kphotoalbum - en to fi translation catalogue (1039 entries)

en: Tag is already used for another area
fi: Toinen alue käyttää jo luokitusta

en: tomorrow
fi: huomenna

en: today
fi: tänään

en: yesterday
fi: eilen

en: Description
fi: Kuvaus

en: (You have differing descriptions on individual images, setting text here will override them all)
fi: (Yksittäisten kuvien kuvaukset eroavat toisistaan: jos annat tähän kuvauksen, kaikkien kuvien teksti muutetaan)

en: Label and Dates
fi: Nimike  ja päivämäärät

en: Image Preview
fi: Kuvan esikatselu

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A descriptive text of the image.</para><para>If <emphasis>Use Exif description</emphasis> is enabled under <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|General</interface>, a description embedded in the image Exif information is imported to this field if available.</para>
fi: <para>Kuvaa kuvaileva teksti.</para><para>Jos kohdassa <interface>Asetukset|KPhotoAlbumin asetukset…|Yleistä</interface> on asetettu <emphasis>Käytä Exif-kuvausta</emphasis>, kuvan Exif-tietoihin mahdollisesti upotettu kuvaus tuodaan tähän kenttään.</para>

en: Cancel
fi: Peru

en: Map
fi: Kartta

[ctx: @info:whatsthis]
en: The map widget allows you to view the location of images if GPS coordinates are found in the Exif information.
fi: Karttasovelma voi näyttää kuvan sijainnin, jos GPS-koordinaatit löytyvät Exif-tiedoista.

en: Revert This Item
fi: Peru tehdyt muutokset

en: Clear Form
fi: Tyhjennä lomake

en: Options...
fi: Asetukset…

en: &Done
fi: &Valmis

en: Continue &Later
fi: &Jatka myöhemmin

[ctx: @action:button]
en: &Search
fi: &Etsi

en: Label:
fi: Selite:

en: Label
fi: Selite

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Time:
fi: Aika:

en: Use Fuzzy Date
fi: Käytä summittaista päivämäärää

[ctx: @info]
en: <para>In KPhotoAlbum, images can either have an exact date and time, or a <emphasis>fuzzy</emphasis> date which happened any time during a specified time interval. Images produced by digital cameras do normally have an exact date.</para><para>If you don't know exactly when a photo was taken (e.g. if the photo comes from an analog camera), then you should set <interface>Use Fuzzy Date</interface>.</para>
fi: <para>Kuvilla voi KPhotoAlbumissa olla joko tarkka tai <emphasis>summittainen</emphasis> päiväys. Summittainen tarkoittaa aikaa jollakin aikavälillä. Digikameroiden kuvissa on tavallisesti tarkka päiväys.</para><para>Ellet tiedä tarkalleen, koska kuva on otettu (esim. koska kuva on analogikamerasta), sinun tulisi ottaa <interface>Käytä summittaista päivämäärää</interface> käyttöön.</para>

en: Minimum megapixels:
fi: Megapikselejä vähintään:

en: Maximum megapixels:
fi: Megapikselejä enintään:

en: Rating:
fi: Arvostelu:

en: Rating search mode:
fi: Arvostelun etsintätila:

en: File Name Pattern:
fi: Tiedostonimikuvio:

en: File Name Pattern
fi: Tiedostonimikuvio

en: Search only for RAW files
fi: Etsi vain RAW-tiedostoja

[ctx: @title:window image %1 of %2 images]
en: Annotations (%1/%2)
fi: Merkinnät (%1/%2)

[ctx: @title:window title of the 'find images' window]
en: Search
fi: Etsi

en: Done
fi: Valmis

[ctx: @title:window]
en: Annotations
fi: Merkinnät

en: Configure Window Layout...
fi: Ikkuna-asettelun asetukset…

en: Save Current Window Setup
fi: Tallenna nykyinen ikkuna-asettelu

en: Reset layout
fi: Palauta asettelu

en: Sort Alphabetically (Tree)
fi: Lajittele aakkosjärjestykseen (puu)

en: Sort Alphabetically (Flat)
fi: Lajittele aakkosjärjestykseen (luettelo)

en: Sort by Date
fi: Lajittele päiväyksen mukaan

en: Match Tags from the First Character
fi: Täsmää luokituksiin ensimmäisestä merkistä

en: Match Tags from Word Boundaries
fi: Täsmää luokituksiin sananrajoilta

en: Match Tags Anywhere
fi: Täsmää luokituksiin missä tahansa

en: Show Only Selected Ctrl+S
fi: Näytä vain valitut Ctrl+S

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
fi: <p>Ikkunan asettelun tallennus epäonnistui.</p>Tiedostoa %1 ei voitu avata seuraavan virheen takia: %2

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be written because of the following error: %2
fi: <p>Ikkunan asettelun tallennus epäonnistu.</p>Tiedostoon %1 ei voitu kirjoittaa seuraavan virheen takia: %2

en: <p>Some changes are made to annotations. Do you really want to discard all recent changes for each affected file?</p>
fi: <p>Merkintöjä on muutettu. Haluatko varmasti perua kaikki äskettäiset muutokset kaikkiin tiedostoihin?</p>

[ctx: @title]
en: Discard changes?
fi: Hylätäänkö muutokset?

en: <p>You have just opened the advanced search dialog; to get the most out of it, it is suggested that you read the section in the manual on <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">advanced searching</a>.</p><p>This dialog is also used for typing in information about images; you can find extra tips on its usage by reading about <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">typing in</a>.</p>
fi: <p>Olet juuri avannut edistyneen hakuikkunan. Hyötyäksesi siitä eniten on suositeltavaa lukea <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">edistynyttä hakua</a> koskeva osio käsikirjasta.</p><p>Tätä ikkunaa käytetään myös kuvia koskevan tiedon syöttämiseen: voit löytää lisävihjeitä tämän käytöstä lukemalla ohjeet <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">syöttämisestä</a>.</p>

en: <p>You have just opened one of the most important windows in KPhotoAlbum; it contains lots of functionality which has been optimized for fast usage.</p><p>It is strongly recommended that you take 5 minutes to read the <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">documentation for this dialog</a></p>
fi: <p>Olet juuri avannut yhden KPhotoAlbumin tärkeimmistä ikkunoista. Siinä on runsaasti nopeaan käyttöön optimoituja toimintoja.</p><p>On äärimmäisen suositeltavaa käyttää muutama minuutti <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">tätä ikkunaa koskevien ohjeiden</a> lukemiseen.</p>

en: Sort Most Recently Used
fi: Lajittele viimeisimmin käytetyt

en: Toggle Sorting
fi: Lajittele

en: Toggle Showing Selected Items Only
fi: Näytä vain valitut kohteet

en: Annotate Next
fi: Merkitse seuraava

en: Annotate Previous
fi: Merkitse edellinen

en: OK dialog
fi: OK-kysely

en: Copy tags from previous image
fi: Kopioi luokitukset edellisestä kuvasta

en: Rotate counterclockwise
fi: Käännä vastapäivään

en: Rotate clockwise
fi: Käännä myötäpäivään

en: Toggle fullscreen preview
fi: Vaihda koko näytön tilaan tai tilasta

en: <p><b>Can't associate tag "%2"</b></p><p>The category "%1" the tag "%2" belongs to is not positionable.</p><p>If you want to use this tag, change this in the settings dialog. If this tag shouldn't be in the recognition database anymore, it can be deleted in the settings.</p>
fi: <p><b>Luokitusta ”%2” ei voida kytkeä</b></p><p>Luokka ”%1”, johon luokitus ”%2” kuuluu, ei ole kytkettävissä.</p><p>Jos luokitusta haluaa käyttää, asetusta on muutettava. Ellei luokituksen tulisi enää olla tunnistustietokannassa, sen voi poistaa asetusikkunassa.</p>

en: <p><b>Can't associate tag "%2"</b></p><p>The category "%1" the tag "%2" belongs to does not exist.</p><p>If you want to use this tag, add this category and mark it as positionable. If this tag shouldn't be in the recognition database anymore, it can be deleted in the settings dialog.</p>
fi: <p><b>Luokitusta ”%2” ei voida kytkeä</b></p><p>Luokkaa ”%1”, johon luokitus ”%2” kuuluu, ei ole olemassa.</p><p>Jos luokitusta haluaa käyttää, lisää tämä luokka ja merkitse se kytkettäväksi. Ellei luokituksen tulisi enää olla tunnistustietokannassa, sen voi poistaa asetusikkunassa.</p>

en: Annotate previous image (Page Up)
fi: Merkitse edellinen kuva (PgUp)

en: Annotate next image (Page Down)
fi: Merkitse seuraava kuva (PgDn)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the same tags on this image than on the previous one. The image date, label, rating, and description are left unchanged.</para>
fi: <para>Aseta tähän kuvaan samat luokitukset kuin edelliseen. Kuvan päiväys, nimiö, arvostelu ja kuvaus jätetään sikseen.</para>

en: Category for new areas:
fi: Uusien alueiden luokka:

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide or show areas on the image
fi: Piilota tai näytä kuvan alueita

[ctx: @info:tooltip]
en: If you enable <emphasis>positionable tags</emphasis> for at least one category in <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories</interface>, you can associate specific image areas with tags.
fi: Jos otat <emphasis>kytkettävät luokitukset</emphasis> käyttöön ainakin yhdelle luokalle kohdassa <interface>Asetukset|KPhotoAlbumin asetukset…|Luokat</interface>, kuvan määräalueita voi kytkeä luokituksiin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Areas on an image can only be shown in single-image annotation mode.
fi: Kuvan alueet voi näyttää vain yhden kuvan merkintätilassa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle full-screen preview
fi: Vaihda koko näytön tilaan tai tilasta

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate counterclockwise
fi: Käännä vastapäivään

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate clockwise
fi: Käännä myötäpäivään

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy tags from previously tagged image
fi: Kopioi luokitukset aiemmin luokitetusta kuvasta

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete image
fi: Poista kuva

[ctx: @label:textbox]
en: Enter a tag ...
fi: Kirjoita luokitus…

en: or
fi: tai

en: and
fi: ja

en: Sort by date
fi: Lajittele päiväyksen mukaan

en: Show only selected Ctrl+S
fi: Näytä vain valitut Ctrl+S

en: The tag you entered is the tag that is set automatically for newly found, untagged images (cf. <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories|Untagged Images</interface>). It will not show up here as long as it is selected for this purpose.
fi: Antamasi luokitus on se, joka asetetaan automaattisesti vasta löydetyille, luokituksettomille kuville (ks. <interface>Asetukset|KPhotoAlbumin asetukset…|Luokat|Tunnisteettomat kuvat</interface>). Luokitus ei näy tässä niin kauan kuin sen käyttötarkoitus on tämä.

en: No Item Selected
fi: Ei valittuja tietueita

en: Delete
fi: Poista

en: Rename...
fi: Muuta nimeä…

en: <b>Tag Groups</b>
fi: <b>Luokitusryhmät</b>

en: Tag groups
fi: Luokitusryhmät

en: Add this tag to a new tag group...
fi: Lisää tämä luokitus uuteen luokitusryhmään…

en: Make this tag a tag group and add a tag...
fi: Tee tästä luokituksesta luokitusryhmä ja lisää luokitus…

en: Remove from tag group %1
fi: Poista luokitusryhmästä %1

en: <b>Sorting</b>
fi: <b>Lajittelu</b>

en: Usage
fi: Käyttö

en: Alphabetical (Flat)
fi: Aakkosellinen (luettelo)

en: Alphabetical (Tree)
fi: Aakkosjärjestys (puu)

en: <p>Do you really want to delete "%1"?<br/>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa merkinnän ”%1”?<br/>Merkinnän poisto poistaa merkintään liittyvän tiedon kaikista sen sisältävistä kuvista.</p>

en: Really Delete %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa %1?

[ctx: @title]
en: Rename Item
fi: Muuta tietueen nimeä

en: Enter new name:
fi: Anna uusi nimi:

en: <p>Do you really want to rename "%1" to "%2"?<br/>Doing so will rename "%3" on any image containing it.</p>
fi: <qt>Haluatko varmasti muuttaa kuvan ”%1” nimeksi ”%2”?<br/>Jos haluat, kaikkien kuvien, jotka sisältävät tekstin ”%3”, nimet muutetaan.</qt>

[ctx: @title]
en: Rename %1?
fi: Muutetaanko nimeä: %1?

[ctx: @action:button]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: New tag group
fi: Uusi luokitusryhmä

en: Name for the new tag group the tag will be added to:
fi: Luokitus lisätään uuteen luokitusryhmään nimeltä:

en: Add a tag
fi: Lisää luokitus

en: Name for the tag to be added to this tag group:
fi: Tähän luokitusryhmään lisättävän luokituksen nimi:

[ctx: Category name, then min-max of selected tags across several images. E.g. 'People (1-2)']
en: %1 (%2-%3)
fi: %1 (%2–%3)

[ctx: area of an image; rectangle that is overlayed upon the image]
en: Remove area
fi: Poista alue

en: <p>%1 has already been tagged in another area on this image.</p><p>If you continue, the previous tag will be removed...</p>
fi: <p>%1 on jo kuvan toisen alueen luokituksena.</p><p>Jos jatkat, edellinen luokitus poistetaan…</p>

en: Replace existing area?
fi: Korvataanko edellinen alue?

[ctx: As in: remove tag %1 in category %2 [from this marked area of the image]]
en: Remove tag %1 (%2)
fi: Poista luokitus %1 (%2)

en: Associate with
fi: Kytke luokitukseen

[ctx: As in: associate [this marked area of the image] with one of the following choices/menu items]
en: Associate with
fi: Kytke luokitukseen

en: Extracting Thumbnail
fi: Irrotetaan pienoiskuvaa

en: Extract Video Thumbnail
fi: Irrota videopienoiskuva

en: Read Video Length
fi: Lue videon kesto

en: Search for videos without length information
fi: Etsi kestotiedottomia videoita

en: Searching for videos without video thumbnails
fi: Etsitään pienoiskuvattomia videoita

en: Not Started
fi: Ei aloitettu

[ctx: @title:column Background job title]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @title:column Additional information on background job]
en: Details
fi: Yksityiskohdat

[ctx: @title:column Elapsed time]
en: Elapsed
fi: Kulunut

[ctx: @title:window]
en: Background Job Viewer
fi: Taustatyökatselin

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Continue
fi: Jatka

en: <p>Active jobs: %1<br/>Pending jobs: %2<hr/><br/>Color codes:<ul><li><b>blinking green</b>: Active background jobs</li><li><b>gray</b>: No active jobs</li><li><b>solid yellow</b>: Job queue is paused</li><li><b>blinking yellow</b>: Job queue is paused for background jobs, but is executing a foreground job (like extracting a thumbnail for a video file, which is currently shown in the thumbnail viewer)</li></ul></p>
fi: <p>Aktiivisia töitä: %1<br/>Odottavia töitä: %2<hr/><br/>Värikoodit:<ul><li><b>vilkkuva vihreä</b>: aktiivisia taustatöitä</li><li><b>harmaa</b>: ei aktiivisia töitä</li><li><b>tasainen keltainen</b>: työjono on keskeytetty</li><li><b>vilkkuva keltainen</b>: työjonon taustatyöt on keskeytetty mutta edustatyö (kuten pienoiskuvakatselimessa näkyvän videopienoiskuvan irrotus) on käynnissä</li></ul></p>

[ctx: As in No persons, no locations etc.]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: As in no other persons, or no other locations.]
en: No other
fi: Ei muita

[ctx: @item:intable number of images with a specific tag.]
en: 1 image | %1 images
fi[0]: 1 kuva
fi[1]: %1 kuvaa

[ctx: @item:intable number of videos with a specific tag.]
en: 1 video | %1 videos
fi[0]: 1 video
fi[1]: %1 videota

en: Images
fi: Kuvat

en: Videos
fi: Videot

en: Start Date
fi: Aloituspäivä

en: End Date
fi: Päättymispäivä

[ctx: As in 'all pictures'.]
en: All
fi: Kaikki

en: Geo Position
fi: Sijaintitieto

en: Exif Info
fi: Exif-tieto

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
fi: Etsi

en: Untagged Images
fi: Luokittelemattomat kuvat

en: Show Thumbnails
fi: Näytä pienoiskuvat

en: Search did not match any images or videos.
fi: Haku ei löytänyt yhtäkään kuvaa tai videota.

en: Empty Search Result
fi: Tyhjä hakutulos

en: Exif Search
fi: Exif-haku

[ctx: Breadcrumb denoting that we 'browsed' to a search result.]
en: search
fi: etsi

en: <p>You have not yet configured which tag to use for indicating untagged images.</p><p>Please follow these steps to do so:<ul><li>In the menu bar choose <b>Settings</b></li><li>From there choose <b>Configure KPhotoAlbum</b></li><li>Now choose the <b>Categories</b> icon</li><li>Now configure section <b>Untagged Images</b></li></ul></p>
fi: <p>Et ole vielä määrittänyt, mikä luokitus osoittaa kuvat, joihin ei ole kytketty luokituksia.</p><p>Tee se näin:<ul><li>Valitse valikosta <b>Asetukset</b></li><li>Valitse <b>KPhotoAlbumin asetukset</b></li><li>Sitten valitse <b>Luokat</b>-kuvake</li><li>Lopuksi valitse <b>Luokittelemattomat kuvat</b></li></ul></p>

en: Feature has not been configured
fi: Ominaisuuksia ei ole vielä määritetty

en: "%1" and "%2"
fi: ”%1” ja ”%2”

en: "%1"
fi: ”%1”

en: , "%1"
fi: , ”%1”

en:  and "%1"
fi:  ja ”%1”

en: <p>You have just dragged an item onto another. This will make the target item a tag group and define the dragged item as a member of this group. Tag groups may be used to denote facts such as 'Las Vegas is in the USA'. In that example you would drag Las Vegas onto USA. When you have set up tag groups, you can, for instance, see all images from the USA by simply selecting that item in the Browser.</p><p>Was it really your intention to make "%3" a tag group and add "%2" as a member?</p> | <p>You have just dragged some items onto one other item. This will make the target item a tag group and define the dragged items as members of this group. Tag groups may be used to denote facts such as 'Las Vegas and New York are in the USA'. In that example you would drag Las Vegas and New York onto USA. When you have set up tag groups, you can, for instance, see all images from the USA by simply selecting that item in the Browser.</p><p>Was it really your intention to make "%3" a tag group and add %2 as members?</p>
fi[0]: <p>Olet vetänyt tietueen toisen ylle. Tämä tekee kohdetietueesta luokitusryhmän ja määrittää vedetyn tietueen ryhmän jäseneksi. Luokitusryhmiä voi käyttää osoittamaan tosiasioita kuten ”Las Vegas on Yhdysvalloissa”, jolloin vetäisit Las Vegasin Yhdysvaltain ylle. Asetettuasi luokitusryhmiä voit esimerkiksi katsoa kaikki Yhdysvaltoja esittävät kuvat yksinkertaisesti valitsemalla selaimessa tämän tietueen.</p><p>Oliko tarkoituksesi, että ”%3” on luokitusryhmä ja ”%2” sen jäsen?</p>
fi[1]: <p>Olet vetänyt useita tietueita yhden tietueen ylle. Tämä tekee kohdetietueesta tunnisteryhmän ja määrittää vedetyt tietueet ryhmän jäseneksi. Tunnisteryhmiä voi käyttää osoittamaan tosiasioita kuten ”Las Vegas on Yhdysvalloissa”, jolloin vetäisit Las Vegasin Yhdysvaltain ylle. Asetettuasi tunnisteryhmiä voit esimerkiksi katsoa kaikki Yhdysvaltoja esittävät kuvat yksinkertaisesti valitsemalla tämän tietueen selaimessa.</p><p>Oliko tarkoituksesi, että ”%3” on tunnisteryhmä ja ”%2” sen jäseniä?</p>

en: Move Items
fi: Siirrä luokat

en: Scroll right
fi: Vieritä oikealle

en: Scroll left
fi: Vieritä vasemmalle

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

[ctx: The button clears the selection of a date range in the date bar.]
en: Clear date selection
fi: Tyhjennä päivämäärävalinta

[ctx: @info]
en: <title>The date bar</title><para><list><item>Scroll using the arrow buttons, the scrollwheel, or the middle mouse button.</item><item>Zoom using the +/- buttons or Ctrl + scrollwheel.</item><item>Restrict the view to a date range selection: Click/drag below the timeline.</item><item>Jump to a date by clicking on the histogram bar.</item></list></para>
fi: <title>Päiväyspalkki</title><para><list><item>Vieritä nuolipainikkein tai hiiren rullalla tai keskipainikkeella.</item><item>Lähennä ja loitonna plus- ja miinuspainikkein tai Ctrl + hiiren rullalla.</item><item>Rajaa näkymää päivämääräalueella: napsauta ja vedä aikajanan alta.</item><item>Siirry päivämäärään napsauttamalla histogrammipalkkia.</item></list></para>

en: Show Ranges
fi: Näytä kuvamäärät

en: Show Resolution Indicator
fi: Näytä tarkkuuden osoitin

[ctx: @info:status images that fall in the given date range]
en: 1 exact | %1 exact
fi[0]: tasan 1
fi[1]: tasan %1

[ctx: @info:status additional images captured in a date range that overlaps with the given date range,]
en:  + 1 range |  + %1 ranges
fi[0]:  + 1 alue
fi[1]:  + %1 aluetta

[ctx: @info:status total image count]
en:  = 1 total |  = %1 total
fi[0]:  = kaikkiaan 1
fi[1]:  = kaikkiaan %1

[ctx: @info:status image count]
en: %1 image/video | %1 images/videos
fi[0]: %1 kuva/video
fi[1]: %1 kuvaa/videota

en: 1 Year
fi: 1 vuosi

en: 1 Month
fi: 1 kuukausi

en: 1 Week
fi: 1 viikko

en: 1 Day
fi: 1 päivä

en: 2 Hours
fi: 2 tuntia

en: 10 Minutes
fi: 10 minuuttia

en: 1 Minute
fi: 1 minuutti

en: 10 Seconds
fi: 10 sekuntia

en: Unable to create folder '%1'.
fi: Ei voitu luoda kansiota ”%1”.

en: Unable to Create Folder
fi: Kansiota ei voi luoda

en: Error when saving image '%1'.
fi: Virhe tallennettaessa kuvaa ”%1”.

en: Error Saving Image
fi: Virhe tallennettaessa kuvaa

[ctx: Abbreviated month name]
en: jan
fi: tammi

[ctx: Abbreviated month name]
en: feb
fi: helmi

[ctx: Abbreviated month name]
en: mar
fi: maalis

[ctx: Abbreviated month name]
en: apr
fi: huhti

[ctx: Abbreviated month name]
en: may
fi: touko

[ctx: Abbreviated month name]
en: jun
fi: kesä

[ctx: Abbreviated month name]
en: jul
fi: heinä

[ctx: Abbreviated month name]
en: aug
fi: elo

[ctx: Abbreviated month name]
en: sep
fi: syys

[ctx: Abbreviated month name]
en: oct
fi: loka

[ctx: Abbreviated month name]
en: nov
fi: marras

[ctx: Abbreviated month name]
en: dec
fi: joulu

en: Autosave file '%1' exists (size %3 KB) and is newer than '%2'. Should the autosave file be used?
fi: Varmuuskopiotiedosto ”%1” on jo olemassa (koko %3 kt), ja se on uudempi kuin ”%2”. Otetaanko varmuuskopiotiedosto käyttöön?

en: Found Autosave File
fi: Varmuuskopiotiedosto löytyi

en: Loading information from images
fi: Ladataan tietoa kuvista

en: Media Type
fi: Mediatyyppi

en: Image
fi: Kuva

en: KPhotoAlbum - manual repair needed (%1)
fi: KPhotoAlbum – käyttäjän toimia vaaditaan (%1)

en: <p><b>Loading information from new files</b></p><p>Depending on the number of images, this may take some time.<br/>However, there is only a delay when new images are found.</p>
fi: <p><b>Tiedon lataaminen uusista tiedostoista</b></p><p>Tämä voi kestää kuvien määrästä riippuen.<br/>Viive esiintyy kuitenkin vain, jos uusia kuvia löytyy.</p>

en: <p><b>Calculating checksum for %1 file</b></p> | <p><b>Calculating checksums for %1 files</b></p>
fi[0]: <p><b>Lasketaan tarkistussumma tiedostolle</b></p>
fi[1]: <p><b>Lasketaan tarkistussummat %1 tiedostolle</b></p>

en: <p>By storing a checksum for each image KPhotoAlbum is capable of finding images even when you have moved them on the disk.</p>
fi: <p>Tallentamalla kunkin kuvan tarkistussumman KPhotoAlbum löytää kuvat myös siirrettyäsi niitä levyllä toisaalle.</p>

en: Following files could not be read:
fi: Seuraavia tiedostoja ei voitu lukea:

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
fi: Ei luokkaa: %1

en: not
fi: ei

[ctx: As in no other persons, or no other locations. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No other %1
fi: Ei toista luokkaa: %1

en: <p>The database file (index.xml) is from a newer version of KPhotoAlbum!</p><p>Chances are you will be able to read this file, but when writing it back, information saved in the newer version will be lost</p>
fi: <p>Tietokantatiedosto (index.xml) on uudemmasta KPhotoAlbumin versiosta!</p><p>Tiedostoa pystytään ehkä lukemaan, mutta kirjoitettaessa siihen uudemman version tietoja voidaan menettää.</p>

en: index.xml version mismatch
fi: index.xml-tiedoston versioristiriita

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
fi: Kansio

en: Tokens
fi: Merkit

en: <p>Line %1, column %2: duplicate category '%3'</p><p>Choose continue to ignore the duplicate category and try an automatic repair, or choose cancel to quit.</p>
fi: <p>Rivi %1, sarake %2: toistuva luokka ”%3”.</p><p>Jätä toistuva luokka huomiotta ja yritä automaattikorjausta valitsemalla Jatka tai lopeta valitsemalla Peru.</p>

en: Error in database file
fi: Virhe tietokantatiedostossa

[ctx: Leave "Folder" and "Media Type" untranslated below, those will show up with these exact names. Thanks :-)]
en: <p><b>This version of KPhotoAlbum does not translate "standard" categories any more.</b></p><p>This may mean that – if you use a locale other than English – some of your categories are now displayed in English.</p><p>You can manually rename your categories any time and then save your database.</p><p>In some cases, you may get two additional empty categories, "Folder" and "Media Type". You can delete those.</p>
fi: <p><b>Tämä KPhotoAlbumin versio ei enää käännä ”vakio”-luokkia.</b></p><p>Tästä voi seurata, että jos käytät muuta kieltä kuin englantia, jotkin luokistasi näkyvät silti englanninkielisinä.</p><p>Voit itse muuttaa luokkien nimiä milloin vain ja tallentaa sitten tietokantasi.</p><p>Joissakin tapauksissa voit saada myös kaksi tyhjää lisäluokkaa, ”Kansio” ja ”Mediatyyppi”. Ne voit poistaa.</p>

en: Changed standard category names
fi: Muutettiin vakioluokkien nimiä

en: <p>Line %1, column %2: duplicate entry for file '%3' with different MD5 sum.</p><p>Manual repair required!</p>
fi: <p>Rivi %1, sarake %2: toistuva tietue tiedostolle ”%3” mutta eri MD5-summa.</p><p>Käyttäjän toimia vaaditaan!</p>

en: <p>Your images/videos are not sorted, which means that navigating using the date bar will only work suboptimally.</p><p>In the <b>Maintenance</b> menu, you can find <b>Display Images with Incomplete Dates</b> which you can use to find the images that are missing date information.</p><p>You can then select the images that you have reason to believe have a correct date in either their Exif data or on the file, and execute <b>Maintenance->Read Exif Info</b> to reread the information.</p><p>Finally, once all images have their dates set, you can execute <b>Maintenance->Sort All by Date & Time</b> to sort them in the database. </p>
fi: <p>Kuvia tai videoita eivät ole lajiteltu, mikä tarkoittaa, ettei navigointi päiväyspalkin avulla toimi optimaalisesti.</p><p><b>Ylläpito</b>-valikosta löytyy kohta <b>Näytä kuvat, joissa aikatieto on puutteellinen</b>, joka etsii ja näyttää tällaiset kuvat.</p> <p>Voit valita kuvista ne, joissa uskot aikatiedon olevan oikein Exif-tiedoissa tai tiedostossa, ja lukea tiedot uudelleen kohdasta <b>Ylläpito → Lue Exif-tieto</b>.</p> <p>Lopuksi, kun kaikkien kuvien päiväykset on asetettu, voit lajitella kuvat tietokantaan kohdasta <b>Ylläpito → Lajittele kaikki päivän ja ajan mukaan</b>.</p>

en: Images/Videos Are Not Sorted
fi: Kuvia/videoita ei ole lajiteltu

en: <p>Not all the images in the database have information about image sizes; this is needed to get the best result in the thumbnail view. To fix this, simply go to the <b>Maintenance</b> menu, and first choose <b>Remove All Thumbnails</b>, and after that choose <tt>Build Thumbnails</tt>.</p><p>Not doing so will result in extra space around images in the thumbnail view - that is all - so there is no urgency in doing it.</p>
fi: <p>Tietokannassa ei ole kaikkien kuvien kokotietoja. Voit korjata ongelman valitsemalla <b>Ylläpito</b>-valikosta <tt>Rakenna pienoiskuvat</tt>.</p> <p>Muutos ei ole välttämätön. Jollet tee sitä, pienoiskuvien reunoilla näkyy vain ylimääräistä tyhjää tilaa.</p>

en: Not All Images Have Size Information
fi: Kaikissa kuvissa ei ole kokotietoa

[ctx: repair merged tags]
en: <p>Inconsistencies were found and repaired in your database. Some categories now contain tags that were merged during the repair.</p><p>The following tags require manual inspection:<ul>
fi: <p>Tietokannasta löytyi epäyhdenmukaisuuksia ja ne korjattiin. Joidenkin luokkien luokitukset yhdistettiin korjauksen yhteydessä.</p><p>Seuraavat luokitukset pitää käyttäjän tarkistaa:<ul>

en: Database repair required
fi: Tietokannan korjaaminen tarpeen

en: <p>KPhotoAlbum was unable to load a default setup, which indicates an installation error</p><p>If you have installed KPhotoAlbum yourself, then you must remember to set the environment variable <b>KDEDIRS</b>, to point to the topmost installation folder.</p><p>If you for example ran cmake with <b>-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/local/kde</b>, then you must use the following environment variable setup (this example is for Bash and compatible shells):</p><p><b>export KDEDIRS=/usr/local/kde</b></p><p>In case you already have KDEDIRS set, simply append the string as if you where setting the <b>PATH</b> environment variable</p>
fi: <p>KPhotoAlbum ei onnistunut lataamaan oletusasetuksia, mikä kielii asennusongelmasta.</p><p>Jos olet asentanut KPhotoAlbumin itse, tarkista ympäristömuuttujan <b>KDEDIRS</b> arvo ja varmista, että se osoittaa asennuskansion juureen.</p><p>Jos esimerkiksi suoritit cmaken valitsimella <b>-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/local/kde</b>, ympäristömuuttujat täytyy asettaa näin (esimerkki on Bashille ja yhteensopiville komentotulkeille):</p><p><b>export KDEDIRS=/usr/local/kde</b></p><p>Jos KDEDIRS on jo asetettu, kansio tulee lisätä merkkijonon loppuun samalla tavoin kuin <b>PATH</b>-ympäristömuuttujaan.</p>

en: No default setup file found
fi: Oletusasetustiedostoa ei löytynyt

en: People
fi: Ihmiset

en: Places
fi: Paikat

note: i18n("Events"))
en: Events
fi: Tapahtumat

note: i18n("untagged"))
en: untagged
fi: luokittelematta

en: Error Running Demo
fi: Virhe esittelyn suorituksessa

en: Unable to open '%1' for reading
fi: Ei voitu avata luettavaksi tiedostoa ”%1”

en: line %1 column %2 in file %3: %4
fi: tiedoston %3 rivillä %1 sarakkeessa %2: %4

en: Failed to recover the backup: %1
fi: Varmuuskopiotiedoston palauttaminen epäonnistui: %1

en: Error in file %1: No elements found
fi: Virhe tiedostossa %1: Alkioita ei löytynyt

en: Error in file %1: expected 'KPhotoAlbum' as top element but found '%2'
fi: Virhe tiedostossa %1: pääalkioksi odotettiin ”KPhotoAlbum” mutta löydettiin ”%2”

en: <p>Could not save the image database to XML.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
fi: <p>Kuvatietokannan XML-tiedostoa ei voitu tallentaa.</p>Tiedostoa %1 ei voitu avata koska tapahtui seuraava virhe: %2

en: Error while saving...
fi: Virhe tallennettaessa…

en: <p>Failed to remove old version of image database.</p><p>Please try again or replace the file %1 with file %2 manually!</p>
fi: <p>Tietokannan vanhan version poisto epäonnistui.</p><p>Yritä uudelleen tai korvaa itse tiedosto %1 tiedostolla %2!</p>

en: <p>Failed to move temporary XML file to permanent location.</p><p>Please try again or rename file %1 to %2 manually!</p>
fi: <p>XML-tietokannan väliaikaistiedoston siirto pysyvälle nimelle epäonnistui.</p><p>Yritä uudelleen tai siirrä itse tiedosto %1 nimelle %2!</p>

en: Error creating zip file %1
fi: Virhe luotaessa zip-tiedostoa %1

en: Error Making Numbered Backup
fi: Virhe numeroitua varmuuskopiota tehtäessä

en: Error writing file %1 to zip file %2
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa %1 zip-tiedostoon %2

en: Error reading next element
fi: Virhe luettaessa seuraavaa alkiota

en: Expected to read a start or stop element, but read %1
fi: Odotettiin alku- tai loppualkiota mutta luettiin %1

en: Expected to read %1, but read %2
fi: Odotettiin alkiota %1 mutta luettiin %2

en: Expected to read an end element but read %1
fi: Odotettiin loppualkiota mutta luettiin %1

en: Expected to read start element '%1'
fi: Odotettiin alkualkiota ”%1”

en: <p>An error was encountered on line %1, column %2:<nl/><message>%3</message></p>
fi: <p>Tapahtui virhe rivillä %1 sarakkeessa %2:<nl/><message>%3</message></p>

en: <p>Additional error information:<nl/><message>%1</message></p>
fi: <p>Lisätietoa virheestä:<nl/><message>%1</message></p>

en: <p>Database path: <filename>%1</filename></p>
fi: <p>Tietokannan sijainti: <filename>%1</filename></p>

en: Error while reading database file
fi: Virhe luettaessa tietokantatiedostoa

[ctx: @title:window]
en: Exif Information and file metadata
fi: Exif-tieto ja tiedoston metatiedot

[ctx: @label:textbox The search box allows the user to filter by exif label names]
en: Filter labels ...
fi: Suodata nimiöitä…

en: IPTC character set:
fi: IPTC-merkistö:

en: Exif info
fi: Exif-tieto

en: File metadata
fi: Tiedoston metatiedot

en: Absolute path:
fi: Absoluuttinen sijainti:

en: MIME type:
fi: MIME-tyyppi:

en: Size:
fi: Koko:

en: Created:
fi: Luotu:

en: Changed:
fi: Muutettu:

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Permissions:
fi: Oikeudet:

en: Open folder with a file manager
fi: Avaa kansio tiedostonhallintaan

[ctx: File size composed of a pre-formatted (already localized) human-readable file size (%1) and the number of bytes (%2)]
en: %1 (%2 B)
fi: %1 (%2 t)

[ctx: @title:window]
en: Read Exif Info from Files
fi: Lue tiedostoista Exif-tieto

en: Update Exif search database
fi: Päivitä Exif-hakutietokanta

en: Update image date
fi: Päivitä kuvan päiväys

en: Use modification date if Exif not found
fi: Käytä muutospäivää, ellei Exifiä ole

en: Update image orientation from Exif information
fi: Päivitä Exif-tiedoista kuvan suunta

en: Update image description from Exif information
fi: Päivitä Exif-tiedoista kuvan kuvaus

en: Affected Files
fi: Käsiteltävät tiedostot

en: <p>Be aware that setting the data from Exif may <b>overwrite</b> data you have previously entered manually using the image configuration dialog.</p>
fi: <p>Huomaa, että Exif-tiedon käyttäminen voi <b>korvata</b> kuvan asetusikkunaan aiemmin syöttämäsi tiedot.</p>

en: Override image dates
fi: Ohita kuvan päiväykset

[ctx: @title:window]
en: Exif Search
fi: Exif-haku

en: Settings
fi: Asetukset

en: Aperture (F Number)
fi: Aukko (f-luku)

en: Focal Length
fi: Polttoväli

[ctx: As in 'A range from x to y']
en: to
fi: –

en: Camera
fi: Kamera

en: Lens
fi: Linssi

en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en: Iso setting
fi: ISO-asetus

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
fi:  s

en: 1 second
fi: 1 sekunti

en: Exposure time
fi: Valotusaika

en: Exposure Program
fi: Valotusohjelma

en: Orientation
fi: Suunta

en: Metering Mode
fi: Mittaustapa

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Sharpness
fi: Terävyys

en: Saturation
fi: Värikylläisyys

en: No cameras found in the database
fi: Tietokannasta ei löytynyt kameroita

en: No lenses found in the database
fi: Tietokannasta ei löytynyt linssejä

en: Not all images in the database have lens information. <note>Recreate the Exif search database to ensure lens data for all images.</note>
fi: Tietokannan kaikissa kuvissa ei ole linssitietoa. <note>Varmista linssitieto kaikkiin kuviin luomalla Exif-hakutietokanta uudelleen.</note>

en: <p>No file name given!</p>
fi: <p>Tiedostonimeä ei annettu!</p>

en: Generating images for HTML page
fi: Luodaan kuvia HTML-sivulle

en: Error copying %1 to %2
fi: Virhe kopioitaessa teemaa %1 kansioon %2

en: <a href="%1">prev</a>
fi: <a href="%1">edellinen</a>

en: prev
fi: edellinen

en: <a href="index-%1.html">index</a>
fi: <a href="index-%1.html">indeksi</a>

en: <a href="%1">next</a>
fi: <a href="%1">seuraava</a>

en: next
fi: seuraava

en: Could not create file '%1'.
fi: Tiedostoa '%1' ei voitu luoda.

en: Could Not Create File
fi: Tiedostoa ei voitu luoda

en: <p>Unable to copy %1 to %2</p>
fi: <p>Ei voitu kopioida "%1" tiedostoon "%2"</p>

en: Unable to write image '%1'.
fi: Ei voitu kirjoittaa kuvaa "%1".

en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @title:window]
en: HTML Export
fi: HTML-vienti

en: Content
fi: Sisältö

en: Page title:
fi: Sivun otsikko:

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeudet:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Create .kim export file
fi: Luo .kim-vientitiedosto

[ctx: Inline as a verb, i.e. 'please show movies right on the page, not as links']
en: Inline Movies in pages
fi: Lisää videot suoraan sivuille

[ctx: Tag as in HTML-tag, not as in image tag]
en: Use HTML5 video tag
fi: Käytä HTML 5 -videoluokitusta

en: <p>This selection will generate video files suitable for displaying on web. avconv and ffmpeg2theora are required for video file generation.</p>
fi: <p>Tällä valinnalla luodaan verkkokatseluun sopivia videotiedostoja. Videotiedostojen luontiin tarvitaan avconv ja ffmpeg2theora.</p>

en: Generate HTML5 video files (mp4 and ogg)
fi: Luo HTML 5 -videotiedostoja (MP4 ja Ogg)

en: What to Include
fi: Mitä sisällytetään

en: Layout
fi: Asettelu

en: Thumbnail size:
fi: Pienoiskuvan koko:

en: Number of columns:
fi: Sarakkeiden määrä:

en: Theme:
fi: Teema:

en: Theme Description
fi: Teeman kuvaus

en: Image Sizes
fi: Kuvakoot

en: Full size
fi: Täysi koko

en: Destination
fi: Kohde

en: Base folder:
fi: Peruskansio:

en: Gallery folder:
fi: Galleriakansio:

en: Output folder:
fi: Tuloskansio:

en: URL for final destination of .kim file:
fi: .kim-tiedoston lopullisen kohteen verkko-osoite:

en: <p>If you move the gallery to a remote location, set this to the destination URL.</p><p>This only affects the generated <filename>.kim</filename> file.</p>
fi: <p>Jos siirrät gallerian toiseen paikkaan, aseta tähän kohdeverkko-osoite.</p><p>Tämä vaikuttaa vain luotuun <filename>.kim</filename>-tiedostoon.</p>

en: Open gallery in browser:
fi: Avaa galleria selaimeen:

en: You must select at least one resolution.
fi: Valitse ainakin yksi tarkkuus.

en: Select base folder...
fi: Valitse peruskansio…

en: <p>You did not specify a base folder. This is the topmost folder for your images. Each generated collection will be contained in this folder in separate subfolders.</p>
fi: <qt>Peruskansiota ei ole määritetty. Se on ylin kuvakansio, jonka alta luodut kokoelmat löytyvät omista alikansioistaan.</qt>

en: No Base Folder Specified
fi: Peruskansiota ei ole määritetty

en: <p>You did not specify an output folder. This is a folder containing the actual images. The folder will be a subfolder of the base folder specified above.</p>
fi: <p>Tuloskansiota ei ole määritetty. Tämä on varsinaiset kuvat sisältävä kansio. Kansiosta tulee yllä määritetyn peruskansion alikansio.</p>

en: No Output Folder Specified
fi: Tuloskansiota ei ole määritetty

en: <p>Error while reading information about %1. This is most likely because the folder does not exist.</p><p>The error message was: %2</p>
fi: <p>Virhe luettaessa kansion %1 tietoja. Tämä johtuu luultavasti siitä, ettei kansiota ole olemassa</p><p>Virheilmoitus oli: %2</p>

en: <p>%1 does not exist, is not a folder or cannot be written to.</p>
fi: <qt>Kansiota %1 ei ole olemassa, ei ole kansio tai siihen ei voi kirjoittaa.</qt>

en: <p>Output folder %1 already exists. Usually, this means you should specify a new folder.</p><p>Should %2 be deleted first?</p>
fi: <p>Tuloskansio %1 on jo olemassa. Yleensä tämä tarkoittaa, että pitäisi määrittää uusi kansio.</p><p>Poistetaanko %2 ensin?</p>

[ctx: @title]
en: Folder Exists
fi: Kansio on olemassa

en: Could not find any themes - this is very likely an installation error
fi: Yhtään teemaa ei löydetty - asennuksessa on todennäköisesti vikaa

en: More than one theme is set as default, using theme %1
fi: Useita teemoja on asetettu oletukseksi, käytetään teemaa %1

[ctx: This is to show the author of the theme. E.g. copyright character (&#169;) by itself will work fine on this context if no proper word is available in your language.]
en: by
fi: &#169;

en: <p>Gallery folder cannot be empty.</p>
fi: <p>Galleriakansio ei voi olla tyhjä.</p>

en: <p>The output folder already exists.</p>
fi: <p>Tuloskansio on jo olemassa.</p>

en: Failed to start
fi: Käynnistys epäonnistui

en: Crashed
fi: Kaatui

en: Timedout
fi: Aikakatkaistiin

en: Read error
fi: Lukuvirhe

en: Write error
fi: Kirjoitusvirhe

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: <p>Error when extracting video thumbnails.<br/>Error was: %1</p>
fi: <p>Virhe irrotettaessa videopienoiskuvia.<br/>Virhe oli: %1</p>

en: Unable to extract video thumbnails from some files. Either the file is damaged in some way, or the video is ultra short. For your convenience, the token '%1' has been set on those videos.
    
    (You might need to wait till the video extraction led in your status bar has stopped blinking, to see all affected videos.)
fi: Joidenkin tiedostojen videopienoiskuvien irrotus epäonnistui. Tiedosto voi olla vioittunut tai video hyvin lyhyt. Näihin videoihin on asetettu merkki ”%1” sinua varten.
    
    (Kannattanee odottaa, kunnes tilarivin videonirrotusilmaisin on lakannut vilkkumasta, jotta näet kaikki videot, joita tämä koskee.)

en: Building all thumbnails may take a long time.
fi: Kaikkien pienoiskuvien luonti kestää kauan.

en: Do you want to rebuild all of your thumbnails?
fi: Haluatko luoda kaikki pienoiskuvat uudelleen?

en: Building thumbnails
fi: Rakennetaan pienoiskuvia

en: Save an export file
fi: Tallenna vientitiedosto

en: KPhotoAlbum import files
fi: KPhotoAlbumin tuontitiedostot

[ctx: @title:window]
en: Export Configuration / Copy Images
fi: Kuvien vienti- ja kopiointiasetukset

en: How to Handle Images
fi: Kuinka kuvia käsitellään

en: Include in .kim file
fi: Sisällytä .kim-tiedostoon

en: Do not copy files, only generate .kim file
fi: Älä kopioi tiedostoja vaan luo pelkkä .kim-tiedosto

en: Automatically copy next to .kim file
fi: Kopioi automaattisesti .kim-tiedoston oheen

en: Hard link next to .kim file
fi: Luo kova linkki .kim-tiedoston oheen

en: Symbolic link next to .kim file
fi: Luo symbolinen linkki .kim-tiedoston oheen

en: Compress export file
fi: Pakkaa viety tiedosto

en: Generate thumbnails
fi: Luo pienoiskuvat

en: Limit maximum image dimensions to:
fi: Rajoita kuvan suurin pituus:

en: <p>If your images are stored in a non-compressed file format then you may check this; otherwise, this just wastes time during import and export operations.</p><p>In other words, do not check this if your images are stored in jpg, png or gif; but do check this if your images are stored in tiff.</p>
fi: <p>Jos kuvasi on tallennettu pakkaamattomaan muotoon, voit valitä tamän vaihtoehdon. Muussa tapauksessa valinta vain hukkaa aikaa tuonti- ja vientitoiminnoissa.</p><p>Älä siis käytä tätä valintaa, jos kuvasi ovat jpg, png tai gif -muodoissa, mutta pakkaamattomalle tiff-tiedostolle valinta kannattaa.</p>

en: <p>Generate thumbnail images</p>
fi: <p>Luo pienoiskuvat</p>

en: <p>With this option you may limit the maximum dimensions (width and height) of your images. Doing so will make the resulting export file smaller, but will of course also make the quality worse if someone wants to see the exported images with larger dimensions.</p>
fi: <p>Tämä valinta rajoittaa kuvien maksimikokoa (leveys ja korkeus). Tällöin luotava vientitiedosto on pienempi, mutta laatu saattaa kärsiä etenkin suurella tarkkuudella kuvia tutkittaessa.</p>

en: <p>When exporting images, bear in mind that there are two things the person importing these images again will need:<br/>1) meta information (image content, date etc.)<br/>2) the images themselves.</p><p>The images themselves can either be placed next to the .kim file, or copied into the .kim file. Copying the images into the .kim file works well for a recipient who wants all, or most of those images, for example when emailing a whole group of images. However, when you place the images on the Web, a lot of people will see them but most likely only download a few of them. It works better in this kind of case, to separate the images and the .kim file, by place them next to each other, so the user can access the images s/he wants.</p>
fi: <p>Muista, että kuvien viennissä on huomioitava kaksi asiaa:<br/>1) metatiedot (kuvan sisältö, päiväys, jne.)<br/>2) itse kuvat.</p><p>Kuvat voidaan tallentaa erikseen samaan paikkaan kuin vientitiedosto tai ne voidaan sisällyttää .kim tiedostoon. Kuvien sisällyttäminen itse vientitiedostoon toimii hyvin, jos vastaanottaja haluaa kaikki tai suurimman osan kuvista esimerkiksi sähköpostilla. Toisaalta, jos jaat kuviasi netissä, eivät vastaanottajat välttämättä halua kuin muutaman kuvan, jolloin heidän on turha ladata niitä kaikkia.</p>

en: Error creating zip file
fi: Virhe luotaessa zip-tiedostoa

en: &Cancel
fi: &Peru

en: Creating index file
fi: Luodaan indeksitiedostoa

en: Creating thumbnails
fi: Luodaan pienoiskuvia

en: Copying image files
fi: Kopioidaan kuvatiedostoja

en: Error writing file %1
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa %1

en: <p>Other KPhotoAlbum users may now load the import file into their database, by choosing <b>import</b> in the file menu.</p><p>If they find it on a web site, and the web server is correctly configured, all they need to do is simply to click it from within konqueror. To enable this, your web server needs to be configured for KPhotoAlbum. You do so by adding the following line to <b>/etc/httpd/mime.types</b> or similar:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>This will make your web server tell konqueror that it is a KPhotoAlbum file when clicking on the link, otherwise the web server will just tell konqueror that it is a plain text file.</p>
fi: <p>Nyt muut KPhotoAlbumin käyttäjät voivat ladata tuontitiedoston tietokantaansa valitsemalla tiedostovalikosta <b>tuonnin</b>.</p><p>Jos he löytävät tiedoston verkkosivulta ja palvelin on oikein asetettu, heidän ei tarvitse kuin napsauttaa sitä Konquerorissa. Tätä varten verkkopalvelin tulee määrittää KPhotoAlbumille lisäämällä seuraavan rivin <b>/etc/httpd/mime.types</b>-tiedostoon tai vastaavaan: <pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>Tämä saa verkkopalvelimen kertomaan linkkiä napsautettaessa Konquerorille, että kyse on KPhotoAlbum-tiedostosta; muuten palvelin kertoo kyseessä olevan tavallinen tekstitiedosto.</p>

en: How to Use the Export File
fi: Kuinka vientitiedostoa käytetään

en: KPhotoAlbum Export Files
fi: KPhotoAlbumin vientitiedostot

en: Unable to create temporary file
fi: Ei voitu luoda väliaikaistiedostoa

en: <p>XML file did not specify the source of the images, this is a strong indication that the file is corrupted</p>
fi: <p>XML-tiedosto ei määrittänyt kuvien lähdettä, mikä on selvä merkki siitä, että tiedosto on vioittunut</p>

en: <h1><font size="+2">Welcome to KPhotoAlbum Import</font></h1>This wizard will take you through the steps of an import operation. The steps are: <ol><li>First you must select which images you want to import from the export file. You do so by selecting the checkbox next to the image.</li><li>Next you must tell KPhotoAlbum in which folder to put the images. This folder must of course be contained by the base folder KPhotoAlbum uses for images. KPhotoAlbum will take care to avoid name clashes</li><li>The next step is to specify which categories you want to import (People, Places, ... ) and also tell KPhotoAlbum how to match the categories from the file to your categories. Imagine you load from a file, where a category is called <b>Blomst</b> (which is the Danish word for flower), then you would likely want to match this with your category, which might be called <b>Blume</b> (which is the German word for flower) - of course given you are German.</li><li>The final steps, is matching the individual tokens from the categories. I may call myself <b>Jesper</b> in my image database, while you want to call me by my full name, namely <b>Jesper K. Pedersen</b>. In this step non matches will be highlighted in red, so you can see which tokens was not found in your database, or which tokens was only a partial match.</li></ol>
fi: <h1><font size="+2">Tervetuloa KPhotoAlbumin tuontiin</font></h1>Tämä toiminto opastaa sinut tuonnin läpi. Vaiheet ovat: <ol><li>Ensin on valittava, mitkä kuvat vientitiedostosta tuodaan. Osoita tämä valitsemalla kuvan viereinen valintaruutu.</li><li>Seuraavaksi KPhotoAlbumille kerrotaan, mihin kansioon kuvat pannaan. Kansion pitää luonnollisesti sijaita KPhotoAlbumin juurikansion alla. Tiedostonimiristiriidat ratkaistaan automaattisesti.</li><li>Sitten valitaan tuotavat luokat (Ihmiset, Paikat…) ja miten uusien kuvien luokat yhdistetään olemassa oleviin luokkiin. Esim. tuotavan kuvan luokaksi on ehkä merkitty <b>Kaverit</b>, mutta haluatkin käyttää valmiiksi löytyvää luokkaa <b>Ihmiset</b>.</li><li>Lopuksi yhdistetään yksittäisen luokan alaiset merkinnät. Esimerkiksi kutsun omassa tietokannassani itseäni <b>Jesperiksi</b>, mutta sinä voit haluta kutsua minua koko <b>Jesper K. Pederseniksi</b>. Jollei sopivaa luokka löydy, se osoitetaan punaisella värillä, jolloin on helppo nähdä, mitä luokkaa ei omasta tietokannasta löydy.</li></ol>

[ctx: @title:tab introduction page]
en: Introduction
fi: Esittely

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Deselect All
fi: Poista kaikki valinnat

en: Select Which Images to Import
fi: Valitse tuotavat kuvat

en: Destination of images:
fi: Kuvien kohde:

en: Destination of Images
fi: Kuvien kohde

en: The folder must be a subfolder of %1
fi: Kansion tulee olla kansion %1 alikansio

en: This folder is reserved for category images.
fi: Tämä kansio on varattu luokan kuville.

en: Match Categories
fi: Yhdistä luokat

en: Folder %1 does not exist. Should it be created?
fi: Kansiota %1 ei ole olemassa. Luodaanko se?

[ctx: @title]
en: Create folder?
fi: Luodaanko kansio?

[ctx: @action:button]
en: Create
fi: Luo

en: Error creating folder %1
fi: Virhe luotaessa kansiota %1

en: How to resolve clashes
fi: Ristiriitojen ratkaiseminen

[ctx: @title:window]
en: Copying Images
fi: Kopioidaan kuvia

en: Error when writing image %1
fi: Virhe kirjoitettaessa kuvaa %1

en: Updating Database
fi: Tietokannan päivitys

en: Cannot copy from any of the following locations:
fi: Seuraavista sijainneista ei voitu kopioida:

[ctx: @title]
en: Copy failed
fi: Kopiointi epäonnistui

[ctx: @action:button]
en: Continue without Asking
fi: Jatka kysymättä

en: Key in file
fi: Avain tiedostossa

en: Key in your database
fi: Avain tietokannassasi

en: Unable to open '%1' for reading.
fi: Ei voitu avata tiedostoa "%1" luettavaksi.

en: Error Importing Data
fi: Virhe tuotaessa tietoja

en: Error reading folder contents of file %1; it is likely that the file is broken.
fi: Virhe luettaessa tiedoston %1 kansiosisältöä: tiedosto saattaa olla vioittunut.

en: Error reading index.xml file from %1; it is likely that the file is broken.
fi: Virhe luettaessa index.xml-tiedostoa kansiosta %1; tiedosto on todennäköisesti vioittunut.

en: Thumbnail item in export file was not a folder, this indicates that the file is broken.
fi: Vientitiedoston pienoiskuvakohde ei ole kansio: luultavasti tiedosto on vioittunut.

en: No thumbnail existed in export file for %1
fi: Tuontitiedostossa ei ollut pienoiskuvaa tiedostolle %1

en: Export file did not contain a Images subfolder, this indicates that the file is broken
fi: Vientitiedostossa ei ole Images-alikansiota: luultavasti tiedosto on vioittunut

en: Images item in export file was not a folder, this indicates that the file is broken
fi: Vientitiedoston kohde ei ollut kansio: luultavasti tiedosto on vioittunut

en: No image existed in export file for %1
fi: Tuontitiedostossa ei ollut kuvaa %1

en: One image from the import file, has the same MD5 sum as an image in the Database, how should that be resolved? | %1 images from the import file, have the same MD5 sum as images in the Database, how should that be resolved?
fi[0]: Tarkistussumman perusteella yksi tuontitiedoston kuva löytyy jo omasta tietokannastasi. Kuinka haluat ratkaista tämän?
fi[1]: Tarkistussummien perusteella %1 tuontitiedoston kuvaa löytyy jo omasta tietokannastasi. Kuinka haluat ratkaista tämän?

en: Use data from
    Import File
fi: Käytä tietoja
    tuontitiedostosta

en: Use data from
    Database
fi: Käytä tietoa
    tietokannasta

en: Merge data
fi: Yhdistä tiedot

en: Date and Time
fi: Aika ja päiväys

[ctx: @info:shell]
en: Conflicting commandline options: %1 and %2!
fi: Ristiriitaiset komentorivivalitsimet: %1 ja %2!

en: KPhotoAlbum Thumbnail Tool
fi: KPhotoAlbumin pienoiskuvatyökalu

en: Tool for inspecting and editing the KPhotoAlbum thumbnail cache
fi: Työkalu KPhotoAlbumin pienoiskuvavälimuistin tarkasteluun ja muokkaukseen

en: Copyright (C) 2020-2023 The KPhotoAlbum Development Team
fi: Tekijänoikeudet © 2003–2023 KPhotoAlbumin kehitystyöryhmä

en: Development, Maintainer
fi: Kehitys, ylläpito

en: Development, Optimization
fi: Kehitys, optimointi

en: Development, Releases, Website
fi: Kehitys, julkaisut, verkkosivu

en: Former Maintainer, Project Creator
fi: Aiempi ylläpitäjä, projektin luoja

[ctx: @info:shell]
en: The folder containing the .thumbnail folder.
fi: .thumbnail-kansion sisältävä kansio.

[ctx: @info:shell]
en: Print information about thumbnail cache.
fi: Tulosta pienoiskuvavälimuistin tiedot.

[ctx: @info:shell]
en: Convert thumbnailindex to format suitable for KPhotoAlbum >= 4.3.
fi: Muunna pienoiskuvaindeksi KPhotoAlbumin versioille >= 4.3 sopivaksi.

[ctx: @info:shell]
en: Check thumbnail cache for consistency of thumbnail dimensions.
fi: Tarkista pienoiskuvavälimuistista pienoiskuvien kokojen yhdenmukaisuus.

[ctx: @info:shell]
en: Fix inconsistent thumbnails by removing them from the cache (requires --check-thumbnail-dimensions).
fi: Korjaa epäyhdenmukaiset pienoiskuvat poistamalla ne välimuistista (vaatii valitsimen --check-thumbnail-dimensions).

[ctx: @info:shell]
en: Remove unreferenced thumbnails from the thumbnail data files.
fi: Poista viitteettömät pienoiskuvat pienoiskuvatiedostoista.

[ctx: @info:shell]
en: Be less verbose.
fi: Ole vähempisanainen.

[ctx: @info:shell]
en: Missing argument!
fi: Puuttuva parametri!

[ctx: @info:shell]
en: %1 is not a folder!
fi: %1 ei ole kansio!

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail cache folder: %1
fi: Pienoiskuvien välimuistikansio: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index file version: %1
fi: Pienoiskuvien indeksitiedoston versio: %1

[ctx: @info:shell]
en: Maximum supported thumbnailindex file version: %1
fi: Pienoiskuvaindeksin viimeisin tuettu versio: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail storage dimensions: %1 pixels
fi: Pienoiskuvien tallennuskoko: %1 kuvapistettä

[ctx: @info:shell]
en: Note: Thumbnail storage dimensions are defined in the configuration file prior to v5.
fi: Huomaa: Pienoiskuvan tallennuskoon on asettanut versiota 5 edeltävä asetustiedosto.

[ctx: @info:shell]
en: Number of thumbnails: %1
fi: Pienoiskuvien määrä: %1

[ctx: @info:shell]
en: No inconsistencies found.
fi: Ristiriitoja ei löytynyt.

[ctx: @info:shell This line is printed before a list of file names.]
en: The following thumbnails appear to have incorrect sizes:
fi: Seuraavien pienoiskuvien koko vaikuttaa olevan väärä:

[ctx: @info:shell]
en: Removed 1 inconsistent thumbnail from the database.
     | Removed %1 inconsistent thumbnails from the database.
fi[0]: Poistettiin tietokannasta yksi epäyhdenmukainen pienoiskuva.
fi[1]: Poistettiin tietokannasta %1 epäyhdenmukainen pienoiskuvaa.

[ctx: @info:shell]
en: Could not open file `thumbnailindex`!
fi: Tiedostoa ”thumbnailindex” ei voitu avata!

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index was not changed.
fi: Pienoiskuvaindeksiä ei muutettu.

[ctx: @info:shell]
en: Could not open temporary file for writing!
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu avata kirjoitettavaksi!

[ctx: @info:shell]
en: Could not back up file `thumbnailindex`!
fi: Tiedoston ”thumbnailindex” varmuuskopiointi epäonnistui!

[ctx: @info:shell]
en: Could not copy temporary thumbnail index file to final location!
fi: Väliaikaista pienoiskuvaindeksiä ei voitu kopioida lopulliseen sijaintiin!

[ctx: @info:shell]
en: Error message was: %1
fi: Virheilmoitus oli: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index is not a version 5 file!
fi: Pienoiskuvaindeksi ei ole version 5 tiedosto!

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
fi: Yksityisyys

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
fi: &Ylläpito

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
fi: Liitännäiset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: When reading time information of images, their Exif info is used. Exif info may, however, not be supported by your KPhotoAlbum installation, or no valid information may be in the file. As a backup, KPhotoAlbum may use the timestamp of the image - this may, however, not be valid in case the image is scanned in. So the question is, should KPhotoAlbum trust the time stamp on your images?
fi: Kuvien aikatieto luetaan Exif-tiedoista. Aina tämä ei kuitenkaan ole mahdollista: asennettu KPhotoAlbum ei välttämättä tue tätä tai kuvista puuttuu tieto. Varalla KPhotoAlbum käyttää kuvan aikaleimaa, joka kuitenkin voi kertoa lähinnä, milloin kuva on luettu. Kyse on siis siitä, tulisiko KPhotoAlbumin luottaa kuvien aikaleimoihin?

en: Trust Time Stamps?
fi: Luotetaanko aikaleimoihin?

en: <p>There was an error while accessing the Exif search database. The error is likely due to a broken database file.</p><p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p><hr/><p>For debugging: the command that was attempted to be executed was:<br/>%1</p><p>The error message obtained was:<br/>%2</p>
fi: <p>Exif-hakutietokantaa käytettäessä tapahtui virhe. Virheen aiheutti todennäköisimmin vioittunut tietokantatiedosto.</p><p>Korjaa ongelma suorittamalla Ylläpito→Luo Exif-hakutietokanta uudelleen.</p><hr/><p>Virheenpaikannusta varten: komento, jota yritettiin suorittaa, oli:<br/>%1</p><p>Saatu virheilmoitus oli:<br/>%2</p>

en: Error in Exif database
fi: Virhe Exif-tietokannassa

en: <p>There was an error while opening the Exif search database.</p> <p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p><hr/><p>The error message obtained was:<br/>%1</p>
fi: <p>Exif-hakutietokantaa avattaessa tapahtui virhe.</p><p>Korjaa ongelma suorittamalla Ylläpito→Luo Exif-hakutietokanta uudelleen.</p><hr/><p>Saatu virheilmoitus oli:<br/>%1</p>

en: <p>The Exif search database is corrupted and has no data.</p> <p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p>
fi: <p>Exif-hakutietokanta on vioittunut eikä sisällä tietoa.</p><p>Korjaa ohjelma ajamalla Ylläpito→Luo Exif-hakutietokanta uudelleen.</p>

en: KDE Photo Album
fi: KDE:n valokuva-albumi

en: Copyright (C) 2003-2023 The KPhotoAlbum Development Team
fi: Tekijänoikeudet © 2003–2023 KPhotoAlbumin kehitystyöryhmä

en: Patch for making it possible to reread Exif info using a nice dialog.
fi: Exif-tietojen uudelleenlukukäyttöliittymän toteuttanut korjaus.

en: (.) Patch with folder info made available through the browser. (.) Patch for adding a check box for "and/or" searches in the search page.
fi: (.) Korjaus kansiotietoihin selaimen kautta. (.) Korjaus valintaruudun lisäämiseksi hakusivun ja/tai-hakuihin.

en: Geo Position page in browser and various bug fixes
fi: Maantieteellisen sijainnin sivu selaimessa ja eri virheenkorjaukset

en: Some very useful features to improve workflow
fi: Hyödyllisiä ominaisuuksia työnkulun tehostamiseen

en: Patch to sort items in option listboxes
fi: Paikkaus tietueiden lajittelemiseksi valintakentissä

en: Numerous patches for lots of bugs plus patches for a few new features
fi: Useita korjauksia ja uusia ominaisuuksia

en: Theme support for HTML generation
fi: Teematuki HTML-luonnissa

en: Patch to sort images in the thumbnail view, plus reading time info out of Exif images for existing images
fi: Paikkaus kuvien lajittelemiseksi pienoiskuvanäkymässä sekä olemassa olevien kuvien ajan lukemiseksi Exif-tiedoista

en: Tremendous help with the English text in the application.
fi: Englanninkielisten tekstien parantaminen sovelluksessa.

en: Developing an Icon for KPhotoAlbum
fi: KPhotoAlbumin kuvakkeen luominen

en: Patch which speed up loading of thumbnails plus preview in image property dialog.
fi: Pienoiskuvien latauksen nopeuttaminen ja esikatselukuva ominaisuus ikkunassa.

[ctx: @title:window]
en: Automatically Stack Images
fi: Niputa kuvat automaattisesti

en: Stack images with identical MD5 sum
fi: Niputa kuvat, joilla on sama MD5-summa

en: Stack images based on file version detection
fi: Niputa kuvat tiedostoversion tunnistuksen perusteella

en: Original to top
fi: Alkuperäinen ylimmäs

[ctx: Label for a QSpinbox that selects a number of seconds.]
en: Stack images created within the following time-frame:
fi: Niputa kuvat, jotka on luotu:

[ctx: Unit suffix on a QSpinBox; note the space at the beginning.]
en:  seconds
fi:  sekunnin sisällä

en: AutoStacking Options
fi: Automaattisen niputtamisen asetukset

en: Include matching image to appropriate stack (if one exists)
fi: Lisää kuvat sopivaan nippuun jos sellainen on jo olemassa

en: Unstack images from their current stack and create new one for the matches
fi: Poista kuvat nykyisestä nipusta ja luo osumille uusi

en: Skip images that are already in a stack
fi: Ohita kuvat jotka ovat jo nipussa

en: Show Category Editor
fi: Näytä luokkien muokkaus

en: Make Category Image
fi: Valitse luokan kuvaksi

[ctx: @title:window]
en: Copy image to ... | Copy images to ...
fi[0]: Kopioi kuva kohteeseen…
fi[1]: Kopioi kuvat kohteeseen…

[ctx: @title:window]
en: Link image to ... | Link images to ...
fi[0]: Linkitä kuva kohteeseen…
fi[1]: Linkitä kuvat kohteeseen…

[ctx: @title:window]
en: Removing Items
fi: Poistetaan tietueita

en: Removing 1 item | Removing %1 items
fi[0]: Poistetaan 1 tietue
fi[1]: Poistetaan %1 tietuetta

en: Selected item will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the file on disk? | Selected %1 items will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the files on disk?
fi[0]: Valittu tietue poistetaan tietokannasta.<br/>Mitä haluat tehdä levyllä olevalle tiedostolle?
fi[1]: Valitut %1 tietuetta poistetaan tietokannasta.<br/>Mitä haluat tehdä levyllä oleville tiedostoille?

en: Move file to Trash | Move %1 files to Trash
fi[0]: Siirrä tiedosto roskakoriin
fi[1]: Siirrä %1 tiedostoa roskakoriin

en: Delete file from disk | Delete %1 files from disk
fi[0]: Poista tiedosto levyltä
fi[1]: Poista %1 tiedostoa levyltä

en: Only remove the item from database | Only remove %1 items from database
fi[0]: Poista tietue vain tietokannasta
fi[1]: Poista %1 tietuetta vain tietokannasta

en: Merge these images
fi: Yhdistä nämä kuvat

en: Select target:
fi: Valitse kohde:

en: <p>Below is a list of all images that are duplicate in your database.<br/>Select which you want merged, and which of the duplicates should be kept.<br/>The tag and description from the deleted images will be transferred to the kept image</p>
fi: <p>Alla on luettelo kuvista, joilla on kaksoiskappale tietokannassasi.<br/>Valitse, mitkä haluat yhdistettävän ja mitkä kaksoiskappaleet säilytettävän.<br/>Poistettavien kuvien luokitukset ja kuvaukset siirretään säilytettäviin kuviin.</p>

en: Move to &trash
fi: Siirrä &roskakoriin

en: &Delete from disk
fi: &Poista levyltä

en: &Block from database
fi: &Estä tietokannasta

en: Select &All
fi: Valitse &kaikki

en: Select &None
fi: Poista &valinnat

en: %1 of %2 selected
fi: %1/%2 valittu

en: No duplicates found
fi: Kaksoiskappaleita ei löytynyt

en: Current Item
fi: Nykyinen tietue

en: All Selected Items
fi: Kaikki valitut tietueet

en: Copy and Open
fi: Kopioi ja avaa

en: Open With...
fi: Avaa ohjelmalla…

en: Your Command Line
fi: Oma komentosi

en: Invoke External Program
fi: Avaa ulkoinen ohjelma

[ctx: @title:window]
en: Feature Status
fi: Ominaisuuden tila

en: <h1>Overview</h1><p>Below you may see the list of compile- and runtime features KPhotoAlbum has, and their status:</p>%1
fi: <h1>Yleiskuva</h1><p>Alla on luettelo KPhotoAlbumin  käännös- ja ajonaikaisista ominaisuuksista tiloineen:</p>%1

en: <h1>What can I do if I miss a feature?</h1><p>If you compiled KPhotoAlbum yourself, then please review the sections below to learn what to install to get the feature in question. If on the other hand you installed KPhotoAlbum from a binary package, please tell whoever made the package about this defect, eventually including the information from the section below.</p><p>In case you are missing a feature and you did not compile KPhotoAlbum yourself, please do consider doing so. It really is not that hard. If you need help compiling KPhotoAlbum, feel free to ask on the <a href="https://mail.kde.org/cgi-bin/mailman/listinfo/kphotoalbum">KPhotoAlbum mailing list</a></p><p>The steps to compile KPhotoAlbum can be seen on <a href="https://community.kde.org/KPhotoAlbum/build_instructions">the KPhotoAlbum home page</a>. If you have never compiled a KDE application, then please ensure that you have the developer packages installed, in most distributions they go under names like kdelibs<i>-devel</i></p>
fi: <h1>Mitä voi tehdä, jos jokin ominaisuus puuttuu?</h1><p>Jos käänsit KPhotoAlbumin itse, tarkista alta, mitä kyseistä ominaisuutta varten tulee asentaa. Jos taas asensit KPhotoAlbumin binaaripaketista, ilmoita paketin tekijälle puutteesta, mielellään mainiten alta saatu tieto.</p><p>Jos ominaisuus puuttuu etkä kääntänyt KPhotoAlbumia itse, harkitse sen tekemistä: se ei ole vaikeaa. Jos tarvitset kääntämiseen apua, sitä voi kysellä <a href="http://mail.kdab.com/mailman/listinfo/kphotoalbum">KPhotoAlbumin postilistalta</a>.</p><p>KPhotoAlbumin kääntämisen vaiheet löytyvät <a href="https://community.kde.org/KPhotoAlbum/build_instructions">ohjelman kotisivulta</a>. Ellet koskaan ole kääntänyt KDE-sovellusta, varmista, että kehityspaketit on asennettu. Useimmissa jakeluissa niiden nimet ovat tyyppiä ”kdelibs<i>-devel</i></p>

en: <h1><a name="purpose">Plugin support</a></h1><p>KPhotoAlbum supports the <em>Purpose</em> plugin system.</p>
fi: <h1><a name="purpose">Liitännäistuki</a></h1><p>KPhotoAlbum tukee <em>Purpose</em>-liitännäisjärjestelmää.</p>

en: <h1><a name="database">SQLite database support</a></h1><p>KPhotoAlbum allows you to search using a certain number of Exif tags. For this KPhotoAlbum needs an SQLite database. In addition the Qt package for SQLite (e.g. qt-sql-sqlite) must be installed.</p>
fi: <h1><a name="database">SQLite-tietokannan tuki</a></h1><p>KPhotoAlbumilla voit etsiä joitakin Exif-tietoja. Tähän tarvitaan SQLite-tietokantaa. Lisäksi on asennettava SQLiten Qt-paketti (esim. qt-sql-sqlite).</p>

en: <h1><a name="geomap">Map view for geotagged images</a></h1><p>If KPhotoAlbum has been built with support for Marble, KPhotoAlbum can show images with GPS information on a map.</p>
fi: <h1><a name="geomap">Sijaintimerkittyjen kuvien karttanäkymä</a></h1><p>Jos KPhotoAlbum on koostettu Marble-tuella, KPhotoAlbum voi näyttää kuvien GPS-tiedon kartalla.</p>

en: <h1><a name="video">Video support</a></h1><p>KPhotoAlbum relies on QtAv for displaying videos; this in turn relies on ffmpeg</p>
fi: <h1><a name="video">Videotuki</a></h1><p>KPhotoAlbum tukeutuu videoiden näyttämisessä QtAv:hen, joka puolestaan tukeutuu ffmpegiin</p>

en: <h1><a name="videoPreview">Video thumbnail support</a></h1><p>KPhotoAlbum can use <tt>ffmpeg</tt> to extract thumbnails from videos. These thumbnails are used to preview videos in the thumbnail viewer.</p>
fi: <h1><a name="videoInfo">Videopienoiskuvien tuki</a></h1><p>KPhotoAlbum voi käyttää videopienoiskuvien luomiseen <tt>ffprobe</tt>a. Näitä pienoiskuvia käytetään pienoiskuvakatselimessa videoiden esikatseluun.</p>

en: <h1><a name="videoInfo">Video metadata support</a></h1><p>KPhotoAlbum can use <tt>ffprobe</tt> to extract length information from videos.</p><p>Correct length information is necessary for correct rendering of video thumbnails.</p>
fi: <h1><a name="videoInfo">Videometatietojen tuki</a></h1><p>KPhotoAlbum voi käyttää videoiden kestotiedon lukemiseen <tt>ffprobe</tt>a.</p><p>Oikea kestotieto vaaditaan videopienoiskuvien hahmontamiseksi oikein.</p>

en: Plug-ins available
fi: Saatavilla olevat liitännäiset

en: SQLite database support (used for Exif searches)
fi: SQLite-tietokantatuki (käytetään Exif-hakuihin)

en: Map view for geotagged images.
fi: Sijaintimerkittyjen kuvien karttanäkymä

en: Video thumbnail support
fi: Videotuki

en: Video metadata support
fi: Videon metatietojen tuki

[ctx: Feature available]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: Feature not available]
en: No
fi: Ei

en: Showing 1 thumbnail | Showing %1 thumbnails
fi[0]: Näytetään 1 pienoiskuva
fi[1]: Näytetään %1 pienoiskuvaa

en: (%1 selected)
fi: (%1 valittu)

en: Total: %1
fi: Kuvia yhteensä: %1

en: 1 match | %1 matches
fi[0]: 1 osuma
fi[1]: %1 osumaa

[ctx: @title:window]
en: Search for Images and Videos with Missing Dates
fi: Etsi kuvia ja videoita, joista puuttuu päiväys

en: Which Images and Videos to Display
fi: Mitkä kuvat ja videot näytetään

en: Search for images and videos with a valid date but an invalid time stamp
fi: Etsi kuvia ja videoita, joilla on kelvollinen päiväys mutta virheellinen aikaleima

en: Search for images and videos missing date and time
fi: Etsi kuvia ja videoita, joilta puuttuu niin päiväys kuin aika

en: Search for images and videos with only partial dates (like 1971 vs. 11/7-1971)
fi: Etsi kuvia ja videoita, joiden päiväys on vajaa (esim. 1971 eikä 7.11.1971)

[ctx: @title:window]
en: Image Info
fi: Kuvatiedot

en: <h1>Here you may see the date changes for the displayed items.</h1>
fi: <h1>Tässä näet päiväysten muutoksen näytetyissä tietueissa.</h1>

[ctx: @title:window]
en: Reading File Properties
fi: Luetaan tiedoston ominaisuuksia

en: Use <databaseFile> instead of the default. Deprecated - use '--db <databaseFile>' instead.
fi: Käytä <tietokantatiedostoa> oletuksen sijaan. Vanhentunut: käytä ”--db <tietokantatiedosto>” tämän sijaan.

en: databaseFile
fi: tietokantatiedosto

en: Use <databaseFile> instead of the default.
fi: Käytä <tietokantatiedostoa> oletuksen sijaan.

en: Starts KPhotoAlbum with a prebuilt set of demo images.
fi: Käynnistää KPhotoAlbumin esittelykuvasarjalla.

en: Import file.
fi: Tuo tiedosto.

en: file.kim
fi: tiedosto.kim

en: Listen for network connections.
fi: Kuuntele verkkoyhteyksiä.

en: Listen for network connections on address <interface_address>.
fi: Kuuntele osoitteen <liittymäosoite> verkkoyhteyksiä.

en: interface_address
fi: liittymäosoite

en: Search for new images on startup.
fi: Etsi uusia kuvia ja videoita ohjelman käynnistyessä.

en: <p>Enter your command to run below:</p><p><i>%all will be replaced with a file list</i></p>
fi: <p>Syötä suoritettava komento:</p><p><i>%all korvataan tiedostoluettelolla</i></p>

en: <p>Enter the command you want to run on your image file(s). KPhotoAlbum will run your command and replace any '%all' tokens with a list of your files. For example, if you entered:</p><ul><li>cp %all /tmp</li></ul><p>Then the files you selected would be copied to the /tmp folder</p><p>You can also use %each to have a command be run once per file.</p>
fi: <p>Syötä komento, jonka haluat suorittaa kaikille kuvatiedostoille. KPhotoAlbum suorittaa komentosi ja korvaa kaikki ”%all”-merkkijonot tiedostoluettelolla. Esimerkiksi:</p><ul><li>cp %all /tmp</li></ul><p>Valitsemasi tiedostot kopioidaan /tmp-kansioon</p><p>Merkkijonoa ”%each” käytettäessä komento suoritetaan kullekin tiedostolle erikseen.</p>

[ctx: As in 'Execute a command and replace any occurrence of %all with the filenames of all selected files']
en: %all
fi: %kaikki

[ctx: As in 'Execute a command for each selected file in turn and replace any occurrence of %each with the filename]
en: %each
fi: %kullekin

[ctx: Name/title of the search bar toolbar widget]
en: Search Bar
fi: Hakurivi

[ctx: @label:textbox]
en: Search ...
fi: Etsi…

en: <h1>Description</h1><table><tr><td># of Items</td><td>This is the number of different items in the category</td></tr><tr><td>Tags Total</td><td>This is a count of how many tags was made,<br/>i.e. a simple counting though all the images</td></tr><tr><td>Tags Per Picture</td><td>This tells you how many tags are on each picture on average</td></tr></table><br/><br/>Do not get too attached to this dialog, it has the problem that it counts categories AND subcategories,<br/>so if an image has been taken in Las Vegas, Nevada, USA, then 3 tags are counted for that image,<br/>while it should only be one.<br/>I am not really sure if it is worth fixing that bug (as it is pretty hard to fix),<br/>so maybe the dialog will simply go away again
fi: <h1>Kuvaus</h1><table><tr><td>Tietueiden määrä</td><td>Tämä on luokan eri kohteiden lukumäärä</td></tr><tr><td>Luokituksia kaikkiaan</td><td>Tämä kertoo montako luokitusta on tehty,<br/>ts. se on vain yksinkertainen laskuri kaikista kuvista</td></tr><tr><td>Luokituksia/kuva</td><td>Tämä kertoo, montako luokitusta yksittäisellä kuvalla on keskimäärin</td></tr></table><br/><br/>Älä kiinny tähän ikkunaan liikaa. Sillä on ongelmana, että se laskee SEKÄ luokat ETTÄ aliluokat<br/>Jos kuva on otettu esim. Las Vegasissa Nevadassa Yhdysvalloissa, kuvalle lasketaan kolme luokitusta,<br/>vaikka pitäisi laskea vain yksi.<br/>En ole varma, onko ohjelmavirheen korjaaminen mielekästä (se olisi ainakin vaikeaa),<br/>joten koko ikkuna saattaa vielä kadota

en: <h1>Statistics</h1>
fi: <h1>Tilastot</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
fi: Luokka

en: # of Items
fi: Tietueiden määrä

en: Tags Totals
fi: Luokituksia kaikkiaan

en: Tags Per Picture
fi: Luokituksia/kuva

en: Tag indication completed annotation
fi: Luokitus, joka kertoo merkinnän olevan valmis

en: If you use a specific tag to indicate that an image has been tagged, then specify it here.
fi: Jos haluat käyttää tiettyä luokitusta ilmaisemaan, että kuvan merkintä on valmis, aseta se tässä.

en: Category:
fi: Luokka:

en: Tag:
fi: Luokitus:

[ctx: @item:inlistbox meaning 'no category']
en: None
fi: Ei luokkaa

[ctx: As in 'all images']
en: All
fi: Kaikki

en: Total
fi: Yhteensä

en: Thumbnail settings...
fi: Pienoiskuva-asetukset…

[ctx: @title:window]
en: Remove Tokens
fi: Poista merkit

en: Select tokens to remove from all images and videos:
fi: Valitse mitkä merkit poistetaan kaikista kuvista ja videoista:

en: Select None
fi: Poista valinnat

en: <h1>Welcome to KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum is a powerful free tool to archive, tag and manage your photos and videos. It will not modify or change your precious files, it only indexes them and lets you easily find and manage your photos and videos.</p><p>Start by showing KPhotoAlbum where your photos are by pressing on Create My Own Database. Select this button also if you have an existing KPhotoAlbum database that you want to start using again.</p><p>If you feel safer first trying out KPhotoAlbum with prebuilt set of images, press the Load Demo button.</p>
fi: <h1>Tervetuloa KPhotoAlbumiin</h1><p>KPhotoAlbum on tehokas vapaa työkalu valokuvien ja videoiden arkistoimiseen, merkitsemiseen ja hallitsemiseen. KPhotoAlbum ei muuta kallisarvoisia tiedostojasi vaan ainoastaan lukee niiden tiedot ja antaa sinulle helpon tavan löytää ja hallita kuviasi ja videoitasi.</p><p>Aloita kertomalla KPhotoAlbumille, missä kuvasi ovat, painamalla ”Luo oma tietokanta”. Jos sinulla on olemassa oleva KPhotoAlbum-tietokanta, jota haluat käyttää, se onnistuu samalla painikkeella.</p><p>Jos tuntuu turvallisemmalta kokeilla KPhotoAlbumia ensiksi valmiilla esittelykuvakokoelmalla, paina ”Lataa esittely”.</p>

en: Create My Own Database...
fi: Luo oma tietokanta…

en: Load Demo
fi: Lataa esittely

en: Check My Feature Set
fi: Tarkasta käytettävissä olevat ominaisuudet

en: <h1>KPhotoAlbum database creation</h1><p>You need to show where the photos and videos are for KPhotoAlbum to find them. They all need to be contained by a single folder, for example /home/user/Images. In this folder you can have as many subfolders as you want, KPhotoAlbum will find them all for you.</p><p>Feel safe, KPhotoAlbum will not modify or edit any of your images, so you can simply point KPhotoAlbum to the folder where you already have all your images.</p><p>If you have an existing KPhotoAlbum database and image folder somewhere, point KPhotoAlbum to that folder to start using it again.</p>
fi: <h1>KPhotoAlbum-tietokannan luominen</h1><p>KPhotoAlbumille tulee kertoa, missä kuva- ja videotiedostot sijaitsevat. Niiden tulee sijaita yksittäisessä kansiossa, esimerkiksi /home/käyttäjä/Kuvat. Tässä kansiossa voi alikansioita niin paljon kuin haluat: KPhotoAlbum käy sen läpi puolestasi.</p><p>Ole rauhassa, KPhotoAlbum ei muuta tiedostojasi mitenkään, joten voit vain osoittaa sille kansion, jossa kuvasi jo ovat.</p><p>Jos KPhotoAlbum-tietokanta on jo olemassa, valitse sen kansio, niin KPhotoAlbum alkaa käyttää valmista tietokantaa uudelleen.</p>

en: Image/Video root folder:
fi: Kuvien tai videoiden juurikansio:

en: Folder does not exist, create it?
fi: Kansiota ei ole olemassa: luodaanko se?

en: Could not create folder %1
fi: Kansiota ”%1” ei voitu luoda.

en: %1 exists, but is not a folder
fi: %1 on olemassa muttei ole kansio

en: <p>KPhotoAlbum does not seem to be built with support for all its features. The following is a list indicating what you may be missing:<ul>%1</ul></p><p>For details on how to solve this problem, please choose <b>Help</b>|<b>KPhotoAlbum Feature Status</b> from the menus.</p>
fi: <p>KPhotoAlbumia ei tunnu olevan koostettu kaikin ominaisuuksin. Seuraavat ominaisuudet vaikuttavat puuttuvan:<ul>%1</ul></p><p>Yksityiskohtaisen kuvauksen ongelman ratkaisusta löytyy valikon kohdasta <b>Ohje</b>|<b>KPhotoAlbumin ominaisuuksien tila</b>.</p>

en: Feature Check
fi: Ominaisuuksien tarkastus

en: Congratulations: all dynamic features have been enabled.
fi: Onnittelut: kaikki dynaamiset ominaisuudet on otettu käyttöön.

en: Loading Database
fi: Ladataan tietokantaa

en: Loading Main Window
fi: Ladataan pääikkunaa

en: Searching for New Files
fi: Etsitään uusia tiedostoja

en: <p><b>Delete Your Temporary Demo Database</b></p><p>I hope you enjoyed the KPhotoAlbum demo. The demo database was created in the folder <tt>/tmp</tt>, should it be deleted now? If you do not delete it, it will waste disk space; on the other hand, if you want to come back and try the demo again, you might want to keep it around with the changes you made through this session.</p>
fi: <p><b>Poista tilapäinen esittelytietokanta</b></p><p>Toivottavasti nautit KPhotoAlbumin esittelystä. Esittelytietokanta luotiin <tt>/tmp</tt>-kansioon. Poistetaanko se nyt? Ellet poista sitä, se vie levyltä tilaa, mutta toisaalta jos haluat kokeilla esittelyä uudestaan, haluat ehkä säilyttää tietokannan ja siihen tekemäsi muutokset istunnon ajan.</p>

[ctx: @title]
en: Delete Demo Database
fi: Poista esittelytietokanta

en: Do you want to save the changes?
fi: Haluatko tallentaa muutokset?

[ctx: @title]
en: Save Changes?
fi: Tallennetaanko muutokset?

en: Some of the selected images already belong to a stack. Do you want to remove them from their stacks and create a completely new one?
fi: Jotkin valituista kuvista kuuluvat jo nippuun. Haluatko poistaa ne nipuistaanja luoda kokonaan uuden?

[ctx: @title]
en: Stacking problem
fi: Niputusongelma

en: Unknown error, stack creation failed.
fi: Tuntematon virhe: nipun luonti epäonnistui.

en: Stacking Error
fi: Niputusvirhe

en: No item is selected.
fi: Ei tietuetta valittuna.

en: No Selection
fi: Ei valintaa

en: Saving...
fi: Tallennetaan…

en: Saving... Done
fi: Tallennetaan… Valmis

en: There are no images to be shown.
fi: Ei näytettäviä kuvia.

en: Limit View to Selection
fi: Rajoita näkymä vain valittuihin

en: No images are selected!
fi: Kuvia ei ole valittu!

en: Generate HTML...
fi: Luo HTML…

en: Import...
fi: Tuo…

en: Export/Copy Images...
fi: Vie tai kopioi kuvia…

[ctx: Delete selected images]
en: Delete Selected
fi: Poista valitut

en: Remove Tokens...
fi: Poista merkkejä…

en: Open List of Files...
fi: Avaa tiedostoluettelo…

en: Annotate Individual Items
fi: Merkitse yksittäisiä tietueita

en: Annotate Multiple Items at a Time
fi: Merkitse useita kohteita kerralla

en: Merge Images into a Stack
fi: Niputa kuvat

en: Remove Images from Stack
fi: Poista kuvat nipusta

en: Set as First Image in Stack
fi: Aseta nipun ylimmäksi kuvaksi

en: View
fi: Avaa

en: View (In New Window)
fi: Avaa (Uudessa ikkunassa)

en: Run Slide Show
fi: Aloita diaesitys

en: Run Randomized Slide Show
fi: Aloita satunnaistettu diaesitys

en: Collapse all stacks
fi: Sulje kaikki niput

en: Expand all stacks
fi: Avaa kaikki niput

en: Show &Oldest First
fi: Näytä &vanhin ensin

en: Show &Newest First
fi: Näytä &uusin ensin

en: Sort Selected by Date && Time
fi: Lajittele valitut päivän ja ajan mukaan

en: Jump to Context
fi: Hyppää kontekstiin

en: Lock Images
fi: Lukitse kuvat

en: Unlock
fi: Poista lukitus

en: Lock Away All Other Items
fi: Lukitse kaikki muut tietueet pois

en: Lock Away Current Set of Items
fi: Lukitse nykyiset tietueet pois

en: Configure Current View
fi: Muokkaa nykyistä näkymää

en: Tree
fi: Puu

en: Tree with User Icons
fi: Puu käyttäjäkuvakkein

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Show Tooltips in Thumbnails Window
fi: Näytä työkaluvihjeet pienoiskuvissa

en: Show Labels in Thumbnails Window
fi: Näytä pienoiskuvaikkunassa selitteet

en: Show Categories in Thumbnails Window
fi: Näytä pienoiskuvaikkunassa luokat

en: Choose Color Scheme
fi: Valitse värimalli

en: Display Images and Videos Not on Disk
fi: Näytä kuvat ja videot, joita ei ole levyllä

en: Display Images and Videos with Incomplete Dates...
fi: Näytä kuvat ja videot, joiden päiväys on puutteellinen…

en: Merge duplicates
fi: Yhdistä kaksoiskappaleet

en: Refresh Selected Thumbnails and Checksums
fi: Virkistä valitut pienoiskuvat ja tarkistussummat

en: Rescan for Images and Videos
fi: Hae uusia kuvia ja videoita

en: Recreate Exif Search Database
fi: Luo Exif-tietokanta uudelleen

en: Read Exif Info from Files...
fi: Lue tiedostoista Exif-tieto…

en: Sort All by Date && Time
fi: Lajittele kaikki päivän ja ajan mukaan

en: Automatically Stack Selected Images...
fi: Niputa valitut kuvat automaattisesti…

en: Build Thumbnails
fi: Rakenna pienoiskuvat

en: Statistics...
fi: Tilastot…

en: Mark As Untagged
fi: Merkitse luokittelemattomaksi

en: Enable All Messages
fi: Ota käyttöön kaikki viestit

en: Run KPhotoAlbum Demo
fi: Käynnistä KPhotoAlbumin esittely

en: KPhotoAlbum Feature Status
fi: KPhotoAlbumin ominaisuuksien tila

en: Show Demo Videos
fi: Näytä esittelyvideot

en: Show Exif Info and file metadata
fi: Näytä Exif-tieto ja tiedoston metatiedot

en: Use next video thumbnail
fi: Käytä seuraavaa videopienoiskuvaa

en: Use previous video thumbnail
fi: Käytä edellistä videopienoiskuvaa

en: Copy image to ... | Copy images to ...
fi[0]: Kopioi kuva kohteeseen…
fi[1]: Kopioi kuvat kohteeseen…

en: Link image to ... | Link images to ...
fi[0]: Linkitä kuva kohteeseen…
fi[1]: Linkitä kuvat kohteeseen…

en: Auto saving....
fi: Tallennetaan automaattisesti….

en: Auto saving.... Done
fi: Tallennetaan automaattisesti….  Valmis

en: <p>Could not open given index.xml, as the provided folder does not exist.<br />%1</p>
fi: <p>Annettua index.xml:ää ei voitu avata, koska annettua kansiota ei ole olemassa.<br />%1</p>

en: <p>Given index file does not exist, do you want to create following?<br />%1/index.xml</p>
fi: <p>Annettu tietokantatiedosto puuttuu: haluatko luoda sen?<br />%1/index.xml</p>

[ctx: @title]
en: Create database
fi: Luo tietokanta

en: <p>You have configured a tag for untagged images, but either the tag itself or its category does not exist in the database.</p><p>Please review your untagged tag setting under <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories</interface></p>
fi: <p>Olet asettanut luokittelemattomille kuville luokituksen, mutta joko luokitusta tai sen luokkaa ei tietokannasta löydy.</p><p>Tarkista luokittelemattomien kuvien luokitus kohdasta <interface>Asetukset|KPhotoAlbumin asetukset…|Luokat</interface></p>

en: General
fi: Yleistä

en: Viewer
fi: Kuvannäyttäjä

[ctx: I.e. the timeline histogram widget]
en: Date Bar
fi: Päiväysrivi

en: Annotation Dialog
fi: Merkintäikkuna

en: Thumbnail View
fi: Pienoiskuvanäkymä

en: <p>Really enable all message boxes where you previously checked the do-not-show-again check box?</p>
fi: <p>Otetaanko varmasti kaikki ne viesti-ikkunat uudelleen käyttöön, joista aiemmin olet valinnut ”älä näytä enää”?</p>

[ctx: @title]
en: Reset hidden dialogs
fi: Palauta piilotetut kyselyikkunat

en: <p>KPhotoAlbum hit an internal error (missing plug-in menu in MainWindow::Window::setupPluginMenu). This indicate that you forgot to do a make install. If you did compile KPhotoAlbum yourself, then please run make install. If not, please report this as a bug.</p><p>KPhotoAlbum will continue execution, but it is not entirely unlikely that it will crash later on due to the missing make install.</p>
fi: <p>Tapahtui KPhotoAlbumin sisäinen virhe (liitännäisten valikko puuttuu MainWindow::Window::setupPluginMenu:sta). Asennus on siis virheellinen, ja ”make install” voi korjata ongelman.</p><p>KPhotoAlbum jatkaa suoritusta, mutta saattaa myöhemmin kaatua puutteellisesta asennuksesta johtuvaan ongelmaan.</p>

en: Internal Error
fi: Sisäinen virhe

en: Successfully shared image(s). Copying location to clipboard...
fi: Kuvien jakaminen onnistui. Kopioidaan sijaintia leikepöydälle…

en: Successfully shared image(s).
fi: Kuvien jakaminen onnistui.

en: Image sharing failed with message: %1
fi: Kuvan jako epäonnistui, viesti: %1

en: Open List of Files
fi: Avaa tiedostoluettelo

en: You can open a set of files in KPhotoAlbum's database by listing the files here.
fi: KPhotoAlbumin tietokannasta voi avata tiedostojoukon luettelemalla tiedostot tässä.

en: No images matching your input were found.
fi: Syötettäsi vastaavia kuvia ei löytynyt.

en: No Matches
fi: Ei osumia

en: Rereading Exif information from all images
fi: Luetaan uudelleen kaikkien kuvien Exif-tietoja

[ctx: @info:status]
en: Thumbnail width: %1px (storage size: %2px)
fi: Pienoiskuvan leveys: %1 px (tallennuskoko: %2 px)

en: <p>Unable to find ffmpeg on the system.</p><p>Without it, KPhotoAlbum will not be able to display video thumbnails and video lengths. Please install the ffmpeg package</p>
fi: <p>Järjestelmästä ei löydy ffmpegiä.</p><p>Ilman sitä KPhotoAlbum ei voi näyttää videopienoiskuvia eikä videoiden kestoja. Asenna ffmpeg-paketti.</p>

en: Video thumbnails are not available
fi: Videopienoiskuvia ei ole saatavilla

en: Save the current map settings
fi: Tallenna nykyisen kartan asetukset

en: Go to last map position
fi: Siirry viimeisimpään karttasijaintiin

en: Show thumbnails
fi: Näytä pienoiskuvat

[ctx: @action to group, as in aggregate thumbnails into clusters]
en: Group adjacent thumbnails into clickable clusters
fi: Ryhmitä vierekkäiset pienoiskuvat napsautettaviksi ryppäiksi

[ctx: @action Decrease size of the markers (i.e. thumbnails) drawn on the map]
en: Decrease marker size
fi: Pienennä merkin kokoa

[ctx: @action Increase size of the markers (i.e. thumbnails) drawn on the map]
en: Increase marker size
fi: Kasvata merkin kokoa

en: Map view
fi: Karttanäkymä

en: Settings saved!
fi: Asetukset tallennettu!

en: <i>Loading coordinates from the images ...</i>
fi: <i>Ladataan kuvien koordinaatteja…</i>

en: <i>This image does not contain geographic coordinates.</i>
fi: <i>Kuvassa ei ole maantieteellisiä koordinaatteja.</i>

en: <i>Some of the selected images do not contain geographic coordinates.</i>
fi: <i>Joissakin valituissa kuvia ei ole maantieteellisiä koordinaatteja.</i>

en: <i>Search for geographic coordinates.</i>
fi: <i>Etsi maantieteellisiä koordinaatteja.</i>

en: <i>None of the selected images contain geographic coordinates.</i>
fi: <i>Ainoassakaan kuvista ei ole maantieteellisiä koordinaatteja.</i>

en: Share
fi: Jaa

en: This icon indicates if KPhotoAlbum is connected to an android device.
    Click on the icon to toggle listening for clients in the local area network.
    If the local area network doesn't allow broadcast packages between the android client and KPhotoAlbum, then right click on the icon and specify the android device's address.
    The android client can be downloaded from google play.
fi: Tämä kuvake osoittaa, onko KPhotoAlbum yhdistetty Android-laitteeseen.
    Voit käynnistää paikallisverkon asiakkaiden kuuntelun napsauttamalla kuvaketta.
    Ellei paikallisverkko salli lähetyspaketteja Android-asiakkaan ja KPhotoAlbumin välillä, napsauta kuvaketta hiiren oikealla painikkeella ja määritä Android-laitteen osoite.
    Android-asiakkaan voit ladata Google Playstä.

en: Android device address:
fi: Android-laiteosoite:

en: Unable to bind to socket
fi: Yhdistäminen pistokkeeseen epäonnistui

en: Unable to listen for remote Android connections. This is likely because you have another KPhotoAlbum application running.
fi: Etä-Android-yhteyksien kuuntelu epäonnistui. Sinulla on luultavasti toinen KPhotoAlbum-sovellus käynnissä.

en: Invalid Version
fi: Virheellinen versio

en: Version mismatch between Remote Client and KPhotoAlbum on the desktop.
    Desktop protocol version: %1
    Remote Control protocol version: %2
fi: Versioristiriita etäasiakkaan ja tämän koneen KPhotoAlbumin välillä.
    Ohjelman yhteyskäytäntöversio: %1
    Etäasiakkaan yhteyskäytäntöversio: %2

[ctx: @label:textedit]
en: Filter ... (%1)
fi: Suodata… (%1)

en: Remove birthday
fi: Poista syntymäpäivä

en: Set the date of birth for items (say people) here, and then see their age when viewing the images.
fi: Aseta kohteiden syntymäpäivät tässä, jolloin näet heidän ikänsä katsellessasi kuvia.

en: Name
fi: Nimi

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Birthday of %1:
fi: %1 – syntymäpäivä:

en: Enter a date...
fi: Anna päiväys…

en: <i>Select an item on the left to edit the birthday</i>
fi: <i>Muokkaa syntymäpäivää valitsemalla tietue vasemmalta</i>

en: Category Settings
fi: Luokan asetukset

en: New
fi: Uusi

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Positionable tags:
fi: Sijoitettavat luokitukset:

en: Tags in this category can be
    associated with areas within images
fi: Tämän luokan luokituksia voi
    kytkeä kuvan alueisiin

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Preferred view:
fi: Ensisijainen näkymä:

en: List View
fi: Luettelonäkymä

en: List View with Custom Thumbnails
fi: Luettelonäkymä mukautetuin pienoiskuvin

en: Icon View
fi: Kuvakenäkymä

en: Icon View with Custom Thumbnails
fi: Kuvakenäkymä mukautetuin pienoiskuvin

en: <font color='red'>The database has unsaved changes. As long as those are not saved,<br/>the names of categories can't be changed and new ones can't be added.</font>
fi: <font color='red'>Tietokannassa on tallentamattomia muutoksia. Ennen kuin ne on<br/>tallennettu, luokkien nimiä ei voi muuttaa eikä uusia luokkia lisätä.</font>

en: Save the DB now
fi: Tallenna tietokanta nyt

en: Settings for category <b>%1</b>
fi: Luokan <b>%1</b> asetukset

en: <i>Pending change: rename to "%1"</i>
fi: <i>Odottava muutos: muuta nimeksi ”%1”</i>

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>"%2" is a special category name which is reserved and can't be used for a normal category.</p>
fi: <p>Luokan ”%1” nimeksi ei voi muuttaa ”%2”:</p><p>”%2” on varattu erityisluokka, jota ei voi käyttää tavallisena luokkana.</p>

en: Invalid category name
fi: Virheellinen luokan nimi

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>A category with this name already exists.</p>
fi: <p>Luokan ”%1” nimeksi ei voi muuttaa ”%2”:</p><p>Tämän niminen luokka on jo olemassa.</p>

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>There's a pending rename action on the category "%2". Please save this change first.</p>
fi: <p>Luokan ”%1” nimeksi ei voi muuttaa ”%2”:</p><p>Luokalle ”%2” on jonossa odottamassa nimen muutos. Tallenna tämä muutos ensin.</p>

en: Unsaved pending renaming action
fi: Tallentamattomia nimenmuutoksia jonossa

en: <p>Do you really want to make "%1" non-positionable?</p><p>All areas linked against this category will be discarded!</p>
fi: <p>Haluatko varmasti muuttaa luokan ”%1” ei-sijoitettavaksi?</p><p>Kaikki alueiden kytkennät tähän luokkaan hylätään!</p>

[ctx: @title]
en: Confirm Action
fi: Vahvista toimenpide

en: New category
fi: Uusi luokka

en: <p>Really delete category "%1"?</p>
fi: <p>Poistetaanko luokka ”%1” varmasti?</p>

en: Confirm Action
fi: Vahvista toimenpide

en: <i>Choose a category to edit it</i>
fi: <i>Muokkaa luokkaa valitsemalla se</i>

en: Choose speed over readability for index.xml file
fi: Suosi nopeutta luettavuuden sijaan index.xml-tiedostossa

en: Compress backup file
fi: Pakkaa varmuuskopiotiedosto

en: Auto save every:
fi: Tallenna automaattisesti joka:

en: min.
fi: min

en: Number of backups to keep:
fi: Säilytettävien varmuuskopioiden määrä:

en: Infinite
fi: Rajaton

en: <p>KPhotoAlbum is capable of backing up the index.xml file by keeping copies named index.xml~1~ index.xml~2~ etc. and you can use the spinbox to specify the number of backup files to keep. KPhotoAlbum will delete the oldest backup file when it reaches the maximum number of backup files.</p><p>The index.xml file may grow substantially if you have many images, and in that case it is useful to ask KPhotoAlbum to zip the backup files to preserve disk space.</p>
fi: <p>Tietokanta (index.xml) voidaan varmuuskopioida. Tällä valinnalla voit määrittää, kuinka monta varmuuskopiota tietokannasta pidetään (index.xml~1~, index.xml~2~, …). Vanhin varmuuskopio poistetaan automaattisesti, kun valittu määrä ylittyy.</p><p>Varmuuskopiot voidaan myös pakata automaattisesti tilan säästämiseksi.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is using a single index.xml file as its <i>data base</i>. With lots of images it may take a long time to read this file. You may cut down this time to approximately half, by checking this check box. The disadvantage is that the index.xml file is less readable by human eyes.</p>
fi: <p>KPhotoAlbum käyttää tietokantanaan yhtä index.xml -tiedostoa. Ison tietokannan lukeminen voi viedä tovin, jolloin tämä valinta nopeuttaa latausta noin puoleen. Kääntöpuolena XML-tiedosto on ihmiselle vaikealukuisempi.</p>

en: Exif/IPTC info to show in the viewer
fi: Katselimessa näytettävä Exif/IPTC-tieto

en: Exif/IPTC info to show in the Exif dialog
fi: Exif-ikkunassa näytettävä Exif/IPTC-tieto

en: Character set for image metadata:
fi: Kuvan metatiedon merkistö:

en: New File Searches
fi: Uusien tiedostojen etsiminen

en: Search for new images and videos on startup
fi: Etsi uusia kuvia ja videoita ohjelman käynnistyessä

en: Ignore file extensions when searching for new images and videos
fi: Jätä huomioimatta tiedostopäätteet

en: Skip symbolic links when searching for new images
fi: Ohita symboliset linkit

en: Do not read RAW files if a matching JPEG/TIFF file exists
fi: Älä huomioi RAW-tiedostoja jos vastaava JPEG tai TIFF -tiedosto on olemassa.

en: Directories to exclude from new file search:
fi: Kansiot jotka jätetään huomioimatta etsittäessä uusia tiedostoja:

en: <p>Specify a comma-separated list of folder names to ignore.</p><p>For example, specifying "<tt>.thumbs,.thumbnails</tt>" here will cause KPhotoAlbum to ignore these two folder names in any folder when searching for new images.</p>
fi: <p>Anna sivuutettavien kansioiden nimet pilkuin erotettuna luettelona.</p><p>Esimerkiksi ”<tt>.thumbs,.thumbnails</tt>” saa KPhotoAlbumin sivuuttamaan uusia kuvia etsittäessä nämä kaksi kansionimeä kaikissa kansioissa.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is capable of searching for new images and videos when started, this does, however, take some time, so instead you may wish to manually tell KPhotoAlbum to search for new images using <b>Maintenance->Rescan for new images</b></p>
fi: <p>Uusia kuvia ja videoita voidaan etsiä automaattisesti heti KPhotoAlbumin käynnistyessä. Vaikka toiminto suoritetaan taustalla, syö se kuitenkin resursseja, joten voit myös tehdä toimenpiteen haluamanasi aikana käsin Ylläpito-valikosta (Hae uusia kuvia ja videoita).</p>

en: <p>KPhotoAlbum will normally search new images and videos by their file extension. If this option is set, <em>all</em> files neither in the database nor in the block list will be checked by their Mime type, regardless of their extension. This will take significantly longer than finding files by extension!</p>
fi: <p>Yleensä KPhotoAlbum etsii uusia kuvia ja videoita niiden tiedostonimen päätteen mukaan. Jos tämä asetus on käytössä, MIME-tyyppi tarkistetaan päätteestä riippumatta <em>kaikista</em> kuvista, jotka puuttuvat niin tietokannasta kuin estoluettelostakin. Tämä kestää huomattavasti pidempään kuin haku päätteen perusteella!</p>

en: <p>KPhotoAlbum attempts to read all image files whether actual files or symbolic links. If you wish to ignore symbolic links, check this option. This is useful if for some reason you have e.g. both the original files and symbolic links to these files within your image folder.</p>
fi: <p>KPhotoAlbum yrittää lukea kaikki kuvat, niin todelliset tiedostot kuin symboliset linkitkin. Jos symboliset linkit pitää sivuuttaa, valitse tämä. Tästä on apua esimerkiksi, jos kuvakansiossa jostakin syystä on sekä alkuperäiset tiedostot että symbolisia linkkejä niihin.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is capable of reading certain kinds of RAW images. Some cameras store both a RAW image and a matching JPEG or TIFF image. This causes duplicate images to be stored in KPhotoAlbum, which may be undesirable. If this option is checked, KPhotoAlbum will not read RAW files for which matching image files also exist.</p>
fi: <p>Mikäli tämä ominaisuus valitaan, RAW-tiedostoja ei lueta, mikäli vastaava JPEG- tai TIFF-tiedosto löytyy.</p>

en: <p>Directories defined here (separated by comma <tt>,</tt>) are skipped when searching for new photos. Thumbnail directories of different tools should be configured here. E.g. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>
fi: <p>Tässä annetut (pilkuin <tt>,</tt> erotetut) kansiot sivuutetaan uusia kuvia etsittäessä. Eri työkalujen pienoiskuvakansiot tulisi määrittää tähän, esim. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>

en: File Version Detection Settings
fi: Tiedostojen versiontunnistusasetukset

en: Try to detect multiple versions of files
fi: Yritä tunnistaa tiedostojen eri versiot

en: File versions search regexp:
fi: TIedostoversioiden etsintäsääntö (regexp):

en: Original file replacement text:
fi: Alkuperäisen tiedoston korvattava teksti:

en: Move meta-data (i.e. delete tags from the original)
fi: Siirrä metatiedot (ts. poista luokitukset alkuperäisestä)

en: Automatically stack new versions of images
fi: Niputa kuvien uudet versiot automaattisesti

en: <p>When KPhotoAlbum searches for new files and finds a file that matches the <i>modified file search regexp</i> it is assumed that an original version of the image may exist. The regexp pattern will be replaced with the <i>original file replacement text</i> and if that file exists, all associated metadata (category information, ratings, etc) will be copied or moved from the original file to the new one.</p>
fi: <p>Etsittäessä uusia kuvatiedostoja voidaan tiedostonimen perusteella tunnistaa, että kuva on uusi versio jo tietokannassa olevasta kuvasta. Tämän määrityksen (regexp) mukainen merkkijono korvataan uuden kuvan nimestä <i>Alkuperäisen tiedoston korvattava teksti</i> -määrityksen mukaisella tekstillä. Uuteen kuvaan voidaan automaattisesti kopioida tai siirtää alkuperäisen kuvan määritykset.</p>

en: <p>A perl regular expression that should match a modified file. <ul><li>A dot matches a single character (<tt>\.</tt> matches a dot)</li>   <li>You can use the quantifiers <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt>, or you can     match multiple occurrences of an expression by using curly brackets (e.g. <tt>e{0,1}</tt> matches 0 or 1 occurrences of the character "e").</li>   <li>You can group parts of the expression using parenthesis.</li> </ul>Example: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>
fi: <p>Käytämme perl-kielen mukaisia säännöllisiä lausekkeita. Piste tarkoittaa mitä tahansa merkkiä, tähti sallii edeltävän merkin nolla tai n kertaa, jne. 
    Esimerkiksi: <tt>-muutettu\.(jpg|tiff)</tt></p>

en: <p>A string that is used to replace the match from the <i>File versions search regexp</i>. This can be a semicolon (<tt>;</tt>) separated list. Each string is used to replace the match in the new file's name until an original file is found or we run out of options.</p>
fi: <p>Tällä merkkijonolla korvataan <i>tiedostoversioiden haun säännöllisen lausekkeen</i> osuma. Tämä voi olla puolipistein erotettu luettelo. Kutakin merkkijonoa käytetään korvaamaan osuma uuden tiedoston nimessä, kunnes alkuperäinen tiedosto löytyy tai vaihtoehdot loppuvat.</p>

en: <p>The tagging is moved from the original file to the new file. This way only the latest version of an image is tagged.</p>
fi: <p>Luokitukset siirretään alkuperäisestä tiedostosta uuteen. Näin vain tiedostojen uusimmat versiot jäävät merkityiksi.</p>

en: <p>If this option is set, new versions of an image are automatically stacked and placed to the top of the stack. This way the new image is shown when the stack is in collapsed state - the default state in KPhotoAlbum.</p>
fi: <p>Tällä valinnalla voidaan uudet kuvat niputtaa automaattisesti ja asettaa juuri löydetty kuva nipun päällimmäiseksi. Näin tämä kuva näkyy kun nippu on koottuna. </p>

[ctx: Configure the feature to make a copy of a file first and then open the copied file with an external application]
en: Copy File and Open with an External Application
fi: Kopioi tiedosto ja avaa ulkoisella ohjelmalla

en: Copy file search regexp:
fi: Tiedostojen kopiointisääntö (regexp):

en: Copy file replacement text:
fi: Kopioitavan tiedoston korvattava teksti:

en: <p>KPhotoAlbum can make a copy of an image before opening it with an external application. This configuration defines how the new file is named.</p><p>The regular expression defines the part of the original file name that is replaced with the <i>replacement text</i>. E.g. regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> and replacement text <i>"-mod.\1"</i> would copy test.jpg to test-mod.jpg and open the new file in selected application.</p>
fi: <p>KPhotoAlbum voi kopioida muokattavan kuvan uudelle nimelle ennen kuin sitä avataan ulkoisella ohjelmalla. Tällä asetuksella määritetään tiedoston uusi nimi.</p><p>Säännöllinen lauseke <i>korvattava teksti</i> kuvaa tiedostonimen muutoksen. Esimerkiksi säännöölinen lauseke "\(.jpg|png)" ja korvausteksti <i>"-mod.\1"</i> kopioi test.jpg tiedoston nimelle test-mod.jpg ennen kuin se avataan valitulla sovelluksella.</p>

en: EXPERIMENTAL: Tune new image loading for best performance.
fi: KOKEELLINEN: Säädä uusien kuvien latausta suorituskyvyn parantamiseksi.

en: Type of media on which your images are stored.
fi: Sen tallennusvälineen tyyppi, jolle kuvat on tallennettu.

en: Hard Disk
fi: Kiintolevy

en: Network
fi: Verkko

en: Slow PCIe/NVMe
fi: Hidas PCIe/NVMe

en: Fast PCIe/NVMe
fi: Nopea PCIe/NVMe

en: Manual Settings
fi: Käyttäjän asetukset

en: <p>Tune image loading for best performance based on the type of storage your image database resides on.  If your image database resides on multiple media, choose the slowest media type used.</p><p>Use Manual Settings to configure details of how the loading is performed.</p>
fi: <p>Säädä kuvan latauksen suorituskykyä sen mukaan, millaisella tallennuslaitteella kuvatietokantasi on. Jos kuvatietokanta on useammalla tietovälineellä, valitse hitain käytetty tietoväline.</p><p>Yksityiskohtia lataustavasta voi säätää käyttäjän asetuksista.</p>

en: Calculate MD5 checksum while images are being preloaded
fi: Laske MD5-tarkistussumma kuvia esiladattaessa

en: <p>Calculate MD5 checksums while images are being preloaded.  This works well if the storage is very fast, such as an NVMe drive.  If the storage is slow, this degrades performance as the checksum calculation has to wait longer for the images to be preloaded.</p>
fi: <p>Laske MD5-tarkistussummat kuvia esiladattaessa. Tämä toimii hyvin, jos tallennusväline on nopea kuten NVMe-asema. Jos se on hidas, suorituskyky heikkenee, koska tarkistussumman laskennan täytyy odottaa kuvien esilatausta pidempään.</p>

en: Number of threads to use for preloading (scouting) images
fi: Kuvia esiladattaessa käytettävien säikeiden määrä

en: <p>Number of threads to use for preloading images to have them in memory when their checksums are calculated.  This should generally be set higher for faster storage, but not more than the number of cores in your CPU. Default is 1, which works well for mechanical hard disks.</p>
fi: <p>Kuvien esilataukseen (ennen tarkistussummien laskentaa) käytettävien säikeiden määrä. Arvoa voi nostaa, jos tallennusväline on nopea, mutta ei yli suorittimen ydinten määrän. Oletus on 1, mikä käy hyvin mekaanisille kiintolevyille.</p>

en: Number of threads to use for thumbnailPreloading (scouting) images
fi: Kuvia esiladattaessa käytettävien säikeiden määrä

en: <p>Number of threads to use for preloading images prior to building thumbnails.  Normally this should be set to 1; the exception might be if you have very fast storage.</p>
fi: <p>Kuvien esilataukseen (ennen pienoiskuvien luomista) käytettävien säikeiden määrä. Yleensä arvon tulisi olla 1, paitsi jos tallennusväline on hyvin nopea.</p>

en: Number of threads to use for building thumbnails
fi: Pienoiskuvia luotaessa käytettävien säikeiden määrä

en: <p>Number of threads to use for building thumbnails.  If set to 0 this will be set automatically one less than the number of cores, at least one and no more than three.  If you have fast storage and a CPU with many cores, you may see benefit from setting this to a larger value.</p><p>KPhotoAlbum must be restarted for changes to take effect.</p>
fi: <p>Pienoiskuvia luotaessa käytettävien säikeiden määrä. Jos arvo on 0, käytetään säikeitä yhtä vähemmän kuin ydinten määrä välillä yhdestä kolmeen. Jos tallennusväline on nopea ja suorittimessa paljon ytimiä, voit hyötyä tämän arvon asettamisesta suureksi.</p><p>KPhotoAlbum on käynnistettävä uudelleen, jotta asetus tulisi voimaan.</p>

en: Loading New Images
fi: Uusien kuvien tuominen

en: Trust image dates:
fi: Luota kuvien aikaleimoihin:

[ctx: As in 'always trust image dates']
en: Always
fi: Aina

[ctx: As in 'ask whether to trust image dates']
en: Ask
fi: Kysy

[ctx: As in 'never trust image dates']
en: Never
fi: Ei koskaan

en: Use Exif orientation information
fi: Käännä kuvaa Exif-tietojen mukaan

en: Use Exif description
fi: Käytä Exif-kuvausta

en: Strip out camera generated default descriptions
fi: Jätä huomiotta kameran luomat yleiskuvaukset

en: Use the embedded thumbnail in RAW file or halfsized RAW
fi: Käytä RAW- tai puolikokoiseen RAW-tiedostoon upotettua pienoiskuvaa

en: Required size for the thumbnail:
fi: Esikatselukuvan vaadittu koko:

en: Histogram
fi: Histogrammi

en: Show histogram
fi: Näytä histogrammi

en: Use linear scale for histogram
fi: Käytä histogrammissa lineaarista asteikkoa

en: Size of histogram columns in date bar:
fi: Histogrammin ruudun koko aikajanalla:

en: Show splash screen
fi: Näytä tervetuloikkuna

en: Listen for Android devices on startup
fi: Kuuntele Android-laitteita käynnistettäessä

en: <p>KPhotoAlbum will try to read the image date from Exif information in the image. If that fails it will try to get the date from the file's time stamp.</p><p>However, this information will be wrong if the image was scanned in (you want the date the image was taken, not the date of the scan).</p><p>If you only scan images, in contrast to sometimes using a digital camera, you should reply <b>no</b>. If you never scan images, you should reply <b>yes</b>, otherwise reply <b>ask</b>. This will allow you to decide whether the images are from the scanner or the camera, from session to session.</p>
fi: <p>KPhotoAlbum yrittää lukea päiväyksen kuvan Exif-tiedoista. Ellei tämä onnistu, käytetään kuvatiedoston aikaleimaa.</p><p>Kuvatiedoston aikaleima ei kuitenkaan ole välttämättä oikein, jos kuva on skannattu tai kopioitu.</p><p>Jos ainoastaan skannaat kuvia, sen sijaan että joskus käyttäisit digikameraa, kannattaa vastata <b>ei</b>. Ellet koskaan skannaa kuvia, vastaa <b>kyllä</b> ja muutoin <b>kysy</b>, jolloin voi tapauksittain valita, onko kyseessä skannattu vai kamerasta tuleva kuva.</p>

en: <p>JPEG images may contain information about rotation. If you have a reason for not using this information to get a default rotation of your images, uncheck this check box.</p><p>Note: Your digital camera may not write this information into the images at all.</p>
fi: <p>Kuvissa voi olla tieto kameran asennosta (pysty/vaaka) kuvanottohetkellä. Mikäli et halua käyttää tätä tietoa oletuksena, poista tämä valinta</p><p>Huomaa, että kamerasi ei välttämättä tallenna tätä tietoa kuviin.</p>

en: <p>JPEG images may contain a description. Check this checkbox to specify if you want to use this as a default description for your images.</p>
fi: <p>JPEG-kuvissa voi olla kuvaus. Valitse tämä, mikäli haluat käyttää tätä kuvausta</p>

en: Show the KPhotoAlbum splash screen on start up
fi: Näytä KPhotoAlbumin tervetuloikkuna käynnistettäessä

en: <p>KPhotoAlbum is capable of showing your images on android devices. KPhotoAlbum will automatically pair with the app from android. This, however, requires that KPhotoAlbum on your desktop is listening for multicast messages. Checking this checkbox will make KPhotoAlbum do so automatically on start up. Alternatively, you can click the connection icon in the status bar to start listening.
fi: <p>KPhotoAlbum voi näyttää Android-laitteittesi kuvat yhdistämällä sovelluksen automaattisesti Androidin kanssa. Tämä kuitenkin vaatii, että työpöytäsi KPhotoAlbum kuuntelee verkkoviestejä. Jos valitset tämän ruudun, KPhotoAlbum tekee niin automaattisesti käynnistettäessä. Vaihtoehtoisesti voit käynnistää kuuntelun itse painamalla tilarivin yhteyskuvaketta.

en: <p>Some cameras automatically store generic comments in each image. These comments can be ignored automatically.</p><p>Enter the comments that you want to ignore in the input field, one per line. Be sure to add the exact comment, including all whitespace.</p>
fi: <p>Jotkin kamerat tallentavat kuhunkin kuvaan automaattisesti yleisiä huomautuksia. Nämä jätetään huomiotta automaattisesti.</p><p>Kirjoita tähän huomautukset, jotka haluat jätettävän pois syötekentästä, yksi kullekin riville. Kirjoita huomautus tarkalleen oikein tyhjemerkkeineen.</p>

en: File Searching & Versions
fi: Tiedostojen haku ja versiointi

en: Categories
fi: Luokat

en: Birthdays
fi: Syntymäpäivät

en: Tag Groups
fi: Luokitusryhmät

en: Exif/IPTC Information
fi: Exif/IPTC-tiedot

en: Database Backend
fi: Tietokannan taustajärjestelmä

[ctx: @title:window]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @label]
en: Categories and groups:
fi: Luokat ja ryhmät:

[ctx: @label/rich]
en: <strong>Select a group on the left side to add tags to it</strong>
fi: <emphasis>Lisää luokkaan luokituksia valitsemalla se ensin vasemmalta</emphasis>

[ctx: @label/rich]
en: <strong>There are pending changes on the categories page.<nl> Please save the changes before working on tag groups.</strong>
fi: <strong>Luokkasivulla on odottavia muutoksia.<nl> Tallenna muutokset ennen kuin teet luokitusryhmiin muutoksia.</strong>

[ctx: @action:inmenu]
en: Add group ...
fi: Lisää ryhmä…

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename group "%1"
fi: Muuta ryhmän ”%1” nimeä

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete group "%1"
fi: Poista ryhmä ”%1”

[ctx: @label]
en: Tags in group "%1" of category "%2"
fi: Luokan ”%2” luokitukset ryhmässä ”%1”

[ctx: @title:window]
en: New Group
fi: Uusi ryhmä

[ctx: @label:textbox]
en: Group name:
fi: Ryhmän nimi:

[ctx: @info]
en: <p>The group "%1" already exists.</p>
fi: <p>Ryhmä ”%1” on jo olemassa.</p>

[ctx: @title:window]
en: Cannot add group
fi: Ryhmää ei voi lisätä

[ctx: @title:window]
en: Rename Group
fi: Muuta ryhmän nimeä

[ctx: @label:textbox]
en: New group name:
fi: Ryhmän uusi nimi:

[ctx: @info]
en: <para>Cannot rename group "%1" to "%2": "%2" already exists in category "%3"</para>
fi: <para>Ryhmän ”%1” nimeksi ei voi muuttaa ”%2”: ”%2” on jo olemassa luokassa ”%3”</para>

[ctx: @info]
en: <para>Really delete group "%1"?</para><para>Sub-categories of this group will be moved to the super category of "%1" ("%2").<nl/> All other memberships of the sub-categories will stay intact.</para>
fi: <para>Poistetaanko ryhmä ”%1” varmasti?</para><para>Ryhmän aliluokat siirretään ylempään luokkaan ”%1” (”%2”).<nl/>Kaikki muut aliluokkien jäsenyydet pysyvät ennallaan.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Really delete group "%1"?</para>
fi: <p>Poistetaanko ryhmä ”%1” varmasti?</p>

[ctx: @title:window]
en: Delete Group
fi: Poista ryhmä

en: &Delete
fi: &Poista

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename "%1"
fi: Muuta ”%1” nimeä

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete "%1"
fi: Poista ”%1”

[ctx: @title:window]
en: New Tag Name
fi: Uuden luokituksen nimi

[ctx: @label:textbox]
en: Tag name:
fi: Luokituksen nimi:

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete "%1"?</para><para>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</para>
fi: <para>Haluatko varmasti poistaa merkinnän ”%1”?</para><para>Merkinnän poisto poistaa merkintään liittyvän tiedon kaikista sen sisältävistä kuvista.</para>

[ctx: @title:window]
en: Really delete %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa %1?

en: Tooltip preview image size:
fi: Työkaluvihjeen esikatselukuvan koko:

en: No Image Preview
fi: Ei kuvien esikatselua

en: Thumbnail image size:
fi: Pienoiskuvan koko:

en: Build thumbnails on demand
fi: Rakenna pienoiskuvat pyydettäessä

en: Thumbnail table cells aspect ratio:
fi: Taulukon pienoiskuvasolujen kuvasuhde:

en: Space around cells:
fi: Tila solujen ympärillä:

en: Display grid around thumbnails
fi: Näytä ruudukko pienoiskuvien ympärillä

en: Display labels in thumbnail view
fi: Näytä nimikkeet pienoiskuvanäkymässä

en: Display categories in thumbnail view
fi: Näytä luokat pienoiskuvanäkymässä

en: Threshold for automatic thumbnail view:
fi: Automaattisen pienoiskuvanäkymän kynnys:

[ctx: Describing: 'ThumbnailView will not be automatically shown']
en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: <p>If you select <b>Settings -&gt; Show Tooltips</b> in the thumbnail view, then you will see a small tool tip window displaying information about the thumbnails. This window includes a small preview image. This option configures the image size.</p>
fi: <p>Jos pienoiskuvanäkymässä on valittu <b>Asetukset → Näytä työkaluvihjeet</b>, näytetään pienoiskuvasta tietoa työkaluvihjeikkunassa. Ikkunassa on myös pieni esikatselukuva, jonka koon tämä asetus määrittää.</p>

en: <p>Thumbnail image size. Changing the thumbnail size here triggers a rebuild of the thumbnail database.</p>
fi: <p>Pienoiskuvan koko. Jos muutat kokoa tässä, koko pienoiskuvatietokanta rakennetaan uudelleen.</p>

en: <p>If this is set, thumbnails are built on demand. As you browse your image database, only those thumbnails that are needed are actually built. This means that when you change the thumbnail size, KPhotoAlbum will remain responsive even if you have lots of images.</p><p>If this is not set, KPhotoAlbum will always build the thumbnails for all images as soon as possible. This means that when new images are found, KPhotoAlbum will immediately build thumbnails for them and you won't have a delay later while browsing.</p>
fi: <p>Jos tämä on asetettu, pienoiskuvat rakennetaan pyydettäessä. Kuvatietokantaa selatessa rakennetaan todellisuudessa vain tarvittavat pienoiskuvat, mikä tarkoittaa, että pienoiskuvan kokoa muutettaessa KPhotoAlbum ei hidastu, vaikka kuvia olisi paljon.</p><p>Ellei asetus ole käytössä, KPhotoAlbum rakentaa kaikkien pienoiskuvat aina heti kun mahdollista. Kun siis uusia kuvia löytyy, KPhotoAlbum alkaa heti rakentaa niille pienoiskuvia, joten selatessa ei tule tästä aiheutuvaa viivettä.</p>

en: <p>Choose what aspect ratio the cells holding thumbnails should have.</p>
fi: <p>Valitse haluamasi kuvasuhde pienoiskuvien ruudulle.</p>

en: <p>How thick the cell padding should be.</p>
fi: <p>Kuinka väljästi pienoiskuvien ruudut sijoitetaan.</p>

en: <p>If you want to see grid around your thumbnail images, select this option.</p>
fi: <p>Tee tämä valinta, jos haluat ruudukon pienoiskuvien ympärille</p>

en: <p>Checking this option will show the base name for the file under thumbnails in the thumbnail view.</p>
fi: <p>Tämä valinta näyttää pienoiskuvanäkymässä kunkin kuvan perusnimen pienoiskuvanalla.</p>

en: <p>Checking this option will show the Categories for the file under thumbnails in the thumbnail view</p>
fi: <p>Pienoiskuvanäkymässä näytetään kunkin pienoiskuvan luokat</p>

en: <p>When you are browsing, and the count gets below the value specified here, the thumbnails will be shown automatically. The alternative is to continue showing the browser until you press <i>Show Images</i></p>
fi: <p>Hakiessasi kuvia kuvakenäkymä näytetään automaattisesti mikäli valinnassa on korkeintaa tämä määrä kuvia. Muuten joudut valitsemaan <i>Näytä pienoiskuvat</i></p>

en: If a tag is selected here, it will be added to new (untagged) images automatically, so that they can be easily found. It will be removed as soon as the image has been annotated.
fi: Jos tähän on valittu luokitus, se lisätään uusiin luokittelemattomiin kuviin automaattisesti, jotta ne löytyvät helposti. Se poistetaan heti, kun kuvaan tehdään merkintöjä.

en: Show the untagged images tag as a normal tag
fi: Näytä luokittelemattomien kuvien luokitus tavallisena luokituksena

en: None Selected
fi: Mitään ei ole valittu

en: New tag added
fi: Lisättiin uusi luokitus

en: <p>The new tag "%1" has been added to the category "%2" and will be used for untagged images now.</p><p>Please save now, so that this tag will be stored in the database. Otherwise, it will be lost, and you will get an error about this tag being not present on the next start.</p>
fi: <p>Uusi luokitus ”%1” lisättiin luokkaan ”%2”, ja sitä käytetään vastedes luokittelemattomiin kuviin.</p><p>Tallenna nyt, jotta luokitus tallentuisi tietokantaan, muuten se menetetään ja saat virheilmoituksen luokituksen puuttumisesta ohjelman käynnistyessä seuraavan kerran.</p>

en: <h1>Choose a Video Player</h1>
fi: <h1>Valitse videosoitin</h1>

en: <html><p>Unfortunately, there is no video player which just works out of the box for everyone.</p><p>KPhotoAlbum therefore comes with three different back-ends, choose the one that works the best for you</p><p><b>VLC</b> seems to be the best supported video player back-end, meaning it can play most video formats. It has one drawback though, it requires X11. If you use Wayland, then you will find that the videos shows up in a window of their own, and in this case VLC is likely not a very good fit for you. If on the other hand you do use X11 then VLC is likely your best choice.</p><p>Traditionally KPhotoAlbum has been using <b>Phonon</b> as the video player back-end. We've unfortunately seen it crash on many different video formats - possibly because our system wasn't correctly configured. If this is the case for you (and you can't use VLC), then try the <b>QtAV</b> back-end, which seems to support a lot of formats (everything we threw at it). <b>QtAV</b> unfortunately also has a drawback - it seems to get slightly out of sync between video and audio.</p><p><b><font color=red>You can at any time change the backend from Settings -> Viewer</font></b></p></html>
fi: <html><p>Valitettavasti sellaista videosoitinta ei ole, joka sellaisenaan kävisi kaikille.</p><p>KPhotoAlbumin mukana tulee siksi kolme eri taustajärjestelmää, joista voi valita, mikä parhaiten käy itselle.</p><p><b>VLC</b> vaikuttaisi tuetuimmalta videotoistotaustajärjestelmältä eli toistaa useimpia videotiedostomuotoja. Se kuitenkin vaatii X11:tä. Jos käyttää Waylandiä, videot ilmestyvät omaan ikkunaansa, minkä takia VLC ei ehkä ole osuvin ratkaisu. Jos taas käyttää X11:tä, VLC on todennäköisesti paras valinta.</p><p>Perinteisesti KPhotoAlbum on käyttänyt videotoistotaustajärjestelmänään <b>Phononia</b>. Sen on kuitenkin havaittu kaatuvan monilla eri videotiedostomuodoilla, olettavasti koskei järjestelmää ole asetettu oikein. Jos näin käy (eikä VLC:tä voi käyttää), kannattaa kokeilla <b>QtAV</b>-taustajärjestelmää, joka tukee monia tiedostomuotoja (kaikkia mitä kokeilimme). <b>QtAV</b>:ssakin valitettavasti on puutteensa – kuva ja ääni vaikuttavat helposti kulkevan eri tahtiin.</p><p><b><font color="red">Taustajärjestelmän voi aina vaihtaa: Asetukset → Katselin</font></b></p>

en:  (NOT AVAILABLE)
fi:  (EI KÄYTETTÄVISSÄ)

en: <html><h1>Missing back-end</h1>The back-ends which are not available are due to the system configuration at compile time of KPhotoAlbum. If you compiled KPhotoAlbum yourself, then search for the developer packages of the back-ends. If you on the other hand got KPhotoAlbum from your system, then please talk to the maintainer of the package.</html>
fi: <html><h1>Puuttuva taustajärjestelmä</h1>Taustajärjestelmiä voi puuttua, koskei niitä ollut asetettu KPhotoAlbumin koostamisvaiheessa. Jos koostit KPhotoAlbumin itse, etsi taustajärjestelmien kehityspaketteja. Jos taas KPhotoAlbumin tarjoaa järjestelmäsi, ilmoita asiasta paketin ylläpitäjille.</html>

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: Unconfigured video backend
fi: Määrittämätön videotaustajärjestelmä

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: Phonon video backend
fi: Phonon-videotaustajärjestelmä

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: QtAV video backend
fi: QtQV-videotaustajärjestelmä

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: VLC video backend
fi: VLC-videotaustajärjestelmä

en: Not Configured
fi: Ei asetettu

en: Running Slide Show From Thumbnail View
fi: Diaesityksen käynnistys pienoiskuvanäkymästä

en: Viewing Images and Videos From Thumbnail View
fi: Kuvien ja videoiden näyttäminen pienoiskuvanäkymästä

en: Slideshow interval:
fi: Kuvien vaihtumisväli esityksessä:

en:  sec
fi:  s

en: Image cache:
fi: Kuvavälimuisti:

en:  Mbytes
fi:  megatavua

en: Standard size in viewer:
fi: Kuvannäyttäjän vakiokoko:

en: Full Viewer Size
fi: Ikkunan koko

en: Natural Image Size
fi: Luonnollinen kuvakoko

en: Natural Image Size If Possible
fi: Luonnollinen kuvakoko, jos mahdollista

en: <p>Set the standard size for images to be displayed in the viewer.</p> <p><b>Full Viewer Size</b> indicates that the image will be stretched or shrunk to fill the viewer window.</p> <p><b>Natural Image Size</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel.</p> <p><b>Natural Image Size If Possible</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel if it would fit the window, otherwise it will be shrunk to fit the viewer.</p>
fi: <p>Aseta katselimessa näytettävien kuvien vakiokoko.</p><p><b>Katselimen täyskoko</b> osoittaa, että kuvaa suurennetaan tai pienennetään mahtumaan katseluikkunaan.</p><p><b>Luonnollinen kuvakoko</b> osoittaa, että kuva näytetään kuvapiste kuvapisteeltä.</p><p><b>Luonnollinen kuvakoko, jos mahdollista</b> osoittaa, että kuva näytetään kuvapiste kuvapisteeltä, jos se mahtuu ikkunaan, mutta muuten sitä pienennetään mahtumaan katselimeen.</p>

en: Scaling algorithm:
fi: Skaalausalgoritmi:

en: Fastest
fi: Nopein

en: Best
fi: Paras

en: <p>When displaying images, KPhotoAlbum normally performs smooth scaling of the image. If this option is not set, KPhotoAlbum will use a faster but less smooth scaling method.</p>
fi: <p>Kuvia näytettäessä KPhotoAlbum tavallisesti skaalaa kuvat pehmeästi. Ellei tämä asetus ole käytössä, KPhotoAlbum käyttää nopeampaa mutta karkeampaa skaalausmenetelmää.</p>

en: Video Backend:
fi: Videotaustajärjestelmä:

en: Launch in full screen
fi: Käynnistä koko näytön tilassa

[ctx: Name/title of the filter toolbar widget]
en: Filter Toolbar
fi: Suodintyökalurivi

[ctx: The action enables/disables filtering of images in the thumbnail view.]
en: Toggle filter
fi: Ota suodatus käyttöön tai poista se käytöstä

en: Press <shortcut>Escape</shortcut> to clear filter.
fi: Tyhjennä suodatin painamalla <shortcut>Esc</shortcut>.

en: Filter view by rating: %1 star | Filter view by rating: %1 stars
fi[0]: Suodata näkymää arviolla: %1 tähti
fi[1]: Suodata näkymää arviolla: %1 tähteä

[ctx: The label gives a textual description of the active filter]
en: Filter: %1
fi: Suodin: %1

en: Tip: Use <shortcut>Alt+Shift+<placeholder>A-Z</placeholder></shortcut> to toggle a filter for that token.
fi: Vinkki: kohdan suodattimen saa käyttöön tai pois käytöstä <shortcut>Alt+Vaihto+<placeholder>A–Z</placeholder></shortcut>.

en: <p><b>Really reorder thumbnails?</b></p><p>By dragging images around in the thumbnail viewer, you actually reorder them. This is very useful where you do not know the exact date for the images. On the other hand, if the images have valid timestamps, you should use <b>Maintenance -&gt; Sort All By Date and Time</b> or <b>View -&gt; Sort Selected By Date and Time</b>.</p>
fi: <p><b>Haluatko varmasti muuttaa pienoiskuvien järjestystä?</b></p><p>Voit järjestää pienoiskuvat vetämällä niitä uuteen paikkaan kuvakenäkymässä. Mikäli aikaleimat ovat oikein, voit järjestää pienoiskuvat aikajärjestykseen valitsemalla valikosta kuvien järjestämisen ajan ja päiväyksen mukaan.</p>

[ctx: @title]
en: Reorder Thumbnails
fi: Järjestä pienoiskuvat uudelleen

en: Error Deleting Files
fi: Virhe poistettaessa tiedostoja

en: Unable to copy '%1' to '%2'.
fi: Ei voitu kopioida lähdettä ”%1” kohteeseen ”%2”

en: Unable to create folder '%1' needed for demo.
fi: Ei voitu luoda demon vaatimaa kansiota ”%1”

en: <b>File Name: </b>
fi: <b>Tiedostonimi: </b>

en: <b>Date: </b>
fi: <b>Päiväys: </b>

[ctx: width x height]
en: %1x%2
fi: %1 × %2

[ctx: short for: x megapixels]
en:  (%1MP)
fi:  (%1 MP)

en: <b>Image Size: </b>
fi: <b>Kuvan koko: </b>

en: <b>Label: </b>
fi: <b>Nimike: </b>

en: <b>Description: </b>
fi: <b>Kuvaus: </b>

[ctx: As in 'The baby is 1 day old']
en: 1 day | %1 days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: %1 päivää

[ctx: As in 'This happened 1 day ago']
en: 1 day ago | %1 days ago
fi[0]: 1 päivä sitten
fi[1]: %1 päivää sitten

[ctx: As in 'The baby is 1 month old']
en: 1 month | %1 months
fi[0]: 1 kuukausi
fi[1]: %1 kuukautta

[ctx: As in 'This happened 1 month ago']
en: 1 month ago | %1 months ago
fi[0]: 1 kuukausi sitten
fi[1]: %1 kuukautta sitten

[ctx: As in 'The baby is 1 year old']
en: 1 year | %1 years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: %1 vuotta

[ctx: As in 'This happened 1 year ago']
en: 1 year ago | %1 years ago
fi[0]: 1 vuosi sitten
fi[1]: %1 vuotta sitten

[ctx: E.g. ' (1-2 years)']
en:  (%1-%2)
fi:  (%1–%2)

[ctx: E.g. ' (7 months-1 year)']
en:  (%1-%2)
fi:  (%1–%2)

[ctx: E.g. ' (1-2 years ago)']
en:  (%1-%2)
fi:  (%1–%2)

[ctx: E.g. '(7 months ago-1 year ago)']
en:  (%1-%2)
fi:  (%1–%2)

[ctx: @title]
en: Assign Macro
fi: Kytke makro

en: Select item for macro key <b>%1</b>
fi: Valitse kohde makronäppäimelle <b>%1</b>

en: Tag Item
fi: Luokittele kohde

en: Select tag for image
fi: Valitse kuvalle luokitus

[ctx: @title:window]
en: Configure Category Image
fi: Aseta luokan tunnuskuva

[ctx: @label:listbox As in 'select the tag category']
en: Category:
fi: Luokka:

[ctx: @label:listbox As in 'select a tag']
en: Tag:
fi: Luokitus:

[ctx: @label The current category image]
en: Current image:
fi: Nykyinen kuva:

[ctx: @label Preview of the new category imape]
en: New image:
fi: Uusi kuva:

[ctx: @action:button As in 'Set the category image']
en: Set
fi: Aseta

en: Insufficient color depth for this filter
fi: Värisyvyys ei riitä tämän suotimen käyttöön

en: [ zoom x%1 ]
fi: [ lähennä ×%1 ]

en: Show the geographic position of this image on a map
fi: Näytä tämän kuvan maantieteellinen sijainti kartalla

en: Error playing media
fi: Virhe median toistossa

en: Failed to set up video playback
fi: Videotoistoa ei voitu asettaa

en: Failed to set up video playback (renderer wasn't created)
fi: Videotoistoa ei voitu asettaa (hahmonninta ei luotu)

en: Failed to set up video playback (widget wasn't created)
fi: Videotoistoa ei voitu asettaa (sovelmaa ei luotu)

en: Type name of category and item
fi: Kirjoita luokan nimi ja kohde

en: Add New
fi: Lisää uusi

en: Key
fi: Näppäin

en: Tag
fi: Luokitus

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear assignment
fi: Poista kytkös

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCategoryAndValue)
en: Dialog
fi: Kyselyikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TextLabel
fi: Tekstiselite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addNewTag)
en: Add new Tag
fi: Lisää uusi luokitus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
fi: Otsikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Existing Assignments
fi: Olemassa olevat kytkökset

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as First Image in Stack
fi: Aseta nipun ylimmäksi kuvaksi

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy image to ...
fi: Kopioi kuva kohteeseen…

[ctx: @action:inmenu]
en: Link image to ...
fi: Linkitä kuva kohteeseen…

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @title:inmenu]
en: Rotate
fi: Kääntö

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate clockwise
fi: Käännä myötäpäivään

[ctx: @action:inmenu]
en: Flip Over
fi: Käännä ympäri

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate counterclockwise
fi: Käännä vastapäivään

[ctx: @title:inmenu As in 'skip 2 images']
en: Skip
fi: Ohita

[ctx: @action:inmenu Go to first image]
en: First
fi: Ensimmäinen

[ctx: @action:inmenu Go to last image]
en: Last
fi: Viimeinen

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Next
fi: Näytä seuraava

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Forward
fi: Hyppää 10 eteenpäin

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Forward
fi: Hyppää 100 eteenpäin

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Forward
fi: Hyppää 1000 eteenpäin

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Previous
fi: Näytä edellinen

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Backward
fi: Hyppää 10 taaksepäin

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Backward
fi: Hyppää 100 taaksepäin

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Backward
fi: Hyppää 1000 taaksepäin

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Image
fi: Poista kuva

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Image from Display List
fi: Poista kuva näytettävien luettelosta

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom
fi: Lähennys/loitonnus

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
fi: Lähennä

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: @action:inmenu]
en: Full View
fi: Näytä kokonaan

[ctx: @action:inmenu]
en: Pixel for Pixel View
fi: Kuvapistenäkymä

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
fi: Koko näytön tila

[ctx: @title:inmenu]
en: Slideshow
fi: Kuvaesitys

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slideshow
fi: Aloita kuvaesitys

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Faster
fi: Siirry nopeammin

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slower
fi: Siirry hitaammin

en: File not available
fi: Tiedosto ei ole saatavilla

[ctx: @action:inmenu Start video playback]
en: Play
fi: Toista

[ctx: @action:inmenu Pause video playback]
en: Pause
fi: Keskeytä

en: locked
fi: lukittu

en: annotating
fi: merkitään

en: tokenizing
fi: merkitetään

en: Change display mode to %1
fi: Aseta näyttötilaksi %1

[ctx: OSD for slideshow]
en: Ending Slideshow
fi: Lopetetaan kuvaesitystä

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop Slideshow
fi: Pysäytä kuvaesitys

[ctx: OSD for slideshow]
en: Starting Slideshow<br/>%1 makes the slideshow faster<br/>%2 makes the slideshow slower
fi: Käynnistetään kuvaesitystä<br/>%1 saa esityksen etenemään nopeammin<br/>%2 saa esityksen etenemään hitaammin

[ctx: @title]
en: Edit Image Description
fi: Muokkaa kuvan kuvausta

[ctx: @label:textbox]
en: Image Description
fi: Kuvan kuvaus

[ctx: @title:inmenu]
en: Seek
fi: Haku

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes backward
fi: 10 minuuttia taaksepäin

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute backward
fi: 1 minuutti taaksepäin

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds backward
fi: 10 sekuntia taaksepäin

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds backward
fi: 1 sekunti taaksepäin

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds backward
fi: 100 millisekuntia taaksepäin

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds forward
fi: 100 millisekuntia eteenpäin

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds forward
fi: 1 sekunti eteenpäin

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds forward
fi: 10 sekuntia eteenpäin

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute forward
fi: 1 minuutti eteenpäin

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes forward
fi: 10 minuuttia eteenpäin

[ctx: @action:inmenu Stop video playback]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: @action:inmenu]
en: Use current frame in thumbnail view
fi: Käytä nykyistä ruutua pienoiskuvanäkymässä

[ctx: @action:inmenu Restart video playback.]
en: Restart
fi: Aloita alusta

[ctx: @title:inmenu]
en: Filters
fi: Suotimet

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Filters
fi: Poista kaikki suotimet

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Grayscale Filter
fi: Käytä harmaasävysuodinta

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Contrast Stretching Filter
fi: Käytä kontrastia venyttävää suodinta

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Histogram Equalization Filter
fi: Käytä histogrammin tasaavaa suodinta

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Monochrome Filter
fi: Käytä mustavalkosuodinta

en: <p>It seems that KPhotoAlbum previously crashed during video playback. On some platforms, this is a common problem with some video players.</p><p>Press <i>Continue</i> to let KPhotoAlbum try a different backend...</p>
fi: <p>KPhotoAlbum vaikuttaa kaatuneen aiemmin videotoistossa. Joillakin alustoilla tämä on yleinen ongelma joidenkin videotoistimien kanssa.</p><p>Anna KPhotoAlbumin kokeilla toista taustajärjestelmää valitsemalla <i>Jatka</i>…</p>

en: <p>Video backend that was interrupted: <tt>%1</tt></p><p>Video backend that will be used instead: <tt>%2</tt></p>
fi: <p>Keskeytynyt videotaustajärjestelmä: <tt>%1</tt></p><p>Käyttöön otettava videotaustajärjestelmä: <tt>%2</tt></p>

en: <p>KPhotoAlbum has tried out all available video backends, but every one crashed at some point.</p><p>Crash detection is now turned off.</p>
fi: <p>KPhotoAlbum kokeili kaikkia saatavilla olevia videotaustajärjestelmiä, ja kaikki kaatuivat jossakin vaiheessa.</p><p>Kaatumisen tunnistus poistettiin käytöstä.</p>

en: Annotate
fi: Merkitse

[ctx: @action:inmenu]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: @action:inmenu]
en: Annotation Dialog
fi: Merkintäikkuna

[ctx: @action:inmenu]
en: Add tag
fi: Lisää luokitus

[ctx: short cut for add tag]
en: CTRL+a
fi: Ctrl+A

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Data from Previous Image
fi: Kopioi tiedot edellisestä kuvasta

[ctx: Shortcut for copy annotations from previous image]
en: CTRL+c
fi: Ctrl+C

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Description
fi: Muokkaa kuvausta

[ctx: Shortcut for add description to image]
en: CTRL+d
fi: Ctrl+D

en: Annotation Mode
fi: Merkintätila

[ctx: @action:inmenu]
en: Locked
fi: Lukittu

[ctx: Shortcut for turning of annotations in the viewer]
en: CTRL+l
fi: Ctrl+L

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Tags
fi: Kytke luokituksia

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Tokens
fi: Osoita merkkejä

[ctx: Shortcut for turning annotations mode to tokenizing]
en: CTRL+t
fi: Ctrl+T

en: Token %1
fi: Merkki %1

en: Show...
fi: Näytä…

en: Show
fi: Näytä

en: Show Info Box
fi: Näytä tietolaatikko

en: Show Label
fi: Näytä nimike

en: Show Description
fi: Näytä kuvaus

en: Show Date
fi: Näytä päiväys

en: Show Time
fi: Näytä aika

en: Show Filename
fi: Näytä tiedostonimi

en: Show Exif
fi: Näytä Exif

en: Show Image Size
fi: Näytä kuvan koko

en: Show Rating
fi: Näytä arvostelu
