kphotoalbum - en to da translation catalogue (479 entries)

en: tomorrow
da: i morgen

en: today
da: i dag

en: yesterday
da: i går

en: Description
da: Beskrivelse

en: Label and Dates
da: Etiket og datoer

en: Image Preview
da: Billedforhåndsvisning

en: Cancel
da: Annullér

en: Revert This Item
da: Vend dette element tilbage

en: Clear Form
da: Ryd formular

en: Options...
da: Indstillinger...

en: &Done
da: &Færdig

en: Continue &Later
da: Fortsæt se&nere

[ctx: @action:button]
en: &Search
da: &Søg

en: Label:
da: Etiket:

en: Label
da: Etiket

en: Date:
da: Dato:

en: Time:
da: Tid:

en: Use Fuzzy Date
da: Brug unøjagtig dato

[ctx: @info]
en: <para>In KPhotoAlbum, images can either have an exact date and time, or a <emphasis>fuzzy</emphasis> date which happened any time during a specified time interval. Images produced by digital cameras do normally have an exact date.</para><para>If you don't know exactly when a photo was taken (e.g. if the photo comes from an analog camera), then you should set <interface>Use Fuzzy Date</interface>.</para>
da: <para>I KPhotoAlbum kan billeder enten have en nøjagtig dato og klokkeslæt, eller en <emphasis>unøjagtig</emphasis> dato som ligger i et angivet tidsinterval. Billeder der er taget med digitale kameraer har normalt en nøjagtig dato.</para><para>Hvis du ikke ved præcis hvornår et foto blev taget (f.eks. hvis fotoet kommer fra et analogt kamera), bør du angive <interface>Brug unøjagtig dato</interface>.</para>

en: Minimum megapixels:
da: Mindste megapixel:

en: Rating:
da: Karakter:

en: Rating search mode:
da: Vurderingssøgning-tilstand

en: File Name Pattern:
da: Filnavn-mønster:

en: File Name Pattern
da: Filnavn-mønster

en: Search only for RAW files
da: Søg kun efter RAW-filer

[ctx: @title:window title of the 'find images' window]
en: Search
da: Søg

en: Done
da: Færdig

en: Save Current Window Setup
da: Gem denne opsætning af vinduet

en: Reset layout
da: Nulstil layout

en: Sort Alphabetically (Tree)
da: Sortér alfabetisk (træ)

en: Sort Alphabetically (Flat)
da: Sortér alfabetisk (fladt)

en: Sort by Date
da: Sortér efter dato

en: <p>You have just opened the advanced search dialog; to get the most out of it, it is suggested that you read the section in the manual on <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">advanced searching</a>.</p><p>This dialog is also used for typing in information about images; you can find extra tips on its usage by reading about <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">typing in</a>.</p>
da: <p>Du har netop åbnet for dialogen til avanceret søgning, for at få det meste ud af det, foreslås det at du læser afsnittet i manualen om <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">avanceret søgning</a>.</p><p>Denne dialog bruges også til at indskrive information om billeder, du kan finde ekstra tip om brugen ved at læse om  <a href="help:/kphotalbum/chp-typingIn.html">indskrivning</a>.</p>

en: <p>You have just opened one of the most important windows in KPhotoAlbum; it contains lots of functionality which has been optimized for fast usage.</p><p>It is strongly recommended that you take 5 minutes to read the <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">documentation for this dialog</a></p>
da: <p>Du har netop åbnet et af de vigtigste vinduer i KPhotoAlbum, det indeholder masser af funktionalitet som er blevet optimeret til hurtig brug.</p><p>Det anbefales kraftigt at du bruger 5 minutter på at læse <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">dokumentationen for denne dialog</a></p>

en: Sort Most Recently Used
da: Sortér senest brugte

en: Toggle Sorting
da: Skift sortering

en: Toggle Showing Selected Items Only
da: Slå vis kun markerede elementer til/fra

en: Annotate Next
da: Beskriv næste

en: Annotate Previous
da: Beskriv forrige

en: OK dialog
da: OK-dialog

en: Copy tags from previous image
da: Kopiér mærker fra forrige billede

en: Rotate counterclockwise
da: Rotér mod uret

en: Rotate clockwise
da: Rotér med uret

en: Toggle fullscreen preview
da: Slå forhåndsvisning i fuldskærm til/fra

en: or
da: eller

en: and
da: og

en: Sort by date
da: Sortér efter dato

en: Show only selected Ctrl+S
da: Vis kun markerede Ctrl+S

en: No Item Selected
da: Intet element markeret

en: Delete
da: Slet

en: Rename...
da: Omdøb...

en: <b>Sorting</b>
da: <b>Sortering</b>

en: Usage
da: Brug

en: Alphabetical (Flat)
da: Alfabetisk (fladt)

en: Alphabetical (Tree)
da: Alfabetisk (træ)

en: <p>Do you really want to delete "%1"?<br/>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</p>
da: <p>Vil du virkelig slette "%1"?<br/>Sletning af dette element vil fjerne al information om det fra ethvert billede der indeholder elementet.</p>

en: Really Delete %1?
da: Vil du virkelig slette %1?

en: Enter new name:
da: Angiv nyt navn:

en: <p>Do you really want to rename "%1" to "%2"?<br/>Doing so will rename "%3" on any image containing it.</p>
da: <p>Vil du virkelig omdøbe "%1" til "%2"?<br/>Hvis du gør det vil "%3" blive omdøbt på ethvert billede der indeholder det.</p>

en: Extracting Thumbnail
da: Udtrækker miniature

en: Extract Video Thumbnail
da: Udtræk videominiature

en: Read Video Length
da: Læs videoens længde

en: Search for videos without length information
da: Søg efter videoer uden længde information

en: Searching for videos without video thumbnails
da: Søger efter videoer uden videominiaturer

en: Not Started
da: Ikke startet

[ctx: @title:column Background job id]
en: ID
da: Id

[ctx: @title:column Background job title]
en: Title
da: Titel

[ctx: @title:column Additional information on background job]
en: Details
da: Detaljer

[ctx: @title:column Elapsed time]
en: Elapsed
da: Forløbet

en: Continue
da: Fortsæt

en: <p>Active jobs: %1<br/>Pending jobs: %2<hr/><br/>Color codes:<ul><li><b>blinking green</b>: Active background jobs</li><li><b>gray</b>: No active jobs</li><li><b>solid yellow</b>: Job queue is paused</li><li><b>blinking yellow</b>: Job queue is paused for background jobs, but is executing a foreground job (like extracting a thumbnail for a video file, which is currently shown in the thumbnail viewer)</li></ul></p>
da: <p>Aktive job: %1<br/>Forestående job: %2<hr/><br/>Farvekoder:<ul><li><b>blinkende grøn</b>: Aktive baggrundsjob</li><li><b>grå</b>: Ingen aktive job</li><li><b>fast gul</b>: Jobkøen er på pause</li><li><b>blinkende gul</b>: Jobkøen er på pause for baggrundsjob, men kører et forgrundsjob (såsom at udtrække en miniature for en videofil, som aktuelt vises i miniaturevisningen)</li></ul></p>

[ctx: As in No persons, no locations etc.]
en: None
da: Ingen

[ctx: As in no other persons, or no other locations.]
en: No other
da: Ingen anden

[ctx: @item:intable number of images with a specific tag.]
en: 1 image | %1 images
da[0]: 1 billede
da[1]: %1 billeder

[ctx: @item:intable number of videos with a specific tag.]
en: 1 video | %1 videos
da[0]: 1 video
da[1]: %1 videoer

en: Images
da: Billeder

en: Videos
da: Videoer

en: Start Date
da: Startdato

en: End Date
da: Slutdato

[ctx: As in 'all pictures'.]
en: All
da: Alle

en: Exif Info
da: Exif-info

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
da: Søg

en: Untagged Images
da: Ikke-mærkede billeder

en: Show Thumbnails
da: Vis miniaturer

en: Search did not match any images or videos.
da: Søgningen matchede ikke nogen billeder eller videoer.

en: Empty Search Result
da: Tomt søgeresultat

[ctx: Breadcrumb denoting that we 'browsed' to a search result.]
en: search
da: søg

en: <p>You have not yet configured which tag to use for indicating untagged images.</p><p>Please follow these steps to do so:<ul><li>In the menu bar choose <b>Settings</b></li><li>From there choose <b>Configure KPhotoAlbum</b></li><li>Now choose the <b>Categories</b> icon</li><li>Now configure section <b>Untagged Images</b></li></ul></p>
da: <p>Du har endnu ikke indstillet hvilket mærke der skal bruges til at indikere ikke-mærkede billeder.</p><p>Følg disse trin for at gøre det: <ul><li>Vælg <b>Indstillinger</b> i menulinjen</li><li>Vælg der <b>Indstil KPhotoAlbum</b></li><li>Vælg så ikonet <b>Kategorier</b></li><li>Indstil så sektionen <b>Ikke-mærkede billeder</b></li></ul></p>

en: Feature has not been configured
da: Funktioner er ikke blevet indstillet

en: Move Items
da: Flyt elementer

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Show Ranges
da: Vis områder

en: Show Resolution Indicator
da: Vis opløsningsindikering

[ctx: @info:status images that fall in the given date range]
en: 1 exact | %1 exact
da[0]: 1 nøjagtig
da[1]: %1 nøjagtige

[ctx: @info:status additional images captured in a date range that overlaps with the given date range,]
en:  + 1 range |  + %1 ranges
da[0]:  + 1 interval
da[1]:  + %1 intervaller

[ctx: @info:status total image count]
en:  = 1 total |  = %1 total
da[0]:  = 1 i alt
da[1]:  = %1 i alt

[ctx: @info:status image count]
en: %1 image/video | %1 images/videos
da[0]: %1 billede/video
da[1]: %1 billeder/videoer

en: 1 Year
da: 1 år

en: 1 Month
da: 1 måned

en: 1 Week
da: 1 uge

en: 1 Day
da: 1 dag

en: 2 Hours
da: 2 timer

en: 10 Minutes
da: 10 minutter

en: Error when saving image '%1'.
da: Fejl under gemning af billedet "%1".

en: Error Saving Image
da: Fejl under gemning af billede

[ctx: Abbreviated month name]
en: may
da: maj

[ctx: Abbreviated month name]
en: oct
da: okt

en: Loading information from images
da: Indlæser information fra billeder

en: Media Type
da: Medietype

en: <p><b>Loading information from new files</b></p><p>Depending on the number of images, this may take some time.<br/>However, there is only a delay when new images are found.</p>
da: <p><b>Indlæser information fra nye filer</b></p><p> Dette kan tage et stykke tid afhængig af antallet af billeder.<br/>Dette er imidlertid kun en forsinkelse når nye billeder bliver fundet.</p>

en: <p><b>Calculating checksum for %1 file</b></p> | <p><b>Calculating checksums for %1 files</b></p>
da[0]: <p><b>Beregner tjeksum for %1 fil</b></p>
da[1]: <p><b>Beregner tjeksummer for %1 filer</b></p>

en: <p>By storing a checksum for each image KPhotoAlbum is capable of finding images even when you have moved them on the disk.</p>
da: <p>Ved at opbevare en tjeksum for hvert billede kan KPhotoAlbum finde billeder selv når du har flyttet dem på disken.</p>

en: Following files could not be read:
da: Følgende filer kunne ikke læses:

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
da: Ingen %1

en: not
da: ikke

[ctx: As in no other persons, or no other locations. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No other %1
da: Ingen andre %1

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
da: Mappe

en: Tokens
da: Symboler

en: Images/Videos Are Not Sorted
da: Billeder/videoer er ikke sorterede

en: Not All Images Have Size Information
da: Ikke alle billeder har størrelsesinformation

en: No default setup file found
da: Ingen standard opsætningsfil fundet

en: People
da: Mennesker

en: Places
da: Steder

note: i18n("Events"))
en: Events
da: Begivenheder

en: Error Running Demo
da: Fejl ved kørsel af demo

en: Unable to open '%1' for reading
da: Kunne ikke åbne "%1" til læsning

en: Error in file %1: No elements found
da: Fejl i filen %1: Ingen elementer fundet

en: Error in file %1: expected 'KPhotoAlbum' as top element but found '%2'
da: Fejl i filen %1: Forventede "KPhotoAlbum" som øverste element, men fandt "%2"

en: <p>Could not save the image database to XML.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
da: <p>Kunne ikke gemme billeddatabasen til XML.</p>Filen %1 kunne ikke åbnes pga. følgende fejl: %2

en: Error creating zip file %1
da: Fejl ved oprettelse af zip-filen %1

en: Error writing file %1 to zip file %2
da: Fejl under skrivning af filen %1 til zip-filen %2

en: IPTC character set:
da: IPTC-tegnsæt:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Group:
da: Gruppe:

en: Update image date
da: Opdatér billeddato

en: Affected Files
da: Påvirkede filer

en: Override image dates
da: Tilsidesæt billeddatoer

en: Settings
da: Indstillinger

en: Focal Length
da: Brændvidde

[ctx: As in 'A range from x to y']
en: to
da: til

en: Camera
da: Kamera

en: Lens
da: Objektiv

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Iso setting
da: ISO-indstilling

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
da: sek.

en: 1 second
da: 1 sekund

en: Exposure time
da: Eksponeringstid

en: Exposure Program
da: Eksponeringsprogram

en: Orientation
da: Orientering

en: Metering Mode
da: Måletilstand

en: Contrast
da: Kontrast

en: Sharpness
da: Skarphed

en: Saturation
da: Mætning

en: No cameras found in the database
da: Ingen kameraer fundet i databasen

en: Generating images for HTML page
da: Genererer billeder for HTML-side

en: Error copying %1 to %2
da: Fejl ved kopiering af %1 til %2

en: <a href="%1">prev</a>
da: <a href="%1">forr.</a>

en: prev
da: forr.

en: <a href="index-%1.html">index</a>
da: <a href="index-%1.html">indeks</a>

en: <a href="%1">next</a>
da: <a href="%1">næste</a>

en: next
da: næste

en: Could not create file '%1'.
da: Kunne ikke oprette filen "%1".

en: Could Not Create File
da: Kunne ikke oprette fil

en: <p>Unable to copy %1 to %2</p>
da: <p>Kan ikke kopiere %1 til %2</p>

en: Unable to write image '%1'.
da: Kan ikke skrive billedet "%1".

en: Date
da: Dato

[ctx: @title:window]
en: HTML Export
da: HTML-eksport

en: Content
da: Indhold

en: Page title:
da: Sidetitel:

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Create .kim export file
da: Lav .kim eksportfil

en: What to Include
da: Hvad der skal inkluderes

en: Thumbnail size:
da: Miniaturestørrelse:

en: Number of columns:
da: Antal kolonner:

en: Theme:
da: Tema:

en: Theme Description
da: Beskrivelse af tema

en: Image Sizes
da: Billedstørrelser

en: Full size
da: Fuld størrelse

en: Destination
da: Mål

en: You must select at least one resolution.
da: Du skal vælge mindst én opløsning.

en: Could not find any themes - this is very likely an installation error
da: Kunne ikke finden nogen temaer - dette er sandsynligvis en installationsfejl

en: More than one theme is set as default, using theme %1
da: Mere end ét tema er sat som standard, bruger temaet %1

[ctx: This is to show the author of the theme. E.g. copyright character (&#169;) by itself will work fine on this context if no proper word is available in your language.]
en: by
da: af

en: Failed to start
da: Kunne ikke starte

en: Crashed
da: Brød sammen

en: Timedout
da: Tidsudløb

en: Read error
da: Læsefejl

en: Write error
da: Skrivefejl

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: <p>Error when extracting video thumbnails.<br/>Error was: %1</p>
da: <p>Fejl ved udtrækning af videominiaturer.<br/>Fejlen var: %1</p>

en: Building thumbnails
da: Bygger miniaturer

en: How to Handle Images
da: Hvordan billeder skal håndteres

en: Include in .kim file
da: Inkludér i .kim-fil

en: Do not copy files, only generate .kim file
da: Kopiér ikke filer, generér kun .kim-filen

en: Automatically copy next to .kim file
da: Automatisk kopi ved siden af .kim-fil

en: Hard link next to .kim file
da: Hårdt link til .kim-fil

en: Symbolic link next to .kim file
da: Symbolsk link til næste .kim-fil

en: Compress export file
da: Komprimér eksportfil

en: Generate thumbnails
da: Generér miniaturer

en: Limit maximum image dimensions to:
da: Begræns maksimale billeddimensioner til:

en: <p>If your images are stored in a non-compressed file format then you may check this; otherwise, this just wastes time during import and export operations.</p><p>In other words, do not check this if your images are stored in jpg, png or gif; but do check this if your images are stored in tiff.</p>
da: <p>Hvis dine billeder bliver opbevaret i et ikke-komprimeret filformat, så kan du afkrydse dette, ellers er det blot spild af tid under import- og eksport-operationer.</p><p>Med andre ord, afkryds ikke dette hvis dine billeder opbevares som jpg, png eller gif, men gør det hvis dine billeder opbevares som tiff.</p>

en: <p>Generate thumbnail images</p>
da: <p>Generér miniaturer</p>

en: <p>With this option you may limit the maximum dimensions (width and height) of your images. Doing so will make the resulting export file smaller, but will of course also make the quality worse if someone wants to see the exported images with larger dimensions.</p>
da: <p>Med dette valg kan du begrænse den maksimale dimension (bredde og højde) for dine billeder. Dette vil gøre den resulterende eksportfil mindre, men vil naturligvis også gøre kvaliteten dårligere hvis nogen ønsker at se de eksporterede billeder i større dimensioner.</p>

en: <p>When exporting images, bear in mind that there are two things the person importing these images again will need:<br/>1) meta information (image content, date etc.)<br/>2) the images themselves.</p><p>The images themselves can either be placed next to the .kim file, or copied into the .kim file. Copying the images into the .kim file works well for a recipient who wants all, or most of those images, for example when emailing a whole group of images. However, when you place the images on the Web, a lot of people will see them but most likely only download a few of them. It works better in this kind of case, to separate the images and the .kim file, by place them next to each other, so the user can access the images s/he wants.</p>
da: <p>Ved eksport af billeder behøver den som importerer billederne igen to ting:<br/>1) metainformation (hvem som er på billederne, osv.)<br/>2) selve billederne.</p><p>Selve billederne kan enten placeres ved siden af .kim-filen, eller kopieres ind i .kim-filen. At kopiere filerne ind i .kim-filen kan være den rigtige løsning, hvis du vil sende billederne som e-mail til nogen som formodentlig vil have alle billederne. På den anden side, hvis du lægger billederne på nettet, og mange vil se dem men formodentlig kun hente nogle få af dem, er det bedre at placere billederne ved siden af .kim-filen således at brugeren kan tilgå præcis de billeder han ønsker.</p>

en: Error creating zip file
da: Fejl ved oprettelse af zip-fil

en: &Cancel
da: &Annullér

en: Creating index file
da: Opret indeksfil

en: Creating thumbnails
da: Laver miniaturer

en: Copying image files
da: Kopierer billedfiler

en: Error writing file %1
da: Fejl under skrivning af filen %1

en: <p>Other KPhotoAlbum users may now load the import file into their database, by choosing <b>import</b> in the file menu.</p><p>If they find it on a web site, and the web server is correctly configured, all they need to do is simply to click it from within konqueror. To enable this, your web server needs to be configured for KPhotoAlbum. You do so by adding the following line to <b>/etc/httpd/mime.types</b> or similar:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>This will make your web server tell konqueror that it is a KPhotoAlbum file when clicking on the link, otherwise the web server will just tell konqueror that it is a plain text file.</p>
da: <p>Andre brugere af KPhotoAlbum kan nu indlæse importfilen i deres database, ved at vælge <b>importér</b> i filmenuen.</p><p>Hvis de finder det på en netside, og internetserveren er rigtigt indstillet, er alt de behøver at gøre blot at klikke på den indefra konqueror. For at aktrivere dette, skal din internetserver være indstillet for KPhotoAlbum. Du gør dette ved at tilføje følgende linje til <b>/etc/httpd/mime.types</b> eller lignende:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>Dette vil få din internetserver til at fortælle konqueror at det er en KPhotoAlbum-fil når der klikkes på linket, ellers vil internetserveren blot fortælle konqueror at det er en almindelig tekstfil.</p>

en: How to Use the Export File
da: Hvordan eksportfilen bruges

en: Unable to create temporary file
da: Kan ikke oprette midlertidig fil

en: <p>XML file did not specify the source of the images, this is a strong indication that the file is corrupted</p>
da: <p>XML-filen angav ikke kilden for billederne, dette er en stærk indikation af at filen er i stykker</p>

[ctx: @title:tab introduction page]
en: Introduction
da: Introduktion

en: Select All
da: Markér alt

en: Deselect All
da: Fravælg alle

en: Select Which Images to Import
da: Vælg hvilke billeder der skal importeres

en: Destination of images:
da: Mål for billeder:

en: Destination of Images
da: Mål for billeder

en: Match Categories
da: Match kategorier

en: How to resolve clashes
da: Hvordan konflikter skal løses

en: Error when writing image %1
da: Fejl ved skrivning af billedet %1

en: Updating Database
da: Opdaterer databasen

en: Cannot copy from any of the following locations:
da: Kan ikke kopiere fra nogen af følgende placeringer:

en: Key in file
da: Nøgle i fil

en: Key in your database
da: Nøgle i din database

en: Unable to open '%1' for reading.
da: Kan ikke åbne "%1" til læsning.

en: Error Importing Data
da: Fejl ved import af data

en: Error reading index.xml file from %1; it is likely that the file is broken.
da: Fejl ved læsning af index.html fra %1. Filen er sandsynligvis defekt.

en: No thumbnail existed in export file for %1
da: Ingen miniature fandtes i eksportfilen for %1

en: No image existed in export file for %1
da: Intet billede fandtes i eksportfilen for %1

en: One image from the import file, has the same MD5 sum as an image in the Database, how should that be resolved? | %1 images from the import file, have the same MD5 sum as images in the Database, how should that be resolved?
da[0]: Et billede fra importfilen har samme MD5-sum som en billedfil i databasen. Hvordan skal det løses?
da[1]: %1 billeder fra importfilen har samme MD5-sum som billedfiler i databasen. Hvordan skal det løses?

en: Use data from
    Import File
da: Brug data fra
    importfilen

en: Use data from
    Database
da: Brug data fra
    databasen

en: Merge data
da: Sammenflet data

en: Date and Time
da: Dato og klokkeslæt

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
da: Privatliv

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
da: &Vedligeholdelse

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Trust Time Stamps?
da: Stol på tidsstempler?

en: KDE Photo Album
da: Fotoalbum til KDE

en: Some very useful features to improve workflow
da: Nogle meget nyttige funktioner for at forbedre arbejdsgangen

en: Patch to sort items in option listboxes
da: Rettelse til at sortere elementer i tilvalgs-listebokse

en: Tremendous help with the English text in the application.
da: Enorm hjælp med den engelske tekst i programmet.

en: Developing an Icon for KPhotoAlbum
da: Udvikling af et ikon til KPhotoAlbum

en: Stack images with identical MD5 sum
da: Stabl billeder med identisk MD5-sum

en: Stack images based on file version detection
da: Stabl billeder baseret på filversion-detektering

en: Original to top
da: Original øverst

[ctx: Unit suffix on a QSpinBox; note the space at the beginning.]
en:  seconds
da:  sekunder

en: AutoStacking Options
da: Indstillinger for autostabling

en: Include matching image to appropriate stack (if one exists)
da: Medtag matchende billede til passende stak (hvis den findes)

en: Unstack images from their current stack and create new one for the matches
da: Afstabl billeder fra deres aktuelle stak og opret en ny til de matchende billeder

en: Skip images that are already in a stack
da: Skip billeder der allerede er i en stak

en: Show Category Editor
da: Vis kategorieditor

en: Make Category Image
da: Lav kategoribillede

en: Removing 1 item | Removing %1 items
da[0]: Fjerner 1 element
da[1]: Fjerner %1 elementer

en: Selected item will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the file on disk? | Selected %1 items will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the files on disk?
da[0]: Det valgte element vil blive fjernet fra databasen.<br/>Hvad vil du gøre med filen på disken?
da[1]: De valgte %1 elementer vil blive fjernet fra databasen.<br/>Hvad vil du gøre med filerne på disken?

en: Move file to Trash | Move %1 files to Trash
da[0]: Flyt fil til papirkurv
da[1]: Flyt %1 filer til papirkurv

en: Delete file from disk | Delete %1 files from disk
da[0]: Slet fil fra disk
da[1]: Slet %1 filer fra disk

en: Only remove the item from database | Only remove %1 items from database
da[0]: Fjern kun elementet fra databasen
da[1]: Fjern kun %1 elementer fra databasen

en: Merge these images
da: Sammenflet disse billeder

en: Move to &trash
da: Flyt fil &til papirkurv

en: &Delete from disk
da: S&let fil fra disk

en: &Block from database
da: &Blokér fra database

en: Select &All
da: Markér &alt

en: Select &None
da: Markér i&ngen

en: %1 of %2 selected
da: %1 ud af %2 markeret

en: No duplicates found
da: Ingen dobbeltgængere fundet

en: Current Item
da: Aktuelt element

en: All Selected Items
da: Alle markerede elementer

en: Copy and Open
da: Kopiér og åbn

en: Open With...
da: Åbn med...

en: Your Command Line
da: Din kommandolinje

en: Invoke External Program
da: Kald eksternt program

[ctx: Feature available]
en: Yes
da: Ja

en: Showing 1 thumbnail | Showing %1 thumbnails
da[0]: Viser 1 miniature
da[1]: Viser %1 miniaturer

en: Total: %1
da: I alt: %1

en: 1 match | %1 matches
da[0]: 1 fund
da[1]: %1 fund

en: Which Images and Videos to Display
da: Hvilke billeder og videoer der skal vises

en: Search for images and videos with a valid date but an invalid time stamp
da: Søg efter billeder og videoer med gyldig dato men ugyldigt tidsstempel

en: Search for images and videos missing date and time
da: Søg efter billeder og videoer som mangler dato og klokkeslæt

en: Search for images and videos with only partial dates (like 1971 vs. 11/7-1971)
da: Søg efter billeder og videoer med delvis dato (såsom 1971 i modsætning til 1971-11-07)

en: <h1>Here you may see the date changes for the displayed items.</h1>
da: <h1>Her kan du se ændringer af dato for de viste elementer.</h1>

en: <p>Enter your command to run below:</p><p><i>%all will be replaced with a file list</i></p>
da: <p>Angiv kommandoen du vil have kørt nedenfor:</p><p><i>%all vil blive erstattet med en filliste</i></p>

en: <h1>Statistics</h1>
da: <h1>Statistik</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
da: Kategori

en: # of Items
da: # elementer

en: Tags Totals
da: Mærker i alt

en: Tags Per Picture
da: Mærker pr. billede

en: Tag indication completed annotation
da: Mærke til indikation af gennemført beskrivelse

en: If you use a specific tag to indicate that an image has been tagged, then specify it here.
da: Hvis du bruger et specifikt mærke til at indikere at et billede er blevet mærket, så angiv det her.

en: Category:
da: Kategori:

en: Tag:
da: Mærke:

[ctx: @item:inlistbox meaning 'no category']
en: None
da: Ingen

[ctx: As in 'all images']
en: All
da: Alle

en: Total
da: I alt

en: Select tokens to remove from all images and videos:
da: Vælg værdier som skal fjernes fra alle billeder og videoer:

en: Select None
da: Vælg ingen

en: <h1>Welcome to KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum is a powerful free tool to archive, tag and manage your photos and videos. It will not modify or change your precious files, it only indexes them and lets you easily find and manage your photos and videos.</p><p>Start by showing KPhotoAlbum where your photos are by pressing on Create My Own Database. Select this button also if you have an existing KPhotoAlbum database that you want to start using again.</p><p>If you feel safer first trying out KPhotoAlbum with prebuilt set of images, press the Load Demo button.</p>
da: <h1>Velkommen til KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum er et kraftfuldt, frit værktøj til at arkivere, mærke og håndtere dine fotos og videoer. Det vil ikke redigere eller ændre dine værdifulde filer, det indekserer dem blot og lader dig finde håndtere dine fotos og videoer.</p><p>Start med at vise KPhotoAlbum hvor dine fotos er ved trykke på Opret min egen database. Vælg også denne knap hvis du har en eksisterende KPhotoAlbum-database som du vil bruge igen.</p><p>Hvis du føler dig mere tryg ved først at prøve KPhotoAlbum med et sæt billeder der er opbygget på forhånd, så tryk på knappen Indlæs demo.</p>

en: Create My Own Database...
da: Opret min egen database...

en: Load Demo
da: Indlæs demo

en: Check My Feature Set
da: Kør funktionstjek

en: Feature Check
da: Funktionstjek

en: Congratulations: all dynamic features have been enabled.
da: Tillykke: Alle dynamiske funktioner er aktiverede.

en: Searching for New Files
da: Søger efter nye filer

en: Do you want to save the changes?
da: Vil du gemme ændringerne?

en: Some of the selected images already belong to a stack. Do you want to remove them from their stacks and create a completely new one?
da: Nogle af de markerede billeder hører allerede til en stak. Vil du fjerne dem fra deres stakke og oprette en helt ny?

en: Unknown error, stack creation failed.
da: Ukendt fejl, oprettelse af stak mislykkedes.

en: Stacking Error
da: Stakfejl

en: No item is selected.
da: Intet element er markeret.

en: No Selection
da: Ingen markering

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Saving... Done
da: Gemmer... Færdig

en: There are no images to be shown.
da: Der er ingen billeder at vise.

en: Generate HTML...
da: Generér HTML...

en: Import...
da: Importér...

en: Export/Copy Images...
da: Eksportér/kopiér billeder...

en: Open List of Files...
da: Åbn liste over filer...

en: Annotate Individual Items
da: Beskriv de enkelte elementer

en: Annotate Multiple Items at a Time
da: Beskriv flere elementer ad gangen

en: Merge Images into a Stack
da: Sammenflet billeder i en stak

en: Remove Images from Stack
da: Fjern billeder fra stak

en: Set as First Image in Stack
da: Sæt som første billede i stakken

en: View
da: Vis

en: View (In New Window)
da: Vis (i nyt vindue)

en: Run Slide Show
da: Kør diasshow

en: Run Randomized Slide Show
da: Kør diasshow i tilfældig rækkefølge

en: Collapse all stacks
da: Fold alle stakke sammen

en: Expand all stacks
da: Fold alle stakke ud

en: Show &Oldest First
da: Vis æ&ldste først

en: Show &Newest First
da: Vis &nyeste først

en: Sort Selected by Date && Time
da: Sortér markerede efter dato og klokkeslæt

en: Jump to Context
da: Gå til kontekst

en: Lock Images
da: Lås billeder

en: Unlock
da: Lås op

en: Lock Away All Other Items
da: Lås alle øvrige elementer væk

en: Lock Away Current Set of Items
da: Lås nuværende sæt af elementer væk

en: Configure Current View
da: Indstil aktuel visning

en: Tree
da: Træ

en: Tree with User Icons
da: Træ med brugerikoner

en: Icons
da: Ikoner

en: Show Tooltips in Thumbnails Window
da: Vis værktøjstips i miniaturevinduet

en: Display Images and Videos Not on Disk
da: Vis billeder og videoer ikke på disken

en: Display Images and Videos with Incomplete Dates...
da: Vis billeder og videoer med ufuldstændig dato...

en: Rescan for Images and Videos
da: Genscan for billeder og videoer

en: Recreate Exif Search Database
da: Genopret EXIF-søgedatabase

en: Automatically Stack Selected Images...
da: Stabl markerede billeder automatisk

en: Build Thumbnails
da: Byg miniaturer

en: Enable All Messages
da: Aktivér alle beskeder

en: Run KPhotoAlbum Demo
da: Kør demo af KPhotoAlbum

en: KPhotoAlbum Feature Status
da: Status for funktioner i KPhotoAlbum

en: Show Demo Videos
da: Vis demovideoer

en: Auto saving....
da: Auto-gemmer....

en: Auto saving.... Done
da: Autogemmer.... Færdig

en: General
da: Generelt

en: Viewer
da: Fremviser

en: Annotation Dialog
da: Beskrivelsesdialog

en: Thumbnail View
da: Miniaturevisning

en: <p>Really enable all message boxes where you previously checked the do-not-show-again check box?</p>
da: <p>Vil du virkelig aktivere alle beskedfelter hvor du tidligere markerede afkrydsningsfeltet vis-ikke-igen?</p>

en: <p>KPhotoAlbum hit an internal error (missing plug-in menu in MainWindow::Window::setupPluginMenu). This indicate that you forgot to do a make install. If you did compile KPhotoAlbum yourself, then please run make install. If not, please report this as a bug.</p><p>KPhotoAlbum will continue execution, but it is not entirely unlikely that it will crash later on due to the missing make install.</p>
da: <p>KPhotoAlbum mødte en intern fejl (manglende plugin i MainWindow::Window::setupPluginMenu). Dette indikerer at du glemte at udføre "make install". Hvis du selv oversatte KPhotoAlbum, så prøv  at køre "make install". Hvis ikke, så rapportér dette som en programfejl.</p><p>KPhotoAlbum vil fortsætte kørslen, men det er ikke usandsynligt at det vil bryde sammen senerepga. manglende "make install".</p>

en: Internal Error
da: Intern fejl

en: Open List of Files
da: Åbn liste over filer

en: No images matching your input were found.
da: Ingen billeder som matcher dine input blev fundet.

en: No Matches
da: Ingen fund

en: Share
da: Del

en: Name
da: Navn

en: New
da: Ny

en: Rename
da: Omdøb

en: Icon:
da: Ikon:

en: Preferred view:
da: Foretrukken visning:

en: List View
da: Listevisning

en: List View with Custom Thumbnails
da: Listevisning med egne miniaturebilleder

en: Icon View
da: Ikonvisning

en: Icon View with Custom Thumbnails
da: Ikonvisning med egne miniaturebilleder

en: Auto save every:
da: Auto-gem hver:

en: Number of backups to keep:
da: Antal sikkerhedskopier der skal beholdes:

en: Infinite
da: Uendelig

en: Character set for image metadata:
da: Tegnsæt til billedmetadata:

en: New File Searches
da: Nye filsøgninger

en: Search for new images and videos on startup
da: Søg efter nye billeder og videoer ved start

en: Ignore file extensions when searching for new images and videos
da: Ignorér filendelser ved søgning efter nye billeder og videoer

en: Skip symbolic links when searching for new images
da: Skip symbolske links ved søgning efter nye billeder

en: Do not read RAW files if a matching JPEG/TIFF file exists
da: Læs ikke RAW-filer hvis tilsvarende JPEG-/TIFF-filer findes

en: Directories to exclude from new file search:
da: Mapper der skal udelades fra søgning efter nye filer:

en: <p>KPhotoAlbum is capable of searching for new images and videos when started, this does, however, take some time, so instead you may wish to manually tell KPhotoAlbum to search for new images using <b>Maintenance->Rescan for new images</b></p>
da: <p>KPhotoAlbum har mulighed for selv at søge efter nye videoer og billeder ved start. Dette tager dog et stykke tid, så i stedet kan du ville bede KPhotoAlbum om at søge efter nye billeder manuelt med <b>Vedligehold -> Søg efter billeder igen</b></p>

en: <p>KPhotoAlbum will normally search new images and videos by their file extension. If this option is set, <em>all</em> files neither in the database nor in the block list will be checked by their Mime type, regardless of their extension. This will take significantly longer than finding files by extension!</p>
da: <p>KPhotoAlbum vil normalt søge efter nye billeder og videoer ud fra deres filendelse. Hvis denne indstilling er aktiveret, vil <em>alle</em> filer som hverken er i databasen eller i blokeringslisten blive tjekket ud fra deres MIME-type, uanset deres filendelse. Dette vil tage markant længere tid end at finde filer ud fra filendelsen!</p>

en: <p>Directories defined here (separated by comma <tt>,</tt>) are skipped when searching for new photos. Thumbnail directories of different tools should be configured here. E.g. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>
da: <p>Mapper der er angivet her (adskilt med komma <tt>,</tt>) skippes ved søgning efter nye fotos. Miniaturemapper for diverse værktøjer bør konfigureres her, f.eks. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>

en: File Version Detection Settings
da: Indstillinger for detektion af filversion

en: Try to detect multiple versions of files
da: Prøv at detektere flere versioner af filer

en: File versions search regexp:
da: Reg. udtr. til søgning efter filversioner:

en: Original file replacement text:
da: Erstatningstekst til oprindelig fil:

en: Automatically stack new versions of images
da: Stabl nye versioner af billeder automatisk

en: <p>A perl regular expression that should match a modified file. <ul><li>A dot matches a single character (<tt>\.</tt> matches a dot)</li>   <li>You can use the quantifiers <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt>, or you can     match multiple occurrences of an expression by using curly brackets (e.g. <tt>e{0,1}</tt> matches 0 or 1 occurrences of the character "e").</li>   <li>You can group parts of the expression using parenthesis.</li> </ul>Example: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>
da: <p>Et regulært udtryk i perl som skal matche en ændret fil. <ul><li>Et punktum matcher et enkelttegn (<tt>\.</tt> matcher et punktum)</li>   <li>Du kan bruge <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt> til kvantificering, eller du kan matche flere forekomster af et udtryk ved at bruge tuborg-klammer (f.eks. matcher <tt>e{0,1}</tt> 0 eller 1 forekomst af bogstavet "e").</li>   <li>Du kan gruppere dele af udtrykket med parentes.</li> </ul>Eksempel: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>

[ctx: Configure the feature to make a copy of a file first and then open the copied file with an external application]
en: Copy File and Open with an External Application
da: Kopiér fil og åbn med et eksternt program

en: Copy file search regexp:
da: Reg. udtr. til kopiering af filer:

en: Copy file replacement text:
da: Erstatningstekst til filkopiering:

en: <p>KPhotoAlbum can make a copy of an image before opening it with an external application. This configuration defines how the new file is named.</p><p>The regular expression defines the part of the original file name that is replaced with the <i>replacement text</i>. E.g. regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> and replacement text <i>"-mod.\1"</i> would copy test.jpg to test-mod.jpg and open the new file in selected application.</p>
da: <p>KPhotoAlbum kan lave en kopi af et billede før det åbnes med et eksternt program. Denne konfiguration definerer hvad den ny fil kaldes.</p><p>Det regulære udtryk definerer den del af det oprindelige filnavn som erstattes med <i>erstatningsteksten</i>. For eksempel vil regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> og erstatningstekst <i>"-mod.\1"</i> kopiere test.jpg til test-mod.jpg og åbne den ny fil i det valgte program.</p>

en: Hard Disk
da: Harddisk

en: Network
da: Netværk

en: Loading New Images
da: Indlæser nye billeder

en: Trust image dates:
da: Stol på billeddatoer:

[ctx: As in 'always trust image dates']
en: Always
da: Altid

[ctx: As in 'ask whether to trust image dates']
en: Ask
da: Spørg

[ctx: As in 'never trust image dates']
en: Never
da: Aldrig

en: Use the embedded thumbnail in RAW file or halfsized RAW
da: Brug indlejret miniature i RAW-filer eller halvstørrelse-RAW

en: Required size for the thumbnail:
da: Ønsket størrelse på miniature:

en: Size of histogram columns in date bar:
da: Størrelse på histogramsøjler i datolinjen:

en: Show splash screen
da: Vis opstartsbillede

en: <p>JPEG images may contain information about rotation. If you have a reason for not using this information to get a default rotation of your images, uncheck this check box.</p><p>Note: Your digital camera may not write this information into the images at all.</p>
da: <p>JPEG-billeder kan indeholde information om rotation. Hvis du har en grund til ikke at bruge denne information til at få en standard-rotation for dine billeder, så fjern markeringen fra dette felt.</p><p>Bemærk: Dit digitale kamera vil måske slet ikke skrive denne information til billederne.</p>

en: <p>JPEG images may contain a description. Check this checkbox to specify if you want to use this as a default description for your images.</p>
da: <p>JPEG-billeder indeholder muligvis en beskrivelse. Ved brug af denne afkrydsningfelt angiver du om du ønsker at bruge denne som standardbeskrivelse for dine billeder.</p>

en: Show the KPhotoAlbum splash screen on start up
da: Vis KPhotoAlbums opstartbillede ved opstart

en: File Searching & Versions
da: Filsøgning og -versioner

en: Categories
da: Kategorier

[ctx: @title:window]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: @title:window]
en: New Group
da: Ny gruppe

[ctx: @label:textbox]
en: Group name:
da: Gruppenavn:

en: &Delete
da: &Slet

en: Tooltip preview image size:
da: Billedstørrelse for forhåndsvisning i værktøjstips:

en: No Image Preview
da: Ingen billedforhåndsvisning

en: Thumbnail image size:
da: Miniaturebilledstørrelse:

en: Display grid around thumbnails
da: Vis gitter omkring miniaturer

en: Display labels in thumbnail view
da: Viser etiketter i miniaturevisningen

en: Display categories in thumbnail view
da: Viser kategorier i miniaturevisningen

[ctx: Describing: 'ThumbnailView will not be automatically shown']
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: <p>If you select <b>Settings -&gt; Show Tooltips</b> in the thumbnail view, then you will see a small tool tip window displaying information about the thumbnails. This window includes a small preview image. This option configures the image size.</p>
da: <p>Hvis du vælger <b>Indstillinger -&gt; Vis værktøjstips</b> i miniaturevisningen, så vil du se et lille vindue med værktøjstips der giver oplysninger om miniaturerne. Dette vindue inkluderer et lille forhåndsvisningsbillede. Dette tilvalg indstiller billedstørrelsen</p>

en: <p>Choose what aspect ratio the cells holding thumbnails should have.</p>
da: <p>Vælg hvilket billedformat cellerne med miniaturer skal have.</p>

en: <p>How thick the cell padding should be.</p>
da: <p>Hvor bredt cellernes mellemrum skal være.</p>

en: <p>If you want to see grid around your thumbnail images, select this option.</p>
da: <p>Hvis du vil se et gitter omkring miniaturerne, markeres dette.</p>

en: <p>Checking this option will show the base name for the file under thumbnails in the thumbnail view.</p>
da: <p>Markering af dette vil vise basisnavnet for filen under miniaturer i miniaturevisningen</p>

en: <p>Checking this option will show the Categories for the file under thumbnails in the thumbnail view</p>
da: <p>Markering af dette vil vise kategorier for filen under miniaturer i miniaturevisningen</p>

en: <p>When you are browsing, and the count gets below the value specified here, the thumbnails will be shown automatically. The alternative is to continue showing the browser until you press <i>Show Images</i></p>
da: <p>Hvis du markerer dette, vises miniaturer når antallet som du gennemser bliver mindre end antal billeder som angives her. Alternativet er at fortsætte med at vise browseren indtil du klikker på <i>Vis billeder</i>.</p>

en: None Selected
da: Intet valgt

en: Running Slide Show From Thumbnail View
da: Kørsel af diasshow fra miniaturevisning

en: Viewing Images and Videos From Thumbnail View
da: Visning af billeder og videoer fra miniaturevisningen

en: Slideshow interval:
da: Diasshowets interval:

en:  sec
da:  sek

en: Image cache:
da: Billed-cache:

en:  Mbytes
da:  Mbyte

en: Standard size in viewer:
da: Standardstørrelse i fremviser:

en: Full Viewer Size
da: Fuld visningsstørrelse

en: Natural Image Size
da: Naturlig billedstørrelse

en: Natural Image Size If Possible
da: Naturlig billedstørrelse om muligt

en: <p>Set the standard size for images to be displayed in the viewer.</p> <p><b>Full Viewer Size</b> indicates that the image will be stretched or shrunk to fill the viewer window.</p> <p><b>Natural Image Size</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel.</p> <p><b>Natural Image Size If Possible</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel if it would fit the window, otherwise it will be shrunk to fit the viewer.</p>
da: <p>Indstil størrelsen som billeder fremvises med som standard.</p> <p><b>Fuld størrelse</b> angiver at billedet strækkes eller krympes så det fylder visningsvinduet.</p> <p><b>Naturlig billedstørrelse</b> angiver at billedet vises pixel-for-pixel.</p> <p><b>Naturlig billedstørrelse om muligt</b> angiver at billedet vises pixel-for-pixel hvis der er plads i vinduet, mens det ellers formindskes så det passer i visningsvinduet.</p>

en: Fastest
da: Hurtigst

en: Best
da: Bedst

en: <p>When displaying images, KPhotoAlbum normally performs smooth scaling of the image. If this option is not set, KPhotoAlbum will use a faster but less smooth scaling method.</p>
da: <p>Når billeder vises udfører KPhotoAlbum normalt jævn skalering af billedet. Hvis dette ikke er aktiveret, bruger KPhotoAlbum en hurtigere men ikke så jævn skaleringsmetode.</p>

en: Launch in full screen
da: Start i fuldskærmstilstand

en: Error Deleting Files
da: Fejl ved sletning af filer

en: Unable to copy '%1' to '%2'.
da: Kan ikke kopiere "%1" til "%2".

en: <b>File Name: </b>
da: <b>Filnavn: </b>

en: <b>Date: </b>
da: <b>Dato: </b>

en: <b>Image Size: </b>
da: <b>Billedstørrelse: </b>

en: <b>Label: </b>
da: <b>Etiket: </b>

en: <b>Description: </b>
da: <b>Beskrivelse: </b>

[ctx: @label:listbox As in 'select the tag category']
en: Category:
da: Kategori:

en: Insufficient color depth for this filter
da: Utilstrækkelig farvedybde til dette filter

en: Error playing media
da: Fejl ved afspilning af medie

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
da: Luk

[ctx: @title:inmenu]
en: Rotate
da: Rotér

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
da: Slå fuldskærm til/fra

en: File not available
da: Filen er ikke tilgængelig

[ctx: @action:inmenu Start video playback]
en: Play
da: Afspil

[ctx: @action:inmenu Restart video playback.]
en: Restart
da: Genstart

[ctx: @title:inmenu]
en: Filters
da: Filtre

en: Show...
da: Vis...

en: Show
da: Vis

en: Show Info Box
da: Vis infofelt

en: Show Label
da: Vis etiket

en: Show Description
da: Vis beskrivelse

en: Show Date
da: Vis dato

en: Show Time
da: Vis tidspunkt

en: Show Filename
da: Vis filnavn

en: Show Image Size
da: Vis billedstørrelse
