kphotoalbum - en to nn translation catalogue (68 entries)

en: tomorrow
nn: i morgon

en: today
nn: i dag

en: yesterday
nn: i går

en: Description
nn: Skildring

en: Image Preview
nn: Førehandsvising av bilete

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Map
nn: Kart

en: Revert This Item
nn: Tilbakestill element

en: Clear Form
nn: Tøm skjema

en: Options...
nn: Val …

en: &Done
nn: &Ferdig

en: Continue &Later
nn: Hald fram &seinare

[ctx: @action:button]
en: &Search
nn: &Søk

en: Label:
nn: Merkelapp:

en: Label
nn: Merkelapp

en: Date:
nn: Dato:

en: Time:
nn: Klokkeslett:

en: Use Fuzzy Date
nn: Bruk uklar dato

en: Rating:
nn: Karakter:

en: File Name Pattern:
nn: Filnamnmønster:

en: File Name Pattern
nn: Filnamnmønster

en: Search only for RAW files
nn: Søkte berre etter råbiletfiler

[ctx: @title:window image %1 of %2 images]
en: Annotations (%1/%2)
nn: Merknadar (%1/%2)

[ctx: @title:window title of the 'find images' window]
en: Search
nn: Søk

en: Done
nn: Ferdig

[ctx: @title:window]
en: Annotations
nn: Merknadar

en: Reset layout
nn: Tilbakestill utforming

en: Sort Alphabetically (Tree)
nn: Sorter alfabetisk (tre)

en: Sort Alphabetically (Flat)
nn: Sorter alfabetisk (flatt)

en: Sort by Date
nn: Sorter etter dato

en: Add a tag
nn: Legg til merkelapp

en: Associate with
nn: Knyt til

[ctx: As in: associate [this marked area of the image] with one of the following choices/menu items]
en: Associate with
nn: Knyt til

[ctx: @title:column Background job title]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: @title:column Additional information on background job]
en: Details
nn: Detaljar

en: Continue
nn: Hald fram

[ctx: @item:intable number of images with a specific tag.]
en: 1 image | %1 images
nn[0]: 1 bilete
nn[1]: %1 bilete

en: Images
nn: Bilete

en: Videos
nn: Videoar

en: Start Date
nn: Startdato

en: End Date
nn: Sluttdato

[ctx: As in 'all pictures'.]
en: All
nn: Alle

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
nn: Søk

en: Feature has not been configured
nn: Funksjonen er ikkje sett opp

en: Places
nn: Stadar

en: Lens
nn: Linjer

en: <a href="%1">prev</a>
nn: <a href="%1">førre</a>

en: prev
nn: førre

en: <a href="%1">next</a>
nn: <a href="%1">neste</a>

en: next
nn: neste

en: Date
nn: Dato

[ctx: @title:window]
en: HTML Export
nn: HTML-eksport

en: Content
nn: Innhald

en: Page title:
nn: Sidetittel:

en: Copyright:
nn: Opphavsrett:

en: Description:
nn: Skildring:

en: Read error
nn: Lesefeil

en: Write error
nn: Skrivefeil

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

en: Select &None
nn: Merk &ingen

en: Open With...
nn: Opna med …

en: (%1 selected)
nn: (%1 merkt)

en: Name
nn: Namn

en: Birthday
nn: Fødselsdag

en: Rename
nn: Endra namn

en: New category
nn: Ny kategori

en: Birthdays
nn: Fødselsdagar

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Filters
nn: Fjern alle filter
