kphotoalbum - en to pa translation catalogue (140 entries)

en: tomorrow
pa: ਭਲਕ

en: today
pa: ਅੱਜ

en: yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Label and Dates
pa: ਲੇਬਲ ਤੇ ਮਿਤੀ

en: Image Preview
pa: ਚਿੱਤਰ ਝਲਕ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Options...
pa: ਚੋਣਾਂ..

en: &Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ(&D)

en: Label:
pa: ਲੇਬਲ:

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: Date:
pa: ਮਿਤੀ:

en: Time:
pa: ਸਮਾਂ:

en: Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Reset layout
pa: ਲੇਆਉਟ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: OK dialog
pa: ਠੀਕ ਹੈ ਡਾਈਲਾਗ

en: Rotate counterclockwise
pa: ਖੱਬੇ ਦਾਅ ਘੁੰਮਾਓ

en: Rotate clockwise
pa: ਸੱਜੇ ਦਾਅ ਘੁੰਮਾਓ

en: or
pa: ਜਾਂ

en: and
pa: ਅਤੇ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Rename...
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ...

en: Usage
pa: ਵਰਤੋਂ

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

en: Images
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Videos
pa: ਵਿਡੀਓ

en: Exif Info
pa: Exif ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Untagged Images
pa: ਅਣ-ਟੈਗ ਕੀਤੇ ਚਿੱਤਰ

en: Show Thumbnails
pa: ਥੰਮਨੇਲ ਵੇਖੋ

en: Show Ranges
pa: ਰੇਜ਼ ਵੇਖੋ

en: 1 Year
pa: 1 ਸਾਲ

en: 1 Month
pa: 1 ਮਹੀਨਾ

en: 1 Week
pa: 1 ਹਫ਼ਤਾ

en: 1 Day
pa: 1 ਦਿਨ

en: 2 Hours
pa: 2 ਘੰਟੇ

en: 10 Minutes
pa: 10 ਮਿੰਟ

en: Error Saving Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Loading information from images
pa: ਚਿੱਤਰਾਂ ਤੋਂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Media Type
pa: ਮੀਡਿਆ ਟਾਈਪ

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
pa: ਨੰਬਰ %1

en: not
pa: ਨਹੀਂ

[ctx: As in no other persons, or no other locations. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No other %1
pa: ਕੋਈ ਹੋਰ %1 ਨਹੀਂ

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
pa: ਫੋਲਡਰ

en: Tokens
pa: ਟੋਕਨ

en: Images/Videos Are Not Sorted
pa: ਚਿੱਤਰ/ਵੀਡਿਓ ਲੜੀਬੱਧ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Not All Images Have Size Information
pa: ਸਭ ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਸਾਈਜ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No default setup file found
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੈੱਟਅੱਪ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: People
pa: ਲੋਕ

en: Places
pa: ਥਾਵਾਂ

note: i18n("Events"))
en: Events
pa: ਈਵੈਂਟ

en: Error Running Demo
pa: ਡੈਮੋ ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Unable to open '%1' for reading
pa: '%1' ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਨ ਵਾਸਤੇ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Error in file %1: No elements found
pa: ਫਾਇਲ %1 ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ: ਕੋਈ ਭਾਗ ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ

en: Error creating zip file %1
pa: ਜ਼ਿੱਪ ਫਾਇਲ %1 ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: IPTC character set:
pa: IPTC ਕਰੈਕਟਰ ਸੈੱਟ:

en: Size:
pa: ਸਾਈਜ਼:

en: Group:
pa: ਗਰੁੱਪ:

en: Update image date
pa: ਚਿੱਤਰ ਮਿਤੀ ਅੱਪਡੇਟ

en: Override image dates
pa: ਚਿੱਤਰ ਮਿਤੀਆਂ ਉਤੇ ਲਿਖੋ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Focal Length
pa: ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ

en: Camera
pa: ਕੈਮਰਾ

en: Miscellaneous
pa: ਫੁਟਕਲ

en: Iso setting
pa: Iso ਸੈਟਿੰਗ

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
pa: ਸਕਿੰਟ

en: 1 second
pa: 1 ਸਕਿੰਟ

en: Exposure time
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ ਟਾਈਮ

en: Exposure Program
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ

en: No cameras found in the database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਕੈਮਰਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: How to Handle Images
pa: ਚਿੱਤਰ ਕਿਵੇਂ ਹੈਂਡਲ ਕਰੀਏ

en: Include in .kim file
pa: ਫਾਇਲ .kim ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Compress export file
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ ਫਾਇਲ ਕੰਪਰੈੱਸ

en: Generate thumbnails
pa: ਆਮ ਥੰਮਨੇਲ

en: <p>Generate thumbnail images</p>
pa: <p>ਥੰਮਨੇਲ ਚਿੱਤਰ ਬਣਾਓ</p>

en: Error creating zip file
pa: ਜ਼ਿੱਪ ਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

en: Creating index file
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਫਾਇਲ ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Creating thumbnails
pa: ਥੰਮਨੇਲ ਬਣਾਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Copying image files
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲਾਂ ਕਾਪੀ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

en: Error writing file %1
pa: ਫਾਇਲ %1 ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: How to Use the Export File
pa: ਫਾਇਲ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਿੰਝ ਕਰੀਏ

en: Unable to create temporary file
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਬਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: Deselect All
pa: ਸਭ ਅਣ-ਚੁਣੇ

en: Destination of images:
pa: ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ:

en: Destination of Images
pa: ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ

en: Match Categories
pa: ਕੈਟਾਗਰੀਆਂ ਮੇਲ

en: How to resolve clashes
pa: ਅਪਵਾਦ ਕਿੱਦਾਂ ਹੱਲ ਕਰੀਏ

en: Error when writing image %1
pa: ਚਿੱਤਰ %1 ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Updating Database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Key in file
pa: ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਕੁੰਜੀ

en: Key in your database
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਕੀ

en: Unable to open '%1' for reading.
pa: '%1' ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹਣ ਵਾਸਤੇ ਅਸਮਰੱਥ।

en: Error Importing Data
pa: ਡਾਟਾ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Use data from
    Import File
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੀ ਫਾਇਲ
    ਤੋਂ ਡਾਟਾ ਵਰਤੋਂ

en: Use data from
    Database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਤੋਂ
    ਡਾਟਾ ਵਰਤੋਂ

en: Merge data
pa: ਡਾਟਾ ਮਿਲਾਓ

en: Date and Time
pa: ਮਿਤੀ ਅਤੇ ਟਾਈਮ

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
pa: ਪਲੱਗਇਨ

en: KPhotoAlbum
pa: ਕੇਫੋਟੋ-ਐਲਬਮ

en: KDE Photo Album
pa: KDE ਫੋਟੋ ਐਲਬਮ

en: Show Category Editor
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ ਐਡੀਟਰ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Category:
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ:

en: General
pa: ਆਮ

en: Thumbnail View
pa: ਥੰਮਨੇਲ ਝਲਕ

en: New
pa: ਨਵਾਂ

en: Icon:
pa: ਆਈਕਾਨ:

en: Preferred view:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਝਲਕ:

en: List View
pa: ਲਿਸਟ ਝਲਕ

en: Icon View
pa: ਆਈਕਾਨ ਝਲਕ

en: min.
pa: ਮਿੰਟ

en: Show the KPhotoAlbum splash screen on start up
pa: ਕੇ-ਫੋਟੋ-ਐਲਬਮ ਸਵਾਗਤੀ ਸਕਰੀਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਵੇਖੋ

en: Categories
pa: ਕੈਟਾਗਰੀਆਂ

en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: No Image Preview
pa: ਕੋਈ ਚਿੱਤਰ ਝਲਕ ਨਹੀਂ

en: Thumbnail image size:
pa: ਥੰਮਨੇਲ ਚਿੱਤਰ ਸਾਈਜ਼:

en:  sec
pa:  ਸਕਿੰਟ

en: Image cache:
pa: ਚਿੱਤਰ ਕੈਸ਼:

en:  Mbytes
pa: ਮੈਗਾਬਾਈਟ

en: Fastest
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਤੇਜ਼

en: Best
pa: ਵਧੀਆ

en: Launch in full screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਚਲਾਓ

en: <b>File Name: </b>
pa: <b>ਫਾਇਲ ਨਾਂ: </b>

en: <b>Date: </b>
pa: <b>ਮਿਤੀ: </b>

en: <b>Image Size: </b>
pa: <b>ਚਿੱਤਰ ਸਾਈਜ਼: </b>

en: <b>Label: </b>
pa: <b>ਲੇਬਲ: </b>

en: <b>Description: </b>
pa: <b>ਵੇਰਵਾ: </b>

en: [ zoom x%1 ]
pa: [ ਜ਼ੂਮ x%1 ]

en: File not available
pa: ਫਾਇਲ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Show...
pa: ਵੇਖੋ...

en: Show
pa: ਵੇਖੋ

en: Show Label
pa: ਲੇਬਲ ਵੇਖੋ

en: Show Description
pa: ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ

en: Show Date
pa: ਮਿਤੀ ਵੇਖੋ

en: Show Time
pa: ਟਾਈਮ ਵੇਖੋ

en: Show Filename
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show Image Size
pa: ਚਿੱਤਰ ਸਾਈਜ਼ ਵੇਖੋ
