kphotoalbum - en to mai translation catalogue (83 entries)

en: today
mai: आइ

en: yesterday
mai: कालि

en: Description
mai: विवरण

en: Image Preview
mai: चित्र पूर्वावलोकन

en: Cancel
mai: रद करू

en: Options...
mai: विकल्प...

en: &Done
mai: संपन्न (&D)

en: Label
mai: लेबल

en: Date:
mai: दिनांक:

en: Time:
mai: समय:

en: Done
mai: सम्पन्न

en: or
mai: अथवा

en: and
mai: आओर

en: Delete
mai: मेटाबू

en: Rename...
mai: नाम बदलू...

en: Usage
mai: प्रयोग

en: Pause
mai: ठहरू

en: Images
mai: बिंब

en: Move Items
mai: वस्तु घसकाउ

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
mai: नहि %1

en: not
mai: नहि

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
mai: फोल्डर

en: People
mai: लोग

en: Places
mai: स्थान

note: i18n("Events"))
en: Events
mai: घटना

en: Size:
mai: आकार:

en: Settings
mai: जमावट

en: Focal Length
mai: फोकल नमाइ

[ctx: This is millimeter for focal length, like 35mm]
en: mm
mai: मिमी

en: Camera
mai: कैमरा

en: Miscellaneous
mai: विविध

en: 1 second
mai: 1 सकेण्ड

en: Exposure time
mai: प्रदर्शन समय

en: Exposure Program
mai: एक्सपोज़र प्रोग्राम

en: Orientation
mai: दिशा

en: Metering Mode
mai: मीटरिंग मोड

en: Contrast
mai: विरोधी

en: Sharpness
mai: तेज

en: Saturation
mai: संतृप्ति

en: next
mai: आगाँ

en: Date
mai: दिनांक

en: Content
mai: विषय

en: Copyright:
mai: कॉपीराइट:

en: Description:
mai: विवरण:

en: Layout
mai: लेआउट

en: Number of columns:
mai: स्तम्भक सँख्या:

en: Theme:
mai: प्रसंगः

en: Destination
mai: गंतव्य

en: &Cancel
mai: रद्द करू (&C)

en: Unable to create temporary file
mai: अस्थायी फाइल बनाबैमे अक्षम

en: Select All
mai: सभ चुनू

en: Deselect All
mai: सभ छोडू

en: Date and Time
mai: दिनाँक आ समय

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mai: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
mai: गुप्तता

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
mai: प्लगिन

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mai: मुख्य अओजार पट्टी

en: Open With...
mai: एकरासँ खोलू…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
mai: श्रेणी

en: Category:
mai: श्रेणी

en: Tag:
mai: टैग

en: Total
mai: योग

en: Select None
mai: कोनो केँ नहि चुनू

en: Saving...
mai: सहेज रहल अछि.

en: Import...
mai: आयात...

en: View
mai: दृश्य

en: Unlock
mai: अनलौक करू

en: Tree
mai: ट्री

en: Icons
mai: प्रतीक

en: General
mai: सामान्य

en: Viewer
mai: दर्शक

en: Internal Error
mai: आंतरिक त्रुटि

en: No Matches
mai: बेमेल

en: New
mai: नवीन

en: Icon:
mai: प्रतीक:

en: List View
mai: सूची दृश्य

en: Icon View
mai: चिह्न दृश्य

en: Categories
mai: श्रेणिसभ

en: &Delete
mai: मेटाबू (&D)

en: None Selected
mai: कोनो चयनित नहि

en: Best
mai: श्रेष्ठ

en: File not available
mai: फाइल नहि उपलब्ध

en: Show
mai: देखाबू
