kphotoalbum - en to ja translation catalogue (297 entries)

en: tomorrow
ja: 明日

en: today
ja: 今日

en: yesterday
ja: 昨日

en: Description
ja: 説明

en: Label and Dates
ja: ラベルと日付

en: Image Preview
ja: 画像のプレビュー

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Revert This Item
ja: このアイテムを元に戻す

en: Clear Form
ja: フォームをクリア

en: Label:
ja: ラベル:

en: Label
ja: ラベル

en: Date:
ja: 日付:

en: Time:
ja: 時刻:

en: Save Current Window Setup
ja: 現在のウィンドウの設定を保存

en: Reset layout
ja: レイアウトをリセット

en: <p>You have just opened the advanced search dialog; to get the most out of it, it is suggested that you read the section in the manual on <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">advanced searching</a>.</p><p>This dialog is also used for typing in information about images; you can find extra tips on its usage by reading about <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">typing in</a>.</p>
ja: <p>これは高度な検索のためのダイアログです。この機能を最大限に活用するために、マニュアルの <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">advanced searching</a> のセクションをお読みください。</p><p>このダイアログは画像に関する情報の入力にも使用します。<a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">typing in</a> に使い方のヒントがあります。</p>

en: Sort Most Recently Used
ja: 最も最近使用した順にソート

en: Toggle Sorting
ja: ソートを切り替え

en: Toggle Showing Selected Items Only
ja: 選択したアイテムのみの表示を切り替え

en: Annotate Next
ja: 次のアイテムに注釈を付ける

en: Annotate Previous
ja: 前のアイテムに注釈を付ける

en: OK dialog
ja: OK ダイアログ

en: Copy tags from previous image
ja: 前の画像からタグをコピーする

en: Rotate counterclockwise
ja: 反時計回りに回転

en: Rotate clockwise
ja: 時計回りに回転

en: or
ja: または

en: and
ja: かつ

en: No Item Selected
ja: アイテムが選択されていません

en: Delete
ja: 削除

en: Rename...
ja: 名前変更...

en: <b>Sorting</b>
ja: <b>ソート</b>

en: Usage
ja: 使用順

en: Really Delete %1?
ja: 本当に %1 を削除しますか？

en: Enter new name:
ja: 新しい名前:

en: Pause
ja: 一時停止

en: Images
ja: 画像

en: Videos
ja: 動画

en: Exif Info
ja: Exif 情報

en: Show Thumbnails
ja: サムネイルを表示

en: Search did not match any images or videos.
ja: 検索にマッチする画像/動画はありませんでした。

en: Empty Search Result
ja: 検索結果なし

en: Move Items
ja: アイテムを移動

en: Show Ranges
ja: 範囲を表示

en: Show Resolution Indicator
ja: 解像度インジケータを表示

en: 1 Year
ja: 1 年

en: 1 Month
ja: 1 カ月

en: 1 Week
ja: 1 週間

en: 1 Day
ja: 1 日

en: 2 Hours
ja: 2 時間

en: 10 Minutes
ja: 10 分

en: Error when saving image '%1'.
ja: 画像 '%1' の保存中にエラーが発生しました。

en: Error Saving Image
ja: 画像の保存エラー

en: Loading information from images
ja: 画像から情報を読み込み

en: Media Type
ja: メディアのタイプ

en: <p><b>Loading information from new files</b></p><p>Depending on the number of images, this may take some time.<br/>However, there is only a delay when new images are found.</p>
ja: <p>新しいファイルから情報を読み込み中</p><p>画像の数によっては多少時間がかかります。<br/>といっても、遅延は新しい画像が見つかったときにだけ発生します。</p>

en: Following files could not be read:
ja: 以下のファイルを読めませんでした:

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
ja: "%1" なし

en: not
ja: 一致しない

[ctx: As in no other persons, or no other locations. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No other %1
ja: 他の "%1" なし

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
ja: フォルダ

en: Tokens
ja: トークン

en: Images/Videos Are Not Sorted
ja: 画像/動画がソートされていません

en: Not All Images Have Size Information
ja: サイズ情報のない画像があります

en: No default setup file found
ja: 標準の設定ファイルが見つかりません

en: People
ja: 人

en: Places
ja: 場所

note: i18n("Events"))
en: Events
ja: 出来事

en: Error Running Demo
ja: デモの実行でエラー

en: Unable to open '%1' for reading
ja: ‘%1’ を読み取りのために開けません

en: Error in file %1: No elements found
ja: ファイル ‘%1’ にエラー: 要素が見つかりません

en: Error in file %1: expected 'KPhotoAlbum' as top element but found '%2'
ja: ファイル ‘%1’ にエラー: 最上位の要素には KPhotoAlbum が期待されますが %2 を検出しました

en: Error creating zip file %1
ja: ZIP ファイル ‘%1’ の作成でエラー

en: IPTC character set:
ja: IPTC の文字セット:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Group:
ja: グループ:

en: Update image date
ja: 画像の日付を更新

en: Override image dates
ja: 画像の日付を上書き

en: Settings
ja: 設定

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Camera
ja: カメラ

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Iso setting
ja: ISO 設定

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
ja: 秒

en: 1 second
ja: 1 秒

en: Exposure time
ja: 露出時間

en: Exposure Program
ja: 露出プログラム

en: Orientation
ja: 向き

en: Metering Mode
ja: 測光方式

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Sharpness
ja: シャープネス

en: Saturation
ja: 彩度

en: No cameras found in the database
ja: データベースにカメラが見つかりません

en: Generating images for HTML page
ja: HTML ページのための画像を生成

en: Error copying %1 to %2
ja: ‘%1’ を ‘%2’ にコピー中にエラー

en: Could not create file '%1'.
ja: ファイル ‘%1’ を作成できませんでした。

en: Could Not Create File
ja: ファイルを作成できません

en: <p>Unable to copy %1 to %2</p>
ja: <p>%1 を %2 にコピーできません</p>

en: Unable to write image '%1'.
ja: 画像 '%1' を書き込めません。

en: Content
ja: 内容

en: Page title:
ja: ページタイトル:

en: Description:
ja: 説明:

en: Create .kim export file
ja: .kim エクスポートファイルを作成

en: What to Include
ja: 含めるもの

en: Layout
ja: レイアウト

en: Thumbnail size:
ja: サムネイルのサイズ:

en: Number of columns:
ja: 列の数:

en: Theme:
ja: テーマ:

en: Image Sizes
ja: 画像のサイズ

en: Full size
ja: フルサイズ

en: Destination
ja: エクスポート先

en: You must select at least one resolution.
ja: 少なくとも一つの解像度を選択してください。

en: Could not find any themes - this is very likely an installation error
ja: テーマが見つかりません。おそらくインストールに問題があります。

en: How to Handle Images
ja: 画像の扱い方

en: Include in .kim file
ja: .kim ファイルに含める

en: Automatically copy next to .kim file
ja: 自動的に .kim ファイルの次にコピーする

en: Hard link next to .kim file
ja: .kim ファイルの次にハードリンクを作成する

en: Compress export file
ja: エクスポートファイルを圧縮する

en: Generate thumbnails
ja: サムネイルを生成する

en: Limit maximum image dimensions to:
ja: 画像の最大寸法を次に制限する:

en: <p>If your images are stored in a non-compressed file format then you may check this; otherwise, this just wastes time during import and export operations.</p><p>In other words, do not check this if your images are stored in jpg, png or gif; but do check this if your images are stored in tiff.</p>
ja: <p>このオプションは画像が圧縮なしのファイルフォーマットで保存されている場合にのみ有用です。そうでない場合は、インポートやエクスポートするときに無駄に時間がかかるだけです。</p><p>画像が TIFF で保存されていればこれをチェックし、JPG、PNG、GIF であればチェックしないでください。</p>

en: <p>Generate thumbnail images</p>
ja: <p>サムネイル画像を生成</p>

en: <p>With this option you may limit the maximum dimensions (width and height) of your images. Doing so will make the resulting export file smaller, but will of course also make the quality worse if someone wants to see the exported images with larger dimensions.</p>
ja: <p>このオプションによって画像の最大寸法 (幅と高さ) を制限することができます。有効にするとエクスポートしたファイルのサイズは小さくなりますが、エクスポートされた画像を高解像度で見ると当然のことながら画質が悪くなります。</p>

en: Error creating zip file
ja: ZIP ファイルの作成でエラー

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Creating index file
ja: インデックスファイルを作成

en: Creating thumbnails
ja: サムネイルを作成

en: Copying image files
ja: 画像ファイルをコピー

en: Error writing file %1
ja: ファイル ‘%1’ の書き込みでエラー

en: <p>Other KPhotoAlbum users may now load the import file into their database, by choosing <b>import</b> in the file menu.</p><p>If they find it on a web site, and the web server is correctly configured, all they need to do is simply to click it from within konqueror. To enable this, your web server needs to be configured for KPhotoAlbum. You do so by adding the following line to <b>/etc/httpd/mime.types</b> or similar:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>This will make your web server tell konqueror that it is a KPhotoAlbum file when clicking on the link, otherwise the web server will just tell konqueror that it is a plain text file.</p>
ja: <p>これで「ファイル」メニューから「インポート」を選択することによって、他の KPhotoAlbum ユーザがインポートファイルをデータベースに読み込むことができます。</p><p>また、このファイルをウェブサイト上で見つけた場合は、ウェブサーバが正しく設定されていれば、Konqueror の中でクリックするだけで済みます。これを有効にするには、あなたのウェブサーバを KPhotoAlbum 用に設定する必要があります。そうするには、以下のリンクを <b>/etc/httpd/mime.types</b> またはそれに類似するものに追加してください:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>これによって、リンクがクリックされたときに、あなたのサーバが Konqueror にそれが KPhotoAlbum ファイルであることを知らせます。この設定を行わなかった場合は、プレーンテキストファイルとして認識されます。</p>

en: How to Use the Export File
ja: エクスポートファイルの使い方

en: Unable to create temporary file
ja: 一時ファイルを作成できません

en: <p>XML file did not specify the source of the images, this is a strong indication that the file is corrupted</p>
ja: <p>XML ファイルに画像のソースが指定されていません。おそらくファイルが壊れています。</p>

en: Select All
ja: すべて選択

en: Deselect All
ja: すべて選択解除

en: Select Which Images to Import
ja: インポートする画像を選択

en: Destination of images:
ja: 画像のインポート先:

en: Destination of Images
ja: 画像のインポート先

en: Match Categories
ja: カテゴリのマッチング

en: How to resolve clashes
ja: 衝突を解決する方法

en: Error when writing image %1
ja: 画像 '%1' の書き込みでエラー

en: Updating Database
ja: データベースを更新中

en: Key in file
ja: ファイルのキー

en: Key in your database
ja: あなたのデータベースのキー

en: Unable to open '%1' for reading.
ja: ‘%1’ を読み取りのために開けません。

en: Error Importing Data
ja: データのインポートでエラー

en: Error reading index.xml file from %1; it is likely that the file is broken.
ja: %1 の index.xml ファイルの読み込みでエラーが発生しました。おそらくファイルが壊れています。

en: No thumbnail existed in export file for %1
ja: %1 のエクスポートファイルにサムネイルが存在しません

en: No image existed in export file for %1
ja: %1 のエクスポートファイルに画像が存在しません

en: Use data from
    Import File
ja: ファイルの
    データを使う

en: Use data from
    Database
ja: データベースの
    のデータを使う

en: Merge data
ja: データをマージ

en: Date and Time
ja: 日付と時間

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
ja: プライバシー

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
ja: メンテナンス(&M)

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
ja: プラグイン

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Trust Time Stamps?
ja: タイムスタンプを信用しますか？

en: KDE Photo Album
ja: KDE フォトアルバム

en: Show Category Editor
ja: カテゴリエディタを表示

en: Current Item
ja: 現在のアイテム

en: All Selected Items
ja: 選択したすべてのアイテム

en: Invoke External Program
ja: 外部プログラムを起動

en: Showing 1 thumbnail | Showing %1 thumbnails
ja[0]: %1 個のサムネイルを表示しています

en: Total: %1
ja: 合計: %1

en: Which Images and Videos to Display
ja: 表示する画像と動画

en: Search for images and videos with a valid date but an invalid time stamp
ja: 日付は有効で時刻が無効な画像と動画を検索

en: Search for images and videos missing date and time
ja: 日付と時刻のない画像と動画を検索

en: Search for images and videos with only partial dates (like 1971 vs. 11/7-1971)
ja: 不完全な日付 (1971 vs. 11/7-1971) の画像と動画を検索

en: <h1>Here you may see the date changes for the displayed items.</h1>
ja: <h1>ここで表示されているアイテムの日付の変更を見ることができます。</h1>

en: <h1>Statistics</h1>
ja: <h1>統計</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
ja: カテゴリ

en: # of Items
ja: アイテム数

en: Tags Totals
ja: タグの総数

en: Category:
ja: カテゴリ:

en: Tag:
ja: タグ:

en: Total
ja: 合計

en: Select tokens to remove from all images and videos:
ja: すべての画像と動画から削除するトークンを選択:

en: Select None
ja: すべて選択解除

en: Create My Own Database...
ja: 自分自身のデータベースを作成...

en: Load Demo
ja: デモをロード

en: Feature Check
ja: 機能チェック

en: Loading Database
ja: データベースを読み込み

en: Loading Main Window
ja: メインウィンドウを読み込み

en: Searching for New Files
ja: 新しいファイルを検索

en: Do you want to save the changes?
ja: 変更を保存しますか？

en: No item is selected.
ja: アイテムが選択されていません。

en: No Selection
ja: 選択なし

en: Saving...
ja: 保存...

en: Saving... Done
ja: 保存... 完了

en: There are no images to be shown.
ja: 表示する画像がありません。

en: Generate HTML...
ja: HTML を生成...

en: Import...
ja: インポート...

en: Export/Copy Images...
ja: 画像をエクスポート/コピー...

en: Open List of Files...
ja: ファイルのリストを開く...

en: Annotate Individual Items
ja: 個々のアイテムに注釈を付ける

en: Annotate Multiple Items at a Time
ja: 同時に複数のアイテムに注釈を付ける

en: View
ja: 表示

en: View (In New Window)
ja: 新しいウィンドウに表示

en: Run Slide Show
ja: スライドショーを開始

en: Run Randomized Slide Show
ja: ランダムスライドショーを開始

en: Show &Oldest First
ja: 古いものを最初に表示(&O)

en: Show &Newest First
ja: 新しいものを最初に表示(&N)

en: Sort Selected by Date && Time
ja: 選択した画像を日付と時刻でソート

en: Jump to Context
ja: コンテキストにジャンプ

en: Lock Images
ja: 画像をロック

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Lock Away All Other Items
ja: 他のすべてのアイテムをロック

en: Lock Away Current Set of Items
ja: 現在のアイテムのセットをロック

en: Show Tooltips in Thumbnails Window
ja: サムネイルウィンドウでツールチップを表示

en: Display Images and Videos Not on Disk
ja: ディスク上にない画像と動画を表示

en: Display Images and Videos with Incomplete Dates...
ja: 不完全な日付の画像と動画を表示...

en: Rescan for Images and Videos
ja: 画像と動画を再スキャン

en: Recreate Exif Search Database
ja: Exif 検索データベースを再作成

en: Build Thumbnails
ja: サムネイルを生成

en: Enable All Messages
ja: すべてのメッセージを有効にする

en: Run KPhotoAlbum Demo
ja: KPhotoAlbum のデモを開始

en: KPhotoAlbum Feature Status
ja: KPhotoAlbum の機能の状態

en: Show Demo Videos
ja: デモビデオを表示

en: Auto saving....
ja: 自動保存...

en: Auto saving.... Done
ja: 自動保存... 完了

en: General
ja: 全般

en: Viewer
ja: ビューア

en: Annotation Dialog
ja: 注釈ダイアログ

en: Thumbnail View
ja: サムネイルビュー

en: Open List of Files
ja: ファイルのリストを開く

en: No images matching your input were found.
ja: 入力されたものにマッチする画像は見つかりませんでした。

en: No Matches
ja: マッチするものがありません

en: New
ja: 新規

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Preferred view:
ja: 優先するビュー:

en: List View
ja: リストビュー

en: List View with Custom Thumbnails
ja: リストビュー (カスタムサムネイル)

en: Icon View
ja: アイコンビュー

en: Icon View with Custom Thumbnails
ja: アイコンビュー (カスタムサムネイル)

en: Choose speed over readability for index.xml file
ja: index.xml ファイルの読みやすさよりスピードを優先する

en: Compress backup file
ja: バックアップファイルを圧縮する

en: Auto save every:
ja: 自動保存の間隔:

en: min.
ja: 分

en: Number of backups to keep:
ja: 保持するバックアップの数:

en: Infinite
ja: 無制限

en: <p>KPhotoAlbum is capable of backing up the index.xml file by keeping copies named index.xml~1~ index.xml~2~ etc. and you can use the spinbox to specify the number of backup files to keep. KPhotoAlbum will delete the oldest backup file when it reaches the maximum number of backup files.</p><p>The index.xml file may grow substantially if you have many images, and in that case it is useful to ask KPhotoAlbum to zip the backup files to preserve disk space.</p>
ja: <p>KPhotoAlbum は index.xml ファイルのバックアップを index.xml~1~ index.xml~2~ という名前で複数作成することができます。保存しておくバックアップファイルの数をスピンボックスを使って指定してください。バックアップファイルの数が指定された数に達すると、一番古いものを削除します。</p><p>画像がたくさんあって index.xml が大きくなる場合は、バックアップファイルを圧縮するオプションを指定すると、ディスク領域を節約できます。</p>

en: <p>KPhotoAlbum is using a single index.xml file as its <i>data base</i>. With lots of images it may take a long time to read this file. You may cut down this time to approximately half, by checking this check box. The disadvantage is that the index.xml file is less readable by human eyes.</p>
ja: <p>KPhotoAlbum は一つの index.xml ファイルをその「データベース」として使用します。画像がたくさんある場合、このファイルを読み込むのに時間がかかるかもしれません。このオプションをチェックすると、その時間を約半分に短縮することができます。ただし、index.xml ファイルが人間の目には読みにくくなるという欠点があります。</p>

en: Character set for image metadata:
ja: 画像メタデータの文字セット:

en: Search for new images and videos on startup
ja: 起動時に新しい画像と動画をスキャンする

en: <p>KPhotoAlbum is capable of searching for new images and videos when started, this does, however, take some time, so instead you may wish to manually tell KPhotoAlbum to search for new images using <b>Maintenance->Rescan for new images</b></p>
ja: <p>KPhotoAlbum は起動時に自動的に新しい画像と動画をスキャンすることができます。しかし、それには多少時間がかかります。代わりに「メンテナンス|新しい画像を再スキャン」を使って手動で KPhotoAlbum に新しい画像をスキャンさせることもできます。</p>

en: Trust image dates:
ja: 画像の日付を信用する:

en: Show splash screen
ja: スプラッシュスクリーンを表示する

en: <p>JPEG images may contain information about rotation. If you have a reason for not using this information to get a default rotation of your images, uncheck this check box.</p><p>Note: Your digital camera may not write this information into the images at all.</p>
ja: <qt><p>JPEG 画像には回転に関する情報が含まれていることがあります。何らかの理由でこの情報を使って画像の方向を決定したくない場合は、このチェックを外してください。</p><p>【注意】 画像にこの情報を全く書き込まないデジタルカメラもあります。</p></qt>

en: <p>JPEG images may contain a description. Check this checkbox to specify if you want to use this as a default description for your images.</p>
ja: <p>JPEG 画像には説明が含まれていることがあります。その情報を画像の説明に使用する場合は、このボックスをチェックしてください。</p>

en: Show the KPhotoAlbum splash screen on start up
ja: 起動時に KPhotoAlbum のスプラッシュスクリーンを表示します。

en: Categories
ja: カテゴリ

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Tooltip preview image size:
ja: ツールチップのプレビュー画像のサイズ:

en: No Image Preview
ja: 画像プレビューなし

en: Thumbnail image size:
ja: サムネイル画像のサイズ:

en: Display grid around thumbnails
ja: サムネイルの周りにグリッドを表示する

en: Display labels in thumbnail view
ja: サムネイルビューにラベルを表示する

en: Display categories in thumbnail view
ja: サムネイルビューにカテゴリを表示する

en: <p>If you select <b>Settings -&gt; Show Tooltips</b> in the thumbnail view, then you will see a small tool tip window displaying information about the thumbnails. This window includes a small preview image. This option configures the image size.</p>
ja: <p>サムネイルビューで「設定|ツールチップを表示」を選択すると、サムネイルに関する情報を表示する小さなウィンドウが現れます。このウィンドウには小さいプレビュー画像が含まれます。このオプションはその画像のサイズを設定します。</p>

en: <p>Choose what aspect ratio the cells holding thumbnails should have.</p>
ja: <p>サムネイルを入れるセルのアスペクト比を選択します。</p>

en: <p>How thick the cell padding should be.</p>
ja: <p>セルのパディングの幅を指定します。</p>

en: <p>If you want to see grid around your thumbnail images, select this option.</p>
ja: <p>それぞれのサムネイル画像の周りにグリッドを表示させる場合、このオプションを選択します。</p>

en: <p>Checking this option will show the base name for the file under thumbnails in the thumbnail view.</p>
ja: <p>このオプションをチェックすると、サムネイルビューでサムネイルの下にファイルのベース名が表示されます。</p>

en: <p>Checking this option will show the Categories for the file under thumbnails in the thumbnail view</p>
ja: <p>このオプションをチェックすると、サムネイルビューでサムネイルの下にファイルのカテゴリが表示されます。</p>

en: <p>When you are browsing, and the count gets below the value specified here, the thumbnails will be shown automatically. The alternative is to continue showing the browser until you press <i>Show Images</i></p>
ja: <p>画像をブラウズしているときに、その数がここで指定した数より少なくなると自動的にサムネイルが表示されます。「画像を表示」を押すまでブラウザ表示のままにしておくこともできます。</p>

en: Running Slide Show From Thumbnail View
ja: サムネイルビューからスライドショーを実行

en: Viewing Images and Videos From Thumbnail View
ja: サムネイルビューから画像と動画を表示

en: Slideshow interval:
ja: スライドショーの間隔:

en:  sec
ja:  秒

en: Image cache:
ja: 画像キャッシュ:

en: Standard size in viewer:
ja: ビューアでのデフォルトのサイズ:

en: Full Viewer Size
ja: ビューアのサイズに合わせる

en: Natural Image Size
ja: 本来の画像サイズ

en: Natural Image Size If Possible
ja: 可能であれば本来の画像サイズ

en: <p>Set the standard size for images to be displayed in the viewer.</p> <p><b>Full Viewer Size</b> indicates that the image will be stretched or shrunk to fill the viewer window.</p> <p><b>Natural Image Size</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel.</p> <p><b>Natural Image Size If Possible</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel if it would fit the window, otherwise it will be shrunk to fit the viewer.</p>
ja: <p>ビューアに表示する画像のデフォルトのサイズを設定します。</p><p>「ビューアのサイズに合わせる」は、ビューアウィンドウいっぱいに表示されるように画像を拡大または縮小します。</p> <p>「本来の画像サイズ」は、画像をピクセルどおりに表示します。</p> <p>「可能であれば本来の画像サイズ」は、画像がウィンドウに収まる場合はピクセルどおりに表示し、そうでない場合はビューアに収まるように縮小します。</p>

en: Fastest
ja: 高速

en: Best
ja: 高品質

en: <p>When displaying images, KPhotoAlbum normally performs smooth scaling of the image. If this option is not set, KPhotoAlbum will use a faster but less smooth scaling method.</p>
ja: <p>KPhotoAlbum は画像を表示するときに通常はスムーズスケーリングを使用します。このオプションが有効になっていないときは、より高速なスケーリング方法を使用します。</p>

en: Launch in full screen
ja: フルスクリーンモードで起動

en: Unable to copy '%1' to '%2'.
ja: ‘%1’ を ‘%2’ にコピーできません。

en: <b>File Name: </b>
ja: ファイル名:

en: <b>Date: </b>
ja: 日付:

en: <b>Image Size: </b>
ja: 画像サイズ:

en: <b>Label: </b>
ja: ラベル:

en: <b>Description: </b>
ja: 説明:

en: [ zoom x%1 ]
ja: [ ズーム x%1 ]

en: File not available
ja: ファイルは利用できません

en: Show...
ja: 表示...

en: Show
ja: 表示

en: Show Info Box
ja: 情報ボックスを表示

en: Show Label
ja: ラベルを表示

en: Show Description
ja: 説明を表示

en: Show Date
ja: 日付を表示

en: Show Time
ja: 時刻を表示

en: Show Filename
ja: ファイル名を表示

en: Show Image Size
ja: 画像のサイズを表示
