kphotoalbum - en to nb translation catalogue (563 entries)

en: tomorrow
nb: i morgen

en: today
nb: i dag

en: yesterday
nb: i går

en: Description
nb: Beskrivelse

en: (You have differing descriptions on individual images, setting text here will override them all)
nb: (Du har forskjellige beskrivelser på hvert bilde, skriver du en tekst her blir alle overstyrt)

en: Label and Dates
nb: Etikett og datoer

en: Image Preview
nb: Bildeforhåndsvisning

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Map
nb: Kart

en: Revert This Item
nb: Tilbakestill dette elementet

en: Clear Form
nb: Tøm skjemaet

en: Options...
nb: Valg …

en: &Done
nb: Fer&dig

en: Continue &Later
nb: Fortsett se&nere

[ctx: @action:button]
en: &Search
nb: &Søk

en: Label:
nb: Etikett:

en: Label
nb: Etikett

en: Date:
nb: Dato:

en: Time:
nb: Tid:

en: Use Fuzzy Date
nb: Bruk uskarp dato

[ctx: @info]
en: <para>In KPhotoAlbum, images can either have an exact date and time, or a <emphasis>fuzzy</emphasis> date which happened any time during a specified time interval. Images produced by digital cameras do normally have an exact date.</para><para>If you don't know exactly when a photo was taken (e.g. if the photo comes from an analog camera), then you should set <interface>Use Fuzzy Date</interface>.</para>
nb: <para>I KPhotoAlbum kan bilder ha enten en nøyaktig dato og klokkeslett, eller en <emphasis>uskarp</emphasis> dato, dvs en dato som faller et sted i et tidsintervall. Bilder tatt med digitalkameraer har som regel en nøyaktig dato.</para> <para>Hvis du ikke vet akkurat når et bilde ble tatt (f.eks. hvis bildet kommer fra et analog-kamera), så bør du slå på <interface>Bruk uskarp dato</interface>.</para>

en: Minimum megapixels:
nb: Minimum megapiksler:

en: Rating:
nb: Vurdering:

en: Rating search mode:
nb: Søkemodus for vurderinger:

en: File Name Pattern:
nb: Mønster for filnavn:

en: File Name Pattern
nb: Mønster for filnavn

en: Search only for RAW files
nb: Søk bare etter RAW-filer

[ctx: @title:window title of the 'find images' window]
en: Search
nb: Søk

en: Done
nb: Ferdig

en: Save Current Window Setup
nb: Lagre gjeldende vindusoppsett

en: Reset layout
nb: Tilbakestill utformingen

en: Sort Alphabetically (Tree)
nb: Sorter alfabetisk (Tre)

en: Sort Alphabetically (Flat)
nb: Sorter alfabetisk (Flatt)

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
nb: <p>Klarte ikke å lagre vindusutformingen.</p> Fila %1 kunne ikke åpnes på grunn av denne feilen: %2

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be written because of the following error: %2
nb: <p>Klarte ikke å lagre vindusutformingen.</p> Fila %1 kunne ikke skrives på grunn av denne feilen: %2

en: <p>You have just opened the advanced search dialog; to get the most out of it, it is suggested that you read the section in the manual on <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">advanced searching</a>.</p><p>This dialog is also used for typing in information about images; you can find extra tips on its usage by reading about <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">typing in</a>.</p>
nb: <p>Du har nettopp åpnet dialogen for avansert søk; det foreslås at du leser avsnittet i håndboka om <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">avansert søk</a> for å få best utbytte av det.</p> <p>Denne dialogen brukes også for å taste inn informasjon om bilder; du kan finne ekstra tips om hvordan dette brukes ved å lese om  <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">inntasting</a>.</p>

en: <p>You have just opened one of the most important windows in KPhotoAlbum; it contains lots of functionality which has been optimized for fast usage.</p><p>It is strongly recommended that you take 5 minutes to read the <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">documentation for this dialog</a></p>
nb: <p>Du har nettopp åpnet et av de viktigste vinduene i KPhotoAlbum, det inneholder en mengde funksjoner som er optimert for raskt bruk. </p> <p>Det anbefales sterkt at du bruker 5 minutter for å lese <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">dokumentasjonen for denne dialogen</a></p>

en: Sort Most Recently Used
nb: Sorter mest nylig brukt

en: Toggle Sorting
nb: Slå sortering av/på

en: Toggle Showing Selected Items Only
nb: Slå av/på visning av bare valgte elementer

en: Annotate Next
nb: Skriv merknad til neste

en: Annotate Previous
nb: Skriv merknad til forrige

en: Copy tags from previous image
nb: Kopier merker fra forrige bilde

en: Rotate counterclockwise
nb: Roter mot klokka

en: Rotate clockwise
nb: Roter med klokka

en: Toggle fullscreen preview
nb: Slå av/på forhåndsvisning i fullskjerm

en: or
nb: eller

en: and
nb: og

en: Sort by date
nb: Sorter etter dato

en: Show only selected Ctrl+S
nb: Vis bare de valgte Ctrl+S

en: No Item Selected
nb: Ingen elementer valgt

en: Delete
nb: Slett

en: Rename...
nb: Endre navn …

en: <b>Sorting</b>
nb: <b>Sortering</b>

en: Usage
nb: Bruk

en: Alphabetical (Flat)
nb: Alfabetisk (Flatt)

en: Alphabetical (Tree)
nb: Alfabetisk (Tre)

en: <p>Do you really want to delete "%1"?<br/>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</p>
nb: <p>Er du sikker på at du vil slette «%1»?<br/> Om dette slettes blir all informasjon om det slettet fra alle bilder som inneholder elementet.</p>

en: Really Delete %1?
nb: Sikkert at du vil slette %1?

en: Enter new name:
nb: Oppgi nytt navn:

en: <p>Do you really want to rename "%1" to "%2"?<br/>Doing so will rename "%3" on any image containing it.</p>
nb: <p>Er du sikker på at du vil gi «%1» det nye navnet «%2»?<br/> Om du gjør det vil «%3» få nytt navn på alle bilder der det finnes.</p>

en: Extracting Thumbnail
nb: Trekker ut minibilde

en: Extract Video Thumbnail
nb: Trekker ut video-minibilde

en: Read Video Length
nb: Les video-lengde

en: Search for videos without length information
nb: Søk etter videoer uten lengdeinformasjon

en: Searching for videos without video thumbnails
nb: Søker etter videoer uten video-minibilder

en: Not Started
nb: Ikke startet

[ctx: @title:column Background job title]
en: Title
nb: Tittel

[ctx: @title:column Additional information on background job]
en: Details
nb: Detaljer

[ctx: @title:column Elapsed time]
en: Elapsed
nb: Medgått tid

en: Continue
nb: Fortsett

en: <p>Active jobs: %1<br/>Pending jobs: %2<hr/><br/>Color codes:<ul><li><b>blinking green</b>: Active background jobs</li><li><b>gray</b>: No active jobs</li><li><b>solid yellow</b>: Job queue is paused</li><li><b>blinking yellow</b>: Job queue is paused for background jobs, but is executing a foreground job (like extracting a thumbnail for a video file, which is currently shown in the thumbnail viewer)</li></ul></p>
nb: <p>Aktive jobber: %1<br/>Ventende jobber: %2<br/><br/>Fargekoder:<ul><li><b>blinkende grønn</b>: Aktive bakgrunnsjobber</li><li><b>grå</b>: Ingen aktive jobber</li><li><b>fast gul</b>: Jobbkøen er pauset</li><li><b>blinkende gul</b>: Jobbkøen er pauset for bakgrunnsjobber, men kjører en forgrunnsjobb (som å trekke ut et minibilde for en videofil, som nå vises i minibildeviseren)</li> </ul></p>

[ctx: As in No persons, no locations etc.]
en: None
nb: Ingen

[ctx: As in no other persons, or no other locations.]
en: No other
nb: Ingen andre

[ctx: @item:intable number of images with a specific tag.]
en: 1 image | %1 images
nb[0]: 1 bilde
nb[1]: %1 bilder

[ctx: @item:intable number of videos with a specific tag.]
en: 1 video | %1 videos
nb[0]: 1 video
nb[1]: %1 videoer

en: Images
nb: Bilder

en: Videos
nb: Videoer

[ctx: As in 'all pictures'.]
en: All
nb: Alle

en: Exif Info
nb: Exif-info

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
nb: Søk

en: Untagged Images
nb: Bilder uten tagger

en: Show Thumbnails
nb: Vis miniatyrbilder

en: Search did not match any images or videos.
nb: Søket traff ingen bilder eller videoer.

en: Empty Search Result
nb: Tomt søkeresultat

[ctx: Breadcrumb denoting that we 'browsed' to a search result.]
en: search
nb: søk

en: <p>You have not yet configured which tag to use for indicating untagged images.</p><p>Please follow these steps to do so:<ul><li>In the menu bar choose <b>Settings</b></li><li>From there choose <b>Configure KPhotoAlbum</b></li><li>Now choose the <b>Categories</b> icon</li><li>Now configure section <b>Untagged Images</b></li></ul></p>
nb: <p>Du har ikke bestemt ennå hvilket merke som skal brukes for å vise umerkede bilder.</p> <p>Gjør dette på denne måten: <ul> <li>I menylinja, velg <b>Innstillinger</b> </li> <li>Derfra, velg <b>Sett opp KPhotoAlbum</b ></li> <li>Trykk så <b>Kategorier</b>-ikonet</li> <li>Sett opp avdelingen <b>Umerkede bilder</b></li> </ul> </p>

en: Feature has not been configured
nb: Funksjonen er ikke satt opp

en: Move Items
nb: Flytt elementer

en: Show Ranges
nb: Vis områder

en: Show Resolution Indicator
nb: Vis oppløsningsindikator

[ctx: @info:status images that fall in the given date range]
en: 1 exact | %1 exact
nb[0]: 1 eksakt
nb[1]: %1 eksakte

[ctx: @info:status additional images captured in a date range that overlaps with the given date range,]
en:  + 1 range |  + %1 ranges
nb[0]:  +1 område
nb[1]:  +%1 områder

[ctx: @info:status image count]
en: %1 image/video | %1 images/videos
nb[0]: %1 bilde/video
nb[1]: %1 bilder/videoer

en: 1 Year
nb: 1 år

en: 1 Month
nb: 1 måned

en: 1 Week
nb: 1 uke

en: 1 Day
nb: 1 dag

en: 2 Hours
nb: 2 timer

en: 10 Minutes
nb: 10 minutter

en: Error when saving image '%1'.
nb: Feil ved lagring av bilde «%1».

en: Error Saving Image
nb: Feil ved lagring av bildet

[ctx: Abbreviated month name]
en: may
nb: mai

[ctx: Abbreviated month name]
en: oct
nb: okt

[ctx: Abbreviated month name]
en: dec
nb: des

en: Autosave file '%1' exists (size %3 KB) and is newer than '%2'. Should the autosave file be used?
nb: Autolagret fil «%1» finnes (størrelse %3 KB) og er nyere enn «%2». Skal den autolagrede fila brukes?

en: Found Autosave File
nb: Fant autolagret fil

en: Loading information from images
nb: Laster inn informasjon fra bilder

en: Media Type
nb: Mediatype

en: Image
nb: Bilde

en: <p><b>Loading information from new files</b></p><p>Depending on the number of images, this may take some time.<br/>However, there is only a delay when new images are found.</p>
nb: <p><b>Laster informasjon fra nye filer</b></p> <p>Dette kan ta litt tid, etter som hvor mange bilder det er.<br /> Det er likevel bare en forsinkelse når nye bilder finnes.</p>

en: <p><b>Calculating checksum for %1 file</b></p> | <p><b>Calculating checksums for %1 files</b></p>
nb[0]: <p><b>Beregner sjekksum for %1 fil</b></p>
nb[1]: <p><b>Beregner sjekksum for %1 filer</b></p>

en: <p>By storing a checksum for each image KPhotoAlbum is capable of finding images even when you have moved them on the disk.</p>
nb: <p>KPhotoAlbum lagrer en sjekksum for hvert bilde og kan derfor finne bilder selv når du har flyttet dem på disken,</p>

en: Following files could not be read:
nb: Følgende filer kunne ikke leses:

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
nb: Ingen %1

en: not
nb: ikke

[ctx: As in no other persons, or no other locations. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No other %1
nb: Ingen andre %1

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
nb: Mappe

en: Tokens
nb: Symboler

en: Images/Videos Are Not Sorted
nb: Bilder/filmer er ikke sortert

en: <p>Not all the images in the database have information about image sizes; this is needed to get the best result in the thumbnail view. To fix this, simply go to the <b>Maintenance</b> menu, and first choose <b>Remove All Thumbnails</b>, and after that choose <tt>Build Thumbnails</tt>.</p><p>Not doing so will result in extra space around images in the thumbnail view - that is all - so there is no urgency in doing it.</p>
nb: <p>Ikke alle bildene i databasen har opplysninger om bildestørrelsene; dette trengs for å få beste resultat i minibilde-visningen. Dette kan ordnes ved å gå til menyen <b>Vedlikehold</b>, først velge <b>Fjern alle minibilder</b> og deretter <tt>Bygg minibilder</tt>.</p><p>Om det ikke gjøres blir det litt ekstra plass rundt bildene i minibildevisningen, det er alt, så det har ingen hast.</p>

en: Not All Images Have Size Information
nb: Ikke alle bilder har informasjon om størrelsen

en: No default setup file found
nb: Fant ingen standard oppsettsfil

en: People
nb: Personer

en: Places
nb: Steder

note: i18n("Events"))
en: Events
nb: Hendelser

en: Error Running Demo
nb: Feil ved kjøring av demonstrasjonen

en: Unable to open '%1' for reading
nb: Klarte ikke å åpne «%1» for lesing

en: line %1 column %2 in file %3: %4
nb:  linje %1 kolonne %2 i fil %3: %4

en: Failed to recover the backup: %1
nb: Klarte ikke å gjenopprette fra sikkerhetskopi: %1

en: Error in file %1: No elements found
nb: Feil i fil %1: ingen elementer funnet

en: Error in file %1: expected 'KPhotoAlbum' as top element but found '%2'
nb: Feil i fil %1; forventet «KPhotoAlbum» som toppelement men fant «%2»

en: <p>Could not save the image database to XML.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
nb: <p>Klarte ikke å lagre bildedatabasen til XML.</p> Fila %1 kunne ikke åpnes på grunn av følgende feil: %2

en: <p>Failed to remove old version of image database.</p><p>Please try again or replace the file %1 with file %2 manually!</p>
nb: <p>Klarte ikke å fjerne gammel versjon av bildedatabasen.</p> <p>Forsøk igjen, eller erstatt fila %1 med fila %2 manuelt!</p>

en: <p>Failed to move temporary XML file to permanent location.</p><p>Please try again or rename file %1 to %2 manually!</p>
nb: <p>Klarte ikke å flytte midlertidig XML-fil til permanent sted.</p> <p>Forsøk igjen, eller bytt navn på fila %1 til %2 manuelt!</p>

en: Error creating zip file %1
nb: Feil ved oppretting av zip-fil %1

en: Error writing file %1 to zip file %2
nb: Feil mens fil %1 skrives til zip-fil %2

en: Error reading next element
nb: Feil oppsto under lesing av neste element

en: Expected to read a start or stop element, but read %1
nb: Forventet å lese et start- eller stopp-element, men leste %1

en: Expected to read %1, but read %2
nb: Forventet %1, men leste %2

en: Expected to read an end element but read %1
nb: Forventet å lese et  stopp-element, men leste  %1

en: Expected to read start element '%1'
nb: Forventet å lese et start-element «%1»

en: IPTC character set:
nb: IPTC-tegnsett:

en: Size:
nb: Størrelse:

en: Update image date
nb: Oppdater bildedato

en: Affected Files
nb: Filer som blir påvirket

en: Override image dates
nb: Overstyr bildedatoer

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Focal Length
nb: Brennvidde

[ctx: As in 'A range from x to y']
en: to
nb: til

en: Camera
nb: Kamera

en: Miscellaneous
nb: Diverse

en: Iso setting
nb: ISO-innstilling

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
nb: sek

en: 1 second
nb: 1 sekund

en: Exposure time
nb: Eksponeringstid

en: Exposure Program
nb: Eksponeringsprogram

en: Orientation
nb: Retning

en: Metering Mode
nb: Målemodus

en: Contrast
nb: Kontrast

en: Sharpness
nb: Skarphet

en: Saturation
nb: Metning

en: No cameras found in the database
nb: Fant ingen kameraer i databasen

en: Generating images for HTML page
nb: Lager bilder for en HTML-side

en: Error copying %1 to %2
nb: Feil ved kopiering av %1 til %2

en: <a href="%1">prev</a>
nb: <a href="%1">forrige</a>

en: prev
nb: forrige

en: <a href="index-%1.html">index</a>
nb: <a href="index-%1.html">indeks</a>

en: <a href="%1">next</a>
nb: <a href="%1">neste</a>

en: next
nb: neste

en: Could not create file '%1'.
nb: Klarte ikke å lage fila «%1».

en: Could Not Create File
nb: Klarte ikke å opprette fil

en: <p>Unable to copy %1 to %2</p>
nb: <p>Klarer ikke kopiere %1 til %2</p>

en: Unable to write image '%1'.
nb: Klarer ikke å skrive bildet «%1».

en: Date
nb: Dato

en: Content
nb: Innhold

en: Page title:
nb: Sidenavn:

en: Copyright:
nb: Opphavsrett:

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Create .kim export file
nb: Opprett .kim eksportfil

en: What to Include
nb: Hva som skal tas med

en: Layout
nb: Utseende

en: Thumbnail size:
nb: Størrelse på småbildene:

en: Number of columns:
nb: Antall kolonner:

en: Theme:
nb: Tema:

en: Theme Description
nb: Emnebeskrivelse

en: Image Sizes
nb: Bildestørrrelser

en: Full size
nb: Full størrelse

en: Destination
nb: Mål

en: You must select at least one resolution.
nb: Du må velge minst én oppløsning.

en: Could not find any themes - this is very likely an installation error
nb: Kan ikke finne noen temaer – dette er sannsynligvis en installasjonsfeil

en: More than one theme is set as default, using theme %1
nb: Mer enn ett tema er angitt som standard, bruker tema %1

[ctx: This is to show the author of the theme. E.g. copyright character (&#169;) by itself will work fine on this context if no proper word is available in your language.]
en: by
nb: av

en: Failed to start
nb: Klarte ikke å starte

en: Crashed
nb: Krasjet

en: Timedout
nb: Tidsavbrudd

en: Read error
nb: Lesefeil

en: Write error
nb: Skrivefeil

en: Unknown error
nb: Ukjent feil

en: <p>Error when extracting video thumbnails.<br/>Error was: %1</p>
nb: <p>Feil mens video-minibilder ble trukket ut.<br/> Feilen var: %1</p>

en: Building thumbnails
nb: Bygger miniatyrbilder

en: How to Handle Images
nb: Hvordan bilder skal håndteres

en: Include in .kim file
nb: Ta med i .kim-fila

en: Do not copy files, only generate .kim file
nb: Ikke kopier filer, bare opprett .kim-fil

en: Automatically copy next to .kim file
nb: Kopier automatisk ved siden av .kim-fila

en: Hard link next to .kim file
nb: Fast lenke ved siden av .kim-fila

en: Symbolic link next to .kim file
nb: Symbolsk lenke ved siden av .kim-fila

en: Compress export file
nb: Komprimer eksportfil

en: Generate thumbnails
nb: Lag minibilder

en: Limit maximum image dimensions to:
nb: Begrens bildestørrelsen til høyst:

en: <p>If your images are stored in a non-compressed file format then you may check this; otherwise, this just wastes time during import and export operations.</p><p>In other words, do not check this if your images are stored in jpg, png or gif; but do check this if your images are stored in tiff.</p>
nb: <p>Hvis bildene er lagret i et ikke-komprimert format kan du krysse av dette, ellers kaster det bare bort tid under import og eksport.</p> <p>Med andre ord, kryss av her hvis bildene er lagret i tiff, men ikke i jpg, png eller gif.</p>

en: <p>Generate thumbnail images</p>
nb: <p>Lag minibilder</p>

en: <p>With this option you may limit the maximum dimensions (width and height) of your images. Doing so will make the resulting export file smaller, but will of course also make the quality worse if someone wants to see the exported images with larger dimensions.</p>
nb: <p>Med dette valget kan du begrense dimensjonene (bredde og høyde) på bildene. Dette vil kunne gjøre eksportfila mindre, men naturligvis også gjøre kvaliteten dårliere hvis noen vil se på de eksporterte bildene med større dimensjoner.</p>

en: <p>When exporting images, bear in mind that there are two things the person importing these images again will need:<br/>1) meta information (image content, date etc.)<br/>2) the images themselves.</p><p>The images themselves can either be placed next to the .kim file, or copied into the .kim file. Copying the images into the .kim file works well for a recipient who wants all, or most of those images, for example when emailing a whole group of images. However, when you place the images on the Web, a lot of people will see them but most likely only download a few of them. It works better in this kind of case, to separate the images and the .kim file, by place them next to each other, so the user can access the images s/he wants.</p>
nb: <p>Når bilder eksporteres, så husk på at den som importerer bildene igjen trenger;<br/> 1) meta-informasjon (bildeinnhold, dato osv,)<br/> 2) selve bildene.</p> <p>Selve bildene kan enten plasseres ved siden av .kim-fila eller kopieres inn i .kim-fila. Det er greitt å kopiere bildene inn i .kim-fila for en mottaker som vil ha alle eller de fleste bildene, f.eks. når en hel bunke bilder sendes med e-post; men når bildene legges på en nettside, så vil mange mennesker se dem men antakelig bare laste ned noen få av dem. I det siste tilfellet er det bedre å skille bildene og .kim-fila fra hverandre, slik at brukeren kan velge hvilke bilder hun/han vil ha.</p>

en: Error creating zip file
nb: Feil ved oppretting av zip-fil

en: &Cancel
nb: &Avbryt

en: Creating index file
nb: Lager registerfil

en: Creating thumbnails
nb: Lager minibilder

en: Copying image files
nb: Kopierer bildefiler

en: Error writing file %1
nb: Feil ved skriving til fil %1

en: <p>Other KPhotoAlbum users may now load the import file into their database, by choosing <b>import</b> in the file menu.</p><p>If they find it on a web site, and the web server is correctly configured, all they need to do is simply to click it from within konqueror. To enable this, your web server needs to be configured for KPhotoAlbum. You do so by adding the following line to <b>/etc/httpd/mime.types</b> or similar:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>This will make your web server tell konqueror that it is a KPhotoAlbum file when clicking on the link, otherwise the web server will just tell konqueror that it is a plain text file.</p>
nb: <p>Nå kan andre KPhotoAlbum-brukere laste inn importfila til sin database ved å velge <b>importer</b> i filmenyen.</p> <p>Hvis de finner den på en nettside, og nett-tjeneren er riktig satt opp, så trenger de bare å trykke på den inne i Konqueror. For å slå på dette må nettjeneren din settes opp for KPhotoAlbum. Det gjør du ved å legge til følgende linje i <b>/etc/httpd/mime.types</b> eller liknende: <pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre> Dette får nettjeneren din til å si til Konqueror at dette er en KPhotoAlbum-fil når brukeren trykker på lenka, ellers vil tjeneren bare si at det er en ren tekstfil.</p>

en: How to Use the Export File
nb: Hvordan eksportfila brukes

en: Unable to create temporary file
nb: Klarte ikke opprette midlertidig fil

en: <p>XML file did not specify the source of the images, this is a strong indication that the file is corrupted</p>
nb: <p>XML-fila oppga ikke kilde for bildene, dette er et sterkt tegn på at fila er ødelagt</p>

[ctx: @title:tab introduction page]
en: Introduction
nb: Innledning

en: Select All
nb: Velg alt

en: Deselect All
nb: Fravelg alle

en: Select Which Images to Import
nb: Velg hvilke bilder som skal importeres

en: Destination of images:
nb: Hvor bildene skal lagres:

en: Destination of Images
nb: Hvor bildene skal lagres

en: Match Categories
nb: Avstem kategoriene

en: How to resolve clashes
nb: Hvordan konflikter skal løses

en: Error when writing image %1
nb: Feil ved skriving til bilde %1

en: Updating Database
nb: Oppdaterer database

en: Cannot copy from any of the following locations:
nb: Kan ikke kopiere fra noen av følgende steder:

en: Key in file
nb: Nøkkel i fil

en: Key in your database
nb: Nøkkel i din database

en: Unable to open '%1' for reading.
nb: Klarte ikke å åpne «%1» for lesing.

en: Error Importing Data
nb: Feil ved importering av data

en: Error reading index.xml file from %1; it is likely that the file is broken.
nb: Feil ved lesing av index.xml fra %1; fila er antakelig ødelagt.

en: No thumbnail existed in export file for %1
nb: Det fantes ikke noe minibilde i eksportfila for %1

en: No image existed in export file for %1
nb: Det fantes ikke noe bilde i eksportfila for %1

en: One image from the import file, has the same MD5 sum as an image in the Database, how should that be resolved? | %1 images from the import file, have the same MD5 sum as images in the Database, how should that be resolved?
nb[0]: Et bilde fra importfila har samme MD5-sum som et bilde i databasen, hvordan skal dette løses?
nb[1]: %1 bilder fra importfila har samme MD5-sum som bilder i databasen, hvordan skal dette løses?

en: Use data from
    Import File
nb: Bruk data fra
    importfila

en: Use data from
    Database
nb: Bruk data fra
    databasen

en: Merge data
nb: Flett sammen data

en: Date and Time
nb: Dato og klokkeslett

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
nb: Personvern

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
nb: &Vedlikehold

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
nb: Programtillegg

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

en: Trust Time Stamps?
nb: Stole på tidsstempler? …

en: KDE Photo Album
nb: KDE Fotoalbum

en: Some very useful features to improve workflow
nb: Noen svært nyttige funksjoner som forbedrer arbeidsflyten

en: Patch to sort items in option listboxes
nb: Patch for å sortere elementer i valg-listebokser

en: Numerous patches for lots of bugs plus patches for a few new features
nb: Tallrike patcher for mange feil, og patcher for noen få nye funksjoner

en: Tremendous help with the English text in the application.
nb: Enorm hjelp med den engelske teksten i programmet.

en: Developing an Icon for KPhotoAlbum
nb: Utvikler et ikon for KPhotoAlbum

en: Patch which speed up loading of thumbnails plus preview in image property dialog.
nb: Patch som gjør det raskere å laste inn minibilder, og foråndsvisning i dialogvinduet for bildeegenskaper.

en: Stack images with identical MD5 sum
nb: Stable bilder med identisk MD5-sum

en: Stack images based on file version detection
nb: Stable bilder basert på sjekk av filversjon

en: Original to top
nb: Originalen øverst

en: AutoStacking Options
nb: Valg for Autostabling

en: Include matching image to appropriate stack (if one exists)
nb: Ta med liknende bilde i passende stabel (hvis det finnes)

en: Unstack images from their current stack and create new one for the matches
nb: Ta bort bilder fra gjeldende stabel og lag en ny stabel for bilder som passer

en: Skip images that are already in a stack
nb: Hopp over bilder som allerede er stablet

en: Show Category Editor
nb: Vis kategoriredigering

en: Make Category Image
nb: Lag kategoribilde

en: Removing 1 item | Removing %1 items
nb[0]: Fjerner 1 element
nb[1]: Fjerner %1 elementer

en: Selected item will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the file on disk? | Selected %1 items will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the files on disk?
nb[0]: Det valgte elementet vil bli fjernet fra databasen.<br />Hva vil du gjøre med fila på disken?
nb[1]: De %1 valgte elementene vil bli fjernet fra databasen.<br />Hva vil du gjøre med filene på disken?

en: Move file to Trash | Move %1 files to Trash
nb[0]: Flytt fila til papirkurven
nb[1]: Flytt %1 filer til papirkurven

en: Delete file from disk | Delete %1 files from disk
nb[0]: Slett fila fra disken
nb[1]: Slett %1 filer fra disken

en: Only remove the item from database | Only remove %1 items from database
nb[0]: Bare slett elementet fra databasen
nb[1]: Bare slett %1 elementer fra databasen

en: Merge these images
nb: Flett sammen disse bildene

en: Select target:
nb: Velg mål:

en: <p>Below is a list of all images that are duplicate in your database.<br/>Select which you want merged, and which of the duplicates should be kept.<br/>The tag and description from the deleted images will be transferred to the kept image</p>
nb: <p>Nedenfor er en liste over alle bilder i databasen som er duplikater.<br/> Velg hvilke du vil ha flettet sammen. og hvilke duplikater som skal beholdes.<br/> Merket og beskrivelsen fra de bildene som blir slettet vil bli overført til det beholdte bildxet.</p>

en: Move to &trash
nb: &Flytt til papirkurven

en: &Delete from disk
nb: Slett fila fra &disken

en: &Block from database
nb: &Blokker fra databasen

en: Select &All
nb: Merk &alle

en: Select &None
nb: Merk i&ngen

en: %1 of %2 selected
nb: %1 av %2 valgt

en: No duplicates found
nb: Fant ingen duplikater

en: Current Item
nb: Gjeldende element

en: All Selected Items
nb: Alle valgte elementer

en: Copy and Open
nb: Kopier og åpne

en: Open With...
nb: Åpne med …

en: Your Command Line
nb: Din kommandolinje

en: Invoke External Program
nb: Start eksternt program

en: <h1>Overview</h1><p>Below you may see the list of compile- and runtime features KPhotoAlbum has, and their status:</p>%1
nb: <h1>Oversikt</h1><p>Nedenfor kan du se lista over funksjoner som er kompilert inn i KPhotoAlbum, og deres status:</p>%1

en: Plug-ins available
nb: Tilgjengelige programtillegg

en: Video thumbnail support
nb: Støtte for video minibilde

[ctx: Feature available]
en: Yes
nb: Ja

[ctx: Feature not available]
en: No
nb: Nei

en: Showing 1 thumbnail | Showing %1 thumbnails
nb[0]: Viser 1 minibilde
nb[1]: Viser %1 minibilder

en: (%1 selected)
nb: (%1 valgt)

en: Total: %1
nb: Totalt: %1

en: 1 match | %1 matches
nb[0]: 1 treff
nb[1]: %1 treff

en: Which Images and Videos to Display
nb: Hvilke bilder og videoer skal vises

en: Search for images and videos with a valid date but an invalid time stamp
nb: Søk etter bilder og videoer med gyldig dato men ugyldig klokkeslett

en: Search for images and videos missing date and time
nb: Søk etter bilder og videoer som mangler dato og tid

en: Search for images and videos with only partial dates (like 1971 vs. 11/7-1971)
nb: Søk etter bilder og filmer med bare deler av dato (slik som 1971 i stedet for 11/7-1971)

en: <h1>Here you may see the date changes for the displayed items.</h1>
nb: <h1>Her kan du se datoendringene for de viste elementene.</h1>

en: <p>Enter your command to run below:</p><p><i>%all will be replaced with a file list</i></p>
nb: <p>Skriv inn nedenfor kommandoen som skal kjøres:</p> <p><i>%all blir erstattet med en filliste</i></p>

[ctx: As in 'Execute a command and replace any occurrence of %all with the filenames of all selected files']
en: %all
nb: %alle

[ctx: As in 'Execute a command for each selected file in turn and replace any occurrence of %each with the filename]
en: %each
nb: %hver

en: <h1>Description</h1><table><tr><td># of Items</td><td>This is the number of different items in the category</td></tr><tr><td>Tags Total</td><td>This is a count of how many tags was made,<br/>i.e. a simple counting though all the images</td></tr><tr><td>Tags Per Picture</td><td>This tells you how many tags are on each picture on average</td></tr></table><br/><br/>Do not get too attached to this dialog, it has the problem that it counts categories AND subcategories,<br/>so if an image has been taken in Las Vegas, Nevada, USA, then 3 tags are counted for that image,<br/>while it should only be one.<br/>I am not really sure if it is worth fixing that bug (as it is pretty hard to fix),<br/>so maybe the dialog will simply go away again
nb: <h1>Beskrivelse</h1><table><tr><td>no. elementer</td><td>Dette er antall forskjellige elementer i kategorien</td></tr><tr><td>Totalt merker</td><td> Dette er en opptelling av hvor mange merker som ble satt,<br/>dvs. en enkel telling gjennom alle bilder</td></tr><tr><td>Merke pr. bilde</td><td>Dette  viser gjennomsnittlig antall merker på ett bilde</td></tr></table><br/><br/> Ikke legg for mye vekt på denne dialogen, den har det problemet at den teller kategorier OG underkategorier,<br/> så hvis et bilde er tatt på Finse, Hardangervidda, Norge, så telles tre merker for det bildet mens det skulle <br/> vært bare ett.<br/> Jeg er ikke sikker på om det er verd strevet å rette på den feilen (som er ganske vanskelig å rette)<br/> så kanskje dialogen vil bare forsvinne igjen

en: <h1>Statistics</h1>
nb: <h1>Statistikk</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
nb: Kategori

en: # of Items
nb: no. elementer

en: Tags Totals
nb: Totalt merker

en: Tags Per Picture
nb: Merker pr. bilde

en: Tag indication completed annotation
nb: Merke som viser fullført merknad

en: If you use a specific tag to indicate that an image has been tagged, then specify it here.
nb: Hvis du bruker et spesielt merke for å vise at et bilde er blitt kommentert, så oppgi det her.

en: Category:
nb: Kategori:

en: Tag:
nb: Merke:

[ctx: @item:inlistbox meaning 'no category']
en: None
nb: Ingen

[ctx: As in 'all images']
en: All
nb: Alle

en: Total
nb: Totalt

en: Select tokens to remove from all images and videos:
nb: Velg symboler som skal fjernes fra alle bilder og filmer:

en: Select None
nb: Velg ingen

en: <h1>Welcome to KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum is a powerful free tool to archive, tag and manage your photos and videos. It will not modify or change your precious files, it only indexes them and lets you easily find and manage your photos and videos.</p><p>Start by showing KPhotoAlbum where your photos are by pressing on Create My Own Database. Select this button also if you have an existing KPhotoAlbum database that you want to start using again.</p><p>If you feel safer first trying out KPhotoAlbum with prebuilt set of images, press the Load Demo button.</p>
nb: <h1>Dette er KPhotoAlbum</h1> <p>KPhotoAlbum er et fritt, slagkraftig verktøy som kan arkivere, merke og håndtere dine bilder og videoer. Det vil ikke endre noe ved dine verdifulle bilder, det bare indekserer dem og gjør det lett å finne og holde styr på bildene og videoene dine.</p> <p>Begynn med å vise KPhotoAlbum hvor bildene dine er, ved å trykke på «Opprett min egen database». Trykk denne knappe også hvis du allerede har en KPhotoAlbum-database som du vil begynne å bruke igjen.</p> <p>Trykk knappen «Last inn demo» hvis du kjenner deg tryggere ved å forsøke KPhotoAlbum først med bilder definert på forhånd.</p>

en: Create My Own Database...
nb: Opprett min egen database …

en: Load Demo
nb: Last inn demo

en: Check My Feature Set
nb: Sjekk funksjonene

en: Feature Check
nb: Funksjonssjekk

en: Congratulations: all dynamic features have been enabled.
nb: Gratulerer: Alle dynamiske funksjoner er slått på.

en: Loading Database
nb: Laster inn database

en: Loading Main Window
nb: Laster hovedvinduet

en: Searching for New Files
nb: Leter etter nye filer

en: Do you want to save the changes?
nb: Vil du lagre endringene?

en: Some of the selected images already belong to a stack. Do you want to remove them from their stacks and create a completely new one?
nb: Noen av de valgte bildene tilhører alt en stakk. VIl du ta dem ut av stakkene og lage en helt ny stakk?

en: Unknown error, stack creation failed.
nb: Ukjent feil, stakkoppretting mislyktes.

en: Stacking Error
nb: Stakkingsfeil

en: No item is selected.
nb: Ikke noe element er valgt

en: No Selection
nb: Ingenting valgt

en: Saving...
nb: Lagrer …

en: Saving... Done
nb: Lagrer … Ferdig

en: There are no images to be shown.
nb: Det er ingen bilder som skal vises.

en: Limit View to Selection
nb: Begrens visning til det utvalgte

en: Generate HTML...
nb: Generer HTML

en: Import...
nb: Importer …

en: Export/Copy Images...
nb: Eksporter/kopier bilder …

[ctx: Delete selected images]
en: Delete Selected
nb: Slett merkede

en: Open List of Files...
nb: Åpne filliste …

en: Annotate Individual Items
nb: Kommenter enkeltelementer

en: Annotate Multiple Items at a Time
nb: Kommenter flere elementer samtidig

en: Merge Images into a Stack
nb: Flett bilder sammen til en stakk

en: Remove Images from Stack
nb: Fjern bilder fra stakk

en: Set as First Image in Stack
nb: Sett som første bilde i stakken

en: View
nb: Vis

en: View (In New Window)
nb: Vis (i nytt vindu)

en: Run Slide Show
nb: Kjør lysbildeframvisning

en: Run Randomized Slide Show
nb: Kjør lysbildeframvisning i vilkårlig rekkefølge

en: Collapse all stacks
nb: Fold sammen alle stakker

en: Expand all stacks
nb: Fold ut alle stakker

en: Show &Oldest First
nb: Vis &eldste først

en: Show &Newest First
nb: Vis &nyeste først

en: Sort Selected by Date && Time
nb: Sorter utvalget etter dato og tid

en: Jump to Context
nb: Hopp til kontekst

en: Lock Images
nb: Lås bilder

en: Unlock
nb: Lås opp

en: Lock Away All Other Items
nb: Lås bort alle andre elementer

en: Lock Away Current Set of Items
nb: Lås bort disse elementene

en: Configure Current View
nb: Sett opp gjeldende visning

en: Tree
nb: Tre

en: Tree with User Icons
nb: Tre med brukerikoner

en: Icons
nb: Ikoner

en: Show Tooltips in Thumbnails Window
nb: Vis verktøytips i minibilde-vinduet

en: Display Images and Videos Not on Disk
nb: Vis bilder og filmer som ikke er på disken

en: Display Images and Videos with Incomplete Dates...
nb: Vis bilder og filmer med ufullstendige datoer …

en: Merge duplicates
nb: Flett sammen duplikat

en: Rescan for Images and Videos
nb: Skann på nytt etter bilder og filmer

en: Recreate Exif Search Database
nb: Gjenopprett Exif søkedatabase

en: Sort All by Date && Time
nb: Sorter alle etter dato og tid

en: Automatically Stack Selected Images...
nb: Stable utvalgte bilder automatisk …

en: Build Thumbnails
nb: Bygg miniatyrbilder

en: Enable All Messages
nb: Slå på alle meldinger

en: Run KPhotoAlbum Demo
nb: Kjør KPhotoAlbum-demonstrasjon

en: KPhotoAlbum Feature Status
nb: Funksjonsstatus for KPhotoAlbum

en: Show Demo Videos
nb: Vis demo-filmer

en: Use next video thumbnail
nb: Bruk neste video-minibilde

en: Use previous video thumbnail
nb: Bruk forrige video-minibilde

en: Auto saving....
nb: Autolagrer …

en: Auto saving.... Done
nb: Autolagrer … ferdig

en: <p>Given index file does not exist, do you want to create following?<br />%1/index.xml</p>
nb: <p>Den oppgitte indeksfila finnes ikke, vil du opprette den følgende?<br /> %1/index.xml</p>

en: General
nb: Generelt

en: Viewer
nb: Framviser

en: Annotation Dialog
nb: Kommentardialog

en: Thumbnail View
nb: Småbildevisning

en: <p>Really enable all message boxes where you previously checked the do-not-show-again check box?</p>
nb: <p>Er det sikkert at du vil slå på igjen alle meldingsbokser der du krysser av for «ikke vis dette igjen»?</p>

en: <p>KPhotoAlbum hit an internal error (missing plug-in menu in MainWindow::Window::setupPluginMenu). This indicate that you forgot to do a make install. If you did compile KPhotoAlbum yourself, then please run make install. If not, please report this as a bug.</p><p>KPhotoAlbum will continue execution, but it is not entirely unlikely that it will crash later on due to the missing make install.</p>
nb: <p>KPhotoAlbum støtte på en intern feil (manglende meny for programtillegg i  MainWindow::Window::setupPluginMenu). Dette tyder på at du glemte å kjøre en «make install». Hvis du kompilerte KPhotoAlbum selv, så kjør «make install». Hvis du ikke kompilerte selv, så meld fra om denne feilen.</p> <p>KPhotoAlbum vil fortsette å kjøre, men det er ikke usannsynlig at det vil krasje senere på grunn av den manglende «make install».</p>

en: Internal Error
nb: Intern feil

en: Open List of Files
nb: Åpne filliste

en: No images matching your input were found.
nb: Fant ingen bilder som stemte med det du oppga.

en: No Matches
nb: Ingen treff

en: Video thumbnails are not available
nb: Video-minibilder er ikke tilgjengelige

en: Name
nb: Navn

en: Birthday
nb: Fødselsdag

en: New
nb: Ny

en: Icon:
nb: Ikon:

en: Preferred view:
nb: Foretrukket visning:

en: List View
nb: Listevisning

en: List View with Custom Thumbnails
nb: Listevisning med selvvalgte minibilder

en: Icon View
nb: Ikonvisning

en: Icon View with Custom Thumbnails
nb: Ikonvisning med selvvalgte minibilder

en: Choose speed over readability for index.xml file
nb: Velg fart framfor lesbarhet for fila index.xml

en: Compress backup file
nb: Komprimer sikkerhetskopi-fila

en: Auto save every:
nb: Autolagre hvert:

en: Number of backups to keep:
nb: Antall sikkerhetskopier som skal beholdes:

en: Infinite
nb: Uendelig

en: <p>KPhotoAlbum is capable of backing up the index.xml file by keeping copies named index.xml~1~ index.xml~2~ etc. and you can use the spinbox to specify the number of backup files to keep. KPhotoAlbum will delete the oldest backup file when it reaches the maximum number of backup files.</p><p>The index.xml file may grow substantially if you have many images, and in that case it is useful to ask KPhotoAlbum to zip the backup files to preserve disk space.</p>
nb: <p>KPhotoAlbum kan sikkerhetskopiere index.xml-fila ved å beholde kopier med navnene  index.xml~1~ index.xml~2~ osv. og tallboksen kan brukes til å oppgi hvor mange sikkerhetskopier som skal beholdes. Når det største antallet filer er nådd vil KPhotoAlbum slette den eldste kopien.</p> <p>index.xml-fila kan bli stor hvis du har mange bilder, og i så fall er er det nyttig å be KPhotoAlbum zip-komprimere sikkerhetskopiene for å spare diskplass.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is using a single index.xml file as its <i>data base</i>. With lots of images it may take a long time to read this file. You may cut down this time to approximately half, by checking this check box. The disadvantage is that the index.xml file is less readable by human eyes.</p>
nb: <p>KPhotoAlbum bruker én index.xml-fil som sin <i>database</i>. Med mange bilder kan det ta lang tid å lese denne fila. Tida kan reduseres til omtrent halvparten ved å krysse av her. Ulempen er at index.xml-fila blir vanskeligere å lese for menneskeøyne.</p>

en: Character set for image metadata:
nb: Tegnsett for bilde-metadata:

en: New File Searches
nb: Nye filsøk

en: Search for new images and videos on startup
nb: Let etter nye bilder og filmer ved oppstart

en: Ignore file extensions when searching for new images and videos
nb: Ikke ta med fil-etternavn når det letes etter nye bilder og videoer

en: Skip symbolic links when searching for new images
nb: Hopp over symbolske lenker når det letes etter nye bilder

en: Do not read RAW files if a matching JPEG/TIFF file exists
nb: Ikke les RAW-filer hvis tilsvarende JPEG/TIFF-fil finnes

en: Directories to exclude from new file search:
nb: Mapper som ikke skal tas med i søk etter nye filer:

en: <p>KPhotoAlbum is capable of searching for new images and videos when started, this does, however, take some time, so instead you may wish to manually tell KPhotoAlbum to search for new images using <b>Maintenance->Rescan for new images</b></p>
nb: <p>KPhotoAlbum kan lete etter nye bilder og filmer ved oppstarten, men dette tar litt tid, så kanskje du heller vil be KPhotoAlbum lete etter nye bilder når du vil, ved å bruke <b>Vedlikehold→Let etter nye bilder</b></p>

en: <p>KPhotoAlbum will normally search new images and videos by their file extension. If this option is set, <em>all</em> files neither in the database nor in the block list will be checked by their Mime type, regardless of their extension. This will take significantly longer than finding files by extension!</p>
nb: <p>Vanligvis vil KPhotoAlbum lete etter nye bilder og videoer etter fil-etternavnet. Hvis dette er valgt, vil <em>alle</em> filer som ikke er i databasen eller blokklista undersøkt etter Mime-type, uansett filnavn, Dette vil ta betraktelig lenger tid enn å finne filer etter fil-etternavn!</p>

en: <p>KPhotoAlbum is capable of reading certain kinds of RAW images. Some cameras store both a RAW image and a matching JPEG or TIFF image. This causes duplicate images to be stored in KPhotoAlbum, which may be undesirable. If this option is checked, KPhotoAlbum will not read RAW files for which matching image files also exist.</p>
nb: <p>KPhotoAlbum kan lese noen typer RAW-bilder.  Noen kameraer lagrer både et RAW-bilde og et tilsvarende JPEG eller TIFF-bilde. Dette gjør at det lagres dupliserte bilder i KPhotoAlbum, noe som kan være uønsket. Hvis dette er krysset av vil KPhotoAlbum ikke lese RAW-filer som har tilsvarende bildefiler.</p>

en: <p>Directories defined here (separated by comma <tt>,</tt>) are skipped when searching for new photos. Thumbnail directories of different tools should be configured here. E.g. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>
nb: <p>Disse mappene som er listet her (atskilt med komma <tt>,</tt>) hoppes over når det letes etter nye bilder. Her bør det listes mapper med minibilder for forskjellige verktøy, f.eks. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>

en: File Version Detection Settings
nb: Innstillinger for å finne filversjon

en: Try to detect multiple versions of files
nb: Prøv å oppdage filer som har flere versjoner

en: File versions search regexp:
nb: Søkeuttrykk for filversjoner:

en: Original file replacement text:
nb: Tekst for original fil:

en: Automatically stack new versions of images
nb: Stable automatisk nye versjoner av bilder

en: <p>When KPhotoAlbum searches for new files and finds a file that matches the <i>modified file search regexp</i> it is assumed that an original version of the image may exist. The regexp pattern will be replaced with the <i>original file replacement text</i> and if that file exists, all associated metadata (category information, ratings, etc) will be copied or moved from the original file to the new one.</p>
nb: <p>Når KPhotoAlbum leter etter nye filer og finner en fil som stemmer overens med <i>regulært uttrykk for å finne endrede filer</i> så går den ut fra at det kan finnes en opprinnelig versjon av bildet. Strengen som det regulære uttrykket treffer blir erstattet med <i>erstatningstekst for original fil</i> og hvis den filen finnes, så blir alle tilknyttede metadata (kategoriinformasjon, vurderinger osv.) kopiert fra den opprinnelige fila til den nye.</p>

en: <p>A perl regular expression that should match a modified file. <ul><li>A dot matches a single character (<tt>\.</tt> matches a dot)</li>   <li>You can use the quantifiers <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt>, or you can     match multiple occurrences of an expression by using curly brackets (e.g. <tt>e{0,1}</tt> matches 0 or 1 occurrences of the character "e").</li>   <li>You can group parts of the expression using parenthesis.</li> </ul>Example: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>
nb: <p>Et regulært uttrykk som i Perl, som skal passe med en endret fil. <ul> <li>Et punktum passer med ett enkelt tegn (<tt>\.</tt> passer med et punktum)</li> <li>Du kan bruke kvantisererne <tt>*</tt>, <tt>+</tt>, <tt>?</tt>, eller du kan angi flere forekomster av et uttrykk ved å bruke krøllparenteser (f.eks. <tt>e{0,1}</tt> passer med 0 eller 1 forekomst av bokstaven «e»).</li> <li>Du kan gruppere deler av uttrykket med parenteser.</li> </ul> Eksempel: <tt>endret\.(jpg|tiff)</tt></p>

en: <p>A string that is used to replace the match from the <i>File versions search regexp</i>. This can be a semicolon (<tt>;</tt>) separated list. Each string is used to replace the match in the new file's name until an original file is found or we run out of options.</p>
nb: <p>En streng som brukes til å erstatte strengen funnet i <i>Søkeuttrykk for filversjoner</i>. Dette kan være en liste atskilt med semikolon (<tt>;</tt>). Hver streng brukes til å erstatte treffet i navnet til den nye fila inntil en originalfil finnes eller vi slipper opp for muligheter.</p>

en: <p>The tagging is moved from the original file to the new file. This way only the latest version of an image is tagged.</p>
nb: <p>Merkingen flyttes fra originalfila til den nye fila. På dette måten blir bare den nyeste versjonen av et bilde merket.</p>

en: <p>If this option is set, new versions of an image are automatically stacked and placed to the top of the stack. This way the new image is shown when the stack is in collapsed state - the default state in KPhotoAlbum.</p>
nb: <p>Hvis dette er valgt blir nye versjoner av et bilde automatisk stablet og lagt på toppen av stabelen. På denne måten blir det nye bildet vist når stabelen er i sammenfoldet tilstand – standard tilstand i KPhotoAlbum.</p>

[ctx: Configure the feature to make a copy of a file first and then open the copied file with an external application]
en: Copy File and Open with an External Application
nb: Kopier fila og åpne den med et eksternt program

en: Copy file search regexp:
nb: Søkeuttrykk for filkopiering:

en: Copy file replacement text:
nb: Erstatningstekst for kopierte filer:

en: <p>KPhotoAlbum can make a copy of an image before opening it with an external application. This configuration defines how the new file is named.</p><p>The regular expression defines the part of the original file name that is replaced with the <i>replacement text</i>. E.g. regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> and replacement text <i>"-mod.\1"</i> would copy test.jpg to test-mod.jpg and open the new file in selected application.</p>
nb: <p>KPhotoAlbum kan lage en kopi av et bilde før det åpner det med et eksternt program. Dette oppsettet bestemmer hvordan den nye fila får sitt navn.</p> <p>Det regulære uttrykket definerer hvilken del av det opprinnelige filnavnet som erstattes med <i>erstatningstekst</i>. F.eks. regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> og erstatningstekst <i>"-endr.\1"</i> vil kopiere test.jpg til test-endr.jpg og åpne den nye fila i det valgte programmet.</p>

en: Loading New Images
nb: Laster inn nye bilder

en: Trust image dates:
nb: Stol på bildedatoer:

[ctx: As in 'always trust image dates']
en: Always
nb: Alltid

[ctx: As in 'ask whether to trust image dates']
en: Ask
nb: Spør

[ctx: As in 'never trust image dates']
en: Never
nb: Aldri

en: Use the embedded thumbnail in RAW file or halfsized RAW
nb: Bruk det innebygde minibildet i RAW-fila eller halvstørrelse RAW

en: Required size for the thumbnail:
nb: Påkrevet størrelse på minibildet:

en: Size of histogram columns in date bar:
nb: Størrelse på histogramkolonner i datolinja:

en: Show splash screen
nb: Vis velkomstbilde

en: <p>JPEG images may contain information about rotation. If you have a reason for not using this information to get a default rotation of your images, uncheck this check box.</p><p>Note: Your digital camera may not write this information into the images at all.</p>
nb: <p>JPEG-bilder kan inneholde informasjon om rotasjon. Ta vekk krysset hvis du har grunn til ikke å bruke denne informasjonen til å hente standardrotasjon for bildene.</p><p>Merk: Det kan være at digitalkameraet ikke skriver denne informasjonen i bildet i det hele tatt.</p>

en: <p>JPEG images may contain a description. Check this checkbox to specify if you want to use this as a default description for your images.</p>
nb: <p>JPEG-bilder kan inneholde en beskrivelse. Kryss av her om du vil bruke denne som standardbeskrivelse for bildene.</p>

en: Show the KPhotoAlbum splash screen on start up
nb: Vis velkomstbildet til KPhotoAlbum ved oppstart

en: File Searching & Versions
nb: Filsøking og versjoner

en: Categories
nb: Kategorier

en: &Delete
nb: &Slett

en: Tooltip preview image size:
nb: Bildestørrelse på verktøytipsets forhåndsvisning:

en: No Image Preview
nb: Ingen forhåndsvisning

en: Thumbnail image size:
nb: Størrelse på småbildene:

en: Display grid around thumbnails
nb: Vis rutenett rundt miniatyrbilder

en: Display labels in thumbnail view
nb: Vis etiketter i minibildevisning

en: Display categories in thumbnail view
nb: Vis kategorier i minibildevisning

en: Threshold for automatic thumbnail view:
nb: Terskel for automatisk minibilde-visning:

[ctx: Describing: 'ThumbnailView will not be automatically shown']
en: Disabled
nb: Slått av

en: <p>If you select <b>Settings -&gt; Show Tooltips</b> in the thumbnail view, then you will see a small tool tip window displaying information about the thumbnails. This window includes a small preview image. This option configures the image size.</p>
nb: <p>Hvis du velger <b>Innstillinger→Vis verktøytips</b> i minibildevisning, så får du se et lite verktøytips-vindu som viser informasjon om minibildene. Dette vinduet inneholder et lite forhåndsvisningsbilde. Dette valget setter opp størrelsen på bildet.</p>

en: <p>Choose what aspect ratio the cells holding thumbnails should have.</p>
nb: <p>Velg høyde/bredde-forhold på cellene som inneholder minibilder.</p>

en: <p>How thick the cell padding should be.</p>
nb: <p>Hvor tykk cellepolstringen skal være.</p>

en: <p>If you want to see grid around your thumbnail images, select this option.</p>
nb: <p>Velg dette hvis du vil se rutenettet rundt minibildene.</p>

en: <p>Checking this option will show the base name for the file under thumbnails in the thumbnail view.</p>
nb: <p>Kryss av her for å se base-navnet for fila under minibildene i minibildebvisningen.</p>

en: <p>Checking this option will show the Categories for the file under thumbnails in the thumbnail view</p>
nb: <p>Kryss av her for å vise kategorien for fila under minibildet i minibildevisningen.</p>

en: <p>When you are browsing, and the count gets below the value specified here, the thumbnails will be shown automatically. The alternative is to continue showing the browser until you press <i>Show Images</i></p>
nb: <p>Når du blar, og antallet blir mindre enn det som er oppgitt her, så blir minibildene vist automatisk. Alternativet er å fortsette å vise blaingen til du trykker <i>Vis bilder</i></p>

en: None Selected
nb: Ingen er valgt

en: Running Slide Show From Thumbnail View
nb: Kjører lysbildevisning fra minibildevisningen

en: Viewing Images and Videos From Thumbnail View
nb: Viser bilder og filmer fra minibildevisningen

en: Slideshow interval:
nb: Lysbildeintervall:

en:  sec
nb:  sek

en: Image cache:
nb: Bildemellomlager:

en:  Mbytes
nb:  Mbyte

en: Standard size in viewer:
nb: Standardstørrelse i visning:

en: Full Viewer Size
nb: Full størrelse

en: Natural Image Size
nb: Naturlig bildestørrelse

en: Natural Image Size If Possible
nb: Naturlig bildestørrelse hvis mulig

en: <p>Set the standard size for images to be displayed in the viewer.</p> <p><b>Full Viewer Size</b> indicates that the image will be stretched or shrunk to fill the viewer window.</p> <p><b>Natural Image Size</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel.</p> <p><b>Natural Image Size If Possible</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel if it would fit the window, otherwise it will be shrunk to fit the viewer.</p>
nb: <p>Still inn standardstørrelse for bilder i framviseren.</p> <p><b>Full størrelse</b> angir at bildet blir forstørret eller forminsket til å fylle visningsvinduet. <p><b>Naturlig bildestørrelse</b>  angir at bildet vises piksel for piksel.</p><b>Naturlig bildestørrelse  hvis mulig</b> angir at bildet blir vist piksel for piksel hvis det passer i vinduet, ellers blir det forminsket til det passer i visningsvinduet.</p>

en: Fastest
nb: Raskest

en: <p>When displaying images, KPhotoAlbum normally performs smooth scaling of the image. If this option is not set, KPhotoAlbum will use a faster but less smooth scaling method.</p>
nb: <p>KPhotoAlbum bruker normalt jevn bildeskalering når bilder vises. Hvis dette ikke er slått på vil KPhotoAlbum bruke en raskere men mer ujevn skaleringsmetode.</p>

en: Launch in full screen
nb: Start i fullskjerm

en: <p><b>Really reorder thumbnails?</b></p><p>By dragging images around in the thumbnail viewer, you actually reorder them. This is very useful where you do not know the exact date for the images. On the other hand, if the images have valid timestamps, you should use <b>Maintenance -&gt; Sort All By Date and Time</b> or <b>View -&gt; Sort Selected By Date and Time</b>.</p>
nb: <p><b>Er det sikkert at du vil bytte rekkefølge på minibildene?</b></p><p> Når du drar bilder omkring i minibildeviseren gir du dem ny rekkefølge.  Dette er svært nyttig når du ikke vet den nøyaktige datoen for bildene. Men hvis bildene har gyldige tidsstempler, så bør du bruke <b>Vedlikehold→Sorter alle på dato og tid</b> eller <b>Bilder→Sorter utvalgte på dato og tid</b>.</p>

en: Error Deleting Files
nb: Feil ved sletting av filer

en: Unable to copy '%1' to '%2'.
nb: Klarer ikke kopiere «%1» til «%2».

en: <b>File Name: </b>
nb: <b>Filnavn: </b>

en: <b>Date: </b>
nb: <b>Dato: </b>

en: <b>Image Size: </b>
nb: <b>Bildestørrelse: </b>

en: <b>Label: </b>
nb: <b>Etikett:</b>

en: <b>Description: </b>
nb: <b>Beskrivelse:</b>

[ctx: @title:window]
en: Configure Category Image
nb: Sett opp kategoribilde

[ctx: @label:listbox As in 'select the tag category']
en: Category:
nb: Kategori:

[ctx: @label:listbox As in 'select a tag']
en: Tag:
nb: Merke:

[ctx: @label The current category image]
en: Current image:
nb: Gjeldende bilde:

[ctx: @label Preview of the new category imape]
en: New image:
nb: Nytt bilde:

[ctx: @action:button As in 'Set the category image']
en: Set
nb: Velg

en: Insufficient color depth for this filter
nb: Utilstrekkelig fargedybde for dette filteret

en: [ zoom x%1 ]
nb: [ forstørr x%1 ]

en: Error playing media
nb: Feil under avspilling av media

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as First Image in Stack
nb: Sett som første bilde i stakken

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
nb: Lukk

[ctx: @title:inmenu]
en: Rotate
nb: Roter

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate clockwise
nb: Roter med klokka

[ctx: @action:inmenu]
en: Flip Over
nb: Vend

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate counterclockwise
nb: Roter mot klokka

[ctx: @title:inmenu As in 'skip 2 images']
en: Skip
nb: Hopp over

[ctx: @action:inmenu Go to first image]
en: First
nb: Første

[ctx: @action:inmenu Go to last image]
en: Last
nb: Siste

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Next
nb: Vis neste

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Forward
nb: Hopp over 10 forover

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Forward
nb: Hopp over 100 forover

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Forward
nb: Hopp over 1000 forover

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Previous
nb: Vis forrige

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Backward
nb: Hopp over 10 bakover

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Backward
nb: Hopp over 100 bakover

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Backward
nb: Hopp over 1000 bakover

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Image
nb: Slett bildet

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Image from Display List
nb: Fjern bilde fra visningslista

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom
nb: Forstørre/-minske

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
nb: Forstørr

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
nb: Forminsk

[ctx: @action:inmenu]
en: Full View
nb: Full visning

[ctx: @action:inmenu]
en: Pixel for Pixel View
nb: Piksel for piksel-visning

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
nb: Slå fullskjerm av/på

[ctx: @title:inmenu]
en: Slideshow
nb: Lysbildevisning

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slideshow
nb: Kjør lysbildevisning

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Faster
nb: Kjør fortere

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slower
nb: Kjør saktere

en: File not available
nb: Fil ikke tilgjengelig

[ctx: @action:inmenu Start video playback]
en: Play
nb: Spill

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop Slideshow
nb: Stopp lysbildevisning

[ctx: @title:inmenu]
en: Seek
nb: Søk

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes backward
nb: 10 minutter bakover

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute backward
nb: 1minutt bakover

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds backward
nb: 10 sekunder bakover

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds backward
nb: 1 sekund bakover

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds backward
nb: 100 millisekunder bakover

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds forward
nb: 100 millisekunder forover

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds forward
nb: 1 sekund forover

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds forward
nb: 10 sekunder forover

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute forward
nb: 1 minutt forover

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes forward
nb: 10 minutter forover

[ctx: @action:inmenu Stop video playback]
en: Stop
nb: Stopp

[ctx: @action:inmenu]
en: Use current frame in thumbnail view
nb: Bruk gjeldende ramme i minibildevisning

[ctx: @action:inmenu Restart video playback.]
en: Restart
nb: Omstart

[ctx: @title:inmenu]
en: Filters
nb: Filtre

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Filters
nb: Fjern alle filtre

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Grayscale Filter
nb: Bruk gråskala-filter

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Contrast Stretching Filter
nb: Bruk filer som strekker kontrast

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Histogram Equalization Filter
nb: Brul filteret Histogramutjevning

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Monochrome Filter
nb: Bruk monokrom-filter

en: Show...
nb: Vis …

en: Show
nb: Vis

en: Show Info Box
nb: Vis informasjonsboks

en: Show Label
nb: Vis etikett

en: Show Description
nb: Vis beskrivelse

en: Show Date
nb: Vis dato

en: Show Time
nb: Vis tid

en: Show Filename
nb: Vis filnavn

en: Show Image Size
nb: Vis bildestørrelse

en: Show Rating
nb: Vis karakter
