kphotoalbum - en to ro translation catalogue (121 entries)

en: tomorrow
ro: mâine

en: today
ro: astăzi

en: yesterday
ro: ieri

en: Description
ro: Descriere

en: Cancel
ro: Renunță

en: Options...
ro: Opțiuni...

en: &Done
ro: &Gata

en: Label:
ro: Etichetă:

en: Label
ro: Etichetă

en: Date:
ro: Data:

en: Time:
ro: Ora:

en: Sort Alphabetically (Tree)
ro: Sortează alfabetic (arbore)

en: Sort Alphabetically (Flat)
ro: Sortează alfabetic (plat)

en: Rotate counterclockwise
ro: Rotește la stînga

en: Rotate clockwise
ro: Rotește la dreapta

en: or
ro: sau

en: and
ro: și

en: Sort by date
ro: Sortează după dată

en: No Item Selected
ro: Niciun element ales

en: Delete
ro: Șterge

en: Rename...
ro: Redenumire...

en: Images
ro: Imagini

en: Videos
ro: Înregistrări

en: Exif Info
ro: Informații EXIF

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
ro: Caută

en: Untagged Images
ro: Imagini fără marcaj

en: Show Thumbnails
ro: Arată miniaturi

en: Move Items
ro: Mutare elemente

en: 1 Year
ro: 1 an

en: 1 Month
ro: 1 lună

en: 1 Week
ro: 1 săptămînă

en: 1 Day
ro: 1 zi

en: 2 Hours
ro: 2 ore

en: 10 Minutes
ro: 10 minute

[ctx: Abbreviated month name]
en: jan
ro: ian

[ctx: Abbreviated month name]
en: may
ro: mai

[ctx: Abbreviated month name]
en: jun
ro: iun

[ctx: Abbreviated month name]
en: jul
ro: iul

[ctx: Abbreviated month name]
en: nov
ro: noi

en: Loading information from images
ro: Se încarcă informații din imagini

en: Media Type
ro: Tip mediu

en: Following files could not be read:
ro: Următoarele fișiere nu au putut fi citite:

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
ro: Fără %1

en: not
ro: nu

[ctx: As in no other persons, or no other locations. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No other %1
ro: Nicio altă %1

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
ro: Dosar

en: Tokens
ro: Marcaj

en: Not All Images Have Size Information
ro: Nu toate imaginile au informații despre mărime

en: People
ro: Oameni

en: Places
ro: Locuri

note: i18n("Events"))
en: Events
ro: Evenimente

en: Unable to open '%1' for reading
ro: Imposibil de deschis „%1” pentru citire

en: Override image dates
ro: Susprascriere date imagini

en: Settings
ro: Configurări

en: Focal Length
ro: Distanță focală

en: Camera
ro: Cameră

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Iso setting
ro: Configurare ISO

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
ro: sec.

en: 1 second
ro: 1 secundă

en: Exposure time
ro: Timp expoziție

en: Exposure Program
ro: Program expoziție

en: Orientation
ro: Orientare

en: Sharpness
ro: Asprime

en: Saturation
ro: Saturație

en: <a href="%1">prev</a>
ro: <a href="%1">prec</a>

en: prev
ro: prec

en: <a href="%1">next</a>
ro: <a href="%1">următor</a>

en: next
ro: următor

en: Could Not Create File
ro: Imposibil de creat fișierul

en: <p>Unable to copy %1 to %2</p>
ro: <p>Imposibil de copiat %1 în %2</p>

en: Page title:
ro: Titlu pagină:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Thumbnail size:
ro: Dimensiune miniatură:

en: Number of columns:
ro: Numărul de coloane:

en: Theme:
ro: Tematică:

en: Destination
ro: Destinație

en: Generate thumbnails
ro: Se creează miniaturi

en: &Cancel
ro: &Renunță

en: Creating index file
ro: Se creează fișierul-index

en: Creating thumbnails
ro: Se creează miniaturile

en: Copying image files
ro: Se copiază fișierele cu imagini

en: Unable to create temporary file
ro: Nu am putut crea un fișier temporar

en: Deselect All
ro: Deselectează tot

en: Updating Database
ro: Se actualizează baza de date

en: Date and Time
ro: Data și ora

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
ro: Intimitate

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
ro: Î&ntreținere

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
ro: Extensii

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: KPhotoAlbum
ro: KAlbumFoto

en: Current Item
ro: Elementul actual

en: All Selected Items
ro: Toate elementele alese

en: Copy and Open
ro: Copiază și deschide

en: Open With...
ro: Deschide cu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
ro: Categorie

en: Category:
ro: Categorie:

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Auto saving....
ro: Se salvează automat....

en: Auto saving.... Done
ro: Se salvează automat.... Gata

en: Viewer
ro: Vizualizor

en: Icon:
ro: Pictogramă:

en: Icon View
ro: Vizualizare iconică

en: Categories
ro: Categorii

en: Slideshow interval:
ro: Interval diapozitive

en:  Mbytes
ro:  Mocteți

en: Natural Image Size
ro: Mărime naturală imagine

en: <b>File Name: </b>
ro: <b>Denumire fișier: </b>

en: <b>Date: </b>
ro: <b>Dată: </b>

en: <b>Image Size: </b>
ro: <b>Dimensiune imagine: </b>

en: <b>Label: </b>
ro: <b>Etichetă: </b>

en: <b>Description: </b>
ro: <b>Descriere: </b>

en: Show...
ro: Arată...

en: Show
ro: Arată

en: Show Label
ro: Arată eticheta

en: Show Description
ro: Arată descriere

en: Show Date
ro: Arată data

en: Show Time
ro: Arată ora

en: Show Filename
ro: Arată denumirea fișierului

en: Show Image Size
ro: Arată dimensiunea imaginii
