kphotoalbum - en to sv translation catalogue (1026 entries)

en: Tag is already used for another area
sv: Etiketten används redan för ett annat område

en: tomorrow
sv: imorgon

en: today
sv: idag

en: yesterday
sv: igår

en: Description
sv: Beskrivning

en: (You have differing descriptions on individual images, setting text here will override them all)
sv: (Du har olika beskrivningar för individuella bilder. Att ange en text här ersätter dem alla)

en: Label and Dates
sv: Namn och datum

en: Image Preview
sv: Bildförhandsgranskning

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A descriptive text of the image.</para><para>If <emphasis>Use Exif description</emphasis> is enabled under <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|General</interface>, a description embedded in the image Exif information is imported to this field if available.</para>
sv: <para>En beskrivande text om bilden.</para><para>Om <emphasis>Använd EXIF-beskrivning</emphasis> är aktiverad under <interface>Inställningar|Anpassa Kfotoalbum...|Allmänt</interface>, importeras en beskrivning inbäddad i bildens EXIF-information till fältet om tillgänglig.</para>

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Map
sv: Karta

[ctx: @info:whatsthis]
en: The map widget allows you to view the location of images if GPS coordinates are found in the Exif information.
sv: Kartkomponenten låter dig visa platsen för bilder om GPS-koordinater hittas i EXIF-informationen.

en: Revert This Item
sv: Återställ objektet

en: Clear Form
sv: Rensa formulär

en: Options...
sv: Alternativ...

en: &Done
sv: &Klar

en: Continue &Later
sv: Fortsätt &senare

[ctx: @action:button]
en: &Search
sv: &Sök

en: Label:
sv: Namn:

en: Label
sv: Namn

en: Date:
sv: Datum:

en: Time:
sv: Tid:

en: Use Fuzzy Date
sv: Använd inexakt datum

[ctx: @info]
en: <para>In KPhotoAlbum, images can either have an exact date and time, or a <emphasis>fuzzy</emphasis> date which happened any time during a specified time interval. Images produced by digital cameras do normally have an exact date.</para><para>If you don't know exactly when a photo was taken (e.g. if the photo comes from an analog camera), then you should set <interface>Use Fuzzy Date</interface>.</para>
sv: <para>I Kfotoalbum kan bilder antingen ha exakt datum och tid, eller ett <emphasis>inexakt</emphasis> datum som inträffar när som helst under ett angivet tidsintervall. Bilder skapade av digitalkameror har normalt ett exakt datum.</para><para>Om du inte vet exakt när ett foto togs (t.ex. om fotot kommer från en analog kamera) ska du ange <interface>Använd inexakt datum</interface>.</para>

en: Minimum megapixels:
sv: Minsta antal megabildpunkter:

en: Maximum megapixels:
sv: Största antal megabildpunkter:

en: Rating:
sv: Betyg:

en: Rating search mode:
sv: Betygsökläge:

en: ==
sv: =

en: >=
sv: ≥

en: <=
sv: ≤

en: !=
sv: ≠

en: File Name Pattern:
sv: Filnamnsmönster:

en: File Name Pattern
sv: Filnamnsmönster

en: Search only for RAW files
sv: Sök bara efter obehandlade filer

[ctx: @title:window image %1 of %2 images]
en: Annotations (%1/%2)
sv: Kommentarer (%1/%2)

[ctx: @title:window title of the 'find images' window]
en: Search
sv: Sök

en: Done
sv: Klar

[ctx: @title:window]
en: Annotations
sv: Kommentarer

en: Configure Window Layout...
sv: Anpassa fönsterlayout...

en: Save Current Window Setup
sv: Spara aktuell fönsterinställning

en: Reset layout
sv: Återställ layout

en: Sort Alphabetically (Tree)
sv: Sortera i bokstavsordning (träd)

en: Sort Alphabetically (Flat)
sv: Sortera i bokstavsordning (enkel)

en: Sort by Date
sv: Sortera enligt datum

en: Match Tags from the First Character
sv: Matcha etiketter från första tecknet

en: Match Tags from Word Boundaries
sv: Matcha etiketter från ordgränser

en: Match Tags Anywhere
sv: Matcha etiketter var som helst

en: Show Only Selected Ctrl+S
sv: Visa endast markerat Ctrl+S

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
sv: <p>Kunde inte spara fönsterutläggningen.</p>Filen %1 kunde inte öppnas på grund av följande fel: %2

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be written because of the following error: %2
sv: <p>Kunde inte spara fönsterutläggningen.</p>Filen %1 kunde inte skrivas på grund av följande fel: %2

en: <p>Some changes are made to annotations. Do you really want to discard all recent changes for each affected file?</p>
sv: <p>Vissa ändringar har gjorts av kommentarer. Vill du verkligen kassera alla senaste ändringar för alla filer som påverkas?</p>

[ctx: @title]
en: Discard changes?
sv: Kassera ändringar?

en: <p>You have just opened the advanced search dialog; to get the most out of it, it is suggested that you read the section in the manual on <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">advanced searching</a>.</p><p>This dialog is also used for typing in information about images; you can find extra tips on its usage by reading about <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">typing in</a>.</p>
sv: <p>Du har just öppnat den avancerade sökdialogrutan. För att få ut så mycket som möjligt av den, föreslås att du läser avsnittet i handboken om <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">avancerad sökning</a>.</p><p>Dialogrutan används också för att skriva in information om bilder. Du kan hitta ytterligare tips om dess användning genom att läsa om hur man <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">skriver in information</a>.</p>

en: <p>You have just opened one of the most important windows in KPhotoAlbum; it contains lots of functionality which has been optimized for fast usage.</p><p>It is strongly recommended that you take 5 minutes to read the <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">documentation for this dialog</a></p>
sv: <p>Du har just öppnat ett av de viktigaste fönstren i Kfotoalbum. Det innehåller mängder med funktioner som har optimerats för snabb användning.</p><p>Du rekommenderas starkt att använda fem minuter att läsa <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">dokumentationen om dialogrutan</a>.</p>

en: Sort Most Recently Used
sv: Sortera senast använda

en: Toggle Sorting
sv: Växla sortering

en: Toggle Showing Selected Items Only
sv: Växla visning av bara markerade objekt

en: Annotate Next
sv: Beskriv nästa

en: Annotate Previous
sv: Beskriv föregående

en: OK dialog
sv: Ok dialogruta

en: Copy tags from previous image
sv: Kopiera etiketter från föregående bild

en: Rotate counterclockwise
sv: Rotera moturs

en: Rotate clockwise
sv: Rotera medurs

en: Toggle fullscreen preview
sv: Växla fullskärmsläge för förhandsgranskning

en: <p><b>Can't associate tag "%2"</b></p><p>The category "%1" the tag "%2" belongs to is not positionable.</p><p>If you want to use this tag, change this in the settings dialog. If this tag shouldn't be in the recognition database anymore, it can be deleted in the settings.</p>
sv: <p><b>Kan inte associera etiketten "%2"</b></p><p>Kategorin "%1" som etiketten "%2" hör till är inte placeringsbar.</p><p>Om du vill använda etiketten, ändra det i inställningsdialogrutan. Om etiketten inte ska vara i igenkänningsdatabasen längre, kan den tas bort i inställningarna.</p>

en: <p><b>Can't associate tag "%2"</b></p><p>The category "%1" the tag "%2" belongs to does not exist.</p><p>If you want to use this tag, add this category and mark it as positionable. If this tag shouldn't be in the recognition database anymore, it can be deleted in the settings dialog.</p>
sv: <p><b>Kan inte associera etiketten "%2"</b></p><p>Kategorin "%1" som etiketten "%2" hör till finns inte.</p><p>Om du vill använda etiketten, lägg till kategorin och markera den som placeringsbar. Om etiketten inte ska vara i igenkänningsdatabasen längre, kan den tas bort i inställningsdialogrutan.</p>

en: Annotate previous image (Page Up)
sv: Beskriv föregående bild (Page Up)

en: Annotate next image (Page Down)
sv: Beskriv nästa bild (Page Down)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the same tags on this image than on the previous one. The image date, label, rating, and description are left unchanged.</para>
sv: <para>Ställ in samma etiketter på den här bilden som på den föregående. Bildens datum, namn, betyg och beskrivning lämnas oförändrade.</para>

en: Category for new areas:
sv: Kategori för nya områden:

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide or show areas on the image
sv: Dölj eller visa områden på bilden

[ctx: @info:tooltip]
en: If you enable <emphasis>positionable tags</emphasis> for at least one category in <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories</interface>, you can associate specific image areas with tags.
sv: Om du aktiverar <emphasis>placeringsbara etiketter</emphasis> för åtminstone en kategori under <interface>Inställningar|Anpassa Kfotoalbum...|Kategorier</interface>, kan du associera specifika bildområden med etiketter.

[ctx: @info:tooltip]
en: Areas on an image can only be shown in single-image annotation mode.
sv: Områden på en bild kan bara visas i kommentarläge för enstaka bilder.

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle full-screen preview
sv: Växla fullskärmsläge för förhandsgranskning

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate counterclockwise
sv: Rotera moturs

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate clockwise
sv: Rotera medurs

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy tags from previously tagged image
sv: Kopiera etiketter från föregående etiketterade bild

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete image
sv: Ta bort bild

[ctx: @label:textbox]
en: Enter a tag ...
sv: Ange ett namn...

en: or
sv: eller

en: and
sv: och

en: Sort by date
sv: Sortera enligt datum

en: Show only selected Ctrl+S
sv: Visa endast markerat Ctrl+S

en: The tag you entered is the tag that is set automatically for newly found, untagged images (cf. <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories|Untagged Images</interface>). It will not show up here as long as it is selected for this purpose.
sv: Etiketten du skrev in är den etikett som automatiskt anges för nyfunna, otaggade bilder (se  <interface>Inställningar|Anpassa Kfotoalbum...|Kategorier|Bilder utan etiketter</interface>). Den visas inte här så länge den är använd i detta syfte.

en: No Item Selected
sv: Inget objekt markerat

en: Delete
sv: Ta bort

en: Rename...
sv: Byt namn...

en: <b>Tag Groups</b>
sv: <b>Etikettgrupper</b>

en: Tag groups
sv: Etikettgrupper

en: Add this tag to a new tag group...
sv: Lägg till etiketten i en ny etikettgrupp...

en: Make this tag a tag group and add a tag...
sv: Gör etiketten till en etikettgrupp och lägg till en etikett...

en: Remove from tag group %1
sv: Ta bort från etikettgrupp %1

en: <b>Sorting</b>
sv: <b>Sortering</b>

en: Usage
sv: Användning

en: Alphabetical (Flat)
sv: Alfabetisk (enkel)

en: Alphabetical (Tree)
sv: Alfabetisk (träd)

en: <p>Do you really want to delete "%1"?<br/>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</p>
sv: <p>Vill du verkligen ta bort "%1"?<br/>Genom att ta bort objektet tas all information om det bort från alla bilder som innehåller objektet.</p>

en: Really Delete %1?
sv: Verkligen ta bort %1?

[ctx: @title]
en: Rename Item
sv: Byt namn på objekt

en: Enter new name:
sv: Skriv in nytt namn:

en: <p>Do you really want to rename "%1" to "%2"?<br/>Doing so will rename "%3" on any image containing it.</p>
sv: <p>Vill du verkligen byta namn på "%1" till "%2"?<br/>Genom att göra det byts namn på "%3" på alla bilder som innehåller det.</p>

[ctx: @title]
en: Rename %1?
sv: Byt namn %1?

[ctx: @action:button]
en: Rename
sv: Byt namn

en: New tag group
sv: Ny etikettgrupp

en: Name for the new tag group the tag will be added to:
sv: Namn på den nya etikettgruppen där etiketten läggs till:

en: Add a tag
sv: Lägg till en etikett

en: Name for the tag to be added to this tag group:
sv: Namn på etiketten att läggs till i etikettgruppen:

[ctx: area of an image; rectangle that is overlayed upon the image]
en: Remove area
sv: Ta bort område

en: <p>%1 has already been tagged in another area on this image.</p><p>If you continue, the previous tag will be removed...</p>
sv: <p>%1 har redan lagts till på ett annat område i bilden.</p><p>Om du fortsätter kommer den föregående etiketten att tas bort.</p>

en: Replace existing area?
sv: Ersätt befintligt område?

[ctx: As in: remove tag %1 in category %2 [from this marked area of the image]]
en: Remove tag %1 (%2)
sv: Ta bort etikett %1 (%2)

en: Associate with
sv: Associera med

[ctx: As in: associate [this marked area of the image] with one of the following choices/menu items]
en: Associate with
sv: Associera med

en: Extracting Thumbnail
sv: Extraherar miniatyrbild

en: Extract Video Thumbnail
sv: Extrahera videominiatyrbild

en: Read Video Length
sv: Läs videolängd

en: Search for videos without length information
sv: Sök efter videor utan längdinformation

en: Searching for videos without video thumbnails
sv: Söker efter videor utan videominiatyrbilder

en: Not Started
sv: Inte startat

[ctx: @title:column Background job id]
en: ID
sv: Id

[ctx: @title:column Background job title]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @title:column Additional information on background job]
en: Details
sv: Information

[ctx: @title:column Elapsed time]
en: Elapsed
sv: Förfluten

[ctx: @title:window]
en: Background Job Viewer
sv: Visning av bakgrundsjobb

en: Pause
sv: Paus

en: Continue
sv: Fortsätt

en: <p>Active jobs: %1<br/>Pending jobs: %2<hr/><br/>Color codes:<ul><li><b>blinking green</b>: Active background jobs</li><li><b>gray</b>: No active jobs</li><li><b>solid yellow</b>: Job queue is paused</li><li><b>blinking yellow</b>: Job queue is paused for background jobs, but is executing a foreground job (like extracting a thumbnail for a video file, which is currently shown in the thumbnail viewer)</li></ul></p>
sv: <p>Aktiva jobb: %1<br/>Väntande jobb: %2<hr/><br/>Färgkoder:<ul><li><b>blinkande grön</b>: Aktiva bakgrundsjobb</li><li><b>grå</b>: Inga aktiva jobb</li><li><b>helgul</b>: Paus i jobbkön</li><li><b>blinkande gul</b>: Paus i jobbkön för bakgrundsjobb, men ett jobb körs i förgrunden (som att extrahera en miniatyrbild för en videofil som för närvarande visas i miniatyrbildsvyn)</li></ul></p>

[ctx: As in No persons, no locations etc.]
en: None
sv: Inga

[ctx: As in no other persons, or no other locations.]
en: No other
sv: Inga andra

[ctx: @item:intable number of images with a specific tag.]
en: 1 image | %1 images
sv[0]: 1 bild
sv[1]: %1 bilder

[ctx: @item:intable number of videos with a specific tag.]
en: 1 video | %1 videos
sv[0]: 1 video
sv[1]: %1 videor

en: Images
sv: Bilder

en: Videos
sv: Videor

en: Start Date
sv: Startdatum

en: End Date
sv: Slutdatum

[ctx: As in 'all pictures'.]
en: All
sv: Alla

en: Geo Position
sv: Geografisk position

en: Exif Info
sv: EXIF-information

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
sv: Sök

en: Untagged Images
sv: Bilder utan etiketter

en: Show Thumbnails
sv: Visa miniatyrbilder

en: Search did not match any images or videos.
sv: Sökningen matchade inte några bilder eller videor.

en: Empty Search Result
sv: Tomt sökresultat

en: Exif Search
sv: EXIF-sökning

[ctx: Breadcrumb denoting that we 'browsed' to a search result.]
en: search
sv: sök

en: <p>You have not yet configured which tag to use for indicating untagged images.</p><p>Please follow these steps to do so:<ul><li>In the menu bar choose <b>Settings</b></li><li>From there choose <b>Configure KPhotoAlbum</b></li><li>Now choose the <b>Categories</b> icon</li><li>Now configure section <b>Untagged Images</b></li></ul></p>
sv: <p>Du har ännu inte ställt in vilken etikett som ska användas för att ange bilder utan etiketter.</p><p>Utför följande steg för att göra det:<ul><li>Välj <b>Inställningar</b> i menyraden</li><li>Välj där <b>Anpassa Kfotoalbum</b></li><li>Välj nu ikonen <b>Kategorier</b></li><li>Anpassa delen <b>Bilder utan etiketter</b></li></ul></p>

en: Feature has not been configured
sv: Funktioner har inte ställts in

en: "%1" and "%2"
sv: "%1" och "%2"

en:  and "%1"
sv:  och "%1"

en: <p>You have just dragged an item onto another. This will make the target item a tag group and define the dragged item as a member of this group. Tag groups may be used to denote facts such as 'Las Vegas is in the USA'. In that example you would drag Las Vegas onto USA. When you have set up tag groups, you can, for instance, see all images from the USA by simply selecting that item in the Browser.</p><p>Was it really your intention to make "%3" a tag group and add "%2" as a member?</p> | <p>You have just dragged some items onto one other item. This will make the target item a tag group and define the dragged items as members of this group. Tag groups may be used to denote facts such as 'Las Vegas and New York are in the USA'. In that example you would drag Las Vegas and New York onto USA. When you have set up tag groups, you can, for instance, see all images from the USA by simply selecting that item in the Browser.</p><p>Was it really your intention to make "%3" a tag group and add %2 as members?</p>
sv[0]: <p>Du har just dragit ett objekt ovanpå ett annat. Det gör målobjektet till en etikettgrupp och definierar det dragna objektet som en medlem i gruppen. Etikettgrupper kan användas för att ange fakta som att 'Las Vegas finns i U.S.A.'. I exemplet skulle du dra Las Vegas till U.S.A. När du har skapat etikettgrupper kan du t.ex. se alla bilder från U.S.A. genom att helt enkelt välja dem i bläddraren.</p><p>Hade du verkligen för avsikt att göra "%3" till en etikettgrupp och lägga till "%2" som en medlem?</p>
sv[1]: <p>Du har just dragit några objekt ovanpå ett annat. Det gör målobjektet till en etikettgrupp och definierar det dragna objekten som medlemmar i gruppen. Etikettgrupper kan användas för att ange fakta som att 'Las Vegas och New York finns i U.S.A.'. I exemplet skulle du dra Las Vegas och New York till U.S.A. När du har skapat etikettgrupper kan du t.ex. se alla bilder från U.S.A. genom att helt enkelt välja dem i bläddraren.</p><p>Hade du verkligen för avsikt att göra "%3" till en etikettgrupp och lägga till %2 som medlemmar?</p>

en: Move Items
sv: Flytta objekt

[ctx: Accessible name for the date bar widget]
en: Datebar
sv: Datumrad

en: Scroll right
sv: Rulla åt höger

en: Scroll left
sv: Rulla åt vänster

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

[ctx: The button clears the selection of a date range in the date bar.]
en: Clear date selection
sv: Rensa datumval

[ctx: @info]
en: <title>The date bar</title><para><list><item>Scroll using the arrow buttons, the scrollwheel, or the middle mouse button.</item><item>Zoom using the +/- buttons or Ctrl + scrollwheel.</item><item>Restrict the view to a date range selection: Click/drag below the timeline.</item><item>Jump to a date by clicking on the histogram bar.</item></list></para>
sv: <title>Datumraden</title><para><list><item>Rulla med piltangenterna, mushjulet eller musens mittenknapp.</item><item>Zooma med knapparna +/- eller Ctrl + mushjul.</item><item>Begränsa visningen till valt datumintervall: Klicka och dra nedanför tidslinjen.</item><item>Gå till ett datum genom att klicka på histogramraden.</item></list></para>

en: Show Ranges
sv: Visa intervall

en: Show Resolution Indicator
sv: Visa upplösningsindikering

[ctx: @info:status images that fall in the given date range]
en: 1 exact | %1 exact
sv[0]: 1 exakt
sv[1]: %1 exakta

[ctx: @info:status additional images captured in a date range that overlaps with the given date range,]
en:  + 1 range |  + %1 ranges
sv[0]:  + 1 intervall
sv[1]:  + %1 intervall

[ctx: @info:status total image count]
en:  = 1 total |  = %1 total
sv[0]:  = 1 totalt
sv[1]:  = %1 totalt

[ctx: @info:status image count]
en: %1 image/video | %1 images/videos
sv[0]: %1 bild eller video
sv[1]: %1 bilder eller videor

en: 1 Year
sv: 1 år

en: 1 Month
sv: 1 månad

en: 1 Week
sv: 1 vecka

en: 1 Day
sv: 1 dag

en: 2 Hours
sv: 2 timmar

en: 10 Minutes
sv: 10 minuter

en: 1 Minute
sv: 1 minut

en: 10 Seconds
sv: 10 sekunder

en: Unable to create folder '%1'.
sv: Kan inte skapa katalog '%1'.

en: Unable to Create Folder
sv: Kan inte skapa katalog

en: Error when saving image '%1'.
sv: Fel när bild '%1' skulle sparas.

en: Error Saving Image
sv: Fel när bild skulle sparas

[ctx: Abbreviated month name]
en: may
sv: maj

[ctx: Abbreviated month name]
en: oct
sv: okt

en: Autosave file '%1' exists (size %3 KB) and is newer than '%2'. Should the autosave file be used?
sv: Den automatiskt sparade filen '%1' finns (storlek %3 Kibyte), och är nyare än '%2'. Ska den automatiskt sparade filen användas?

en: Found Autosave File
sv: Hittade automatiskt sparad fil

en: Loading information from images
sv: Laddar information från bilder

en: Media Type
sv: Mediatyp

en: Image
sv: Bild

en: KPhotoAlbum - manual repair needed (%1)
sv: Kfotoalbum - manuell reparation krävs (%1)

en: <p><b>Loading information from new files</b></p><p>Depending on the number of images, this may take some time.<br/>However, there is only a delay when new images are found.</p>
sv: <p><b>Laddar information från bilder</b></p><p>Beroende på antalet bilder, kan detta ta en viss tid.<br/>Det här är dock bara en fördröjning när nya bilder hittas.</p>

en: <p><b>Calculating checksum for %1 file</b></p> | <p><b>Calculating checksums for %1 files</b></p>
sv[0]: <p><b>Beräknar checksumma för %1 fil</b></p>
sv[1]: <p><b>Beräknar checksummor för %1 filer</b></p>

en: <p>By storing a checksum for each image KPhotoAlbum is capable of finding images even when you have moved them on the disk.</p>
sv: <p>Genom att lagra en checksumma för varje bild kan Kfotoalbum hitta bilder även om du har flyttat dem på disken.</p>

en: Following files could not be read:
sv: Följande filer kunde inte läsas:

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
sv: Inga %1

en: not
sv: inte

[ctx: As in no other persons, or no other locations. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No other %1
sv: Inga andra %1

en: <p>The database file (index.xml) is from a newer version of KPhotoAlbum!</p><p>Chances are you will be able to read this file, but when writing it back, information saved in the newer version will be lost</p>
sv: <p>Databasfilen (index.xml) är från en senare version av Kfotoalbum.</p><p>Troligtvis kommer du att kunna läsa filen, men när den skrivs tillbaka kommer information som sparades i den senare versionen att gå förlorad.</p>

en: index.xml version mismatch
sv: Version av index.xml stämmer inte

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
sv: Katalog

en: Tokens
sv: Värden

en: <p>Line %1, column %2: duplicate category '%3'</p><p>Choose continue to ignore the duplicate category and try an automatic repair, or choose cancel to quit.</p>
sv: <p>Rad %1, kolumn %2: duplicerad kategori '%3'</p><p>Välj fortsätt för att ignorera den duplicerade kategorin och försöka göra en automatisk reparation, eller välj avbryt för att avsluta.</p>

en: Error in database file
sv: Fel i databasfil

[ctx: Leave "Folder" and "Media Type" untranslated below, those will show up with these exact names. Thanks :-)]
en: <p><b>This version of KPhotoAlbum does not translate "standard" categories any more.</b></p><p>This may mean that – if you use a locale other than English – some of your categories are now displayed in English.</p><p>You can manually rename your categories any time and then save your database.</p><p>In some cases, you may get two additional empty categories, "Folder" and "Media Type". You can delete those.</p>
sv: <p><b>Den här versionen av Kfotoalbum översätter inte "standardkategorier" längre.</b></p><p>De kan betyda att vissa av dina kategorier nu visas på engelska, om du använder andra landsinställningar än engelska.<p></p>Du kan byta namn på dina kategorier när som helst för hand och därefter spara databasen.</p><p>I vissa fall kan du få ytterligare två tomma kategorier, "Katalog" och "Mediatyp". Du kan ta bort dem.</p>

en: Changed standard category names
sv: Ändrade standardkategorinamn

en: <p>Line %1, column %2: duplicate entry for file '%3' with different MD5 sum.</p><p>Manual repair required!</p>
sv: <p>Rad %1, kolumn %2: Duplicerad post för filen '%3' med olika MD5-summa.</p><p>Manuell reparation krävs.</p>

en: <p>Your images/videos are not sorted, which means that navigating using the date bar will only work suboptimally.</p><p>In the <b>Maintenance</b> menu, you can find <b>Display Images with Incomplete Dates</b> which you can use to find the images that are missing date information.</p><p>You can then select the images that you have reason to believe have a correct date in either their Exif data or on the file, and execute <b>Maintenance->Read Exif Info</b> to reread the information.</p><p>Finally, once all images have their dates set, you can execute <b>Maintenance->Sort All by Date & Time</b> to sort them in the database. </p>
sv: <p>Dina bilder och videor är inte sorterade, vilket betyder att navigering med användning av datumraden bara fungerar delvis.</p><p>Du hittar <b>Visa bilder med ofullständiga datum</b> i menyn <b>Underhåll</b>, som du kan använda för att hitta bilder som saknar datuminformation.</p><p>Därefter kan du markera bilder som du har orsak att anta antingen har ett riktigt datum i EXIF-data eller i filen, och utföra <b>Underhåll -> Läs EXIF-information</b> för att läsa om informationen.</p><p>Till sist, när alla bilder har datum angivna, kan du utföra <b>Underhåll -> Sortera alla enligt datum och tid</b> för att sortera dem i databasen.</p>

en: Images/Videos Are Not Sorted
sv: Bilder och videor är inte sorterade

en: <p>Not all the images in the database have information about image sizes; this is needed to get the best result in the thumbnail view. To fix this, simply go to the <b>Maintenance</b> menu, and first choose <b>Remove All Thumbnails</b>, and after that choose <tt>Build Thumbnails</tt>.</p><p>Not doing so will result in extra space around images in the thumbnail view - that is all - so there is no urgency in doing it.</p>
sv: <p>Alla bilder i databasen har inte information om bildstorlek. Det behövs för att få bästa resultat i miniatyrbildsvyn. För att rätta till det, gå helt enkelt till menyn <b>Underhåll</b> och välj först <b>Ta bort alla miniatyrbilder</b>, och välj därefter <tt>Skapa miniatyrbilder</tt>.</p><p>Görs det inte uppstår extra tomt utrymme omkring bilder i miniatyrbildsvyn. Det är allt som sker, så det är inte bråttom att rätta till det.</p>

en: Not All Images Have Size Information
sv: Alla bilder har inte storleksinformation

[ctx: repair merged tags]
en: <p>Inconsistencies were found and repaired in your database. Some categories now contain tags that were merged during the repair.</p><p>The following tags require manual inspection:<ul>
sv: <p>Motsägelser hittades och reparerades i databasen. Vissa kategorier innehåller nu etiketter som sammanfogades under reparationen.</p><p>Följande etiketter kräver manuell inspektion:<ul>

[ctx: repair merged tags]
en: </ul></p><p>All affected images have also been marked with a tag <em>KPhotoAlbum - manual repair needed</em>.</p>
sv: </ul></p><p>Alla bilder som påverkas har också markerats med etiketten <em>Kfotoalbum - manuell reparation krävs</em>.</p>

en: Database repair required
sv: Reparation av databas krävs

en: <p>KPhotoAlbum was unable to load a default setup, which indicates an installation error</p><p>If you have installed KPhotoAlbum yourself, then you must remember to set the environment variable <b>KDEDIRS</b>, to point to the topmost installation folder.</p><p>If you for example ran cmake with <b>-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/local/kde</b>, then you must use the following environment variable setup (this example is for Bash and compatible shells):</p><p><b>export KDEDIRS=/usr/local/kde</b></p><p>In case you already have KDEDIRS set, simply append the string as if you where setting the <b>PATH</b> environment variable</p>
sv: <p>Kfotoalbum kunde inte ladda en förvald inställning, vilket indikerar ett installationsfel.</p><p>Om du har installerat Kfotoalbum själv, måste du komma ihåg att sätta miljövariabeln <b>KDEDIRS</b> att peka på den översta installationskatalogen.</p><p>Om du till exempel körde cmake med <b>-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/local/kde</b>, måste du använda följande inställning av miljövariabeln (exemplet gäller Bash och liknande skal):</p><p><b>export KDEDIRS=/usr/local/kde</b></p><p>I fallet då du redan har KDEDIRS satt, lägg helt enkelt till strängen som om du satte miljövariabeln <b>PATH</b>.</p>

en: No default setup file found
sv: Någon förvald inställningsfil hittades inte

en: People
sv: Personer

en: Places
sv: Platser

note: i18n("Events"))
en: Events
sv: Händelser

note: i18n("untagged"))
en: untagged
sv: utan etiketter

en: Error Running Demo
sv: Fel när demonstration skulle köras

en: Unable to open '%1' for reading
sv: Kunde inte öppna '%1' för läsning

en: line %1 column %2 in file %3: %4
sv: rad %1, kolumn %2 i filen %3: %4

en: Failed to recover the backup: %1
sv: Misslyckades återställa säkerhetskopia: %1

en: Error in file %1: No elements found
sv: Fel i filen %1: Inga element funna

en: Error in file %1: expected 'KPhotoAlbum' as top element but found '%2'
sv: Fel i filen %1: förväntade 'KPhotoAlbum' som översta element, men fann '%2'

en: <p>Could not save the image database to XML.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
sv: <p>Kunde inte spara bilddatabasen som XML.</p>Filen %1 kunde inte öppnas på grund av följande fel: %2

en: Error while saving...
sv: Fel när bild skulle sparas...

en: <p>Failed to remove old version of image database.</p><p>Please try again or replace the file %1 with file %2 manually!</p>
sv: <p>Misslyckades ta bort gamla versioner av bilddatabasen.</p><p>Försök igen eller ersätt filen %1 med filen %2 manuellt.</p>

en: <p>Failed to move temporary XML file to permanent location.</p><p>Please try again or rename file %1 to %2 manually!</p>
sv: <p>Misslyckades flytta den tillfälliga XML-filen till dess permanenta plats.</p><p>Försök igen eller byt namn på filen %1 till %2 manuellt.</p>

en: Error creating zip file %1
sv: Fel när zip-filen %1 skulle skapas

en: Error Making Numbered Backup
sv: Fel när numrerad säkerhetskopiering skulle skapas

en: Error writing file %1 to zip file %2
sv: Fel när filen %1 skulle skrivas till zip-filen %2

en: Error reading next element
sv: Fel när nästa element skulle läsas

en: Expected to read a start or stop element, but read %1
sv: Förväntade läsa ett start- eller stopp-element, men läste %1

en: Expected to read %1, but read %2
sv: Förväntade läsa %1, men läste %2

en: Expected to read an end element but read %1
sv: Förväntade läsa ett slut-element, men läste %1

en: Expected to read start element '%1'
sv: Förväntade läsa start-element '%1'

en: <p>An error was encountered on line %1, column %2:<nl/><message>%3</message></p>
sv: <p>Ett fel påträffades på rad %1, kolumn %2:<nl/><message>%3</message></p>

en: <p>Additional error information:<nl/><message>%1</message></p>
sv: <p>Ytterligare felinformation:<nl/><message>%1</message></p>

en: <p>Database path: <filename>%1</filename></p>
sv: <p>Sökväg till databas: <filename>%1</filename></p>

en: Error while reading database file
sv: Fel vid läsning av databasfil

[ctx: @title:window]
en: Exif Information and file metadata
sv: Exif-information och filmetadata

[ctx: @label:textbox The search box allows the user to filter by exif label names]
en: Filter labels ...
sv: Filtrera namn...

en: IPTC character set:
sv: IPTC-teckenuppsättning:

en: Exif info
sv: Exif-information

en: File metadata
sv: Filmetadata

en: Absolute path:
sv: Absolut sökväg:

en: MIME type:
sv: Mime-typ:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Created:
sv: Skapad:

en: Changed:
sv: Ändrad:

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Group:
sv: Grupp:

en: Permissions:
sv: Rättigheter:

en: Open folder with a file manager
sv: Öppna katalog med en filhanterare

[ctx: File permission shortcut for "reading allowed"]
en: r
sv: l

[ctx: File permission shortcut for "writing allowed"]
en: w
sv: s

[ctx: @title:window]
en: Read Exif Info from Files
sv: Läs EXIF-information från filer

en: Update Exif search database
sv: Uppdatera EXIF-sökdatabas

en: Update image date
sv: Uppdatera bilddatum

en: Use modification date if Exif not found
sv: Använd ändringsdatum om EXIF inte hittas

en: Update image orientation from Exif information
sv: Uppdatera bildorientering från EXIF-information

en: Update image description from Exif information
sv: Uppdatera bildbeskrivning från EXIF-information

en: Affected Files
sv: Påverkade filer

en: <p>Be aware that setting the data from Exif may <b>overwrite</b> data you have previously entered manually using the image configuration dialog.</p>
sv: <p>Var medveten om att inställning av data från EXIF kan <b>skriva över</b> data du tidigare har skrivit in för hand med dialogrutan för bildinställning.</p>

en: Override image dates
sv: Överskrid bilddatum

[ctx: @title:window]
en: Exif Search
sv: EXIF-sökning

en: Settings
sv: Inställningar

en: Aperture (F Number)
sv: Bländartal

en: Focal Length
sv: Fokallängd

[ctx: As in 'A range from x to y']
en: to
sv: till

en: Camera
sv: Kamera

en: Lens
sv: Lins

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Iso setting
sv: ISO-inställning

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
sv: sek

en: 1 second
sv: 1 sekund

en: Exposure time
sv: Exponeringstid

en: Exposure Program
sv: Exponeringsprogram

en: Orientation
sv: Orientering

en: Metering Mode
sv: Mätarläge

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Sharpness
sv: Skärpa

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: No cameras found in the database
sv: Några kameror hittades inte i databasen

en: No lenses found in the database
sv: Inga linser hittades i databasen

en: Not all images in the database have lens information. <note>Recreate the Exif search database to ensure lens data for all images.</note>
sv: Alla bilder i databasen har inte linsinformation.<note>Återskapa EXIF-sökdatabasen för att säkerställa att alla bilder har linsdata.</note>

en: <p>No file name given!</p>
sv: <p>Inget filnamn angivet.</p>

en: Generating images for HTML page
sv: Skapar bilder för HTML sida

en: Error copying %1 to %2
sv: Fel vid kopiering av %1 till %2

en: <a href="%1">prev</a>
sv: <a href="%1">föregående</a>

en: prev
sv: föregående

en: <a href="%1">next</a>
sv: <a href="%1">nästa</a>

en: next
sv: nästa

en: Could not create file '%1'.
sv: Kunde inte skapa fil '%1'.

en: Could Not Create File
sv: Kunde inte skapa fil

en: <p>Unable to copy %1 to %2</p>
sv: <p>Kan inte kopiera %1 till %2</p>

en: Unable to write image '%1'.
sv: Kan inte skriva bild '%1'

en: Date
sv: Datum

[ctx: @title:window]
en: HTML Export
sv: HTML-export

en: Content
sv: Innehåll

en: Page title:
sv: Sidans rubrik:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Create .kim export file
sv: Skapa .kim-exportfil

[ctx: Inline as a verb, i.e. 'please show movies right on the page, not as links']
en: Inline Movies in pages
sv: Infoga filmer på plats i sidor

[ctx: Tag as in HTML-tag, not as in image tag]
en: Use HTML5 video tag
sv: Använd HTML5-videoetikett

en: <p>This selection will generate video files suitable for displaying on web. avconv and ffmpeg2theora are required for video file generation.</p>
sv: <p>Det här valet skapar videofiler lämpliga för att visa på webben. Programmen avconv och ffmpeg2theora krävs för generering av videofiler.</p>

en: Generate HTML5 video files (mp4 and ogg)
sv: Skapa HTML5-videofiler (mp4 och ogg)

en: What to Include
sv: Vad som ska inkluderas

en: Thumbnail size:
sv: Miniatyrbildstorlek:

en: Number of columns:
sv: Antal kolumner:

en: Theme:
sv: Tema:

en: Theme Description
sv: Temabeskrivning

en: Image Sizes
sv: Bildstorlekar

en: Full size
sv: Full storlek

en: Destination
sv: Mål

en: Base folder:
sv: Baskatalog:

en: Gallery folder:
sv: Gallerikatalog:

en: Output folder:
sv: Utmatningskatalog:

en: URL for final destination of .kim file:
sv: Webbadress för slutligt mål för .kim-fil:

en: <p>If you move the gallery to a remote location, set this to the destination URL.</p><p>This only affects the generated <filename>.kim</filename> file.</p>
sv: <p>Om du flyttar galleriet till en plats på en annan dator, ställ in det här till målets webbadress.</p><p>Det påverkar bara den genererade <filename>.kim</filename>-filen.</p>

en: Open gallery in browser:
sv: Visa galleri i webbläsare:

en: You must select at least one resolution.
sv: Du måste välja minst en upplösning.

en: Select base folder...
sv: Välj baskatalog...

en: <p>You did not specify a base folder. This is the topmost folder for your images. Each generated collection will be contained in this folder in separate subfolders.</p>
sv: <p>Du angav inte en baskatalog. Det är den översta katalogen för dina bilder. Under den här katalogen finns varje samling som skapats i skilda underkataloger.</p>

en: No Base Folder Specified
sv: Ingen baskatalog angiven

en: <p>You did not specify an output folder. This is a folder containing the actual images. The folder will be a subfolder of the base folder specified above.</p>
sv: <p>Du angav inte en katalog som utmatningskatalog. Det är katalogen som innehåller själva bilderna. Katalogen är en underkatalog till baskatalogen som anges ovan.</p>

en: No Output Folder Specified
sv: Ingen utmatningskatalog angiven

en: <p>Error while reading information about %1. This is most likely because the folder does not exist.</p><p>The error message was: %2</p>
sv: <p>Fel vid läsning av information om %1. Det beror troligen på att katalogen inte finns.</p><p>Felmeddelandet är: %2</p>

en: <p>%1 does not exist, is not a folder or cannot be written to.</p>
sv: <p>%1 finns inte, är inte en katalog eller kan inte skrivas till.</p>

en: <p>Output folder %1 already exists. Usually, this means you should specify a new folder.</p><p>Should %2 be deleted first?</p>
sv: <p>Utmatningskatalogen %1 finns redan. Oftast betyder det att du bör ange en ny katalog.</p><p>Ska %2 först tas bort?</p>

[ctx: @title]
en: Folder Exists
sv: Katalogen finns

en: Could not find any themes - this is very likely an installation error
sv: Kunde inte hitta några teman. Det här är troligen ett installationsfel

en: More than one theme is set as default, using theme %1
sv: Mer än ett tema är inställt som standardtema, använder temat %1

[ctx: This is to show the author of the theme. E.g. copyright character (&#169;) by itself will work fine on this context if no proper word is available in your language.]
en: by
sv: av

en: <p>Gallery folder cannot be empty.</p>
sv: <p>Gallerikatalog kan inte vara tom.</p>

en: <p>The output folder already exists.</p>
sv: <p>Utdatakatalogen finns redan.</p>

en: Failed to start
sv: Misslyckades starta

en: Crashed
sv: Kraschade

en: Timedout
sv: Tidsgräns överskriden

en: Read error
sv: Läsfel

en: Write error
sv: Skrivfel

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: <p>Error when extracting video thumbnails.<br/>Error was: %1</p>
sv: <p>Fel vid extrahering av videominiatyrbilder.<br/>Felet är: %1</p>

en: Unable to extract video thumbnails from some files. Either the file is damaged in some way, or the video is ultra short. For your convenience, the token '%1' has been set on those videos.
    
    (You might need to wait till the video extraction led in your status bar has stopped blinking, to see all affected videos.)
sv: Kan inte extrahera videominiatyrbilder från vissa filer. Antingen är filen skadad på något sätt, eller är videon extremt kort. Av bekvämlighetsskäl har symbolen '%1' tilldelats dessa videor.
    
    (Du kan behöva vänta till ljusdioden för videoextrahering i statusraden har slutat blinka för att se alla påverkade videor.)

en: Building all thumbnails may take a long time.
sv: Att skapa alla miniatyrbilder kan ta lång tid.

en: Do you want to rebuild all of your thumbnails?
sv: Vill du skapa om alla miniatyrbilder?

en: Building thumbnails
sv: Skapar miniatyrbilder

en: Save an export file
sv: Spara en exportfil

en: KPhotoAlbum import files
sv: Kfotoalbum importfiler

[ctx: @title:window]
en: Export Configuration / Copy Images
sv: Exportinställning och kopiera bilder

en: How to Handle Images
sv: Hur bilder hanteras

en: Include in .kim file
sv: Inkludera i .kim-filen

en: Do not copy files, only generate .kim file
sv: Kopiera inte filer, skapa bara en .kim-fil

en: Automatically copy next to .kim file
sv: Kopiera automatiskt bredvid .kim-filen

en: Hard link next to .kim file
sv: Skapa hård länk bredvid .kim-filen

en: Symbolic link next to .kim file
sv: Symbolisk länk bredvid .kim-fil

en: Compress export file
sv: Komprimera exportfil

en: Generate thumbnails
sv: Skapa miniatyrbilder

en: Limit maximum image dimensions to:
sv: Begränsa maximala dimensioner till:

en: <p>If your images are stored in a non-compressed file format then you may check this; otherwise, this just wastes time during import and export operations.</p><p>In other words, do not check this if your images are stored in jpg, png or gif; but do check this if your images are stored in tiff.</p>
sv: <p>Om dina bilder lagras med ett icke-komprimerat format kan du markera det här, annars slösar det bara tid under import och export.</p><p>Med andra ord, markera inte det här om dina bilder lagras som jpg, png eller gif, men markera det om bilderna lagras som tiff.</p>

en: <p>Generate thumbnail images</p>
sv: <p>Skapa miniatyrbilder</p>

en: <p>With this option you may limit the maximum dimensions (width and height) of your images. Doing so will make the resulting export file smaller, but will of course also make the quality worse if someone wants to see the exported images with larger dimensions.</p>
sv: <p>Du kan begränsa bildernas maximala dimensioner (bredd och höjd) med det här alternativet. Att göra det ger en mindre exportfil, men leder naturligtvis till att kvaliteten försämras om någon vill se de exporterade bilderna med större dimensioner.</p>

en: <p>When exporting images, bear in mind that there are two things the person importing these images again will need:<br/>1) meta information (image content, date etc.)<br/>2) the images themselves.</p><p>The images themselves can either be placed next to the .kim file, or copied into the .kim file. Copying the images into the .kim file works well for a recipient who wants all, or most of those images, for example when emailing a whole group of images. However, when you place the images on the Web, a lot of people will see them but most likely only download a few of them. It works better in this kind of case, to separate the images and the .kim file, by place them next to each other, so the user can access the images s/he wants.</p>
sv: <p>Vid export av bilder behöver den som importerar bilderna två saker:<br/>1) metainformation (vem som är på bilderna, etc.)<br/>2) själva bilderna.</p><p>Själva bilderna kan antingen placeras bredvid .kim-filen, eller kopieras in i .kim-filen. Att kopiera filerna i .kim-filen kan vara rätt lösning om du vill e-posta bilderna till någon som troligen vill ha alla bilder. Å andra sidan, om du lägger bilderna på webben, och många kommer att se dem men troligen bara ladda ner några få av dem, är det bättre att placera bilderna bredvid .kim-filen för att undvika att alla måste ladda ner alla bilder (vilket är fallet om de finns i en enda stor fil).</p>

en: Error creating zip file
sv: Fel när zip-fil skulle skapas

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Creating index file
sv: Skapar indexfil

en: Creating thumbnails
sv: Skapar miniatyrbilder

en: Copying image files
sv: Kopierar bildfiler

en: Error writing file %1
sv: Fel när filen %1 skulle skrivas

en: <p>Other KPhotoAlbum users may now load the import file into their database, by choosing <b>import</b> in the file menu.</p><p>If they find it on a web site, and the web server is correctly configured, all they need to do is simply to click it from within konqueror. To enable this, your web server needs to be configured for KPhotoAlbum. You do so by adding the following line to <b>/etc/httpd/mime.types</b> or similar:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>This will make your web server tell konqueror that it is a KPhotoAlbum file when clicking on the link, otherwise the web server will just tell konqueror that it is a plain text file.</p>
sv: <p>Andra användare av Kfotoalbum kan nu ladda importfilen i sina databaser, genom att välja <b>Importera</b> i menyn Arkiv.</p><p>Om de hittar den på en hemsida, och webbservern är riktigt inställd, är allt de behöver göra att klicka på den inne i Konqueror. För att aktivera det måste webbservern vara inställd att hantera Kfotoalbum. Du kan göra det genom att lägga till följande rad i <b>/etc/httpd/mime.types</b> eller motsvarande:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>Det får webbservern att tala om för Konqueror att detta är en Kfotoalbum-fil när länken klickas, annars talar webbservern bara om för Konqueror att det är en vanlig textfil.</p>

en: How to Use the Export File
sv: Hur exportera fil används

en: KPhotoAlbum Export Files
sv: Kfotoalbum exportfiler

en: Unable to create temporary file
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil

en: <p>XML file did not specify the source of the images, this is a strong indication that the file is corrupted</p>
sv: <p>XML-filen angav inte bildernas källa. Det är en stark indikation på att filen är fördärvad</p>

en: <h1><font size="+2">Welcome to KPhotoAlbum Import</font></h1>This wizard will take you through the steps of an import operation. The steps are: <ol><li>First you must select which images you want to import from the export file. You do so by selecting the checkbox next to the image.</li><li>Next you must tell KPhotoAlbum in which folder to put the images. This folder must of course be contained by the base folder KPhotoAlbum uses for images. KPhotoAlbum will take care to avoid name clashes</li><li>The next step is to specify which categories you want to import (People, Places, ... ) and also tell KPhotoAlbum how to match the categories from the file to your categories. Imagine you load from a file, where a category is called <b>Blomst</b> (which is the Danish word for flower), then you would likely want to match this with your category, which might be called <b>Blume</b> (which is the German word for flower) - of course given you are German.</li><li>The final steps, is matching the individual tokens from the categories. I may call myself <b>Jesper</b> in my image database, while you want to call me by my full name, namely <b>Jesper K. Pedersen</b>. In this step non matches will be highlighted in red, so you can see which tokens was not found in your database, or which tokens was only a partial match.</li></ol>
sv: <h1><font size="+2">Välkommen till Kfotoalbums import</font></h1>Guiden leder dig genom stegen i en importåtgärd. Stegen är: <ol><li>Först måste du välja vilka bilder du vill importera från exportfilen. Du gör det genom att markera kryssrutan intill bilden.</li><li>Därefter måste du tala om för Kfotoalbum i vilken katalog bilderna ska placeras. Katalogen måste förstås finnas inne i baskatalogen som Kfotoalbum använder för bilder. Kfotoalbum tar hand om att undvika namnkonflikter.</li><li>Nästa steg är att ange vilka kategorier du vill importera (personer, platser, ... ) och dessutom tala om för Kfotoalbum hur kategorierna från filen passar ihop med dina kategorier. Antag att du laddar från en fil där en kategori heter <b>Blomst</b> (som är det danska ordet för blomma), då skulle du troligen vilja passa ihop den med din kategori, som kan heta <b>Blomma</b> (det svenska ordet): under förutsättning att du är svensk.</li><li>Det sista steget är att passa ihop enskilda värden i kategorierna. Jag kallar kanske mig själv för <b>Jesper</b> i min bilddatabas, medan du kanske vill benämna mig med mitt fullständiga namn, nämligen <b>Jesper K. Pedersen</b>. I detta steg markeras det som inte passar ihop med rött, så att du kan se vilka värden som inte hittades i din databas, eller vilka värden som bara delvis passar ihop.</li></ol>

[ctx: @title:tab introduction page]
en: Introduction
sv: Inledning

en: Select All
sv: Markera alla

en: Deselect All
sv: Avmarkera alla

en: Select Which Images to Import
sv: Välj vilka bilder som ska importeras

en: Destination of images:
sv: Plats för bilder:

en: Destination of Images
sv: Plats för bilder

en: The folder must be a subfolder of %1
sv: Katalogen måste vara en underkatalog till %1

en: This folder is reserved for category images.
sv: Katalogen är reserverad för kategoribilder.

en: Match Categories
sv: Matcha kategorier

en: Folder %1 does not exist. Should it be created?
sv: Katalogen %1 finns inte. Ska den skapas?

[ctx: @title]
en: Create folder?
sv: Skapa katalog?

[ctx: @action:button]
en: Create
sv: Skapa

en: Error creating folder %1
sv: Fel när katalogen %1 skulle skapas

en: How to resolve clashes
sv: Hur konflikter ska lösas upp

[ctx: @title:window]
en: Copying Images
sv: Kopierar bilder

en: Error when writing image %1
sv: Fel när bilden %1 skulle skrivas

en: Updating Database
sv: Uppdaterar databas

en: Cannot copy from any of the following locations:
sv: Kan inte kopiera filer från någon av följande platser:

[ctx: @title]
en: Copy failed
sv: Kopiering misslyckades

[ctx: @action:button]
en: Continue without Asking
sv: Fortsätt utan att fråga

en: Key in file
sv: Nyckel i fil

en: Key in your database
sv: Nyckel i databas

en: Unable to open '%1' for reading.
sv: Kan inte öppna '%1' för läsning.

en: Error Importing Data
sv: Fel vid import av data

en: Error reading folder contents of file %1; it is likely that the file is broken.
sv: Fel vid läsning av kataloginnehåll för filen %1. Det är troligt att filen är felaktig.

en: Error reading index.xml file from %1; it is likely that the file is broken.
sv: Fel vid läsning av index.xml från filen %1. Det är troligt att filen är felaktig.

en: Thumbnail item in export file was not a folder, this indicates that the file is broken.
sv: Miniatyrbildsobjektet i exportfilen är inte en katalog. Det indikerar att filen är felaktig.

en: No thumbnail existed in export file for %1
sv: Några miniatyrbilder finns inte i exportfilen för %1

en: Export file did not contain a Images subfolder, this indicates that the file is broken
sv: Exportfilen innehåller inte underkatalogen Images. Det indikerar att filen är felaktig.

en: Images item in export file was not a folder, this indicates that the file is broken
sv: Bildobjektet i exportfilen är inte en katalog. Det indikerar att filen är felaktig.

en: No image existed in export file for %1
sv: Några bilder finns inte i exportfilen för %1

en: One image from the import file, has the same MD5 sum as an image in the Database, how should that be resolved? | %1 images from the import file, have the same MD5 sum as images in the Database, how should that be resolved?
sv[0]: En bild från importfilen har samma MD5-summa som en bild i databasen. Hur ska det lösas upp?
sv[1]: %1 bilder från importfilen har samma MD5-summa som bilder i databasen. Hur ska det lösas upp?

en: Use data from
    Import File
sv: Använd data
    från importfil

en: Use data from
    Database
sv: Använd data
    från databas

en: Merge data
sv: Sammanfoga data

en: Date and Time
sv: Datum och tid

[ctx: @info:shell]
en: Conflicting commandline options: %1 and %2!
sv: Konflikter för kommandoradsväljare: %1 och %2!

en: KPhotoAlbum Thumbnail Tool
sv: Kfotoalbum miniatyrbildsverktyg

en: Tool for inspecting and editing the KPhotoAlbum thumbnail cache
sv: Verktyg för att inspektera och redigera miniatyrbildscachen i Kfotoalbum

en: Copyright (C) 2020-2023 The KPhotoAlbum Development Team
sv: Copyright © 2020-2023 Kfotoalbum-utvecklingsgruppen

en: Development, Maintainer
sv: Utveckling, underhåll

en: Development, Optimization
sv: Utveckling, optimering

en: Development, Releases, Website
sv: Utveckling, utgivning, webbplats

en: Former Maintainer, Project Creator
sv: Tidigare underhåll, projektets skapare

[ctx: @info:shell]
en: The folder containing the .thumbnail folder.
sv: Katalogen som innehåller katalogen .thumbnail.

[ctx: @info:shell]
en: Print information about thumbnail cache.
sv: Skriv ut information om miniatyrbildscachen.

[ctx: @info:shell]
en: Convert thumbnailindex to format suitable for KPhotoAlbum >= 4.3.
sv: Konvertera miniatyrbildsindex till ett format lämpligt för Kfotoalbum ≥ 4.3.

[ctx: @info:shell]
en: Check thumbnail cache for consistency of thumbnail dimensions.
sv: Kontrollera miniatyrbildscachens konsekvens gällande miniatyrbildsdimensioner.

[ctx: @info:shell]
en: Fix inconsistent thumbnails by removing them from the cache (requires --check-thumbnail-dimensions).
sv: Rätta inkonsekventa miniatyrbilder genom att ta bort dem från cachen (kräver --check-thumbnail-dimensions).

[ctx: @info:shell]
en: Remove unreferenced thumbnails from the thumbnail data files.
sv: Ta bort miniatyrbilder som inte refereras från miniatyrbildsdatafilerna.

[ctx: @info:shell]
en: Be less verbose.
sv: Var mindre detaljerad.

[ctx: @info:shell]
en: Missing argument!
sv: Saknar väljare.

[ctx: @info:shell]
en: %1 is not a folder!
sv: %1 är inte en katalog.

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail cache folder: %1
sv: Katalog för miniatyrbildscache: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index file version: %1
sv: Filversion för miniatyrbildsindex: %1

[ctx: @info:shell]
en: Maximum supported thumbnailindex file version: %1
sv: Maximal filversion för miniatyrbildsindex som stöds: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail storage dimensions: %1 pixels
sv: Dimensioner för miniatyrbildslagring: %1 bildpunkter

[ctx: @info:shell]
en: Note: Thumbnail storage dimensions are defined in the configuration file prior to v5.
sv: Observera: Dimension för miniatyrbildslagring definieras i inställningsfilen innan v5.

[ctx: @info:shell]
en: Number of thumbnails: %1
sv: Antal miniatyrbilder: %1

[ctx: @info:shell]
en: No inconsistencies found.
sv: Inga inkonsekvenser hittades.

[ctx: @info:shell This line is printed before a list of file names.]
en: The following thumbnails appear to have incorrect sizes:
sv: Följande miniatyrbilder verkar ha felaktiga storlekar:

[ctx: @info:shell]
en: Removed 1 inconsistent thumbnail from the database.
     | Removed %1 inconsistent thumbnails from the database.
sv[0]: Tog bort 1 inkonsekvent miniatyrbild från databasen.
sv[1]: Tog bort %1 inkonsekvent miniatyrbilder från databasen.

[ctx: @info:shell]
en: Could not open file `thumbnailindex`!
sv: Kunde inte öppna filen 'thumbnailindex'.

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index was not changed.
sv: Miniatyrbildsindex har inte ändrats.

[ctx: @info:shell]
en: Could not open temporary file for writing!
sv: Kunde inte öppna tillfällig fil för skrivning.

[ctx: @info:shell]
en: Could not back up file `thumbnailindex`!
sv: Kunde inte skapa säkerhetskopia av 'thumbnailindex'.

[ctx: @info:shell]
en: Could not copy temporary thumbnail index file to final location!
sv: Kunde inte kopiera tillfällig miniatybildsindexfil till slutlig plats.

[ctx: @info:shell]
en: Error message was: %1
sv: Felmeddelandet är: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index is not a version 5 file!
sv: Miniatyrbildsindex är inte en fil med version 5.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
sv: Privat

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
sv: &Underhåll

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
sv: Insticksprogram

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: When reading time information of images, their Exif info is used. Exif info may, however, not be supported by your KPhotoAlbum installation, or no valid information may be in the file. As a backup, KPhotoAlbum may use the timestamp of the image - this may, however, not be valid in case the image is scanned in. So the question is, should KPhotoAlbum trust the time stamp on your images?
sv: När bildernas tidsinformation läses, används deras EXIF-information. Dock kanske inte EXIF-information stöds av installationen av Kfotoalbum, eller finns inte någon giltig information i filen. Som reservalternativ kan Kfotoalbum använda bildens tidstämpel, men den kanske inte är giltig i fallet då bilden lästs in. Frågan är, ska Kfotoalbum lita på bildernas tidsstämplar?

en: Trust Time Stamps?
sv: Lita på tidsstämplar?

en: <p>There was an error while accessing the Exif search database. The error is likely due to a broken database file.</p><p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p><hr/><p>For debugging: the command that was attempted to be executed was:<br/>%1</p><p>The error message obtained was:<br/>%2</p>
sv: <p>Ett fel uppstod vid åtkomst av EXIF-sökdatabasen. Felet beror troligen på en skadad databasfil.</p><p>Kör Underhåll -> Skapa om EXIF-sökdatabas, för att rätta problemet.</p><hr/><p>För felsökning, kommandot som försökte köras är:<br/>%1</p><p>Felmeddelandet som erhölls är:<br/>%2</p>

en: Error in Exif database
sv: Fel i EXIF-databas

en: <p>There was an error while opening the Exif search database.</p> <p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p><hr/><p>The error message obtained was:<br/>%1</p>
sv: <p>Ett fel uppstod när EXIF-sökdatabasen skulle öppnas.</p><p>Kör Underhåll -> Skapa om EXIF-sökdatabas, för att rätta problemet.</p><hr/><p>Felmeddelandet som erhölls är:<br/>%1</p>

en: <p>The Exif search database is corrupted and has no data.</p> <p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p>
sv: <p>EXIF-sökdatabasen är skadad och innehåller ingen data.</p><p>Kör Underhåll -> Skapa om EXIF-sökdatabas, för att rätta problemet.</p>

en: KPhotoAlbum
sv: Kfotoalbum

en: KDE Photo Album
sv: KDE:s fotoalbum

en: Copyright (C) 2003-2023 The KPhotoAlbum Development Team
sv: Copyright © 2003-2023 Kfotoalbum-utvecklingsgruppen

en: Patch for making it possible to reread Exif info using a nice dialog.
sv: Programfix för att göra det möjligt att läsa om EXIF-information med en trevlig dialogruta.

en: (.) Patch with folder info made available through the browser. (.) Patch for adding a check box for "and/or" searches in the search page.
sv: (.) Programfix för att göra kataloginformation tillgänglig vid bläddring (.) Programfix för att lägga till en kryssruta för sökningar med "och/eller" på söksidan.

en: Geo Position page in browser and various bug fixes
sv: Geografisk positionssida i bläddraren och diverse felrättningar

en: Some very useful features to improve workflow
sv: Vissa mycket användbara funktioner för att förbättra arbetsflödet

en: Patch to sort items in option listboxes
sv: Programfix för att sortera objekt i listrutor med alternativ

en: Numerous patches for lots of bugs plus patches for a few new features
sv: En mängd programfixar för många fel, samt programfixar för några nya funktioner

en: Theme support for HTML generation
sv: Temastöd för HTML-generering

en: Patch to sort images in the thumbnail view, plus reading time info out of Exif images for existing images
sv: Programfix för att sortera bilder i miniatyrbildsvyn, samt utläsning av tidsinformation från EXIF-bilder för befintliga bilder

en: Tremendous help with the English text in the application.
sv: Omfattande hjälp med programmets engelska text.

en: Developing an Icon for KPhotoAlbum
sv: Utvecklade en ikon för Kfotoalbum

en: Patch which speed up loading of thumbnails plus preview in image property dialog.
sv: Programfix som snabbar upp laddning av miniatyrbilder, samt förhandsgranskning i bildegenskapsdialogrutan.

[ctx: @title:window]
en: Automatically Stack Images
sv: Lägg automatiskt bilder i hög

en: Stack images with identical MD5 sum
sv: Lägg bilder med identisk MD5 checksumma i hög

en: Stack images based on file version detection
sv: Lägg bilder i hög baserat på detektering av filversioner

en: Original to top
sv: Original överst

[ctx: Label for a QSpinbox that selects a number of seconds.]
en: Stack images created within the following time-frame:
sv: Lägg skapade bilder i hög inom följande tidsram:

[ctx: Unit suffix on a QSpinBox; note the space at the beginning.]
en:  seconds
sv:  sekunder

en: AutoStacking Options
sv: Alternativ för lägg automatiskt i hög

en: Include matching image to appropriate stack (if one exists)
sv: Inkludera matchande bild i lämplig hög (om någon finns)

en: Unstack images from their current stack and create new one for the matches
sv: Ta bort bilder från sina nuvarande högar, och skapa nya för matchande bilder

en: Skip images that are already in a stack
sv: Hoppa över bilder som redan finns i en hög

en: Show Category Editor
sv: Visa kategorieditor

en: Make Category Image
sv: Skapa kategoribild

[ctx: @title:window]
en: Copy image to ... | Copy images to ...
sv[0]: Kopiera bild till...
sv[1]: Kopiera bilder till...

[ctx: @title:window]
en: Link image to ... | Link images to ...
sv[0]: Länka bild till...
sv[1]: Länka bilder till...

[ctx: @title:window]
en: Removing Items
sv: Tar bort objekt

en: Removing 1 item | Removing %1 items
sv[0]: Tar bort 1 objekt
sv[1]: Tar bort %1 objekt

en: Selected item will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the file on disk? | Selected %1 items will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the files on disk?
sv[0]: Markerat objekt kommer att tas bort från databasen.<br/>Vad vill du göra med filen på disk?
sv[1]: Markerade %1 objekt kommer att tas bort från databasen.<br/>Vad vill du göra med filen på disk?

en: Move file to Trash | Move %1 files to Trash
sv[0]: Flytta fil till papperskorgen
sv[1]: Flytta %1 filer till papperskorgen

en: Delete file from disk | Delete %1 files from disk
sv[0]: Ta bort fil från disk
sv[1]: Ta bort %1 filer från disk

en: Only remove the item from database | Only remove %1 items from database
sv[0]: Ta bara bort objektet från databasen
sv[1]: Ta bara bort de %1 objekten från databasen

en: Merge these images
sv: Sammanfoga bilderna

en: Select target:
sv: Välj mål:

en: <p>Below is a list of all images that are duplicate in your database.<br/>Select which you want merged, and which of the duplicates should be kept.<br/>The tag and description from the deleted images will be transferred to the kept image</p>
sv: <p>Nedan finns en lista över bilder som är dubbletter i databasen.<br/>Välj vilka du vill ska sammanfogas, och vilka av dubbletterna som ska behållas.<br/>Etiketten och beskrivningen från borttagna bilder kommer att överföras till bilden som behålls.</p>

en: Move to &trash
sv: Flytta till &papperskorgen

en: &Delete from disk
sv: &Ta bort från disk

en: &Block from database
sv: &Blockera från databas

en: Select &All
sv: Markera &alla

en: Select &None
sv: Av&markera alla

en: %1 of %2 selected
sv: %1 av %2 markerade

en: No duplicates found
sv: Inga dubbletter hittades

en: Current Item
sv: Aktuellt objekt

en: All Selected Items
sv: Alla markerade objekt

en: Copy and Open
sv: Kopiera och öppna

en: Open With...
sv: Öppna med...

en: Your Command Line
sv: Kommandorad

en: Invoke External Program
sv: Starta externt program

[ctx: @title:window]
en: Feature Status
sv: Funktionsstatus

en: <h1>Overview</h1><p>Below you may see the list of compile- and runtime features KPhotoAlbum has, and their status:</p>%1
sv: <h1>Översikt</h1><p>Nedan ser du listan över kompilerings- och körfunktioner som Kfotoalbum har, och deras status:</p>%1

en: <h1>What can I do if I miss a feature?</h1><p>If you compiled KPhotoAlbum yourself, then please review the sections below to learn what to install to get the feature in question. If on the other hand you installed KPhotoAlbum from a binary package, please tell whoever made the package about this defect, eventually including the information from the section below.</p><p>In case you are missing a feature and you did not compile KPhotoAlbum yourself, please do consider doing so. It really is not that hard. If you need help compiling KPhotoAlbum, feel free to ask on the <a href="https://mail.kde.org/cgi-bin/mailman/listinfo/kphotoalbum">KPhotoAlbum mailing list</a></p><p>The steps to compile KPhotoAlbum can be seen on <a href="https://community.kde.org/KPhotoAlbum/build_instructions">the KPhotoAlbum home page</a>. If you have never compiled a KDE application, then please ensure that you have the developer packages installed, in most distributions they go under names like kdelibs<i>-devel</i></p>
sv: <h1>Vad kan man göra om en funktion saknas?</h1><p>Om du själv kompilerar Kfotoalbum, se avsnitten nedan för att få reda på vad som ska installeras för att få funktionen i fråga. Om du å andra sidan installerade Kfotoalbum från ett binärpaket, tala gärna om felaktigheten för vem det nu än är som skapat paketet, och infoga eventuellt informationen från avsnittet nedan.</p><p>I fallet då du saknar en funktion och du inte själv kompilerade Kfotoalbum, fundera på att göra det. Det är verkligen inte så svårt. Om du behöver hjälp med att kompilera Kfotoalbum, fråga gärna på <a href="https://mail.kde.org/cgi-bin/mailman/listinfo/kphotoalbum">Kfotoalbums e-postlista</a></p><p>Stegen för att kompilera Kfotoalbum kan ses på <a href="https://community.kde.org/KPhotoAlbum/build_instructions">Kfotoalbums hemsida</a>. Om du aldrig tidigare har kompilerat ett KDE-program, försäkra dig om att du har installerat utvecklingspaketen, som i de flesta distributioner har namn som liknar kdelibs<i>-devel</i></p>

en: <h1><a name="purpose">Plugin support</a></h1><p>KPhotoAlbum supports the <em>Purpose</em> plugin system.</p>
sv: <h1><a name="purpose">Stöd för insticksprogram</a></h1><p>Kfotoalbum stöder instickssystemet <em>Purpose</em>.</p>

en: <h1><a name="database">SQLite database support</a></h1><p>KPhotoAlbum allows you to search using a certain number of Exif tags. For this KPhotoAlbum needs an SQLite database. In addition the Qt package for SQLite (e.g. qt-sql-sqlite) must be installed.</p>
sv: <h1><a name="database">SQLite-databasstöd</a></h1><p>Kfotoalbum låter dig söka med ett visst antal EXIF-taggar. För att det ska fungera behöver Kfotoalbum en SQLite-databas. Dessutom måste Qt-paketet för SQLite vara installerat (t.ex. qt-sql-sqlite).</p>

en: <h1><a name="geomap">Map view for geotagged images</a></h1><p>If KPhotoAlbum has been built with support for Marble, KPhotoAlbum can show images with GPS information on a map.</p>
sv: <h1><a name="geomap">Kartvy för geografiskt lokaliserade bilder</a></h1><p>Om Kfotoalbum har byggts med stöd för Marble, kan Kfotoalbum visa bilder med GPS-information på en karta.</p>

en: <h1><a name="video">Video support</a></h1><p>KPhotoAlbum relies on QtAv for displaying videos; this in turn relies on ffmpeg</p>
sv: <h1><a name="video">Stöd för video</a></h1><p>Kfotoalbum förlitar sig på QtAv för att visa video, som i sin tur förlitar sig på ffmpeg.</p>

en: <h1><a name="videoPreview">Video thumbnail support</a></h1><p>KPhotoAlbum can use <tt>ffmpeg</tt> to extract thumbnails from videos. These thumbnails are used to preview videos in the thumbnail viewer.</p>
sv: <h1><a name="videoPreview">Stöd för videominiatyrbilder</a></h1><p>Kfotoalbum kan använda <tt>ffmpeg</tt> för att extrahera miniatyrbilder från videor. Dessa miniatyrbilder används för att förhandsgranska videor i miniatyrbildsvisningen.</p>

en: <h1><a name="videoInfo">Video metadata support</a></h1><p>KPhotoAlbum can use <tt>ffprobe</tt> to extract length information from videos.</p><p>Correct length information is necessary for correct rendering of video thumbnails.</p>
sv: <h1><a name="videoInfo">Stöd för videometadata</a></h1><p>Kfotoalbum kan använda <tt>ffprobe</tt> för att extrahera längdinformation från videor.</p><p>Riktig längdinformation är nödvändig för att återge viddeominiatyrbilder riktigt.</p>

en: Plug-ins available
sv: Tillgängliga insticksprogram

en: SQLite database support (used for Exif searches)
sv: Stöd för SQLite-databas (används för EXIF-sökningar)

en: Map view for geotagged images.
sv: Kartvy för bilder med geografisk information.

en: Video thumbnail support
sv: Stöd för videominiatyrbilder

en: Video metadata support
sv: Stöd för videometadata

[ctx: Feature available]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Feature not available]
en: No
sv: Nej

en: Showing 1 thumbnail | Showing %1 thumbnails
sv[0]: Visar 1 miniatyrbild
sv[1]: Visar %1 miniatyrbilder

en: (%1 selected)
sv: (%1 markerade)

en: Total: %1
sv: Totalt: %1

en: 1 match | %1 matches
sv[0]: 1 träff
sv[1]: %1 träffar

[ctx: @title:window]
en: Search for Images and Videos with Missing Dates
sv: Sök efter bilder och videor som saknar datum

en: Which Images and Videos to Display
sv: Vilka bilder och videor som ska visas

en: Search for images and videos with a valid date but an invalid time stamp
sv: Sök efter bilder och videor med giltigt datum men ogiltig tidsstämpel

en: Search for images and videos missing date and time
sv: Sök efter bilder och videor som saknar datum och tid

en: Search for images and videos with only partial dates (like 1971 vs. 11/7-1971)
sv: Sök efter bilder och videor med partiella datum (som 1971 i motsats till 1971-11-07)

[ctx: @title:window]
en: Image Info
sv: Bildinformation

en: <h1>Here you may see the date changes for the displayed items.</h1>
sv: <h1>Här kan du se ändringar av datum för visade objekt.</h1>

[ctx: @title:window]
en: Reading File Properties
sv: Läser filegenskaper

en: Use <databaseFile> instead of the default. Deprecated - use '--db <databaseFile>' instead.
sv: Använd <databasfil> istället för standardfilen. Användning avråds från, använd istället '--db <databasfil>'.

en: databaseFile
sv: databasfil

en: Use <databaseFile> instead of the default.
sv: Använd <databasfil> istället för standardfilen.

en: Starts KPhotoAlbum with a prebuilt set of demo images.
sv: Startar Kfotoalbum med en uppsättning färdiga demonstrationsbilder.

en: Import file.
sv: Importera fil.

en: file.kim
sv: fil.kim

en: Listen for network connections.
sv: Lyssna efter nätverksanslutningar.

en: Listen for network connections on address <interface_address>.
sv: Lyssna efter nätverksanslutningar på adress <gränssnittsadress>.

en: interface_address
sv: gränssnittsadress

en: Search for new images on startup.
sv: Sök efter nya bilder vid start.

en: <p>Enter your command to run below:</p><p><i>%all will be replaced with a file list</i></p>
sv: <p>Ange kommando att köra nedan:</p><p><i>%alla ersätts med en fillista</i></p>

en: <p>Enter the command you want to run on your image file(s). KPhotoAlbum will run your command and replace any '%all' tokens with a list of your files. For example, if you entered:</p><ul><li>cp %all /tmp</li></ul><p>Then the files you selected would be copied to the /tmp folder</p><p>You can also use %each to have a command be run once per file.</p>
sv: <p>Ange kommandot du vill köra med bildfilen eller bildfilerna. Kfotoalbum kör kommandot och ersätter alla markörerna '%alla' med en lista av filerna. Om du till exempel skriver in</p><ul><li>cp %alla /tmp</li></ul><p>kopieras alla markerade filer till katalogen /tmp</p><p>Du kan också använda %varje för att köra ett kommando en gång per fil.</p>

[ctx: As in 'Execute a command and replace any occurrence of %all with the filenames of all selected files']
en: %all
sv: %alla

[ctx: As in 'Execute a command for each selected file in turn and replace any occurrence of %each with the filename]
en: %each
sv: %varje

[ctx: Name/title of the search bar toolbar widget]
en: Search Bar
sv: Sökrad

[ctx: @label:textbox]
en: Search ...
sv: Sök...

en: <h1>Description</h1><table><tr><td># of Items</td><td>This is the number of different items in the category</td></tr><tr><td>Tags Total</td><td>This is a count of how many tags was made,<br/>i.e. a simple counting though all the images</td></tr><tr><td>Tags Per Picture</td><td>This tells you how many tags are on each picture on average</td></tr></table><br/><br/>Do not get too attached to this dialog, it has the problem that it counts categories AND subcategories,<br/>so if an image has been taken in Las Vegas, Nevada, USA, then 3 tags are counted for that image,<br/>while it should only be one.<br/>I am not really sure if it is worth fixing that bug (as it is pretty hard to fix),<br/>so maybe the dialog will simply go away again
sv: <h1>Beskrivning</h1><table><tr><td>Antal objekt</td><td>Det här är antal olika objekt i kategorin</td></tr><tr><td>Totalt antal etiketter</td><td>Det här är summan av antal etiketter som skapats,<br/>dvs. en enkel genomräkning av alla bilder</td></tr><tr><td>Etiketter per bild</td><td>Det här talar om hur många etiketter som i medeltal finns i varje bild</td></tr></table><br/><br/>Bli inte alltför fäst vid dialogrutan, den har problemet att den räknar kategorier OCH delkategorier,<br/>så om en bild är tagen i Las Vegas, Nevada, USA, räknas 3 etiketter för den bilden,<br/>medan det bara borde vara en.<br/>Jag är inte säker på att det är värt att rätta felet (eftersom det är ganska svårt att rätta),<br/>så dialogrutan kanske bara försvinner istället.

en: <h1>Statistics</h1>
sv: <h1>Statistik</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
sv: Kategori

en: # of Items
sv: Antal objekt

en: Tags Totals
sv: Totalt antal etiketter

en: Tags Per Picture
sv: Etiketter per bild

en: Tag indication completed annotation
sv: Beteckning för fullständig etikettindikering

en: If you use a specific tag to indicate that an image has been tagged, then specify it here.
sv: Om du använder en specifik etikett för att ange att en bild har etiketter, ange den här.

en: Category:
sv: Kategori:

en: Tag:
sv: Etikett:

[ctx: @item:inlistbox meaning 'no category']
en: None
sv: Ingen

[ctx: As in 'all images']
en: All
sv: Alla

en: Total
sv: Totalt

en: Thumbnail settings...
sv: Miniatyrbildsinställningar...

[ctx: @title:window]
en: Remove Tokens
sv: Ta bort symboler

en: Select tokens to remove from all images and videos:
sv: Välj värden som ska tas bort från alla bilder och videor:

en: Select None
sv: Avmarkera alla

en: <h1>Welcome to KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum is a powerful free tool to archive, tag and manage your photos and videos. It will not modify or change your precious files, it only indexes them and lets you easily find and manage your photos and videos.</p><p>Start by showing KPhotoAlbum where your photos are by pressing on Create My Own Database. Select this button also if you have an existing KPhotoAlbum database that you want to start using again.</p><p>If you feel safer first trying out KPhotoAlbum with prebuilt set of images, press the Load Demo button.</p>
sv: <h1>Välkommen till Kfotoalbum</h1><p>Kfotoalbum är ett kraftfullt fritt verktyg för att arkivera, etikettera och hantera foton och videor. Det modifierar eller ändrar inte värdefulla filer, utan indexerar dem bara och låter dig enkelt söka och hantera foton och videor.</p><p>Starta genom att tala om för Kfotoalbum var fotona finns, genom att klicka på Skapa en egen databas. Klicka också på knappen om du har en befintlig Kfotoalbum-databas som du vill börja använda igen.</p><p>Om du känner dig säkrare genom att först prova Kfotoalbum med en fördefinierad uppsättning bilder, klicka på knappen Ladda demonstration.</p>

en: Create My Own Database...
sv: Skapa en egen databas...

en: Load Demo
sv: Ladda demonstration

en: Check My Feature Set
sv: Kontrollera min funktionsuppsättning

en: <h1>KPhotoAlbum database creation</h1><p>You need to show where the photos and videos are for KPhotoAlbum to find them. They all need to be contained by a single folder, for example /home/user/Images. In this folder you can have as many subfolders as you want, KPhotoAlbum will find them all for you.</p><p>Feel safe, KPhotoAlbum will not modify or edit any of your images, so you can simply point KPhotoAlbum to the folder where you already have all your images.</p><p>If you have an existing KPhotoAlbum database and image folder somewhere, point KPhotoAlbum to that folder to start using it again.</p>
sv: <h1>Skapa Kfotoalbums databas</h1><p>Du måste tala om för Kfotoalbum var fotona och videorna finns för att Kfotoalbum ska kunna hitta dem. Alla måste finnas under en rotkatalog, till exempel /home/användare/Bilder. I denna katalog kan det finnas hur många underkataloger som helst, Kfotoalbum hittar alla åt dig.</p><p>Du kan vara säker på att Kfotoalbum inte modifierar eller redigerar någon av bilderna, så du kan helt enkelt peka ut katalogen där alla bilder redan finns för Kfotoalbum.</p><p>Om du har en befintlig Kfotoalbum-databas och bildkatalog någonstans, peka ut den katalogen för Kfotoalbum för att börja använda den igen.</p>

en: Image/Video root folder:
sv: Rotkatalog för bilder och videor:

en: Folder does not exist, create it?
sv: Katalogen finns inte. Ska den skapas?

en: Could not create folder %1
sv: Kunde inte skapa katalogen %1

en: %1 exists, but is not a folder
sv: %1 finns, men är inte en katalog

en: <p>KPhotoAlbum does not seem to be built with support for all its features. The following is a list indicating what you may be missing:<ul>%1</ul></p><p>For details on how to solve this problem, please choose <b>Help</b>|<b>KPhotoAlbum Feature Status</b> from the menus.</p>
sv: <p>Kfotoalbum verkar inte ha byggts med stöd för alla dess funktioner. Följande är en lista som anger vad du kan sakna:<ul>%1</ul></p><p>För detaljinformation om hur problemet kan lösas, välj <b>Hjälp</b>|<b>Status för funktioner i Kfotoalbum</b> i menyn.</p>

en: Feature Check
sv: Funktionskontroll

en: Congratulations: all dynamic features have been enabled.
sv: Gratulerar. Alla dynamiska funktioner är aktiverade

en: Loading Database
sv: Laddar databas

en: Loading Main Window
sv: Laddar huvudfönster

en: Searching for New Files
sv: Söker efter nya filer

en: <p><b>Delete Your Temporary Demo Database</b></p><p>I hope you enjoyed the KPhotoAlbum demo. The demo database was created in the folder <tt>/tmp</tt>, should it be deleted now? If you do not delete it, it will waste disk space; on the other hand, if you want to come back and try the demo again, you might want to keep it around with the changes you made through this session.</p>
sv: <p><b>Ta bort den tillfälliga demonstrationsdatabasen</b></p><p>Jag hoppas att du tyckte om demonstrationen av Kfotoalbum. Demonstrationsdatabasen skapades i katalogen <tt>/tmp</tt>. Ska den nu tas bort? Om du inte tar bort den, slösar den diskutrymme. Å andra sidan, om du vill komma tillbaka och prova demonstrationen igen, kan du vilja behålla den med de ändringar du gjort i denna session.</p>

[ctx: @title]
en: Delete Demo Database
sv: Ta bort demonstrationsdatabas

en: Do you want to save the changes?
sv: Vill du spara ändringarna?

[ctx: @title]
en: Save Changes?
sv: Spara ändringar?

en: Some of the selected images already belong to a stack. Do you want to remove them from their stacks and create a completely new one?
sv: Vissa av de markerade bilderna tillhör redan någon hög. Vill du ta bort dem från deras högar och skapa en helt ny?

[ctx: @title]
en: Stacking problem
sv: Högproblem

en: Unknown error, stack creation failed.
sv: Okänt fel, misslyckades skapa hög.

en: Stacking Error
sv: Högfel

en: No item is selected.
sv: Inget objekt är markerat.

en: No Selection
sv: Ingen markering

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Saving... Done
sv: Sparar... Klar

en: There are no images to be shown.
sv: Det finns inga bilder att visa.

en: Limit View to Selection
sv: Begränsa visning till markerade

en: No images are selected!
sv: Inga bilder är markerade.

en: Generate HTML...
sv: Skapa HTML...

en: Import...
sv: Importera...

en: Export/Copy Images...
sv: Exportera och kopierar bilder...

[ctx: Delete selected images]
en: Delete Selected
sv: Ta bort markerade

en: Remove Tokens...
sv: Ta bort värden...

en: Open List of Files...
sv: Öppna lista med filer...

en: Annotate Individual Items
sv: Beskriv enskilda objekt

en: Annotate Multiple Items at a Time
sv: Beskriv flera objekt åt gången

en: Merge Images into a Stack
sv: Sammanfoga bilder i en hög

en: Remove Images from Stack
sv: Ta bort bilder från högen

en: Set as First Image in Stack
sv: Ange som första bild i en hög

en: View
sv: Visa

en: View (In New Window)
sv: Visa (i nytt fönster)

en: Run Slide Show
sv: Visa bildspel

en: Run Randomized Slide Show
sv: Visa slumpmässigt bildspel

en: Collapse all stacks
sv: Samla ihop alla högar

en: Expand all stacks
sv: Expandera alla högar

en: Show &Oldest First
sv: Visa äl&dsta först

en: Show &Newest First
sv: Visa &nyaste först

en: Sort Selected by Date && Time
sv: Sortera markerade enligt datum och tid

en: Jump to Context
sv: Gå till sammanhang

en: Lock Images
sv: Lås bilder

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Lock Away All Other Items
sv: Lås in alla övriga objekt

en: Lock Away Current Set of Items
sv: Lås in nuvarande uppsättning objekt

en: Configure Current View
sv: Anpassa aktuell vy

en: Tree
sv: Träd

en: Tree with User Icons
sv: Träd med användarikoner

en: Icons
sv: Ikoner

en: Use natural sort order
sv: Använd naturlig sorteringsordning

en: Show Tooltips in Thumbnails Window
sv: Visa verktygstips i miniatyrbildsfönstret

en: Show Labels in Thumbnails Window
sv: Visa namn i miniatyrbildsfönstret

en: Show Categories in Thumbnails Window
sv: Visa kategorier i miniatyrbildsfönstret

en: Choose Color Scheme
sv: Välj färgschema

en: Display Images and Videos Not on Disk
sv: Visa bilder och videor som inte finns på disk

en: Display Images and Videos with Incomplete Dates...
sv: Visa bilder och videor med ofullständiga datum...

en: Merge duplicates
sv: Sammanfoga dubbletter

en: Refresh Selected Thumbnails and Checksums
sv: Uppdatera markerade miniatyrbilder och checksummor

en: Rescan for Images and Videos
sv: Sök efter bilder och videor igen

en: Recreate Exif Search Database
sv: Skapa om EXIF-sökdatabasen

en: Read Exif Info from Files...
sv: Läs EXIF-information från filer...

en: Sort All by Date && Time
sv: Sortera alla enligt datum och tid

en: Automatically Stack Selected Images...
sv: Lägg automatiskt markerade bilder i hög...

en: Build Thumbnails
sv: Bygg miniatyrbilder

en: Statistics...
sv: Statistik...

en: Mark As Untagged
sv: Markera som utan etikett

en: Enable All Messages
sv: Aktivera alla meddelanden

en: Run KPhotoAlbum Demo
sv: Kör Kfotoalbum demonstration

en: KPhotoAlbum Feature Status
sv: Status för funktioner i Kfotoalbum

en: Show Demo Videos
sv: Visa demonstrationsvideor

en: Show Exif Info and file metadata
sv: Visa Exif-information och filmetadata

en: Use next video thumbnail
sv: Använd nästa videominiatyrbild

en: Use previous video thumbnail
sv: Använd föregående videominiatyrbild

en: Copy image to ... | Copy images to ...
sv[0]: Kopiera bild till...
sv[1]: Kopiera bilder till...

en: Link image to ... | Link images to ...
sv[0]: Länka bild till...
sv[1]: Länka bilder till...

en: Auto saving....
sv: Sparar automatiskt...

en: Auto saving.... Done
sv: Sparar automatiskt... Klar

en: <p>Could not open given index.xml, as the provided folder does not exist.<br />%1</p>
sv: <p>Kunde inte öppna angiven index.xml eftersom den tillhandahållna katalogen inte finns.<br />%1</p>

en: <p>Given index file does not exist, do you want to create following?<br />%1/index.xml</p>
sv: <p>Angiven indexfil finns inte. Vill du skapa följande fil?<br />%1/index.xml</p>

[ctx: @title]
en: Create database
sv: Skapa databas

en: <p>You have configured a tag for untagged images, but either the tag itself or its category does not exist in the database.</p><p>Please review your untagged tag setting under <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories</interface></p>
sv: <p>Du har ställt in en etikett för bilder utan etikett, men antingen etiketten själv eller dess kategori finns inte i databasen.</p><p>Granska inställningen av etiketter utan etikett i <interface>Inställningar|Anpassa Kfotoalbum...|Kategorier</interface>.</p>

en: General
sv: Allmänt

en: Viewer
sv: Visning

[ctx: I.e. the timeline histogram widget]
en: Date Bar
sv: Datumrad

en: Annotation Dialog
sv: Beskrivningsdialogruta

en: Thumbnail View
sv: Miniatyrbildsvisning

en: <p>Really enable all message boxes where you previously checked the do-not-show-again check box?</p>
sv: <p>Vill du verkligen aktivera alla meddelanden där du tidigare markerat kryssrutan för att inte visa dem igen?</p>

[ctx: @title]
en: Reset hidden dialogs
sv: Återställ dolda dialogrutor

en: <p>KPhotoAlbum hit an internal error (missing plug-in menu in MainWindow::Window::setupPluginMenu). This indicate that you forgot to do a make install. If you did compile KPhotoAlbum yourself, then please run make install. If not, please report this as a bug.</p><p>KPhotoAlbum will continue execution, but it is not entirely unlikely that it will crash later on due to the missing make install.</p>
sv: <p>Kfotoalbum stötte på ett internt fel (saknar insticksmeny i MainWindow::Window::setupPluginMenu). Det anger att du glömt att utföra 'make install'. Om du kompilerade Kfotoalbum själv, utför då 'make install'. Om inte, rapportera detta som ett fel.</p><p>Kfotoalbum kommer att fortsätta köra, men det är inte helt otroligt att det senare kommer att krascha beroende på den saknade 'make install'.</p>

en: Internal Error
sv: Internt fel

en: Successfully shared image(s). Copying location to clipboard...
sv: Delade bilder med lyckat resultat. Kopierar plats till klippbordet ...

en: Successfully shared image(s).
sv: Delade bilder med lyckat resultat.

en: Image sharing failed with message: %1
sv: Bilddelning misslyckades med meddelandet: %1

en: Open List of Files
sv: Öppna lista med filer

en: You can open a set of files in KPhotoAlbum's database by listing the files here.
sv: Du kan öppna en uppsättning filer i Kfotoalbums databas genom att lista filerna här.

en: No images matching your input were found.
sv: Några bilder som motsvarar indata hittades inte.

en: No Matches
sv: Inga träffar

en: Rereading Exif information from all images
sv: Läser in EXIF-information från alla bilder igen

[ctx: @info:status]
en: Thumbnail width: %1px (storage size: %2px)
sv: Miniatyrbildstorlek: %1 bildpunkt (lagringsstorlek: %2 bildpunkter)

en: <p>Unable to find ffmpeg on the system.</p><p>Without it, KPhotoAlbum will not be able to display video thumbnails and video lengths. Please install the ffmpeg package</p>
sv: <p>Kan inte hitta ffmpeg på systemet</p><p>Utan det kan inte Kfotoalbum visa videominiatyrbilder och videolängder. Installera paketet ffmpeg.</p>

en: Video thumbnails are not available
sv: Videominiatyrbilder är inte tillgänglig

en: Save the current map settings
sv: Spara nuvarande kartinställningar

en: Go to last map position
sv: Gå till senaste kartposition

en: Show thumbnails
sv: Visa miniatyrbilder

[ctx: @action to group, as in aggregate thumbnails into clusters]
en: Group adjacent thumbnails into clickable clusters
sv: Gruppera intilliggande miniatyrbilder till klickbara kluster

[ctx: @action Decrease size of the markers (i.e. thumbnails) drawn on the map]
en: Decrease marker size
sv: Minska markörstorlek

[ctx: @action Increase size of the markers (i.e. thumbnails) drawn on the map]
en: Increase marker size
sv: Öka markörstorlek

en: Map view
sv: Kartvy

en: Settings saved!
sv: Inställningar sparade.

en: <i>Loading coordinates from the images ...</i>
sv: <i>Läser in koordinater från bilderna ...</i>

en: <i>This image does not contain geographic coordinates.</i>
sv: <i>Bilden innehåller inte geografiska koordinater.</i>

en: <i>Some of the selected images do not contain geographic coordinates.</i>
sv: <i>Vissa av de valda bilderna innehåller inte geografiska koordinater.</i>

en: <i>Search for geographic coordinates.</i>
sv: <i>Sök efter geografiska koordinater.</i>

en: <i>None of the selected images contain geographic coordinates.</i>
sv: <i>Ingen av de valda bilderna innehåller geografiska koordinater.</i>

en: Share
sv: Dela

en: This icon indicates if KPhotoAlbum is connected to an android device.
    Click on the icon to toggle listening for clients in the local area network.
    If the local area network doesn't allow broadcast packages between the android client and KPhotoAlbum, then right click on the icon and specify the android device's address.
    The android client can be downloaded from google play.
sv: Ikonen anger om Kfotoalbum är anslutet till en Android-enhet.
    Klicka på ikonen för att lyssna efter klienter i det lokala nätverket.
    Om det lokala nätverket inte tillåter utsändningspaket mellan Android-klienten och Kfotoalbum, högerklicka på ikonen och ange Android-enhetens adress.
    Android-klienten kan laddas ner från Google Play.

en: Android device address:
sv: Android-enhetsadress:

en: Unable to bind to socket
sv: Kan inte binda till uttag

en: Unable to listen for remote Android connections. This is likely because you have another KPhotoAlbum application running.
sv: Kan inte lyssna efter fjärranslutningar till Android. Det beror troligen på att ett annat Kfotoalbum-program kör.

en: Invalid Version
sv: Ogiltig version

en: Version mismatch between Remote Client and KPhotoAlbum on the desktop.
    Desktop protocol version: %1
    Remote Control protocol version: %2
sv: Versioner stämmer inte mellan fjärrklienten och Kfotoalbum på skrivbordet.
    Skrivbordets protokollversion: %1
    Fjärrkontrollens protokollversion: %2

[ctx: @label:textedit]
en: Filter ... (%1)
sv: Filtrera... (%1)

en: Remove birthday
sv: Ta bort födelsedag

en: Set the date of birth for items (say people) here, and then see their age when viewing the images.
sv: Ställ in födelsedatum för objekt (såsom personer) här, och se därefter deras ålder när bilderna visas.

en: Name
sv: Namn

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Birthday of %1:
sv: Födelsedag för %1:

en: Enter a date...
sv: Ange ett datum...

en: <i>Select an item on the left to edit the birthday</i>
sv: <i>Välj en grupp till vänster för att lägga till etiketter i den</i>

en: Category Settings
sv: Inställningar av kategori

en: New
sv: Ny

en: Rename
sv: Byt namn

en: Positionable tags:
sv: Placeringsbara etiketter:

en: Tags in this category can be
    associated with areas within images
sv: Etiketter i denna kategori kan
    associeras med områden i bilder

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Preferred view:
sv: Föredragen vy:

en: List View
sv: Listvy

en: List View with Custom Thumbnails
sv: Listvy med egna miniatyrbilder

en: Icon View
sv: Ikonvy

en: Icon View with Custom Thumbnails
sv: Ikonvy med egna miniatyrbilder

en: <font color='red'>The database has unsaved changes. As long as those are not saved,<br/>the names of categories can't be changed and new ones can't be added.</font>
sv: <font color='red'>Databasen har osparade ändringar. Innan de har sparats,<br/>kan inte kategorinamn ändras eller nya läggas till.</font>

en: Save the DB now
sv: Spara databasen nu

en: Settings for category <b>%1</b>
sv: Inställningar för kategori <b>%1</b>

en: <i>Pending change: rename to "%1"</i>
sv: <i>Väntande ändring: byt namn till "%1"</i>

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>"%2" is a special category name which is reserved and can't be used for a normal category.</p>
sv: <p>Kan inte byta namn på kategorin "%1" till "%2":</p><p>"%2" är ett speciellt kategorinamn som är reserverat och kan inte användas för en normal kategori.</p>

en: Invalid category name
sv: Ogiltigt kategorinamn

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>A category with this name already exists.</p>
sv: <p>Kan inte byta namn på kategorin "%1" till "%2":</p><p>En kategori med namnet finns redan.</p>

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>There's a pending rename action on the category "%2". Please save this change first.</p>
sv: <p>Kan inte byta namn på kategorin "%1" till "%2":</p><p>Det finns en väntande namnbytesåtgärd för kategorin "%2". Spara den ändringen först.</p>

en: Unsaved pending renaming action
sv: Osparad väntande namnbytesåtgärd

en: <p>Do you really want to make "%1" non-positionable?</p><p>All areas linked against this category will be discarded!</p>
sv: <p>Vill du verkligen göra "%1" ej positionerbar?</p><p>Alla områden länkade till kategorin kommer att kasseras.</p>

[ctx: @title]
en: Confirm Action
sv: Bekräfta åtgärd

en: New category
sv: Ny kategori

en: <p>Really delete category "%1"?</p>
sv: <p>Verkligen ta bort kategorin "%1"?</p>

en: Confirm Action
sv: Bekräfta åtgärd

en: <i>Choose a category to edit it</i>
sv: <i>Välj en kategori för att redigera den</i>

en: Choose speed over readability for index.xml file
sv: Välj hastighet framför läsbarhet för filen index.xml

en: Compress backup file
sv: Komprimera säkerhetskopieringsfil

en: Auto save every:
sv: Spara automatiskt var:

en: Number of backups to keep:
sv: Antal säkerhetskopior att behålla:

en: Infinite
sv: Alla

en: <p>KPhotoAlbum is capable of backing up the index.xml file by keeping copies named index.xml~1~ index.xml~2~ etc. and you can use the spinbox to specify the number of backup files to keep. KPhotoAlbum will delete the oldest backup file when it reaches the maximum number of backup files.</p><p>The index.xml file may grow substantially if you have many images, and in that case it is useful to ask KPhotoAlbum to zip the backup files to preserve disk space.</p>
sv: <p>Kfotoalbum har möjlighet att säkerhetskopiera filen index.xml genom att behålla kopior som heter index.xml~1, index.xml~2, etc. Använd nummerrutan för att ange antal säkerhetskopior att behålla. Kfotoalbum tar bort den äldsta säkerhetskopieringsfilen när det maximala antalet säkerhetskopieringsfiler nås.</p><p>Filen index.xml kan växa sig stor om du har många bilder, och i detta fall är det lämpligt att be Kfotoalbum att komprimera säkerhetskopiorna för att bevara diskutrymme.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is using a single index.xml file as its <i>data base</i>. With lots of images it may take a long time to read this file. You may cut down this time to approximately half, by checking this check box. The disadvantage is that the index.xml file is less readable by human eyes.</p>
sv: <p>Kfotoalbum använder en enda index.xml fil som sin <i>databas</i>. Med många bilder kan det ta lång tid att läsa filen. Du kan skära ner tiden med ungefär en faktor två genom att markera kryssrutan. Nackdelen är att filen index.xml är mindre läsbar med mänskliga ögon.</p>

en: Exif/IPTC info to show in the viewer
sv: EXIF/IPTC-information att visa i visningen

en: Exif/IPTC info to show in the Exif dialog
sv: EXIF/IPTC-information att visa i EXIF-dialogrutan

en: Character set for image metadata:
sv: Teckenuppsättning för bildens metadata:

en: New File Searches
sv: Nya filsökningar

en: Search for new images and videos on startup
sv: Sök efter nya bilder och videor vid start

en: Ignore file extensions when searching for new images and videos
sv: Ignorera filändelser vid sökning efter nya bilder och videor

en: Skip symbolic links when searching for new images
sv: Hoppa över symboliska länkar vid sökning efter nya bilder

en: Do not read RAW files if a matching JPEG/TIFF file exists
sv: Läs inte obehandlade filer om en motsvarande JPEG- eller TIFF-fil finns

en: Directories to exclude from new file search:
sv: Kataloger att undanta från sökning efter nya filer:

en: <p>Specify a comma-separated list of folder names to ignore.</p><p>For example, specifying "<tt>.thumbs,.thumbnails</tt>" here will cause KPhotoAlbum to ignore these two folder names in any folder when searching for new images.</p>
sv: <p>Ange en lista över kataloger att ignorera åtskilda med kommatecken.</p><p>Anges exempelvis "<tt>.thumbs,.thumbnails</tt>" här ignorerar Kfotoalbum de här två katalognamnen i alla kataloger vid sökning efter nya bilder.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is capable of searching for new images and videos when started, this does, however, take some time, so instead you may wish to manually tell KPhotoAlbum to search for new images using <b>Maintenance->Rescan for new images</b></p>
sv: <p>Kfotoalbum har möjlighet att själv söka efter nya bilder vid start. Detta tar dock en viss tid, så istället kan du vilja tala om för Kfotoalbum att söka efter nya bilder manuellt med <b>Underhåll -> Sök efter bilder igen</b></p>

en: <p>KPhotoAlbum will normally search new images and videos by their file extension. If this option is set, <em>all</em> files neither in the database nor in the block list will be checked by their Mime type, regardless of their extension. This will take significantly longer than finding files by extension!</p>
sv: <p>Kfotoalbum söker normalt efter nya bilder och videor enligt deras filändelser. Om alternativet är aktiverat, kontrolleras Mime-typen för <em>alla</em> filer som varken finns i databasen eller i blockeringslistan, oberoende av filändelsen. Det tar väsentligt mycket längre än att hitta filer enligt filändelse.</p>

en: <p>KPhotoAlbum attempts to read all image files whether actual files or symbolic links. If you wish to ignore symbolic links, check this option. This is useful if for some reason you have e.g. both the original files and symbolic links to these files within your image folder.</p>
sv: <p>Kfotoalbum försöker läsa alla bildfiler, vare sig de är verkliga filer eller symboliska länkar. Om du vill ignorera symboliska länkar, markera alternativet. Det är användbart om du av någon anledning t.ex. både har originalfilerna och symboliska länkar till filerna i bildkatalogen.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is capable of reading certain kinds of RAW images. Some cameras store both a RAW image and a matching JPEG or TIFF image. This causes duplicate images to be stored in KPhotoAlbum, which may be undesirable. If this option is checked, KPhotoAlbum will not read RAW files for which matching image files also exist.</p>
sv: <p>Kfotoalbum klarar av att läsa vissa typer av obehandlade bilder. Vissa kameror lagrar både obehandlade bilder och motsvarande JPEG- eller TIFF-bild. Det gör att duplicerade bilder lagras i Kfotoalbum, vilket kanske inte är önskvärt. Om alternativet är markerat, läser inte Kfotoalbum obehandlade bilder där det också finns en motsvarande bildfil.</p>

en: <p>Directories defined here (separated by comma <tt>,</tt>) are skipped when searching for new photos. Thumbnail directories of different tools should be configured here. E.g. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>
sv: <p>Kataloger definierade här (åtskilda med kommatecken <tt>,</tt>) hoppas över vid sökning efter nya foton. Miniatyrbildskataloger för olika verktyg ska anges här, t.ex. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>

en: File Version Detection Settings
sv: Inställningar för detektering av filversion

en: Try to detect multiple versions of files
sv: Försök detektera flera versioner av filer

en: File versions search regexp:
sv: Reguljärt uttryck för sökning efter filversioner

en: Original file replacement text:
sv: Ersättningstext för originalfil:

en: Move meta-data (i.e. delete tags from the original)
sv: Flytta metadata (dvs. ta bort etiketter från originalet)

en: Automatically stack new versions of images
sv: Lägg automatiskt nya versioner av bilder i hög

en: <p>When KPhotoAlbum searches for new files and finds a file that matches the <i>modified file search regexp</i> it is assumed that an original version of the image may exist. The regexp pattern will be replaced with the <i>original file replacement text</i> and if that file exists, all associated metadata (category information, ratings, etc) will be copied or moved from the original file to the new one.</p>
sv: <p>När Kfotoalbum söker efter nya filer och hittar en fil som motsvarar <i>reguljärt uttryck för sökning efter ändrade filer</i> antas att en originalversion av bilden kan finnas. Mönstret i det reguljära uttrycket ersätts med <i>originalfilens ersättningssträng</i> och om filen finns, kopieras eller flyttas all tillhörande metadata (information om kategorier, betyg, etc.) från originalfilen till den nya filen.</p>

en: <p>A perl regular expression that should match a modified file. <ul><li>A dot matches a single character (<tt>\.</tt> matches a dot)</li>   <li>You can use the quantifiers <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt>, or you can     match multiple occurrences of an expression by using curly brackets (e.g. <tt>e{0,1}</tt> matches 0 or 1 occurrences of the character "e").</li>   <li>You can group parts of the expression using parenthesis.</li> </ul>Example: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>
sv: <p>Ett reguljärt uttryck i Perl som ska matcha en ändrad fil. <ul><li>En punkt motsvarar ett enda tecken (<tt>\.</tt>motsvarar en punkt)</li>  <li>Du kan använda kvantifierarna <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt> eller matcha flera förekomster av ett uttryck genom att använda klammerparenteser (t.ex. <tt>e{0,1}</tt> matchar 0 eller 1 förekomst av tecknet "e").</li>  <li>Du kan gruppera delar av uttrycket genom att använda parenteser.</li> </ul>Exempel: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>

en: <p>A string that is used to replace the match from the <i>File versions search regexp</i>. This can be a semicolon (<tt>;</tt>) separated list. Each string is used to replace the match in the new file's name until an original file is found or we run out of options.</p>
sv: <p>En sträng som används för att ersätta det matchande värdet från <i>det reguljära sökuttrycket för filversioner</i>. Det kan vara en lista åtskild av semikolon (<tt>;</tt>). Varje sträng används för att ersätta det matchade värdet i den nya filens namn till en originalfil hittas, eller alternativen tar slut.</p>

en: <p>The tagging is moved from the original file to the new file. This way only the latest version of an image is tagged.</p>
sv: <p>Etiketter flyttas från originalfilen till den nya filen. På så sätt etiketteras bara den senaste versionen av en bild.</p>

en: <p>If this option is set, new versions of an image are automatically stacked and placed to the top of the stack. This way the new image is shown when the stack is in collapsed state - the default state in KPhotoAlbum.</p>
sv: <p>Om alternativet är valt, läggs automatiskt nya versioner av en bild längst upp på en hög. På så sätt visas den nya bilden när högen är ihopsamlad, det normala tillståndet i Kfotoalbum.</p>

[ctx: Configure the feature to make a copy of a file first and then open the copied file with an external application]
en: Copy File and Open with an External Application
sv: Kopiera fil och öppna med ett externt program

en: Copy file search regexp:
sv: Reguljärt uttryck för sökning efter filer att kopiera:

en: Copy file replacement text:
sv: Ersättningstext för kopierad fil:

en: <p>KPhotoAlbum can make a copy of an image before opening it with an external application. This configuration defines how the new file is named.</p><p>The regular expression defines the part of the original file name that is replaced with the <i>replacement text</i>. E.g. regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> and replacement text <i>"-mod.\1"</i> would copy test.jpg to test-mod.jpg and open the new file in selected application.</p>
sv: <p>Kfotoalbum kan göra en kopia av en bild innan den öppnas med ett externt program. Den här inställningen definierar hur den nya filen namnges.</p><p>Det reguljära uttrycket definierar delen av det ursprungliga filnamnet som ersätts med <i>ersättningstexten</i>. Exempelvis skulle <i>"\.(jpg|png)"</i> och ersättningstexten <i>"-mod.\1"</i> kopiera test.jpg till test-mod.jpg och öppna den nya filen i valt program.</p>

en: EXPERIMENTAL: Tune new image loading for best performance.
sv: EXPERIMENTELLT: Finjustera inläsning av ny bild för bäst prestanda.

en: Type of media on which your images are stored.
sv: Typ av media där bilderna är lagrade.

en: Hard Disk
sv: Hårddisk

en: Network
sv: Nätverk

en: Slow PCIe/NVMe
sv: Långsam PCIe/NVMe

en: Fast PCIe/NVMe
sv: Snabb PCIe/NVMe

en: Manual Settings
sv: Manuella inställningar

en: <p>Tune image loading for best performance based on the type of storage your image database resides on.  If your image database resides on multiple media, choose the slowest media type used.</p><p>Use Manual Settings to configure details of how the loading is performed.</p>
sv: <p>Finjustera inläsning av ny bild för bäst prestanda baserat på typ av lagringsmedia som bilddatabasen finns på. Om bilddatabasen finns på flera media, välj den långsammaste typ av media som används.</p><p>Använd manuella inställningar för att anpassa detaljerat hur inläsningen sker.</p>

en: Calculate MD5 checksum while images are being preloaded
sv: Beräkna MD5-checksumma när bilder läses in i förväg

en: <p>Calculate MD5 checksums while images are being preloaded.  This works well if the storage is very fast, such as an NVMe drive.  If the storage is slow, this degrades performance as the checksum calculation has to wait longer for the images to be preloaded.</p>
sv: <p>Beräkna MD5-checksumma medan bilder läses in i förväg. Det fungerar bra om lagringsmedia är mycket snabbt, såsom en NVMe-enhet. Om lagringsmedia är långsamt, försämrar prestanda eftersom checksummeberäkningen måste vänta längre på att bilderna ska läsas in i förväg.</p>

en: Number of threads to use for preloading (scouting) images
sv: Antal trådar att använda för inläsning i förväg (rekognoscering) av bilder

en: <p>Number of threads to use for preloading images to have them in memory when their checksums are calculated.  This should generally be set higher for faster storage, but not more than the number of cores in your CPU. Default is 1, which works well for mechanical hard disks.</p>
sv: <p>Antal trådar att använda för att läsa in bilder i förväg för att ha dem i minne när deras checksumma beräknas. Det ska i allmänhet ställas in till ett större värde för snabbt lagringsmedia, men inte mer än antal kärnor i processorn. Normalvärdet är 1, vilket fungerar bra för mekaniska hårddiskar.</p>

en: Number of threads to use for thumbnailPreloading (scouting) images
sv: Antal trådar att använda för inläsning i förväg (rekognoscering) av miniatyrbilder

en: <p>Number of threads to use for preloading images prior to building thumbnails.  Normally this should be set to 1; the exception might be if you have very fast storage.</p>
sv: <p>Antal trådar att använda för att läsa in bilder i förväg innan miniatyrbilder skapas. Normalt ska det ställas in till 1. Undantaget är om lagringsmedia är mycket snabbt.</p>

en: Number of threads to use for building thumbnails
sv: Antal trådar att använda för att skapa miniatyrbilder

en: <p>Number of threads to use for building thumbnails.  If set to 0 this will be set automatically one less than the number of cores, at least one and no more than three.  If you have fast storage and a CPU with many cores, you may see benefit from setting this to a larger value.</p><p>KPhotoAlbum must be restarted for changes to take effect.</p>
sv: <p>Antal trådar att använda för att skapa miniatyrbilder. Om det ställs in till 0 ändras det automatiskt till ett mindre än antal kärnor, minst ett och inte mer än tre. Om du har snabbt lagringsmedia och en processor med många kärnor, kan det vara fördelaktigt att ställa in det till ett större värde.</p><p>Kfotoalbum måste startas om för att ändringarna ska få effekt.</p>

en: Loading New Images
sv: Läser in nya bilder

en: Trust image dates:
sv: Lita på bilddatum:

[ctx: As in 'always trust image dates']
en: Always
sv: Alltid

[ctx: As in 'ask whether to trust image dates']
en: Ask
sv: Fråga

[ctx: As in 'never trust image dates']
en: Never
sv: Aldrig

en: Use Exif orientation information
sv: Använd EXIF-orienteringsinformation

en: Use Exif description
sv: Använd EXIF-beskrivning

en: Strip out camera generated default descriptions
sv: Avlägsna standardbeskrivningar skapade av kameran

en: Use the embedded thumbnail in RAW file or halfsized RAW
sv: Använd inbäddad miniatyrbild i obehandlade filer eller obehandlade halvstora filer

en: Required size for the thumbnail:
sv: Nödvändig miniatyrbildstorlek:

en: Show histogram
sv: Visa histogram

en: Use linear scale for histogram
sv: Använd linjär skala för histogram

en: Size of histogram columns in date bar:
sv: Storlek på histogramkolumner i datumraden:

en: Show splash screen
sv: Visa startskärm

en: Listen for Android devices on startup
sv: Lyssna efter Android-enheter vid start

en: <p>KPhotoAlbum will try to read the image date from Exif information in the image. If that fails it will try to get the date from the file's time stamp.</p><p>However, this information will be wrong if the image was scanned in (you want the date the image was taken, not the date of the scan).</p><p>If you only scan images, in contrast to sometimes using a digital camera, you should reply <b>no</b>. If you never scan images, you should reply <b>yes</b>, otherwise reply <b>ask</b>. This will allow you to decide whether the images are from the scanner or the camera, from session to session.</p>
sv: <p>Kfotoalbum försöker läsa bildens datum från EXIF-information i bilden. Om det misslyckas hämtas datum från filens tidsstämpel.</p><p>Denna information kommer dock vara felaktig om bilden har lästs in. Du vill ha datum då bilden togs, inte då den lästes in.</p><p>Om du bara läser in bilder, i motsats till att ha en digitalkamera, ska du välja <b>nej</b>. Om du aldrig läser in bilder, ska du välja <b>ja</b>. Välj annars <b>fråga</b>: Det ger dig möjlighet att bestämma om bilderna är från bildläsaren eller kameran från session till session.</p>

en: <p>JPEG images may contain information about rotation. If you have a reason for not using this information to get a default rotation of your images, uncheck this check box.</p><p>Note: Your digital camera may not write this information into the images at all.</p>
sv: <p>JPEG-bilder kan innehålla information om rotation. Om du har en anledning att inte använda denna information för att få en förvald rotation av dina bilder, avmarkera då kryssrutan.</p><p>Observera: Din digitalkamera kanske inte alls skriver denna information i bilden.</p>

en: <p>JPEG images may contain a description. Check this checkbox to specify if you want to use this as a default description for your images.</p>
sv: <p>JPEG-bilder kan innehålla en beskrivning. Genom att använda den här kryssrutan anger du att du vill använda den som förvald beskrivning av dina bilder.</p>

en: Show the KPhotoAlbum splash screen on start up
sv: Visa Kfotoalbums startskärm vid start

en: <p>KPhotoAlbum is capable of showing your images on android devices. KPhotoAlbum will automatically pair with the app from android. This, however, requires that KPhotoAlbum on your desktop is listening for multicast messages. Checking this checkbox will make KPhotoAlbum do so automatically on start up. Alternatively, you can click the connection icon in the status bar to start listening.
sv: <p>Kfotoalbum kan visa dina bilder på Android-enheter. Kfotoalbum paras automatiskt ihop med applikationen på Android. Det kräver dock att Kfotoalbum på skrivbordet lyssnar efter utsändningsmeddelanden. Markeras kryssrutan får det Kfotoalbum att göra det vid start. Som ett alternativ kan man klicka på anslutningsikonen i statusraden för att börja lyssna.

en: <p>Some cameras automatically store generic comments in each image. These comments can be ignored automatically.</p><p>Enter the comments that you want to ignore in the input field, one per line. Be sure to add the exact comment, including all whitespace.</p>
sv: <p>Vissa kameror lagrar automatiskt generella kommentarer i varje bild. Dessa kommentar kan automatiskt ignoreras.</p><p>Skriv in kommentarerna som du vill ignorera i indatafältet, en per rad. Försäkra dig om att den exakta kommentaren läggs till, inklusive alla blanktecken.</p>

en: File Searching & Versions
sv: Filsökning och versioner

en: Categories
sv: Kategorier

en: Birthdays
sv: Födelsedagar

en: Tag Groups
sv: Etikettgrupper

en: Exif/IPTC Information
sv: EXIF/IPTC-information

en: Database Backend
sv: Databasgränssnitt

[ctx: @title:window]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @label]
en: Categories and groups:
sv: Kategorier och grupper:

[ctx: @label/rich]
en: <strong>Select a group on the left side to add tags to it</strong>
sv: <strong>Välj en grupp till vänster för att lägga till etiketter i den</strong>

[ctx: @label/rich]
en: <strong>There are pending changes on the categories page.<nl> Please save the changes before working on tag groups.</strong>
sv: <strong>Det finns väntande ändringar på kategorisidan.<nl>Spara ändringarna innan arbete med etikettgrupper.</strong>

[ctx: @action:inmenu]
en: Add group ...
sv: Lägg till grupp...

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename group "%1"
sv: Byt namn på grupp "%1"

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete group "%1"
sv: Ta bort grupp "%1"

[ctx: @label]
en: Tags in group "%1" of category "%2"
sv: Etiketter i gruppen "%1" för kategorin "%2"

[ctx: @title:window]
en: New Group
sv: Ny grupp

[ctx: @label:textbox]
en: Group name:
sv: Gruppnamn:

[ctx: @info]
en: <p>The group "%1" already exists.</p>
sv: <p>Gruppen "%1" finns redan.</p>

[ctx: @title:window]
en: Cannot add group
sv: Kan inte lägga till grupp

[ctx: @title:window]
en: Rename Group
sv: Byt namn på grupp

[ctx: @label:textbox]
en: New group name:
sv: Nytt gruppnamn:

[ctx: @info]
en: <para>Cannot rename group "%1" to "%2": "%2" already exists in category "%3"</para>
sv: <para>Kan inte byta namn på gruppen "%1" till "%2": "%2" finns redan i kategorin "%3"</para>

[ctx: @info]
en: <para>Really delete group "%1"?</para><para>Sub-categories of this group will be moved to the super category of "%1" ("%2").<nl/> All other memberships of the sub-categories will stay intact.</para>
sv: <para>Verkligen ta bort gruppen "%1"?</para><para>Gruppens delkategorier kommer att flyttas till den överliggande kategorin för "%1" ("%2").<nl/>Alla övriga medlemskap i delkategorierna förblir intakta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Really delete group "%1"?</para>
sv: <para>Verkligen ta bort gruppen "%1"?</para>

[ctx: @title:window]
en: Delete Group
sv: Ta bort grupp

en: &Delete
sv: &Ta bort

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename "%1"
sv: Byt namn på "%1"

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete "%1"
sv: Ta bort "%1"

[ctx: @title:window]
en: New Tag Name
sv: Nytt etikettnamn

[ctx: @label:textbox]
en: Tag name:
sv: Etikettnamn:

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete "%1"?</para><para>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</para>
sv: <para>Vill du verkligen ta bort "%1"?</para><para>Genom att ta bort objektet tas all information om det bort från alla bilder som innehåller objektet.</para>

[ctx: @title:window]
en: Really delete %1?
sv: Verkligen ta bort %1?

en: Tooltip preview image size:
sv: Bildstorlek för förhandsgranskning i verktygstips:

en: No Image Preview
sv: Ingen förhandsgranskning

en: Thumbnail image size:
sv: Miniatyrbildstorlek:

en: Build thumbnails on demand
sv: Bygg miniatyrbilder vid behov

en: Thumbnail table cells aspect ratio:
sv: Proportion för miniatyrbildtabellens celler:

en: Space around cells:
sv: Mellanrum omkring celler:

en: Display grid around thumbnails
sv: Visa rutnät omkring miniatyrbilder

en: Display labels in thumbnail view
sv: Visa namn i miniatyrbildsvy

en: Display categories in thumbnail view
sv: Visa kategorier i miniatyrbildsvy

en: Threshold for automatic thumbnail view:
sv: Tröskel för automatisk visning av miniatyrbilder:

[ctx: Describing: 'ThumbnailView will not be automatically shown']
en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: <p>If you select <b>Settings -&gt; Show Tooltips</b> in the thumbnail view, then you will see a small tool tip window displaying information about the thumbnails. This window includes a small preview image. This option configures the image size.</p>
sv: <p>Om du väljer <b>Inställningar -> Visa verktygstips</b> i miniatyrbildsvyn, ser du ett litet fönster med ett verktygstips som visar information om miniatyrbilderna. Fönstret innehåller en liten förhandsgranskningsbild. Det här alternativet ställer in bildstorleken.</p>

en: <p>Thumbnail image size. Changing the thumbnail size here triggers a rebuild of the thumbnail database.</p>
sv: <p>Miniatyrbildstorlek. Att ändra miniatyrbildstorleken här utlöser en ombyggnad av miniatyrbildsdatabasen.</p>

en: <p>If this is set, thumbnails are built on demand. As you browse your image database, only those thumbnails that are needed are actually built. This means that when you change the thumbnail size, KPhotoAlbum will remain responsive even if you have lots of images.</p><p>If this is not set, KPhotoAlbum will always build the thumbnails for all images as soon as possible. This means that when new images are found, KPhotoAlbum will immediately build thumbnails for them and you won't have a delay later while browsing.</p>
sv: <p>Om det här är markerat, skapas miniatyrbilder vid behov. Medan du bläddrar i bilddatabasen skapas bara de miniatyrbilder som behövs. Det betyder att när du ändrar miniatyrbildstorleken förblir Kfotoalbum användbart även om du har mängder av bilder.</p><p>Om det inte är markerat, skapar Kfotoalbum alltid om miniatyrbilderna för alla bilder så fort som möjligt. Det betyder att när nya bilder hittas, skapar Kfotoalbum omedelbart miniatyrbilder för dem och det uppstår ingen fördröjning senare när du bläddrar i bilderna.</p>

en: <p>Choose what aspect ratio the cells holding thumbnails should have.</p>
sv: <p>Välj vilken proportion som cellerna med miniatyrbilder ska ha.</p>

en: <p>How thick the cell padding should be.</p>
sv: <p>Hur brett cellernas mellanrum ska vara.</p>

en: <p>If you want to see grid around your thumbnail images, select this option.</p>
sv: <p>Om du vill se ett rutnät omkring miniatyrbilderna, markera det här alternativet.</p>

en: <p>Checking this option will show the base name for the file under thumbnails in the thumbnail view.</p>
sv: <p>Markeras alternativet visas filens basnamn under miniatyrbilderna i miniatyrbildsvyn</p>

en: <p>Checking this option will show the Categories for the file under thumbnails in the thumbnail view</p>
sv: <p>Markeras alternativet visas filens kategorier under miniatyrbilderna i miniatyrbildsvyn</p>

en: <p>When you are browsing, and the count gets below the value specified here, the thumbnails will be shown automatically. The alternative is to continue showing the browser until you press <i>Show Images</i></p>
sv: <p>När du bläddrar bland bilder, och antalet blir färre än värdet som anges här, visas miniatyrbilder automatiskt. Alternativet är att fortsätta visa bläddraren till du klickar på <i>Visa bilder</i>.</p>

en: If a tag is selected here, it will be added to new (untagged) images automatically, so that they can be easily found. It will be removed as soon as the image has been annotated.
sv: Om en etikett väljes här, läggs den till i nya bilder (utan etikett) automatiskt så att de enkelt kan hittas. Den tas bort så fort bilden har beskrivits.

en: Show the untagged images tag as a normal tag
sv: Visa etiketten för bilder utan etikett som en normal etikett

en: None Selected
sv: Inget markerat

en: New tag added
sv: Ny etikett tillagd

en: <p>The new tag "%1" has been added to the category "%2" and will be used for untagged images now.</p><p>Please save now, so that this tag will be stored in the database. Otherwise, it will be lost, and you will get an error about this tag being not present on the next start.</p>
sv: <p>Den nya etiketten "%1" har lagts till i kategorin "%2" och kommer nu att användas för bilder utan etikett.</p><p>Spara nu, så att etiketten lagras i databasen. Annars går den förlorad, och du får ett fel om att etiketten inte finns vid nästa start.</p>

en: <h1>Choose a Video Player</h1>
sv: <h1>Välj en videospelare</h1>

en: <html><p>Unfortunately, there is no video player which just works out of the box for everyone.</p><p>KPhotoAlbum therefore comes with three different back-ends, choose the one that works the best for you</p><p><b>VLC</b> seems to be the best supported video player back-end, meaning it can play most video formats. It has one drawback though, it requires X11. If you use Wayland, then you will find that the videos shows up in a window of their own, and in this case VLC is likely not a very good fit for you. If on the other hand you do use X11 then VLC is likely your best choice.</p><p>Traditionally KPhotoAlbum has been using <b>Phonon</b> as the video player back-end. We've unfortunately seen it crash on many different video formats - possibly because our system wasn't correctly configured. If this is the case for you (and you can't use VLC), then try the <b>QtAV</b> back-end, which seems to support a lot of formats (everything we threw at it). <b>QtAV</b> unfortunately also has a drawback - it seems to get slightly out of sync between video and audio.</p><p><b><font color=red>You can at any time change the backend from Settings -> Viewer</font></b></p></html>
sv: <html><p>Det finns tyvärr ingen videospelare som direkt fungerar för alla.</p><p>Kfotoalbum levereras därför med tre olika gränssnitt. Välj det som fungerar bäst för dig.</p><p><b>VLC</b> verkar vara det gränssnitt för videouppspelning som har bäst stöd, vilket betyder att det kan spela upp de flesta videoformat. Det har dock en nackdel: det kräver X11. Om du använder Wayland, märker du att videor dyker upp i sina egna fönster, och i så fall passar nog inte VLC så bra. Om du å andra sidan använder X11 är VLC nog det bästa valet.</p><p>Traditionellt har Kfotoalbum använt <b>Phonon</b> som gränssnitt för videouppspelning. Vi har dock tyvärr sett att det kraschar för många olika videoformat, möjligtvis på grund av att vårt system inte var rätt inställt. Om det är fallet för dig (och du inte kan använda VLC), prova då gränssnittet <b>QtAV</b>, som verkar stödja många format (alla vi försökt med). <b>QtAV</b> har tyvärr också en nackdel: det verkar vara något osynkroniserat mellan ljud och bild.</p><p><b><font color=red>Gränssnittet kan ändras när som helst från Inställningar -> Visning</font></b></p></html>

en:  (NOT AVAILABLE)
sv:  (INTE TILLGÄNGLIG)

en: <html><h1>Missing back-end</h1>The back-ends which are not available are due to the system configuration at compile time of KPhotoAlbum. If you compiled KPhotoAlbum yourself, then search for the developer packages of the back-ends. If you on the other hand got KPhotoAlbum from your system, then please talk to the maintainer of the package.</html>
sv: <html><h1>Saknar gränssnitt</h1>Gränssnitten som inte är tillgängliga beror på systeminställningarna vid kompilering av Kfotoalbum. Om du kompilerade Kfotoalbum själv, sök då efter utvecklingspaket för gränssnitten. Om du istället fick Kfotoalbum från systemet, kontakta då gärna underhållsansvarig för paketet.</html>

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: Unconfigured video backend
sv: Videogränssnitt utan inställning

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: Phonon video backend
sv: Phonon-videogränssnitt:

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: QtAV video backend
sv: QtAV-videogränssnitt

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: VLC video backend
sv: VLC-videogränssnitt

en: Not Configured
sv: Inte inställt

en: Running Slide Show From Thumbnail View
sv: Visar bildspel från miniatyrbildsvy

en: Viewing Images and Videos From Thumbnail View
sv: Visar bilder och videor från miniatyrbildsvy

en: Slideshow interval:
sv: Bildspelsintervall:

en:  sec
sv:  sek

en: Image cache:
sv: Bildcache:

en:  Mbytes
sv:  Mibyte

en: Standard size in viewer:
sv: Standardstorlek i visning:

en: Full Viewer Size
sv: Full storlek

en: Natural Image Size
sv: Naturlig bildstorlek

en: Natural Image Size If Possible
sv: Naturlig bildstorlek om möjligt

en: <p>Set the standard size for images to be displayed in the viewer.</p> <p><b>Full Viewer Size</b> indicates that the image will be stretched or shrunk to fill the viewer window.</p> <p><b>Natural Image Size</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel.</p> <p><b>Natural Image Size If Possible</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel if it would fit the window, otherwise it will be shrunk to fit the viewer.</p>
sv: <p>Ställ in standardstorleken för bilder som ska visas.</p> <p><b>Full storlek</b> anger att bilden sträcks eller krymps så att den fyller visningsfönstret.</p> <p><b>Naturlig bildstorlek</b> anger att bilden visas bildpunkt för bildpunkt.</p> <p><b>Naturlig bildstorlek om möjligt</b> anger att bilden visas bildpunkt för bildpunkt om den skulle få plats i fönstret, medan den annars krymps så att den passar i visningsfönstret.</p>

en: Scaling algorithm:
sv: Skalningsalgoritm:

en: Fastest
sv: Snabbaste

en: Best
sv: Bäst

en: <p>When displaying images, KPhotoAlbum normally performs smooth scaling of the image. If this option is not set, KPhotoAlbum will use a faster but less smooth scaling method.</p>
sv: <p>När bilder visas utför Kfotoalbum normalt jämn skalning av bilden. Om alternativet inte är aktiverat, använder Kfotoalbum en snabbare men inte så jämn skalningsmetod.</p>

en: Video Backend:
sv: Videogränssnitt:

en: Launch in full screen
sv: Starta i fullskärmsläge

[ctx: Name/title of the filter toolbar widget]
en: Filter Toolbar
sv: Filterverktygsrad

[ctx: The action enables/disables filtering of images in the thumbnail view.]
en: Toggle filter
sv: Koppla om filter

en: Press <shortcut>Escape</shortcut> to clear filter.
sv: Tryck på <shortcut>Esc</shortcut> för att rensa filtret.

en: Filter view by rating: %1 star | Filter view by rating: %1 stars
sv[0]: Filtrera visning enligt betyg: %1 stjärna
sv[1]: Filtrera visning enligt betyg: %1 stjärnor

en: Tip: Use <shortcut>Alt+Shift+<placeholder>A-Z</placeholder></shortcut> to toggle a filter for that token.
sv: Tips: Använd <shortcut>Alt+Skift+<placeholder>A-Z</placeholder></shortcut> för att koppla om ett filter för den symbolen.

en: <p><b>Really reorder thumbnails?</b></p><p>By dragging images around in the thumbnail viewer, you actually reorder them. This is very useful where you do not know the exact date for the images. On the other hand, if the images have valid timestamps, you should use <b>Maintenance -&gt; Sort All By Date and Time</b> or <b>View -&gt; Sort Selected By Date and Time</b>.</p>
sv: <p><b>Verkligen ordna om miniatyrbilder?</b></p><p>Genom att dra omkring bilder i miniatyrbildsvisningen ordnar du i själva verket om dem. Det är mycket användbart när du inte känner till bildernas exakta datum. Å andra sidan, om bilderna har en giltig tidsstämpel, bör du använda <b>Underhåll -&gt; Sortera alla enligt datum och tid</b> eller <b>Visa -&gt; Sortera markerade enligt datum och tid</b></p>

[ctx: @title]
en: Reorder Thumbnails
sv: Ordna om miniatyrbilder

en: Error Deleting Files
sv: Fel vid borttagning av filer

en: Unable to copy '%1' to '%2'.
sv: Kan inte kopiera '%1' till '%2'.

en: Unable to create folder '%1' needed for demo.
sv: Kan inte skapa katalogen '%1' som behövs för demonstrationen.

en: <b>File Name: </b>
sv: <b>Filnamn: </b>

en: <b>Date: </b>
sv: <b>Datum: </b>

[ctx: width x height]
en: %1x%2
sv: %1 x %2

[ctx: short for: x megapixels]
en:  (%1MP)
sv:  (%1 M)

en: <b>Image Size: </b>
sv: <b>Bildstorlek: </b>

en: <b>Label: </b>
sv: <b>Namn: </b>

en: <b>Description: </b>
sv: <b>Beskrivning: </b>

[ctx: As in 'The baby is 1 day old']
en: 1 day | %1 days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: %1 dagar

[ctx: As in 'This happened 1 day ago']
en: 1 day ago | %1 days ago
sv[0]: för 1 dag sedan
sv[1]: för %1 dagar sedan

[ctx: As in 'The baby is 1 month old']
en: 1 month | %1 months
sv[0]: 1 månad
sv[1]: %1 månader

[ctx: As in 'This happened 1 month ago']
en: 1 month ago | %1 months ago
sv[0]: för 1 månad sedan
sv[1]: för %1 månader sedan

[ctx: As in 'The baby is 1 year old']
en: 1 year | %1 years
sv[0]: 1 år
sv[1]: %1 år

[ctx: As in 'This happened 1 year ago']
en: 1 year ago | %1 years ago
sv[0]: för 1 år sedan
sv[1]: för %1 år sedan

[ctx: @title]
en: Assign Macro
sv: Tilldela makro

en: Select item for macro key <b>%1</b>
sv: Markera objekt för makronyckel <b>%1</b>

en: Tag Item
sv: Etikettobjekt

en: Select tag for image
sv: Välj etikett för bild

[ctx: @title:window]
en: Configure Category Image
sv: Anpassa kategoribild

[ctx: @label:listbox As in 'select the tag category']
en: Category:
sv: Kategori:

[ctx: @label:listbox As in 'select a tag']
en: Tag:
sv: Etikett:

[ctx: @label The current category image]
en: Current image:
sv: Aktuell bild:

[ctx: @label Preview of the new category imape]
en: New image:
sv: Ny bild:

[ctx: @action:button As in 'Set the category image']
en: Set
sv: Ställ in

en: Insufficient color depth for this filter
sv: Otillräckligt färgdjup för det här filtret

en: [ zoom x%1 ]
sv: [ zoomad x%1 ]

en: Show the geographic position of this image on a map
sv: Visa den geografiska positionen för bilden på en karta

en: Error playing media
sv: Fel när media skulle spelas

en: Failed to set up video playback
sv: Misslyckades ställa in videouppspelning

en: Failed to set up video playback (renderer wasn't created)
sv: Misslyckades ställa in videouppspelning (återgivning skapades inte)

en: Failed to set up video playback (widget wasn't created)
sv: Misslyckades ställa in videouppspelning (grafisk komponent skapades inte)

en: Type name of category and item
sv: Skriv in namn på en kategori och ett objekt

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Key
sv: Nyckel

en: Tag
sv: Etikett

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear assignment
sv: Ta bort tilldelning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCategoryAndValue)
en: Dialog
sv: Dialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TextLabel
sv: Textetikett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addNewTag)
en: Add new Tag
sv: Lägg till ny etikett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
sv: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Existing Assignments
sv: Befintliga tilldelningar

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as First Image in Stack
sv: Ange som första bild i en hög

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy image to ...
sv: Kopiera bild till...

[ctx: @action:inmenu]
en: Link image to ...
sv: Länka bild till...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @title:inmenu]
en: Rotate
sv: Rotera

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate clockwise
sv: Rotera medurs

[ctx: @action:inmenu]
en: Flip Over
sv: Vänd

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate counterclockwise
sv: Rotera moturs

[ctx: @title:inmenu As in 'skip 2 images']
en: Skip
sv: Hoppa över

[ctx: @action:inmenu Go to first image]
en: First
sv: Först

[ctx: @action:inmenu Go to last image]
en: Last
sv: Sist

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Next
sv: Visa nästa

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Forward
sv: Hoppa 10 framåt

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Forward
sv: Hoppa 100 framåt

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Forward
sv: Hoppa 1000 framåt

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Previous
sv: Visa föregående

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Backward
sv: Hoppa 10 bakåt

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Backward
sv: Hoppa 100 bakåt

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Backward
sv: Hoppa 1000 bakåt

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Image
sv: Ta bort bild

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Image from Display List
sv: Ta bort bild från visningslistan

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom
sv: Zooma

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: @action:inmenu]
en: Full View
sv: Full storlek

[ctx: @action:inmenu]
en: Pixel for Pixel View
sv: Vy med bildpunkt för bildpunkt

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
sv: Växla fullskärmsläge

[ctx: @title:inmenu]
en: Slideshow
sv: Bildspel

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slideshow
sv: Visa bildspel

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Faster
sv: Visa snabbare

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slower
sv: Visa långsammare

en: File not available
sv: Filen är inte tillgänglig

[ctx: @action:inmenu Start video playback]
en: Play
sv: Spela

[ctx: @action:inmenu Pause video playback]
en: Pause
sv: Paus

en: locked
sv: låst

en: annotating
sv: beskriver

en: tokenizing
sv: värdetilldelning

en: Change display mode to %1
sv: Ändra visningsläge till %1

[ctx: OSD for slideshow]
en: Ending Slideshow
sv: Avslutar bildspel

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop Slideshow
sv: Stoppa bildspel

[ctx: OSD for slideshow]
en: Starting Slideshow<br/>%1 makes the slideshow faster<br/>%2 makes the slideshow slower
sv: Startar bildspel<br/>%1 gör bildspelet snabbare<br/>%2 gör bildspelet långsammare

[ctx: @title]
en: Edit Image Description
sv: Redigera bildbeskrivning

[ctx: @label:textbox]
en: Image Description
sv: Bildbeskrivning

[ctx: @title:inmenu]
en: Seek
sv: Sök

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes backward
sv: 10 minuter bakåt

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute backward
sv: 1 minut bakåt

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds backward
sv: 10 sekunder bakåt

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds backward
sv: 1 sekund bakåt

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds backward
sv: 100 millisekunder bakåt

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds forward
sv: 100 millisekunder framåt

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds forward
sv: 1 sekund framåt

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds forward
sv: 10 sekunder framåt

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute forward
sv: 1 minut framåt

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes forward
sv: 10 minuter framåt

[ctx: @action:inmenu Stop video playback]
en: Stop
sv: Stopp

[ctx: @action:inmenu]
en: Use current frame in thumbnail view
sv: Visa aktuell ram i miniatyrbildsvy

[ctx: @action:inmenu Restart video playback.]
en: Restart
sv: Starta om

[ctx: @title:inmenu]
en: Filters
sv: Filter

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Filters
sv: Ta bort alla filter

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Grayscale Filter
sv: Använd gråskalefilter

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Contrast Stretching Filter
sv: Använd kontrastutökningsfilter

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Histogram Equalization Filter
sv: Använd histogramutjämningsfilter

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Monochrome Filter
sv: Använd svartvitfilter

en: <p>It seems that KPhotoAlbum previously crashed during video playback. On some platforms, this is a common problem with some video players.</p><p>Press <i>Continue</i> to let KPhotoAlbum try a different backend...</p>
sv: <p>Det verkar som Kfotoalbum tidigare kraschade under videouppspelning. På vissa plattformar är det ett vanligt problem med vissa videospelare.</p><p>Klicka på <i>Fortsätt</i> för att låta Kfotoalbum prova ett annat gränssnitt...</p>

en: <p>Video backend that was interrupted: <tt>%1</tt></p><p>Video backend that will be used instead: <tt>%2</tt></p>
sv: <p>Videogränssnitt som avbröts: <tt>%1</tt></p><p>Videogränssnitt som används istället: <tt>%2</tt></p>

en: <p>KPhotoAlbum has tried out all available video backends, but every one crashed at some point.</p><p>Crash detection is now turned off.</p>
sv: <p>Kfotoalbum har provat alla tillgängliga videogränssnitt, men alla kraschade vid något tillfälle.</p><p>Kraschdetektering är nu avstängd.</p>

en: Annotate
sv: Beskriv

[ctx: @action:inmenu]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: @action:inmenu]
en: Annotation Dialog
sv: Beskrivningsdialogruta

[ctx: @action:inmenu]
en: Add tag
sv: Lägg till etikett

[ctx: short cut for add tag]
en: CTRL+a
sv: CTRL+A

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Data from Previous Image
sv: Kopiera data från föregående bild

[ctx: Shortcut for copy annotations from previous image]
en: CTRL+c
sv: CTRL+C

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Description
sv: Redigera beskrivning

[ctx: Shortcut for add description to image]
en: CTRL+d
sv: CTRL+D

en: Annotation Mode
sv: Beskrivningsmetod

[ctx: @action:inmenu]
en: Locked
sv: Låst

[ctx: Shortcut for turning of annotations in the viewer]
en: CTRL+l
sv: CTRL+L

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Tags
sv: Tilldela etiketter

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Tokens
sv: Tilldela värden

[ctx: Shortcut for turning annotations mode to tokenizing]
en: CTRL+t
sv: CTRL+T

en: Token %1
sv: Värde %1

en: Show...
sv: Visa...

en: Show
sv: Visa

en: Show Info Box
sv: Visa informationsruta

en: Show Label
sv: Visa namn

en: Show Description
sv: Visa beskrivning

en: Show Date
sv: Visa datum

en: Show Time
sv: Visa tid

en: Show Filename
sv: Visa filnamn

en: Show Exif
sv: Visa EXIF

en: Show Image Size
sv: Visa bildstorlek

en: Show Rating
sv: Visa betyg
