kphotoalbum - en to id translation catalogue (320 entries)

en: tomorrow
id: besok

en: today
id: hari ini

en: yesterday
id: kemarin

en: Description
id: Deskripsi

en: Image Preview
id: Pratinjau Gambar

en: Cancel
id: Batal

en: Map
id: Peta

en: Options...
id: Opsi...

en: &Done
id: &Selesai

[ctx: @action:button]
en: &Search
id: &Cari

en: Date:
id: Tanggal:

en: Time:
id: Waktu:

en: Rating:
id: Peringkat:

en: File Name Pattern:
id: Pola Nama File:

en: File Name Pattern
id: Pola Nama File

[ctx: @title:window image %1 of %2 images]
en: Annotations (%1/%2)
id: Anotasi (%1/%2)

[ctx: @title:window title of the 'find images' window]
en: Search
id: Cari

en: Done
id: Selesai

[ctx: @title:window]
en: Annotations
id: Anotasi

en: Reset layout
id: Set ulang tata letak

en: Sort by Date
id: Urutkan berdasarkan Tanggal

en: Rotate counterclockwise
id: Rotasikan lawan arah jarum jam

en: Rotate clockwise
id: Rotasikan searah jarum jam

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate counterclockwise
id: Rotasikan lawan arah jarum jam

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate clockwise
id: Rotasikan searah jarum jam

[ctx: @label:textbox]
en: Enter a tag ...
id: Masukkan tag ...

en: or
id: atau

en: and
id: dan

en: Sort by date
id: Urutkan berdasarkan tanggal

en: Delete
id: Hapus

en: Rename...
id: Ubah nama...

en: <b>Sorting</b>
id: <b>Pengurutan</b>

en: Usage
id: Penggunaan

[ctx: As in: remove tag %1 in category %2 [from this marked area of the image]]
en: Remove tag %1 (%2)
id: Singkirkan tag %1 (%2)

en: Not Started
id: Belum Dimulai

[ctx: @title:column Background job title]
en: Title
id: Judul

[ctx: @title:column Additional information on background job]
en: Details
id: Detail

en: Pause
id: Jeda

en: Continue
id: Lanjutkan

[ctx: As in No persons, no locations etc.]
en: None
id: Nihil

[ctx: @item:intable number of images with a specific tag.]
en: 1 image | %1 images
id[0]: Citra
id[1]: %1 citra

[ctx: @item:intable number of videos with a specific tag.]
en: 1 video | %1 videos
id[0]: Video
id[1]: %1 video

en: Images
id: Gambar

en: Videos
id: Video

en: Start Date
id: Tanggal Awal

en: End Date
id: Tanggal Akhir

[ctx: As in 'all pictures'.]
en: All
id: Semua

en: Geo Position
id: Posisi Geo

en: Exif Info
id: Info Exif

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
id: Cari

en: Untagged Images
id: Gambar Tidak Ter-tag

en: Show Thumbnails
id: Tampilkan Thumbnail

[ctx: Breadcrumb denoting that we 'browsed' to a search result.]
en: search
id: cari

en: "%1" and "%2"
id: "%1" dan "%2"

en:  and "%1"
id:  dan "%1"

en: Move Items
id: Pindahkan Item

en: Zoom in
id: Zoom perbesar

en: Zoom out
id: Zoom perkecil

[ctx: @info:status additional images captured in a date range that overlaps with the given date range,]
en:  + 1 range |  + %1 ranges
id[0]:  rentang + 1
id[1]:  rentang + %1

[ctx: @info:status total image count]
en:  = 1 total |  = %1 total
id[0]: Total 1
id[1]: Total %1

en: 1 Year
id: 1 Tahun

en: 1 Month
id: 1 Bulan

en: 1 Week
id: 1 Pekan

en: 1 Day
id: 1 Hari

en: 2 Hours
id: 2 Jam

en: 10 Minutes
id: 10 Menit

en: 1 Minute
id: 1 Menit

en: 10 Seconds
id: 10 Detik

[ctx: Abbreviated month name]
en: may
id: mei

[ctx: Abbreviated month name]
en: aug
id: agu

[ctx: Abbreviated month name]
en: oct
id: okt

[ctx: Abbreviated month name]
en: dec
id: des

en: Loading information from images
id: Memuat informasi dari gambar-gambar

en: Media Type
id: Jenis Media

en: Image
id: Citra

en: <p><b>Loading information from new files</b></p><p>Depending on the number of images, this may take some time.<br/>However, there is only a delay when new images are found.</p>
id: <p><b>Memuat informasi dari file baru</b></p><p>Bergantung pada jumlah gambar, ini mungkin memakan beberapa waktu.<br/>Namun, hanya ada penundaan ketika gambar baru ditemukan.</p>

en: Following files could not be read:
id: File-file berikut tidak bisa dibaca:

en: Tokens
id: Token

en: People
id: Orang

en: Places
id: Tempat

note: i18n("Events"))
en: Events
id: Peristiwa

[ctx: @title:window]
en: Exif Information and file metadata
id: Informasi Exif dan metadata file

en: IPTC character set:
id: Set karakter IPTC:

en: Exif info
id: Info Exif

en: File metadata
id: Metadata file

en: Absolute path:
id: Alur mutlak:

en: MIME type:
id: Tipe MIME:

en: Size:
id: Ukuran:

en: Created:
id: Diciptakan:

en: Changed:
id: Diubah:

en: Owner:
id: Pemilik:

en: Group:
id: Kelompok:

en: Permissions:
id: Perizinan:

en: Open folder with a file manager
id: Buka folder pakai pengelola file

[ctx: File permission shortcut for "writing allowed"]
en: w
id: t

[ctx: @title:window]
en: Read Exif Info from Files
id: Baca Info Exif dari File

en: Update Exif search database
id: Perbarui database pencarian Exif

en: Update image date
id: Perbarui tanggal gambar

en: Use modification date if Exif not found
id: Gunakan tanggal modifikasi jika Exif tidak ditemukan

en: Update image orientation from Exif information
id: Perbarui orientasi gambar dari informasi Exi

en: Update image description from Exif information
id: Perbarui deskripsi gambar dari informasi Exif

en: Settings
id: Pengaturan

en: Focal Length
id: Panjang Fokal

[ctx: As in 'A range from x to y']
en: to
id: ke

en: Camera
id: Kamera

en: Lens
id: Lensa

en: Miscellaneous
id: Beraneka

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
id: det.

en: 1 second
id: sedetik

en: Exposure time
id: Waktu paparan

en: Orientation
id: Orientasi

en: Metering Mode
id: Mode Pengukuran

en: Contrast
id: Kontras

en: Sharpness
id: Ketajaman

en: Saturation
id: Saturasi

en: <a href="index-%1.html">index</a>
id: <a href="index-%1.html">indeks</a>

en: <a href="%1">next</a>
id: <a href="%1">selanjutnya</a>

en: next
id: selanjutnya

en: Date
id: Tanggal

[ctx: @title:window]
en: HTML Export
id: Ekspor HTML

en: Content
id: Konten

en: Page title:
id: Judul halaman:

en: Copyright:
id: Hak Cipta:

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Layout
id: Tataletak

en: Thumbnail size:
id: Ukuran thumbnail:

en: Number of columns:
id: Jumlah kolom:

en: Theme:
id: Tema:

en: Destination
id: Tujuan

[ctx: This is to show the author of the theme. E.g. copyright character (&#169;) by itself will work fine on this context if no proper word is available in your language.]
en: by
id: oleh

en: Failed to start
id: Gagal memulai

en: Read error
id: Errot baca

en: Unknown error
id: Galat tak diketahui

en: Unable to extract video thumbnails from some files. Either the file is damaged in some way, or the video is ultra short. For your convenience, the token '%1' has been set on those videos.
    
    (You might need to wait till the video extraction led in your status bar has stopped blinking, to see all affected videos.)
id: Tidak dapat mengekstrak thumbnail video dari beberapa file. Entah file itu rusak dalam beberapa cara, atau videonya sangat pendek. Untuk kenyamanan Anda, token '%1' telah ditetapkan pada video tersebut.
    
    (Anda mungkin perlu menunggu sampai ekstraksi video yang dipimpin di bilah status Anda berhenti berkedip, untuk melihat semua video yang terpengaruh.)

en: Building thumbnails
id: Membikin thumbnail

en: &Cancel
id: &Batal

en: Creating thumbnails
id: Menciptakan gambar-mini

en: Unable to create temporary file
id: Tidak dapat menciptakan file temporer

[ctx: @title:tab introduction page]
en: Introduction
id: Pengenalan

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Deselect All
id: Batal Pilih Semua

en: Error creating folder %1
id: Galat membuat folder %1

en: Merge data
id: Gabungkan data

en: Date and Time
id: Tanggal dan Waktu

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
id: Privasi

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
id: Pe&meliharaan

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
id: Plugin

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

[ctx: @title:window]
en: Automatically Stack Images
id: Tumpukkan Gambar Secara Otomatis

[ctx: Unit suffix on a QSpinBox; note the space at the beginning.]
en:  seconds
id:  detik

en: Move file to Trash | Move %1 files to Trash
id[0]: Pindahkan file ke Tong Sampah
id[1]: Pindahkan %1 file ke Tong Sampah

en: Select target:
id: Pilih target:

en: Move to &trash
id: Pindah ke &tong sampah

en: Select &All
id: Pilih Semu&a

en: Select &None
id: Janga&n Pilih Semua

en: No duplicates found
id: Tidak ada duplikat yang ditemukan

en: Open With...
id: Buka Dengan...

[ctx: @title:window]
en: Feature Status
id: Status Fitur

[ctx: Feature available]
en: Yes
id: Iya

[ctx: Feature not available]
en: No
id: Tidak

en: (%1 selected)
id: (%1 dipilih)

en: 1 match | %1 matches
id[0]: %1 cocok
id[1]: %1 cocok

[ctx: Name/title of the search bar toolbar widget]
en: Search Bar
id: Bilah Pencarian

[ctx: @label:textbox]
en: Search ...
id: Cari ...

en: <h1>Statistics</h1>
id: <h1>Statistik</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
id: Kategori

en: # of Items
id: # dari item

en: Category:
id: Kategori:

[ctx: @item:inlistbox meaning 'no category']
en: None
id: Nihil

[ctx: As in 'all images']
en: All
id: Semua

[ctx: @title:window]
en: Remove Tokens
id: Singkirkan Token

en: Select None
id: Pilih Nihil

en: <h1>Welcome to KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum is a powerful free tool to archive, tag and manage your photos and videos. It will not modify or change your precious files, it only indexes them and lets you easily find and manage your photos and videos.</p><p>Start by showing KPhotoAlbum where your photos are by pressing on Create My Own Database. Select this button also if you have an existing KPhotoAlbum database that you want to start using again.</p><p>If you feel safer first trying out KPhotoAlbum with prebuilt set of images, press the Load Demo button.</p>
id: <h1>Selamat datang di KPhotoAlbum</h1><p>KphotoAlbum adalah alat gratis yang kuat untuk mengarsipkan, mengelola dan menandai tag foto dan video Anda. Ia tidak akan memodifikasi atau mengubah file berharga Anda, ia hanya mengindeksnya dan memungkinkan Anda dengan mudah menemukan dan mengelola foto dan video Anda.</p><p>Mulailah dengan menampilkan KPhotoAlbum di mana foto Anda dengan menekan pada Buat Database Saya Sendiri. Pilih tombol ini juga jika Anda sudah memiliki database KPhotoAlbum yang ada yang Anda ingin mulai gunakan lagi.</p><p>Jika Anda merasa lebih aman terlebih dahulu cobalah KPhotoAlbum dengan perlengkapan prebuilt gambar, tekan tombol Muat Demo.</p>

en: Create My Own Database...
id: Buat Database Saya Sendiri...

en: Load Demo
id: Muat Demo

en: Check My Feature Set
id: Periksa Perlengkapan Fitur Saya

en: <h1>KPhotoAlbum database creation</h1><p>You need to show where the photos and videos are for KPhotoAlbum to find them. They all need to be contained by a single folder, for example /home/user/Images. In this folder you can have as many subfolders as you want, KPhotoAlbum will find them all for you.</p><p>Feel safe, KPhotoAlbum will not modify or edit any of your images, so you can simply point KPhotoAlbum to the folder where you already have all your images.</p><p>If you have an existing KPhotoAlbum database and image folder somewhere, point KPhotoAlbum to that folder to start using it again.</p>
id: <h1>Pembuatan database KPhotoAlbum</h1><p>Anda perlu menunjukkan di mana foto dan video agar KPhotoAlbum menemukan mereka. Mereka semua perlu terkandung dalam satu folder, misalnya /home/pengguna/Gambar. Di folder ini Anda dapat memiliki subfolder sebanyak yang Anda inginkan, KPhotoAlbum akan menemukan semuanya untuk Anda.</p><p>Merasa aman, KPhotoAlbum tidak akan memodifikasi atau mengedit gambar Anda, jadi Anda hanya bisa mengarahkan KPhotoAlbum ke folder di mana Anda sudah memiliki semua gambar.</p><p>Jika Anda memiliki database dan folder gambar KPhotoAlbum yang ada di suatu tempat, titikkan KPhotoAlbum ke folder itu untuk memulai menggunakannya lagi.</p>

en: Image/Video root folder:
id: Folder root Gambar/Video:

en: Could not create folder %1
id: Tidak bisa membuat folder '%1'

en: Congratulations: all dynamic features have been enabled.
id: Selamat: semua fitur dinamis telah difungsikan.

en: Searching for New Files
id: Mencari File-file Baru

en: Do you want to save the changes?
id: Apakah Anda ingin menyimpan perubahan?

en: Saving...
id: Menyimpan...

en: Limit View to Selection
id: Batasi Tampilan untuk Seleksi

en: Generate HTML...
id: Hasilkan HTML...

en: Import...
id: Impor...

en: Export/Copy Images...
id: Ekspor/Salin Gambar...

[ctx: Delete selected images]
en: Delete Selected
id: Hapus Yang Dipilih

en: Remove Tokens...
id: Singkirkan Token...

en: Open List of Files...
id: Buka Daftar File...

en: Annotate Individual Items
id: Anotasikan Item Individual

en: Annotate Multiple Items at a Time
id: Anotasikan Beberapa Item Sekaligus

en: Merge Images into a Stack
id: Gabungkan Gambar ke dalam Tumpukan

en: Remove Images from Stack
id: Singkirkan Gambar dari Tumpukan

en: Set as First Image in Stack
id: Setel sebagai Gambar Pertama dalam Tumpukan

en: View
id: Tampilan

en: View (In New Window)
id: Tampilan (Dalam Jendela Baru)

en: Run Slide Show
id: Jalankan Tayangan Slide

en: Run Randomized Slide Show
id: Jalankan Tayangan Slide Secara Acak

en: Collapse all stacks
id: Ciutkan semua tumpukan

en: Expand all stacks
id: Bentangkan semua tumpukan

en: Show &Oldest First
id: Tampilkan Paling &Lawas Dulu

en: Show &Newest First
id: Tampilkan Paling &Baru Dulu

en: Sort Selected by Date && Time
id: Urutkan yang Dipilih berdasarkan Waktu && Tanggal

en: Jump to Context
id: Lompat ke Konteks

en: Lock Images
id: Gembok Gambar

en: Unlock
id: Buka Gembok

en: Lock Away All Other Items
id: Gembok Semua Item Lainnya

en: Lock Away Current Set of Items
id: Gembok Seluruh Item Saat Ini

en: Configure Current View
id: Konfigurasikan Tampilan Saat Ini

en: Tree
id: Ranting

en: Tree with User Icons
id: Ranting dengan Ikon Pengguna

en: Icons
id: Ikon

en: Show Tooltips in Thumbnails Window
id: Tampilkan Tooltips di Jendela Thumbnail

en: Choose Color Scheme
id: Pilih Skema Warna

en: Display Images and Videos Not on Disk
id: Displaykan Gambar dan Video pada Disk

en: Display Images and Videos with Incomplete Dates...
id: Displaykan Gambar dan Video dengan Tanggal yang Tak Lengkap...

en: Merge duplicates
id: Gabungkan duplikat

en: Rescan for Images and Videos
id: Memindai ulang Gambar dan Video

en: Recreate Exif Search Database
id: Membuat ulang Database Pencarian Exif

en: Read Exif Info from Files...
id: Baca Info Exif dari File...

en: Sort All by Date && Time
id: Urutkan Semua berdasarkan Waktu && Tanggal

en: Automatically Stack Selected Images...
id: Tumpukkan Gambar yang Dipilih Secara Otomatis...

en: Build Thumbnails
id: Bikin Thumbnail

en: Statistics...
id: Statistik...

en: Mark As Untagged
id: Tandai Sebagai Tak Ter-tag

en: Enable All Messages
id: Fungsikan Semua Pesan

en: Run KPhotoAlbum Demo
id: Jalankan Demo KPhotoAlbum

en: KPhotoAlbum Feature Status
id: Status Fitur KPhotoAlbum

en: Show Demo Videos
id: Tampilkan Video Demo

en: General
id: Umum

en: Viewer
id: Penampil

en: Thumbnail View
id: Tampilan GambarMini

en: <p>Really enable all message boxes where you previously checked the do-not-show-again check box?</p>
id: <p>Sungguh ingin memfungsikan semua kotak pesan di mana Anda sebelumnya mencentang kotak centang jangan-tampilkan-lagi?</p>

en: Internal Error
id: Error Internal

en: Open List of Files
id: Buka Daftar File

en: No Matches
id: Tidak Ada Yang Cocok

en: Show thumbnails
id: Tampilkan thumbnail

en: Map view
id: Tampilan peta

en: Share
id: Bagikan

en: Name
id: Nama

en: Birthday
id: Hari Lahir

en: New
id: Baru

en: Rename
id: Ubah nama

en: Icon:
id: Ikon:

en: List View
id: Tampilan Daftar

en: Icon View
id: Tampilan Ikon

en: New category
id: Kategori baru

en: Automatically stack new versions of images
id: Tumpukkan secara otomatis gambar-gambar yang versinya baru

en: Network
id: Jaringan

en: Manual Settings
id: Pengaturan Manual

[ctx: As in 'always trust image dates']
en: Always
id: Selalu

[ctx: As in 'ask whether to trust image dates']
en: Ask
id: Tanya

[ctx: As in 'never trust image dates']
en: Never
id: Tidak pernah

en: Show splash screen
id: Tampilkan layar splash

en: Categories
id: Kategori

[ctx: @title:window]
en: Settings
id: Pengaturan

[ctx: @action:inmenu]
en: Add group ...
id: Tambahkan kelompok ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename group "%1"
id: Ubah nama kelompok "%1"

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete group "%1"
id: Hapus Kelompok "%1"

[ctx: @title:window]
en: New Group
id: Grup Baru

[ctx: @label:textbox]
en: Group name:
id: Nama grup:

[ctx: @title:window]
en: Rename Group
id: Ubah Nama Kelompok

[ctx: @title:window]
en: Delete Group
id: Hapus Kelompok

en: &Delete
id: &Hapus

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename "%1"
id: Ubah nama "%1"

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete "%1"
id: Hapus "%1"

[ctx: @label:textbox]
en: Tag name:
id: Nama tag:

[ctx: Describing: 'ThumbnailView will not be automatically shown']
en: Disabled
id: Dinonfungsikan

en: None Selected
id: Tidak Ada Yang Dipilih

en:  (NOT AVAILABLE)
id:  (TIDAK TERSEDIA)

en: Not Configured
id: Tidak Dikonfigurasi

en: Running Slide Show From Thumbnail View
id: Menjalankan Tayangan Slide Dari Tampilan Thumbnail

en: Slideshow interval:
id: Interval tayangan slide:

en:  sec
id:  det

en: Fastest
id: Cepat

en: Best
id: Baik

en: <b>File Name: </b>
id: <b>Nama File: </b>

en: <b>Date: </b>
id: <b>Tanggal: </b>

en: <b>Image Size: </b>
id: <b>Ukuran Citra: </b>

en: <b>Description: </b>
id: <b>Deskripsi: </b>

[ctx: As in 'The baby is 1 day old']
en: 1 day | %1 days
id[0]: 1 hari
id[1]: %1 hari

[ctx: As in 'This happened 1 day ago']
en: 1 day ago | %1 days ago
id[0]: 1 hari yang lalu
id[1]: %1 hari yang lalu

[ctx: As in 'The baby is 1 month old']
en: 1 month | %1 months
id[0]: 1 bulan
id[1]: %1 bulan

[ctx: As in 'The baby is 1 year old']
en: 1 year | %1 years
id[0]: Tahun
id[1]: %1 tahun

[ctx: @label:listbox As in 'select the tag category']
en: Category:
id: Kategori:

[ctx: @label The current category image]
en: Current image:
id: Gambar saat ini:

[ctx: @action:button As in 'Set the category image']
en: Set
id: Setel

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
id: Tutup

[ctx: @title:inmenu]
en: Rotate
id: Rotasikan

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate clockwise
id: Rotasikan searah jarum jam

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate counterclockwise
id: Rotasikan lawan arah jarum jam

[ctx: @title:inmenu As in 'skip 2 images']
en: Skip
id: Lewati

[ctx: @action:inmenu Go to first image]
en: First
id: Pertama

[ctx: @action:inmenu Go to last image]
en: Last
id: Terakhir

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Next
id: Tampilkan Selanjutnya

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Forward
id: Lewati 10 Maju

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Forward
id: Lewati 100 Maju

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Forward
id: Lewati 1000 Maju

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Backward
id: Lewati 10 Mundur

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Backward
id: Lewati 100 Mundur

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Backward
id: Lewati 1000 Mundur

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
id: Zoom Perbesar

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
id: Zoom Perkecil

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
id: Beralih Layar Penuh

[ctx: @title:inmenu]
en: Slideshow
id: Tayangan Slide

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slideshow
id: Jalankan Tayangan Slide

[ctx: @action:inmenu Start video playback]
en: Play
id: Putar

[ctx: @action:inmenu Pause video playback]
en: Pause
id: Jeda

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop Slideshow
id: Hentikan Tayangan Slid

[ctx: @title:inmenu]
en: Seek
id: Jangka

[ctx: @action:inmenu Stop video playback]
en: Stop
id: Hentikan

[ctx: @action:inmenu Restart video playback.]
en: Restart
id: Mulai Ulang

[ctx: @title:inmenu]
en: Filters
id: Filter

en: Show...
id: Tampilkan...

en: Show
id: Tampilkan

en: Show Description
id: Tampilkan Deskripsi

en: Show Date
id: Tampilkan Tanggal

en: Show Rating
id: Tampilkan Peringkat
