kphotoalbum - en to it translation catalogue (1022 entries)

en: Tag is already used for another area
it: Il tag è già utilizzato per un'altra area

en: tomorrow
it: domani

en: today
it: oggi

en: yesterday
it: ieri

en: Description
it: Descrizione

en: (You have differing descriptions on individual images, setting text here will override them all)
it: (Hai diverse descrizioni su singole immagini, impostare del testo qui le sovrascriverà tutte)

en: Label and Dates
it: Etichette e date

en: Image Preview
it: Anteprima dell'immagine

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A descriptive text of the image.</para><para>If <emphasis>Use Exif description</emphasis> is enabled under <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|General</interface>, a description embedded in the image Exif information is imported to this field if available.</para>
it: <para>Testo descrittivo dell'immagine.</para><para>Se <emphasis>Usa la descrizione Exif</emphasis> è attivato in <interface>Impostazioni|Configura KPhotoAlbum...|Generale</interface>, viene importata in questo campo una descrizione incorporata nell'informazione Exif dell'immagine, se disponibile.</para>

en: Cancel
it: Annulla

en: Map
it: Mappa

[ctx: @info:whatsthis]
en: The map widget allows you to view the location of images if GPS coordinates are found in the Exif information.
it: L'oggetto mappa ti consente ti visualizzare la posizione delle immagini se vengono trovate le coordinate GPS nell'informazione Exif.

en: Revert This Item
it: Inverti questo elemento

en: Clear Form
it: Pulisci modulo

en: Options...
it: Opzioni...

en: &Done
it: &Fatto

en: Continue &Later
it: Continua &più tardi

[ctx: @action:button]
en: &Search
it: &Cerca

en: Label:
it: Etichetta:

en: Label
it: Etichetta

en: Date:
it: Data:

en: Time:
it: Ora:

en: Use Fuzzy Date
it: Usa data approssimativa

[ctx: @info]
en: <para>In KPhotoAlbum, images can either have an exact date and time, or a <emphasis>fuzzy</emphasis> date which happened any time during a specified time interval. Images produced by digital cameras do normally have an exact date.</para><para>If you don't know exactly when a photo was taken (e.g. if the photo comes from an analog camera), then you should set <interface>Use Fuzzy Date</interface>.</para>
it: <para>In KPhotoAlbum, le immagini possono avere una data e ora esatte, o una data <emphasis>approssimativa</emphasis> che si è verificata a un certo punto in un intervallo di tempo specificato. Le immagini prodotte dalle fotocamere digitali normalmente hanno una data esatta.</para><para>Se non sai esattamente quando è stata scattata una foto (per esempio se la foto proviene da una fotocamera analogica), dovresti attivare <interface>Usa data approssimativa</interface>.</para>

en: Minimum megapixels:
it: Megapixel minimi:

en: Maximum megapixels:
it: Megapixel massimi:

en: Rating:
it: Voto:

en: Rating search mode:
it: Modalità di ricerca per voto:

en: ==
it: =

en: !=
it: ≠

en: File Name Pattern:
it: Schema dei nomi dei file:

en: File Name Pattern
it: Schema dei nomi dei file

en: Search only for RAW files
it: Cerca solo file raw

[ctx: @title:window image %1 of %2 images]
en: Annotations (%1/%2)
it: Annotazioni (%1/%2)

[ctx: @title:window title of the 'find images' window]
en: Search
it: Ricerca

en: Done
it: Fatto

[ctx: @title:window]
en: Annotations
it: Annotazioni

en: Configure Window Layout...
it: Configura la disposizione della finestra...

en: Save Current Window Setup
it: Salva l'impostazione delle finestre attuale

en: Reset layout
it: Reimposta la disposizione

en: Sort Alphabetically (Tree)
it: Ordina alfabeticamente (albero)

en: Sort Alphabetically (Flat)
it: Ordina alfabeticamente (piatto)

en: Sort by Date
it: Ordina per data

en: Match Tags from the First Character
it: Fai corrispondere i tag dalla prima lettera.

en: Match Tags from Word Boundaries
it: Fai corrispondere i tag dai confini delle parole.

en: Match Tags Anywhere
it: Fai corrispondere i tag ovunque.

en: Show Only Selected Ctrl+S
it: Mostra solo le selezionate Ctrl+S

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
it: <p>Impossibile salvare la disposizione delle finestre.</p>Non è stato possibile aprire il file %1 a causa del seguente errore: %2

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be written because of the following error: %2
it: <p>Impossibile salvare la disposizione delle finestre.</p>Non è stato possibile scrivere il file %1 a causa del seguente errore: %2

en: <p>Some changes are made to annotations. Do you really want to discard all recent changes for each affected file?</p>
it: <p>Alcune annotazioni sono state modificate. Vuoi davvero scartare tutte le modifiche recenti di ogni file affetto?</p>

[ctx: @title]
en: Discard changes?
it: Scartare le modifiche?

en: <p>You have just opened the advanced search dialog; to get the most out of it, it is suggested that you read the section in the manual on <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">advanced searching</a>.</p><p>This dialog is also used for typing in information about images; you can find extra tips on its usage by reading about <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">typing in</a>.</p>
it: <p>Hai appena aperto la finestra di ricerca avanzata; per sfruttarla al meglio, ti suggerisco di leggere il manuale su <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">Ricerca avanzata</a>.</p><p>Questa finestra di dialogo è usata anche per scrivere informazioni sulle immagini; puoi trovare suggerimenti aggiuntivi sul suo uso leggendo qualcosa sull'<a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">inserimento dati</a>.</p>

en: <p>You have just opened one of the most important windows in KPhotoAlbum; it contains lots of functionality which has been optimized for fast usage.</p><p>It is strongly recommended that you take 5 minutes to read the <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">documentation for this dialog</a></p>
it: <p>Hai appena aperto una delle finestre più importanti di KPhotoAlbum; contiene molte funzionalità che sono state ottimizzate per la rapidità d'uso.</p><p>È caldamente raccomandato prendersi 5 minuti per leggere la <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">documentazione di questa finestra di dialogo</a>.</p>

en: Sort Most Recently Used
it: Ordine per usato più di recente

en: Toggle Sorting
it: Attiva o disattiva l'ordinamento

en: Toggle Showing Selected Items Only
it: Attiva o disattiva la visualizzazione solo degli elementi selezionati

en: Annotate Next
it: Annota successivo

en: Annotate Previous
it: Annota precedente

en: OK dialog
it: Finestra di conferma

en: Copy tags from previous image
it: Copia tag dall'immagine precedente

en: Rotate counterclockwise
it: Ruota in senso antiorario

en: Rotate clockwise
it: Ruota in senso orario

en: Toggle fullscreen preview
it: Commuta l'anteprima a schermo intero

en: <p><b>Can't associate tag "%2"</b></p><p>The category "%1" the tag "%2" belongs to is not positionable.</p><p>If you want to use this tag, change this in the settings dialog. If this tag shouldn't be in the recognition database anymore, it can be deleted in the settings.</p>
it: <p><b>Impossibile associare il tag «%2»</b></p><p>La categoria «%1», a cui appartiene il tag «%2», non è spostabile.</p><p>Se vuoi utilizzare questo tag, cambia l'impostazione nella finestra delle impostazioni. Il tag può essere eliminato nelle impostazioni, se non deve essere più utilizzato nella banca dati del riconoscimento facciale.</p>

en: <p><b>Can't associate tag "%2"</b></p><p>The category "%1" the tag "%2" belongs to does not exist.</p><p>If you want to use this tag, add this category and mark it as positionable. If this tag shouldn't be in the recognition database anymore, it can be deleted in the settings dialog.</p>
it: <p><b>Impossibile associare il tag «%2»</b></p><p>La categoria «%1», a cui appartiene il tag «%2», non esiste.</p><p>Se vuoi utilizzare questo tag, aggiungi questa categoria e contrassegnala spostabile. Il tag può essere eliminato nella finestra delle impostazioni, se non deve essere più utilizzato nella banca dati del riconoscimento facciale.</p>

en: Annotate previous image (Page Up)
it: Annota l'immagine precedente (PagSu)

en: Annotate next image (Page Down)
it: Annota l'immagine successiva (PagGiù)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the same tags on this image than on the previous one. The image date, label, rating, and description are left unchanged.</para>
it: <para>Imposta gli stessi tag dell'immagine precedente su questa immagine. La data, la didascalia, la valutazione e la descrizione non verranno modificate.</para>

en: Category for new areas:
it: Categoria per le nuove aree:

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide or show areas on the image
it: Nascondi o mostra le aree nell'immagine

[ctx: @info:tooltip]
en: If you enable <emphasis>positionable tags</emphasis> for at least one category in <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories</interface>, you can associate specific image areas with tags.
it: Se abiliti i <emphasis>tag spostabili</emphasis> per almeno una categoria in <interface>Impostazioni|Configura KPhotoAlbum...|Categorie</interface>, puoi associare aree specifiche dell'immagine a tag.

[ctx: @info:tooltip]
en: Areas on an image can only be shown in single-image annotation mode.
it: Le aree su un'immagine possono essere mostrate solo in modalità annotazione immagine singola.

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle full-screen preview
it: Commuta l'anteprima a schermo intero

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate counterclockwise
it: Ruota in senso antiorario

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate clockwise
it: Ruota in senso orario

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy tags from previously tagged image
it: Copia i tag dall'immagine a cui sono stati precedentemente assegnati dei tag

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete image
it: Elimina immagine

[ctx: @label:textbox]
en: Enter a tag ...
it: Inserisci un tag...

en: or
it: o

en: and
it: e

en: Sort by date
it: Ordina per data

en: Show only selected Ctrl+S
it: Mostra solo le selezionate Ctrl+S

en: The tag you entered is the tag that is set automatically for newly found, untagged images (cf. <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories|Untagged Images</interface>). It will not show up here as long as it is selected for this purpose.
it: Il tag che hai inserito è quello impostato automaticamente per le nuove immagini trovate, senza tag (cf. <interface>Impostazioni|Configura KPhotoAlbum...|Categorie|Immagini senza tag</interface>). Non sarà mostrato qui fino a quando viene utilizzato per questo scopo.

en: No Item Selected
it: Nessun elemento selezionato

en: Delete
it: Elimina

en: Rename...
it: Rinomina...

en: <b>Tag Groups</b>
it: <b>Gruppi di tag</b>

en: Tag groups
it: Gruppi di tag

en: Add this tag to a new tag group...
it: Aggiungi questo tag a un nuovo gruppo di tag...

en: Make this tag a tag group and add a tag...
it: Rendi questo tag un gruppo e aggiungi un tag...

en: Remove from tag group %1
it: Rimuovi dal gruppo di tag %1

en: <b>Sorting</b>
it: <b>Ordinamento</b>

en: Usage
it: Uso

en: Alphabetical (Flat)
it: Alfabetico (piatto)

en: Alphabetical (Tree)
it: Alfabetico (albero)

en: <p>Do you really want to delete "%1"?<br/>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</p>
it: <p>Vuoi veramente eliminare «%1»?<br/>Eliminare l'elemento ne rimuoverà ogni informazione da ogni immagine che lo contiene.</p>

en: Really Delete %1?
it: Eliminare veramente %1?

[ctx: @title]
en: Rename Item
it: Rinomina elemento

en: Enter new name:
it: Inserisci un nuovo nome:

en: <p>Do you really want to rename "%1" to "%2"?<br/>Doing so will rename "%3" on any image containing it.</p>
it: <p>Vuoi veramente rinominare «%1» a «%2»?<br/>Fare ciò rinominerà «%3» su ogni immagine che lo contiene.</p>

[ctx: @title]
en: Rename %1?
it: Rinominare %1?

[ctx: @action:button]
en: Rename
it: Rinomina

en: New tag group
it: Nuovo gruppo di tag

en: Name for the new tag group the tag will be added to:
it: Nome del nuovo gruppo cui sarà aggiunto il tag:

en: Add a tag
it: Aggiungi un tag

en: Name for the tag to be added to this tag group:
it: Nome del tag da aggiungere a questo gruppo:

[ctx: area of an image; rectangle that is overlayed upon the image]
en: Remove area
it: Rimuovi area

en: <p>%1 has already been tagged in another area on this image.</p><p>If you continue, the previous tag will be removed...</p>
it: <p>A %1 è stato già attribuito un tag in un'altra area su questa immagine.</p><p>Se continui, il tag precedente sarà rimosso...</p>

en: Replace existing area?
it: Sostituire l'area esistente?

[ctx: As in: remove tag %1 in category %2 [from this marked area of the image]]
en: Remove tag %1 (%2)
it: Rimuovi il tag %1 (%2)

en: Associate with
it: Associa a

[ctx: As in: associate [this marked area of the image] with one of the following choices/menu items]
en: Associate with
it: Associa a

en: Extracting Thumbnail
it: Estrazione delle miniature

en: Extract Video Thumbnail
it: Estrai miniature video

en: Read Video Length
it: Leggi lunghezza del video

en: Search for videos without length information
it: Cerca video senza informazioni sulla lunghezza

en: Searching for videos without video thumbnails
it: Ricerca di video senza miniature

en: Not Started
it: Non avviato

[ctx: @title:column Background job id]
en: ID
it: Identificativo

[ctx: @title:column Background job title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @title:column Additional information on background job]
en: Details
it: Dettagli

[ctx: @title:column Elapsed time]
en: Elapsed
it: Trascorso

[ctx: @title:window]
en: Background Job Viewer
it: Visore di processi in sottofondo

en: Pause
it: Pausa

en: Continue
it: Continua

en: <p>Active jobs: %1<br/>Pending jobs: %2<hr/><br/>Color codes:<ul><li><b>blinking green</b>: Active background jobs</li><li><b>gray</b>: No active jobs</li><li><b>solid yellow</b>: Job queue is paused</li><li><b>blinking yellow</b>: Job queue is paused for background jobs, but is executing a foreground job (like extracting a thumbnail for a video file, which is currently shown in the thumbnail viewer)</li></ul></p>
it: <p>Processi attivi: %1<br/>Processi in sospeso: %2<hr/><br/>Codici di colore:<ul><li><b>verde lampeggiante</b>: processi in sottofondo attivi</li><li><b>grigio</b>: nessun processo attivo</li><li><b>giallo solido</b>: coda dei processi in pausa</li><li><b>giallo lampeggiante</b>: coda dei processi in pausa per i processi in sottofondo, ma sta eseguendo un processo in primo piano (come l'estrazione di una miniatura da un file video attualmente visibile nel visore delle miniature)</li></ul></p>

[ctx: As in No persons, no locations etc.]
en: None
it: Senza

[ctx: As in no other persons, or no other locations.]
en: No other
it: Nessun altro

[ctx: @item:intable number of images with a specific tag.]
en: 1 image | %1 images
it[0]: Un'immagine
it[1]: %1 immagini

[ctx: @item:intable number of videos with a specific tag.]
en: 1 video | %1 videos
it[0]: Un video
it[1]: %1 video

en: Images
it: Immagini

en: Videos
it: Filmati

en: Start Date
it: Data di inizio

en: End Date
it: Data di fine

[ctx: As in 'all pictures'.]
en: All
it: Tutti

en: Geo Position
it: Posizione geografica

en: Exif Info
it: Informazioni Exif

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
it: Cerca

en: Untagged Images
it: Immagini senza tag

en: Show Thumbnails
it: Mostra miniature

en: Search did not match any images or videos.
it: La ricerca non ha trovato nessuna immagine o filmato.

en: Empty Search Result
it: Risultato della ricerca vuoto

en: Exif Search
it: Ricerca Exif

[ctx: Breadcrumb denoting that we 'browsed' to a search result.]
en: search
it: ricerca

en: <p>You have not yet configured which tag to use for indicating untagged images.</p><p>Please follow these steps to do so:<ul><li>In the menu bar choose <b>Settings</b></li><li>From there choose <b>Configure KPhotoAlbum</b></li><li>Now choose the <b>Categories</b> icon</li><li>Now configure section <b>Untagged Images</b></li></ul></p>
it: <p>Non hai ancora configurato quale tag usare per indicare le immagini senza tag.</p><p>Esegui questi passi per farlo:<ul><li>Nella barra dei menu seleziona <b>Impostazioni</b>;</li><li>Da lì seleziona <b>Configura KPhotoAlbum</b>;</li><li>Ora seleziona l'icona delle <b>Categorie</b>;</li><li>Infine configura la sezione <b>Immagini senza tag</b>.</li></ul></p>

en: Feature has not been configured
it: La funzionalità non è stata configurata

en: "%1" and "%2"
it: «%1» e «%2»

en: "%1"
it: «%1»

en: , "%1"
it: , «%1»

en:  and "%1"
it:  e «%1»

en: <p>You have just dragged an item onto another. This will make the target item a tag group and define the dragged item as a member of this group. Tag groups may be used to denote facts such as 'Las Vegas is in the USA'. In that example you would drag Las Vegas onto USA. When you have set up tag groups, you can, for instance, see all images from the USA by simply selecting that item in the Browser.</p><p>Was it really your intention to make "%3" a tag group and add "%2" as a member?</p> | <p>You have just dragged some items onto one other item. This will make the target item a tag group and define the dragged items as members of this group. Tag groups may be used to denote facts such as 'Las Vegas and New York are in the USA'. In that example you would drag Las Vegas and New York onto USA. When you have set up tag groups, you can, for instance, see all images from the USA by simply selecting that item in the Browser.</p><p>Was it really your intention to make "%3" a tag group and add %2 as members?</p>
it[0]: <p>Hai appena trascinato un elemento su un altro. Ciò trasformerà l'elemento di destinazione un gruppo di tag e definirà quello trascinato come membro del gruppo. I gruppi di tag possono essere usati per indicare relazioni come «Las Vegas è negli Stati Uniti». Nell'esempio, trascineresti «Las Vegas» su «Stati Uniti». Quando hai impostato i gruppi di tag puoi, per esempio, vedere tutte le immagini dagli Stati Uniti semplicemente selezionando quell'elemento nel navigatore.</p><p>Volevi davvero rendere «%3» un gruppo di tag e aggiungere «%2» come membro?</p>
it[1]: <p>Hai appena trascinato alcuni elementi su un altro. Ciò trasformerà l'elemento di destinazione in un gruppo di tag e definirà quelli trascinati come membri del gruppo. I gruppi di tag possono essere usati per indicare relazioni come «Las Vegas e New York sono negli Stati Uniti». Nell'esempio, trascineresti «Las Vegas e New York» su «Stati Uniti». Quando hai impostato i gruppi di tag puoi, per esempio, vedere tutte le immagini dagli Stati Uniti semplicemente selezionando quell'elemento nel navigatore.</p><p>Volevi davvero rendere «%3» un gruppo di tag e aggiungere «%2» come membri?</p>

en: Move Items
it: Sposta elementi

[ctx: Accessible name for the date bar widget]
en: Datebar
it: Barra della data

en: Scroll right
it: Scorri a destra

en: Scroll left
it: Scorri a sinistra

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

[ctx: The button clears the selection of a date range in the date bar.]
en: Clear date selection
it: Azzera la selezione data

[ctx: @info]
en: <title>The date bar</title><para><list><item>Scroll using the arrow buttons, the scrollwheel, or the middle mouse button.</item><item>Zoom using the +/- buttons or Ctrl + scrollwheel.</item><item>Restrict the view to a date range selection: Click/drag below the timeline.</item><item>Jump to a date by clicking on the histogram bar.</item></list></para>
it: <title>La barra della data</title><para><list><item>Scorri utilizzando i pulsanti freccia, la rotella del mouse o il pulsante centrale del mouse.</item><item>Usa l'ingrandimento tramite i pulsanti +/- o Ctrl + rotella del mouse.</item><item>Restringi la visualizzazione a un intervallo di date: fai clic o trascina sotto la linea temporale.</item><item>Passa a una data facendo clic sulla barra dell'istogramma.</item></list></para>

en: Show Ranges
it: Mostra intervalli

en: Show Resolution Indicator
it: Mostra indicatore di risoluzione

[ctx: @info:status images that fall in the given date range]
en: 1 exact | %1 exact
it[0]: 1 esatta
it[1]: %1 esatte

[ctx: @info:status additional images captured in a date range that overlaps with the given date range,]
en:  + 1 range |  + %1 ranges
it[0]:  + 1 intervallo
it[1]:  + %1 intervalli

[ctx: @info:status total image count]
en:  = 1 total |  = %1 total
it[0]:  = 1 totale
it[1]:  = %1 totali

[ctx: @info:status image count]
en: %1 image/video | %1 images/videos
it[0]: %1 immagine o filmato
it[1]: %1 immagini o filmati

en: 1 Year
it: 1 anno

en: 1 Month
it: 1 mese

en: 1 Week
it: 1 settimana

en: 1 Day
it: 1 giorno

en: 2 Hours
it: 2 ore

en: 10 Minutes
it: 10 minuti

en: 1 Minute
it: Un minuto

en: 10 Seconds
it: 10 secondi

en: Unable to create folder '%1'.
it: Impossibile creare la cartella «%1».

en: Unable to Create Folder
it: Impossibile creare la cartella

en: Error when saving image '%1'.
it: Errore durante il salvataggio dell'immagine «%1».

en: Error Saving Image
it: Errore durante il salvataggio dell'immagine

[ctx: Abbreviated month name]
en: jan
it: gen

[ctx: Abbreviated month name]
en: may
it: mag

[ctx: Abbreviated month name]
en: jun
it: giu

[ctx: Abbreviated month name]
en: jul
it: lug

[ctx: Abbreviated month name]
en: aug
it: ago

[ctx: Abbreviated month name]
en: sep
it: set

[ctx: Abbreviated month name]
en: oct
it: ott

[ctx: Abbreviated month name]
en: dec
it: dic

en: Autosave file '%1' exists (size %3 KB) and is newer than '%2'. Should the autosave file be used?
it: Il file di salvataggio automatico «%1» esiste (dimensione %3 kB), ed è più recente di «%2». Va usato il file di salvataggio automatico?

en: Found Autosave File
it: Trovato file di salvataggio automatico

en: Loading information from images
it: Caricamento delle informazioni dalle immagini

en: Media Type
it: Tipo di supporto

en: Image
it: Immagine

en: Video
it: Filmato

en: KPhotoAlbum - manual repair needed (%1)
it: KPhotoAlbum - richiesta la riparazione manuale (%1)

en: <p><b>Loading information from new files</b></p><p>Depending on the number of images, this may take some time.<br/>However, there is only a delay when new images are found.</p>
it: <p><b>Caricamento informazioni dai nuovi file</b></p><p>A seconda del numero di immagini, potrebbe volerci un po' di tempo.<br/>Tuttavia, c'è un ritardo solo quando si trovano nuove immagini.</p>

en: <p><b>Calculating checksum for %1 file</b></p> | <p><b>Calculating checksums for %1 files</b></p>
it[0]: <p><b>Calcolo del codice di controllo per %1 file</b></p>
it[1]: <p><b>Calcolo dei codici di controllo per %1 file</b></p>

en: <p>By storing a checksum for each image KPhotoAlbum is capable of finding images even when you have moved them on the disk.</p>
it: <p>Salvando il codice di controllo di ciascuna immagine, KPhotoAlbum può trovare le immagini anche quando le hai spostate sul disco.</p>

en: Following files could not be read:
it: Impossibile leggere i seguenti file:

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
it: Senza %1

en: not
it: non

[ctx: As in no other persons, or no other locations. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No other %1
it: Nessun altro %1

en: <p>The database file (index.xml) is from a newer version of KPhotoAlbum!</p><p>Chances are you will be able to read this file, but when writing it back, information saved in the newer version will be lost</p>
it: <p>Il file della banca dati (index.xml) proviene da una versione più recente di KPhotoAlbum!</p><p>È possibile che tu sia in grado di leggere questo file, ma durante la riscrittura le informazioni salvate nella versione più recente andranno perse</p>

en: index.xml version mismatch
it: non corrispondenza della versione index.xml

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
it: Cartella

en: Tokens
it: Token

en: <p>Line %1, column %2: duplicate category '%3'</p><p>Choose continue to ignore the duplicate category and try an automatic repair, or choose cancel to quit.</p>
it: <p>Riga %1, colonna %2: categoria duplicata «%3»</p><p>Scegli di continuare a ignorare la categoria duplicata e prova la riparazione automatica, oppure scegli Annulla per uscire.</p>

en: Error in database file
it: Errore nel file della banca dati

[ctx: Leave "Folder" and "Media Type" untranslated below, those will show up with these exact names. Thanks :-)]
en: <p><b>This version of KPhotoAlbum does not translate "standard" categories any more.</b></p><p>This may mean that – if you use a locale other than English – some of your categories are now displayed in English.</p><p>You can manually rename your categories any time and then save your database.</p><p>In some cases, you may get two additional empty categories, "Folder" and "Media Type". You can delete those.</p>
it: <p><b>Questa versione di KPhotoAlbum non traduce più le categorie «standard».</b></p><p>Ciò significa che – se usi una lingua di sistema diversa dall'inglese – alcune categorie potrebbero ora essere mostrate in inglese.</p><p>Puoi rinominare manualmente le tue categorie in qualsiasi momento e poi salvare la banca dati.</p><p>In alcuni casi potresti trovare due categorie aggiuntive vuote, «Folder» e «Media Type». Puoi tranquillamente eliminarle.</p>

en: Changed standard category names
it: Nomi delle categorie standard modificati

en: <p>Line %1, column %2: duplicate entry for file '%3' with different MD5 sum.</p><p>Manual repair required!</p>
it: <p>Riga %1, colonna %2: voce duplicata per il file «%3» con somma MD5 diversa.</p><p>È richiesta la riparazione manuale.</p>

en: <p>Your images/videos are not sorted, which means that navigating using the date bar will only work suboptimally.</p><p>In the <b>Maintenance</b> menu, you can find <b>Display Images with Incomplete Dates</b> which you can use to find the images that are missing date information.</p><p>You can then select the images that you have reason to believe have a correct date in either their Exif data or on the file, and execute <b>Maintenance->Read Exif Info</b> to reread the information.</p><p>Finally, once all images have their dates set, you can execute <b>Maintenance->Sort All by Date & Time</b> to sort them in the database. </p>
it: <p>Le tue immagini e i tuoi filmati non sono ordinati, il che implica che la navigazione usando la barra della data non funzionerà alla perfezione.</p><p>Nel menu <b>Manutenzione</b>, puoi trovare <b>Mostra immagini con date incomplete</b> che puoi usare per trovare le immagini che non hanno informazioni sulla data.</p><p>Poi puoi selezionare le immagini che hai ragione di credere abbiano una data corretta nei dati Exif o nel file, ed eseguire <b>Manutenzione→Leggi informazioni Exif</b> per rileggere le informazioni.</p><p>Infine, quando tutte le immagini hanno una data impostata, puoi eseguire <b>Manutenzione → Ordina tutto per data e ora</b> per ordinarle nella banca dati.</p>

en: Images/Videos Are Not Sorted
it: Le immagini e i filmati non sono ordinati

en: <p>Not all the images in the database have information about image sizes; this is needed to get the best result in the thumbnail view. To fix this, simply go to the <b>Maintenance</b> menu, and first choose <b>Remove All Thumbnails</b>, and after that choose <tt>Build Thumbnails</tt>.</p><p>Not doing so will result in extra space around images in the thumbnail view - that is all - so there is no urgency in doing it.</p>
it: <p>Non tutte le immagini nella banca dati hanno informazioni sulle dimensioni dell'immagine; esse sono necessarie per ottenere il miglior risultato nella vista delle miniature. Per sistemare ciò, vai semplicemente al menu <b>Manutenzione</b>, e scegli per prima cosa <b>Rimuovi tutte le miniature</b>, dopodiché scegli <tt>Costruisci le miniature</tt>.</p><p>Non farlo risulterà in spazio aggiuntivo attorno alle immagini nella vista delle miniature, non di più, quindi non c'è urgenza di farlo.</p>

en: Not All Images Have Size Information
it: Non tutte le immagini hanno informazioni sulle dimensioni

[ctx: repair merged tags]
en: <p>Inconsistencies were found and repaired in your database. Some categories now contain tags that were merged during the repair.</p><p>The following tags require manual inspection:<ul>
it: <p>Sono state trovate e riparate le inconsistenze nella tua banca dati. Alcune categorie ora contengono tag che sono stati uniti durante la riparazione.</p><p>I seguenti tag richiedono un'ispezione manuale:<ul>

[ctx: repair merged tags]
en: </ul></p><p>All affected images have also been marked with a tag <em>KPhotoAlbum - manual repair needed</em>.</p>
it: </ul></p><p>Tutte le immagini interessate sono state contrassegnate con il tag <em>KPhotoAlbum - richiesta la riparazione manuale</em>.</p>

en: Database repair required
it: È richiesta una riparazione della banca dati

en: <p>KPhotoAlbum was unable to load a default setup, which indicates an installation error</p><p>If you have installed KPhotoAlbum yourself, then you must remember to set the environment variable <b>KDEDIRS</b>, to point to the topmost installation folder.</p><p>If you for example ran cmake with <b>-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/local/kde</b>, then you must use the following environment variable setup (this example is for Bash and compatible shells):</p><p><b>export KDEDIRS=/usr/local/kde</b></p><p>In case you already have KDEDIRS set, simply append the string as if you where setting the <b>PATH</b> environment variable</p>
it: <p>KPhotoAlbum non è riuscito a caricare un'impostazione predefinita, il che indica un errore d'installazione.</p><p>Se hai installato KPhotoAlbum per conto tuo, ricordati di impostare la variabile d'ambiente <b>KDEDIRS</b> in modo che punti alla cartella d'installazione più elevata.</p><p>Se, per esempio, hai eseguito cmake con <b>-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/local/kde</b>, devi usare la seguente impostazione per la variabile d'ambiente (questo esempio è per Bash e shell compatibili):</p><p><b>export KDEDIRS=/usr/local/kde</b></p><p>Nel caso che tu abbia già impostato KDEDIRS, basta che aggiungi la stringa come se stessi impostando la variabile d'ambiente <b>PATH</b>.</p>

en: No default setup file found
it: Nessun file di configurazione predefinito trovato

en: People
it: Persone

en: Places
it: Luoghi

note: i18n("Events"))
en: Events
it: Eventi

note: i18n("untagged"))
en: untagged
it: senza tag

en: Error Running Demo
it: Errore nell'esecuzione della dimostrazione

en: Unable to open '%1' for reading
it: Impossibile aprire «%1» in lettura

en: line %1 column %2 in file %3: %4
it: riga %1 colonna %2 nel file %3: %4

en: Failed to recover the backup: %1
it: Recupero della copia di sicurezza non riuscito: %1

en: Error in file %1: No elements found
it: Errore nel file %1: nessun elemento trovato

en: Error in file %1: expected 'KPhotoAlbum' as top element but found '%2'
it: Errore nel file %1: si attendeva «KPhotoAlbum» come elemento principale ma si è trovato «%2»

en: <p>Could not save the image database to XML.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
it: <p>Impossibile salvare la banca dati delle immagini su XML.</p>Non è stato possibile aprire il file %1 a causa del seguente errore: %2

en: Error while saving...
it: Errore durante il salvataggio...

en: <p>Failed to remove old version of image database.</p><p>Please try again or replace the file %1 with file %2 manually!</p>
it: <p>Rimozione della vecchia versione della banca dati delle immagini non riuscita.</p><p>Riprova o sostituisci manualmente il file %1 con il file %2.</p>

en: <p>Failed to move temporary XML file to permanent location.</p><p>Please try again or rename file %1 to %2 manually!</p>
it: <p>Spostamento del file XML temporaneo a un indirizzo permanente non riuscito.</p><p>Riprova o rinomina manualmente il file %1 in %2.</p>

en: Error creating zip file %1
it: Errore nella creazione del file zip %1

en: Error Making Numbered Backup
it: Errore nella creazione della copia di sicurezza numerata

en: Error writing file %1 to zip file %2
it: Errore nella scrittura del file %1 nel file zip %2

en: Error reading next element
it: Errore nella lettura del prossimo elemento

en: Expected to read a start or stop element, but read %1
it: Elemento iniziale o finale atteso, ma letto %1

en: Expected to read %1, but read %2
it: Lettura di %1 attesa, ma letto %2

en: Expected to read an end element but read %1
it: Lettura di un elemento finale attesa, ma letto %1

en: Expected to read start element '%1'
it: Lettura dell'elemento iniziale «%1» attesa

en: <p>An error was encountered on line %1, column %2:<nl/><message>%3</message></p>
it: <p>È stato riscontrato un errore alla riga %1, colonna %2:<nl/><message>%3</message></p>

en: <p>Additional error information:<nl/><message>%1</message></p>
it: <p>Informazioni aggiuntive sull'errore:<nl/><message>%1</message></p>

en: <p>Database path: <filename>%1</filename></p>
it: <p>Percorso della banca dati: <filename>%1</filename></p>

en: Error while reading database file
it: Errore durante la lettura del file della banca dati

[ctx: @title:window]
en: Exif Information and file metadata
it: Informazioni Exif e metadati dei file

[ctx: @label:textbox The search box allows the user to filter by exif label names]
en: Filter labels ...
it: Filtra per etichette...

en: IPTC character set:
it: Codifica IPTC:

en: Exif info
it: Informazioni Exif

en: File metadata
it: Metadati dei file

en: Absolute path:
it: Percorso assoluto:

en: MIME type:
it: Tipo MIME:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Created:
it: Creata il:

en: Changed:
it: Modificata il:

en: Owner:
it: Proprietario:

en: Group:
it: Gruppo:

en: Permissions:
it: Permessi:

en: Open folder with a file manager
it: Apri la cartella con un gestore file

[ctx: @title:window]
en: Read Exif Info from Files
it: Leggi informazioni Exif dai file

en: Update Exif search database
it: Aggiorna la banca dati delle ricerche Exif

en: Update image date
it: Aggiorna data dell'immagine

en: Use modification date if Exif not found
it: Usa la data di modifica se Exif non è presente

en: Update image orientation from Exif information
it: Aggiorna l'orientazione dell'immagine usando le informazioni Exif

en: Update image description from Exif information
it: Aggiorna la descrizione dell'immagine usando le informazioni Exif

en: Affected Files
it: File influenzati

en: <p>Be aware that setting the data from Exif may <b>overwrite</b> data you have previously entered manually using the image configuration dialog.</p>
it: <p>Tieni presente che impostare i dati Exif potrebbe <b>sovrascrivere</b> i dati che hai inserito prima a mano usando la finestra di configurazione delle immagini.</p>

en: Override image dates
it: Sostituisci le date delle immagini

[ctx: @title:window]
en: Exif Search
it: Ricerca Exif

en: Settings
it: Impostazioni

en: Aperture (F Number)
it: Diaframma (numero F)

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

[ctx: As in 'A range from x to y']
en: to
it: a

en: Camera
it: Macchina fotografica

en: Lens
it: Obiettivo

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Iso setting
it: Impostazione ISO

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
it: sec.

en: 1 second
it: 1 secondo

en: Exposure time
it: Tempo di esposizione

en: Exposure Program
it: Programma di esposizione

en: Orientation
it: Orientazione

en: Metering Mode
it: Modalità di misurazione

en: Contrast
it: Contrasto

en: Sharpness
it: Nitidezza

en: Saturation
it: Saturazione

en: No cameras found in the database
it: Nessuna macchina fotografica trovata nella banca dati

en: No lenses found in the database
it: Nessun obiettivo trovato nella banca dati

en: Not all images in the database have lens information. <note>Recreate the Exif search database to ensure lens data for all images.</note>
it: Non tutte le immagini contenute nella banca dati possiedono informazioni sull'obiettivo. <note>Ricrea la banca dati di ricerca Exif per garantire i dati degli obiettivi per tutte le immagini.</note>

en: <p>No file name given!</p>
it: <p>Nessun nome file fornito.</p>

en: Generating images for HTML page
it: Generazione delle immagini per la pagina HTML

en: Error copying %1 to %2
it: Errore durante la copia di %1 a %2

en: <a href="%1">prev</a>
it: <a href="%1">prec</a>

en: prev
it: prec

en: <a href="index-%1.html">index</a>
it: <a href="index-%1.html">indice</a>

en: <a href="%1">next</a>
it: <a href="%1">succ</a>

en: next
it: succ

en: Could not create file '%1'.
it: Impossibile creare il file «%1».

en: Could Not Create File
it: Impossibile creare il file

en: <p>Unable to copy %1 to %2</p>
it: <p>Impossibile copiare %1 a %2</p>

en: Unable to write image '%1'.
it: Impossibile scrivere l'immagine «%1».

en: Date
it: Data

[ctx: @title:window]
en: HTML Export
it: Esporta a HTML

en: Content
it: Contenuto

en: Page title:
it: Titolo della pagina:

en: Copyright:
it: Diritto d'autore:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Create .kim export file
it: Crea file di esportazione .kim

[ctx: Inline as a verb, i.e. 'please show movies right on the page, not as links']
en: Inline Movies in pages
it: Filmati in linea nelle pagine

[ctx: Tag as in HTML-tag, not as in image tag]
en: Use HTML5 video tag
it: Usa tag video di HTML5

en: <p>This selection will generate video files suitable for displaying on web. avconv and ffmpeg2theora are required for video file generation.</p>
it: <p>Questa selezione genererà file video adatti alla visualizzazione sul Web. Sono richiesti avconv e ffmpeg2theora per la generazione dei file video.</p>

en: Generate HTML5 video files (mp4 and ogg)
it: Genera file video per HTML5 (MP4 e OGG)

en: What to Include
it: Cosa includere

en: Layout
it: Schema

en: Thumbnail size:
it: Dimensione delle miniature:

en: Number of columns:
it: Numero di colonne:

en: Theme:
it: Tema:

en: Theme Description
it: Descrizione del tema

en: Image Sizes
it: Dimensioni delle immagini

en: Full size
it: Dimensione piena

en: Destination
it: Destinazione

en: Base folder:
it: Cartella principale:

en: Gallery folder:
it: Cartella della galleria:

en: Output folder:
it: Cartella di destinazione:

en: URL for final destination of .kim file:
it: URL per la destinazione finale del file .kim:

en: <p>If you move the gallery to a remote location, set this to the destination URL.</p><p>This only affects the generated <filename>.kim</filename> file.</p>
it: <p>Se sposti la galleria in una posizione remota, imposta questa opzione all'URL di destinazione.</p><p>Riguarda solo il file <filename>.kim</filename> generato.</p>

en: Open gallery in browser:
it: Apri la galleria nel browser:

en: You must select at least one resolution.
it: Devi selezionare almeno una risoluzione.

en: Select base folder...
it: Seleziona la cartella principale...

en: <p>You did not specify a base folder. This is the topmost folder for your images. Each generated collection will be contained in this folder in separate subfolders.</p>
it: <p>Non hai specificato una cartella principale. Questa è la cartella più alta delle tue immagini. Questa cartella conterrà ogni collezione generata in cartelle separate.</p>

en: No Base Folder Specified
it: Nessuna cartella principale specificata

en: <p>You did not specify an output folder. This is a folder containing the actual images. The folder will be a subfolder of the base folder specified above.</p>
it: <p>Non hai specificato una cartella di destinazione. Questa cartella contiene le immagini vere e proprie. Essa si troverà nella cartella principale specificata sopra.</p>

en: No Output Folder Specified
it: Nessuna cartella di destinazione specificata

en: <p>Error while reading information about %1. This is most likely because the folder does not exist.</p><p>The error message was: %2</p>
it: <p>Errore durante la lettura di informazioni riguardo %1. Probabilmente è accaduto perché la cartella non esiste.</p><p>Messaggio di errore: %2</p>

en: <p>%1 does not exist, is not a folder or cannot be written to.</p>
it: <p>%1 non esiste, non è una cartella, o non è scrivibile.</p>

en: <p>Output folder %1 already exists. Usually, this means you should specify a new folder.</p><p>Should %2 be deleted first?</p>
it: <p>La cartella di destinazione %1 esiste già. Normalmente, questo vuol dire che dovresti specificare una nuova cartella.</p><p>Eliminare prima %2?</p>

[ctx: @title]
en: Folder Exists
it: La cartella esiste

en: Could not find any themes - this is very likely an installation error
it: Impossibile trovare alcun tema - questo è molto probabilmente un errore di installazione

en: More than one theme is set as default, using theme %1
it: Più di un tema è impostato come predefinito, uso il tema %1

[ctx: This is to show the author of the theme. E.g. copyright character (&#169;) by itself will work fine on this context if no proper word is available in your language.]
en: by
it: di

en: <p>Gallery folder cannot be empty.</p>
it: <p>La cartella della galleria non può essere vuota.</p>

en: <p>The output folder already exists.</p>
it: <p>La cartella di destinazione esiste già.</p>

en: Failed to start
it: Avvio non riuscito

en: Crashed
it: Interrotto

en: Timedout
it: Scaduto

en: Read error
it: Errore in lettura

en: Write error
it: Errore in scrittura

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: <p>Error when extracting video thumbnails.<br/>Error was: %1</p>
it: <p>Errore nell'estrazione delle miniature video.<br/>L'errore è: %1</p>

en: Unable to extract video thumbnails from some files. Either the file is damaged in some way, or the video is ultra short. For your convenience, the token '%1' has been set on those videos.
    
    (You might need to wait till the video extraction led in your status bar has stopped blinking, to see all affected videos.)
it: Non è stato possibile estrarre le miniature video da alcuni file. O il file è in qualche modo danneggiato, o il video è troppo corto. Per tua comodità, il token «%1» è stato impostato su questi video.
    
    (Magari vuoi aspettare fino a quando il segnalatore di estrazione video nella barra di stato ha smesso di lampeggiare, in modo da vedere tutti i video interessati)

en: Building all thumbnails may take a long time.
it: La generazione delle miniature può occupare molto tempo.

en: Do you want to rebuild all of your thumbnails?
it: Vuoi rigenerare tutte le miniature?

en: Building thumbnails
it: Generazione delle miniature

en: Save an export file
it: Salva un file di esportazione

en: KPhotoAlbum import files
it: File di importazione di KPhotoAlbum

[ctx: @title:window]
en: Export Configuration / Copy Images
it: Configurazione dell'esportazione / Copia immagini

en: How to Handle Images
it: Come gestire le immagini

en: Include in .kim file
it: Includi nel file .kim

en: Do not copy files, only generate .kim file
it: Non copiare i file, genera solo un file .kim

en: Automatically copy next to .kim file
it: Copia automaticamente di fianco al file .kim

en: Hard link next to .kim file
it: Collega rigidamente di fianco al file .kim

en: Symbolic link next to .kim file
it: Collega simbolicamente di fianco al file .kim

en: Compress export file
it: Comprimi il file esportato

en: Generate thumbnails
it: Genera miniature

en: Limit maximum image dimensions to:
it: Limita la dimensione massima delle immagini a:

en: <p>If your images are stored in a non-compressed file format then you may check this; otherwise, this just wastes time during import and export operations.</p><p>In other words, do not check this if your images are stored in jpg, png or gif; but do check this if your images are stored in tiff.</p>
it: <p>Se le tue immagini sono salvate in un formato non compresso, puoi segnarlo; altrimenti, è solo una perdita di tempo durante le operazioni di importazione ed esportazione.</p><p>In parole povere, non segnarlo se le tue immagini sono salvate in jpg, png, gif; ma fallo se sono salvate in tiff.</p>

en: <p>Generate thumbnail images</p>
it: <p>Genera miniature</p>

en: <p>With this option you may limit the maximum dimensions (width and height) of your images. Doing so will make the resulting export file smaller, but will of course also make the quality worse if someone wants to see the exported images with larger dimensions.</p>
it: <p>Con questa opzione puoi limitare le dimensioni massime (larghezza e altezza) delle tue immagini. Farlo renderà più piccolo il file da esportare, ma ovviamente peggiorerà la qualità se qualcuno volesse guardare le immagini in dimensione maggiore.</p>

en: <p>When exporting images, bear in mind that there are two things the person importing these images again will need:<br/>1) meta information (image content, date etc.)<br/>2) the images themselves.</p><p>The images themselves can either be placed next to the .kim file, or copied into the .kim file. Copying the images into the .kim file works well for a recipient who wants all, or most of those images, for example when emailing a whole group of images. However, when you place the images on the Web, a lot of people will see them but most likely only download a few of them. It works better in this kind of case, to separate the images and the .kim file, by place them next to each other, so the user can access the images s/he wants.</p>
it: <p>Durante l'esportazione delle immagini, tieni presente che ci sono due cose di cui chi importa le immagini avrà bisogno in seguito:<br/>1) informazioni aggiuntive (contenuto dell'immagine, data, ecc.)<br/>2) le immagini stesse.</p><p>Le immagini stesse possono o essere messe di fianco al file .kim, o copiate nel file .kim. Copiare le immagini nel file .kim funziona bene per un destinatario che vuole tutte le immagini o quasi, per esempio quando invii per posta elettronica una serie di immagini. Però, se metti le immagini sul Web, molte persone le vedranno, ma probabilmente ne vogliono scaricheranno solo alcune. In questo caso è meglio separare le immagini dal file .kim e allegarle a parte, in modo che l'utente possa accedere alle immagini che desidera.</p>

en: Error creating zip file
it: Errore nella creazione del file zip

en: &Cancel
it: &Annulla

en: Creating index file
it: Creazione del file di indice

en: Creating thumbnails
it: Creazione miniature

en: Copying image files
it: Copia di file immagine

en: Error writing file %1
it: Errore durante la scrittura del file %1

en: <p>Other KPhotoAlbum users may now load the import file into their database, by choosing <b>import</b> in the file menu.</p><p>If they find it on a web site, and the web server is correctly configured, all they need to do is simply to click it from within konqueror. To enable this, your web server needs to be configured for KPhotoAlbum. You do so by adding the following line to <b>/etc/httpd/mime.types</b> or similar:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>This will make your web server tell konqueror that it is a KPhotoAlbum file when clicking on the link, otherwise the web server will just tell konqueror that it is a plain text file.</p>
it: <p>Altri utenti di KPhotoAlbum possono ora caricare il file di importazione nella loro banca dati, scegliendo <b>importa</b> nel menu file.</p><p>Se lo trovano su una pagina Web, e il server Web è configurato correttamente, tutto quello che devono fare è semplicemente farci clic da Konqueror. Per l'attivazione, il tuo server Web deve essere configurato per KPhotoAlbum. Lo fai aggiungendo la riga seguente a <b>/etc/httpd/mime.types</b> o simile:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>Ciò farà dire al tuo server Web a Konqueror che si tratta di un file KPhotoAlbum quando si fa clic sul collegamento, altrimenti il server Web dirà a Konqueror che si tratta di un file di testo semplice.</p>

en: How to Use the Export File
it: Come usare il file esportato

en: KPhotoAlbum Export Files
it: File di esportazione di KPhotoAlbum

en: Unable to create temporary file
it: Impossibile creare file temporaneo

en: <p>XML file did not specify the source of the images, this is a strong indication that the file is corrupted</p>
it: <p>Il file XML non ha specificato la sorgente delle immagini, è un forte segnale che il file è difettoso</p>

en: <h1><font size="+2">Welcome to KPhotoAlbum Import</font></h1>This wizard will take you through the steps of an import operation. The steps are: <ol><li>First you must select which images you want to import from the export file. You do so by selecting the checkbox next to the image.</li><li>Next you must tell KPhotoAlbum in which folder to put the images. This folder must of course be contained by the base folder KPhotoAlbum uses for images. KPhotoAlbum will take care to avoid name clashes</li><li>The next step is to specify which categories you want to import (People, Places, ... ) and also tell KPhotoAlbum how to match the categories from the file to your categories. Imagine you load from a file, where a category is called <b>Blomst</b> (which is the Danish word for flower), then you would likely want to match this with your category, which might be called <b>Blume</b> (which is the German word for flower) - of course given you are German.</li><li>The final steps, is matching the individual tokens from the categories. I may call myself <b>Jesper</b> in my image database, while you want to call me by my full name, namely <b>Jesper K. Pedersen</b>. In this step non matches will be highlighted in red, so you can see which tokens was not found in your database, or which tokens was only a partial match.</li></ol>
it: <h1><font size="+2">Benvenuto all'importazione di KPhotoAlbum</font></h1>Questo assistente ti guiderà nei passi di un'operazione di importazione; i passi sono: <ol><li>Per prima cosa devi selezionare quali immagini vuoi importare dal file di esportazione. Lo fai segnando la casella di fianco all'immagine.</li><li>Poi devi dire a KPhotoAlbum in quale cartella mettere le immagini. Questa cartella deve ovviamente essere contenuta nella cartella principale che KPhotoAlbum usa per le immagini. KPhotoAlbum si occuperà di evitare conflitti di nomi.</li> <li>Il prossimo passo è specificare quali categorie vuoi importare (Persone, Luoghi, ...) e anche dire a KPhotoAlbum come far corrispondere le categorie del file alle tue categorie. Immagina di caricare da un file dove una categoria è chiamata <b>Blomst</b> (che è la parola danese per fiore); vorresti probabilmente farla corrispondere alla tua categoria, che potrebbe essere chiamata <b>Blume</b> (che è la parola tedesca per fiore) - ovviamente se sei parli tedesco.</li> <li>I passi finali sono far corrispondere gli elementi individuali delle categorie. Io uso il mio nome <b>Jesper</b> nella mia banca immagini, mentre tu potresti usare il mio nome completo, <b>Jesper K. Pedersen</b>. A questo punto le non-corrispondenze saranno evidenziate in rosso, in modo che tu possa vedere quali elementi non sono stati trovati nella tua banca dati, o quali token sono solo una corrispondenza parziale.</li></ol>

[ctx: @title:tab introduction page]
en: Introduction
it: Introduzione

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Deselect All
it: Seleziona tutto

en: Select Which Images to Import
it: Seleziona quali immagini importare

en: Destination of images:
it: Destinazione delle immagini:

en: Destination of Images
it: Destinazione delle immagini

en: The folder must be a subfolder of %1
it: La cartella deve essere una sottocartella di %1

en: This folder is reserved for category images.
it: Questa cartella è riservata alle immagini delle categorie.

en: Match Categories
it: Corrispondi a categorie

en: Folder %1 does not exist. Should it be created?
it: La cartella %1 non esiste. Vuoi crearla?

[ctx: @title]
en: Create folder?
it: Creare la cartella?

[ctx: @action:button]
en: Create
it: Crea

en: Error creating folder %1
it: Errore nella creazione della cartella %1

en: How to resolve clashes
it: Come risolvere i conflitti

[ctx: @title:window]
en: Copying Images
it: Copia delle immagini

en: Error when writing image %1
it: Errore durante la scrittura dell'immagine %1

en: Updating Database
it: Aggiornamento della banca dati

en: Cannot copy from any of the following locations:
it: Impossibile copiare da una delle seguenti posizioni:

[ctx: @title]
en: Copy failed
it: Copia non riuscita

[ctx: @action:button]
en: Continue without Asking
it: Continua senza chiedere

en: Key in file
it: Chiave nel file

en: Key in your database
it: Chiave nella tua banca dati

en: Unable to open '%1' for reading.
it: Impossibile aprire «%1» in lettura.

en: Error Importing Data
it: Errore nell'importazione di dati

en: Error reading folder contents of file %1; it is likely that the file is broken.
it: Errore di lettura dei contenuti della cartella del file %1; probabilmente il file è danneggiato.

en: Error reading index.xml file from %1; it is likely that the file is broken.
it: Errore di lettura del file index.xml da %1; probabilmente il file è difettoso.

en: Thumbnail item in export file was not a folder, this indicates that the file is broken.
it: L'elemento miniature nel file esportato non era una cartella, ciò indica che il file è danneggiato.

en: No thumbnail existed in export file for %1
it: Non esisteva nessuna miniatura nel file esportato per %1

en: Export file did not contain a Images subfolder, this indicates that the file is broken
it: Il file esportato non conteneva una sottocartella immagini, ciò indica che il file è danneggiato

en: Images item in export file was not a folder, this indicates that the file is broken
it: L'elemento immagini nel file esportato non era una cartella, ciò indica che il file è danneggiato

en: No image existed in export file for %1
it: Non esisteva nessuna immagine nel file esportato per %1

en: One image from the import file, has the same MD5 sum as an image in the Database, how should that be resolved? | %1 images from the import file, have the same MD5 sum as images in the Database, how should that be resolved?
it[0]: Un'immagine dal file di importazione ha la stesso codice di controllo MD5 di un'immagine nella banca dati, come vuoi risolvere il problema?
it[1]: %1 immagini dal file di importazione hanno gli stessi codici di controllo MD5 di alcune immagini nella banca dati, come vuoi risolvere il problema?

en: Use data from
    Import File
it: Usa i dati del file
    di importazione

en: Use data from
    Database
it: Usa i dati della
    banca dati

en: Merge data
it: Fondi i dati

en: Date and Time
it: Data e ora

[ctx: @info:shell]
en: Conflicting commandline options: %1 and %2!
it: Opzioni a riga di comando che confliggono: %1 e %2

en: KPhotoAlbum Thumbnail Tool
it: Strumento miniature di KPhotoAlbum

en: Tool for inspecting and editing the KPhotoAlbum thumbnail cache
it: Strumento per ispezionare e modificare la cache delle miniature di KPhotoAlbum

en: Copyright (C) 2020-2023 The KPhotoAlbum Development Team
it: Copyright (C) 2020-2023 La squadra di sviluppo di KPhotoAlbum

en: Development, Maintainer
it: Sviluppo, responsabile

en: Development, Optimization
it: Sviluppo, ottimizzazione

en: Development, Releases, Website
it: Sviluppo, rilasci, sito web

en: Former Maintainer, Project Creator
it: Responsabile precedente, creatore del progetto

en: Jan Kundr&aacute;t
it: Jan Kundrát

[ctx: @info:shell]
en: The folder containing the .thumbnail folder.
it: La cartella che contiene la cartella .thumbnail.

[ctx: @info:shell]
en: Print information about thumbnail cache.
it: Stampa informazioni sulla cache delle miniature.

[ctx: @info:shell]
en: Convert thumbnailindex to format suitable for KPhotoAlbum >= 4.3.
it: Converte thumbnailindex in un formato leggibile da KPhotoAlbum >= 4.3.

[ctx: @info:shell]
en: Check thumbnail cache for consistency of thumbnail dimensions.
it: Controlla la cache delle miniature per verificare la coerenza delle loro dimensioni.

[ctx: @info:shell]
en: Fix inconsistent thumbnails by removing them from the cache (requires --check-thumbnail-dimensions).
it: Corregge le miniature difformi rimuovendole dalla cache (richiede --check-thumbnail-dimensions).

[ctx: @info:shell]
en: Remove unreferenced thumbnails from the thumbnail data files.
it: Rimuove miniature senza riferimento dai file dati delle miniature.

[ctx: @info:shell]
en: Be less verbose.
it: Meno verboso.

[ctx: @info:shell]
en: Missing argument!
it: Argomento mancante.

[ctx: @info:shell]
en: %1 is not a folder!
it: %1 non è una cartella.

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail cache folder: %1
it: Cartella cache delle miniature: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index file version: %1
it: Versione del file indice delle miniature: %1

[ctx: @info:shell]
en: Maximum supported thumbnailindex file version: %1
it: Versione massima supportata del file thumbnailindex: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail storage dimensions: %1 pixels
it: Dimensione spazio di memorizzazione miniature: %1 pixel

[ctx: @info:shell]
en: Note: Thumbnail storage dimensions are defined in the configuration file prior to v5.
it: Nota: la dimensione dello spazio di memorizzazione delle miniature è definita nel file di configurazione nelle versioni precedenti alla 5.

[ctx: @info:shell]
en: Number of thumbnails: %1
it: Numero di miniature: %1

[ctx: @info:shell]
en: No inconsistencies found.
it: Nessuna difformità trovata.

[ctx: @info:shell This line is printed before a list of file names.]
en: The following thumbnails appear to have incorrect sizes:
it: Le miniature elencate di seguito sembrano avere dimensioni errate:

[ctx: @info:shell]
en: Removed 1 inconsistent thumbnail from the database.
     | Removed %1 inconsistent thumbnails from the database.
it[0]: Rimossa una miniatura difforme dalla banca dati.
it[1]: Rimosse %1 miniature difformi dalla banca dati.

[ctx: @info:shell]
en: Could not open file `thumbnailindex`!
it: Impossibile aprire il file «thumbnailindex».

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index was not changed.
it: L'indice delle miniature non è stato modificato.

[ctx: @info:shell]
en: Could not open temporary file for writing!
it: Impossibile aprire il file temporaneo per la scrittura.

[ctx: @info:shell]
en: Could not back up file `thumbnailindex`!
it: Impossibile creare la copia di sicurezza del file «thumbnailindex».

[ctx: @info:shell]
en: Could not copy temporary thumbnail index file to final location!
it: Impossibile copiare il file indice delle miniature temporaneo nella posizione di destinazione.

[ctx: @info:shell]
en: Error message was: %1
it: Il messaggio di errore è: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index is not a version 5 file!
it: L'indice delle miniature non è un file in versione 5.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
it: &Manutenzione

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
it: Estensioni

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra principale

en: When reading time information of images, their Exif info is used. Exif info may, however, not be supported by your KPhotoAlbum installation, or no valid information may be in the file. As a backup, KPhotoAlbum may use the timestamp of the image - this may, however, not be valid in case the image is scanned in. So the question is, should KPhotoAlbum trust the time stamp on your images?
it: Quando si leggono le informazioni sull'ora delle immagini, si usano le loro informazioni Exif. Queste, però, potrebbero non essere supportate dalla tua installazione di KPhotoAlbum, o potrebbero non essercene di valide nel file. Come alternativa, KPhotoAlbum può usare l'ora di creazione del file, che però potrebbe non essere valida nel caso che l'immagine sia stata scansionata. La domanda è, KPhotoAlbum deve fidarsi dell'ora di creazione dei file per le tue immagini?

en: Trust Time Stamps?
it: Fidarsi delle date e ore?

en: <p>There was an error while accessing the Exif search database. The error is likely due to a broken database file.</p><p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p><hr/><p>For debugging: the command that was attempted to be executed was:<br/>%1</p><p>The error message obtained was:<br/>%2</p>
it: <p>Si è verificato un errore durante l'accesso alla banca dati Exif. L'errore è probabilmente dovuto a un file danneggiato della banca dati.</p><p>Per correggere questo problema, scegli Manutenzione→Ricostruisci la banca dati delle ricerche EXIF.</p><hr/><p>Per scopi di debug: il comando che si è provato ad eseguire era:<br/>%1</p><p>Il messaggio d'errore ottenuto è stato:<br/>%2</p>

en: Error in Exif database
it: Errore nella banca dati Exif

en: <p>There was an error while opening the Exif search database.</p> <p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p><hr/><p>The error message obtained was:<br/>%1</p>
it: <p>Si è verificato un errore durante l'apertura della banca dati Exif.</p><p>Per correggere questo problema, scegli Manutenzione→Ricostruisci la banca dati delle ricerche EXIF.</p><hr/><p>Il messaggio d'errore ottenuto è stato:<br/>%1</p>

en: <p>The Exif search database is corrupted and has no data.</p> <p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p>
it: <p>La banca dati di ricerca Exif è danneggiata e non contiene dati.</p> <p>Per correggere questo problema avvia Manutenzione -> Ricostruisci la banca dati delle ricerche EXIF.</p>

en: KDE Photo Album
it: Album fotografico di KDE

en: Copyright (C) 2003-2023 The KPhotoAlbum Development Team
it: Copyright (C) 2003-2023 La squadra di sviluppo di KPhotoAlbum

en: Patch for making it possible to reread Exif info using a nice dialog.
it: Correzione per rendere possibile la rilettura delle informazioni Exif con una finestra carina.

en: Jean-Michel FAYARD
it: Jean-Michel Fayard

en: (.) Patch with folder info made available through the browser. (.) Patch for adding a check box for "and/or" searches in the search page.
it: (.) Correzione con informazioni sulle cartelle rese disponibili attraverso il browser. (.) Correzione per aggiungere una casella per le ricerche «e/o» nella pagina delle ricerche.

en: Geo Position page in browser and various bug fixes
it: Pagina della posizione geografica nel browser e correzioni varie

en: Some very useful features to improve workflow
it: Alcune utilissime funzionalità per migliorare le procedure

en: Patch to sort items in option listboxes
it: Correzione per ordinare gli elementi nelle caselle a elenco delle opzioni

en: Numerous patches for lots of bugs plus patches for a few new features
it: Varie correzioni per molti errori oltre a correzioni per alcune nuove funzionalità

en: Theme support for HTML generation
it: Supporto dei temi nella generazione HTML

en: Patch to sort images in the thumbnail view, plus reading time info out of Exif images for existing images
it: Correzione per ordinare le immagini nella vista delle miniature, oltre a leggere informazioni sull'ora dalle immagini Exif per le immagini esistenti

en: Tremendous help with the English text in the application.
it: Enorme aiuto con il testo inglese dell'applicazione.

en: Developing an Icon for KPhotoAlbum
it: Sviluppo di un'icona per KPhotoAlbum

en: Patch which speed up loading of thumbnails plus preview in image property dialog.
it: Correzione per accelerare il caricamento delle miniature oltre all'anteprima nella finestra delle proprietà delle immagini.

[ctx: @title:window]
en: Automatically Stack Images
it: Impila automaticamente le immagini

en: Stack images with identical MD5 sum
it: Impila le immagini con lo stesso codice di controllo MD5

en: Stack images based on file version detection
it: Impila le immagini per versione del file rilevata

en: Original to top
it: Originale in cima

[ctx: Label for a QSpinbox that selects a number of seconds.]
en: Stack images created within the following time-frame:
it: Impila le immagini create all'interno del seguente arco temporale:

[ctx: Unit suffix on a QSpinBox; note the space at the beginning.]
en:  seconds
it:  secondi

en: AutoStacking Options
it: Opzioni di impilamento automatico

en: Include matching image to appropriate stack (if one exists)
it: Includi l'immagine corrispondente nella pila appropriata (se ce n'è una)

en: Unstack images from their current stack and create new one for the matches
it: Togli le immagini dalla loro pila attuale e creane una nuova per le corrispondenze

en: Skip images that are already in a stack
it: Salta le immagini già in una pila

en: Show Category Editor
it: Mostra editor delle categorie

en: Make Category Image
it: Crea immagine di categoria

[ctx: @title:window]
en: Copy image to ... | Copy images to ...
it[0]: Copia immagine in...
it[1]: Copia immagini in...

[ctx: @title:window]
en: Link image to ... | Link images to ...
it[0]: Collega immagine a...
it[1]: Collega immagini a...

[ctx: @title:window]
en: Removing Items
it: Rimozione degli elementi

en: Removing 1 item | Removing %1 items
it[0]: Rimozioni di un elemento
it[1]: Rimozioni di %1 elementi

en: Selected item will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the file on disk? | Selected %1 items will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the files on disk?
it[0]: L'elemento selezionato sarà rimosso dalla banca dati.<br/>Cosa vuoi fare con il file sul disco?
it[1]: Gli elementi selezionati (in tutto %1) saranno rimossi dalla banca dati.<br/>Cosa vuoi fare con i file sul disco?

en: Move file to Trash | Move %1 files to Trash
it[0]: Cestina il file
it[1]: Cestina %1 file

en: Delete file from disk | Delete %1 files from disk
it[0]: Elimina il file dal disco
it[1]: Elimina %1 file dal disco

en: Only remove the item from database | Only remove %1 items from database
it[0]: Rimuovi solo l'elemento della banca dati
it[1]: Rimuovi solo %1 elementi della banca dati

en: Merge these images
it: Fondi queste immagini

en: Select target:
it: Seleziona destinazione:

en: <p>Below is a list of all images that are duplicate in your database.<br/>Select which you want merged, and which of the duplicates should be kept.<br/>The tag and description from the deleted images will be transferred to the kept image</p>
it: <p>Sotto è presente un elenco di tutti i doppioni della banca dati.<br/>Seleziona quali doppioni fondere e quali tenere.<br/>Il tag e la descrizione dell'immagine eliminata saranno trasferite a quella mantenuta.</p>

en: Move to &trash
it: Ces&tina

en: &Delete from disk
it: &Elimina dal disco

en: &Block from database
it: &Blocca dalla banca dati

en: Select &All
it: Selezion&a tutto

en: Select &None
it: Non selezionare &nessuno

en: %1 of %2 selected
it: %1 di %2 selezionati

en: No duplicates found
it: Nessun doppione trovato

en: Current Item
it: Elemento attuale

en: All Selected Items
it: Tutti gli elementi selezionati

en: Copy and Open
it: Copia e apri

en: Open With...
it: Apri con...

en: Your Command Line
it: Riga di comando

en: Invoke External Program
it: Chiama programma esterno

[ctx: @title:window]
en: Feature Status
it: Stato delle funzionalità

en: <h1>Overview</h1><p>Below you may see the list of compile- and runtime features KPhotoAlbum has, and their status:</p>%1
it: <h1>Panoramica</h1><p>Sotto puoi vedere l'elenco delle funzionalità di compilazione ed esecuzione di KPhotoAlbum, e il loro stato:</p>%1

en: <h1>What can I do if I miss a feature?</h1><p>If you compiled KPhotoAlbum yourself, then please review the sections below to learn what to install to get the feature in question. If on the other hand you installed KPhotoAlbum from a binary package, please tell whoever made the package about this defect, eventually including the information from the section below.</p><p>In case you are missing a feature and you did not compile KPhotoAlbum yourself, please do consider doing so. It really is not that hard. If you need help compiling KPhotoAlbum, feel free to ask on the <a href="https://mail.kde.org/cgi-bin/mailman/listinfo/kphotoalbum">KPhotoAlbum mailing list</a></p><p>The steps to compile KPhotoAlbum can be seen on <a href="https://community.kde.org/KPhotoAlbum/build_instructions">the KPhotoAlbum home page</a>. If you have never compiled a KDE application, then please ensure that you have the developer packages installed, in most distributions they go under names like kdelibs<i>-devel</i></p>
it: <h1>Cosa faccio se mi manca una funzionalità?</h1><p>Se hai compilato da solo KPhotoAlbum, leggi le sezioni sotto per sapere cosa installare per avere la funzionalità che vuoi. Se invece hai installato KPhotoAlbum con un pacchetto binario, comunica il problema a chiunque ha fatto il pacchetto, possibilmente includendo le informazioni della sezione sotto.</p><p>Nel caso che ti manchi una funzionalità e tu non abbia compilato da te KPhotoAlbum, considera la possibilità di farlo. Non è difficile. Se hai bisogno di aiuto per compilare KPhotoAlbum, puoi sempre chiedere sulla <a href="https://mail.kde.org/cgi-bin/mailman/listinfo/kphotoalbum">mailing list di KPhotoAlbum</a></p><p>I passi per compilare KPhotoAlbum si possono vedere sulla <a href="https://community.kde.org/KPhotoAlbum/build_instructions">pagina Web di KPhotoAlbum</a>. Se non hai mai compilato un'applicazione di KDE, assicurati di aver installato i pacchetti di sviluppo, che nelle principali distribuzioni hanno dei nomi simili a kdelibs<i>-devel</i></p>

en: <h1><a name="purpose">Plugin support</a></h1><p>KPhotoAlbum supports the <em>Purpose</em> plugin system.</p>
it: <h1><a name="purpose">Supporto estensione</a></h1><p>KPhotoAlbum supporta il sistema di estensioni <em>Purpose</em>.</p>

en: <h1><a name="database">SQLite database support</a></h1><p>KPhotoAlbum allows you to search using a certain number of Exif tags. For this KPhotoAlbum needs an SQLite database. In addition the Qt package for SQLite (e.g. qt-sql-sqlite) must be installed.</p>
it: <h1><a name="database">Supporto delle banche dati SQLite</a></h1><p>KPhotoAlbum ti permette di effettuare ricerche usando un certo numero di tag Exif. Per questo, KPhotoAlbum ha bisogno di una banca dati SQLite. Inoltre deve essere installato il pacchetto Qt per SQLite (per esempio qt-sql-sqlite).</p>

en: <h1><a name="geomap">Map view for geotagged images</a></h1><p>If KPhotoAlbum has been built with support for Marble, KPhotoAlbum can show images with GPS information on a map.</p>
it: <h1><a name="geomap">Vista mappa per le immagini geolocalizzate</a></h1><p>Se KPhotoAlbum è stato compilato con il support per Marble, KPhotoAlbum può mostrare le immagini con le informazioni GPS su una mappa.</p>

en: <h1><a name="video">Video support</a></h1><p>KPhotoAlbum relies on QtAv for displaying videos; this in turn relies on ffmpeg</p>
it: <h1><a name="video">Supporto filmati</a></h1><p>KPhotoAlbum si affida a QtAv per visualizzare i video, che a sua volta utilizza ffmpeg.</p>

en: <h1><a name="videoPreview">Video thumbnail support</a></h1><p>KPhotoAlbum can use <tt>ffmpeg</tt> to extract thumbnails from videos. These thumbnails are used to preview videos in the thumbnail viewer.</p>
it: <h1><a name="videoPreview">Supporto delle miniature video</a></h1><p>KPhotoAlbum può usare <tt>ffmpeg</tt> per estrarre le miniature dai video. Queste miniature sono utilizzate per l'anteprima dei video nel visore delle miniature.</p>

en: <h1><a name="videoInfo">Video metadata support</a></h1><p>KPhotoAlbum can use <tt>ffprobe</tt> to extract length information from videos.</p><p>Correct length information is necessary for correct rendering of video thumbnails.</p>
it: <h1><a name="videoInfo">Supporto dei metadati video</a></h1><p>KPhotoAlbum può usare <tt>ffprobe</tt> per estrarre le informazioni di lunghezza dai video.</p><p>Le informazioni di lunghezza corrette sono necessarie per la resa corretta delle miniature video.</p>

en: Plug-ins available
it: Estensioni disponibili

en: SQLite database support (used for Exif searches)
it: Supporto per banche dati SQLite (usato per le ricerche Exif)

en: Map view for geotagged images.
it: Vista mappa per le immagini geolocalizzate.

en: Video thumbnail support
it: Supporto per le miniature dei filmati

en: Video metadata support
it: Supporto per i metadati video

[ctx: Feature available]
en: Yes
it: Sì

en: Showing 1 thumbnail | Showing %1 thumbnails
it[0]: Visualizzazione di una miniatura
it[1]: Visualizzazione di %1 miniature

en: (%1 selected)
it: (%1 selezionate)

en: Total: %1
it: Totale: %1

en: 1 match | %1 matches
it[0]: Una corrispondenza
it[1]: %1 corrispondenze

[ctx: @title:window]
en: Search for Images and Videos with Missing Dates
it: Cerca immagini e filmati con date mancanti

en: Which Images and Videos to Display
it: Quali immagini e filmati visualizzare

en: Search for images and videos with a valid date but an invalid time stamp
it: Cerca immagini e filmati con data valida ma con data/ora non valida

en: Search for images and videos missing date and time
it: Cerca immagini e filmati senza data e ora

en: Search for images and videos with only partial dates (like 1971 vs. 11/7-1971)
it: Cerca immagini e filmati con date solo parziali (come 1971 al posto di 11/7-1971)

[ctx: @title:window]
en: Image Info
it: Informazioni sulle immagini

en: <h1>Here you may see the date changes for the displayed items.</h1>
it: <h1>Qui puoi vedere i cambiamenti di data degli elementi visualizzati.</h1>

[ctx: @title:window]
en: Reading File Properties
it: Lettura delle proprietà del file

en: Use <databaseFile> instead of the default. Deprecated - use '--db <databaseFile>' instead.
it: Usa <databaseFile> anziché il predefinito. Opzione deprecata - usa invece «--db <databaseFile>».

en: Use <databaseFile> instead of the default.
it: Usa <databaseFile> anziché il predefinito.

en: Starts KPhotoAlbum with a prebuilt set of demo images.
it: Avvia KPhotoAlbum con un'insieme precaricato di immagini demo.

en: Import file.
it: Importa il file.

en: Listen for network connections.
it: In ascolto per le connessioni di rete.

en: Listen for network connections on address <interface_address>.
it: In ascolto per le connessioni di rete all'indirizzo <indirizzo_interfaccia>.

en: interface_address
it: indirizzo_interfaccia

en: Search for new images on startup.
it: Cerca nuove immagini all'avvio.

en: <p>Enter your command to run below:</p><p><i>%all will be replaced with a file list</i></p>
it: <p>Inserisci il comando da eseguire sotto:</p><p><i>«%tutti» sarà sostituito con un elenco di file</i></p>

en: <p>Enter the command you want to run on your image file(s). KPhotoAlbum will run your command and replace any '%all' tokens with a list of your files. For example, if you entered:</p><ul><li>cp %all /tmp</li></ul><p>Then the files you selected would be copied to the /tmp folder</p><p>You can also use %each to have a command be run once per file.</p>
it: <p>Inserisci il comando da eseguire sui file delle immagini. KPhotoAlbum eseguirà il comando e sostituirà eventuali token «%tutti» con un elenco dei tuoi file. Per esempio, se scrivi:</p><ul><li>cp %tutti /tmp</li></ul><p>i file selezionati saranno copiati nella cartella /tmp.</p><p>Puoi anche usare «%ogni» per far eseguire un comando una volta per ciascun file.</p>

[ctx: As in 'Execute a command and replace any occurrence of %all with the filenames of all selected files']
en: %all
it: %tutti

[ctx: As in 'Execute a command for each selected file in turn and replace any occurrence of %each with the filename]
en: %each
it: %ogni

[ctx: Name/title of the search bar toolbar widget]
en: Search Bar
it: Barra di ricerca

[ctx: @label:textbox]
en: Search ...
it: Ricerca...

en: <h1>Description</h1><table><tr><td># of Items</td><td>This is the number of different items in the category</td></tr><tr><td>Tags Total</td><td>This is a count of how many tags was made,<br/>i.e. a simple counting though all the images</td></tr><tr><td>Tags Per Picture</td><td>This tells you how many tags are on each picture on average</td></tr></table><br/><br/>Do not get too attached to this dialog, it has the problem that it counts categories AND subcategories,<br/>so if an image has been taken in Las Vegas, Nevada, USA, then 3 tags are counted for that image,<br/>while it should only be one.<br/>I am not really sure if it is worth fixing that bug (as it is pretty hard to fix),<br/>so maybe the dialog will simply go away again
it: <h1>Descrizione</h1><table><tr><td>Nº di elementi</td><td>Questo è il numero di elementi diversi nella categoria</td></tr><tr><td>Totale tag</td><td>Questo è un conteggio di quanti tag sono state creati,<br/>cioè una semplice conta attraverso tutte le immagini</td></tr><tr><td>Tag per immagine</td><td>Questo dice quanti tag ci sono in media per immagine</td></tr></table><br/><br/> Non affezionarti troppo a questa finestra, ha il problema che conta le categorie <b>e</b> le sotto-categorie,<br/>quindi se un'immagine è stata scattata a Las Vegas, Nevada, USA, verranno contate tre tag per l'immagine,<br/> invece di una sola.<br/>Non sono sicuro se valga la pena di correggere questo errore (perché è parecchio difficile),<br/>perciò forse eliminerò la finestra.

en: <h1>Statistics</h1>
it: <h1>Statistiche</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
it: Categoria

en: # of Items
it: Nº di elementi

en: Tags Totals
it: Totale tag

en: Tags Per Picture
it: Tag per immagine

en: Tag indication completed annotation
it: Annotazione per il completamento dell'indicazione dei tag

en: If you use a specific tag to indicate that an image has been tagged, then specify it here.
it: Se usi un tag specifico per indicare che a un'immagine sono stati attribuiti dei tag, specificala qui.

en: Category:
it: Categoria:

[ctx: @item:inlistbox meaning 'no category']
en: None
it: Nessuna

[ctx: As in 'all images']
en: All
it: Tutti

en: Total
it: Totale

en: Thumbnail settings...
it: Impostazioni miniature...

[ctx: @title:window]
en: Remove Tokens
it: Rimuovi token

en: Select tokens to remove from all images and videos:
it: Seleziona i token da rimuovere da tutte le immagini e i video:

en: Select None
it: Non selezionare nessuno

en: <h1>Welcome to KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum is a powerful free tool to archive, tag and manage your photos and videos. It will not modify or change your precious files, it only indexes them and lets you easily find and manage your photos and videos.</p><p>Start by showing KPhotoAlbum where your photos are by pressing on Create My Own Database. Select this button also if you have an existing KPhotoAlbum database that you want to start using again.</p><p>If you feel safer first trying out KPhotoAlbum with prebuilt set of images, press the Load Demo button.</p>
it: <h1>Benvenuto a KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum è uno strumento potente e libero per archiviare, classificare e gestire le tue foto e i tuoi video. Non modificherà né cambierà i tuoi preziosi file, li indicizzerà soltanto e ti farà trovare facilmente le tue foto e i tuoi video.</p><p>Comincia indicando a KPhotoAlbum dove sono le tue foto premendo «Crea la mia banca dati». Seleziona questo pulsante anche se hai già una banca dati di KPhotoAlbum che vuoi ricominciare ad usare.</p><p>Se ti senti più sicuro così, puoi provare KPhotoAlbum con una serie di foto generiche premendo il pulsante «Carica dimostrazione».</p>

en: Create My Own Database...
it: Crea la mia banca dati...

en: Load Demo
it: Carica dimostrazione

en: Check My Feature Set
it: Controlla le funzionalità disponibili

en: <h1>KPhotoAlbum database creation</h1><p>You need to show where the photos and videos are for KPhotoAlbum to find them. They all need to be contained by a single folder, for example /home/user/Images. In this folder you can have as many subfolders as you want, KPhotoAlbum will find them all for you.</p><p>Feel safe, KPhotoAlbum will not modify or edit any of your images, so you can simply point KPhotoAlbum to the folder where you already have all your images.</p><p>If you have an existing KPhotoAlbum database and image folder somewhere, point KPhotoAlbum to that folder to start using it again.</p>
it: <h1>Creazione della banca dati di KPhotoAlbum</h1><p>Affinché KPhotoAlbum trovi le tue foto e i tuoi video devi indicargli dove sono. Devono essere contenuti tutti in una singola cartella, per esempio /home/utente/Immagini. In questa cartella puoi avere tutte le sottocartelle che vuoi, KPhotoAlbum le troverà tutte.</p><p>Stai tranquillo, KPhotoAlbum non modificherà né altererà nessuna delle tue immagini, quindi basta che gli indichi la cartella dove si trovano le tue foto e i tuoi video.</p><p>Se hai già una banca dati di KPhotoAlbum e una cartella delle immagini da qualche parte, indicala a KPhotoAlbum per ricominciare a usarla.</p>

en: Image/Video root folder:
it: Cartella radice di immagini e filmati:

en: Folder does not exist, create it?
it: La cartella non esiste. Vuoi crearla?

en: Could not create folder %1
it: Impossibile creare la cartella %1

en: %1 exists, but is not a folder
it: %1 esiste, ma non è una cartella

en: <p>KPhotoAlbum does not seem to be built with support for all its features. The following is a list indicating what you may be missing:<ul>%1</ul></p><p>For details on how to solve this problem, please choose <b>Help</b>|<b>KPhotoAlbum Feature Status</b> from the menus.</p>
it: <p>KPhotoAlbum non sembra essere compilato con supporto per tutte le sue funzionalità. Il seguente è un elenco di quello che potrebbe mancare:<ul>%1</ul></p><p>Per i dettagli su come risolvere il problema, scegli <b>Aiuto</b> → <b>Stato delle funzionalità di KPhotoAlbum</b> dalla barra dei menu.</p>

en: Feature Check
it: Controllo delle funzionalità

en: Congratulations: all dynamic features have been enabled.
it: Congratulazioni: tutte le funzionalità dinamiche sono state attivate.

en: Loading Database
it: Caricamento banca dati

en: Loading Main Window
it: Caricamento finestra principale

en: Searching for New Files
it: Ricerca di nuovi file

en: <p><b>Delete Your Temporary Demo Database</b></p><p>I hope you enjoyed the KPhotoAlbum demo. The demo database was created in the folder <tt>/tmp</tt>, should it be deleted now? If you do not delete it, it will waste disk space; on the other hand, if you want to come back and try the demo again, you might want to keep it around with the changes you made through this session.</p>
it: <p><b>Elimina la banca dati dimostrativa temporanea</b></p><p>Spero che ti sia piaciuta la dimostrazione di KPhotoAlbum. La banca dati dimostrativa è stata creata nella cartella <tt>/tmp</tt>: va eliminata adesso? Se non la elimini, occuperà spazio su disco; d'altro canto, se vuoi riprovare la dimostrazione, potresti preferire tenerla a disposizione con le modifiche che ci hai fatto in questa sessione.</p>

[ctx: @title]
en: Delete Demo Database
it: Elimina la banca dati dimostrativa

en: Do you want to save the changes?
it: Vuoi salvare i cambiamenti?

[ctx: @title]
en: Save Changes?
it: Salvare le modifiche?

en: Some of the selected images already belong to a stack. Do you want to remove them from their stacks and create a completely new one?
it: Alcune delle immagini selezionate appartengono già a una pila. Vuoi rimuoverle dalle loro pile e crearne una completamente nuova?

[ctx: @title]
en: Stacking problem
it: Problema di impilamento

en: Unknown error, stack creation failed.
it: Errore sconosciuto, non è stato possibile creare la pila.

en: Stacking Error
it: Errore di impilamento

en: No item is selected.
it: Nessun elemento è selezionato.

en: No Selection
it: Nessuna selezione

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: Saving... Done
it: Salvataggio... completato

en: There are no images to be shown.
it: Non ci sono immagini da mostrare.

en: Limit View to Selection
it: Limita la visualizzazione alla selezione

en: No images are selected!
it: Nessuna immagine selezionata.

en: Generate HTML...
it: Genera HTML...

en: Import...
it: Importa...

en: Export/Copy Images...
it: Esporta/copia immagini...

[ctx: Delete selected images]
en: Delete Selected
it: Elimina selezionate

en: Remove Tokens...
it: Rimuovi token...

en: Open List of Files...
it: Apri elenco di file...

en: Annotate Individual Items
it: Annota elementi singoli

en: Annotate Multiple Items at a Time
it: Annota più elementi alla volta

en: Merge Images into a Stack
it: Fondi le immagini in una pila

en: Remove Images from Stack
it: Rimuovi immagini dalla pila

en: Set as First Image in Stack
it: Imposta come prima immagine in una pila

en: View
it: Visualizza

en: View (In New Window)
it: Visualizza (in una nuova finestra)

en: Run Slide Show
it: Esegui presentazione

en: Run Randomized Slide Show
it: Esegui presentazione casuale

en: Collapse all stacks
it: Contrai tutte le pile

en: Expand all stacks
it: Espandi tutte le pile

en: Show &Oldest First
it: M&ostra il più vecchio per primo

en: Show &Newest First
it: Mostra il più rece&nte per primo

en: Sort Selected by Date && Time
it: Ordina le selezionate per data e ora

en: Jump to Context
it: Salta al contesto

en: Lock Images
it: Blocca immagini

en: Unlock
it: Sblocca

en: Lock Away All Other Items
it: Metti via tutti gli altri elementi

en: Lock Away Current Set of Items
it: Metti via l'insieme attuale di elementi

en: Configure Current View
it: Configura la vista attuale

en: Tree
it: Albero

en: Tree with User Icons
it: Albero con icone degli utenti

en: Icons
it: Icone

en: Use natural sort order
it: Usa l'ordinamento naturale

en: Show Tooltips in Thumbnails Window
it: Mostra suggerimenti nella finestra delle miniature

en: Show Labels in Thumbnails Window
it: Mostra etichette nella finestra delle miniature

en: Show Categories in Thumbnails Window
it: Mostra categorie nella finestra delle miniature

en: Choose Color Scheme
it: Scegli lo schema colori

en: Display Images and Videos Not on Disk
it: Mostra immagini e filmati non sul disco

en: Display Images and Videos with Incomplete Dates...
it: Mostra immagini e filmati con date incomplete...

en: Merge duplicates
it: Fondi doppioni

en: Refresh Selected Thumbnails and Checksums
it: Aggiorna le miniature selezionate e i codici di controllo

en: Rescan for Images and Videos
it: Scansiona di nuovo le immagini e i filmati

en: Recreate Exif Search Database
it: Ricostruisci la banca dati delle ricerche EXIF

en: Read Exif Info from Files...
it: Leggi informazioni Exif dai file...

en: Sort All by Date && Time
it: Ordina tutto per data e ora

en: Automatically Stack Selected Images...
it: Impila automaticamente le immagini selezionate...

en: Build Thumbnails
it: Costruisci miniature

en: Statistics...
it: Statistiche...

en: Mark As Untagged
it: Segna come senza tag

en: Enable All Messages
it: Attiva tutti i messaggi

en: Run KPhotoAlbum Demo
it: Avvia dimostrazione di KPhotoAlbum

en: KPhotoAlbum Feature Status
it: Stato delle funzionalità di KPhotoAlbum

en: Show Demo Videos
it: Mostra filmati dimostrativi

en: Show Exif Info and file metadata
it: Mostra informazioni EXIF e metadati dei file

en: Use next video thumbnail
it: Usa miniatura video successiva

en: Use previous video thumbnail
it: Usa miniatura video precedente

en: Copy image to ... | Copy images to ...
it[0]: Copia immagine in...
it[1]: Copia immagini in...

en: Link image to ... | Link images to ...
it[0]: Collega immagine a...
it[1]: Collega immagini a...

en: Auto saving....
it: Salvataggio automatico...

en: Auto saving.... Done
it: Salvataggio automatico... completato

en: <p>Could not open given index.xml, as the provided folder does not exist.<br />%1</p>
it: <p>Impossibile aprire il file index.xml dato perché la cartella indicata non esiste.<br />%1</p>

en: <p>Given index file does not exist, do you want to create following?<br />%1/index.xml</p>
it: <p>Il file indice dato non esiste, vuoi creare il seguente?<br />%1/index.xml</p>

[ctx: @title]
en: Create database
it: Crea la banca dati

en: <p>You have configured a tag for untagged images, but either the tag itself or its category does not exist in the database.</p><p>Please review your untagged tag setting under <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories</interface></p>
it: <p>Hai configurato un tag per le immagini senza tag, ma non esiste l'etichetta o la sua categoria nella banca dati.</p><p>Controlla le tue impostazioni per il tag relativo alle immagini senza tag in <interface>Impostazioni|Configura KPhotoAlbum...|Categorie</interface></p>

en: General
it: Generale

en: Viewer
it: Visore

[ctx: I.e. the timeline histogram widget]
en: Date Bar
it: Barra della data

en: Annotation Dialog
it: Finestra di annotazione

en: Thumbnail View
it: Vista delle miniature

en: <p>Really enable all message boxes where you previously checked the do-not-show-again check box?</p>
it: <p>Attivare davvero tutti i messaggi dove hai in precedenza segnato la casella «non mostrare più»?</p>

[ctx: @title]
en: Reset hidden dialogs
it: Reimposta le finestre di dialogo nascoste

en: <p>KPhotoAlbum hit an internal error (missing plug-in menu in MainWindow::Window::setupPluginMenu). This indicate that you forgot to do a make install. If you did compile KPhotoAlbum yourself, then please run make install. If not, please report this as a bug.</p><p>KPhotoAlbum will continue execution, but it is not entirely unlikely that it will crash later on due to the missing make install.</p>
it: <p>KPhotoAlbum ha rilevato un errore interno (menu di estensione mancante nel metodo <tt>MainWindow::Window::setupPluginMenu</tt>). Ciò indica che hai dimenticato di eseguire <tt>make install</tt>. Se hai compilato tu KPhotoAlbum, esegui <tt>make install</tt>. Altrimenti, segnala questo evento come errore.</p><p>KPhotoAlbum continuerà l'esecuzione, ma non è improbabile che si blocchi in seguito a causa del <tt>make install</tt> mancante.</p>

en: Internal Error
it: Errore interno

en: Successfully shared image(s). Copying location to clipboard...
it: Immagini condivise correttamente. Copia della posizione negli appunti...

en: Successfully shared image(s).
it: Immagini condivise correttamente.

en: Image sharing failed with message: %1
it: Condivisione dell'immagine non riuscita con messaggio: %1

en: Open List of Files
it: Apri elenco di file

en: You can open a set of files in KPhotoAlbum's database by listing the files here.
it: Puoi aprire una serie di file nella banca dati di KPhotoAlbum elencandoli qui.

en: No images matching your input were found.
it: Non sono state trovate immagini corrispondenti a ciò che hai inserito.

en: No Matches
it: Nessuna corrispondenza

en: Rereading Exif information from all images
it: Rilettura delle informazioni Exif da tutte le immagini

[ctx: @info:status]
en: Thumbnail width: %1px (storage size: %2px)
it: Larghezza miniatura: %1px (dimensione memoria: %2px)

en: <p>Unable to find ffmpeg on the system.</p><p>Without it, KPhotoAlbum will not be able to display video thumbnails and video lengths. Please install the ffmpeg package</p>
it: <p>Impossibile trovare ffmpeg nel sistema.</p><p>Senza di esso KPhotoAlbum non può visualizzare le miniature dei video e la relativa durata. Installa il pacchetto ffmpeg.</p>

en: Video thumbnails are not available
it: Miniature dei video non disponibili

en: Save the current map settings
it: Salva le impostazioni attuali della mappa

en: Go to last map position
it: Vai all'ultima posizione della mappa

en: Show thumbnails
it: Mostra miniature

[ctx: @action to group, as in aggregate thumbnails into clusters]
en: Group adjacent thumbnails into clickable clusters
it: Raggruppa le miniature adiacenti in gruppi selezionabili

[ctx: @action Decrease size of the markers (i.e. thumbnails) drawn on the map]
en: Decrease marker size
it: Riduci la dimensione dei contrassegni

[ctx: @action Increase size of the markers (i.e. thumbnails) drawn on the map]
en: Increase marker size
it: Aumenta la dimensione dei contrassegni

en: Map view
it: Vista mappa

en: Settings saved!
it: Impostazioni salvate.

en: <i>Loading coordinates from the images ...</i>
it: <i>Caricamento delle coordinate dalle immagini...</i>

en: <i>This image does not contain geographic coordinates.</i>
it: <i>Questa immagine non contiene coordinate geografiche.</i>

en: <i>Some of the selected images do not contain geographic coordinates.</i>
it: <i>Alcune immagini selezionate non contengono coordinate geografiche.</i>

en: <i>Search for geographic coordinates.</i>
it: <i>Cerca le coordinate geografiche.</i>

en: <i>None of the selected images contain geographic coordinates.</i>
it: <i>Nessuna immagine selezionata contiene coordinate geografiche.</i>

en: Share
it: Condividi

en: This icon indicates if KPhotoAlbum is connected to an android device.
    Click on the icon to toggle listening for clients in the local area network.
    If the local area network doesn't allow broadcast packages between the android client and KPhotoAlbum, then right click on the icon and specify the android device's address.
    The android client can be downloaded from google play.
it: Questa icona indica se KPhotoAlbum è connesso con un dispositivo Android.
    Fai clic sull'icona per passare all'ascolto di client nella rete dell'area locale.
    Se la rete dell'area locale non consente la trasmissione dei pacchetti tra il client Android e KPhotoAlbum, allora fai clic destro sull'icona e specifica l'indirizzo del dispositivo Android.
    Il client Android può essre scaricato da Google Play.

en: Android device address:
it: Indirizzo del dispositivo Android:

en: Unable to bind to socket
it: Impossibile associare al socket

en: Unable to listen for remote Android connections. This is likely because you have another KPhotoAlbum application running.
it: Impossibile ascoltare le connessioni Android remote. Questo è probabilmente causato dal fatto che è in esecuzione un'altra istanza di KPhotoAlbum.

en: Invalid Version
it: Versione non valida

en: Version mismatch between Remote Client and KPhotoAlbum on the desktop.
    Desktop protocol version: %1
    Remote Control protocol version: %2
it: La versione tra il controllo remoto e KPhotoAlbum sul desktop non coincide.
    Versione protocollo del desktop: %1
    Versione protocollo del controllo remoto: %2

[ctx: @label:textedit]
en: Filter ... (%1)
it: Filtro... (%1)

en: Remove birthday
it: Rimuovi compleanno

en: Set the date of birth for items (say people) here, and then see their age when viewing the images.
it: Imposta la data di nascita per gli elementi (leggi persone) qui, e visualizza la loro età quando osservi le immagini.

en: Name
it: Nome

en: Birthday
it: Data di nascita

en: Birthday of %1:
it: Data di nascita di %1:

en: Enter a date...
it: Inserisci una data...

en: <i>Select an item on the left to edit the birthday</i>
it: <i>Seleziona un elemento sulla sinistra per modificare la data di nascita</i>

en: Category Settings
it: Impostazioni delle categorie

en: New
it: Nuova

en: Rename
it: Rinomina

en: Positionable tags:
it: Tag spostabili:

en: Tags in this category can be
    associated with areas within images
it: I tag di questa categoria possono essere
    associati ad aree all'interno di immagini

en: Icon:
it: Icona:

en: Preferred view:
it: Vista preferita:

en: List View
it: Vista a elenco

en: List View with Custom Thumbnails
it: Vista a elenco con miniature personalizzate

en: Icon View
it: Vista icone

en: Icon View with Custom Thumbnails
it: Vista icone con miniature personalizzate

en: <font color='red'>The database has unsaved changes. As long as those are not saved,<br/>the names of categories can't be changed and new ones can't be added.</font>
it: <font color='red'>La banca dati contiene delle modifiche non salvate. Fino a quando esse non verranno salvate,<br/> i nomi delle categorie non potranno essere modificati, né categorie nuove potranno essere aggiunte.</font>

en: Save the DB now
it: Salva la banca dati ora

en: Settings for category <b>%1</b>
it: Impostazioni per la categoria <b>%1</b>

en: <i>Pending change: rename to "%1"</i>
it: <i>Modifica in attesa: rinomina in «%1»</i>

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>"%2" is a special category name which is reserved and can't be used for a normal category.</p>
it: <p>Impossibile modificare il nome della categoria «%1» in «%2»:</p><p>«%2» è un nome di categoria speciale riservato e non può essere utilizzato da una categoria normale.</p>

en: Invalid category name
it: Nome di categoria non valido

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>A category with this name already exists.</p>
it: <p>Impossibile modificare il nome della categoria «%1» in «%2»:</p><p>Esiste già una categoria con questo nome.</p>

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>There's a pending rename action on the category "%2". Please save this change first.</p>
it: <p>Impossibile modificare il nome della categoria «%1» in «%2»:</p><p>C'è un'azione di rinomina in sospeso sulla categoria «%2». Salva prima questa modifica.</p>

en: Unsaved pending renaming action
it: Azione di rinomina in sospeso non salvata

en: <p>Do you really want to make "%1" non-positionable?</p><p>All areas linked against this category will be discarded!</p>
it: <p>Vuoi davvero rendere «%1» non spostabile?</p><p>Tutte le aree collegate a questa categoria saranno scartate.</p>

[ctx: @title]
en: Confirm Action
it: Conferma azione

en: New category
it: Nuova categoria

en: <p>Really delete category "%1"?</p>
it: <p>Vuoi davvero eliminare la categoria «%1»?</p>

en: Confirm Action
it: Conferma azione

en: <i>Choose a category to edit it</i>
it: <i>Scegli una categoria da modificare</i>

en: Choose speed over readability for index.xml file
it: Preferisci velocità a leggibilità per il file index.xml

en: Compress backup file
it: Comprimi il file di copia di sicurezza

en: Auto save every:
it: Salva automaticamente ogni:

en: Number of backups to keep:
it: Numero di copie di sicurezza da mantenere:

en: <p>KPhotoAlbum is capable of backing up the index.xml file by keeping copies named index.xml~1~ index.xml~2~ etc. and you can use the spinbox to specify the number of backup files to keep. KPhotoAlbum will delete the oldest backup file when it reaches the maximum number of backup files.</p><p>The index.xml file may grow substantially if you have many images, and in that case it is useful to ask KPhotoAlbum to zip the backup files to preserve disk space.</p>
it: <p>KPhotoAlbum ha la capacità di fare una copia di sicurezza del file index.xml mantenendo copie chiamate index.xml~1~, index.xml~2~, eccetera. Usando la casella numerica, specifica la quantità di copie di sicurezza da mantenere; KPhotoAlbum eliminerà i file di copia di sicurezza più vecchi quando raggiungerà il massimo consentito.</p><p>Il file index.xml potrebbe crescere molto se hai molte immagini, e in quel caso è utile chiedere a KPhotoAlbum di comprimere il file di copia di sicurezza per risparmiare spazio su disco.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is using a single index.xml file as its <i>data base</i>. With lots of images it may take a long time to read this file. You may cut down this time to approximately half, by checking this check box. The disadvantage is that the index.xml file is less readable by human eyes.</p>
it: <p>KPhotoAlbum usa un solo file index.xml come la sua <i>banca dati</i>. Con molte immagini, potrebbe volerci molto a leggere questo file. Potresti accorciare i tempi a circa la metà segnando questa casella. Lo svantaggio è che il file index.xml risulta meno leggibile a una persona.</p>

en: Exif/IPTC info to show in the viewer
it: Informazioni Exif/IPTC da mostrare nel visore

en: Exif/IPTC info to show in the Exif dialog
it: Informazioni Exif/IPTC da mostrare nella finestra Exif

en: Character set for image metadata:
it: Codifica per i metadati delle immagini:

en: New File Searches
it: Ricerche di nuovi file

en: Search for new images and videos on startup
it: Cerca nuove immagini e filmati all'avvio

en: Ignore file extensions when searching for new images and videos
it: Ignora le estensioni dei file nella ricerca di nuove immagini e filmati

en: Skip symbolic links when searching for new images
it: Salta i collegamenti simbolici nella ricerca di nuove immagini

en: Do not read RAW files if a matching JPEG/TIFF file exists
it: Non leggere i file raw se esiste un file JPEG o TIFF corrispondente

en: Directories to exclude from new file search:
it: Cartelle da escludere dalla ricerca di nuovi file:

en: <p>Specify a comma-separated list of folder names to ignore.</p><p>For example, specifying "<tt>.thumbs,.thumbnails</tt>" here will cause KPhotoAlbum to ignore these two folder names in any folder when searching for new images.</p>
it: <p>Specifica un elenco separato da virgole di nomi di cartelle da ignorare.</p><p>Per esempio, se specifichi qui «<tt>.thumbs,.thumbnails</tt>» KPhotoAlbum ignorerà i nomi di queste due cartelle in qualsiasi cartella durante la ricerca di nuove immagini.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is capable of searching for new images and videos when started, this does, however, take some time, so instead you may wish to manually tell KPhotoAlbum to search for new images using <b>Maintenance->Rescan for new images</b></p>
it: <p>KPhotoAlbum è in grado di cercare da solo nuove immagini e filmati; ciò, però, richiede del tempo, quindi potresti preferire dire manualmente a KPhotoAlbum di cercare le nuove immagini usando <b>Manutenzione → Scansiona di nuovo le immagini</b></p>

en: <p>KPhotoAlbum will normally search new images and videos by their file extension. If this option is set, <em>all</em> files neither in the database nor in the block list will be checked by their Mime type, regardless of their extension. This will take significantly longer than finding files by extension!</p>
it: <p>KPhotoAlbum normalmente cercherà nuove immagini e video secondo l'estensione dei loro file. Se questa opzione è impostata, sarà controllato il tipo di file di <em>tutti</em> i file che non sono né nella banca dati, né nell'elenco dei blocchi, indipendentemente dalla loro estensione. Questo richiederà molto più tempo che cercare i file per estensione.</p>

en: <p>KPhotoAlbum attempts to read all image files whether actual files or symbolic links. If you wish to ignore symbolic links, check this option. This is useful if for some reason you have e.g. both the original files and symbolic links to these files within your image folder.</p>
it: <p>KPhotoAlbum prova a leggere tutti i file di immagini, sia file reali che collegamenti simbolici. Se vuoi ignorare i collegamenti simbolici, spunta questa opzione. Questo è utile se, per esempio, per qualche motivo hai sia i file originali e dei collegamenti simbolici a questi nella tua cartella delle immagini.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is capable of reading certain kinds of RAW images. Some cameras store both a RAW image and a matching JPEG or TIFF image. This causes duplicate images to be stored in KPhotoAlbum, which may be undesirable. If this option is checked, KPhotoAlbum will not read RAW files for which matching image files also exist.</p>
it: <p>KPhotoAlbum è in grado di leggere certi tipi di immagini raw. Alcune macchine fotografiche salvano sia un'immagine raw che una corrispondente immagine JPEG o TIFF. Ciò causa il salvataggio di doppioni in KPhotoAlbum, il che potrebbe essere indesiderato. Se questa opzione è segnata, KPhotoAlbum non leggerà i file raw per i quali esiste un'immagine corrispondente.</p>

en: <p>Directories defined here (separated by comma <tt>,</tt>) are skipped when searching for new photos. Thumbnail directories of different tools should be configured here. E.g. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>
it: <p>Le cartelle qui definite (separate da una virgola <tt>,</tt>) vengono saltate nella ricerca di nuove foto. Qui andrebbero incluse le cartelle di miniature di altri strumenti, per esempio <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>

en: File Version Detection Settings
it: Impostazioni del rilevamento delle versioni dei file

en: Try to detect multiple versions of files
it: Cerca di rilevare diverse versioni dei file

en: File versions search regexp:
it: Espressione regolare di ricerca delle versioni dei file:

en: Original file replacement text:
it: Testo di sostituzione dei file originali:

en: Move meta-data (i.e. delete tags from the original)
it: Sposta metadati (cioè elimina i tag dall'originale)

en: Automatically stack new versions of images
it: Impila automaticamente le nuove versioni delle immagini

en: <p>When KPhotoAlbum searches for new files and finds a file that matches the <i>modified file search regexp</i> it is assumed that an original version of the image may exist. The regexp pattern will be replaced with the <i>original file replacement text</i> and if that file exists, all associated metadata (category information, ratings, etc) will be copied or moved from the original file to the new one.</p>
it: <p>Quando KPhotoAlbum cerca nuovi file e ne trova uno corrispondente all'<i>Espressione regolare di ricerca di file modificati</i> si presume che possa esistere una versione originale dell'immagine. L'espressione regolare sarà sostituita con il <i>testo di sostituzione dei file originali</i>, e, se quel file esiste, tutti i metadati ad esso associati (informazioni sulle categorie, valutazioni, eccetera) saranno copiati o spostati dal file originale al nuovo.</p>

en: <p>A perl regular expression that should match a modified file. <ul><li>A dot matches a single character (<tt>\.</tt> matches a dot)</li>   <li>You can use the quantifiers <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt>, or you can     match multiple occurrences of an expression by using curly brackets (e.g. <tt>e{0,1}</tt> matches 0 or 1 occurrences of the character "e").</li>   <li>You can group parts of the expression using parenthesis.</li> </ul>Example: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>
it: <p>Un'espressione regolare di Perl che dovrebbe corrispondere a un file modificato. <ul><li>Un punto corrisponde a un singolo carattere (<tt>\.</tt> corrisponde a un punto).</li><li>Puoi usare i quantificatori <tt>*</tt>, <tt>+</tt>, <tt>?</tt>, o puoi far corrispondere occorrenze multiple di un'espressione usando le parentesi graffe (per esempio <tt>e{0,1}</tt> corrisponde a 0 o 1 occorrenza del carattere «e»).</li><li>Puoi raggruppare parti dell'espressione usando le parentesi.</li></ul> Esempio:  <tt>-modificato\.(jpg|tiff)</tt> </p>

en: <p>A string that is used to replace the match from the <i>File versions search regexp</i>. This can be a semicolon (<tt>;</tt>) separated list. Each string is used to replace the match in the new file's name until an original file is found or we run out of options.</p>
it: <p>Una stringa usata per sostituire la corrispondenza dell'<i>espressione regolare di ricerca delle versioni dei file</i>. Questa può essere un elenco separato da punti e virgola (<tt>;</tt>). Ogni stringa viene usata per sostituire la corrispondenza nel nome del nuovo file finché si trova un file originale o si esauriscono le possibilità.</p>

en: <p>The tagging is moved from the original file to the new file. This way only the latest version of an image is tagged.</p>
it: <p>I tag vengono spostati dal file originale al nuovo. In questo modo viene classificata solo l'ultima versione di un'immagine.</p>

en: <p>If this option is set, new versions of an image are automatically stacked and placed to the top of the stack. This way the new image is shown when the stack is in collapsed state - the default state in KPhotoAlbum.</p>
it: <p>Se questa opzione è impostata, le nuove versioni di un'immagine vengono impilate automaticamente e messe in cima alla pila. In questo modo viene mostrata la nuova immagine quando la pila è in stato contratto, lo stato predefinito in KPhotoAlbum.</p>

[ctx: Configure the feature to make a copy of a file first and then open the copied file with an external application]
en: Copy File and Open with an External Application
it: Copia file e apri con applicazione esterna

en: Copy file search regexp:
it: Espressione regolare di ricerca di file copiati:

en: Copy file replacement text:
it: Testo di sostituzione dei file copiati:

en: <p>KPhotoAlbum can make a copy of an image before opening it with an external application. This configuration defines how the new file is named.</p><p>The regular expression defines the part of the original file name that is replaced with the <i>replacement text</i>. E.g. regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> and replacement text <i>"-mod.\1"</i> would copy test.jpg to test-mod.jpg and open the new file in selected application.</p>
it: <p>KPhotoAlbum può fare una copia di un'immagine prima di aprirla con un'applicazione esterna. Questa configurazione definisce come viene chiamato il nuovo file.</p><p>L'espressione regolare definisce la parte del nome del file originale che viene sostituita con il <i>testo sostitutivo</i>. Per esempio l'espressione regolare <i>"\.(jpg|png)"</i> e il testo sostitutivo <i>"-mod.\1"</i> copierebbero prova.jpg in prova-mod.jpg e aprirebbero il nuovo file nell'applicazione selezionata.</p>

en: EXPERIMENTAL: Tune new image loading for best performance.
it: SPERIMENTALE: regola il caricamento delle nuove immagini per prestazioni migliori.

en: Type of media on which your images are stored.
it: Tipo di dispositivo in cui le tue immagini sono salvate.

en: Hard Disk
it: Disco rigido

en: Network
it: Rete

en: SATA SSD
it: SSD SATA

en: Slow PCIe/NVMe
it: PCIe/NVMe lento

en: Fast PCIe/NVMe
it: PCIe/NVMe veloce

en: Manual Settings
it: Impostazioni manuali

en: <p>Tune image loading for best performance based on the type of storage your image database resides on.  If your image database resides on multiple media, choose the slowest media type used.</p><p>Use Manual Settings to configure details of how the loading is performed.</p>
it: <p>Regola il caricamento dell'immagine per prestazioni migliori basato sul tipo di dispositivo di memorizzazione in cui risiede la tua banca dati delle immagini. Se la tua banca dati si trova su più dispositivi, scegli il tipo di dispositivo più lento.</p><p>Usa le impostazioni manuali per configurare i dettagli su come viene eseguito il caricamento.</p>

en: Calculate MD5 checksum while images are being preloaded
it: Calcola il codice di controllo MD5 durante il pre-caricamento delle immagini

en: <p>Calculate MD5 checksums while images are being preloaded.  This works well if the storage is very fast, such as an NVMe drive.  If the storage is slow, this degrades performance as the checksum calculation has to wait longer for the images to be preloaded.</p>
it: <p>Calcola i codici di controllo MD5 durante il pre-caricamento delle immagini. Funziona bene se la memorizzazione è molto rapida, per esempio in un dispositivo NVMe. Se la memorizzazione è lenta, le prestazioni calano perché il calcolo del codice di controllo deve attendere il caricamento delle immagini più a lungo.</p>

en: Number of threads to use for preloading (scouting) images
it: Numero di thread da usare per il pre-caricamento delle immagini (esplorazione)

en: <p>Number of threads to use for preloading images to have them in memory when their checksums are calculated.  This should generally be set higher for faster storage, but not more than the number of cores in your CPU. Default is 1, which works well for mechanical hard disks.</p>
it: <p>Numero di thread da usare per il pre-caricamento delle immagini per averle in memoria quando i loro codici di controllo vengono calcolati. In genere va impostato un valore alto per memorizzazione rapida, ma non più del numero di core della CPU. Il valore predefinito è 1, che funziona bene per i dischi rigidi meccanici.</p>

en: Number of threads to use for thumbnailPreloading (scouting) images
it: Numero di thread da usare per il precaricamento (esplorazione) delle immagini delle miniature

en: <p>Number of threads to use for preloading images prior to building thumbnails.  Normally this should be set to 1; the exception might be if you have very fast storage.</p>
it: <p>Numero di thread da usare per il precaricamento delle immagini prima di costruire le miniature. Di solito va impostato a 1; l'eccezione potrebbe essere rappresentata da un dispositivo di memorizzazione molto veloce.</p>

en: Number of threads to use for building thumbnails
it: Numero di thread da usare per la costruzione delle miniature

en: <p>Number of threads to use for building thumbnails.  If set to 0 this will be set automatically one less than the number of cores, at least one and no more than three.  If you have fast storage and a CPU with many cores, you may see benefit from setting this to a larger value.</p><p>KPhotoAlbum must be restarted for changes to take effect.</p>
it: <p>Numero di thread da usare per la costruzione delle miniature. Se impostato a 0 esso verrà impostato uno in meno rispetto al numero di core, almeno uno e non più di tre. Se la tua memorizzazione è rapida e possiedi una CPU con molti core, l'impostazione di un valore più alto potrebbe giovarti.</p><p>Devi riavviare KPhotoAlbum affinché l'opzione abbia effetto.</p>

en: Loading New Images
it: Caricamento di nuove immagini

en: Trust image dates:
it: Fidati delle date delle immagini:

[ctx: As in 'always trust image dates']
en: Always
it: Sempre

[ctx: As in 'ask whether to trust image dates']
en: Ask
it: Chiedi

[ctx: As in 'never trust image dates']
en: Never
it: Mai

en: Use Exif orientation information
it: Usa informazioni Exif sull'orientazione

en: Use Exif description
it: Usa la descrizione Exif

en: Strip out camera generated default descriptions
it: Rimuovi le descrizioni predefinite generate dalla fotocamera

en: Use the embedded thumbnail in RAW file or halfsized RAW
it: Usa la miniatura incorporata del file RAW o il file raw dimezzato

en: Required size for the thumbnail:
it: Dimensioni necessarie della miniatura:

en: Histogram
it: Istogramma

en: Show histogram
it: Mostra istogramma

en: Use linear scale for histogram
it: Usa la scala lineare per l'istogramma

en: Size of histogram columns in date bar:
it: Dimensione delle colonne dell'istogramma nella barra della data:

en: Show splash screen
it: Mostra schermata di avvio

en: Listen for Android devices on startup
it: Resta in ascolto dei dispositivi Android all'avvio

en: <p>KPhotoAlbum will try to read the image date from Exif information in the image. If that fails it will try to get the date from the file's time stamp.</p><p>However, this information will be wrong if the image was scanned in (you want the date the image was taken, not the date of the scan).</p><p>If you only scan images, in contrast to sometimes using a digital camera, you should reply <b>no</b>. If you never scan images, you should reply <b>yes</b>, otherwise reply <b>ask</b>. This will allow you to decide whether the images are from the scanner or the camera, from session to session.</p>
it: <p>KPhotoAlbum cercherà di leggere la data dell'immagine dalle informazioni Exif dell'immagine, se ciò non funziona cercherà di prendere la data del file.</p><p>Questa informazione, tuttavia, sarà sbagliata se l'immagine è stata scansionata (vuoi sapere la data di quando la foto è stata scattata, non la data della scansione).</p><p>Se fai solo scansioni di immagini, invece di usare una macchina digitale, dovresti dire <b>no</b>. Se non fai mai scansioni, dovresti dire <b>sì</b>, altrimenti dì <b>chiedi</b> - questo ti permetterà di decidere di volta in volta se le immagini vengono dallo scanner o dalla macchina fotografica digitale.</p>

en: <p>JPEG images may contain information about rotation. If you have a reason for not using this information to get a default rotation of your images, uncheck this check box.</p><p>Note: Your digital camera may not write this information into the images at all.</p>
it: <p>Le immagini JPEG potrebbero contenere informazioni sulla rotazione. Se hai una ragione per non usare queste informazioni per ottenere una rotazione predefinita delle tue immagini, disattiva questa casella.</p> <p>Nota: la tua macchina fotografica digitale potrebbe non scrivere per niente queste informazioni.</p>

en: <p>JPEG images may contain a description. Check this checkbox to specify if you want to use this as a default description for your images.</p>
it: <p>Le immagini JPEG possono contenere una descrizione. Usando questa casella specifichi se vuoi usarla come descrizione predefinita delle tue immagini.</p>

en: Show the KPhotoAlbum splash screen on start up
it: Mostra la schermata di avvio di KPhotoAlbum quando fai partire l'applicazione

en: <p>KPhotoAlbum is capable of showing your images on android devices. KPhotoAlbum will automatically pair with the app from android. This, however, requires that KPhotoAlbum on your desktop is listening for multicast messages. Checking this checkbox will make KPhotoAlbum do so automatically on start up. Alternatively, you can click the connection icon in the status bar to start listening.
it: <p>KPhotoAlbum è in grado di mostrare le tue immagini sui dispositivi Android. KPhotoAlbum si accoppierà automaticamente con la app da Android. Questa operazione richiede però che KPhotoAlbum resti in ascolto dei messaggi multicast sul desktop. Attivando questa opzione farai in modo che KPhotoAlbum esegua l'operazione all'avvio del sistema. In alternativa, puoi fare clic sull'icona di connessione nella barra di stato per avviare l'ascolto.

en: <p>Some cameras automatically store generic comments in each image. These comments can be ignored automatically.</p><p>Enter the comments that you want to ignore in the input field, one per line. Be sure to add the exact comment, including all whitespace.</p>
it: <p>Alcune fotocamere memorizzano automaticamente commenti generici in ogni immagine. Questi commenti possono essere ignorati automaticamente.</p><p>Digita i commenti da ignorare nel campo di immissione, uno per riga. Assicurati di aggiungere il commento esatto, inclusi gli spazi.</p>

en: File Searching & Versions
it: Ricerca di file e versioni

en: Categories
it: Categorie

en: Birthdays
it: Date di nascita

en: Tag Groups
it: Gruppi di tag

en: Exif/IPTC Information
it: Informazioni Exif/IPTC

en: Database Backend
it: Motore per banche dati

[ctx: @title:window]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: @label]
en: Categories and groups:
it: Categorie e gruppi:

[ctx: @label/rich]
en: <strong>Select a group on the left side to add tags to it</strong>
it: <strong>Seleziona un gruppo sulla sinistra per aggiungervi tag</strong>

[ctx: @label/rich]
en: <strong>There are pending changes on the categories page.<nl> Please save the changes before working on tag groups.</strong>
it: <strong>Ci sono modifiche in sospeso nella pagine delle categorie.<nl> Salva le modifiche prima di lavorare sui gruppi di tag.</strong>

[ctx: @action:inmenu]
en: Add group ...
it: Aggiungi gruppo...

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename group "%1"
it: Rinomina il gruppo «%1»

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete group "%1"
it: Elimina il gruppo «%1»

[ctx: @label]
en: Tags in group "%1" of category "%2"
it: Tag nel gruppo «%1» della categoria «%2»

[ctx: @title:window]
en: New Group
it: Nuovo gruppo

[ctx: @label:textbox]
en: Group name:
it: Nome del gruppo:

[ctx: @info]
en: <p>The group "%1" already exists.</p>
it: <p>Il gruppo «%1» esiste già.</p>

[ctx: @title:window]
en: Cannot add group
it: Impossibile aggiungere il gruppo

[ctx: @title:window]
en: Rename Group
it: Rinomina il gruppo

[ctx: @label:textbox]
en: New group name:
it: Nome del nuovo gruppo:

[ctx: @info]
en: <para>Cannot rename group "%1" to "%2": "%2" already exists in category "%3"</para>
it: <para>Impossibile rinominare il gruppo «%1» in «%2»: «%2» esiste già nella categoria «%3»</para>

[ctx: @info]
en: <para>Really delete group "%1"?</para><para>Sub-categories of this group will be moved to the super category of "%1" ("%2").<nl/> All other memberships of the sub-categories will stay intact.</para>
it: <para>Vuoi davvero eliminare il gruppo «%1»?</para><para>Le sotto-categorie di questo gruppo saranno spostate nella super categoria di «%1» («%2»).<nl/> Tutte le altre appartenenze delle sotto-categorie resteranno intatte.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Really delete group "%1"?</para>
it: <para>Vuoi davvero eliminare il gruppo «%1»?</para>

[ctx: @title:window]
en: Delete Group
it: Elimina il gruppo

en: &Delete
it: &Elimina

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename "%1"
it: Rinomina «%1»

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete "%1"
it: Elimina «%1»

[ctx: @title:window]
en: New Tag Name
it: Nuovo nome di tag

[ctx: @label:textbox]
en: Tag name:
it: Nome del tag:

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete "%1"?</para><para>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</para>
it: <para>Vuoi davvero eliminare «%1»?</para><para>Eliminare l'elemento rimuoverà ogni sua informazione da ogni immagine che lo contiene.</para>

[ctx: @title:window]
en: Really delete %1?
it: Eliminare veramente %1?

en: Tooltip preview image size:
it: Dimensione delle immagini dell'anteprima nel suggerimento:

en: No Image Preview
it: Nessuna anteprima delle immagini

en: Thumbnail image size:
it: Dimensione dell'immagine delle miniature:

en: Build thumbnails on demand
it: Costruisci miniature su richiesta

en: Thumbnail table cells aspect ratio:
it: Proporzioni delle celle nelle tabelle delle miniature:

en: Space around cells:
it: Spazio attorno alle celle:

en: Display grid around thumbnails
it: Mostra griglia tra le miniature

en: Display labels in thumbnail view
it: Mostra etichette nella vista delle miniature

en: Display categories in thumbnail view
it: Mostra categorie nella vista delle miniature

en: Threshold for automatic thumbnail view:
it: Soglia per la vista delle miniature automatica:

[ctx: Describing: 'ThumbnailView will not be automatically shown']
en: Disabled
it: Disabilitata

en: <p>If you select <b>Settings -&gt; Show Tooltips</b> in the thumbnail view, then you will see a small tool tip window displaying information about the thumbnails. This window includes a small preview image. This option configures the image size.</p>
it: <p>Se scegli <b>Impostazioni → Mostra suggerimenti</b> nella vista miniature, vedrai una piccola finestra di suggerimenti che mostrerà informazioni sulle miniature. Questa finestra include una piccola immagine d'anteprima. Questa opzione configura la dimensione dell'immagine.</p>

en: <p>Thumbnail image size. Changing the thumbnail size here triggers a rebuild of the thumbnail database.</p>
it: <p>Dimensione della miniatura. La modifica della dimensione della miniatura qui attiva la ricostruzione della banca dati delle miniature.</p>

en: <p>If this is set, thumbnails are built on demand. As you browse your image database, only those thumbnails that are needed are actually built. This means that when you change the thumbnail size, KPhotoAlbum will remain responsive even if you have lots of images.</p><p>If this is not set, KPhotoAlbum will always build the thumbnails for all images as soon as possible. This means that when new images are found, KPhotoAlbum will immediately build thumbnails for them and you won't have a delay later while browsing.</p>
it: <p>Se questa opzione è impostata, le miniature sono costruite su richiesta. Durante la navigazione della banca dati delle immagini, saranno costruite realmente solo le miniature necessarie. Ciò significa che quando cambi la dimensione della miniatura, KPhotoAlbum non rallenterà anche se possiedi molte immagini.</p><p>Se l'opzione non è impostata, KPhotoAlbum costruirà sempre le miniature per tutte le immagini, appena possibile. Ciò significa che quando vengono individuate nuove immagini, KPhotoAlbum costruirà immediatamente le loro miniature e tu non dovrai in seguito subire ritardi durante la navigazione.</p>

en: <p>Choose what aspect ratio the cells holding thumbnails should have.</p>
it: <p>Scegli quali proporzioni dovrebbero avere le celle che contengono le miniature.</p>

en: <p>How thick the cell padding should be.</p>
it: <p>Quanto dovrebbe essere spessa la spaziatura tra le celle.</p>

en: <p>If you want to see grid around your thumbnail images, select this option.</p>
it: <p>Se vuoi vedere una griglia attorno alle miniature, seleziona questa opzione.</p>

en: <p>Checking this option will show the base name for the file under thumbnails in the thumbnail view.</p>
it: <p>Segnare questa opzione mostrerà il nome di base del file sotto le miniature nella vista delle miniature.</p>

en: <p>Checking this option will show the Categories for the file under thumbnails in the thumbnail view</p>
it: <p>Segnare questa opzione mostrerà le categorie del file sotto le miniature nella vista delle miniature</p>

en: <p>When you are browsing, and the count gets below the value specified here, the thumbnails will be shown automatically. The alternative is to continue showing the browser until you press <i>Show Images</i></p>
it: <p>Quando sfogli e il conto passa sotto il valore qui specificato, saranno automaticamente visualizzate le miniature. L'alternativa è continuare a visualizzare il browser finché non premi <i>Visualizza immagini</i></p>

en: If a tag is selected here, it will be added to new (untagged) images automatically, so that they can be easily found. It will be removed as soon as the image has been annotated.
it: Se viene selezionato qui un tag, questo sarà aggiunto automaticamente alle nuove immagini (senza tag), in modo da ritrovarle facilmente. Il tag sarà rimosso non appena l'immagine sarà annotata.

en: Show the untagged images tag as a normal tag
it: Mostra i tag delle immagini senza tag come un tag normale

en: None Selected
it: Nessuna selezionata

en: New tag added
it: Nuovo tag aggiunto

en: <p>The new tag "%1" has been added to the category "%2" and will be used for untagged images now.</p><p>Please save now, so that this tag will be stored in the database. Otherwise, it will be lost, and you will get an error about this tag being not present on the next start.</p>
it: <p>È stato aggiunto il nuovo tag «%1» alla categoria «%2» e sarà usato ora per le immagini senza tag.</p><p>Salva adesso, in modo che questo tag sia salvato nella banca dati. In caso contrario, andrà perduto e tu riceverai un errore che esso non sarà presente al prossimo avvio del programma.</p>

en: <h1>Choose a Video Player</h1>
it: <h1>Scegli un riproduttore video</h1>

en: <html><p>Unfortunately, there is no video player which just works out of the box for everyone.</p><p>KPhotoAlbum therefore comes with three different back-ends, choose the one that works the best for you</p><p><b>VLC</b> seems to be the best supported video player back-end, meaning it can play most video formats. It has one drawback though, it requires X11. If you use Wayland, then you will find that the videos shows up in a window of their own, and in this case VLC is likely not a very good fit for you. If on the other hand you do use X11 then VLC is likely your best choice.</p><p>Traditionally KPhotoAlbum has been using <b>Phonon</b> as the video player back-end. We've unfortunately seen it crash on many different video formats - possibly because our system wasn't correctly configured. If this is the case for you (and you can't use VLC), then try the <b>QtAV</b> back-end, which seems to support a lot of formats (everything we threw at it). <b>QtAV</b> unfortunately also has a drawback - it seems to get slightly out of sync between video and audio.</p><p><b><font color=red>You can at any time change the backend from Settings -> Viewer</font></b></p></html>
it: <html><p>Sfortunatamente, non esiste riproduttore video che funzioni subito per tutti.</p><p>KPhotoAlbum viene perciò fornito con tre motori, scegli quello che funziona meglio per te</p><p><b>VLC</b> sembra essere il motore per la riproduzione video meglio supportato, il che significa che è in grado di riprodurre la maggior parte dei formati video. Ha però uno svantaggio: richiede X11. Se usi Wayland noterai però che i video vengono riprodotti in una finestra separata, e in questo caso VLC probabilmente non fa al caso tuo. D'altra parte, se usi X11 probabilmente VLC sarà la scelta migliore.</p><p>Tradizionalmente KPhotoAlbum utilizzava <b>Phonon</b> come motore di riproduzione video. Sfortunatamente con esso si sono verificati errori con molti formati video diversi, probabilmente perché il nostro sistema non era configurato correttamente. Se questo è il tuo caso, e non puoi utilizzare VLC, allora prova il motore <b>QtAV</b>, che sembra supportare molti formati (tutti quelli che ci abbiamo buttato dentro). Anche <b>QtAV</b> purtroppo presenta uno svantaggio: sembra che audio e video siano leggermente fuori sincronia.</p><p><b><font color=red>Puoi cambiare il motore in qualsiasi momento da Impostazioni -> Visore</font></b></p></html>

en:  (NOT AVAILABLE)
it:  (NON DISPONIBILE)

en: <html><h1>Missing back-end</h1>The back-ends which are not available are due to the system configuration at compile time of KPhotoAlbum. If you compiled KPhotoAlbum yourself, then search for the developer packages of the back-ends. If you on the other hand got KPhotoAlbum from your system, then please talk to the maintainer of the package.</html>
it: <html><h1>Motore mancante</h1>L'indisponibilità di motori è dovuta dalla configurazione del sistema durante la compilazione di KPhotoAlbum. Se hai compilato KPhotoAlbum da te, cerca i pacchetti di sviluppo dei motori. Se invece hai scaricato e installato KPhotoAlbum dal sistema, contatta il responsabile del pacchetto.</html>

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: Unconfigured video backend
it: Motore video non configurato

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: Phonon video backend
it: Motore video Phonon

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: QtAV video backend
it: Motore video QtAV

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: VLC video backend
it: Motore video VLC

en: Not Configured
it: Non configurato

en: Running Slide Show From Thumbnail View
it: Esecuzione della presentazione dalla vista delle miniature

en: Viewing Images and Videos From Thumbnail View
it: Visualizzazione di immagini e filmati dalla vista delle miniature

en: Slideshow interval:
it: Intervallo di presentazione:

en: Image cache:
it: Cache delle immagini:

en:  Mbytes
it:  Megabyte

en: Standard size in viewer:
it: Dimensioni standard nel visore:

en: Full Viewer Size
it: Dimensione piena del visore

en: Natural Image Size
it: Dimensione naturale delle immagini

en: Natural Image Size If Possible
it: Dimensione naturale delle immagini se possibile

en: <p>Set the standard size for images to be displayed in the viewer.</p> <p><b>Full Viewer Size</b> indicates that the image will be stretched or shrunk to fill the viewer window.</p> <p><b>Natural Image Size</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel.</p> <p><b>Natural Image Size If Possible</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel if it would fit the window, otherwise it will be shrunk to fit the viewer.</p>
it: <p>Imposta le dimensioni standard per la visualizzazione delle immagini nel visore.</p><p><b>Dimensione piena del visore</b> indica che l'immagine sarà allargata o ristretta per adattarsi alla finestra del visore.</p><p><b>Dimensione naturale delle immagini</b> indica che l'immagine sarà visualizzata pixel per pixel.</p><p><b>Dimensione naturale delle immagini se possibile</b> indica che l'immagine sarà visualizzata pixel per pixel se ci sta nella finestra, altrimenti sarà ridotta per adattarsi al visore.</p>

en: Scaling algorithm:
it: Algoritmo di riscalatura:

en: Fastest
it: Più veloce

en: Best
it: Migliore

en: <p>When displaying images, KPhotoAlbum normally performs smooth scaling of the image. If this option is not set, KPhotoAlbum will use a faster but less smooth scaling method.</p>
it: <p>Quando visualizza le immagini, KPhotoAlbum normalmente effettua un riscalamento delle immagini liscio. Se questa opzione non è attiva, KPhotoAlbum userà un metodo più veloce ma meno accurato.</p>

en: Video Backend:
it: Motore video:

en: Launch in full screen
it: Avvia a tutto schermo

[ctx: Name/title of the filter toolbar widget]
en: Filter Toolbar
it: Barra dei filtri

[ctx: The action enables/disables filtering of images in the thumbnail view.]
en: Toggle filter
it: Attiva/disattiva filtro

en: Press <shortcut>Escape</shortcut> to clear filter.
it: Premi il tasto <shortcut>Esc</shortcut> per azzerare il filtro.

en: Filter view by rating: %1 star | Filter view by rating: %1 stars
it[0]: Vista filtro per valutazione: %1 stella
it[1]: Vista filtro per valutazione: %1 stelle

[ctx: The label gives a textual description of the active filter]
en: Filter: %1
it: Filtro: %1

en: Tip: Use <shortcut>Alt+Shift+<placeholder>A-Z</placeholder></shortcut> to toggle a filter for that token.
it: Suggerimento: utilizza <shortcut>Alt+Maiusc+<placeholder>A-Z</placeholder></shortcut> per attivare o disattivare un filtro per quel token.

en: <p><b>Really reorder thumbnails?</b></p><p>By dragging images around in the thumbnail viewer, you actually reorder them. This is very useful where you do not know the exact date for the images. On the other hand, if the images have valid timestamps, you should use <b>Maintenance -&gt; Sort All By Date and Time</b> or <b>View -&gt; Sort Selected By Date and Time</b>.</p>
it: <p><b>Vuoi davvero riordinare le miniature?</b></p><p>Trascinando le immagini nel visore a icone le stai riordinando. Ciò è molto utile nel caso che tu non sappia la data esatta di alcune immagini. D'altra parte, se le immagini hanno una loro data e ora valide, dovresti usare <b>Manutenzione → Ordina tutto per data e ora</b> o <b>Immagini → Ordina le selezionate per data e ora</b>.</p>

[ctx: @title]
en: Reorder Thumbnails
it: Riordina le miniature

en: Error Deleting Files
it: Errore nell'eliminazione dei file

en: Unable to copy '%1' to '%2'.
it: Impossibile copiare «%1» a «%2».

en: Unable to create folder '%1' needed for demo.
it: Impossibile creare la cartella «%1» necessaria per la dimostrazione.

en: <b>File Name: </b>
it: <b>Nome del file: </b>

en: <b>Date: </b>
it: <b>Data: </b>

[ctx: width x height]
en: %1x%2
it: %1×%2

en: <b>Image Size: </b>
it: <b>Dimensioni dell'immagine: </b>

en: <b>Label: </b>
it: <b>Etichetta: </b>

en: <b>Description: </b>
it: <b>Descrizione: </b>

[ctx: As in 'The baby is 1 day old']
en: 1 day | %1 days
it[0]: Un giorno
it[1]: %1 giorni

[ctx: As in 'This happened 1 day ago']
en: 1 day ago | %1 days ago
it[0]: Un giorno fa
it[1]: %1 giorni fa

[ctx: As in 'The baby is 1 month old']
en: 1 month | %1 months
it[0]: Un mese
it[1]: %1 mesi

[ctx: As in 'This happened 1 month ago']
en: 1 month ago | %1 months ago
it[0]: Un mese fa
it[1]: %1 mesi fa

[ctx: As in 'The baby is 1 year old']
en: 1 year | %1 years
it[0]: Un anno
it[1]: %1 anni

[ctx: As in 'This happened 1 year ago']
en: 1 year ago | %1 years ago
it[0]: Un anno fa
it[1]: %1 anni fa

[ctx: @title]
en: Assign Macro
it: Assegna macro

en: Select item for macro key <b>%1</b>
it: Seleziona elemento per il tasto macro <b>%1</b>

en: Tag Item
it: Attribuisci tag a elemento

en: Select tag for image
it: Seleziona tag per l'immagine

[ctx: @title:window]
en: Configure Category Image
it: Configura immagine di categoria

[ctx: @label:listbox As in 'select the tag category']
en: Category:
it: Categoria:

[ctx: @label The current category image]
en: Current image:
it: Immagine attuale:

[ctx: @label Preview of the new category imape]
en: New image:
it: Nuova immagine:

[ctx: @action:button As in 'Set the category image']
en: Set
it: Imposta

en: Insufficient color depth for this filter
it: Profondità di colore insufficiente per questo filtro

en: [ zoom x%1 ]
it: [ ingrandimento ×%1 ]

en: Show the geographic position of this image on a map
it: Mostra la posizione geografica di questa immagine su una mappa

en: Error playing media
it: Errore durante la riproduzione del supporto

en: Failed to set up video playback
it: Configurazione della riproduzione video non riuscita

en: Failed to set up video playback (renderer wasn't created)
it: Configurazione della riproduzione video non riuscita (non è stato creato il renderer)

en: Failed to set up video playback (widget wasn't created)
it: Configurazione della riproduzione video non riuscita (non è stato creato l'oggetto)

en: Type name of category and item
it: Digita il nome della categoria e dell'elemento

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Key
it: Tasto

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear assignment
it: Elimina assegnazione

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCategoryAndValue)
en: Dialog
it: Finestra di dialogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TextLabel
it: EtichettaDiTesto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addNewTag)
en: Add new Tag
it: Aggiungi nuovo tag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
it: Titolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Existing Assignments
it: Assegnazioni esistenti

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as First Image in Stack
it: Imposta come prima immagine in una pila

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy image to ...
it: Copia immagine in...

[ctx: @action:inmenu]
en: Link image to ...
it: Collega immagine a...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @title:inmenu]
en: Rotate
it: Ruota

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate clockwise
it: Ruota in senso orario

[ctx: @action:inmenu]
en: Flip Over
it: Ribalta

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate counterclockwise
it: Ruota in senso antiorario

[ctx: @title:inmenu As in 'skip 2 images']
en: Skip
it: Salta

[ctx: @action:inmenu Go to first image]
en: First
it: Prima

[ctx: @action:inmenu Go to last image]
en: Last
it: Ultima

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Next
it: Mostra prossima

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Forward
it: Salta 10 in avanti

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Forward
it: Salta 100 in avanti

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Forward
it: Salta 1000 in avanti

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Previous
it: Mostra precedente

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Backward
it: Salta 10 all'indietro

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Backward
it: Salta 100 all'indietro

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Backward
it: Salta 1000 all'indietro

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Image
it: Elimina immagine

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Image from Display List
it: Rimuovi immagini dall'elenco di visualizzazione

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom
it: Ingrandimento

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
it: Ingrandisci

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

[ctx: @action:inmenu]
en: Full View
it: Dimensione piena

[ctx: @action:inmenu]
en: Pixel for Pixel View
it: Dimensione pixel per pixel

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
it: Commuta lo schermo intero

[ctx: @title:inmenu]
en: Slideshow
it: Presentazione

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slideshow
it: Avvia presentazione

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Faster
it: Esegui più rapidamente

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slower
it: Esegui più lentamente

en: File not available
it: File non disponibile

[ctx: @action:inmenu Start video playback]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: @action:inmenu Pause video playback]
en: Pause
it: Pausa

en: locked
it: bloccato

en: annotating
it: annotazione in corso

en: tokenizing
it: creazione token in corso

en: Change display mode to %1
it: Cambia modalità di visualizzazione in %1

[ctx: OSD for slideshow]
en: Ending Slideshow
it: Fine presentazione

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop Slideshow
it: Ferma la presentazione

[ctx: OSD for slideshow]
en: Starting Slideshow<br/>%1 makes the slideshow faster<br/>%2 makes the slideshow slower
it: Avvio della presentazione<br/>%1 accelera la presentazione<br/>%2 rallenta la presentazione

[ctx: @title]
en: Edit Image Description
it: Modifica descrizione immagine

[ctx: @label:textbox]
en: Image Description
it: Descrizione dell'immagine

[ctx: @title:inmenu]
en: Seek
it: Ricerca

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes backward
it: 10 minuti indietro

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute backward
it: 1 minuto indietro

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds backward
it: 10 secondi indietro

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds backward
it: 1 secondo indietro

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds backward
it: 100 millisecondi indietro

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds forward
it: 100 millisecondi avanti

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds forward
it: 1 secondo avanti

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds forward
it: 10 secondi avanti

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute forward
it: 1 minuto avanti

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes forward
it: 10 minuti avanti

[ctx: @action:inmenu Stop video playback]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: @action:inmenu]
en: Use current frame in thumbnail view
it: Una riquadro attuale nella vista delle miniature

[ctx: @action:inmenu Restart video playback.]
en: Restart
it: Riavvia

[ctx: @title:inmenu]
en: Filters
it: Filtri

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Filters
it: Rimuovi tutti i filtri

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Grayscale Filter
it: Applica filtro in scala di grigi

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Contrast Stretching Filter
it: Applica filtro di stiramento del contrasto

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Histogram Equalization Filter
it: Applica filtro di equalizzazione degli istogrammi

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Monochrome Filter
it: Applica filtro monocromatico

en: <p>It seems that KPhotoAlbum previously crashed during video playback. On some platforms, this is a common problem with some video players.</p><p>Press <i>Continue</i> to let KPhotoAlbum try a different backend...</p>
it: <p>Sembra che KPhotoAlbum prima si sia bloccato durante la riproduzione video. Questo è un problema comune in alcune piattaforme, con alcuni riproduttori video.</p><p>Premi <i>Continua</i> affinché KPhotoAlbum provi un motore diverso...</p>

en: <p>Video backend that was interrupted: <tt>%1</tt></p><p>Video backend that will be used instead: <tt>%2</tt></p>
it: <p>Il motore video che è stato interrotto: <tt>%1</tt></p><p>Il motore video che verrà invece utilizzato: <tt>%2</tt></p>

en: <p>KPhotoAlbum has tried out all available video backends, but every one crashed at some point.</p><p>Crash detection is now turned off.</p>
it: <p>KPhotoAlbum ha provato tutti i motori video disponibili ma si sono tutti bloccati, in qualche punto.</p><p>Il rilevamento dei blocchi ora è disattivo.</p>

en: Annotate
it: Annota

[ctx: @action:inmenu]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: @action:inmenu]
en: Annotation Dialog
it: Finestra di annotazione

[ctx: @action:inmenu]
en: Add tag
it: Aggiungi tag

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Data from Previous Image
it: Copia dati dall'immagine precedente

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Description
it: Modifica descrizione

en: Annotation Mode
it: Modalità annotazione

[ctx: @action:inmenu]
en: Locked
it: Bloccato

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Tags
it: Assegna i tag

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Tokens
it: Assegna token

en: Show...
it: Mostra...

en: Show
it: Mostra

en: Show Info Box
it: Mostra casella informazioni

en: Show Label
it: Mostra etichetta

en: Show Description
it: Mostra descrizione

en: Show Date
it: Mostra data

en: Show Time
it: Mostra ora

en: Show Filename
it: Mostra nome file

en: Show Exif
it: Mostra Exif

en: Show Image Size
it: Mostra dimensioni delle immagini

en: Show Rating
it: Mostra voto
