kphotoalbum - en to el translation catalogue (571 entries)

en: Tag is already used for another area
el: Η καρτέλα χρησιμοποιείται ήδη για άλλη περιοχή

en: tomorrow
el: αύριο

en: today
el: σήμερα

en: yesterday
el: χθες

en: Description
el: Περιγραφή

en: (You have differing descriptions on individual images, setting text here will override them all)
el: (Έχετε περιγραφές ξεχωριστών εικόνων που διαφέρουν, ο καθορισμός κειμένου στο σημείο αυτό θα τις αντικαταστήσει όλες)

en: Label and Dates
el: Τίτλος και ημερομηνίες

en: Image Preview
el: Προεπισκόπηση εικόνας

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Map
el: Χάρτης

en: Revert This Item
el: Επαναφορά αυτού του αντικειμένου

en: Clear Form
el: Καθαρισμός φόρμας

en: Options...
el: Επιλογές...

en: &Done
el: &Τέλος

en: Continue &Later
el: Συνέχεια α&ργότερα

[ctx: @action:button]
en: &Search
el: Αναζήτηση

en: Label:
el: Ετικέτα:

en: Label
el: Ετικέτα

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Time:
el: Ώρα:

en: Use Fuzzy Date
el: Χρήση ασαφούς ημερομηνίας

[ctx: @info]
en: <para>In KPhotoAlbum, images can either have an exact date and time, or a <emphasis>fuzzy</emphasis> date which happened any time during a specified time interval. Images produced by digital cameras do normally have an exact date.</para><para>If you don't know exactly when a photo was taken (e.g. if the photo comes from an analog camera), then you should set <interface>Use Fuzzy Date</interface>.</para>
el: <para>Στο KPhotoAlbum, οι εικόνες μπορούν να έχουν την ακριβή ημερομηνία και ώρα ή μια <emphasis>ασαφή</emphasis> ημερομηνία οποιαδήποτε ώρα ανάμεσα σε δοσμένο χρονικό διάστημα. Οι εικόνες που παράγονται από ψηφιακές κάμερες κανονικά έχουν ακριβή ημερομηνία.</para><para>Αν δεν γνωρίζετε επακριβώς πότε μια φωτογραφία έχει τραβηχτεί (π.χ. αν η φωτογραφία προέρχεται από αναλογική φωτογραφική μηχανή), τότε πρέπει να το ρυθμίσετε στη <interface>Χρήση ασαφούς ημερομηνίας</interface>.</para>

en: Minimum megapixels:
el: Ελάχιστος αριθμός μεγα-εικονοστοιχείων:

en: Maximum megapixels:
el: Μέγιστος αριθμός μεγα-εικονοστοιχείων:

en: Rating:
el: Βαθμολογία:

en: Rating search mode:
el: Λειτουργία αναζήτησης βαθμολογίας:

en: File Name Pattern:
el: Μοτίβο ονόματος αρχείου:

en: File Name Pattern
el: Μοτίβο ονόματος αρχείου

en: Search only for RAW files
el: Αναζήτηση μόνο για RAW αρχεία

[ctx: @title:window title of the 'find images' window]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Done
el: Τέλος

en: Save Current Window Setup
el: Αποθήκευση τρέχουσας ρύθμισης παραθύρων

en: Reset layout
el: Επαναφορά διάταξης

en: Sort Alphabetically (Tree)
el: Ταξινόμηση αλφαβητικά (δένδρου)

en: Sort Alphabetically (Flat)
el: Ταξινόμηση αλφαβητικά (επίπεδη)

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
el: <p>Αδυναμία αποθήκευσης της διάταξης παραθύρου.</p>Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου %1 εξαιτίας του ακόλουθου σφάλματος: %2

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be written because of the following error: %2
el: <p>Αδυναμία αποθήκευσης της διάταξης παραθύρου.</p>Αδύνατη η εγγραφή του αρχείου %1 εξαιτίας του ακόλουθου σφάλματος: %2

en: <p>You have just opened the advanced search dialog; to get the most out of it, it is suggested that you read the section in the manual on <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">advanced searching</a>.</p><p>This dialog is also used for typing in information about images; you can find extra tips on its usage by reading about <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">typing in</a>.</p>
el: <p>Μόλις ανοίξατε το διάλογο προχωρημένης αναζήτησης. Για να κάνετε βέλτιστη χρήση του, προτείνεται να διαβάσετε το κεφάλαιο του εγχειριδίου <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">προχωρημένη αναζήτηση</a>.</p><p>Αυτός ο διάλογος χρησιμοποιείται επίσης και για την πληκτρολόγηση πληροφοριών σχετικά με τις εικόνες. Μπορείτε να βρείτε επιπλέον βοήθεια σχετικά με τη χρήση του, διαβάζοντας σχετικά στο <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">πληκτρολογώντας</a>.</p>

en: <p>You have just opened one of the most important windows in KPhotoAlbum; it contains lots of functionality which has been optimized for fast usage.</p><p>It is strongly recommended that you take 5 minutes to read the <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">documentation for this dialog</a></p>
el: <p>Μόλις ανοίξατε ένα από τα πιο σημαντικά παράθυρα του KPhotoAlbum. Περιέχει μεγάλη λειτουργικότητα και έχει βελτιστοποιηθεί για γρήγορη χρήση.</p><p>Συστήνεται έντονα να ξοδέψετε 5 λεπτά για να διαβάσετε την <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">τεκμηρίωση για το διάλογο αυτό</a></p>

en: Sort Most Recently Used
el: Ταξινόμηση πρόσφατα χρησιμοποιημένων

en: Toggle Sorting
el: Εναλλαγή ταξινόμησης

en: Toggle Showing Selected Items Only
el: Εναλλαγή εμφάνισης μόνο επιλεγμένων αντικειμένων

en: Annotate Next
el: Σημείωση επόμενου

en: Annotate Previous
el: Σημείωση προηγούμενου

en: OK dialog
el: διάλογος OK

en: Copy tags from previous image
el: Αντιγραφή ετικετών από την προηγούμενη εικόνα

en: Rotate counterclockwise
el: Περιστροφή προς τα αριστερά

en: Rotate clockwise
el: Περιστροφή προς τα δεξιά

en: Toggle fullscreen preview
el: Εναλλαγή προεπισκόπησης πλήρους οθόνης

en: or
el: ή

en: and
el: και

en: Sort by date
el: Ταξινόμηση ανά ημέρα

en: Show only selected Ctrl+S
el: Εμφάνιση μόνο επιλεγμένων Ctrl+S

en: No Item Selected
el: Χωρίς επιλεγμένο αντικείμενο

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Rename...
el: Μετονομασία...

en: <b>Sorting</b>
el: <b>Ταξινόμηση</b>

en: Usage
el: Χρήση

en: Alphabetical (Flat)
el: Αλφαβητικά (επίπεδη)

en: Alphabetical (Tree)
el: Αλφαβητικά (δένδρου)

en: <p>Do you really want to delete "%1"?<br/>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</p>
el: <p>Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή του "%1";<br/>Η διαγραφή του αντικειμένου θα αφαιρέσει οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με αυτό σε όλες τις εικόνες που περιέχουν το αντικείμενο.</p>

en: Really Delete %1?
el: Πραγματικά διαγραφή του %1;

en: Enter new name:
el: Εισαγωγή νέου ονόματος:

en: <p>Do you really want to rename "%1" to "%2"?<br/>Doing so will rename "%3" on any image containing it.</p>
el: <p>Επιθυμείτε πραγματικά τη μετονομασία του "%1" σε "%2";<br/>Αυτή η ενέργεια θα μετονομάσει το "%3" σε κάθε εικόνα που το περιέχει.</p>

en: Extracting Thumbnail
el: Εξαγωγή εικόνων επισκόπησης

en: Extract Video Thumbnail
el: Εξαγωγή εικόνων επισκόπησης βίντεο

en: Read Video Length
el: Ανάγνωση χρονικής διάρκειας βίντεο

en: Search for videos without length information
el: Αναζήτηση για βίντεο χωρίς πληροφορίες χρονικής διάρκειας

en: Searching for videos without video thumbnails
el: Αναζήτηση για βίντεο χωρίς επισκόπηση

en: Not Started
el: Δεν ξεκίνησε

[ctx: @title:column Background job title]
en: Title
el: Τitle

[ctx: @title:column Elapsed time]
en: Elapsed
el: Παρήλθε

en: Pause
el: Παύση

en: Continue
el: Συνέχεια

en: <p>Active jobs: %1<br/>Pending jobs: %2<hr/><br/>Color codes:<ul><li><b>blinking green</b>: Active background jobs</li><li><b>gray</b>: No active jobs</li><li><b>solid yellow</b>: Job queue is paused</li><li><b>blinking yellow</b>: Job queue is paused for background jobs, but is executing a foreground job (like extracting a thumbnail for a video file, which is currently shown in the thumbnail viewer)</li></ul></p>
el: <p>Ενεργές εργασίες: %1<br/>Εκκρεμείς εργασίες: %2<hr/><br/>Χρωματικοί κώδικες:<ul><li><b>πράσινο που αναβοσβήνει</b>: Ενεργές εργασίες παρασκηνίου</li><li><b>gray</b>: Χωρίς ενεργές εργασίες</li><li><b>συμπαγές κίτρινο</b>: Η ουρά εργασιών είναι σε παύση</li><li><b>κίτρινο που αναβοσβήνει</b>: η ουρά εργασιών είναι σε παύση για εργασίες παρασκηνίου, αλλά εκτελεί εργασία προσκηνίου (όπως εξαγωγή εικόνας επισκόπησης για αρχείο βίντεο, το οποίο τώρα εμφανίζεται στην προβολή εικόνων επισκόπησης)</li></ul></p>

[ctx: As in No persons, no locations etc.]
en: None
el: Κανένα

[ctx: As in no other persons, or no other locations.]
en: No other
el: Κανένα άλλο

[ctx: @item:intable number of images with a specific tag.]
en: 1 image | %1 images
el[0]: 1 εικόνα
el[1]: %1 εικόνες

[ctx: @item:intable number of videos with a specific tag.]
en: 1 video | %1 videos
el[0]: 1 βίντεο
el[1]: %1 βίντεο

en: Images
el: Εικόνες

en: Videos
el: Βίντεο

[ctx: As in 'all pictures'.]
en: All
el: Όλες

en: Exif Info
el: Πληροφορίες Exif

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Untagged Images
el: Αταξινόμητες εικόνες

en: Show Thumbnails
el: Εμφάνιση εικόνων επισκόπησης

en: Search did not match any images or videos.
el: Η αναζήτηση δεν βρήκε κάποια εικόνα ή βίντεο.

en: Empty Search Result
el: Κενό αποτέλεσμα αναζήτησης

[ctx: Breadcrumb denoting that we 'browsed' to a search result.]
en: search
el: αναζήτηση

en: <p>You have not yet configured which tag to use for indicating untagged images.</p><p>Please follow these steps to do so:<ul><li>In the menu bar choose <b>Settings</b></li><li>From there choose <b>Configure KPhotoAlbum</b></li><li>Now choose the <b>Categories</b> icon</li><li>Now configure section <b>Untagged Images</b></li></ul></p>
el: <p>Δεν έχετε ακόμη καθορίσει ποια ετικέτα θα χρησιμοποιηθεί για τις δηλωμένες εικόνες ως αταξινόμητες.</p><p>Παρακαλώ ακολουθήστε αυτά τα βήματα για να το κάνετε:<ul><li>Από τη γραμμή του μενού επιλέξτε <b>Ρυθμίσεις</b></li><li>Από εκεί επιλέξτε <b>Διαμόρφωση KPhotoAlbum</b></li><li>Τώρα επιλέξτε τις <b>Κατηγορίες</b> εικονίδιο</li><li>Τώρα διαμορφώστε την ενότητα <b>Αταξινόμητες εικόνες</b></li></ul></p>

en: Feature has not been configured
el: Το χαρακτηριστικό δεν έχει διαμορφωθεί

en: Move Items
el: Μετακίνηση αντικειμένων

en: Show Ranges
el: Εμφάνιση ευρών

en: Show Resolution Indicator
el: Εμφάνιση ένδειξης ανάλυσης

[ctx: @info:status images that fall in the given date range]
en: 1 exact | %1 exact
el[0]: 1 ξεχωριστή
el[1]: %1 ξεχωριστές

[ctx: @info:status additional images captured in a date range that overlaps with the given date range,]
en:  + 1 range |  + %1 ranges
el[0]:  + 1 χρονική περίοδος
el[1]:  + %1 χρονικές περίοδοι

[ctx: @info:status total image count]
en:  = 1 total |  = %1 total
el[0]:  = 1 σύνολο
el[1]:  = %1 σύνολο

[ctx: @info:status image count]
en: %1 image/video | %1 images/videos
el[0]: %1 εικόνα/βίντεο
el[1]: %1 εικόνες/βίντεο

en: 1 Year
el: 1 έτος

en: 1 Month
el: 1 μήνας

en: 1 Week
el: 1 εβδομάδα

en: 1 Day
el: 1 ημέρα

en: 2 Hours
el: 2 ώρες

en: 10 Minutes
el: 10 λεπτά

en: Error when saving image '%1'.
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση της εικόνας '%1'.

en: Error Saving Image
el: Σφάλμα αποθήκευσης εικόνας

[ctx: Abbreviated month name]
en: jan
el: ιαν

[ctx: Abbreviated month name]
en: feb
el: φεβ

[ctx: Abbreviated month name]
en: mar
el: μαρ

[ctx: Abbreviated month name]
en: apr
el: απρ

[ctx: Abbreviated month name]
en: may
el: μάι

[ctx: Abbreviated month name]
en: jun
el: ιούν

[ctx: Abbreviated month name]
en: jul
el: ιούλ

[ctx: Abbreviated month name]
en: aug
el: αυγ

[ctx: Abbreviated month name]
en: sep
el: σεπ

[ctx: Abbreviated month name]
en: oct
el: οκτ

[ctx: Abbreviated month name]
en: nov
el: νοε

[ctx: Abbreviated month name]
en: dec
el: δεκ

en: Autosave file '%1' exists (size %3 KB) and is newer than '%2'. Should the autosave file be used?
el: Το αυτόματα αποθηκευμένο αρχείο '%1' υπάρχει (μέγεθος %3 KB) και είναι νεότερο από το '%2'. Να χρησιμοποιηθεί το αυτόματα αποθηκευμένο;

en: Found Autosave File
el: Βρέθηκε αυτόματα αποθηκευμένο αρχείο

en: Loading information from images
el: Φόρτωση πληροφοριών από εικόνες

en: Media Type
el: Τύπος μέσου

en: <p><b>Loading information from new files</b></p><p>Depending on the number of images, this may take some time.<br/>However, there is only a delay when new images are found.</p>
el: <p><b>Φόρτωση πληροφοριών από νέα αρχεία</b></p><p>Ανάλογα με τον αριθμό των εικόνων, αυτό μπορεί να διαρκέσει αρκετά.<br/>Ωστόσο, υπάρχει καθυστέρηση μόνο όταν βρεθούν νέες εικόνες.</p>

en: <p><b>Calculating checksum for %1 file</b></p> | <p><b>Calculating checksums for %1 files</b></p>
el[0]: <p><b>Υπολογισμός αθροίσματος ελέγχου για %1 αρχείο</b></p>
el[1]: <p><b>Υπολογισμός αθροισμάτων ελέγχου για %1 αρχεία</b></p>

en: <p>By storing a checksum for each image KPhotoAlbum is capable of finding images even when you have moved them on the disk.</p>
el: <p>Αποθηκεύοντας ένα άθροισμα ελέγχου για κάθε εικόνα το KPhotoAlbum είναι ικανό να βρει εικόνες ακόμη και αν τις έχετε μετακινήσει στο δίσκο.</p>

en: Following files could not be read:
el: Τα παρακάτω αρχεία δεν μπορούν να αναγνωστούν:

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
el: Χωρίς %1

en: not
el: όχι

[ctx: As in no other persons, or no other locations. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No other %1
el: Χωρίς άλλα/ες %1

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
el: Φάκελος

en: Tokens
el: Αναγνωριστικά

en: Images/Videos Are Not Sorted
el: Αταξινόμητες εικόνες/βίντεο

en: <p>Not all the images in the database have information about image sizes; this is needed to get the best result in the thumbnail view. To fix this, simply go to the <b>Maintenance</b> menu, and first choose <b>Remove All Thumbnails</b>, and after that choose <tt>Build Thumbnails</tt>.</p><p>Not doing so will result in extra space around images in the thumbnail view - that is all - so there is no urgency in doing it.</p>
el: <p>Δεν περιέχουν όλες οι εικόνες στη βάση δεδομένων πληροφορίες σχετικά με το μέγεθός τους· αυτό απαιτείται για το καλύτερο αποτέλεσμα στην προβολή εικόνων επισκόπησης. Για να το διορθώσετε, απλά πηγαίνετε στο μενού <b>Συντήρηση</b> και επιλέγοντας πρώτα <b>Αφαίρεση όλων των εικόνων επισκόπησης</b>, έπειτα επιλέγετε την <tt>Κατασκευή εικόνων επισκόπησης</tt>.</p><p>Αν δεν κάνετε το παραπάνω θα έχει αποτέλεσμα επιπλέον κενό χώρο γύρω από τις εικόνες στην προβολή εικόνων επισκόπησης - αυτό είναι όλο - οπότε δεν είναι επείγον να το κάνετε.</p>

en: Not All Images Have Size Information
el: Πληροφορίες μεγέθους όχι για όλες τις εικόνες

en: No default setup file found
el: Δεν βρέθηκε προκαθορισμένο αρχείο ρυθμίσεων

en: People
el: Άνθρωποι

en: Places
el: Τοποθεσίες

note: i18n("Events"))
en: Events
el: Γεγονότα

en: Error Running Demo
el: Σφάλμα εκτέλεσης της επίδειξης

en: Unable to open '%1' for reading
el: Αδυναμία ανοίγματος του '%1' για ανάγνωση

en: line %1 column %2 in file %3: %4
el: Γραμμή %1 στήλη %2 στο αρχείο %3: %4

en: Failed to recover the backup: %1
el: Αποτυχία επαναφοράς από εφεδρικό αντίγραφο: %1

en: Error in file %1: No elements found
el: Σφάλμα στο αρχείο %1: Δε βρέθηκαν στοιχεία

en: Error in file %1: expected 'KPhotoAlbum' as top element but found '%2'
el: Σφάλμα στο αρχείο %1: Αναμενόταν το 'KPhotoAlbum' ως ανώτατο αντικείμενο αλλά βρέθηκε το '%2'

en: <p>Could not save the image database to XML.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
el: <p>Αδυναμία αποθήκευσης της βάσης δεδομένων εικόνων σε XML.</p>Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου %1 εξαιτίας του ακόλουθου σφάλματος: %2

en: <p>Failed to remove old version of image database.</p><p>Please try again or replace the file %1 with file %2 manually!</p>
el: <p>αποτυχία αφαίρεσης της παλιάς έκδοσης της βάσης δεδομένων εικόνων.</p><p>Προσπαθήστε ξανά ή αντικαταστήστε το αρχείο %1 με το %2 χειροκίνητα!</p>

en: <p>Failed to move temporary XML file to permanent location.</p><p>Please try again or rename file %1 to %2 manually!</p>
el: <p>Αποτυχία μετακίνησης του προσωρινού XML αρχείου σε μόνιμη θέση. </p><p>Προσπαθήστε ξανά ή μετονομάστε το αρχείο %1 σε %2 χειροκίνητα!</p>

en: Error creating zip file %1
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία του συμπιεσμένου αρχείου %1

en: Error writing file %1 to zip file %2
el: Σφάλμα εγγραφής του αρχείου %1 στο συμπιεσμένο zip αρχείο %2

en: Error reading next element
el: Σφάλμα ανάγνωσης επόμενου αντικειμένου

en: Expected to read a start or stop element, but read %1
el: Αναμενόταν η ανάγνωση αντικειμένου έναρξης ή διακοπής, αλλά αναγνώσθηκε %1

en: Expected to read %1, but read %2
el: Αναμενόταν η ανανωση %1, αλλά αναγνώσθηκε %2

en: Expected to read an end element but read %1
el: Αναμενόταν η ανάγνωση αντικειμένου τέλους αλλά αναγνώσθηκε ένα %1

en: Expected to read start element '%1'
el: Αναμενόταν η ανάγνωση αντικείμένου έναρξης '%1'

en: IPTC character set:
el: Σύνολο χαρακτήρων IPTC

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Group:
el: Ομάδα:

en: Update image date
el: Ενημέρωση ημερομηνίας εικόνας

en: Affected Files
el: Αρχεία που επηρεάζονται

en: Override image dates
el: Αντικατάσταση ημερομηνιών εικόνων

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Focal Length
el: Εστιακή απόσταση

[ctx: As in 'A range from x to y']
en: to
el: έως

en: Camera
el: Φωτογραφική μηχανή

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Iso setting
el: Ρύθμιση Iso

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
el: δευτ.

en: 1 second
el: 1 δευτερόλεπτο

en: Exposure time
el: Χρόνος έκθεσης

en: Exposure Program
el: Πρόγραμμα έκθεσης

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Metering Mode
el: Λειτουργία μέτρησης

en: Contrast
el: Αντίθεση

en: Sharpness
el: Οξύτητα

en: Saturation
el: Κορεσμός

en: No cameras found in the database
el: Δεν βρέθηκαν φωτογραφικές μηχανές στη βάση δεδομένων

en: Generating images for HTML page
el: Δημιουργία εικόνων για σελίδα HTML

en: Error copying %1 to %2
el: Σφάλμα αντιγραφής %1 στο %2

en: <a href="%1">prev</a>
el: <a href="%1">προηγ</a>

en: prev
el: προηγ

en: <a href="index-%1.html">index</a>
el: <a href="index-%1.html">δείκτης</a>

en: <a href="%1">next</a>
el: <a href="%1">επόμενο</a>

en: next
el: επόμενο

en: Could not create file '%1'.
el: Αδυναμία δημιουργίας του αρχείου '%1'.

en: Could Not Create File
el: Αδυναμία δημιουργίας του αρχείου

en: <p>Unable to copy %1 to %2</p>
el: <p>Αδυναμία αντιγραφής του %1 στο %2</p>

en: Unable to write image '%1'.
el: Αδυναμία εγγραφής της εικόνας '%1'.

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Page title:
el: Τίτλος σελίδας:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Create .kim export file
el: Δημιουργία αρχείου εξαγωγής .kim

en: What to Include
el: Τι να συμπεριληφθεί

en: Layout
el: Διάταξη

en: Thumbnail size:
el: Μέγεθος εικόνας επισκόπησης:

en: Number of columns:
el: Αριθμός στηλών:

en: Theme:
el: Θέμα:

en: Theme Description
el: Περιγραφή θέματος

en: Image Sizes
el: Μεγέθη εικόνας

en: Full size
el: Πλήρες μέγεθος

en: Destination
el: Προορισμός

en: You must select at least one resolution.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον μια ανάλυση.

en: Could not find any themes - this is very likely an installation error
el: Αδυναμία εύρεσης κάποιου θέματος - αυτό πιθανώς να είναι σφάλμα εγκατάστασης

en: More than one theme is set as default, using theme %1
el: Περισσότερα από ένα θέματα έχουν οριστεί ως προκαθορισμένα, χρήση θέματος %1

[ctx: This is to show the author of the theme. E.g. copyright character (&#169;) by itself will work fine on this context if no proper word is available in your language.]
en: by
el: από

en: Failed to start
el: Αποτυχία εκκίνησης

en: Crashed
el: Κατέρρευσε

en: Timedout
el: Έληξε

en: Read error
el: Σφάλμα ανάγνωσης

en: Write error
el: Σφάλμα εγγραφής

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: <p>Error when extracting video thumbnails.<br/>Error was: %1</p>
el: <p>Σφάλμα κατά την εξαγωγή εικόνων επισκόπησης βίντεο.<br/>Το σφάλμα ήταν: %1</p>

en: Building thumbnails
el: Κατασκευή εικόνων επισκόπησης

en: How to Handle Images
el: Μέθοδος χειρισμού εικόνων

en: Include in .kim file
el: Συμπερίληψη στο αρχείο .kim

en: Do not copy files, only generate .kim file
el: Μην αντιγράψετε αρχεία, παραγάγετε μόνο το .kim αρχείο

en: Automatically copy next to .kim file
el: Αυτόματη αντιγραφή μαζί με το αρχείο .kim

en: Hard link next to .kim file
el: Σύνδεσμος-αντίγραφο μαζί με το αρχείο .kim

en: Symbolic link next to .kim file
el: Συμβολικός σύνδεσμος μαζί με το αρχείο .kim

en: Compress export file
el: Συμπίεση αρχείου εξαγωγής

en: Generate thumbnails
el: Δημιουργία εικόνων επισκόπησης

en: Limit maximum image dimensions to:
el: Περιορισμός μέγιστης διάστασης εικόνας σε:

en: <p>If your images are stored in a non-compressed file format then you may check this; otherwise, this just wastes time during import and export operations.</p><p>In other words, do not check this if your images are stored in jpg, png or gif; but do check this if your images are stored in tiff.</p>
el: <p>Αν οι εικόνες σας είναι αποθηκευμένες σε μη συμπιεσμένο τύπο αρχειοθέτησης μπορείτε να ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή· σε άλλη περίπτωση απλά γίνεται σπατάλη χρόνου κατά τις λειτουργίες εισαγωγής και εξαγωγής.</p><p>Με άλλα λόγια, μην ενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή αν οι εικόνες σας είναι jpg, png ή gif· αλλά ενεργοποιήστε την αν οι εικόνες σας είναι σε μορφή tiff.</p>

en: <p>Generate thumbnail images</p>
el: <p>Δημιουργία εικόνων επισκόπησης</p>

en: <p>With this option you may limit the maximum dimensions (width and height) of your images. Doing so will make the resulting export file smaller, but will of course also make the quality worse if someone wants to see the exported images with larger dimensions.</p>
el: <p>Με αυτή την επιλογή μπορείτε να περιορίσετε τις μέγιστες διαστάσεις (πλάτος και ύψος) των εικόνων σας. Κάνοντας κάτι τέτοιο το παραγόμενο αρχείο θα είναι μικρότερο ενώ επίσης η ποιότητα των εικόνων θα γίνει χειρότερη κυρίως αν κάποιος θελήσει να δει τις εικόνες σε μεγαλύτερες διαστάσεις.</p>

en: <p>When exporting images, bear in mind that there are two things the person importing these images again will need:<br/>1) meta information (image content, date etc.)<br/>2) the images themselves.</p><p>The images themselves can either be placed next to the .kim file, or copied into the .kim file. Copying the images into the .kim file works well for a recipient who wants all, or most of those images, for example when emailing a whole group of images. However, when you place the images on the Web, a lot of people will see them but most likely only download a few of them. It works better in this kind of case, to separate the images and the .kim file, by place them next to each other, so the user can access the images s/he wants.</p>
el: <p>Κατά την εξαγωγή των εικόνων, υπάρχουν δύο πράγματα που χρειάζεται το άτομο που εισάγει τις εικόνες:<br/>1) μεταδεδομένα (περιεχόμενο εικόνας, ημερομηνία, κτλ)<br/>2) τις εικόνες τις ίδιες.</p><p>Οι εικόνες μπορούν να τοποθετηθούν είτε μαζί με το αρχείο .kim ή να αντιγραφούν μέσα στο αρχείο .kim. H αντιγραφή των εικόνων μέσα στο αρχείο .kim μπορεί να είναι η σωστότερη επιλογή αν πρέπει να σταλούν σε κάποιον όλες οι εικόνες. Ωστόσο, όταν τοποθετήσετε τις εικόνες σε μια ιστοσελίδα όπου θα τις δουν πολλοί, αλλά θα κάνουν λήψη μόνο μερικών από αυτές, τότε είναι καλύτερα να τοποθετήσετε τις εικόνες μαζί με το αρχείο .kim έτσι ώστε να μπορεί να επιλέξει ο κάθε χρήστης τις εικόνες που επιθυμεί.</p>

en: Error creating zip file
el: Σφάλμα δημιουργίας αρχείου zip

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: Creating index file
el: Δημιουργία αρχείου ευρετηρίου

en: Creating thumbnails
el: Δημιουργία εικόνων επισκόπησης

en: Copying image files
el: Αντιγραφή αρχείων εικόνας

en: Error writing file %1
el: Σφάλμα εγγραφής στο αρχείο %1

en: <p>Other KPhotoAlbum users may now load the import file into their database, by choosing <b>import</b> in the file menu.</p><p>If they find it on a web site, and the web server is correctly configured, all they need to do is simply to click it from within konqueror. To enable this, your web server needs to be configured for KPhotoAlbum. You do so by adding the following line to <b>/etc/httpd/mime.types</b> or similar:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>This will make your web server tell konqueror that it is a KPhotoAlbum file when clicking on the link, otherwise the web server will just tell konqueror that it is a plain text file.</p>
el: <p>Τώρα μπορούν άλλοι χρήστες του KPhotoAlbum να φορτώσουν το αρχείο εισαγωγής στη βάση δεδομένων τους, επιλέγοντας <b>εισαγωγή</b> στο μενού αρχείο.</p><p>Αν γίνει λήψη του αρχείου από κάποια ιστοσελίδα, και ο εξυπηρετητής της ιστοσελίδας είναι διαμορφωμένος σωστά, τότε απαιτείται ένα κλικ στο αρχείο μέσα από τον konqueror. Για την ενεργοποίηση αυτής της λειτουργίας, ο εξυπηρετητής ιστού πρέπει να διαμορφωθεί για το KPhotoAlbum. Αυτό γίνεται προσθέτοντας την παρακάτω γραμμή στο αρχείο <b>/etc/httpd/mime.types</b> ή κάποια παρόμοια:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα ο εξυπηρετητής ιστού,με κλικ πάνω στο σύνδεσμο, να δηλώσει στον konqueror ότι πρόκειται για αρχείο KPhotoAlbum, ενώ σε αντίθετη περίπτωση το αρχείο θα δηλωθεί ως απλό αρχείο κειμένου.</p>

en: How to Use the Export File
el: Τρόπος χρήσης του αρχείου εξαγωγής

en: Unable to create temporary file
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου

en: <p>XML file did not specify the source of the images, this is a strong indication that the file is corrupted</p>
el: <p>Το αρχείο XML δεν καθόρισε την πηγή των εικόνων. Αυτό είναι μια ισχυρή ένδειξη ότι το αρχείο είναι κατεστραμμένο</p>

[ctx: @title:tab introduction page]
en: Introduction
el: Εισαγωγή

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Deselect All
el: Αποεπιλογή όλων

en: Select Which Images to Import
el: Επιλογή εικόνων για εισαγωγή

en: Destination of images:
el: Προορισμός των εικόνων:

en: Destination of Images
el: Προορισμός των εικόνων

en: Match Categories
el: Αντιστοίχηση κατηγοριών

en: How to resolve clashes
el: Μέθοδος χειρισμού συγκρούσεων

en: Error when writing image %1
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή της εικόνας %1

en: Updating Database
el: Ενημέρωση βάσης δεδομένων

en: Cannot copy from any of the following locations:
el: Αδυναμία αντιγραφής αρχείου από τις παρακάτω τοποθεσίες:

en: Key in file
el: Κλειδί στο αρχείο

en: Key in your database
el: Κλειδί στη βάση δεδομένων σας

en: Unable to open '%1' for reading.
el: Αδυναμία ανοίγματος του '%1' για ανάγνωση.

en: Error Importing Data
el: Σφάλμα εισαγωγής δεδομένων

en: Error reading index.xml file from %1; it is likely that the file is broken.
el: Σφάλμα ανάγνωσης του αρχείου index.xml από %1. Πιθανώς το αρχείο να είναι κατεστραμμένο.

en: No thumbnail existed in export file for %1
el: Δεν υπάρχει επισκόπηση στο αρχείο εξαγωγής για το %1

en: No image existed in export file for %1
el: Δεν υπάρχει εικόνα στο αρχείο εξαγωγής για το %1

en: One image from the import file, has the same MD5 sum as an image in the Database, how should that be resolved? | %1 images from the import file, have the same MD5 sum as images in the Database, how should that be resolved?
el[0]: Μία εικόνα από το αρχείο εισαγωγής έχει το ίδιο άθροισμα ελέγχου MD5 με κάποια εικόνα στη βάση δεδομένων, πώς να επιλυθεί αυτό;
el[1]: %1 εικόνες από το αρχείο εισαγωγής έχουν το ίδιο άθροισμα ελέγχου MD5 με κάποιες εικόνες στη βάση δεδομένων, πώς να επιλυθεί αυτό;

en: Use data from
    Import File
el: Χρήση δεδομένων από το
    εισηγμένο αρχείο

en: Use data from
    Database
el: Χρήση δεδομένων από τη
    βάση δεδομένων

en: Merge data
el: Συγχώνευση δεδομένων

en: Date and Time
el: Ημερομηνία και ώρα

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
el: Ιδιωτικό απόρρητο

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
el: &Συντήρηση

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
el: Πρόσθετα

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Trust Time Stamps?
el: Εμπιστοσύνη στις χρονικές σφραγίδες;

en: KDE Photo Album
el: Λεύκωμα φωτογραφιών του KDE

en: Some very useful features to improve workflow
el: Κάποια πολύ χρήσιμα χαρακτηριστικά για τη βελτίωση της ροής εργασιών

en: Patch to sort items in option listboxes
el: Διόρθωση ταξινόμησης αντικειμένων στις λίστες επιλογών

en: Numerous patches for lots of bugs plus patches for a few new features
el: Διάφορες διορθώσεις για πολλά σφάλματα και επιπλέον διορθώσεις για κάποια νέα χαρακτηριστικά

en: Tremendous help with the English text in the application.
el: Τρομερή βοήθεια με το αγγλικό κείμενο της εφαρμογής.

en: Developing an Icon for KPhotoAlbum
el: Ανάπτυξη εικονιδίου για το KPhotoAlbum

en: Patch which speed up loading of thumbnails plus preview in image property dialog.
el: Διόρθωση επιτάχυνσης φόρτωσης των επισκοπήσεων και προεπισκόπηση στο διάλογο ιδιοτήτων εικόνας.

en: Stack images with identical MD5 sum
el: Τοποθέτηση εικόνων σε στοίβα με ταυτόσημο άθροισμα MD5

en: Stack images based on file version detection
el: Τοποθέτηση εικόνων σε στοίβα με βάση την ανίχνευση της έκδοσης αρχείου

en: Original to top
el: Η αρχική στην κορυφή

en: AutoStacking Options
el: Επιλογές αυτόματης τοποθέτησης σε στοίβα

en: Include matching image to appropriate stack (if one exists)
el: Υπαγωγή εικόνας στην κατάλληλη στοίβα (αν υπάρχει)

en: Unstack images from their current stack and create new one for the matches
el: Αφαίρεση εικόνων από την τρέχουσα στοίβα και δημιουργία νέας κατάλληλης στοίβας

en: Skip images that are already in a stack
el: Παράλειψη εικόνων που βρίσκονται ήδη σε στοίβα

en: Show Category Editor
el: Εμφάνιση επεξεργαστή κατηγοριών

en: Make Category Image
el: Δημιουργία εικόνας σε κατηγορία

en: Removing 1 item | Removing %1 items
el[0]: Αφαίρεση ενός αντικειμένου
el[1]: Αφαίρεση %1 αντικειμένων

en: Selected item will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the file on disk? | Selected %1 items will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the files on disk?
el[0]: Το επιλεγμένο αντικείμενο θα αφαιρεθεί από τη βάση δεδομένων.<br/>Τι θέλετε να κάνετε με το αρχείο στο δίσκο;
el[1]: Τα %1 επιλεγμένα αντικείμενα θα αφαιρεθούν από τη βάση δεδομένων.<br/>Τι θέλετε να κάνετε με τα αρχεία στο δίσκο;

en: Move file to Trash | Move %1 files to Trash
el[0]: Μετακίνηση αρχείου στα απορρίμματα
el[1]: Μετακίνηση %1 αρχείων στα απορρίμματα

en: Delete file from disk | Delete %1 files from disk
el[0]: Διαγραφή αρχείου από το δίσκο
el[1]: Διαγραφή %1 αρχείων από το δίσκο

en: Only remove the item from database | Only remove %1 items from database
el[0]: Αφαίρεση μόνο του αντικειμένου από τη βάση δεδομένων
el[1]: Αφαίρεση μόνο %1 αντικειμένων από τη βάση δεδομένων

en: Merge these images
el: Συγχώνευση αυτών των εικόνων

en: Select target:
el: Επιλογή προορισμού:

en: <p>Below is a list of all images that are duplicate in your database.<br/>Select which you want merged, and which of the duplicates should be kept.<br/>The tag and description from the deleted images will be transferred to the kept image</p>
el: <p>Παρακάτω είναι μια λίστα όλων των εικόνων που έχουν αντίγραφα στη βάση δεδομένων σας.<br/>Επιλέξτε ποια θέλετε να συγχωνευθούν και ποια αντίγραφα να διατηρηθούν.<br/>Η ετικέτα και η περιγραφή από τις διαγραμμένες εικόνες θα μεταφερθούν στην εικόνα που παραμένει</p>

en: Move to &trash
el: Μετακίνηση στα α&πορρίμματα

en: &Delete from disk
el: &Διαγραφή από το δίσκο

en: Select &All
el: Επιλογή ό&λων

en: Select &None
el: Επιλογή κανε&νός

en: %1 of %2 selected
el: %1 από %2 επιλέχθηκαν

en: No duplicates found
el: Δεν βρέθηκαν αντίγραφα

en: Current Item
el: Τρέχον αντικείμενο

en: All Selected Items
el: Όλα τα επιλεγμένα αντικείμενα

en: Copy and Open
el: Αντιγραφή και άνοιγμα

en: Open With...
el: Άνοιγμα με...

en: Your Command Line
el: Η γραμμή εντολών σας

en: Invoke External Program
el: Κλήση εξωτερικού προγράμματος

en: <h1>Overview</h1><p>Below you may see the list of compile- and runtime features KPhotoAlbum has, and their status:</p>%1
el: <h1>Περίληψη</h1><p>Παρακάτω μπορείτε να δείτε μια λίστα των χαρακτηριστικών compile- και runtime κατά τη μεταγλώττιση του KPhotoAlbum καθώς και την κατάστασή τους:</p>%1

en: Plug-ins available
el: Διαθέσιμα πρόσθετα

en: Video thumbnail support
el: Υποστήριξη επισκόπησης βίντεο

[ctx: Feature available]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: Feature not available]
en: No
el: Όχι

en: Showing 1 thumbnail | Showing %1 thumbnails
el[0]: Εμφανίζεται 1 εικόνα επισκόπησης
el[1]: Εμφανίζονται %1 εικόνες  επισκόπησης

en: (%1 selected)
el: (%1 επιλέχθηκε)

en: Total: %1
el: Συνολικά: %1

en: 1 match | %1 matches
el[0]: 1 αποτέλεσμα σύγκρισης
el[1]: %1 αποτελέσματα σύγκρισης

en: Which Images and Videos to Display
el: Ποιες εικόνες και βίντεο θα εμφανιστούν

en: Search for images and videos with a valid date but an invalid time stamp
el: Αναζήτηση εικόνων και βίντεο με έγκυρη ημερομηνία αλλά με μη έγκυρη χρονική σφραγίδα

en: Search for images and videos missing date and time
el: Αναζήτηση εικόνων και βίντεο χωρίς ημερομηνία και ώρα

en: Search for images and videos with only partial dates (like 1971 vs. 11/7-1971)
el: Αναζήτηση εικόνων και βίντεο με μερική ημερομηνία (όπως 1971 αντί του 11/7-1971)

en: <h1>Here you may see the date changes for the displayed items.</h1>
el: <h1>Εδώ μπορείτε να δείτε τις τροποποιήσεις ημερομηνιών των εμφανιζόμενων αντικειμένων.</h1>

en: <p>Enter your command to run below:</p><p><i>%all will be replaced with a file list</i></p>
el: <p>Δώστε την εντολή που θα εκτελεστεί παρακάτω:</p><p><i>το %όλα θα αντικατασταθεί με λίστα αρχείων</i></p>

[ctx: As in 'Execute a command and replace any occurrence of %all with the filenames of all selected files']
en: %all
el: %όλα

[ctx: As in 'Execute a command for each selected file in turn and replace any occurrence of %each with the filename]
en: %each
el: %κάθε

en: <h1>Description</h1><table><tr><td># of Items</td><td>This is the number of different items in the category</td></tr><tr><td>Tags Total</td><td>This is a count of how many tags was made,<br/>i.e. a simple counting though all the images</td></tr><tr><td>Tags Per Picture</td><td>This tells you how many tags are on each picture on average</td></tr></table><br/><br/>Do not get too attached to this dialog, it has the problem that it counts categories AND subcategories,<br/>so if an image has been taken in Las Vegas, Nevada, USA, then 3 tags are counted for that image,<br/>while it should only be one.<br/>I am not really sure if it is worth fixing that bug (as it is pretty hard to fix),<br/>so maybe the dialog will simply go away again
el: <h1>Περιγραφή</h1><table><tr><td># αντικειμένων</td><td>Αυτός είναι ο αριθμός των διαφορετικών αντικειμένων στην κατηγορία</td></tr><tr><td>Σύνολο ετικετών</td><td>Αυτό είναι το πλήθος των ετικετών,<br/>δηλ. μια απλή καταμέτρηση όλων των εικόνων</td></tr><tr><td>Ετικέτες ανά εικόνα</td><td>Ο μέσος όρος ετικετών ανά εικόνα</td></tr></table><br/><br/>Σημειώστε ότι ο διάλογος αυτός έχει το πρόβλημα ότι μετρά κατηγορίες ΚΑΙ υποκατηγορίες,<br/>έτσι αν μια εικόνα έχει τραβηχτεί στο Λας Βέγκας, Νεβάδα, ΗΠΑ, τότε αθροίζονται 3 ετικέτες στην εικόνα,<br/>ενώ θα έπρεπε να είναι μόνο μία.<br/>Δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει η διόρθωση αυτού του σφάλματος (καθώς είναι αρκετά δύσκολο να διορθωθεί),<br/>οπότε ίσως ο διάλογος αυτός απλά να αφαιρεθεί αργότερα

en: <h1>Statistics</h1>
el: <h1>Στατιστικά</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
el: Κατηγορία

en: # of Items
el: # αντικειμένων

en: Tags Totals
el: Σύνολο ετικετών

en: Tags Per Picture
el: Ετικέτες ανά εικόνα

en: Tag indication completed annotation
el: Σημείωση δήλωσης ετικέτας

en: If you use a specific tag to indicate that an image has been tagged, then specify it here.
el: Αν χρησιμοποιείτε κάποια συγκεκριμένη ετικέτα για να δηλώσετε ότι η εικόνα έχει σημειωθεί, τότε καθορίστε την εδώ.

en: Category:
el: Κατηγορία:

en: Tag:
el: Ετικέτα:

[ctx: @item:inlistbox meaning 'no category']
en: None
el: Καμία

[ctx: As in 'all images']
en: All
el: Όλες

en: Total
el: Σύνολο

en: Select tokens to remove from all images and videos:
el: Επιλογή αναγνωριστικών για αφαίρεση από όλες τις εικόνες και βίντεο:

en: Select None
el: Επιλογή κανενός

en: <h1>Welcome to KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum is a powerful free tool to archive, tag and manage your photos and videos. It will not modify or change your precious files, it only indexes them and lets you easily find and manage your photos and videos.</p><p>Start by showing KPhotoAlbum where your photos are by pressing on Create My Own Database. Select this button also if you have an existing KPhotoAlbum database that you want to start using again.</p><p>If you feel safer first trying out KPhotoAlbum with prebuilt set of images, press the Load Demo button.</p>
el: <h1>Καλώς ήρθατε στο KPhotoAlbum</h1><p>Το KPhotoAlbum είναι ένα πανίσχυρο ελεύθερο εργαλείο για να αρχειοθετήσετε, να ορίσετε ετικέτες και να διαχειριστείτε τις φωτογραφίες και τα βίντεό σας. Δεν θα τροποποιήσει ή αλλάξει τα πολύτιμα αρχεία σας, μόνο τα δεικτοδοτεί και σας επιτρέπει με ευκολία να βρείτε και να διαχειριστείτε φωτογραφίες και βίντεο.</p><p>Ξεκινήστε δείχνοντας στο KPhotoAlbum πού είναι οι φωτογραφίες σας πιέζοντας στο Δημιουργία της δικής μου βάσης δεδομένων. Επιλέξτε αυτό το κουμπί επίσης αν έχετε μια υφιστάμενη βάση δεδομένων KPhotoAlbum την οποία θέλετε να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε και πάλι.</p><p>Αν αισθάνεστε ασφαλέστερα να δοκιμάσετε πρώτα το KPhotoAlbum με το προκατασκευασμένο σύνολο εικόνων, πιέστε το κουμπί Φόρτωση επίδειξης.</p>

en: Create My Own Database...
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων...

en: Load Demo
el: Φόρτωση επίδειξης

en: Check My Feature Set
el: Έλεγχος συνόλου των χαρακτηριστικών

en: Feature Check
el: Έλεγχος χαρακτηριστικών

en: Congratulations: all dynamic features have been enabled.
el: Συγχαρητήρια: όλα τα δυναμικά χαρακτηριστικά ενεργοποιήθηκαν.

en: Loading Database
el: Φόρτωση βάσης δεδομένων

en: Loading Main Window
el: Φόρτωση κύριου παράθυρου

en: Searching for New Files
el: Αναζήτηση για νέα αρχεία

en: Do you want to save the changes?
el: Επιθυμείτε την αποθήκευση των τροποποιήσεων;

en: Some of the selected images already belong to a stack. Do you want to remove them from their stacks and create a completely new one?
el: Κάποιες από τις επιλεγμένες εικόνες ανήκουν ήδη σε μια στοίβα. Επιθυμείτε την αφαίρεσή τους και τη δημιουργία μιας νέας στοίβας με αυτές;

en: Unknown error, stack creation failed.
el: Άγνωστο σφάλμα, αποτυχία δημιουργίας στοίβας.

en: Stacking Error
el: Σφάλμα τοποθέτησης σε στοίβα

en: No item is selected.
el: Χωρίς επιλεγμένο αντικείμενο.

en: No Selection
el: Καμία επιλογή

en: Saving...
el: Αποθήκευση...

en: Saving... Done
el: Αποθήκευση ... Έγινε

en: There are no images to be shown.
el: Δεν υπάρχουν εικόνες προς εμφάνιση.

en: Limit View to Selection
el: Περιορισμός προβολής στην επιλογή

en: Generate HTML...
el: Δημιουργία HTML...

en: Import...
el: Εισαγωγή...

en: Export/Copy Images...
el: Εξαγωγή/αντιγραφή εικόνων...

[ctx: Delete selected images]
en: Delete Selected
el: Διαγραφή επιλεγμένων

en: Open List of Files...
el: Άνοιγμα λίστας αρχείων...

en: Annotate Individual Items
el: Σημείωση μεμονωμένων αντικειμένων

en: Annotate Multiple Items at a Time
el: Σημείωση πολλαπλών αντικειμένων με τη μία

en: Merge Images into a Stack
el: Συγχώνευση εικόνων στη στοίβα

en: Remove Images from Stack
el: Αφαίρεση εικόνων από τη στοίβα

en: Set as First Image in Stack
el: Ορισμός ως πρώτη εικόνα στη στοίβα

en: View
el: Προβολή

en: View (In New Window)
el: Προβολή (σε νέο παράθυρο)

en: Run Slide Show
el: Εκτέλεση παρουσίασης διαφανειών

en: Run Randomized Slide Show
el: Εκτέλεση παρουσίασης διαφανειών σε τυχαία σειρά

en: Collapse all stacks
el: Σύμπτυξη όλων των στοιβών

en: Expand all stacks
el: Ανάπτυξη όλων των στοιβών

en: Show &Oldest First
el: Εμφάνιση πρώτα της &παλαιότερης

en: Show &Newest First
el: Εμφάνιση πρώτα της &νεότερης

en: Sort Selected by Date && Time
el: Ταξινόμηση επιλεγμένων ανά ημερομηνία && ώρα

en: Jump to Context
el: Άλμα στο πλαίσιο

en: Lock Images
el: Κλείδωμα εικόνων

en: Unlock
el: Ξεκλείδωμα

en: Lock Away All Other Items
el: Κλείδωμα όλων των άλλων αντικειμένων

en: Lock Away Current Set of Items
el: Κλείδωμα του τρέχοντος συνόλου των αντικειμένων

en: Configure Current View
el: Διαμόρφωση τρέχουσας προβολής

en: Tree
el: Δενδρική δομή:

en: Tree with User Icons
el: Δενδρική δομή με εικονίδια του χρήστη

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Show Tooltips in Thumbnails Window
el: Εμφάνιση υποδείξεων στο παράθυρο εικόνων επισκόπησης

en: Display Images and Videos Not on Disk
el: Εμφάνιση εικόνων και βίντεο που δεν είναι στο δίσκο

en: Display Images and Videos with Incomplete Dates...
el: Εμφάνιση εικόνων και βίντεο με ατελείς ημερομηνίες...

en: Merge duplicates
el: Συγχώνευση αντιγράφων

en: Rescan for Images and Videos
el: Επανασάρωση για εικόνες και βίντεο

en: Recreate Exif Search Database
el: Επανακατασκευή βάσης δεδομένων αναζήτησης Exif

en: Automatically Stack Selected Images...
el: Αυτόματη τοποθέτηση σε στοίβα επιλεγμένων εικόνων...

en: Build Thumbnails
el: Κατασκευή εικόνων επισκόπησης

en: Enable All Messages
el: Ενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων

en: Run KPhotoAlbum Demo
el: Εκτέλεση της επίδειξης του KPhotoAlbum

en: KPhotoAlbum Feature Status
el: Κατάσταση χαρακτηριστικών του KPhotoAlbum

en: Show Demo Videos
el: Εμφάνιση βίντεο επίδειξης

en: Use next video thumbnail
el: Χρήση επόμενης εικόνας επισκόπησης βίντεο

en: Use previous video thumbnail
el: Χρήση προηγούμενης εικόνας επισκόπησης βίντεο

en: Auto saving....
el: Αυτόματη αποθήκευση....

en: Auto saving.... Done
el: Αυτόματο αποθήκευση.... Έγινε

en: <p>Given index file does not exist, do you want to create following?<br />%1/index.xml</p>
el: <p>Το δοσμένο αρχείο ευρετηρίου δεν υπάρχει, θέλετε να δημιουργήσετε το ακόλουθο;<br />%1/index.xml</p>

en: General
el: Γενικά

en: Viewer
el: Προβολέας

en: Annotation Dialog
el: Διάλογος σημειώσεων

en: Thumbnail View
el: Προβολή εικόνων επισκόπησης

en: <p>Really enable all message boxes where you previously checked the do-not-show-again check box?</p>
el: <p>Θέλετε πραγματικά να γίνει ενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων που επιλέξατε προηγουμένως να μην εμφανιστούν ξανά;</p>

en: <p>KPhotoAlbum hit an internal error (missing plug-in menu in MainWindow::Window::setupPluginMenu). This indicate that you forgot to do a make install. If you did compile KPhotoAlbum yourself, then please run make install. If not, please report this as a bug.</p><p>KPhotoAlbum will continue execution, but it is not entirely unlikely that it will crash later on due to the missing make install.</p>
el: <p>Το KPhotoAlbum βρέθηκε σε ένα εσωτερικό σφάλμα (λείπει το μενού με τα πρόσθετα στο MainWindow::Window::setupPluginMenu). Αυτό είναι ένδειξη ότι ξεχάσατε να κάνετε make install. Αν μεταγλωττίσατε εσείς το KPhotoAlbum, τότε εκτελέστε make install. Αν όχι, αναφέρετε το σχετικό σφάλμα.</p><p>Το KPhotoAlbum θα συνεχίσει να εκτελείται, αλλά δεν είναι εντελώς απίθανο να καταρρεύσει αργότερα εξαιτίας της παράλειψης του make install.</p>

en: Internal Error
el: Εσωτερικό σφάλμα

en: Open List of Files
el: Άνοιγμα λίστας των αρχείων

en: No images matching your input were found.
el: Δεν βρέθηκαν εικόνες που να ταιριάζουν στα δεδομένα που δώσατε.

en: No Matches
el: Κανένα ταίριασμα

en: New
el: Νέο

en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: Preferred view:
el: Προτιμώμενη προβολή:

en: List View
el: Προβολή λίστας

en: List View with Custom Thumbnails
el: Προβολή λίστας με προσαρμοσμένες επισκοπήσεις

en: Icon View
el: Προβολή εικονιδίων

en: Icon View with Custom Thumbnails
el: Προβολή εικονιδίων με προσαρμοσμένες επισκοπήσεις

en: Choose speed over readability for index.xml file
el: Επιλογή ταχύτητας αντί της αναγνωσιμότητας για το αρχείο index.xml

en: Compress backup file
el: Συμπίεση αρχείου εφεδρικού αντιγράφου

en: Auto save every:
el: Αυτόματη αποθήκευση κάθε:

en: min.
el: λεπτά

en: Number of backups to keep:
el: Αριθμός εφεδρικών αντιγράφων για διατήρηση:

en: Infinite
el: Απεριόριστα

en: <p>KPhotoAlbum is capable of backing up the index.xml file by keeping copies named index.xml~1~ index.xml~2~ etc. and you can use the spinbox to specify the number of backup files to keep. KPhotoAlbum will delete the oldest backup file when it reaches the maximum number of backup files.</p><p>The index.xml file may grow substantially if you have many images, and in that case it is useful to ask KPhotoAlbum to zip the backup files to preserve disk space.</p>
el: <p>Το KPhotoAlbum έχει τη δυνατότητα υποστηρικτικής αποθήκευσης του αρχείου index.xml διατηρώντας αντίγραφα με ονόματα index.xml~1~ index.xml~2~ κτλ. Με το κουτί εναλλαγής μπορείτε να καθορίσετε το πλήθος των εφεδρικών αντιγράφων που θα διατηρηθούν. Το KPhotoAlbum θα διαγράφει το παλαιότερο αντίγραφο όταν ο αριθμός των εφεδρικών αντιγράφων φτάσει στο μέγιστο.</p><p>Το αρχείο index.xml μπορεί να μεγαλώσει αισθητά αν έχετε πολλές εικόνες, και σε αυτήν την περίπτωση είναι χρήσιμο να ζητήσετε από το KPhotoAlbum να συμπιέσει τα εφεδρικά αντίγραφα για να έχετε μικρότερη κατανάλωση αποθηκευτικού χώρου.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is using a single index.xml file as its <i>data base</i>. With lots of images it may take a long time to read this file. You may cut down this time to approximately half, by checking this check box. The disadvantage is that the index.xml file is less readable by human eyes.</p>
el: <p>Το KPhotoAlbum χρησιμοποιεί ένα απλό αρχείο index.xml ως τη <i>βάση δεδομένων</i> του. Με αρκετές εικόνες μπορεί να διαρκέσει αρκετά η ανάγνωση αυτού του αρχείου. Μπορείτε να μειώσετε αυτόν το χρόνο περίπου στο μισό ενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή. Το μειονέκτημα είναι ότι το αρχείο index.xml θα είναι λιγότερο ευανάγνωστο.</p>

en: Character set for image metadata:
el: Σύνολο χαρακτήρων για τα μεταδεδομένα:

en: New File Searches
el: αναζητήσεις νέων αρχείων

en: Search for new images and videos on startup
el: Αναζήτηση για νέες εικόνες και βίντεο κατά την εκκίνηση

en: Ignore file extensions when searching for new images and videos
el: Να αγνοούνται οι επεκτάσεις αρχείων κατά την αναζήτηση νέων εικόνων και βίντεο

en: Skip symbolic links when searching for new images
el: Να παραβλέπονται οι σύνδεσμοι κατά την αναζήτηση νέων εικόνων

en: Do not read RAW files if a matching JPEG/TIFF file exists
el: Να μη γίνει ανάγνωση αρχείων RAW αν υπάρχει αντίστοιχο JPEG/TIFF

en: Directories to exclude from new file search:
el: Κατάλογοι που αποκλείονται από την νέα αναζήτηση αρχείου:

en: <p>KPhotoAlbum is capable of searching for new images and videos when started, this does, however, take some time, so instead you may wish to manually tell KPhotoAlbum to search for new images using <b>Maintenance->Rescan for new images</b></p>
el: <p>Το KPhotoAlbum είναι ικανό να αναζητάει νέες εικόνες και βίντεο όταν εκκινηθεί, αυτό ωστόσο διαρκεί κάποιο χρόνο, έτσι μπορεί να επιθυμείτε να ορίσετε στο KPhotoAlbum τη χειροκίνητη αναζήτηση για νέες εικόνες χρησιμοποιώντας το <b>Συντήρηση->Επανασάρωση για νέες εικόνες</b></p>

en: <p>KPhotoAlbum will normally search new images and videos by their file extension. If this option is set, <em>all</em> files neither in the database nor in the block list will be checked by their Mime type, regardless of their extension. This will take significantly longer than finding files by extension!</p>
el: <p>Το KPhotoAlbum κανονικά αναζητά νέες εικόνες και βίντεο με την επέκταση του ονόματος αρχείου. Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, <em>όλα</em> τα αρχεία που δεν βρίσκονται ούτε στη βάση δεδομένων ούτε στη block list θα εξεταστούν με βάση τον τύπο Mime ανεξάρτητα από την επέκταση στο όνομα αρχείου. Αυτό θα διαρκέσει πολύ περισσότερο από την εύρεση αρχείων με βάση την επέκταση!</p>

en: <p>Directories defined here (separated by comma <tt>,</tt>) are skipped when searching for new photos. Thumbnail directories of different tools should be configured here. E.g. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>
el: <p>Οι κατάλογοι που ορίζονται εδώ (με διαχωριστικό το κόμμα <tt>,</tt>) παραλείπονται κατά την αναζήτηση νέων φωτογραφιών. Κατάλογοι εικόνων επισκόπησης (thumbnail directories) διαφορετικών εργαλείων πρέπει να διαμορφώνονται εδώ. Π.χ. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>

en: File Version Detection Settings
el: Ρυθμίσεις εντοπισμού εκδόσεων αρχείου

en: Try to detect multiple versions of files
el: Προσπάθεια ανίχνευσης πολλαπλών εκδόσεων αρχείων

en: File versions search regexp:
el: Αναζήτηση εκδόσεων αρχείου με regexp:

en: Original file replacement text:
el: Κείμενο αντικατάστασης αρχικού αρχείου:

en: Automatically stack new versions of images
el: Αυτόματη τοποθέτηση νέων εκδόσεων εικόνων σε στοίβα

en: <p>A perl regular expression that should match a modified file. <ul><li>A dot matches a single character (<tt>\.</tt> matches a dot)</li>   <li>You can use the quantifiers <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt>, or you can     match multiple occurrences of an expression by using curly brackets (e.g. <tt>e{0,1}</tt> matches 0 or 1 occurrences of the character "e").</li>   <li>You can group parts of the expression using parenthesis.</li> </ul>Example: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>
el: <p>Μια κανονική έκφραση perl η οποία πρέπει να ταιριάζει με ένα τροποποιημένο αρχείο. <ul><li>Μια τελεία ταιριάζει με ένα ξεχωριστό χαρακτήρα (<tt>\.</tt> ταιριάζει με τελεία)</li>   <li>Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους ποσοτικούς δείκτες <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt>, ή μπορείτε να ταιριάξετε πολλαπλές εμφανίσεις μιας έκφρασης με χρήση αγκυλών (π.χ. <tt>e{0,1}</tt> ταιριάζει 0 ή 1 εμφάνιση του χαρακτήρα "e").</li>   <li>Μπορείτε να ομαδοποιήσετε μέρη της έκφρασης με χρήση παρενθέσεων.</li> </ul>Παράδειγμα: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>

en: <p>A string that is used to replace the match from the <i>File versions search regexp</i>. This can be a semicolon (<tt>;</tt>) separated list. Each string is used to replace the match in the new file's name until an original file is found or we run out of options.</p>
el: <p>Μια συμβολοσειρά που χρησιμεύει για να αντικαταστήσει το ταίριασμα από την <i>κανονική έκφραση αναζήτησης των εκδόσεων αρχείου</i>. Αυτή μπορεί να είναι μια λίστα αντικειμένων με διαχωριστικό το ερωτηματικό (<tt>;</tt>). Κάθε συμβολοσειρά αντικαθιστά το ταίριασμα στο όνομα του νέου αρχείου μέχρι να βρεθεί ένα πρωτότυπο αρχείο ή να εξαντληθούν οι επιλογές μας.</p>

en: <p>The tagging is moved from the original file to the new file. This way only the latest version of an image is tagged.</p>
el: <p>Η πολυκριτηριακή ταξινόμηση μεταφέρεται από το πρωτότυπο αρχείο στο νέο. Έτσι γίνεται ταξινόμηση μόνο για την πιο πρόσφατη έκδοση της εικόνας.</p>

en: <p>If this option is set, new versions of an image are automatically stacked and placed to the top of the stack. This way the new image is shown when the stack is in collapsed state - the default state in KPhotoAlbum.</p>
el: <p>Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, οι νέες εκδόσεις της εικόνας στοιβάζονται αυτόματα και τοποθετούνται στην κορυφή της στοίβας. Έτσι η νέα εικόνα είναι αυτή που φαίνεται όταν η στοίβα είναι σε κατάσταση σύμπτυξης - αυτή είναι η προκαθορισμένη κατάσταση στο KPhotoAlbum.</p>

[ctx: Configure the feature to make a copy of a file first and then open the copied file with an external application]
en: Copy File and Open with an External Application
el: Αντιγραφή αρχείου και άνοιγμα με εξωτερική εφαρμογή

en: Copy file search regexp:
el: Αναζήτηση αντιγράφου αρχείου με regexp:

en: Copy file replacement text:
el: Κείμενο αντικατάστασης αντιγράφου αρχείου:

en: <p>KPhotoAlbum can make a copy of an image before opening it with an external application. This configuration defines how the new file is named.</p><p>The regular expression defines the part of the original file name that is replaced with the <i>replacement text</i>. E.g. regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> and replacement text <i>"-mod.\1"</i> would copy test.jpg to test-mod.jpg and open the new file in selected application.</p>
el: <p>Το KPhotoAlbum μπορεί να δημιουργήσει ένα αντίγραφο μιας εικόνας πριν να την ανοίξει με μια εξωτερική εφαρμογή. Η διαμόρφωση αυτή καθορίζει το όνομα του νέου αρχείου.</p><p>Η κανονική έκφραση ορίζει το τμήμα του πρωτότυπου ονόματος αρχείου, το οποίο δίνει τη θέση του στο <i>κείμενο αντικατάστασης</i>. Π.χ. Με regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> και κείμενο αντικατάστασης <i>"-mod.\1"</i> θα γίνει η αντιγραφή του test.jpg στο test-mod.jpg και το άνοιγμα του νέου αρχείου με την επιλεγμένη εφαρμογή.</p>

en: Loading New Images
el: Φόρτωση νέων εικόνων

en: Trust image dates:
el: Χρήση των ημερομηνιών της εικόνας:

[ctx: As in 'always trust image dates']
en: Always
el: Πάντα

[ctx: As in 'ask whether to trust image dates']
en: Ask
el: Ερώτηση

[ctx: As in 'never trust image dates']
en: Never
el: Ποτέ

en: Use the embedded thumbnail in RAW file or halfsized RAW
el: Χρήση της ενσωματωμένης επισκόπησης σε αρχείο RAW ή RAW μισού μεγέθους

en: Required size for the thumbnail:
el: Απαιτούμενο μέγεθος επισκόπησης:

en: Histogram
el: Ιστόγραμμα

en: Size of histogram columns in date bar:
el: Μέγεθος των στηλών ιστογράμματος στη γραμμή ημερομηνίας:

en: Show splash screen
el: Εμφάνιση εισαγωγικής οθόνης

en: <p>JPEG images may contain information about rotation. If you have a reason for not using this information to get a default rotation of your images, uncheck this check box.</p><p>Note: Your digital camera may not write this information into the images at all.</p>
el: <p>Οι εικόνες JPEG μπορεί να περιέχουν πληροφορίες σχετικά με την περιστροφή. Αν έχετε κάποιο λόγο να μη χρησιμοποιείτε αυτές τις πληροφορίες για να ανακτήσετε τον προσανατολισμό των εικόνων σας, απενεργοποιείστε αυτό το πλαίσιο επιλογής.</p><p>Σημείωση: Η ψηφιακή σας φωτογραφική μηχανή ίσως να μην καταγράφει στις εικόνες αυτήν την πληροφορία.</p>

en: <p>JPEG images may contain a description. Check this checkbox to specify if you want to use this as a default description for your images.</p>
el: <p>Οι εικόνες JPEG μπορεί να περιέχουν μια περιγραφή. Ενεργοποιώντας αυτό το πλαίσιο επιλογής ορίζετε ότι θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτή την περιγραφή ως προκαθορισμένη για τις εικόνες σας.</p>

en: Show the KPhotoAlbum splash screen on start up
el: Εμφάνιση της αρχικής οθόνης του KPhotoAlbum στην εκκίνηση

en: File Searching & Versions
el: Αναζήτηση και εκδόσεις αρχείου

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Tooltip preview image size:
el: Μέγεθος εικόνας προεπισκόπησης υπόδειξης:

en: No Image Preview
el: Χωρίς εικόνα προεπισκόπησης

en: Thumbnail image size:
el: Μέγεθος εικόνας επισκόπησης:

en: Display grid around thumbnails
el: Εμφάνιση καννάβου γύρω από τις εικόνες επισκόπησης

en: Display labels in thumbnail view
el: Εμφάνιση ετικετών σε προβολή εικόνων επισκόπησης

en: Display categories in thumbnail view
el: Εμφάνιση κατηγοριών σε προβολή εικόνων επισκόπησης

en: Threshold for automatic thumbnail view:
el: Κατώφλι για αυτόματη προβολή εικόνων προεπισκόπησης:

[ctx: Describing: 'ThumbnailView will not be automatically shown']
en: Disabled
el: Ανενεργό

en: <p>If you select <b>Settings -&gt; Show Tooltips</b> in the thumbnail view, then you will see a small tool tip window displaying information about the thumbnails. This window includes a small preview image. This option configures the image size.</p>
el: <p>Αν επιλέξετε <b>Ρυθμίσεις -&gt; Εμφάνιση υποδείξεων</b> στην προβολή επισκόπησης, τότε θα δείτε ένα μικρό παράθυρο βοήθειας που θα εμφανίζει πληροφορίες σχετικά με τις επισκοπήσεις. Αυτό το παράθυρο περιλαμβάνει μια μικρή εικόνα προεπισκόπησης. Αυτή η επιλογή ρυθμίζει το μέγεθος της εικόνας</p>

en: <p>Choose what aspect ratio the cells holding thumbnails should have.</p>
el: <p>Επιλέξτε το λόγο διαστάσεων των κελιών που περιέχουν τις εικόνες επισκόπησης.</p>

en: <p>How thick the cell padding should be.</p>
el: <p>Πόσο κενό θα υπάρχει γύρω από τα κελιά.</p>

en: <p>If you want to see grid around your thumbnail images, select this option.</p>
el: <p>Αν επιθυμείτε να υπάρχει κάνναβος γύρω από τις εικόνες επισκόπησης, ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή.</p>

en: <p>Checking this option will show the base name for the file under thumbnails in the thumbnail view.</p>
el: <p>Ενεργοποιώντας αυτή την επιλογή θα εμφανίζεται το βασικό όνομα του αρχείου κάτω από τις εικόνες επισκόπησης στην προβολή εικόνων επισκόπησης.</p>

en: <p>Checking this option will show the Categories for the file under thumbnails in the thumbnail view</p>
el: <p>Ενεργοποιώντας αυτή την επιλογή θα εμφανίζονται οι κατηγορίες του αρχείου κάτω από τις εικόνες επισκόπησης στην προβολή εικόνων επισκόπησης</p>

en: <p>When you are browsing, and the count gets below the value specified here, the thumbnails will be shown automatically. The alternative is to continue showing the browser until you press <i>Show Images</i></p>
el: <p>Όταν κάνετε περιήγηση στις εικόνες, και ο αριθμός τους πέσει κάτω από αυτήν την τιμή, θα εμφανιστούν αυτόματα οι επισκοπήσεις. Εναλλακτικά μπορείτε να συνεχίσετε την περιήγηση μέχρι να πατήσετε <i>Εμφάνιση εικόνων</i></p>

en: None Selected
el: Κανένα επιλεγμένο

en: Running Slide Show From Thumbnail View
el: Εκτέλεση παρουσίασης διαφανειών από την προβολή εικόνων επισκόπησης

en: Viewing Images and Videos From Thumbnail View
el: Προβολή εικόνων και βίντεο από την προβολή εικόνων επισκόπησης

en: Slideshow interval:
el: Χρονικό διάστημα παρουσίασης διαφανειών:

en:  sec
el:  δευτ

en: Image cache:
el: Προσωρινά δεδομένα εικόνας:

en: Standard size in viewer:
el: Τυπικό μέγεθος προβολέα:

en: Full Viewer Size
el: Πλήρες μέγεθος προβολέα

en: Natural Image Size
el: Φυσικό μέγεθος εικόνας

en: Natural Image Size If Possible
el: Φυσικό μέγεθος εικόνας αν είναι δυνατό

en: <p>Set the standard size for images to be displayed in the viewer.</p> <p><b>Full Viewer Size</b> indicates that the image will be stretched or shrunk to fill the viewer window.</p> <p><b>Natural Image Size</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel.</p> <p><b>Natural Image Size If Possible</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel if it would fit the window, otherwise it will be shrunk to fit the viewer.</p>
el: <p>Ορισμός του τυπικού μεγέθους για τις εικόνες που θα εμφανιστούν στον προβολέα.</p> <p>Το <b>Πλήρες μέγεθος προβολέα</b> δηλώνει ότι η εικόνα θα μεγαλώσει ή θα σμικρυνθεί για να καλύψει το παράθυρο του προβολέα.</p> <p>Το <b>Φυσικό μέγεθος εικόνας</b> δηλώνει ότι η εικόνα θα εμφανιστεί με αντιστοιχία εικονοστοιχείων ένα προς ένα.</p> <p>Το <b>Φυσικό μέγεθος εικόνας αν είναι δυνατό</b> δηλώνει ότι η εικόνα θα εμφανιστεί με αντιστοιχία ένα προς ένα αν αυτή χωρά στο παράθυρο, διαφορετικά θα σμικρυνθεί για να χωρέσει στον προβολέα.</p>

en: Fastest
el: Γρηγορότερο

en: Best
el: Βέλτιστο

en: <p>When displaying images, KPhotoAlbum normally performs smooth scaling of the image. If this option is not set, KPhotoAlbum will use a faster but less smooth scaling method.</p>
el: <p>Κατά την εμφάνιση των εικόνων, το KPhotoAlbum συνήθως εκτελεί ομαλή κλιμάκωση της εικόνας. Αν απενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή, το KPhotoAlbum θα χρησιμοποιήσει μια γρηγορότερη αλλά λιγότερο ομαλή μέθοδο κλιμάκωσης.</p>

en: Launch in full screen
el: Έναρξη σε πλήρη οθόνη

[ctx: No video length could be determined, so we just display 'video' instead of the video length.]
en: video
el: βίντεο

en: Error Deleting Files
el: Σφάλμα διαγραφής αρχείων

en: Unable to copy '%1' to '%2'.
el: Αδυναμία αντιγραφής του '%1' στο '%2'.

en: <b>File Name: </b>
el: <b>Όνομα αρχείου: </b>

en: <b>Date: </b>
el: <b>Ημερομηνία: </b>

en: <b>Image Size: </b>
el: <b>Μέγεθος εικόνας: </b>

en: <b>Label: </b>
el: <b>Ετικέτα: </b>

en: <b>Description: </b>
el: <b>Περιγραφή: </b>

[ctx: @title:window]
en: Configure Category Image
el: Διαμόρφωση εικόνας κατηγορίας

[ctx: @label:listbox As in 'select the tag category']
en: Category:
el: Κατηγορία:

[ctx: @label:listbox As in 'select a tag']
en: Tag:
el: Ετικέτα:

[ctx: @label The current category image]
en: Current image:
el: Τρέχουσα εικόνα:

[ctx: @label Preview of the new category imape]
en: New image:
el: Νέα εικόνα:

[ctx: @action:button As in 'Set the category image']
en: Set
el: Ορισμός

en: Insufficient color depth for this filter
el: Ανεπαρκές βάθος χρώματος για αυτό το φίλτρο

en: [ zoom x%1 ]
el: [ εστίαση x%1 ]

en: Error playing media
el: Σφάλμα αναπαραγωγής μέσου

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as First Image in Stack
el: Ορισμός ως πρώτη εικόνα στη στοίβα

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @title:inmenu]
en: Rotate
el: Περιστροφή

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate clockwise
el: Περιστροφή προς τα δεξιά

[ctx: @action:inmenu]
en: Flip Over
el: Αναστροφή

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate counterclockwise
el: Περιστροφή προς τα αριστερά

[ctx: @title:inmenu As in 'skip 2 images']
en: Skip
el: Παράλειψη

[ctx: @action:inmenu Go to first image]
en: First
el: Πρώτη

[ctx: @action:inmenu Go to last image]
en: Last
el: Τελευταία

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Next
el: Εμφάνιση επόμενης

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Forward
el: Μετάβαση 10 μπροστά

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Forward
el: Μετάβαση 100 μπροστά

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Forward
el: Μετάβαση 1000 μπροστά

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Previous
el: Εμφάνιση προηγούμενης

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Backward
el: Μετάβαση 10 πίσω

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Backward
el: Μετάβαση 100 πίσω

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Backward
el: Μετάβαση 1000 πίσω

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Image
el: Διαγραφή εικόνας

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Image from Display List
el: Αφαίρεση εικόνων από τη λίστα εμφάνισης

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom
el: Εστίαση

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

[ctx: @action:inmenu]
en: Full View
el: Πλήρης προβολή

[ctx: @action:inmenu]
en: Pixel for Pixel View
el: Προβολή ανά εικονοστοιχείο

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
el: Εναλλαγή πλήρους οθόνης

[ctx: @title:inmenu]
en: Slideshow
el: Παρουσίαση διαφανειών

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slideshow
el: Εκτέλεση παρουσίασης διαφανειών

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Faster
el: Εκτέλεση ταχύτερα

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slower
el: Εκτέλεση βραδύτερα

en: File not available
el: Το αρχείο δεν είναι διαθέσιμο

[ctx: @action:inmenu Start video playback]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

[ctx: @action:inmenu Pause video playback]
en: Pause
el: Παύση

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop Slideshow
el: Διακοπή παρουσίασης διαφανειών

[ctx: @title:inmenu]
en: Seek
el: Αναζήτηση

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes backward
el: 10 λεπτά πίσω

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute backward
el: 1 λεπτό πίσω

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds backward
el: 10 δευτερόλεπτα πίσω

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds backward
el: 1 δευτερόλεπτο πίσω

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds backward
el: 100 χιλιοστά δευτερολέπτου πίσω

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds forward
el: 100 χιλιοστά δευτερολέπτου εμπρός

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds forward
el: 1 δευτερόλεπτο εμπρός

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds forward
el: 10 δευτερόλεπτα εμπρός

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute forward
el: 1 λεπτό εμπρός

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes forward
el: 10 λεπτά εμπρός

[ctx: @action:inmenu Stop video playback]
en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: @action:inmenu]
en: Use current frame in thumbnail view
el: Χρήση τρέχοντος πλαισίου σε προβολή εικόνων επισκόπησης

[ctx: @action:inmenu Restart video playback.]
en: Restart
el: Επανεκκίνηση

[ctx: @title:inmenu]
en: Filters
el: Φίλτρα

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Filters
el: Αφαίρεση όλων των φίλτρων

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Grayscale Filter
el: Εφαρμογή φίλτρου κλίμακας του γκρι

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Contrast Stretching Filter
el: Εφαρμογή φίλτρου εκτόνωσης αντίθεσης

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Histogram Equalization Filter
el: Εφαρμογή φίλτρου ισοστάθμισης ιστογράμματος

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Monochrome Filter
el: Εφαρμογή μονοχρωματικού φίλτρου

en: Show...
el: Εμφάνιση...

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show Info Box
el: Εμφάνιση πλαισίου πληροφοριών

en: Show Label
el: Εμφάνιση ετικέτας

en: Show Description
el: Εμφάνιση περιγραφής

en: Show Date
el: Εμφάνιση ημερομηνίας

en: Show Time
el: Εμφάνιση ώρας

en: Show Filename
el: Εμφάνιση ονόματος αρχείου

en: Show Image Size
el: Εμφάνιση μεγέθους εικόνας

en: Show Rating
el: Εμφάνιση βαθμολογίας
