половин размер

en: Required size for the thumbnail:
bg: Необходим размер за миниатюрата:

en: Histogram
bg: Хистограма

en: Show histogram
bg: Показване на хистограмата

en: Use linear scale for histogram
bg: Използване на линейна скала за хистограма

en: Size of histogram columns in date bar:
bg: Размер на колоните на хистограмата в хронологичната лента:

en: Show splash screen
bg: Показване на начален екран

en: Listen for Android devices on startup
bg: Следене за устройства с Android при стартиране

en: <p>KPhotoAlbum will try to read the image date from Exif information in the image. If that fails it will try to get the date from the file's time stamp.</p><p>However, this information will be wrong if the image was scanned in (you want the date the image was taken, not the date of the scan).</p><p>If you only scan images, in contrast to sometimes using a digital camera, you should reply <b>no</b>. If you never scan images, you should reply <b>yes</b>, otherwise reply <b>ask</b>. This will allow you to decide whether the images are from the scanner or the camera, from session to session.</p>
bg: <p>KPhotoAlbum ще се опита да прочете датата на изображението от съпътстващата Exif информацията. Ако това не успее, ще се опита да получи датата от времевия печат на файла.</p><p>Тази информация обаче ще бъде грешна, ако изображението е било сканирано (искате датата на заснемане на изображението, а не датата на сканирането).</p><p>Ако предимно сканирате изображения и по-рядко използвате цифров фотоапарат, трябва да отговорите с <b>не</b>. Ако никога не сканирате изображения, трябва да отговорите с <b>да</b>, в противен случай отговорете с <b>Запитване</b>. Това ще ви позволи да решите в зависимост от ситуацията, дали изображенията да са от скенера или от фотоапарата.</p>

en: <p>JPEG images may contain information about rotation. If you have a reason for not using this information to get a default rotation of your images, uncheck this check box.</p><p>Note: Your digital camera may not write this information into the images at all.</p>
bg: <p>JPEG изображенията може да съдържат информация за завъртане. Ако имате причина да не използвате тази информация, за да получите завъртане по подразбиране на изображенията си, махнете отметката от това квадратче.</p><p>Забележка: Вашият цифров фотоапарат може изобщо да не запише тази информация в изображенията.</p>

en: <p>JPEG images may contain a description. Check this checkbox to specify if you want to use this as a default description for your images.</p>
bg: <p>JPEG изображенията могат да съдържат описание. Поставете отметка в това квадратче, за да укажете дали искате да го използвате като описание по подразбиране за вашите изображения.</p>

en: Show the KPhotoAlbum splash screen on start up
bg: Показване на началния екран на KPhotoAlbum при стартиране

en: <p>KPhotoAlbum is capable of showing your images on android devices. KPhotoAlbum will automatically pair with the app from android. This, however, requires that KPhotoAlbum on your desktop is listening for multicast messages. Checking this checkbox will make KPhotoAlbum do so automatically on start up. Alternatively, you can click the connection icon in the status bar to start listening.
bg: <p>KPhotoAlbum може да показва вашите изображения на устройства с Android. KPhotoAlbum автоматично ще се сдвои с приложението от Android. Това обаче изисква KPhotoAlbum на вашия десктоп да слуша за multicast съобщения. Отметката на това квадратче ще накара KPhotoAlbum да прави това автоматично при стартиране. Като алтернатива, можете да щракнете върху иконата за връзка в лентата на състоянието, за да започнете да слушате.

en: <p>Some cameras automatically store generic comments in each image. These comments can be ignored automatically.</p><p>Enter the comments that you want to ignore in the input field, one per line. Be sure to add the exact comment, including all whitespace.</p>
bg: <p>Някои камери автоматично съхраняват общи коментари във всяко изображение. Тези коментари могат да бъдат игнорирани автоматично.</p><p>Въведете коментарите, които искате да игнорирате, в полето за въвеждане, по един на ред. Уверете се, че сте добавили точния коментар, включително всички празни пространства.</p>

en: File Searching & Versions
bg: Търсене на файлове и версии

en: Categories
bg: Категории

en: Birthdays
bg: Рождени дни

en: Tag Groups
bg: Групови етикети

en: Exif/IPTC Information
bg: Exif/IPTC данни

en: Database Backend
bg: База данни

[ctx: @title:window]
en: Settings
bg: Настройки

[ctx: @label]
en: Categories and groups:
bg: Категории и групи:

[ctx: @label/rich]
en: <strong>Select a group on the left side to add tags to it</strong>
bg: <strong>Изберете група отляво, за да добавите етикети към нея</strong>

[ctx: @label/rich]
en: <strong>There are pending changes on the categories page.<nl> Please save the changes before working on tag groups.</strong>
bg: <strong>Има чакащи промени на страницата с категории.<nl> Моля, запазете промените, преди да работите по групите на етикетите.</strong>

[ctx: @action:inmenu]
en: Add group ...
bg: Добавяне на група ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename group "%1"
bg: Преименуване на група "%1"

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete group "%1"
bg: Изтриване на група „%1“

[ctx: @label]
en: Tags in group "%1" of category "%2"
bg: Етикети в група "%1" от категория "%2"

[ctx: @title:window]
en: New Group
bg: Нова група

[ctx: @label:textbox]
en: Group name:
bg: Име на група:

[ctx: @info]
en: <p>The group "%1" already exists.</p>
bg: <p>Групата "%1" вече съществува.</p>

[ctx: @title:window]
en: Cannot add group
bg: Не може да се добави група

[ctx: @title:window]
en: Rename Group
bg: Преименуване на група

[ctx: @label:textbox]
en: New group name:
bg: Име на нова група:

[ctx: @info]
en: <para>Cannot rename group "%1" to "%2": "%2" already exists in category "%3"</para>
bg: <para>Не може да се преименува групата "%1" на "%2": "%2" вече съществува в категорията "%3"</para>

[ctx: @info]
en: <para>Really delete group "%1"?</para><para>Sub-categories of this group will be moved to the super category of "%1" ("%2").<nl/> All other memberships of the sub-categories will stay intact.</para>
bg: <para>Наистина ли искате да изтриете групата "%1"?</para><para>Подкатегориите на тази група ще бъдат преместени в суперкатегорията на "%1" ("%2").<nl/> Всички останали членства в подкатегориите ще останат непроменени.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Really delete group "%1"?</para>
bg: <para>Наистина ли да се изтрие група „%1“?</para>

[ctx: @title:window]
en: Delete Group
bg: Изтриване на група

en: &Delete
bg: &Изтриване

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename "%1"
bg: Преименуване „%1“

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete "%1"
bg: Изтриване на „%1“

[ctx: @title:window]
en: New Tag Name
bg: Име на нов етикет:

[ctx: @label:textbox]
en: Tag name:
bg: Име на етикет:

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete "%1"?</para><para>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</para>
bg: <para>Наистина ли искате да изтриете "%1"?</para><para>Изтриването на елемента ще премахне всякаква информация за него от всяко изображение, съдържащо елемента.</para>

[ctx: @title:window]
en: Really delete %1?
bg: Наистина ли да се изтрие %1?

en: Tooltip preview image size:
bg: Размер на изображението за предварителен преглед на подсказката:

en: No Image Preview
bg: Без предварителен преглед на изображението

en: Thumbnail image size:
bg: Размер на миниатюрното изображение:

en: Build thumbnails on demand
bg: Изграждане на миниатюри при необходимост

en: Thumbnail table cells aspect ratio:
bg: Съотношение на миниатюри:

en: Space around cells:
bg: Пространство около клетките:

en: Display grid around thumbnails
bg: Показване на решетка около миниатюрите

en: Display labels in thumbnail view
bg: Показване на етикети в изглед миниатюри

en: Display categories in thumbnail view
bg: Показване на категории в изглед миниатюри

en: Threshold for automatic thumbnail view:
bg: Праг за автоматично показване на миниатюри:

[ctx: Describing: 'ThumbnailView will not be automatically shown']
en: Disabled
bg: Деактивиран

en: <p>If you select <b>Settings -&gt; Show Tooltips</b> in the thumbnail view, then you will see a small tool tip window displaying information about the thumbnails. This window includes a small preview image. This option configures the image size.</p>
bg: <p>Ако изберете <b>Настройки -> Показване на подсказки</b> в изгледа с миниатюри, ще видите малък прозорец с подсказка, показващ информация за миниатюрите. Този прозорец включва малко изображение за предварителен преглед. Тази опция конфигурира размера на изображението.</p>

en: <p>Thumbnail image size. Changing the thumbnail size here triggers a rebuild of the thumbnail database.</p>
bg: <p>Размер на миниатюрното изображение. Промяната на размера на миниатюрата тук задейства повторно изграждане на базата данни с миниатюри.</p>

en: <p>If this is set, thumbnails are built on demand. As you browse your image database, only those thumbnails that are needed are actually built. This means that when you change the thumbnail size, KPhotoAlbum will remain responsive even if you have lots of images.</p><p>If this is not set, KPhotoAlbum will always build the thumbnails for all images as soon as possible. This means that when new images are found, KPhotoAlbum will immediately build thumbnails for them and you won't have a delay later while browsing.</p>
bg: <p>Ако това е зададено, миниатюрите се създават при поискване. Докато разглеждате базата данни с изображения, се създават само необходимите миниатюри. Това означава, че когато промените размера на миниатюрата, KPhotoAlbum ще остане адаптивен, дори ако имате много изображения.</p><p>Ако това не е зададено, KPhotoAlbum винаги ще създава миниатюрите за всички изображения възможно най-скоро. Това означава, че когато бъдат намерени нови изображения, KPhotoAlbum незабавно ще създаде миниатюри за тях и няма да имате забавяне по-късно при разглеждане.</p>

en: <p>Choose what aspect ratio the cells holding thumbnails should have.</p>
bg: <p>Изберете какво съотношение на страните да имат клетките, съдържащи миниатюрите.</p>

en: <p>How thick the cell padding should be.</p>
bg: <p>Колко широко трябва да бъде отстоянието между клетките.</p>

en: <p>If you want to see grid around your thumbnail images, select this option.</p>
bg: <p>Ако искате да видите решетка около миниатюрните си изображения, изберете тази опция.</p>

en: <p>Checking this option will show the base name for the file under thumbnails in the thumbnail view.</p>
bg: <p>Отметването на тази опция ще покаже основното име на файла под миниатюрите в изгледа с миниатюри.</p>

en: <p>Checking this option will show the Categories for the file under thumbnails in the thumbnail view</p>
bg: <p>Отметването на тази опция ще покаже категориите за файла под миниатюрите в изгледа с миниатюри</p>

en: <p>When you are browsing, and the count gets below the value specified here, the thumbnails will be shown automatically. The alternative is to continue showing the browser until you press <i>Show Images</i></p>
bg: <p>Когато разглеждате снимките и броят падне под посочената тук стойност, миниатюрите ще се показват автоматично. Алтернативата е да продължите да разглеждате докато не натиснете <i>Показване на изображения</i></p>

en: If a tag is selected here, it will be added to new (untagged) images automatically, so that they can be easily found. It will be removed as soon as the image has been annotated.
bg: Ако тук бъде избран етикет, той ще бъде добавен автоматично към новите изображения без етикет, за да могат да бъдат лесно намерени. Той ще бъде премахнат веднага след като изображението бъде пояснено.

en: Show the untagged images tag as a normal tag
bg: Показване на етикета за изображения без етикет като нормален етикет

en: None Selected
bg: Няма избрано

en: New tag added
bg: Добавен е нов етикет

en: <p>The new tag "%1" has been added to the category "%2" and will be used for untagged images now.</p><p>Please save now, so that this tag will be stored in the database. Otherwise, it will be lost, and you will get an error about this tag being not present on the next start.</p>
bg: <p>Новият етикет „%1“ е добавен към категорията „%2“ и вече ще се използва за изображения без етикети.</p><p>Моля, запазете го сега, за да може този етикет да се съхранява в базата данни. В противен случай той ще бъде загубен и при следващото стартиране ще получите грешка, че този етикет не е наличен.</p>

en: <h1>Choose a Video Player</h1>
bg: <h1>Изберете видеоплейър</h1>

en: <html><p>Unfortunately, there is no video player which just works out of the box for everyone.</p><p>KPhotoAlbum therefore comes with three different back-ends, choose the one that works the best for you</p><p><b>VLC</b> seems to be the best supported video player back-end, meaning it can play most video formats. It has one drawback though, it requires X11. If you use Wayland, then you will find that the videos shows up in a window of their own, and in this case VLC is likely not a very good fit for you. If on the other hand you do use X11 then VLC is likely your best choice.</p><p>Traditionally KPhotoAlbum has been using <b>Phonon</b> as the video player back-end. We've unfortunately seen it crash on many different video formats - possibly because our system wasn't correctly configured.</p><p><b>QtMultimedia</b> is the newest video player back-end of the three. It is a standard component of Qt. Expect it to become the new default, and maybe only back-end.</p><p><b><font color=red>You can at any time change the backend from Settings -> Viewer</font></b></p></html>
bg: <html><p>За съжаление, няма видео плейър, който да работи веднага за всички.</p><p>Затова KPhotoAlbum се предлага с три различни бекенда, изберете този, който работи най-добре за вас</p><p><b>VLC</b> изглежда е най-добре поддържаният бекенд за видео плейъри, което означава, че може да възпроизвежда повечето видео формати. Има обаче един недостатък - изисква X11. Ако използвате Wayland, ще откриете, че видеоклиповете се показват в собствен прозорец и в този случай VLC вероятно не е много подходящ за вас. Ако от друга страна използвате X11, тогава VLC вероятно е най-добрият ви избор.</p><p>Традиционно KPhotoAlbum използва <b>Phonon</b> като бекенд за видео плейъри. За съжаление сме виждали как се срива при много различни видео формати - вероятно защото системата ни не е била правилно конфигурирана.</p><p><b>QtMultimedia</b> е най-новият бекенд за видео плейъри от трите. Това е стандартен компонент на Qt. Очаквайте да стане новият компонент по подразбиране и може би единствен бекенд.</p><p><b><font color=red>Можете по всяко време да промените бекенд-а от Настройки -> Преглед</font></b></p></html>

en:  (NOT AVAILABLE)
bg:  (Не е наличен)

en: <html><h1>Missing back-end</h1>The back-ends which are not available are due to the system configuration at compile time of KPhotoAlbum. If you compiled KPhotoAlbum yourself, then search for the developer packages of the back-ends. If you on the other hand got KPhotoAlbum from your system, then please talk to the maintainer of the package.</html>
bg: <html><h1>Липсващ бекенд</h1>Бекендовете, които не са налични, се дължат на системната конфигурация по време на компилиране на KPhotoAlbum. Ако сте компилирали KPhotoAlbum сами, потърсете пакетите за разработчици на бекендовете. Ако пък сте получили KPhotoAlbum от вашата система, моля, свържете се с поддържащия екип на пакета.</html>

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: QtMultimedia video backend
bg: Бекенд за видео на QtMultimedia

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: Unconfigured video backend
bg: Няма конфигуриран видео бекенд

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: Phonon video backend
bg: Бекенд за Phonon видео

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: QtAV video backend
bg: Бекенд за QtAV видео

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: VLC video backend
bg: Бекенд за VLC видео

en: Not Configured
bg: Не е конфигуриран

en: Running Slide Show From Thumbnail View
bg: Стартиране на прожекция от изглед на миниатюри

en: Viewing Images and Videos From Thumbnail View
bg: Преглед на изображения и видеоклипове от изглед на миниатюри

en: Slideshow interval:
bg: Пауза между изображенията:

en:  sec
bg:  сек

en: Image cache:
bg: Кеш на изображения:

en:  Mbytes
bg:  мегабайта

en: Standard size in viewer:
bg: Стандартен размер във визуализатора:

en: Full Viewer Size
bg: Пълен размер на визуализатора

en: Natural Image Size
bg: Оригинален размер на изображението

en: Natural Image Size If Possible
bg: Естествен размер на изображението, ако е възможно

en: <p>Set the standard size for images to be displayed in the viewer.</p> <p><b>Full Viewer Size</b> indicates that the image will be stretched or shrunk to fill the viewer window.</p> <p><b>Natural Image Size</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel.</p> <p><b>Natural Image Size If Possible</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel if it would fit the window, otherwise it will be shrunk to fit the viewer.</p>
bg: <p>Задайте стандартния размер за изображенията, които ще се показват във визуализатора.</p> <p><b>Пълен размер на визуализатора</b> указва, че изображението ще бъде разтегнато или свито, за да запълни прозореца на визуализатора.</p> <p><b>Естествен размер на изображението</b> – изображението ще се показва пиксел по пиксел.</p> <p><b>Естествен размер на изображението, ако е възможно</b> – изображението ще се показва пиксел по пиксел, ако се побира в прозореца, в противен случай ще бъде свито, за да се побере във визуализатора.</p>

en: Scaling algorithm:
bg: Алгоритъм за мащабиране

en: Fastest
bg: Най-бърз

en: Best
bg: Най-точен

en: <p>When displaying images, KPhotoAlbum normally performs smooth scaling of the image. If this option is not set, KPhotoAlbum will use a faster but less smooth scaling method.</p>
bg: <p>Когато показва изображения, KPhotoAlbum обикновено извършва плавно мащабиране на изображението. Ако тази опция не е зададена, KPhotoAlbum ще използва по-бърз, но не толкова плавен метод за мащабиране.</p>

en: Video Backend:
bg: Бекенд за видео:

en: Default Annotation Mode
bg: Режим на стандартни анотации

en: Locked
bg: Заключени

en: Assign tags
bg: Задаване на етикети

en: Assign tokens
bg: Задаване на токени

en: Launch in full screen
bg: Зареждане в пълен екран

[ctx: No video length could be determined, so we just display 'video' instead of the video length.]
en: video
bg: видеозапис

[ctx: Name/title of the filter toolbar widget]
en: Filter Toolbar
bg: Лента с инструменти за филтри

[ctx: The action enables/disables filtering of images in the thumbnail view.]
en: Toggle filter
bg: Превключване на филтъра

en: Press <shortcut>Escape</shortcut> to clear filter.
bg: Натиснете <shortcut>Escape</shortcut>, за да изчистите филтъра.

en: Filter view by rating: %1 star | Filter view by rating: %1 stars
bg[0]: Филтриране на изгледа по оценка: %1 звезда
bg[1]: Филтриране на изгледа по оценка: %1 звезди

[ctx: The label gives a textual description of the active filter]
en: Filter: %1
bg: Филтър: %1

en: Tip: Use <shortcut>Alt+Shift+<placeholder>A-Z</placeholder></shortcut> to toggle a filter for that token.
bg: Съвет: Използвайте <shortcut>Alt+Shift+<placeholder>A-Z</placeholder></shortcut>, за да превключите филтъра за този токен.

en: <p><b>Really reorder thumbnails?</b></p><p>By dragging images around in the thumbnail viewer, you actually reorder them. This is very useful where you do not know the exact date for the images. On the other hand, if the images have valid timestamps, you should use <b>Maintenance -&gt; Sort All By Date and Time</b> or <b>View -&gt; Sort Selected By Date and Time</b>.</p>
bg: <p><b>Наистина ли искате да пренаредите миниатюрите?</b></p><p>Като плъзгате изображения в прегледа на миниатюри, всъщност ги пренареждате. Това е много полезно, когато не знаете точната дата на изображенията. От друга страна, ако изображенията имат валидни времеви отпечатъци, трябва да използвате <b>Поддръжка -> Сортиране на всички по дата и час</b> или <b>Преглед -> Сортиране на избраните по дата и час</b>.</p>

[ctx: @title]
en: Reorder Thumbnails
bg: Пренареждане на миниатюрите

en: Error Deleting Files
bg: Грешка при изтриване на файловете

en: Unable to copy '%1' to '%2'.
bg: Не може да се копира „%1“ в „%2“.

en: Unable to create folder '%1' needed for demo.
bg: Не може да се създаде папка „%1“, необходима за демонстрацията.

en: <p>Could not locate the demo database in any of the following standard locations:</p><p>%1</p>
bg: <p>Не можа да се намери демо базата данни в нито едно от следните стандартни местоположения:</p><p>%1</p>

en: <b>File Name: </b>
bg: <b>Име на файл: </b>

en: <b>Date: </b>
bg: <b>Дата: </b>

en: <b>Image Size: </b>
bg: <b>Размер на изображение: </b>

en: <b>Label: </b>
bg: <b>Етикет: </b>

en: <b>Description: </b>
bg: <b>Описание: </b>

[ctx: Like "up to 6 years" old]
en:  (up to %1)
bg:  (до %1)

[ctx: Like "6 years to 7 years" old]
en:  (%1 to %2)
bg:  (%1 до %2)

[ctx: Like "The baby is '8 days' old"]
en: %1 day | %1 days
bg[0]: %1 ден
bg[1]: %1 дни

[ctx: Like "The baby is '4 months' old"]
en: %1 month | %1 months
bg[0]: %1 месец
bg[1]: %1 месеца

[ctx: Like "The person is '28 years' old"]
en: %1 year | %1 years
bg[0]: %1 година
bg[1]: %1 години

en:  (today)
bg:  (днес)

en:  (yesterday)
bg:  (вчера)

[ctx: Like "6 years ago"]
en:  (%1 ago)
bg:  (преди %1)

[ctx: Like "6 to 7 years ago"]
en:  (%1 to %2 ago)
bg:  (преди %1 до %2)

[ctx: Like "This happened '6 days' ago"]
en: %1 day | %1 days
bg[0]: %1 ден
bg[1]: %1 дни

[ctx: Like "This happened '2 months' ago"]
en: %1 month | %1 months
bg[0]: %1 месец
bg[1]: %1 месеца

[ctx: Like "This happened '3 weeks' ago"]
en: %1 week | %1 weeks
bg[0]: %1 седмица
bg[1]: %1 седмици

[ctx: Like "This happened '2 years' ago"]
en: %1 year | %1 years
bg[0]: %1 година
bg[1]: %1 години

[ctx: This combines a number of years and months to a timespan, like "This happened 3 years and 1 month" ago, where the first parameter is the formatted years string and the second one is the formatted months string]
en: %1 and %2
bg: %1 и %2

[ctx: @title]
en: Assign Macro
bg: Задаване на макрос

en: Select item for macro key <b>%1</b>
bg: Изберете елемент за клавиш на макро <b>%1</b>

en: Tag Item
bg: Задаване на етикет

en: Select tag for image
bg: Избиране на етикет за изображение

[ctx: @title:window]
en: Configure Category Image
bg: Настройки на категория на изображение

[ctx: @label:listbox As in 'select the tag category']
en: Category:
bg: Категория:

[ctx: @label:listbox As in 'select a tag']
en: Tag:
bg: Етикет:

[ctx: @label The current category image]
en: Current image:
bg: Текущо изображение:

[ctx: @label Preview of the new category imape]
en: New image:
bg: Ново изображение:

[ctx: @action:button As in 'Set the category image']
en: Set
bg: Задаване

en: Insufficient color depth for this filter
bg: Недостатъчна дълбочина на цвета за този филтър

en: [ zoom x%1 ]
bg: [ увеличение x%1 ]

en: Show the geographic position of this image on a map
bg: Показване на географското положение на това изображение на картата

en: Error playing media
bg: Грешка при възпроизвеждане на мултимедия

en: Type name of category and item
bg: Въведете името на категорията и елемента

en: Add New
bg: Добавяне на нови

en: Key
bg: Ключ

en: Tag
bg: Етикет

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear assignment
bg: Изчистване на задаването

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCategoryAndValue)
en: Dialog
bg: Диалог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TextLabel
bg: Текстов етикет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addNewTag)
en: Add new Tag
bg: Добавяне на нов етикет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
bg: Заглавие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Existing Assignments
bg: Съществуващи задавания

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as First Image in Stack
bg: Задаване като първо изображение в поредицата

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy image to ...
bg: Копиране на изображение в ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Link image to ...
bg: Създаване на връзка към изображение в ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
bg: Затваряне

[ctx: @title:inmenu]
en: Rotate
bg: Завъртане

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate clockwise
bg: Завъртане по часовниковата стрелка

[ctx: @action:inmenu]
en: Flip Over
bg: Обръщане на обратно

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate counterclockwise
bg: Завъртане обратно на часовниковата стрелка

[ctx: @title:inmenu As in 'skip 2 images']
en: Skip
bg: Пропускане

[ctx: @action:inmenu Go to first image]
en: First
bg: Първо

[ctx: @action:inmenu Go to last image]
en: Last
bg: Последно

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Next
bg: Показване на следващо

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Forward
bg: Пропускане на 10 напред

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Forward
bg: Пропускане на 100 напред

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Forward
bg: Пропускане на 1000 напред

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Previous
bg: Показване на предишно

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Backward
bg: Пропускане на 10 назад

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Backward
bg: Пропускане на 100 назад

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Backward
bg: Пропускане на 1000 назад

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Image
bg: Изтриване на изображение

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Image from Display List
bg: Премахване на изображение от списъка за показване

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom
bg: Мащаб

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
bg: Увеличаване

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
bg: Намаляване

[ctx: @action:inmenu]
en: Full View
bg: Пълен размер

[ctx: @action:inmenu]
en: Pixel for Pixel View
bg: Изглед пиксел по пиксел

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
bg: Превключване на пълен екран

[ctx: @title:inmenu]
en: Slideshow
bg: Прожекция

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slideshow
bg: Пускане на прожекция

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Faster
bg: По-бързо изпълняване

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slower
bg: По-бавно прожектиране

en: File not available
bg: Файлът не е наличен

[ctx: @action:inmenu Start video playback]
en: Play
bg: Старт

[ctx: @action:inmenu Pause video playback]
en: Pause
bg: Пауза

en: Tags and tokens locked
bg: Таговете и токените са заключени

en: Assigning tags
bg: Задаване на етикети

en: Assigning tokens
bg: Задаване на токени

en: Annotation mode: %1
bg: Режим на задаване на анотации: %1

[ctx: OSD for slideshow]
en: Ending Slideshow
bg: Спиране на прожекция

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop Slideshow
bg: Спиране на прожекцията

[ctx: OSD for slideshow]
en: Starting Slideshow<br/>%1 makes the slideshow faster<br/>%2 makes the slideshow slower
bg: Стартиране на прожекция<br/>%1 прави прожекцията по-бърза<br/>%2 прави прожекцията по-бавна

[ctx: @title]
en: Edit Image Description
bg: Редактиране на описание на изображение

[ctx: @label:textbox]
en: Image Description
bg: Описание на изображение

[ctx: @title:inmenu]
en: Seek
bg: Търсене

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes backward
bg: 10 минути назад

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute backward
bg: 1 минута назад

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds backward
bg: 10 секунди назад

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds backward
bg: 1 секунда назад

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds backward
bg: 100 милисекунди назад

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds forward
bg: 100 милисекунди напред

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds forward
bg: 1 секунда напред

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds forward
bg: 10 секунди напред

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute forward
bg: 1 минута напред

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes forward
bg: 10 минути напред

[ctx: @action:inmenu Stop video playback]
en: Stop
bg: Стоп

[ctx: @action:inmenu]
en: Use current frame in thumbnail view
bg: Използване на текущия кадър в изгледа на миниатюрите

[ctx: @action:inmenu Restart video playback.]
en: Restart
bg: Рестартиране

[ctx: @title:inmenu]
en: Filters
bg: Филтри

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Filters
bg: Премахване на всички филтри

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Grayscale Filter
bg: Прилагане на филтър за сиви скали

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Contrast Stretching Filter
bg: Прилагане на филтър за разтягане на контраста

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Histogram Equalization Filter
bg: Прилагане на филтър за изравняване на хистограмата

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Monochrome Filter
bg: Прилагане на монохромен филтър

en: <p>It seems that KPhotoAlbum previously crashed during video playback. On some platforms, this is a common problem with some video players.</p><p>Press <i>Continue</i> to let KPhotoAlbum try a different backend...</p>
bg: <p>Изглежда, че KPhotoAlbum преди се е сривал по време на възпроизвеждане на видео. На някои платформи това е често срещан проблем с някои видеоплейъри.</p><p>Натиснете <i>Продължаване</i>, за да позволите на KPhotoAlbum да опита различен бекенд...</p>

en: <p>Video backend that was interrupted: <tt>%1</tt></p><p>Video backend that will be used instead: <tt>%2</tt></p>
bg: <p>Видео бекенд, който е прекъснат: <tt>%1</tt></p><p>Видео бекенд, който ще бъде използван вместо това: <tt>%2</tt></p>

en: <p>KPhotoAlbum has tried out all available video backends, but every one crashed at some point.</p><p>Crash detection is now turned off.</p>
bg: <p>KPhotoAlbum изпробва всички налични видео сървъри, но всеки от тях се срива в даден момент.</p><p>Откриването на сривове вече е изключено.</p>

en: Annotate
bg: Анотиране

[ctx: @action:inmenu]
en: Help
bg: Помощ

[ctx: @action:inmenu]
en: Annotation Dialog
bg: Задаване на анотации

[ctx: @action:inmenu]
en: Add tag
bg: Добавяне на етикет

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Data from Previous Image
bg: Копиране на датата от предишното изображение

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Description
bg: Редактиране на описание

en: Annotation Mode
bg: Режим на задаване на анотации

[ctx: @action:inmenu]
en: Locked
bg: Заключени

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Tags
bg: Задаване на етикети

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Tokens
bg: Задаване на токени

en: Token %1
bg: Токен %1

en: Show...
bg: Показване...

en: Show
bg: Показване

en: Show Info Box
bg: Показване на данни

en: Show Label
bg: Показване на етикет

en: Show Description
bg: Показване на описание

en: Show Date
bg: Показване на дата

en: Show Time
bg: Показване на време

en: Show Filename
bg: Показване име на файла

en: Show Exif
bg: Показване на EXIF

en: Show Image Size
bg: Показване размер на изображението

en: Show Rating
bg: Показване на оценките
