kphotoalbum - en to tr translation catalogue (1033 entries)

en: Tag is already used for another area
tr: Bu etiket zaten başka bir alan için kullanıldı

en: tomorrow
tr: yarın

en: today
tr: bugün

en: yesterday
tr: dün

en: Description
tr: Açıklama

en: (You have differing descriptions on individual images, setting text here will override them all)
tr: (Her bir görsel için açıklamalarınız farklı, burada bir metin ayarlamak hepsinin üzerine yazacaktır)

en: Label and Dates
tr: Etiket ve Tarihler

en: Image Preview
tr: Görsel Önizleme

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A descriptive text of the image.</para><para>If <emphasis>Use Exif description</emphasis> is enabled under <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|General</interface>, a description embedded in the image Exif information is imported to this field if available.</para>
tr: <para>Görselin açıklayıcı bir metni.</para><para>Eğer <interface>Ayarlar|K Fotoğraf Albümü Uygulamasını Yapılandır...|Genel</interface> altında <emphasis>Exif açıklamasını kullan</emphasis> etkinleştirilmişse görsel Exif bilgisinde gömülü açıklama bu alana içe aktarılır (varsa).</para>

en: Cancel
tr: İptal

en: Map
tr: Harita

[ctx: @info:whatsthis]
en: The map widget allows you to view the location of images if GPS coordinates are found in the Exif information.
tr: Harita araç takımı, Exif bilgisinde GPS koordinatları varsa görsellerin konumunu görüntülemenize izin verir.

en: Revert This Item
tr: Bu Ögeyi Geri Al

en: Clear Form
tr: Formu Temizle

en: Options...
tr: Seçenekler...

en: &Done
tr: &Bitti

en: Continue &Later
tr: &Sonra Sürdür

[ctx: @action:button]
en: &Search
tr: &Ara

en: Label:
tr: Etiket:

en: Label
tr: Etiket

en: Date:
tr: Tarih:

en: Time:
tr: Zaman:

en: Use Fuzzy Date
tr: Belirsiz Tarih Kullan

[ctx: @info]
en: <para>In KPhotoAlbum, images can either have an exact date and time, or a <emphasis>fuzzy</emphasis> date which happened any time during a specified time interval. Images produced by digital cameras do normally have an exact date.</para><para>If you don't know exactly when a photo was taken (e.g. if the photo comes from an analog camera), then you should set <interface>Use Fuzzy Date</interface>.</para>
tr: <para>K Fotoğraf Albümü'nde, görsellerin tam tarihi ve zamanı olabilir veya belirlenmiş bir tarih aralığında herhangi bir zaman oluşmuş <emphasis>belirsiz</emphasis> tarihi olabilir. Sayısal fotoğraf makinelerinde üretilen görsellerin normalde tam tarihi vardır.</para><para>Eğer fotoğrafın ne zaman çekildiğini tam olarak bilmiyorsanız (örn. fotoğraf analog bir fotoğraf makinesinden gelmiş olabilir), <interface>Belirsiz Tarih Kullan</interface> seçeneğini ayarlamasınız.</para>

en: Minimum megapixels:
tr: En düşük megapixel:

en: Maximum megapixels:
tr: En yüksek megapixel:

en: Rating:
tr: Derecelendirme:

en: Rating search mode:
tr: Derecelendirma arama kipi:

en: File Name Pattern:
tr: Dosya Adı Dizgisi:

en: File Name Pattern
tr: Dosya Adı Dizgisi

en: Search only for RAW files
tr: Yalnızca RAW dosyalarını ara

[ctx: @title:window image %1 of %2 images]
en: Annotations (%1/%2)
tr: Bilgi Notları (%1/%2)

[ctx: @title:window title of the 'find images' window]
en: Search
tr: Ara

en: Done
tr: Bitti

[ctx: @title:window]
en: Annotations
tr: Bilgi Notları

en: Configure Window Layout...
tr: Pencere Yerleşimini Yapılandır...

en: Save Current Window Setup
tr: Geçerli Pencere Ayarlarını Kaydet

en: Reset layout
tr: Yerleşimi sıfırla

en: Sort Alphabetically (Tree)
tr: Abecesel Olarak Sırala (Ağaç)

en: Sort Alphabetically (Flat)
tr: Abecesel Olarak Sırala (Düz)

en: Sort by Date
tr: Tarihe Göre Sırala

en: Match Tags from the First Character
tr: İlk Karakterden Etiketleri Eşleştir

en: Match Tags from Word Boundaries
tr: Sözcük Sınırlarından Etiketleri Eşleştir

en: Match Tags Anywhere
tr: Her Yerden Etiketleri Eşleştir

en: Show Only Selected Ctrl+S
tr: Yalnızca Seçiliyi Göster Kontrol+S

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
tr: <p>Pencere yerleşimi kaydedilemedi.</p>%1 dosyası, şu hatadan dolayı açılamadı: %2

en: <p>Could not save the window layout.</p>File %1 could not be written because of the following error: %2
tr: <p>Pencere yerleşimi kaydedilemedi.</p>%1 dosyası, şu hatadan dolayı yazılamadı: %2

en: <p>Some changes are made to annotations. Do you really want to discard all recent changes for each affected file?</p>
tr: <p>Bilgi notlarına bazı değişiklikler yapıldı. Etkilenen her dosya için tüm güncel değişiklikleri atmayı gerçekten istiyor musunuz?</p>

[ctx: @title]
en: Discard changes?
tr: Değişiklikler atılsın mı?

en: <p>You have just opened the advanced search dialog; to get the most out of it, it is suggested that you read the section in the manual on <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">advanced searching</a>.</p><p>This dialog is also used for typing in information about images; you can find extra tips on its usage by reading about <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">typing in</a>.</p>
tr: <p>Gelişmiş arama diyalogunu açtınız; en iyi sonucu elde etmek için şu bölümü okumanız tavsiye edilir: <a href="help:/kphotoalbum/sect-general-image-searches.html">Gelişmiş Arama</a>.</p><p>Bu diyalog aynı zamanda görseller hakkında bilgi yazmak için de kullanılır; kullanım hakkında ek ipuçlarını <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">giriş</a> kullanımını okuyarak bulabilirsiniz.</p>

en: <p>You have just opened one of the most important windows in KPhotoAlbum; it contains lots of functionality which has been optimized for fast usage.</p><p>It is strongly recommended that you take 5 minutes to read the <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">documentation for this dialog</a></p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü'ndeki en önemli pencerelerden birini açtınız. Bu pencere, hızlı kullanım için birçok özellik içerir</p>.<p>Bu pencere için <a href="help:/kphotoalbum/chp-typingIn.html">belgelerini okumanız tavsiye edilir</a></p>

en: Sort Most Recently Used
tr: En Son Kullanılanı Sırala

en: Toggle Sorting
tr: Sıralamayı Aç/Kapat

en: Toggle Showing Selected Items Only
tr: Yalnızca Seçili Ögelerin Gösterilmesini Aç/Kapat

en: Annotate Next
tr: Bir Sonrakine Not Ekle

en: Annotate Previous
tr: Bir Öncekine Not Ekle

en: OK dialog
tr: Tamam penceresi

en: Copy tags from previous image
tr: Önceki görselden etiketleri kopyala

en: Rotate counterclockwise
tr: Saat yönünün tersine döndür

en: Rotate clockwise
tr: Saat yönünde döndür

en: Toggle fullscreen preview
tr: Tam ekran önizlemeyi aç/kapat

en: <p><b>Can't associate tag "%2"</b></p><p>The category "%1" the tag "%2" belongs to is not positionable.</p><p>If you want to use this tag, change this in the settings dialog. If this tag shouldn't be in the recognition database anymore, it can be deleted in the settings.</p>
tr: <p><b>"%2" etiketi ilişkilendirilemiyor</b></p><p>"%2" etiketi, "%1" kategorisine konumlandırılabilir değil.</p><p>Eğer bu etiketi kullanmak istiyorsanız ayarlar penceresinden bunu değiştirin. Eğer bu etiketin tanıma veritabanında olmasını istemyorsanız ayarlardan silebilirsiniz.</p>

en: <p><b>Can't associate tag "%2"</b></p><p>The category "%1" the tag "%2" belongs to does not exist.</p><p>If you want to use this tag, add this category and mark it as positionable. If this tag shouldn't be in the recognition database anymore, it can be deleted in the settings dialog.</p>
tr: <p><b>"%2" etiketi ilişkilendirilemiyor</b></p><p>"%2" etiketi "%1" kategorisinde mevcut değil.</p><p>Eğer bu etiketi kullanmak istiyorsanız bu kategoriyi ekleyin ve konumlandırılabilir olarak işaretleyin. Eğer bu etiketin tanıma veritabanında olmasını istemyorsanız ayarlardan silebilirsiniz.</p>

en: Annotate previous image (Page Up)
tr: Bir önceki görsele not ekle (Page Up)

en: Annotate next image (Page Down)
tr: Bir sonraki görsele not ekle (Page Down)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the same tags on this image than on the previous one. The image date, label, rating, and description are left unchanged.</para>
tr: <para>Bir önceki görseldeki bütün etiketlerini buna da ayarla. Görsel tarihi, etiket, derecelendirme ve açıklama değişmemiş kalacaktır.</para>

en: Category for new areas:
tr: Yeni alanlar için kategori:

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide or show areas on the image
tr: Görseldeki alanları göster veya sakla

[ctx: @info:tooltip]
en: If you enable <emphasis>positionable tags</emphasis> for at least one category in <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories</interface>, you can associate specific image areas with tags.
tr: Eğer <emphasis>konumlanabilir etiketleri</emphasis> <interface>Ayarlar|K Fotoğraf Albümü Uygulamasını Yapılandır...|Kategoriler</interface> içinden en az bir kategori için etkin hale getirirseniz etiketleri olan belli görsel bölümlerini ilişkilendirebilirsiniz.

[ctx: @info:tooltip]
en: Areas on an image can only be shown in single-image annotation mode.
tr: Görseldeki alanlar yalnızca tek görsel açıklama kipinde görünür.

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle full-screen preview
tr: Tam ekran önizlemeyi aç/kapat

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate counterclockwise
tr: Saat yönünün tersine döndür

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate clockwise
tr: Saat yönünde döndür

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy tags from previously tagged image
tr: Etiketleri daha önce etiketlenmiş görselden kopyala

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete image
tr: Görseli sil

[ctx: @label:textbox]
en: Enter a tag ...
tr: Bir etiket gir...

en: or
tr: veya

en: and
tr: ve

en: Sort by date
tr: Tarihe göre sırala

en: Show only selected Ctrl+S
tr: Yalnızca seçileni göster Kontrol+S

en: The tag you entered is the tag that is set automatically for newly found, untagged images (cf. <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories|Untagged Images</interface>). It will not show up here as long as it is selected for this purpose.
tr: Girmiş olduğunuz etiket, yeni bulunan etiketlenmemiş görseller için otomatik olarak ayarlanan etikettir (<interface>Ayarlar|K Fotoğraf Albümü Uygulamasını Yapılandır...|Kategoriler|Etiketlenmemiş Görseller</interface>). Bu amaç için seçilmemişse burada görünmeyecektir.

en: No Item Selected
tr: Seçili Öge Yok

en: Delete
tr: Sil

en: Rename...
tr: Yeniden adlandır...

en: <b>Tag Groups</b>
tr: <b>Etiket Grupları</b>

en: Tag groups
tr: Etiket grupları

en: Add this tag to a new tag group...
tr: Bu etiketi yeni bir etiket grubuna ekle...

en: Make this tag a tag group and add a tag...
tr: Bu etiketi bir etiket grubu yap ve etiket ekle...

en: Remove from tag group %1
tr: %1 etiket grubundan kaldır

en: <b>Sorting</b>
tr: <b>Sıralanıyor</b>

en: Usage
tr: Kullanım

en: Alphabetical (Flat)
tr: Abecesel (Düz)

en: Alphabetical (Tree)
tr: Abecesel (Ağaç)

en: <p>Do you really want to delete "%1"?<br/>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</p>
tr: <p>"%1" ögesini gerçekten silmek istiyor musunuz?<br/>Bu ögeyi silmek, bu bu ögeyi içeren tüm görsellerdeki bilgiyi de kaldırır.</p>

en: Really Delete %1?
tr: %1 Gerçekten Silinsin mi?

[ctx: @title]
en: Rename Item
tr: Ögeyi Yeniden Adlandır

en: Enter new name:
tr: Yeni ad gir:

en: <p>Do you really want to rename "%1" to "%2"?<br/>Doing so will rename "%3" on any image containing it.</p>
tr: <p>"%1", "%2" olarak yeniden adlandırılsın mı?<br/>Yeniden adlandırırsanız içeren bütün görsellerde de "%3" değişecektir.</p>

[ctx: @title]
en: Rename %1?
tr: %1, yeniden adlandırılsın mı?

[ctx: @action:button]
en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: New tag group
tr: Yeni etiket grubu

en: Name for the new tag group the tag will be added to:
tr: Etiketin ekleneceği yeni etiket grubu için ad:

en: Add a tag
tr: Bir etiket ekle

en: Name for the tag to be added to this tag group:
tr: Bu etiket grubuna eklenecek etiket adı:

[ctx: area of an image; rectangle that is overlayed upon the image]
en: Remove area
tr: Alanı kaldır

en: <p>%1 has already been tagged in another area on this image.</p><p>If you continue, the previous tag will be removed...</p>
tr: <p>%1, bu görselde zaten başka bir alanda etiketlendi.</p><p>Eğer sürdürürseniz önceki etiket kaldırılacaktır...</p>

en: Replace existing area?
tr: Var olan alan değiştirilsin mi?

[ctx: As in: remove tag %1 in category %2 [from this marked area of the image]]
en: Remove tag %1 (%2)
tr: %1 etiketini sil (%2)

en: Associate with
tr: Şununla ilişkilendir:

[ctx: As in: associate [this marked area of the image] with one of the following choices/menu items]
en: Associate with
tr: Şununla ilişkilendir

en: Extracting Thumbnail
tr: Küçük Görsel Çıkarılıyor

en: Extract Video Thumbnail
tr: Video Küçük Görseli Çıkarılıyor

en: Read Video Length
tr: Video Uzunluğunu Oku

en: Search for videos without length information
tr: Uzunluk bilgisi olmadan videoları ara

en: Searching for videos without video thumbnails
tr: Video küçük görseli olmadan videoları ara

en: Not Started
tr: Başlatılmadı

[ctx: @title:column Background job id]
en: ID
tr: Kimlik

[ctx: @title:column Background job title]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @title:column Additional information on background job]
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: @title:column Elapsed time]
en: Elapsed
tr: Geçen

[ctx: @title:window]
en: Background Job Viewer
tr: Arka Plan İş Görüntüleyicisi

en: Pause
tr: Duraklat

en: Continue
tr: Sürdür

en: <p>Active jobs: %1<br/>Pending jobs: %2<hr/><br/>Color codes:<ul><li><b>blinking green</b>: Active background jobs</li><li><b>gray</b>: No active jobs</li><li><b>solid yellow</b>: Job queue is paused</li><li><b>blinking yellow</b>: Job queue is paused for background jobs, but is executing a foreground job (like extracting a thumbnail for a video file, which is currently shown in the thumbnail viewer)</li></ul></p>
tr: <p>Etkin işler: %1<br/>Bekleyen işler: %2<hr/><br/>Renk kodları:<ul><li><b>yanıp sönen yeşil</b>: Etkin arka plan işleri</li><li><b>gri</b>: Hiç etkin iş yok</li><li><b>düz sarı</b>: Görev kuyruğu durduruldu</li><li><b>yanıp sönen sarı</b>: Görev kuyruğu arka plan işleri için durduruldu fakat ön plan işi çalıştırıyor (örneğin şu anda görünen video dosyası için küçük görsel üretiliyor</li></ul></p>

[ctx: As in No persons, no locations etc.]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: As in no other persons, or no other locations.]
en: No other
tr: Başka yok:

[ctx: @item:intable number of images with a specific tag.]
en: 1 image | %1 images
tr[0]: %1 görsel
tr[1]: %1 görsel

[ctx: @item:intable number of videos with a specific tag.]
en: 1 video | %1 videos
tr[0]: %1 video
tr[1]: %1 video

en: Images
tr: Görseller

en: Videos
tr: Videolar

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

[ctx: As in 'all pictures'.]
en: All
tr: Tümü

en: Geo Position
tr: Coğrafi Konum

en: Exif Info
tr: Exif Bilgisi

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
tr: Ara

en: Untagged Images
tr: Etiketlenmemiş Görseller

en: Show Thumbnails
tr: Küçük Görselleri Göster

en: Search did not match any images or videos.
tr: Arama hiçbir görsele veya videoya ile eşleşmedi.

en: Empty Search Result
tr: Arama Sonuçlarını Sil

en: Exif Search
tr: Exif Araması

[ctx: Breadcrumb denoting that we 'browsed' to a search result.]
en: search
tr: ara

en: <p>You have not yet configured which tag to use for indicating untagged images.</p><p>Please follow these steps to do so:<ul><li>In the menu bar choose <b>Settings</b></li><li>From there choose <b>Configure KPhotoAlbum</b></li><li>Now choose the <b>Categories</b> icon</li><li>Now configure section <b>Untagged Images</b></li></ul></p>
tr: <p>Etiketlenmemiş görselleri belirtmek için hangi etiketin kullanılacağını yapılandırmadınız.</p><p>Yapmak için şu adımları takip edin:<ul><li>Menü çubuğunda <b>Ayarlar</b>'ı seçin</li><li>Buradan şunu seçin: <b>K Fotoğraf Albümü Uygulamasını Yapılandır</b></li><li>Şimdi, <b>Kategoriler</b> simgesini seçebilirsiniz</li><li>Burada, <b>Etiketlenmemiş Görseller</b>bölümünü yapılandırın</li></ul></p>

en: Feature has not been configured
tr: Özellik yapılandırılmadı

en: "%1" and "%2"
tr: "%1" ve "%2"

en:  and "%1"
tr:  ve "%1"

en: <p>You have just dragged an item onto another. This will make the target item a tag group and define the dragged item as a member of this group. Tag groups may be used to denote facts such as 'Las Vegas is in the USA'. In that example you would drag Las Vegas onto USA. When you have set up tag groups, you can, for instance, see all images from the USA by simply selecting that item in the Browser.</p><p>Was it really your intention to make "%3" a tag group and add "%2" as a member?</p> | <p>You have just dragged some items onto one other item. This will make the target item a tag group and define the dragged items as members of this group. Tag groups may be used to denote facts such as 'Las Vegas and New York are in the USA'. In that example you would drag Las Vegas and New York onto USA. When you have set up tag groups, you can, for instance, see all images from the USA by simply selecting that item in the Browser.</p><p>Was it really your intention to make "%3" a tag group and add %2 as members?</p>
tr[0]: <p>Bir ögeyi bir diğeri üzerine sürüklediniz. Bu, hedef ögeyi etiket grubu ve sürüklenen ögeyi bu grubun bir üyesi yapacaktır. Etiket grupları şu şekilde açıklanabilir: İstanbul Türkiye'dedir - bu örnekte İstanbul'u Türkiye üzerine sürüklemektesiniz. Etiket grupları belirlediğinizde, Tarayıcı'daki Türkiye ögesini seçerek içerisindeki tüm görselleri görebilirsiniz.</p><p>"%3" ögesini etiket grubu yapmayı ve "%2" ögesini bunun bir ögesi olarak atamayı gerçekten istiyor musunuz?</p>
tr[1]: <p>Bazı ögeleri bir diğerinin üzerine sürüklediniz. Bu, hedef ögeyi etiket grubu ve sürüklenen ögeleri bu grubun bir üyesi yapacaktır. Etiket grupları şu şekilde açıklanabilir: İstanbul Türkiye'dedir - bu örnekte İstanbul'u ve Ankara'yı Türkiye üzerine sürüklemektesiniz. Etiket grupları belirlediğinizde, Tarayıcı'daki Türkiye ögesini seçerek içerisindeki tüm görselleri görebilirsiniz.</p><p>"%3" ögesini etiket grubu yapmayı ve "%2" ögesini bunun bir ögesi olarak atamayı gerçekten istiyor musunuz?</p>

en: Move Items
tr: Ögeleri Taşı

[ctx: Accessible name for the date bar widget]
en: Datebar
tr: Tarih Çubuğu

en: Scroll right
tr: Sağa sar

en: Scroll left
tr: Sola sar

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

[ctx: The button clears the selection of a date range in the date bar.]
en: Clear date selection
tr: Tarih seçimini temizle

[ctx: @info]
en: <title>The date bar</title><para><list><item>Scroll using the arrow buttons, the scrollwheel, or the middle mouse button.</item><item>Zoom using the +/- buttons or Ctrl + scrollwheel.</item><item>Restrict the view to a date range selection: Click/drag below the timeline.</item><item>Jump to a date by clicking on the histogram bar.</item></list></para>
tr: <title>Tarih çubuğu</title><para><list><item>Ok düğmelerini, sarma tekerleğini veya orta fare düğmesini kullanarak sarın.</item><item>+/- düğmelerini veya Kontrol + sarma tekerleği kullanarak yakınlaştırın.</item><item>Görünümü, bir tarih seçimi aralığına kısıtlayın: Zaman akışının altına/altında tıklayın veya sürükleyin.</item><item>Histogram çubuğuna tıklayarak bir tarihe atlayın.</item></list></para>

en: Show Ranges
tr: Aralıkları Göster

en: Show Resolution Indicator
tr: Çözünürlük Göstergesini Göster

[ctx: @info:status images that fall in the given date range]
en: 1 exact | %1 exact
tr[0]: tam 1
tr[1]: tam %1

[ctx: @info:status additional images captured in a date range that overlaps with the given date range,]
en:  + 1 range |  + %1 ranges
tr[0]:  + 1 aralık
tr[1]:  + %1 aralık

[ctx: @info:status total image count]
en:  = 1 total |  = %1 total
tr[0]:  = 1 toplam
tr[1]:  = %1 toplam

[ctx: @info:status image count]
en: %1 image/video | %1 images/videos
tr[0]: %1 görsel/video
tr[1]: %1 görsel/video

en: 1 Year
tr: 1 Yıl

en: 1 Month
tr: 1 Ay

en: 1 Week
tr: 1 Hafta

en: 1 Day
tr: 1 Gün

en: 2 Hours
tr: 2 Saat

en: 10 Minutes
tr: 10 Dakika

en: 1 Minute
tr: 1 Dakika

en: 10 Seconds
tr: 10 Saniye

en: Unable to create folder '%1'.
tr: '%1' klasörü oluşturulamadı.

en: Unable to Create Folder
tr: Klasör Oluşturulamadı

en: Error when saving image '%1'.
tr: '%1' görseli kaydedilirken hata.

en: Error Saving Image
tr: Görsel Kaydedilirken Hata Oluştu

[ctx: Abbreviated month name]
en: jan
tr: oca

[ctx: Abbreviated month name]
en: feb
tr: şub

[ctx: Abbreviated month name]
en: apr
tr: nis

[ctx: Abbreviated month name]
en: jun
tr: haz

[ctx: Abbreviated month name]
en: jul
tr: tem

[ctx: Abbreviated month name]
en: aug
tr: ağu

[ctx: Abbreviated month name]
en: sep
tr: eyl

[ctx: Abbreviated month name]
en: oct
tr: eki

[ctx: Abbreviated month name]
en: nov
tr: kas

[ctx: Abbreviated month name]
en: dec
tr: ara

en: Autosave file '%1' exists (size %3 KB) and is newer than '%2'. Should the autosave file be used?
tr: Otomatik kaydetme dosyası %1 var (boyutu %3 KB) ve '%2' dosyasından daha yeni. Yedekleme dosyası kullanılsın mı?

en: Found Autosave File
tr: Otomatik Kayıt Dosyası Bulundu

en: Loading information from images
tr: Görsellerden bilgi yükleniyor

en: Media Type
tr: Ortam Türü

en: Image
tr: Görsel

en: KPhotoAlbum - manual repair needed (%1)
tr: K Fotoğraf Albümü - el ile onarım gerekiyor (%1)

en: <p><b>Loading information from new files</b></p><p>Depending on the number of images, this may take some time.<br/>However, there is only a delay when new images are found.</p>
tr: <p><b>Yeni dosyalardan bilgiler yükleniyor</b></p><p>Görsel sayısına bağlı olarak biraz zaman alabilir.<br/>Yalnızca yeni görsel bulunduğunda gecikme olacaktır.</p>

en: <p><b>Calculating checksum for %1 file</b></p> | <p><b>Calculating checksums for %1 files</b></p>
tr[0]: <p><b>%1 dosya için sağlama toplamı hesaplanıyor</b></p>
tr[1]: <p><b>%1 dosya için sağlama toplamı hesaplanıyor</b></p>

en: <p>By storing a checksum for each image KPhotoAlbum is capable of finding images even when you have moved them on the disk.</p>
tr: <p>Her görsel için sağlama toplamı depolanarak, K Fotoğraf Albümü, onları diskte taşısanız bile görselleri bulabilmenizi sağlar.</p>

en: Following files could not be read:
tr: Şu dosyalar okunamadı:

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
tr: %1 yok

en: not
tr: değil

[ctx: As in no other persons, or no other locations. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No other %1
tr: Başka %1 yok

en: <p>The database file (index.xml) is from a newer version of KPhotoAlbum!</p><p>Chances are you will be able to read this file, but when writing it back, information saved in the newer version will be lost</p>
tr: <p>Veritabanı dosyası (index.xml) yeni bir K Fotoğraf Albümü sürümüne ait!</p><p>Bu dosyayı okuyabileceksiniz; ancak geri yazıldığında, yeni sürüme kaydedilen bilgiler kaybedilecek</p>

en: index.xml version mismatch
tr: index.xml sürüm uyuşmazlığı

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
tr: Klasör

en: Tokens
tr: Jetonlar

en: <p>Line %1, column %2: duplicate category '%3'</p><p>Choose continue to ignore the duplicate category and try an automatic repair, or choose cancel to quit.</p>
tr: <p>%1. satır, %2. sütun: Yinelenen kategori '%3'</p><p>Yinelenen kategoriyi yok saymak için Sürdür'e tıklayın ve otomatik onarma deneyin. Çıkmak için, İptal'i seçin.</p>

en: Error in database file
tr: Veritabanı dosyasında hata

[ctx: Leave "Folder" and "Media Type" untranslated below, those will show up with these exact names. Thanks :-)]
en: <p><b>This version of KPhotoAlbum does not translate "standard" categories any more.</b></p><p>This may mean that – if you use a locale other than English – some of your categories are now displayed in English.</p><p>You can manually rename your categories any time and then save your database.</p><p>In some cases, you may get two additional empty categories, "Folder" and "Media Type". You can delete those.</p>
tr: <p><b>K Fotoğraf Albümü'nün bu sürümü "standart" kategorileri artık çevirmiyor.</b></p><p>Bu şu anlama geliyor – eğer İngilizce haricinde bir yerel kullanıyorsanız – bazı kategorileriniz artık İngilizce görüntülenecektir.</p><p>İstediğiniz zaman kategorileri elle yeniden adlandırıp veritabanınızı kaydedebilirsiniz.</p><p>Bazı durumlarda "Dizin" ve "Ortam Türü" adında iki fazla boş kategoriniz olabilir. Bunları silebilirsiniz.</p>

en: Changed standard category names
tr: Standart kategori adları değiştirildi

en: <p>Line %1, column %2: duplicate entry for file '%3' with different MD5 sum.</p><p>Manual repair required!</p>
tr: <p>%1. satır, %2. sütun: '%3' dosyası için farklı MD5 toplamlı yinelenmiş girdi.</p><p>El ile onarım gerekiyor!</p>

en: <p>Your images/videos are not sorted, which means that navigating using the date bar will only work suboptimally.</p><p>In the <b>Maintenance</b> menu, you can find <b>Display Images with Incomplete Dates</b> which you can use to find the images that are missing date information.</p><p>You can then select the images that you have reason to believe have a correct date in either their Exif data or on the file, and execute <b>Maintenance->Read Exif Info</b> to reread the information.</p><p>Finally, once all images have their dates set, you can execute <b>Maintenance->Sort All by Date & Time</b> to sort them in the database. </p>
tr: <p>Görselleriniz/videolarınız sıralanmamış, bu şu anlama gelir; tarih çubuğunu kullanarak gezinme yetersiz bir şekilde çalışacaktır.</p><p><b>Bakım</b> menüsünde, tarih bilgisi eksik olan görselleri bulabileceğiniz <b>Eksik Tarihli Görselleri Göster</b> seçeneğini kullanabilirsiniz.</p>Daha sonra Exif verisinde veya dosyada doğru tarih bilgisi içerdiğine inandığınız görselleri seçebilir ve bilgiyi yeniden okumak için <b>Bakım->Exif Bilgisini Oku</b> yolunu çalıştırabilirsiniz.</p><p>Son olarak, tüm görsellerin tarihleri belirlendiğinde, görselleri veritabanında sınıflandırmak için <b>Görseller->Seçili Görselleri Tarih ve Zamana Göre Sırala</b> yolunu çalıştırın.</p>

en: Images/Videos Are Not Sorted
tr: Görseller/Videolar Sıralanmamış

en: <p>Not all the images in the database have information about image sizes; this is needed to get the best result in the thumbnail view. To fix this, simply go to the <b>Maintenance</b> menu, and first choose <b>Remove All Thumbnails</b>, and after that choose <tt>Build Thumbnails</tt>.</p><p>Not doing so will result in extra space around images in the thumbnail view - that is all - so there is no urgency in doing it.</p>
tr: <p>Veritabanındaki bütün görsellerin görsel boyutları bilgileri mevcut değil; bu bilgi küçük görsel görünümünde en iyi sonuç için gerekmektedir. Bunu düzeltmek için <b>Bakım</b> menüsüne gidin, önce <b>Bütün Küçük Görselleri Kaldır...</b>'ı seçin, daha sonra <tt>Küçük Görsel Oluştur</tt> yapın. </p><p>Bunu yapmazsanız küçük görsel görünümünde görselin etrafında fazladan boşluk oluşacaktır. </p>

en: Not All Images Have Size Information
tr: Bütün Görsellerin Boyut Bilgisi Yok

[ctx: repair merged tags]
en: <p>Inconsistencies were found and repaired in your database. Some categories now contain tags that were merged during the repair.</p><p>The following tags require manual inspection:<ul>
tr: <p>Veritabanınızda bulunan tutarsızlıklar onarıldı. Bazı kategorilerde onarım sırasında birleştirilen etiketler olabilir.</p><p>Aşağıdaki etiketlere bir bakmanız gerekiyor:<ul>

[ctx: repair merged tags]
en: </ul></p><p>All affected images have also been marked with a tag <em>KPhotoAlbum - manual repair needed</em>.</p>
tr: </ul></p><p>Tüm etkilenen görseller şöyle bir etiketle etiketlendi: <em>K Fotoğraf Albümü - el ile onarım gerekiyor</em>.</p>

en: Database repair required
tr: Veritabanı onarımı gerekiyor

en: <p>KPhotoAlbum was unable to load a default setup, which indicates an installation error</p><p>If you have installed KPhotoAlbum yourself, then you must remember to set the environment variable <b>KDEDIRS</b>, to point to the topmost installation folder.</p><p>If you for example ran cmake with <b>-DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/local/kde</b>, then you must use the following environment variable setup (this example is for Bash and compatible shells):</p><p><b>export KDEDIRS=/usr/local/kde</b></p><p>In case you already have KDEDIRS set, simply append the string as if you where setting the <b>PATH</b> environment variable</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, öntanımlı bir ayar dosyası yükleyemedi. Bu, kurulum hatası olduğunu gösterir</p><p>K Fotoğraf Albümü'nü kendiniz kurduysanız çevre değişkeni <b>KDEDIRS</b>'ı en üst kurulum klasörünü gösterecek şekilde ayarlamayı unutmayın.</p><p>Configure komutunu, örneğin <tt>--prefix=/usr/local/kde</tt> ile çalıştırdıysanız aşağıdaki çevre değişkeni ayarını kullanmalısınız (bu örnek Bash ve uyumlu kabuklar için geçerlidir):</p><p><b>export KDEDIRS=/usr/local/kde</b></p><p>Halihazırda KDEDIRS ayarlı ise <b>PATH</b> çevre değişkenini ayarladığınız yerde bu diziyi ekleyin.</p>

en: No default setup file found
tr: Öntanımlı ayar dosyası bulunamadı

en: People
tr: Kişiler

en: Places
tr: Yerler

note: i18n("Events"))
en: Events
tr: Olaylar

note: i18n("untagged"))
en: untagged
tr: etiketlenmemiş

en: Error Running Demo
tr: Tanıtım Çalıştırılırken Hata Oluştu

en: Unable to open '%1' for reading
tr: '%1', okumak için açılamadı

en: line %1 column %2 in file %3: %4
tr: %3 dosyasındaki %1 satırı %2 sütunu: %4

en: Failed to recover the backup: %1
tr: Yedeğı kurtarma başarısız: %1

en: Error in file %1: No elements found
tr: %1 dosyasında hata. Hiçbir öge bulunamadı

en: Error in file %1: expected 'KPhotoAlbum' as top element but found '%2'
tr: %1 dosyasında hata. İlk öge olarak 'KPhotoAlbum' beklenirken '%2' bulundu

en: <p>Could not save the image database to XML.</p>File %1 could not be opened because of the following error: %2
tr: <p>Görsel veritabanı XML'e kaydedilemedi.</p>Dosya %1 açılamadı; çünkü şu hata oluştu: %2

en: Error while saving...
tr: Kaydedilirken hata...

en: <p>Failed to remove old version of image database.</p><p>Please try again or replace the file %1 with file %2 manually!</p>
tr: <p>Eski görsel veritabanı silinemedi.</p><p>Lütfen yeniden deneyin veya %1 dosyasını %2 ile değiştirin!</p>

en: <p>Failed to move temporary XML file to permanent location.</p><p>Please try again or rename file %1 to %2 manually!</p>
tr: <p>Geçici XML dosyasını kalıcı konuma taşıma başarısız.</p><p>Lütfen yeniden deneyin veya %1 dosyasının adını %2 olarak değiştirin!</p>

en: Error creating zip file %1
tr: %1 zip dosyası oluşturma hatası

en: Error Making Numbered Backup
tr: Numaralandırılmış Yedek Oluşturmada Hata

en: Error writing file %1 to zip file %2
tr: %1 dosyasını %2 zip dosyası olarak yazmada hata

en: Error reading next element
tr: Sonraki ögeyi okumada hata

en: Expected to read a start or stop element, but read %1
tr: Başlangıç veya bitiş ögesi bekleniyordu; ancak okunan %1

en: Expected to read %1, but read %2
tr: %1 okuma bekleniyordu; ancak okunan %2

en: Expected to read an end element but read %1
tr: Bitiş ögesi okuma bekleniyordu; ancak %1 okundu

en: Expected to read start element '%1'
tr: Başlangıç ögesi '%1' bekleniyordu

en: <p>An error was encountered on line %1, column %2:<nl/><message>%3</message></p>
tr: <p>%1. satır, %2. sütünda hata oluştu:<nl/><message>%3</message></p>

en: <p>Additional error information:<nl/><message>%1</message></p>
tr: <p>Ek hata bilgisi:<nl/><message>%1</message></p>

en: <p>Database path: <filename>%1</filename></p>
tr: <p>Veritabanı yolu: <filename>%1</filename></p>

en: Error while reading database file
tr: Veritabanı dosyası okunurken hata

[ctx: @title:window]
en: Exif Information and file metadata
tr: Exif bilgisi ve dosya üst verisi

[ctx: @label:textbox The search box allows the user to filter by exif label names]
en: Filter labels ...
tr: Etiketleri süz ...

en: IPTC character set:
tr: IPTC karakter kümesi:

en: Exif info
tr: Exif bilgisi

en: File metadata
tr: Dosya üst verisi

en: Absolute path:
tr: Mutlak yol:

en: MIME type:
tr: MIME türü:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Created:
tr: Oluşturma:

en: Changed:
tr: Değiştirme:

en: Owner:
tr: Sahibi:

en: Group:
tr: Grup:

en: Permissions:
tr: İzinler:

en: Open folder with a file manager
tr: Klasörü bir dosya yöneticisi ile aç

[ctx: File permission shortcut for "reading allowed"]
en: r
tr: o

[ctx: File permission shortcut for "writing allowed"]
en: w
tr: y

[ctx: File permission shortcut for "executing allowed"]
en: x
tr: ç

[ctx: @title:window]
en: Read Exif Info from Files
tr: Dosyalardan Exif Bilgisi Oku

en: Update Exif search database
tr: Exif arama veritabanını güncelle

en: Update image date
tr: Görsel tarihini güncelle

en: Use modification date if Exif not found
tr: Exif yoksa düzenleme tarihini kullan

en: Update image orientation from Exif information
tr: Görselin yönünü Exif bilgisinden güncelle

en: Update image description from Exif information
tr: Görsel açıklamasını Exif bilgisinden güncelle

en: Affected Files
tr: Etkilenen Dosyalar

en: <p>Be aware that setting the data from Exif may <b>overwrite</b> data you have previously entered manually using the image configuration dialog.</p>
tr: <p>Veriyi Exif'ten ayarlamanın, daha önceden görsel yapılandırma penceresinden girdiğiniz verinin <b>üzerine yazabileceğine</b> dikkat edin.</p>

en: Override image dates
tr: Görsel tarihlerinin üzerine yaz

[ctx: @title:window]
en: Exif Search
tr: Exif Ara

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Aperture (F Number)
tr: Diyafram Açıklığı (F Numarası)

en: Focal Length
tr: Odak Uzaklığı

[ctx: As in 'A range from x to y']
en: to
tr: kadar

en: Camera
tr: Kamera

en: Lens
tr: Mercek

en: Miscellaneous
tr: Diğer

en: Iso setting
tr: ISO ayarı

[ctx: Example 1.6 secs (as in seconds)]
en: secs.
tr: sn.

en: 1 second
tr: 1 saniye

en: Exposure time
tr: Pozlama süresi

en: Exposure Program
tr: Pozlama Programı

en: Orientation
tr: Yönelim

en: Metering Mode
tr: Ölçme Kipi

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Sharpness
tr: Netlik

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: No cameras found in the database
tr: Veritabanında hiç kamera bulunamadı

en: No lenses found in the database
tr: Veritabanında hiç mercek bulunamadı

en: Not all images in the database have lens information. <note>Recreate the Exif search database to ensure lens data for all images.</note>
tr: Veritabanındaki tüm görsellerde mercek bilgisi yok. <note>Tüm görsellerin mercek bilgisine iye olduğundan emin olmak için Exif arama veritabanını yeniden oluşturun.</note>

en: <p>No file name given!</p>
tr: <p>Dosya adı verilmedi!</p>

en: Generating images for HTML page
tr: HTML sayfası için görseller oluşturuluyor

en: Error copying %1 to %2
tr: %1, %2 konumuna kopyalanırken hata

en: <a href="%1">prev</a>
tr: <a href="%1">önceki</a>

en: prev
tr: önceki

en: <a href="index-%1.html">index</a>
tr: <a href="index-%1.html">indeks</a>

en: <a href="%1">next</a>
tr: <a href="%1">sonraki</a>

en: next
tr: sonraki

en: Could not create file '%1'.
tr: '%1' dosyası oluşturulamadı.

en: Could Not Create File
tr: Dosya Oluşturulamadı

en: <p>Unable to copy %1 to %2</p>
tr: <p>'%1', '%2' konumuna kopyalanamadı</p>

en: Unable to write image '%1'.
tr: '%1' görseli yazılamıyor.

en: Date
tr: Tarih

[ctx: @title:window]
en: HTML Export
tr: HTML Olarak Dışa Aktar

en: Content
tr: İçerik

en: Page title:
tr: Sayfa başlığı:

en: Copyright:
tr: Telif hakkı:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Create .kim export file
tr: .kim dışa aktarma dosyası oluştur

[ctx: Inline as a verb, i.e. 'please show movies right on the page, not as links']
en: Inline Movies in pages
tr: Sayfalardaki Satıriçi Filmler

[ctx: Tag as in HTML-tag, not as in image tag]
en: Use HTML5 video tag
tr: HTML5 video etiketi kullan

en: <p>This selection will generate video files suitable for displaying on web. avconv and ffmpeg2theora are required for video file generation.</p>
tr: <p>Bu seçim web'te görüntülemek için uygun video dosyaları oluşturur. Video dosyası oluşturmak için avconv ve ffmpeg2theora gereklidir.</p>

en: Generate HTML5 video files (mp4 and ogg)
tr: HTML5 video dosyası oluştur (mp4 ve ogg)

en: What to Include
tr: Nelerin İçerileceği

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Thumbnail size:
tr: Küçük görsel boyutu:

en: Number of columns:
tr: Sütun sayısı:

en: Theme:
tr: Tema:

en: Theme Description
tr: Tema Açıklaması

en: Image Sizes
tr: Görsel Boyutları

en: Full size
tr: Tam boyut

en: Destination
tr: Hedef

en: Base folder:
tr: Temel klasör:

en: Gallery folder:
tr: Galeri klasörü:

en: Output folder:
tr: Çıktı klasörü:

en: URL for final destination of .kim file:
tr: .kim dosyası için son variş URL'si:

en: <p>If you move the gallery to a remote location, set this to the destination URL.</p><p>This only affects the generated <filename>.kim</filename> file.</p>
tr: <p>Eğer galeriyi uzak bir konuma taşıyacaksanız burayı da hedef URL'si olarak ayarlayın.</p><p>Bu, yalnızca oluşturulan <filename>.kim</filename> dosyasını etkiler.</p>

en: Open gallery in browser:
tr: Galeriyi tarayıcıda aç:

en: You must select at least one resolution.
tr: En az bir çözünürlük seçmelisiniz.

en: Select base folder...
tr: Temel klasörü seç...

en: <p>You did not specify a base folder. This is the topmost folder for your images. Each generated collection will be contained in this folder in separate subfolders.</p>
tr: <p>Temel klasör belirtmediniz. Bu, sizin görsellerinizin en üst klasörüdür. Bu klasör altında, her oluşturulan koleksiyonu ayrı alt klasörlerde bulacaksınız.</p>

en: No Base Folder Specified
tr: Temel Klasör Belirtilmedi

en: <p>You did not specify an output folder. This is a folder containing the actual images. The folder will be a subfolder of the base folder specified above.</p>
tr: <p>Bir çıktı klasörü belirtmediniz. Bu, asıl görsellerinizin bulunduğu klasördür. Bu klasör, yukarıda belirlediğiniz temel klasörün altında yer alacaktır.</p>

en: No Output Folder Specified
tr: Çıktı Klasörü Belirtilmedi

en: <p>Error while reading information about %1. This is most likely because the folder does not exist.</p><p>The error message was: %2</p>
tr: <p>%1 üzerine bilgi okunurken hata oluştu. Bu, genellikle klasörün bulunamamasından kaynaklanır.</p><p>Hata iletisi şu idi: %2</p>

en: <p>%1 does not exist, is not a folder or cannot be written to.</p>
tr: <p>%1 bulunamıyor, klasör değil veya yazılamıyor.</p>

en: <p>Output folder %1 already exists. Usually, this means you should specify a new folder.</p><p>Should %2 be deleted first?</p>
tr: <p>Çıktı klasörü %1, zaten var. Bu genellikle, yeni bir klasör belirtmeniz gerektiği anlamına gelir.</p><p>İlk önce %2 silinsin mi?</p>

[ctx: @title]
en: Folder Exists
tr: Klasör Var

en: Could not find any themes - this is very likely an installation error
tr: Herhangi bir tema bulunamadı - muhtemelen kurulum hatası

en: More than one theme is set as default, using theme %1
tr: Birden fazla tema öntanımlı olarak ayarlanmış, %1 teması kullanılıyor

[ctx: This is to show the author of the theme. E.g. copyright character (&#169;) by itself will work fine on this context if no proper word is available in your language.]
en: by
tr: ile

en: <p>Gallery folder cannot be empty.</p>
tr: <p>Galeri klasörü boş olamaz.</p>

en: <p>The output folder already exists.</p>
tr: <p>Çıktı klasörü zaten mevcut.</p>

en: Failed to start
tr: Başlatılamadı

en: Crashed
tr: Çöktü

en: Timedout
tr: Zaman aşımına uğradı

en: Read error
tr: Okuma hatası

en: Write error
tr: Yazma hatası

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: <p>Error when extracting video thumbnails.<br/>Error was: %1</p>
tr: <p>Video küçük görselleri çıkarılırken hata.<br/>Hata şu: %1</p>

en: Unable to extract video thumbnails from some files. Either the file is damaged in some way, or the video is ultra short. For your convenience, the token '%1' has been set on those videos.
    
    (You might need to wait till the video extraction led in your status bar has stopped blinking, to see all affected videos.)
tr: Video küçük görselleri bazı dosyalardan çıkarılamadı. Dosya bir şekilde hasarlı olabilri ya da video çok kısa olabilir. Kolaylık için, bu videolara '%1' işareti eklenmiştir.
    
    (Tüm etkilenmiş videoları görmek için durum çubuğunuzdaki video çıkarma ışığının yanıp sönmesinin bitmesini beklemeniz gerekebilir.)

en: Building all thumbnails may take a long time.
tr: Tüm küçük görselleri yapmak uzun zaman alabilir.

en: Do you want to rebuild all of your thumbnails?
tr: Tüm küçük görselleri yeniden yapmak istiyor musunuz?

en: Building thumbnails
tr: Küçük görseller yapılıyor

en: Save an export file
tr: Bir dışa aktarma dosyası kaydet

en: KPhotoAlbum import files
tr: K Fotoğraf Albümü içe aktarma dosyaları

[ctx: @title:window]
en: Export Configuration / Copy Images
tr: Yapılandırmayı Dışa Aktar / Görselleri Kopyala

en: How to Handle Images
tr: Görsellerin Nice İşleneceği

en: Include in .kim file
tr: .kim dosyasında içer

en: Do not copy files, only generate .kim file
tr: Dosyaları kopyalama, yalnızca .kim dosyalarını oluştur

en: Automatically copy next to .kim file
tr: .kim dosyasının yanına otomatik kopyala

en: Hard link next to .kim file
tr: .kim dosyasının yanına bağlantı koy

en: Symbolic link next to .kim file
tr: .kim dosyasının yanına sembolik bağlantı koy

en: Compress export file
tr: Dışa aktarma dosyasını sıkıştır

en: Generate thumbnails
tr: Küçük görseller oluştur

en: Limit maximum image dimensions to:
tr: En büyük görsel boyutunu şuna sınırlandır:

en: <p>If your images are stored in a non-compressed file format then you may check this; otherwise, this just wastes time during import and export operations.</p><p>In other words, do not check this if your images are stored in jpg, png or gif; but do check this if your images are stored in tiff.</p>
tr: <p>Görselleriniz sıkıştırılmamış biçimde saklanmışsa bunu işaretleyebilirsiniz; aksi halde, bu görsel alma ve verme işlemlerinde yalnızca boşa zaman harcar.</p><p>Başka bir deyişle, görselleriniz jpg, png veya gif olarak saklanmışsa bunu işaretlemeyin; fakat görselleriniz tiff olarak saklanmışsa işaretleyin.</p>

en: <p>Generate thumbnail images</p>
tr: <p>Küçük görseller oluştur</p>

en: <p>With this option you may limit the maximum dimensions (width and height) of your images. Doing so will make the resulting export file smaller, but will of course also make the quality worse if someone wants to see the exported images with larger dimensions.</p>
tr: <p>Bu seçenekle görsellerinizin en büyük boyutunu (genişlik ve yükseklik) sınırlandırabilirsiniz. Böyle yaparak aktarma dosyasını küçültebilirsiniz; ancak dosyayı büyük boyutlarda görmek isteyenler için elbette kalite düşecektir.</p>

en: <p>When exporting images, bear in mind that there are two things the person importing these images again will need:<br/>1) meta information (image content, date etc.)<br/>2) the images themselves.</p><p>The images themselves can either be placed next to the .kim file, or copied into the .kim file. Copying the images into the .kim file works well for a recipient who wants all, or most of those images, for example when emailing a whole group of images. However, when you place the images on the Web, a lot of people will see them but most likely only download a few of them. It works better in this kind of case, to separate the images and the .kim file, by place them next to each other, so the user can access the images s/he wants.</p>
tr: <p>Görseli dışa aktarırken, bu aktarımı yeniden yapacak kişinin iki şeyi aklında bulundurması gerekir:<br/>1) Üst veri bilgisi (görsel içeriği, tarih vb.)<br/>2) görsellerin kendisi.</p><p>Görsellerin kendileri ya .kim dosyasının yanına yerleştirilir veya .kim dosyasının içine yerleştirilir. Tüm görselleri ya da çoğunu isteyen birisine e-posta gönderecekseniz örneğin tüm görsel grubunu epostalarken, görselleri .kim dosyasının içine kopyalamak doğru çözüm olabilir. Ama diğer yandan görselleri İnternet'e koyarsanız birçok kişi görselleri görüp yalnızca bazılarını indirmek isteyecektir. Bu durumda herkesin bütün görselleri indirmek zorunda kalmamaları için görselleri .kim dosyasının yanına koymalısınız.</p>

en: Error creating zip file
tr: Zip dosyası oluşturulurken hata

en: &Cancel
tr: İ&ptal

en: Creating index file
tr: İndeks dosyası oluşturuluyor

en: Creating thumbnails
tr: Küçük görseller oluşturuluyor

en: Copying image files
tr: Görsel dosyaları kopyalanıyor

en: Error writing file %1
tr: %1 dosyası yazılırken hata

en: <p>Other KPhotoAlbum users may now load the import file into their database, by choosing <b>import</b> in the file menu.</p><p>If they find it on a web site, and the web server is correctly configured, all they need to do is simply to click it from within konqueror. To enable this, your web server needs to be configured for KPhotoAlbum. You do so by adding the following line to <b>/etc/httpd/mime.types</b> or similar:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>This will make your web server tell konqueror that it is a KPhotoAlbum file when clicking on the link, otherwise the web server will just tell konqueror that it is a plain text file.</p>
tr: <p>Diğer K Fotoğraf Albümü kullanıcıları, dosya menüsünden <b>içe aktar</b> diyerek, içe aktarma dosyasını veritabanlarına yükleyebilirler.</p><p>Eğer dosyayı bir web sitesinde bulurlarsa ve web hizmeti doğru bir şekilde yapılandırılmışsa yapmaları gereken tek şey basit olarak Konqueror içinde ona tıklamaktır. Bunu etkinleştirmek için, web sunucunuzun K Fotoğraf Albümü için yapılandırılması gerekmektedir. Şu satırı <b>/etc/httpd/mime.types</b> dosyası içerisine ekleyerek bunu yapabilirsiniz:<pre>application/vnd.kde.kphotoalbum-import kim</pre>Bu, bağlantıya tıkladığınız zaman web sunucunuzun Konqueror'a bunun bir K Fotoğraf Albümü dosyası olduğunu bildirmesini sağlayacaktır, aksi durumlarda bunun yalnızca bir düz metin dosyası olduğunu bildirecektir.</p>

en: How to Use the Export File
tr: Dışa Aktarma Dosyası Nice Kullanılır

en: KPhotoAlbum Export Files
tr: K Fotoğraf Albümü Dışa Aktarma Dosyaları

en: Unable to create temporary file
tr: Geçici dosya oluşturulamadı

en: <p>XML file did not specify the source of the images, this is a strong indication that the file is corrupted</p>
tr: <p>XML dosyası görsellerin kaynağını belirtmedi, bu dosyanın bozulduğunun belirgin bir göstergesidir.</p>

en: <h1><font size="+2">Welcome to KPhotoAlbum Import</font></h1>This wizard will take you through the steps of an import operation. The steps are: <ol><li>First you must select which images you want to import from the export file. You do so by selecting the checkbox next to the image.</li><li>Next you must tell KPhotoAlbum in which folder to put the images. This folder must of course be contained by the base folder KPhotoAlbum uses for images. KPhotoAlbum will take care to avoid name clashes</li><li>The next step is to specify which categories you want to import (People, Places, ... ) and also tell KPhotoAlbum how to match the categories from the file to your categories. Imagine you load from a file, where a category is called <b>Blomst</b> (which is the Danish word for flower), then you would likely want to match this with your category, which might be called <b>Blume</b> (which is the German word for flower) - of course given you are German.</li><li>The final steps, is matching the individual tokens from the categories. I may call myself <b>Jesper</b> in my image database, while you want to call me by my full name, namely <b>Jesper K. Pedersen</b>. In this step non matches will be highlighted in red, so you can see which tokens was not found in your database, or which tokens was only a partial match.</li></ol>
tr: <h1><font size="+2">K Fotoğraf Albümü İçe Aktarma Sihirbazı'na Hoş Geldiniz</font></h1>Bu sihirbaz, size görsel içe aktarma işleminin yapılmasında yardımcı olacaktır. Yapılacak işlemler: <ol><li>Önce, aktarma dosyasından hangi görsellerin içe aktarılacağını seçmelisiniz. Bunu görsellerin yanındaki kutucuğu işaretleyerek yapabilirsiniz.</li><li>Sonra, görselleri yerleştireceğininiz klasörü belirtmelisiniz. Bu klasör, K Fotoğraf Albümü'nün kullandığı temel klasörün altında olmalıdır. K Fotoğraf Albümü, ad çakışmalarını dikkate alacaktır.</li><li>Diğer adımda hangi sınıfları alacağınızı belirtmelisiniz. (Yerler, kişiler...) Aynı zamanda sizin kategorilerinizle dosyadaki kategorilerin eşleştirmesini de yapmalısınız. Örneğin dosyada bulunan <b>Flower</b> adlı kategoriyi seçtiniz. Ama bunu, kendi dilinizde olan <b>Çiçekler</b>sınıfına yerleştirmek isteyeceksiniz.</li><li>Son adımda kişisel işaretleri eşleştirmelisiniz. Örneğin ben kendimi veri tabanımda <b>Hakan</b>olarak adlandırıyorsam, siz de soyadımla beraber <b>Hakan Şimşek</b>kullanmak istiyor olabilirsiniz. Bu adımda eşleşmeyen işaretler kırmızı gösterilecektir. Böylece bu işaretin sizin veri tabanınızda bulunmadığını anlayacaksınız.</li></ol>

[ctx: @title:tab introduction page]
en: Introduction
tr: Giriş

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Deselect All
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

en: Select Which Images to Import
tr: Alınacak Görselleri Seçin

en: Destination of images:
tr: Görsellerin hedefi:

en: Destination of Images
tr: Görsellerin Hedefi

en: The folder must be a subfolder of %1
tr: Klasör, %1 ögesinin bir alt klasörü olmalı

en: This folder is reserved for category images.
tr: Bu klasör, kategori görselleri için ayrılmıştır.

en: Match Categories
tr: Sınıfları Eşleştir

en: Folder %1 does not exist. Should it be created?
tr: %1 klasörü yok. Oluşturulsun mu?

[ctx: @title]
en: Create folder?
tr: Klasör oluşturulsun mu?

[ctx: @action:button]
en: Create
tr: Oluştur

en: Error creating folder %1
tr: %1 klasörü oluşturulurken hata

en: How to resolve clashes
tr: Uyuşmazlıklar nice çözüleceği

[ctx: @title:window]
en: Copying Images
tr: Görseller Kopyalanıyor

en: Error when writing image %1
tr: %1 görsel dosyasına yazma hatası

en: Updating Database
tr: Veritabanı Güncelleniyor

en: Cannot copy from any of the following locations:
tr: Aşağıdaki konumların hiçbirinden kopyalanamıyor:

[ctx: @title]
en: Copy failed
tr: Kopyalama başarısız

[ctx: @action:button]
en: Continue without Asking
tr: Sormadan Sürdür

en: Key in file
tr: Dosyadaki anahtar

en: Key in your database
tr: Veritabanınızdaki anahtar

en: Unable to open '%1' for reading.
tr: '%1' okuma için açılamadı.

en: Error Importing Data
tr: Veri İçe Aktarılırken Hata

en: Error reading folder contents of file %1; it is likely that the file is broken.
tr: %1 dosyasının klasör içeriği okunurken hata; bu genellikle dosyanın bozuk olmasından kaynaklanır.

en: Error reading index.xml file from %1; it is likely that the file is broken.
tr: %1'den index.xml dosyası okunurken hata; bu genellikle dosyanın bozuk olmasından kaynaklanır.

en: Thumbnail item in export file was not a folder, this indicates that the file is broken.
tr: Dışa aktarma klasöründeki küçük görsel ögesi bir klasör değildi; bu dosyanın bozuk olduğunu gösterir.

en: No thumbnail existed in export file for %1
tr: %1 için dışa aktarma dosyasında küçük görsel yok

en: Export file did not contain a Images subfolder, this indicates that the file is broken
tr: Dışa aktarma dosyası bir Görseller alt klasörü içermiyordu; bu dosyanın bozuk olduğunu gösterir

en: Images item in export file was not a folder, this indicates that the file is broken
tr: Dışa aktarma dosyasındaki görseller bir klasör değildi; bu dosyanın bozuk olduğunu gösterir

en: No image existed in export file for %1
tr: %1 için aktarma dosyasında görsel yok

en: One image from the import file, has the same MD5 sum as an image in the Database, how should that be resolved? | %1 images from the import file, have the same MD5 sum as images in the Database, how should that be resolved?
tr[0]: İçe aktarılacak dosyadaki %1 görsel veritabanındaki görsellerle aynı MD5 özetine sahip. Bu nasıl çözülmeli?
tr[1]: İçe aktarılacak dosyadaki %1 görsel veritabanındaki görsellerle aynı MD5 özetine sahip. Bu nasıl çözülmeli?

en: Use data from
    Import File
tr: Veriyi kullan
    Dosyayı İçe Aktar

en: Use data from
    Database
tr: Veritabanındaki
    verileri kullan

en: Merge data
tr: Veriyi birleştir

en: Date and Time
tr: Tarih ve Zaman

[ctx: @info:shell]
en: Conflicting commandline options: %1 and %2!
tr: Çakışan komut satırı seçenekleri: %1 ve %2!

en: KPhotoAlbum Thumbnail Tool
tr: K Fotoğraf Albümü Küçük Görsel Aracı

en: Tool for inspecting and editing the KPhotoAlbum thumbnail cache
tr: K Fotoğraf Albümü küçük görsel önbelleğini denetlemek ve düzenlemek için araç

en: Copyright (C) 2020-2023 The KPhotoAlbum Development Team
tr: Telif hakkı (C) 2003-2023 K Fotoğraf Albümü Geliştirme Takımı

en: Development, Maintainer
tr: Geliştirme, Projeyi Sürdüren

en: Development, Optimization
tr: Geliştirme, Eniyileme

en: Development, Releases, Website
tr: Geliştirme, Yayımlar, Web sitesi

en: Former Maintainer, Project Creator
tr: Önceden Projeyi Sürdüren, Projeyi Yaratan

[ctx: @info:shell]
en: The folder containing the .thumbnail folder.
tr: .thumbnail klasörünü içeren klasör.

[ctx: @info:shell]
en: Print information about thumbnail cache.
tr: Küçük görsel önbelleği hakkında bilgi yazdır.

[ctx: @info:shell]
en: Convert thumbnailindex to format suitable for KPhotoAlbum >= 4.3.
tr: Küçük görsel indeksini, K Fotoğraf Albümü sürüm 4.3 ve sonrası biçimi ile uyumlu biçime dönüştür

[ctx: @info:shell]
en: Check thumbnail cache for consistency of thumbnail dimensions.
tr: Küçük görsel önbelleğini, görsel boyutu tutarlılığı için denetle.

[ctx: @info:shell]
en: Fix inconsistent thumbnails by removing them from the cache (requires --check-thumbnail-dimensions).
tr: Tutarsız küçük görselleri, onları önbellekten kaldırarak düzelt (--check-thumbnail-dimensions gerektirir).

[ctx: @info:shell]
en: Remove unreferenced thumbnails from the thumbnail data files.
tr: Başvurulmayan küçük görselleri, küçük görsel veri dosyalarından kaldır.

[ctx: @info:shell]
en: Be less verbose.
tr: Daha az bilgi ver.

[ctx: @info:shell]
en: Missing argument!
tr: Argüman eksik!

[ctx: @info:shell]
en: %1 is not a folder!
tr: %1, bir klasör değil!

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail cache folder: %1
tr: Küçük görsel önbellek klasörü: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index file version: %1
tr: Küçük görsel indeks dosyası sürümü: %1

[ctx: @info:shell]
en: Maximum supported thumbnailindex file version: %1
tr: En büyük desteklenen thumbnailindex dosyası sürümü: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail storage dimensions: %1 pixels
tr: Küçük görsel depolama boyutları: %1 piksel

[ctx: @info:shell]
en: Note: Thumbnail storage dimensions are defined in the configuration file prior to v5.
tr: Not: Sürüm v5 öncesinde, küçük görsel depolama boyutları yapılandırma dosyasında saklanır.

[ctx: @info:shell]
en: Number of thumbnails: %1
tr: Küçük görsel sayısı: %1

[ctx: @info:shell]
en: No inconsistencies found.
tr: Tutarsızlık bulunamadı.

[ctx: @info:shell This line is printed before a list of file names.]
en: The following thumbnails appear to have incorrect sizes:
tr: Aşağıdaki küçük görseller, doğru olmayan boyutlarda:

[ctx: @info:shell]
en: Removed 1 inconsistent thumbnail from the database.
     | Removed %1 inconsistent thumbnails from the database.
tr[0]: Veritabanından 1 tutarsız küçük görsel kaldırıldı.
tr[1]: Veritabanından %1 tutarsız küçük görsel kaldırıldı.

[ctx: @info:shell]
en: Could not open file `thumbnailindex`!
tr: 'thumbnailindex' dosyası açılamadı!

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index was not changed.
tr: Küçük görsel indeksi değiştirilmedi.

[ctx: @info:shell]
en: Could not open temporary file for writing!
tr: Geçici dosya, yazma için açılamadı!

[ctx: @info:shell]
en: Could not back up file `thumbnailindex`!
tr: 'thumbnailindex' dosyası yedeklenemedi!

[ctx: @info:shell]
en: Could not copy temporary thumbnail index file to final location!
tr: Küçük görsel indeks dosyası, son konumuna taşınamadı!

[ctx: @info:shell]
en: Error message was: %1
tr: Hata iletisi: %1

[ctx: @info:shell]
en: Thumbnail index is not a version 5 file!
tr: Küçük görsel indeksi, bir sürüm 5 dosyası değil!

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
tr: Gizlilik

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
tr: &Bakım

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
tr: Eklentiler

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

en: When reading time information of images, their Exif info is used. Exif info may, however, not be supported by your KPhotoAlbum installation, or no valid information may be in the file. As a backup, KPhotoAlbum may use the timestamp of the image - this may, however, not be valid in case the image is scanned in. So the question is, should KPhotoAlbum trust the time stamp on your images?
tr: Görsellerin zaman bilgisini okurken, Exif bilgileri kullanılır. Ancak, Exif bilgisi K Fotoğraf Albümü kurulumunuz tarafından desteklenmiyor olabilir veya dosyada geçerli bilgi olmayabilir. Bir yedekleme olarak, K Fotoğraf Albümü, görselin zaman damgasını kullanabilir; ancak bu görselin tarandığın durumda geçerli değildir. Görsellerinizin zaman damgalarına güvenilsin mi?

en: Trust Time Stamps?
tr: Zaman Damgalarına Güven?

en: <p>There was an error while accessing the Exif search database. The error is likely due to a broken database file.</p><p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p><hr/><p>For debugging: the command that was attempted to be executed was:<br/>%1</p><p>The error message obtained was:<br/>%2</p>
tr: <p>Exif arama veritabanına erişirken bir hata oluştu. Hatanın nedeni, büyük olasılıkla bozuk bir veritabanı dosyası olabilir.</p><p>Bu sorunu çözmek için Bakım->Exif Aram Veritabanını Yeniden Oluştur seçeneğini kullanın.</p><hr/><p>Hata ayıklama için: Çalıştırılmak istenen komut şuydu:<br/>%1</p><p>Alınan hata iletisi ise şuydu:<br/>%2</p>

en: Error in Exif database
tr: Exif veritabanında hata

en: <p>There was an error while opening the Exif search database.</p> <p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p><hr/><p>The error message obtained was:<br/>%1</p>
tr: <p>Exif veritabanı açılırken bir hata oluştu.</p> <p>Bu sorunu çözmek için Bakım->Exif Arama Veritabanını Yeniden Oluştur seçeneğini kullanın.</p><hr/><p>Alınan hata iletisi:<br/>%1</p>

en: <p>The Exif search database is corrupted and has no data.</p> <p>To fix this problem run Maintenance->Recreate Exif Search database.</p>
tr: <p>Exif arama veritabanı hasar görmüş ve veri içermiyor.</p> <p>Bu sorunu çözmek için Bakım->Exif Arama Veritabanını Yeniden Oluştur seçeneğini kullanın.</p>

en: KPhotoAlbum
tr: K Fotoğraf Albümü

en: KDE Photo Album
tr: KDE Fotoğraf Albümü

en: Copyright (C) 2003-2023 The KPhotoAlbum Development Team
tr: Telif hakkı (C) 2003-2023 K Fotoğraf Albümü Geliştirme Takımı

en: Patch for making it possible to reread Exif info using a nice dialog.
tr: Exif bilgisini hoş bir arabirim ile yeniden okumayı sağlamak için bir yama.

en: (.) Patch with folder info made available through the browser. (.) Patch for adding a check box for "and/or" searches in the search page.
tr: (.) Tarayıcıyla erişimi olanıklı kılan klasör bilgisine sahip yama. (.) Arama sayfasında "ve/veya" aramaları için bir onay kutusu eklemek için yama.

en: Geo Position page in browser and various bug fixes
tr: Tarayıcıda coğrafi konum sayfası ve çeşitli hata düzeltmeleri

en: Some very useful features to improve workflow
tr: İş akışını geliştirmek için bazı çok yararlı özellikler

en: Patch to sort items in option listboxes
tr: Ögeleri seçenek liste kutucuklarında sıralamak için yama

en: Numerous patches for lots of bugs plus patches for a few new features
tr: Çok sayıda hata için sayısız yama ve birkaç yeni özellik için yamalar

en: Theme support for HTML generation
tr: HTML oluşturma için tema desteği

en: Patch to sort images in the thumbnail view, plus reading time info out of Exif images for existing images
tr: Görselleri küçük görsel görünümünde sıralamak için yama, artı var olan görseller için zamanı Exif görsellerinden okuma

en: Tremendous help with the English text in the application.
tr: Uygulamanın İngilizce metnini geliştirme konusunda devasa yardım.

en: Developing an Icon for KPhotoAlbum
tr: KPhotoAlbum Uygulaması için Simge Geliştirme

en: Patch which speed up loading of thumbnails plus preview in image property dialog.
tr: Görsel özellik diyalogundaki küçük görsellerin ön izleme yüklenişini hızlandıran yama

[ctx: @title:window]
en: Automatically Stack Images
tr: Görselleri Otomatik Yığ

en: Stack images with identical MD5 sum
tr: MD5 özetleri aynı olan görselleri yığ

en: Stack images based on file version detection
tr: Dosya sürümü algılaması tabanlı olarak görselleri yığ

en: Original to top
tr: Özgünden en başa

[ctx: Label for a QSpinbox that selects a number of seconds.]
en: Stack images created within the following time-frame:
tr: Aşağıdaki zaman diliminde oluşturulan görselleri yığ:

[ctx: Unit suffix on a QSpinBox; note the space at the beginning.]
en:  seconds
tr:  saniye

en: AutoStacking Options
tr: Otomatik Yığma Seçenekleri

en: Include matching image to appropriate stack (if one exists)
tr: Eşleşen görselleri uygun yığına ekle (eğer varsa)

en: Unstack images from their current stack and create new one for the matches
tr: Görselleri mevcut yığınlarından çıkar ve eşleşen görseller için yeni bir yığın oluştur

en: Skip images that are already in a stack
tr: Halihazırda yığında olan görselleri atla

en: Show Category Editor
tr: Kategori Düzenleyicisini Göster

en: Make Category Image
tr: Kategori Görseli Yap

[ctx: @title:window]
en: Copy image to ... | Copy images to ...
tr[0]: Görselleri kopyala ...
tr[1]: Görselleri kopyala ...

[ctx: @title:window]
en: Link image to ... | Link images to ...
tr[0]: Görselleri bağla ...
tr[1]: Görselleri bağla ...

[ctx: @title:window]
en: Removing Items
tr: Ögeler Kaldırılıyor

en: Removing 1 item | Removing %1 items
tr[0]: 1 öge kaldırılıyor
tr[1]: %1 öge kaldırılıyor

en: Selected item will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the file on disk? | Selected %1 items will be removed from the database.<br/>What do you want to do with the files on disk?
tr[0]: Seçilen öge veritabanından silinecektir.<br/>Bu dosyayla diskte ne yapmak istiyorsunuz?
tr[1]: Seçilen %1 öge veritabanından silinecektir.<br/>Bu dosyalarla diskte ne yapmak istiyorsunuz?

en: Move file to Trash | Move %1 files to Trash
tr[0]: Dosyayı Çöp Kutusuna taşı
tr[1]: %1 dosyayı Çöp Kutusuna taşı

en: Delete file from disk | Delete %1 files from disk
tr[0]: Dosyayı diskten sil
tr[1]: %1 dosyayı diskten sil

en: Only remove the item from database | Only remove %1 items from database
tr[0]: Yalnızca ögeyi veritabanından kaldır
tr[1]: Yalnızca %1 ögeyi veritabanından kaldır

en: Merge these images
tr: Bu görselleri birleştir

en: Select target:
tr: Hedef seç:

en: <p>Below is a list of all images that are duplicate in your database.<br/>Select which you want merged, and which of the duplicates should be kept.<br/>The tag and description from the deleted images will be transferred to the kept image</p>
tr: <p>Aşağıdaki veritabanınızdaki tüm yinelenen görsellerin listesidir.<br/>Hangisini birleştirmek istediğinizi ve hangi yinelenenlerin kalacağını seçin.<br/>Silinen görsellerdeki etiket ve açıklama kısımları tutulan görsele aktarılır</p>

en: Move to &trash
tr: Çö&p kutusuna taşı

en: &Delete from disk
tr: &Diskten sil

en: &Block from database
tr: Veritabanından &engelle

en: Select &All
tr: &Tümünü Seç

en: Select &None
tr: &Hiçbirini Seçme

en: %1 of %2 selected
tr: %1/%2 seçili

en: No duplicates found
tr: Hiçbir yinelenen bulunamadı

en: Current Item
tr: Mevcut Öge

en: All Selected Items
tr: Tüm Seçili Ögeler

en: Copy and Open
tr: Kopyala ve Aç

en: Open With...
tr: Şununla Aç...

en: Your Command Line
tr: Komut Satırınız

en: Invoke External Program
tr: Dış Program Çalıştır

[ctx: @title:window]
en: Feature Status
tr: Özellik Durumu

en: <h1>Overview</h1><p>Below you may see the list of compile- and runtime features KPhotoAlbum has, and their status:</p>%1
tr: <h1>Genel Görünüm</h1><p>Aşağıda, K Fotoğraf Albümü uygulamasının derleme zamanı ve çalışma zamanı özelliklerini ve bu özelliklerin durumunu görebilirsiniz:</p>%1

en: <h1>What can I do if I miss a feature?</h1><p>If you compiled KPhotoAlbum yourself, then please review the sections below to learn what to install to get the feature in question. If on the other hand you installed KPhotoAlbum from a binary package, please tell whoever made the package about this defect, eventually including the information from the section below.</p><p>In case you are missing a feature and you did not compile KPhotoAlbum yourself, please do consider doing so. It really is not that hard. If you need help compiling KPhotoAlbum, feel free to ask on the <a href="https://mail.kde.org/cgi-bin/mailman/listinfo/kphotoalbum">KPhotoAlbum mailing list</a></p><p>The steps to compile KPhotoAlbum can be seen on <a href="https://community.kde.org/KPhotoAlbum/build_instructions">the KPhotoAlbum home page</a>. If you have never compiled a KDE application, then please ensure that you have the developer packages installed, in most distributions they go under names like kdelibs<i>-devel</i></p>
tr: <h1>Bir özelliğim eksikse ne yapabilirim?</h1><p>Eğer K Fotoğraf Albümü'nu kendiniz derlediyseniz o halde lütfen sorudaki özelliği edinmek için neyi kuracağınızı öğrenmek için aşağıdaki bölümlere göz atınız. Eğer diğer taraftan K Fotoğraf Albümü'nu bir ikilik paketten kurduysanız lütfen bu eksikliği kim yaptıysa aşağıdaki bölümde yazan bilgilerle birlikte ona bu eksikliği söyleyin.</p><p>Bir özelliğiniz eksik ve K Fotoğraf Albümü'nu kendiniz derlemediğiniz durumda, lütfen kendiniz derlemeyi gözden geçirin. O kadar da zor değil. Eğer K Fotoğraf Albümü'nu derleme konusunda yardıma gereksiniminiz varsa lütfen <a href="http://mail.kdab.net/mailman/listinfo/kphotoalbum">K Fotoğraf Albümü posta listesi</a>ne sormaktan çekinmeyin.</p><p>K Fotoğraf Albümü'nu derlemek için gereken adımlar <a href="http://www.kphotoalbum.org/download-source.htm">K Fotoğraf Albümü ana sayfasında</a> bulunabilir. Eğer daha önce bir KDE uygulaması derlemediyseniz o halde lütfen geliştirici paketlerinizin kurulu olduğundan emin olun. Çoğu dağıtımda kdelibs<i>-devel</i> benzeri bir ad alırlar.</p>

en: <h1><a name="purpose">Plugin support</a></h1><p>KPhotoAlbum supports the <em>Purpose</em> plugin system.</p>
tr: <h1><a name="purpose">Eklenti desteği</a></h1><p>K Fotoğraf Albümü, <em>Purpose</em> eklenti sistemini destekler.</p>

en: <h1><a name="database">SQLite database support</a></h1><p>KPhotoAlbum allows you to search using a certain number of Exif tags. For this KPhotoAlbum needs an SQLite database. In addition the Qt package for SQLite (e.g. qt-sql-sqlite) must be installed.</p>
tr: <h1><a name="database">SQLite veritabanı desteği</a></h1><p>K Fotoğraf Albümü, belirli sayıda Exif etiketini kullanarak arama yapmanıza izin verir. Bunun için K Fotoğraf Albümü, bir Sqlite veritabanına gerek duyar. Ek olarak, SQLite için Qt paketi (örn. qt-sql-sqlite) kurulu olmalıdır.</p>

en: <h1><a name="geomap">Map view for geotagged images</a></h1><p>If KPhotoAlbum has been built with support for Marble, KPhotoAlbum can show images with GPS information on a map.</p>
tr: <h1><a name="geomap">Konum etiketlenmiş görseller için harita görünümü</a></h1><p>K Fotoğraf Albümü, dahili Bilye desteği ile derlenmişse GPS bilgisi içeren görselleri bir haritada gösterebilir.</p>

en: <h1><a name="video">Video support</a></h1><p>KPhotoAlbum relies on QtAv for displaying videos; this in turn relies on ffmpeg</p>
tr: <h1><a name="video">Video desteği</a></h1><p>K Fotoğraf Albümü, videoları görüntülemek için QtAv desteğine gereksinim duyar; o da ffmpeg ister</p>

en: <h1><a name="videoPreview">Video thumbnail support</a></h1><p>KPhotoAlbum can use <tt>ffmpeg</tt> to extract thumbnails from videos. These thumbnails are used to preview videos in the thumbnail viewer.</p>
tr: <h1><a name="videoPreview">Video küçük görsel desteği</a></h1><p>K Fotoğraf Albümü, videolardan küçük görselleri çıkarmak için <tt>ffmpeg</tt> kullanabilir. Bu küçük görseller, küçük görsel görüntüleyicisinde videoları önizlemek için kullanılır.</p>

en: <h1><a name="videoInfo">Video metadata support</a></h1><p>KPhotoAlbum can use <tt>ffprobe</tt> to extract length information from videos.</p><p>Correct length information is necessary for correct rendering of video thumbnails.</p>
tr: <h1><a name="videoInfo">Video üst veri desteği</a></h1><p>K Fotoğraf Albümü, videolardan uzunluk bilgisini çıkarmak için <tt>ffprobe</tt> kullanabilir.</p><p>Doğru uzunluk bilgisi, video küçük görselinin doğru sunulması için gereklidir.</p>

en: Plug-ins available
tr: Kullanılabilir eklentiler

en: SQLite database support (used for Exif searches)
tr: Sqlite veritabanı desteği (Exif aramaları için kullanılır)

en: Map view for geotagged images.
tr: Konum etiketlenmiş görseller için harita görünümü.

en: Video thumbnail support
tr: Videolar için küçük görsel desteği

en: Video metadata support
tr: Video üstveri desteği

[ctx: Feature available]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: Feature not available]
en: No
tr: Hayır

en: Showing 1 thumbnail | Showing %1 thumbnails
tr[0]: %1 küçük görsel gösteriliyor
tr[1]: %1 küçük görsel gösteriliyor

en: (%1 selected)
tr: (%1 seçili)

en: Total: %1
tr: Toplam: %1

en: 1 match | %1 matches
tr[0]: 1 eşleşme
tr[1]: %1 eşleşme

[ctx: @title:window]
en: Search for Images and Videos with Missing Dates
tr: Eksik Tarihli Görselleri ve Videoları Ara

en: Which Images and Videos to Display
tr: Görüntülenecek Görseller ve Videolar

en: Search for images and videos with a valid date but an invalid time stamp
tr: Geçerli tarihli; ancak geçersiz zaman damgalı görselleri ve videoları ara

en: Search for images and videos missing date and time
tr: Eksik tarih ve zamanlı görselleri ve videoları ara

en: Search for images and videos with only partial dates (like 1971 vs. 11/7-1971)
tr: Tarihi tam olmayan görselleri ve videoları ara (11/7/1971 yerine 1971 gibi)

[ctx: @title:window]
en: Image Info
tr: Görsel Bilgisi

en: <h1>Here you may see the date changes for the displayed items.</h1>
tr: <h1>Burada, görüntülenen nesneler için tarih değişikliklerini görebilirsiniz.</h1>

[ctx: @title:window]
en: Reading File Properties
tr: Görsel Özellikleri Okunuyor

en: Use <databaseFile> instead of the default. Deprecated - use '--db <databaseFile>' instead.
tr: Öntanımlı yerine <veritabanıDosyası> kullan. Eski, - yerine '--db <veritabanıDosyası>' kullanın.

en: databaseFile
tr: veritabanıDosyası

en: Use <databaseFile> instead of the default.
tr: Öntanımlı yerine <veritabanıDosyası> kullanın.

en: Starts KPhotoAlbum with a prebuilt set of demo images.
tr: K Fotoğraf Albümü'nü önceden oluşturulmuş tanıtım görselleri ile başlatır.

en: Import file.
tr: Dosya içe aktar.

en: file.kim
tr: dosya.kim

en: Listen for network connections.
tr: Ağ bağlantılarını dinle.

en: Listen for network connections on address <interface_address>.
tr: Ağ bağlantılarını <arayüz_adresi> adresinde dinle.

en: interface_address
tr: arayüz_adresi

en: Search for new images on startup.
tr: Başlangıçta yeni görselleri ara.

en: <p>Enter your command to run below:</p><p><i>%all will be replaced with a file list</i></p>
tr: <p>Aşağıya çalıştırılacak komutu yazın:</p><p><i>%tümü bir dosya listesi ile değiştirilecek</i></p>

en: <p>Enter the command you want to run on your image file(s). KPhotoAlbum will run your command and replace any '%all' tokens with a list of your files. For example, if you entered:</p><ul><li>cp %all /tmp</li></ul><p>Then the files you selected would be copied to the /tmp folder</p><p>You can also use %each to have a command be run once per file.</p>
tr: <p>Görsel dosya(lar)ınızda çalıştırmak istediğiniz komutu girin. K Fotoğraf Albümü, komutları çalıştıracak ve bütün '%all' işaretlerini dosya listenizle değiştirecektir. Örneğin, eğer şunu girdiyseniz:</p><ul><li>cp %all /tmp</li></ul><p>Bütün dosyalarınız /tmp klasörü altına kopyalanacaktır</p><p>Her dosya için bir komut çalışsın istiyorsanız %each kullanın.</p>

[ctx: Name/title of the search bar toolbar widget]
en: Search Bar
tr: Arama Çubuğu

[ctx: @label:textbox]
en: Search ...
tr: Ara ...

en: <h1>Description</h1><table><tr><td># of Items</td><td>This is the number of different items in the category</td></tr><tr><td>Tags Total</td><td>This is a count of how many tags was made,<br/>i.e. a simple counting though all the images</td></tr><tr><td>Tags Per Picture</td><td>This tells you how many tags are on each picture on average</td></tr></table><br/><br/>Do not get too attached to this dialog, it has the problem that it counts categories AND subcategories,<br/>so if an image has been taken in Las Vegas, Nevada, USA, then 3 tags are counted for that image,<br/>while it should only be one.<br/>I am not really sure if it is worth fixing that bug (as it is pretty hard to fix),<br/>so maybe the dialog will simply go away again
tr: <h1>Açıklama</h1><table><tr><td># Öge</td><td>Bu, kategorideki farklı ögelerin sayısıdır.</td></tr><tr><td>Toplam Etiket</td><td>Bu, ne kadar etiket oluşturulacağının sayısıdır,<br/>örn. tüm görsellerin basitçe sayısı</td></tr><tr><td>Görsel Başına Etiket</td><td>Bu, her görseldeki ortalama kaç etiketin olacağını söyler.</td></tr></table><br/><br/>Bu diyaloga çok takılmayın, kategoriler VE alt kategorileri saydığı bir soruna sahiptir,<br/>bu yüzden Kadıköy, İstanbul, Türkiye'de bir fotoğraf çekilmişse bir tane olması gerekirken,<br/>o görsel için üç etiket sayılır.<br/>Bu hatayı düzeltmeye değer olup olmadığından emin değilim (çözümü oldukça zor),<br/>bu yüzden belki de diyalog yeniden basitçe yok olabilir

en: <h1>Statistics</h1>
tr: <h1>İstatistikler</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
tr: Kategori

en: # of Items
tr: # Öge

en: Tags Totals
tr: Toplam Etiket

en: Tags Per Picture
tr: Fotoğraf başına Etiket

en: Tag indication completed annotation
tr: Etiket imleme tamamlandı bilgi notu

en: If you use a specific tag to indicate that an image has been tagged, then specify it here.
tr: Bir görselin etiketlendiğini imlemek için belirli bir etiket kullanıyorsanız onu burada belirtebilirsiniz.

en: Category:
tr: Kategori:

en: Tag:
tr: Etiket:

[ctx: @item:inlistbox meaning 'no category']
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: As in 'all images']
en: All
tr: Tümü

en: Total
tr: Toplam

en: Thumbnail settings...
tr: Küçük görsel ayarları...

[ctx: @title:window]
en: Remove Tokens
tr: Jetonları Kaldır

en: Select tokens to remove from all images and videos:
tr: Tüm görsel ve videolardan kaldırmak için jetonları seç:

en: Select None
tr: Hiçbirini Seçme

en: <h1>Welcome to KPhotoAlbum</h1><p>KPhotoAlbum is a powerful free tool to archive, tag and manage your photos and videos. It will not modify or change your precious files, it only indexes them and lets you easily find and manage your photos and videos.</p><p>Start by showing KPhotoAlbum where your photos are by pressing on Create My Own Database. Select this button also if you have an existing KPhotoAlbum database that you want to start using again.</p><p>If you feel safer first trying out KPhotoAlbum with prebuilt set of images, press the Load Demo button.</p>
tr: <h1>K Fotoğraf Albümü'ne hoş geldiniz.</h1><p>K Fotoğraf Albümü, görsellerinizi ve videolarınızı arşivlemek ve etiketlemek için güçlü bir araçtır. Değerli dosyalarınızı değiştirmez veya düzenlemez, yalnızca videolarınızı ve görsellerinizi daha kolay bulmanız ve yönetmeniz için dizinler.</p><p>Veritabanımı Oluştur düğmesine basıp K Fotoğraf Albümü'ne görsellerinizin nerede olduğunu göstererek başlayabilirsiniz. Halihazırda K Fotoğraf Albümü veritabanınız varsa ve yeniden başlamak istiyorsanız da bu düğmeye basın.</p><p>Eğer hazır yüklü görsel kümeleri ile denemek isterseniz Tanıtımı Yükle butonuna basın.</p>

en: Create My Own Database...
tr: Veritabanımı Oluştur...

en: Load Demo
tr: Tanıtımı Yükle

en: Check My Feature Set
tr: Özellikleri Denetle

en: <h1>KPhotoAlbum database creation</h1><p>You need to show where the photos and videos are for KPhotoAlbum to find them. They all need to be contained by a single folder, for example /home/user/Images. In this folder you can have as many subfolders as you want, KPhotoAlbum will find them all for you.</p><p>Feel safe, KPhotoAlbum will not modify or edit any of your images, so you can simply point KPhotoAlbum to the folder where you already have all your images.</p><p>If you have an existing KPhotoAlbum database and image folder somewhere, point KPhotoAlbum to that folder to start using it again.</p>
tr: <h1>K Fotoğraf Albümü veritabanı oluşturma</h1><p>K Fotoğraf Albümü'ne, görsel ve videolarınızı bulabilmesi için nerede olduğunu göstermeniz gerekiyor. Hepsinin bir klasör altında olması gerekir, örneğin /home/user/Görseller. Bu klasörde istediğiniz kadar alt klasörünüz olabilir, K Fotoğraf Albümü hepsini bulacaktır.</p><p>K Fotoğraf Albümü hiçbir görselinizi düzenlemeyecektir, bütün görsellerinizin olduğu klasöre işaret edebilirsiniz.</p><p>Eğer halihazırda veritabanınız veya görseller klasörünüz varsa o klasörü göstererek yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.</p>

en: Image/Video root folder:
tr: Görsel/Video kök klasörü:

en: Folder does not exist, create it?
tr: Klasör yok, oluşturulsun mu?

en: Could not create folder %1
tr: '%1' klasörü oluşturulamadı

en: %1 exists, but is not a folder
tr: %1 var; ancak klasör değil

en: <p>KPhotoAlbum does not seem to be built with support for all its features. The following is a list indicating what you may be missing:<ul>%1</ul></p><p>For details on how to solve this problem, please choose <b>Help</b>|<b>KPhotoAlbum Feature Status</b> from the menus.</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü tüm özelliklerle yapılmamış gibi görünüyor. Aşağıda nelerin eksik olabileceğinin bir listesini görebilirsiniz:<ul>%1</ul></p><p>Bu sorunun nice çözüleceği üzerine ayrıntılar için menülerden <b>Yardım</b>|<b>K Fotoğraf Albümü Özellik Durumu</b>'nu seçin.</p>

en: Feature Check
tr: Özellik Denetimi

en: Congratulations: all dynamic features have been enabled.
tr: Tebrikler: Tüm devingen özellikler etkinleştirildi.

en: Loading Database
tr: Veritabanı Yükleniyor

en: Loading Main Window
tr: Ana Pencere Yükleniyor

en: Searching for New Files
tr: Yeni Dosyalar Aranıyor

en: <p><b>Delete Your Temporary Demo Database</b></p><p>I hope you enjoyed the KPhotoAlbum demo. The demo database was created in the folder <tt>/tmp</tt>, should it be deleted now? If you do not delete it, it will waste disk space; on the other hand, if you want to come back and try the demo again, you might want to keep it around with the changes you made through this session.</p>
tr: <p><b>Geçici Tanıtım Veritabanını Sil</b></p><p>Umarım K Fotoğraf Albümü tanıtımından hoşlandınız. Tanıtım veritabanı <tt>/tmp</tt> klasöründe oluşturulmuştu, şimdi silinsin mi? Silmezseniz diskinizde boşuna yer kaplayacaktır; ancak tanıtımı ileride yeniden çalıştırmak isterseniz saklamalısınız.</p>

[ctx: @title]
en: Delete Demo Database
tr: Tanıtım Veritabanını Sil

en: Do you want to save the changes?
tr: Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

[ctx: @title]
en: Save Changes?
tr: Değişiklikler Kaydedilsin mi?

en: Some of the selected images already belong to a stack. Do you want to remove them from their stacks and create a completely new one?
tr: Seçili görsellerin bazıları halihazırda bir yığına aitler. Bu görselleri yığınlarından kaldırmak ve tamamen yeni bir yığın yaratmak ister misiniz?

[ctx: @title]
en: Stacking problem
tr: Yığma sorunu

en: Unknown error, stack creation failed.
tr: Bilinmeyen hata, yığın oluşturma başarısız.

en: Stacking Error
tr: Yığınlama Hatası

en: No item is selected.
tr: Seçili öge yok.

en: No Selection
tr: Seçim Yok

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Saving... Done
tr: Kaydediliyor... Bitti

en: There are no images to be shown.
tr: Gösterilecek görsel yok.

en: Limit View to Selection
tr: Görünümü Seçime Sınırlandır

en: No images are selected!
tr: Seçili görsel yok!

en: Generate HTML...
tr: HTML Oluştur...

en: Import...
tr: İçe Aktar...

en: Export/Copy Images...
tr: Görselleri Kopyala/Dışa Aktar...

[ctx: Delete selected images]
en: Delete Selected
tr: Seçiliyi Sil

en: Remove Tokens...
tr: Jetonları Kaldır...

en: Open List of Files...
tr: Dosyaların Listesini Aç...

en: Annotate Individual Items
tr: Tek Ögeye Bilgi Notu Ekle

en: Annotate Multiple Items at a Time
tr: Çoklu Ögelere Bilgi Notu Ekle

en: Merge Images into a Stack
tr: Görselleri Yığına Ekle

en: Remove Images from Stack
tr: Görselleri Yığından Kaldır

en: Set as First Image in Stack
tr: Yığın İçindeki İlk Görseli Ayarla

en: View
tr: Görüntüle

en: View (In New Window)
tr: Görüntüle (Yeni Pencerede)

en: Run Slide Show
tr: Slayt Gösterisi Yap

en: Run Randomized Slide Show
tr: Rastgele Slayt Gösterisi Yap

en: Collapse all stacks
tr: Tüm yığınları daralt

en: Expand all stacks
tr: Tüm yığınları genişlet

en: Show &Oldest First
tr: İlk Önce &En Eskiyi Göster

en: Show &Newest First
tr: İlk Önce &En Yeniyi Göster

en: Sort Selected by Date && Time
tr: Seçiliyi Tarih ve Zamana Göre Sırala

en: Jump to Context
tr: İçeriğe Git

en: Lock Images
tr: Görselleri Kilitle

en: Unlock
tr: Kilidi Aç

en: Lock Away All Other Items
tr: Diğer Tüm Ögeleri Kilitle

en: Lock Away Current Set of Items
tr: Geçerli Öge Kümesini Kilitle

en: Configure Current View
tr: Geçerli Görünümü Yapılandır

en: Tree
tr: Ağaç

en: Tree with User Icons
tr: Kullanıcı Simgelerini Kullanan Ağaç

en: Icons
tr: Simgeler

en: Use natural sort order
tr: Doğal Sıralama Kullan

en: Show Tooltips in Thumbnails Window
tr: Küçük Görseller Penceresinde İpuçlarını Göster

en: Show Labels in Thumbnails Window
tr: Küçük Görseller Penceresinde Etiketleri Göster

en: Show Categories in Thumbnails Window
tr: Küçük Görseller Penceresinde Kategorileri Göster

en: Choose Color Scheme
tr: Renk Teması Seç

en: Display Images and Videos Not on Disk
tr: Diskte Olmayan Görselleri ve Videoları Göster

en: Display Images and Videos with Incomplete Dates...
tr: Eksik Tarih Bilgisi Olan Görselleri ve Videoları Göster...

en: Merge duplicates
tr: Aynıları Birleştir

en: Refresh Selected Thumbnails and Checksums
tr: Seçili Küçük Görselleri ve Sağlama Toplamlarını Yenile

en: Rescan for Images and Videos
tr: Görseller ve Videolar için Yeniden Tara

en: Recreate Exif Search Database
tr: Exif Arama Veritabanını Yeniden Oluştur

en: Read Exif Info from Files...
tr: Dosyalardan Exif Bilgisi Oku...

en: Sort All by Date && Time
tr: Tümünü Tarih ve Zamana Göre Sırala

en: Automatically Stack Selected Images...
tr: Seçili Görselleri Otomatik Olarak Yığınla...

en: Build Thumbnails
tr: Küçük Görselleri Yap

en: Statistics...
tr: İstatistikler...

en: Mark As Untagged
tr: Etiketlenmemiş Olarak İşaretle

en: Enable All Messages
tr: Bütün İletileri Etkinleştir

en: Run KPhotoAlbum Demo
tr: K Fotoğraf Albümü Tanıtımını Başlat

en: KPhotoAlbum Feature Status
tr: K Fotoğraf Albümü Özellik Durumu

en: Show Demo Videos
tr: Tanıtım Videolarını Göster

en: Show Exif Info and file metadata
tr: Exif bilgisini ve dosya üstverisini göster

en: Use next video thumbnail
tr: Bir sonraki video küçük görselini kullan

en: Use previous video thumbnail
tr: Önceki video küçük görselini kullan

en: Copy image to ... | Copy images to ...
tr[0]: Görselleri şuraya kopyala...
tr[1]: Görselleri şuraya kopyala...

en: Link image to ... | Link images to ...
tr[0]: Görselleri şuraya bağla...
tr[1]: Görselleri şuraya bağla...

en: Auto saving....
tr: Otomatik kaydediliyor....

en: Auto saving.... Done
tr: Otomatik kaydediliyor.... Bitti

en: <p>Could not open given index.xml, as the provided folder does not exist.<br />%1</p>
tr: <p>Sağlanan klasör var olmadığı için verilmiş index.xml açılamıyor.<br />%1</p>

en: <p>Given index file does not exist, do you want to create following?<br />%1/index.xml</p>
tr: <p>Verilen dizin dosyası yok, aşağıdakini oluşturmak ister misiniz?<br />%1/index.xml</p>

[ctx: @title]
en: Create database
tr: Veritabanı Oluştur

en: <p>You have configured a tag for untagged images, but either the tag itself or its category does not exist in the database.</p><p>Please review your untagged tag setting under <interface>Settings|Configure KPhotoAlbum...|Categories</interface></p>
tr: <p>Etiketlenmemiş görseller için bir etiket yapılandırdınız; ancak etiketin kendisi veya kategorisi veritabanında yok.</p><p>Lütfen, <interface>Ayarlar|K Fotoğraf Albümü Uygulamasını Yapılandır...|Kategoriler</interface> altında etiketlenmemiş etiket ayarını gözden geçirin</p>

en: General
tr: Genel

en: Viewer
tr: Görüntüleyici

[ctx: I.e. the timeline histogram widget]
en: Date Bar
tr: Tarih Çubuğu

en: Annotation Dialog
tr: Bilgi Notu Penceresi

en: Thumbnail View
tr: Küçük Görsel Görünümü

en: <p>Really enable all message boxes where you previously checked the do-not-show-again check box?</p>
tr: <p>Daha önceden 'Bunu bir daha gösterme' kutusunu işaretlediğiniz bütün iletileri yeniden etkinleştirmek istiyor musunuz?</p>

[ctx: @title]
en: Reset hidden dialogs
tr: Gizil iletişim kutularını sıfırla

en: <p>KPhotoAlbum hit an internal error (missing plug-in menu in MainWindow::Window::setupPluginMenu). This indicate that you forgot to do a make install. If you did compile KPhotoAlbum yourself, then please run make install. If not, please report this as a bug.</p><p>KPhotoAlbum will continue execution, but it is not entirely unlikely that it will crash later on due to the missing make install.</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, bir iç hataya denk geldi (MainWindow::Window::setupPluginMenu'de eksik eklenti menüsü). Bu bir make install işlemini eksik yaptığınızı gösterir. Eğer K Fotoğraf Albümü'ü kendiniz derlediyseniz lütfen make install çalıştırın. Değilse bunu bir hata raporu olarak girin.</p><p>K Fotoğraf Albümü çalışmayı sürdürecektir; ancak make install yapmadığınız için ileride çökebilir.</p>

en: Internal Error
tr: İç Hata

en: Successfully shared image(s). Copying location to clipboard...
tr: Görsel(ler) başarıyla paylaşıldı. Konum panoya kopyalanıyor...

en: Successfully shared image(s).
tr: Görsel(ler) başarıyla paylaşıldı.

en: Image sharing failed with message: %1
tr: Görsel paylaşımı başarısız oldu, hata iletisi: %1

en: Open List of Files
tr: Dosyalar Listesi Aç

en: You can open a set of files in KPhotoAlbum's database by listing the files here.
tr: Dosyaları burada listeleyerek K Fotoğraf Albümü'nün veritabanından bir dosyalar kümesi açabilirsiniz.

en: No images matching your input were found.
tr: Girdinizle uyuşan hiçbir görsel bulunamadı.

en: No Matches
tr: Eşleşme Yok

en: Rereading Exif information from all images
tr: Tüm görsellerden Exif bilgileri yeniden okunuyor

[ctx: @info:status]
en: Thumbnail width: %1px (storage size: %2px)
tr: Küçük görsel genişliği: %1 pks (depolama alanı: %2 pks)

en: <p>Unable to find ffmpeg on the system.</p><p>Without it, KPhotoAlbum will not be able to display video thumbnails and video lengths. Please install the ffmpeg package</p>
tr: <p>Sistemde ffmpeg bulunamadı.</p><p>Bunlar olmadan K Fotoğraf Albümü, video küçük görsellerini ve video uzunluklarını gösteremeyecektir. Lütfen ffmpeg paketini kurun</p>

en: Video thumbnails are not available
tr: Video küçük görselleri kullanılabilir değil

en: Save the current map settings
tr: Geçerli harita ayarlarını kaydet

en: Go to last map position
tr: Son harita konumuna git

en: Show thumbnails
tr: Küçük görselleri göster

[ctx: @action to group, as in aggregate thumbnails into clusters]
en: Group adjacent thumbnails into clickable clusters
tr: Komşu küçük görselleri tıklanabilir kümelere grupla

[ctx: @action Decrease size of the markers (i.e. thumbnails) drawn on the map]
en: Decrease marker size
tr: İmleyici boyutunu küçült

[ctx: @action Increase size of the markers (i.e. thumbnails) drawn on the map]
en: Increase marker size
tr: İmleyici boyutunu büyüt

en: Map view
tr: Harita görünümü

en: Settings saved!
tr: Ayarlar kaydedildi!

en: <i>Loading coordinates from the images ...</i>
tr: <i>Görsellerden koordinatlar yükleniyor ...</i>

en: <i>This image does not contain geographic coordinates.</i>
tr: <i>Bu görsel coğrafi koordinat içermiyor</i>

en: <i>Some of the selected images do not contain geographic coordinates.</i>
tr: <i>Seçili görsellerden bazıları coğrafik koordinat içermiyor.</i>

en: <i>Search for geographic coordinates.</i>
tr: <i>Coğrafik koordinatları ara.</i>

en: <i>None of the selected images contain geographic coordinates.</i>
tr: <i>Seçili görsellerden hiçbiri coğrafik koordinat içermiyor.</i>

en: Share
tr: Paylaş

en: This icon indicates if KPhotoAlbum is connected to an android device.
    Click on the icon to toggle listening for clients in the local area network.
    If the local area network doesn't allow broadcast packages between the android client and KPhotoAlbum, then right click on the icon and specify the android device's address.
    The android client can be downloaded from google play.
tr: Bu simge, K Fotoğraf Albümü'nün bir Android aygıta bağlanıp bağlanmadığını gösterir.
    Yerel dağdaki istemcileri dinlemeyi değiştirmek için simgeye tıklayın.
    Eğer yerel ağ Android istemcisi ile K Fotoğraf Albümü arasındaki yayın paketlerine izin vermiyorsa simgeye tıklayın ve Android aygıtın adresini belirtin.
    Android istemcisi Google Play üzerinden indirilebilir.

en: Android device address:
tr: Android aygıt adresi:

en: Unable to bind to socket
tr: Sokete bağlanılamıyor

en: Unable to listen for remote Android connections. This is likely because you have another KPhotoAlbum application running.
tr: Uzak Android bağlantılar dinlenemiyor. Büyük olasılıkla başka bir K Fotoğraf Albümü çalışıyordur.

en: Invalid Version
tr: Geçersiz Sürüm

en: Version mismatch between Remote Client and KPhotoAlbum on the desktop.
    Desktop protocol version: %1
    Remote Control protocol version: %2
tr: Uzak İstemci ve masaüstündeki K Fotoğraf Albümü arasında sürüm uyuşmazlığı.
    Masaüstü protokol sürümü: %1
    Uzak Denetim protokol sürümü: %2

[ctx: @label:textedit]
en: Filter ... (%1)
tr: Süz ... (%1)

en: Remove birthday
tr: Doğum gününü kaldır

en: Set the date of birth for items (say people) here, and then see their age when viewing the images.
tr: Buradaki ögeler (örneğin insanlar) için doğum tarihlerini belirtin, daha sonra fotoğrafları görüntülerken yaşlarını görebilirsiniz.

en: Name
tr: Ad

en: Birthday
tr: Doğum Tarihi

en: Birthday of %1:
tr: %1 'in doğum günü:

en: Enter a date...
tr: Tarih gir...

en: <i>Select an item on the left to edit the birthday</i>
tr: <i>Doğum gününü düzenlemek için soldaki ögeyi seç</i>

en: Category Settings
tr: Kategori Seçenekleri

en: New
tr: Yeni

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Positionable tags:
tr: Konumlandırılabilir etikeetler:

en: Tags in this category can be
    associated with areas within images
tr: Bu kategorideki etiketler görsel
    içindeki alanlarla ilişkilendirilebilir

en: Icon:
tr: Simge:

en: Preferred view:
tr: Tercih edilen görünüm:

en: List View
tr: Liste Görünümü

en: List View with Custom Thumbnails
tr: Özel Küçük Görselli Liste Görünümü

en: Icon View
tr: Simge Görünümü

en: Icon View with Custom Thumbnails
tr: Özel Küçük Görselli Simge Görünümü

en: <font color='red'>The database has unsaved changes. As long as those are not saved,<br/>the names of categories can't be changed and new ones can't be added.</font>
tr: <font color='red'>Veritabanında kaydedilmemiş değişiklikler var. Bunlar kaydedilmediği sürece,<br/>kategori adları değiştirilemez ve yenileri eklenemez.</font>

en: Save the DB now
tr: Veritabanını şimdi kaydet

en: Settings for category <b>%1</b>
tr: <b>%1</b> kategorisi için ayarlar

en: <i>Pending change: rename to "%1"</i>
tr: <i>Bekleyen değişiklik: "%1" olarak yeniden adlandır</i>

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>"%2" is a special category name which is reserved and can't be used for a normal category.</p>
tr: <p>Kategori adı "%1" -> "%2" olarak değiştirilemiyor:</p><p>"%2" ayrılmış özel bir kategori adıdır ve normal kategori olarak kullanılamaz.</p>

en: Invalid category name
tr: Geçersiz kategori adı

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>A category with this name already exists.</p>
tr: <p>Kategori adı "%1" -> "%2" olarak değiştirilemiyor:</p><p>Bu adda bir kategori zaten var.</p>

en: <p>Can't change the name of category "%1" to "%2":</p><p>There's a pending rename action on the category "%2". Please save this change first.</p>
tr: <p>"%1" kategorisinin adı "%2" olarak değiştirilemiyor:</p><p>Halihazırda bekleyen "%2" kategorisi için yeniden adlandırma eylemi var. Lütfen önce bu değişikliği kaydedin.</p>

en: Unsaved pending renaming action
tr: Kaydedilmemiş bekleyen yeniden adlandırma eylemi

en: <p>Do you really want to make "%1" non-positionable?</p><p>All areas linked against this category will be discarded!</p>
tr: <p>"%1" ögesini yeniden konumlanamaz yapmak istediğinizden emin misiniz?</p><p>Bu kategoriye bağlanmış bütün alanlar atılacaktır!</p>

[ctx: @title]
en: Confirm Action
tr: Eylemi Onayla

en: New category
tr: Yeni kategori

en: <p>Really delete category "%1"?</p>
tr: <p>"%1" kategorisi gerçekten silinsin mi?</p>

en: Confirm Action
tr: Eylemi Onayla

en: <i>Choose a category to edit it</i>
tr: <i>Düzenlemek için bir kategori seçin</i>

en: Choose speed over readability for index.xml file
tr: index.xml dosyası için okunabilirlik yerine hızı seç

en: Compress backup file
tr: Yedek dosyasını sıkıştır

en: Auto save every:
tr: Şu aralıkta otomatik kaydet:

en: min.
tr: dak.

en: Number of backups to keep:
tr: Saklanacak yedek sayısı:

en: Infinite
tr: Sonsuz

en: <p>KPhotoAlbum is capable of backing up the index.xml file by keeping copies named index.xml~1~ index.xml~2~ etc. and you can use the spinbox to specify the number of backup files to keep. KPhotoAlbum will delete the oldest backup file when it reaches the maximum number of backup files.</p><p>The index.xml file may grow substantially if you have many images, and in that case it is useful to ask KPhotoAlbum to zip the backup files to preserve disk space.</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, index.xmk~1~ index.xml~2~ vs. adlı kopyalar tutarak index.xml dosyasını yedekleyebilir. Yedekleme dosyalarının sayısını belirleyebilirsiniz. K Fotoğraf Albümü, asgari yedek dosya sayısına ulaştığında en eski yedek dosyasını silecektir.</p><p>index.xml dosyası çok sayıda görsele sahipseniz büyük oranda büyüyebilir ve bu durumda K Fotoğraf Albümü'nden disk alanını korumak için yedekleme dosyalarını sıkıştırmasını istemek faydalıdır.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is using a single index.xml file as its <i>data base</i>. With lots of images it may take a long time to read this file. You may cut down this time to approximately half, by checking this check box. The disadvantage is that the index.xml file is less readable by human eyes.</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, <i>veritabanı</i> olarak tek bir index.xml dosyası kullanıyor. Çok sayıda görsel ile birlikte bu dosyayı okumak uzun bir zaman alabilir. Bu onay kutusunu etkinleştirerek bu zamanı ortalama yarısına kadar düşürebilirsiniz. Bunun götürüsü, index.xml dosyasının gözlerinizle okunabilirliğinin kaybı olacaktır.</p>

en: Exif/IPTC info to show in the viewer
tr: Görüntüleyicide gösterilecek Exif/IPTC bilgileri

en: Exif/IPTC info to show in the Exif dialog
tr: Exif penceresinde gösterilecek Exif/IPTC bilgileri

en: Character set for image metadata:
tr: Görsel üstverisi için karakter kümesi:

en: New File Searches
tr: Yeni Dosya Aramaları

en: Search for new images and videos on startup
tr: Başlangıçta yeni görselleri ve videoları ara

en: Ignore file extensions when searching for new images and videos
tr: Yeni görsel veya video ararken dosya uzantılarını yok say

en: Skip symbolic links when searching for new images
tr: Yeni görselleri ararken sembolik bağlantıları atla

en: Do not read RAW files if a matching JPEG/TIFF file exists
tr: Eğer eşleşen bir JPEG/TIFF dosyası varsa RAW dosyalarını okuma

en: Directories to exclude from new file search:
tr: Yeni dosya ararken dışarıda tutulacak dizinler:

en: <p>Specify a comma-separated list of folder names to ignore.</p><p>For example, specifying "<tt>.thumbs,.thumbnails</tt>" here will cause KPhotoAlbum to ignore these two folder names in any folder when searching for new images.</p>
tr: <p>Yok sayılacak klasörlerin virgülle ayrılmış bir listesini belirtin.</p><p>Örneğin, burada "<tt>.thumbs,.thumbnails</tt>" belirtmek, K Fotoğraf Albümü'nün herhangi bir klasörde yeni görselleri ararken bu iki klasör adını yok saymasına neden olacaktır.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is capable of searching for new images and videos when started, this does, however, take some time, so instead you may wish to manually tell KPhotoAlbum to search for new images using <b>Maintenance->Rescan for new images</b></p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, başlatıldığında yeni görselleri arama yeteneğine sahiptir; ancak bu biraz zaman alacaktır. Bunun yerine K Fotoğraf Albümü'ne kendiniz arama yaptırabilirsiniz. <b>Bakım->Görselleri Yeniden Tara</b></p>

en: <p>KPhotoAlbum will normally search new images and videos by their file extension. If this option is set, <em>all</em> files neither in the database nor in the block list will be checked by their Mime type, regardless of their extension. This will take significantly longer than finding files by extension!</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, normalde yeni görsel ve videoları dosya uzantılarına göre arar. Eğer bu özellik ayarlanmışsa veritabanında veya engelli listesinde olmayan <em>tüm</em> dosyaların uzantısına bakılmaksızın Mime tiplerine bakılır. Bu yöntem, uzantı yöntemine göre önemli bir miktarda daha uzun sürer!</p>

en: <p>KPhotoAlbum attempts to read all image files whether actual files or symbolic links. If you wish to ignore symbolic links, check this option. This is useful if for some reason you have e.g. both the original files and symbolic links to these files within your image folder.</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, tüm görsel dosyalarını gerçek dosya veya sembolik bağlantı olsun olmasın okumaya çalışır. Sembolik bağlantıları engellemek için bu özelliği seçin. Bu yöntem eğer görsel klasörünüzde hem özgün dosyalar hem de onların sembolik bağlantıları varsa yararlıdır.</p>

en: <p>KPhotoAlbum is capable of reading certain kinds of RAW images. Some cameras store both a RAW image and a matching JPEG or TIFF image. This causes duplicate images to be stored in KPhotoAlbum, which may be undesirable. If this option is checked, KPhotoAlbum will not read RAW files for which matching image files also exist.</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, belirli türde RAW görselleri okuyabilir. Bazı kameralar hem bir RAW görsel hem de eş bir JPEG veya TIFF görseli depolar. Bu, istenmeyen bir şekilde K Fotoğraf Albümü'nde görselleri çift olarak depolamaya neden olur. Eğer bu seçenek etkinse RAW dosyalar okunmayacaktır.</p>

en: <p>Directories defined here (separated by comma <tt>,</tt>) are skipped when searching for new photos. Thumbnail directories of different tools should be configured here. E.g. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>
tr: <p>Burada tanımlanmış dizinler (virgül ile ayrılmış <tt>,</tt>) yeni görseller ararken atlanır. Başka araçların küçük görsel dizinleri buradan yapılandırılmalıdır. Örn. <tt>xml,ThumbNails,.thumbs,.thumbnails</tt>.</p>

en: File Version Detection Settings
tr: Dosya Sürümü Algılama Ayarları

en: Try to detect multiple versions of files
tr: Dosyaların birden fazla sürümlerini algılamayı dene

en: File versions search regexp:
tr: Dosya sürümleri arama regexp:

en: Original file replacement text:
tr: Özgün dosya değiştirme metni:

en: Move meta-data (i.e. delete tags from the original)
tr: Üstveriyi taşı (örn. özgünden etiketleri sil)

en: Automatically stack new versions of images
tr: Görsellerin yeni sürümlerini otomatik olarak yığ

en: <p>When KPhotoAlbum searches for new files and finds a file that matches the <i>modified file search regexp</i> it is assumed that an original version of the image may exist. The regexp pattern will be replaced with the <i>original file replacement text</i> and if that file exists, all associated metadata (category information, ratings, etc) will be copied or moved from the original file to the new one.</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, yeni dosyalar arar ve <i>değiştirilmiş dosya arama düzenli ifadesi</i> ile eşleşen bir dosya bulursa görselin özgün bir sürümünün mevcut olabileceği varsayılır. Normal ifade, <i>özgün dosya değiştirme metni</i> ile değiştirilir ve bu dosya varsa tüm ilişkili üst veri (kategori bilgileri, derecelendirmeler vb.) kopyalanır veya özgün dosyadan yenisine taşınır.</p>

en: <p>A perl regular expression that should match a modified file. <ul><li>A dot matches a single character (<tt>\.</tt> matches a dot)</li>   <li>You can use the quantifiers <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt>, or you can     match multiple occurrences of an expression by using curly brackets (e.g. <tt>e{0,1}</tt> matches 0 or 1 occurrences of the character "e").</li>   <li>You can group parts of the expression using parenthesis.</li> </ul>Example: <tt>-modified\.(jpg|tiff)</tt> </p>
tr: <p>Perl düzenli ifadersi düzenlenmiş bir dosya ile eşleşmelidir. <ul><li>Nokta tek karakter eşler (<tt>\.</tt> nokta eşler)</li>   <li>Niteleyici kullanabilirsiniz <tt>*</tt>,<tt>+</tt>,<tt>?</tt> ya da      bir ifadenin çok kez meydana gelmesini eşleyebilirsiniz, bunun için küme parantesi kullanmalısınız (örn. <tt>e{0,1}</tt> "e" karakterinin 0 ya da 1 kez meydana gelmesini eşler).</li>   <li>Parantezler içinde ifadeyi gruplara bölebilirsiniz.</li> </ul>Örneğin: <tt>-duzenlenmis\.(jpg|tiff)</tt> </p>

en: <p>A string that is used to replace the match from the <i>File versions search regexp</i>. This can be a semicolon (<tt>;</tt>) separated list. Each string is used to replace the match in the new file's name until an original file is found or we run out of options.</p>
tr: <p>Bu dizi <i>dosya sürümleri arama düzenli ifadesi</i>ndan eşleşeni değiştirmek içindir. Bu noktalı virgül (<tt>;</tt>) ile ayrılmış liste olabilir. Yeni özgün bir dosya bulunana ya da bütün seçenekler tükenene kadar her dizi yeni dosya adındaki eşleşmeyi değiştirir.</p>

en: <p>The tagging is moved from the original file to the new file. This way only the latest version of an image is tagged.</p>
tr: <p>Etiketleme özgün dosyadan yeni dosyaya taşındı. Bu yöntemle görselin yalnızca son sürümünü etiketlenir.</p>

en: <p>If this option is set, new versions of an image are automatically stacked and placed to the top of the stack. This way the new image is shown when the stack is in collapsed state - the default state in KPhotoAlbum.</p>
tr: <p>Eğer bu seçenek ayarlı ise görsellerin yeni sürümleri otomatik olarak yığılacak ve yığının en üstüne gelecektir. Bu yöntemle, yığın kapatılmış konumda iken en üstte yeni görsel görünecektir - K Fotoğraf Albümü'nün öntanımlı davranışı budur.</p>

[ctx: Configure the feature to make a copy of a file first and then open the copied file with an external application]
en: Copy File and Open with an External Application
tr: Dosyayı Kopyala ve Dış Programla Aç

en: Copy file search regexp:
tr: Kopya dosya arama düzenli ifadesi:

en: Copy file replacement text:
tr: Kopya dosya değiştirme metni:

en: <p>KPhotoAlbum can make a copy of an image before opening it with an external application. This configuration defines how the new file is named.</p><p>The regular expression defines the part of the original file name that is replaced with the <i>replacement text</i>. E.g. regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> and replacement text <i>"-mod.\1"</i> would copy test.jpg to test-mod.jpg and open the new file in selected application.</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, bir görseli dış bir uygulama ile açmadan önce bir kopyasını oluşturabilir. Bu yapılandırma yeni dosyanın nasıl adlandırılacağını tanımlar.</p><p>Düzenli ifade, özgün dosyanın hangi bölümünün <i>değişim metni</i> ile değiştirileceğini tanımlar. Örnek regexp <i>"\.(jpg|png)"</i> ve değişim metni <i>"-mod.\1"</i> ile test.jpg dosyası test-mod.jpg olacaktır ve yeni dosyayı seçili uygulamada açacaktır.</p>

en: EXPERIMENTAL: Tune new image loading for best performance.
tr: DENEYSEL: Yeni görsel yüklemeyi en iyi başarım için ayarla.

en: Type of media on which your images are stored.
tr: Görsellerinizin üzerinde depolandığı ortam türü.

en: Hard Disk
tr: Sabit Disk

en: Network
tr: Ağ

en: Slow PCIe/NVMe
tr: Yavaş PCIe/NVMe

en: Fast PCIe/NVMe
tr: Hızlı PCIe/NVMe

en: Manual Settings
tr: El İle Ayarlar

en: <p>Tune image loading for best performance based on the type of storage your image database resides on.  If your image database resides on multiple media, choose the slowest media type used.</p><p>Use Manual Settings to configure details of how the loading is performed.</p>
tr: <p>Görsel veritabanınızın üzerinde bulunduğu depolama türüne göre görsel yüklemeyi en iyi başarım için ayarla. Görsel veritabanınız, birden çok ortamda bulunuyorsa en yavaş ortam türünü seçin.</p><p>Yüklemenin nice gerçekleştirildiğinin ayrıntılarını yapılandırmak için El İle Ayarlar'ı kullanın.</p>

en: Calculate MD5 checksum while images are being preloaded
tr: Görseller önyüklenirken MD5 sağlama toplamını hesapla

en: <p>Calculate MD5 checksums while images are being preloaded.  This works well if the storage is very fast, such as an NVMe drive.  If the storage is slow, this degrades performance as the checksum calculation has to wait longer for the images to be preloaded.</p>
tr: <p>Görseller önyüklenirken MD5 sağlama toplamını hesapla. Bu, depolama ortamı çok hızlıysa (örneğin NVMe sürücü) çok iyi çalışır. Depolama yavaşsa başarım kötüleşir; çünkü sağlama toplamı hesaplama gibi bir işlem görsellerin önyüklemesini önemli ölçüde yavaşlatacaktır.</p>

en: Number of threads to use for preloading (scouting) images
tr: Görsel önyüklemek (iz sürmek) için kullanılacak iş parçacığı sayısı

en: <p>Number of threads to use for preloading images to have them in memory when their checksums are calculated.  This should generally be set higher for faster storage, but not more than the number of cores in your CPU. Default is 1, which works well for mechanical hard disks.</p>
tr: <p>Sağlama toplamları hesaplanırken görselleri belleğe önyüklemek için kullanılacak iş parçacığı sayısı. Bu, hızlı depolama kullanırken olabilecek en yüksek sayıda olmalıdır (ancak CPU'nuzun çekirdek sayısından fazla değil). Öntanımlı sayı, mekanik sabit diskler için iyi çalışan 1'dir.</p>

en: Number of threads to use for thumbnailPreloading (scouting) images
tr: Küçük görsel önyüklemek (iz sürmek) için kullanılacak iş parçacığı sayısı

en: <p>Number of threads to use for preloading images prior to building thumbnails.  Normally this should be set to 1; the exception might be if you have very fast storage.</p>
tr: <p>Küçük görsel yüklemeye başlamadan önce görselleri önyüklemek için kullanılacak iş parçacığı sayısı. Bu, normalde 1 olmalıdır; istisna olarak çok hızlı bir depolamanız varsa artırabilirsiniz.</p>

en: Number of threads to use for building thumbnails
tr: Küçük görselleri yapmak için kullanılacak iş parçacığı sayısı

en: <p>Number of threads to use for building thumbnails.  If set to 0 this will be set automatically one less than the number of cores, at least one and no more than three.  If you have fast storage and a CPU with many cores, you may see benefit from setting this to a larger value.</p><p>KPhotoAlbum must be restarted for changes to take effect.</p>
tr: <p>Küçük görselleri yapmak için kullanılacak iş parçacığı sayısı. 0 olarak ayarlanırsa toplam çekirdek sayısından otomatik olarak bir eksiye ayarlanır; en az bir ve en çok üç. Hızlı bir depolamanız ve çok çekirdekli bir CPU'nuz varsa bunu daha yüksek bir değere ayarlamanın yararını görebilirsiniz.</p><p>Değişikliklerin etkili olması için K Fotoğraf Albümü yeniden başlatılmalıdır.</p>

en: Loading New Images
tr: Yeni Görseller Yükleniyor

en: Trust image dates:
tr: Görsel tarihlerine güven:

[ctx: As in 'always trust image dates']
en: Always
tr: Her zaman

[ctx: As in 'ask whether to trust image dates']
en: Ask
tr: Sor

[ctx: As in 'never trust image dates']
en: Never
tr: Asla

en: Use Exif orientation information
tr: Exif yön bilgisini kullan

en: Use Exif description
tr: Exif açıklamasını kullan

en: Strip out camera generated default descriptions
tr: Kameranın ürettiği öntanımlı tanımlamaları çıkar

en: Use the embedded thumbnail in RAW file or halfsized RAW
tr: RAW dosyada veya yarı boyutlu RAW'da gömülü küçük görsel kullan

en: Required size for the thumbnail:
tr: Küçük görsel için gerekli boyut:

en: Show histogram
tr: Histogram göster

en: Use linear scale for histogram
tr: Histogram için doğrusal ölçek kullan

en: Size of histogram columns in date bar:
tr: Tarih çubuğunda histogram sütunlarının boyutu:

en: Show splash screen
tr: Açılış ekranını göster

en: Listen for Android devices on startup
tr: Başlarken Android aygıtlar için dinle

en: <p>KPhotoAlbum will try to read the image date from Exif information in the image. If that fails it will try to get the date from the file's time stamp.</p><p>However, this information will be wrong if the image was scanned in (you want the date the image was taken, not the date of the scan).</p><p>If you only scan images, in contrast to sometimes using a digital camera, you should reply <b>no</b>. If you never scan images, you should reply <b>yes</b>, otherwise reply <b>ask</b>. This will allow you to decide whether the images are from the scanner or the camera, from session to session.</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, görsel tarihini Exif bilgisinden okumaya çalışacak. Olmazsa tarihi dosyanın zaman etiketinden almaya çalışacak.</p><p>Ancak, görseli taradıysanız bu bilgi yanlış olacaktır (Elbette görselin tarandığı değil çekildiği tarihi istersiniz.).</p><p>Görselleri yalnızca tarıyorsanız <b>hayır</b>'ı seçmelisiniz. Hiçbir zaman taramıyorsanız<b>evet</b>, dğier durumlarda <b>sor</b>'u seçmelisiniz. Böylece görselleri tarayıcıdan mı sayısal fotoğraf makinenizden mi aldığınıza karar verebilirsiniz.</p>

en: <p>JPEG images may contain information about rotation. If you have a reason for not using this information to get a default rotation of your images, uncheck this check box.</p><p>Note: Your digital camera may not write this information into the images at all.</p>
tr: <p>JPEG görselleri yön hakkında bilgi içerebilir. Bu bilgiyi kullanmamak için bir nedenininz varsa bu kutucuğu işaretleyin.</p><p>Not: Sayısal fotoğraf makineniz görsellere bu bilgiyi yazmıyor olabilir.</p>

en: <p>JPEG images may contain a description. Check this checkbox to specify if you want to use this as a default description for your images.</p>
tr: <p>JPEG görselleri bir açıklama içerebilir. Bu kutucuğu işaretlerseniz görselleriniz için bu açıklamayı öntanımlı olarak kullanabilirsiniz.</p>

en: Show the KPhotoAlbum splash screen on start up
tr: Açılışta K Fotoğraf Albümü açılış ekranını göster

en: <p>KPhotoAlbum is capable of showing your images on android devices. KPhotoAlbum will automatically pair with the app from android. This, however, requires that KPhotoAlbum on your desktop is listening for multicast messages. Checking this checkbox will make KPhotoAlbum do so automatically on start up. Alternatively, you can click the connection icon in the status bar to start listening.
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, Android aygıttaki görselleri gösterme yeteneğine sahiptir. K Fotoğraf Albümü, otomatik olarak Android'deki uygulama ile eşleşir. Bu, masaüstündeki K Fotoğraf Albümü'nün çoklu gönderim iletilerini dinlemesini gerektirir. Bu kutucuğu işaretlemek K Fotoğraf Albümü'nü açılışta bunu otomatik olarak yapacak hale getirir. Alternatif olarak, durum çubuğundaki bağlantı simgesine tıklayarak dinlemeyi başlatabilirsiniz.

en: <p>Some cameras automatically store generic comments in each image. These comments can be ignored automatically.</p><p>Enter the comments that you want to ignore in the input field, one per line. Be sure to add the exact comment, including all whitespace.</p>
tr: <p>Bazı kameralar her görsele otomatik olarak genel yorum saklar. Bu yorumlar otomatik olarak yok sayılır.</p><p>Yok saymak istediğiniz yorumları girdi alanına her satıra bir adet olacak şekilde girin. Yorumun tümünün boşluklar da olacak şekilde eklediğinizden emin olun.</p>

en: File Searching & Versions
tr: Dosya Arama & Sürümler

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Birthdays
tr: Doğum Günleri

en: Tag Groups
tr: Etiket Grupları

en: Exif/IPTC Information
tr: Exif/IPTC Bilgisi

en: Database Backend
tr: Veritabanı Arka Ucu

[ctx: @title:window]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @label]
en: Categories and groups:
tr: Kategoriler ve gruplar:

[ctx: @label/rich]
en: <strong>Select a group on the left side to add tags to it</strong>
tr: <strong>Üzerine etiket eklemek için sol taraftan bir grup seç</strong>

[ctx: @label/rich]
en: <strong>There are pending changes on the categories page.<nl> Please save the changes before working on tag groups.</strong>
tr: <strong>Kategoriler sayfasında bekleyen değişiklikler var.<nl>Lütfen etiket grupları üzerinde çalışmadan önce değişiklikleri kaydedin.</strong>

[ctx: @action:inmenu]
en: Add group ...
tr: Grup ekle ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename group "%1"
tr: "%1" grubunu yeniden adlandır

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete group "%1"
tr: "%1" grubunu sil

[ctx: @label]
en: Tags in group "%1" of category "%2"
tr: "%2" kategorisinin "%1" grubundaki etiketler

[ctx: @title:window]
en: New Group
tr: Yeni Grup

[ctx: @label:textbox]
en: Group name:
tr: Grup adı:

[ctx: @info]
en: <p>The group "%1" already exists.</p>
tr: <p>Grup "%1" zaten var.</p>

[ctx: @title:window]
en: Cannot add group
tr: Grup eklenemiyor

[ctx: @title:window]
en: Rename Group
tr: Grubu Yeniden Adlandır

[ctx: @label:textbox]
en: New group name:
tr: Yeni grup adı:

[ctx: @info]
en: <para>Cannot rename group "%1" to "%2": "%2" already exists in category "%3"</para>
tr: <para>"%1" grubu "%2" olarak yeniden adlandırılamıyor: "%3" kategorisi içinde "%2" zaten bulunuyor</para>

[ctx: @info]
en: <para>Really delete group "%1"?</para><para>Sub-categories of this group will be moved to the super category of "%1" ("%2").<nl/> All other memberships of the sub-categories will stay intact.</para>
tr: <para>"%1" grubunu silmek istediğinizden emin misiniz?</para><para>Bu kategorilerin alt grupları, "%1" in üst kategorisine ("%2") taşınacaktır.<nl/>Tüm diğer alt kategorilerin üyelikleri aynı kalacaktır.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Really delete group "%1"?</para>
tr: <para>"%1" grubu gerçekten silinsin mi?</para>

[ctx: @title:window]
en: Delete Group
tr: Grubu Sil

en: &Delete
tr: &Sil

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename "%1"
tr: Yeniden Adlandır: "%1"

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete "%1"
tr: Sil: "%1"

[ctx: @title:window]
en: New Tag Name
tr: Yeni Etiket Adı

[ctx: @label:textbox]
en: Tag name:
tr: Etiket adı:

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete "%1"?</para><para>Deleting the item will remove any information about it from any image containing the item.</para>
tr: <para>"%1" ögesini gerçekten silmek istiyor musunuz?</para><para>Ögeyi silmek bu ögeyi onu içeren her görselden kaldıracaktır.</para>

[ctx: @title:window]
en: Really delete %1?
tr: %1 gerçekten silinsin mi?

en: Tooltip preview image size:
tr: İpucu önizlemesi görsel boyutu:

en: No Image Preview
tr: Görsel Önizleme Yok

en: Thumbnail image size:
tr: Küçük görsel boyutu:

en: Build thumbnails on demand
tr: İstenmesi halinde küçük görselleri oluştur

en: Thumbnail table cells aspect ratio:
tr: Küçük görseller tablo hücreleri en-boy oranı:

en: Space around cells:
tr: Hücrelerin etrafındaki boşluk:

en: Display grid around thumbnails
tr: Küçük görsellerde ızgarayı göster

en: Display labels in thumbnail view
tr: Küçük görsel görünümünde etiketleri göster

en: Display categories in thumbnail view
tr: Küçük görsel görünümünde kategorileri göster

en: Threshold for automatic thumbnail view:
tr: Otomatik küçük görsel görüntüleme için eşik:

[ctx: Describing: 'ThumbnailView will not be automatically shown']
en: Disabled
tr: Devre dışı

en: <p>If you select <b>Settings -&gt; Show Tooltips</b> in the thumbnail view, then you will see a small tool tip window displaying information about the thumbnails. This window includes a small preview image. This option configures the image size.</p>
tr: <p>Küçük görsel görünümünde <b>Ayarlar -&gt; İpuçlarını Göster</b>'i seçerseniz küçük görseller hakkında bilgi veren küçük bir ipucu görürsünüz. Bu pencere küçük bir önizleme içerir. Bu seçenek görsel boyutunu ayarlar.</p>

en: <p>Thumbnail image size. Changing the thumbnail size here triggers a rebuild of the thumbnail database.</p>
tr: <p>Küçük görsel boyutu. Küçük görsel boyutunu buradan değiştirmek küçük görsel veritabanını yeniden oluşturulmasını tetikler.</p>

en: <p>If this is set, thumbnails are built on demand. As you browse your image database, only those thumbnails that are needed are actually built. This means that when you change the thumbnail size, KPhotoAlbum will remain responsive even if you have lots of images.</p><p>If this is not set, KPhotoAlbum will always build the thumbnails for all images as soon as possible. This means that when new images are found, KPhotoAlbum will immediately build thumbnails for them and you won't have a delay later while browsing.</p>
tr: <p>Bu ayarlandıysa küçük görseller istek üzerine oluşturulur. Görsel veritabanınızı gezdikçe, yalnızca gerekli olan küçük görseller oluşturulur. Bu, eğer küçük görsel boyutunu değiştirdiyseniz KPhotoAlbum'ün çok fazla görseliniz olmasına rağmen hala cevap vermesini sağlayacaktır.</p><p>Eğer bu ayarlı değilse KPhotoAlbum her zaman bütün görseller için küçük görseller oluşturmaya çalışacaktır. Bu da yeni görsel bulunduğu anda KPhotoAlbum onlar için hemen küçük görsel oluşturacak ve göz atarken bir gecikme yaşamayacaksınız demektir.</p>

en: <p>Choose what aspect ratio the cells holding thumbnails should have.</p>
tr: <p>Küçük görselleri barındıran hücrelerin görünüm oranını seçin.</p>

en: <p>How thick the cell padding should be.</p>
tr: <p>Hücre doldurması ne kadar kalınlıkta olmalı.</p>

en: <p>If you want to see grid around your thumbnail images, select this option.</p>
tr: <p>Küçük görsellerin etrafında ızgara görmek isterseniz bu seçeneği seçin.</p>

en: <p>Checking this option will show the base name for the file under thumbnails in the thumbnail view.</p>
tr: <p>Bu seçeneği işaretlerseniz küçük görsel görünümünde, küçük görseller için temel ad görünecektir</p>

en: <p>Checking this option will show the Categories for the file under thumbnails in the thumbnail view</p>
tr: <p>Bu seçeneği işaretlerseniz küçük görsel görünümünde, küçük görseller için Kategoriler görünecektir</p>

en: <p>When you are browsing, and the count gets below the value specified here, the thumbnails will be shown automatically. The alternative is to continue showing the browser until you press <i>Show Images</i></p>
tr: <p>Göz atarken ve sayı burada belirttiğiniz değerin altına indiğinde, küçük görseller otomatik olarak gösterilecektir. Alternatifi, <i>Görselleri Göster</i>'e basana kadar tarayıcıyı göstermeyi sürdürmektir.</p>

en: If a tag is selected here, it will be added to new (untagged) images automatically, so that they can be easily found. It will be removed as soon as the image has been annotated.
tr: Burada bir etiket seçilirse kolayca bulunabilmesi için yeni (etiketsiz) görüntülere otomatik olarak eklenecektir. Görsel, ek açıklandığı anda kaldırılır.

en: Show the untagged images tag as a normal tag
tr: Etiketlenmemiş görsel etiketini normal bir etiketmiş gibi göster

en: None Selected
tr: Seçili Yok

en: New tag added
tr: Yeni etiket eklendi

en: <p>The new tag "%1" has been added to the category "%2" and will be used for untagged images now.</p><p>Please save now, so that this tag will be stored in the database. Otherwise, it will be lost, and you will get an error about this tag being not present on the next start.</p>
tr: <p>Yeni etiket "%1", "%2" kategorisine eklendi ve etiketlenmemiş görseller için şimdi kullanılacak.</p><p>Lütfen şimdi kaydedin, çünkü bu etiket veritabanında saklanacak. Aksi takdirde, bu kaybolacak ve bir sonraki başlatmada bu etiketin bulunmaması ile ilgili bir hata alacaksınız.</p>

en: <h1>Choose a Video Player</h1>
tr: <h1>Bir Video Oynatıcısı Seçin</h1>

en: <html><p>Unfortunately, there is no video player which just works out of the box for everyone.</p><p>KPhotoAlbum therefore comes with three different back-ends, choose the one that works the best for you</p><p><b>VLC</b> seems to be the best supported video player back-end, meaning it can play most video formats. It has one drawback though, it requires X11. If you use Wayland, then you will find that the videos shows up in a window of their own, and in this case VLC is likely not a very good fit for you. If on the other hand you do use X11 then VLC is likely your best choice.</p><p>Traditionally KPhotoAlbum has been using <b>Phonon</b> as the video player back-end. We've unfortunately seen it crash on many different video formats - possibly because our system wasn't correctly configured. If this is the case for you (and you can't use VLC), then try the <b>QtAV</b> back-end, which seems to support a lot of formats (everything we threw at it). <b>QtAV</b> unfortunately also has a drawback - it seems to get slightly out of sync between video and audio.</p><p><b><font color=red>You can at any time change the backend from Settings -> Viewer</font></b></p></html>
tr: <html><p>Ne yazık ki, herkesin tüm gereksinimlerini aynı anda karşılayan bir video oynatıcısı bulunmamaktadır.</p><p>Bu nedenle, K Fotoğraf Albümü üç ayrı arka uç ile birlikte gelir; sizin gereksinimlerinize hangisi en uygunsa onu seçin.</p><p><b>VLC</b>, en iyi desteklenen video oynatıcı arka ucu gibi görünmektedir; çoğu video biçimini oynatabilir. Tek dezavantajı, çalışmak için X11 gerektirmektedir. Wayland kullanıyorsanız videoların kendi pencerelerinde açıldığını göreceksiniz; bu durumda VLC sizin için iyi bir seçim olmayabilir. X11 kullanıyorsanız gözünüz kapalı olarak VLC'yi seçebilirsiniz.</p><p>Eskiden beri, K Fotoğraf Albümü, arka uç olarak <b>Phonon</b> kullanıyordu. Ne yazık ki çoğu video biçimini oynatırken çöktüğünü gözlemledik; büyük olasılıkla bizim sistemimiz düzgünce yapılandırılmamıştı. Sizin deneyiminiz de bu ise (ve VLC kullanamıyorsanız) birçok video biçimini destekleyen <b>QtAV</b> arka ucunu deneyin. <b>QtAV</b>'in bir dezavantajı olarak video ve ses aynı anda gelmeyebiliyor.</p><p><b><font color=red>Arka ucu, Ayarlar -> Görüntüleyici'den istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz</font></b></p></html>

en:  (NOT AVAILABLE)
tr:  (KULLANILAMAZ)

en: <html><h1>Missing back-end</h1>The back-ends which are not available are due to the system configuration at compile time of KPhotoAlbum. If you compiled KPhotoAlbum yourself, then search for the developer packages of the back-ends. If you on the other hand got KPhotoAlbum from your system, then please talk to the maintainer of the package.</html>
tr: <html><h1>Eksik arka uç</h1>Kullanılamayan arka uçların olmasının nedeni, K Fotoğraf Albümü'nün derlenme sırasında bu arka uçlarla derlenmemesidir. Derlemeyi kendiniz yaptıysanız arka uçların geliştirici paketlerini kurun. K Fotoğraf Albümü sisteminizde yükle geldiyse paketin bakımcısına başvurun.</html>

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: Unconfigured video backend
tr: Yapılandırılmamış video arka ucu

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: Phonon video backend
tr: Phonon video arka ucu

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: QtAV video backend
tr: QtAV video arka ucu

[ctx: A friendly name for the video backend]
en: VLC video backend
tr: VLC video arka ucu

en: Not Configured
tr: Yapılandırılmamış

en: Running Slide Show From Thumbnail View
tr: Küçük Görsel Görünümünden Slayt Gösterisi Çalıştırma

en: Viewing Images and Videos From Thumbnail View
tr: Küçük Görsel Görünümünden Görselleri ve Videoları Gösterme

en: Slideshow interval:
tr: Slayt gösterisi aralığı:

en:  sec
tr:  sn

en: Image cache:
tr: Görsel önbelleği:

en:  Mbytes
tr:  Mbayt

en: Standard size in viewer:
tr: Görüntüleyicideki standart boyut:

en: Full Viewer Size
tr: Tam Görüntüleyici Boyutu

en: Natural Image Size
tr: Doğal Görsel Boyutu

en: Natural Image Size If Possible
tr: Olanaklıysa Doğal Görsel Boyutu

en: <p>Set the standard size for images to be displayed in the viewer.</p> <p><b>Full Viewer Size</b> indicates that the image will be stretched or shrunk to fill the viewer window.</p> <p><b>Natural Image Size</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel.</p> <p><b>Natural Image Size If Possible</b> indicates that the image will be displayed pixel for pixel if it would fit the window, otherwise it will be shrunk to fit the viewer.</p>
tr: <p>İzleyicide görüntülenmek için görsellerin standart boyutunu belirleyin.</p> <p><b>Tam Görüntüleyici Boyutu</b> görselin izleyici penceresini doldurmak için gerileceğini veya daraltılacağını belirtir.</p> <p><b>Doğal Görsel Boyutu</b> görselin piksel olarak görüntüleneceğini belirtir.</p> <p><b>Olanaklıysa Doğal Görsel Boyutu</b> görselin eğer pencereyi dolduracaksa piksel olarak görüntüleneceğini aksi taktirde izleyiciye uyması için daraltılacağını belirtir.</p>

en: Scaling algorithm:
tr: Ölçeklendirme algoritması:

en: Fastest
tr: En Hızlı

en: Best
tr: En İyi

en: <p>When displaying images, KPhotoAlbum normally performs smooth scaling of the image. If this option is not set, KPhotoAlbum will use a faster but less smooth scaling method.</p>
tr: <p>Görseller görüntülenirken, KPhotoAlbum normal olarak yumuşak görsel ölçeklenmesini uygular. Eğer bu seçenek belirlenmişse K Fotoğraf Albümü daha hızlı; ancak daha az yumuşak bir ölçekleme yöntemi kullanacaktır.</p>

en: Video Backend:
tr: Video Arka Ucu:

en: Launch in full screen
tr: Tam boyutta çalıştır

[ctx: Name/title of the filter toolbar widget]
en: Filter Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Süz

[ctx: The action enables/disables filtering of images in the thumbnail view.]
en: Toggle filter
tr: Süzgeci Aç/Kapat

en: Press <shortcut>Escape</shortcut> to clear filter.
tr: Süzgeci temizlemek için <shortcut>Escape</shortcut> düğmesine basın.

en: Filter view by rating: %1 star | Filter view by rating: %1 stars
tr[0]: Görünümü derecelendirmeye göre süz: %1 yıldız
tr[1]: Görünümü derecelendirmeye göre süz: %1 yıldız

[ctx: The label gives a textual description of the active filter]
en: Filter: %1
tr: Süz: %1

en: Tip: Use <shortcut>Alt+Shift+<placeholder>A-Z</placeholder></shortcut> to toggle a filter for that token.
tr: İpucu: Bu jeton için bir süzgeç açıp kapatmak için <shortcut>Seçenek+Üst Karakter+<placeholder>A-Z</placeholder></shortcut> kısayolunu kullanın.

en: <p><b>Really reorder thumbnails?</b></p><p>By dragging images around in the thumbnail viewer, you actually reorder them. This is very useful where you do not know the exact date for the images. On the other hand, if the images have valid timestamps, you should use <b>Maintenance -&gt; Sort All By Date and Time</b> or <b>View -&gt; Sort Selected By Date and Time</b>.</p>
tr: <p><b>Küçük görseller gerçekten yeniden düzenlensin mi?</b></p><p>Görselleri küçük görsel izleyicisinde sürükleyerek, onları yeniden düzenleyebilirsiniz. Görsellerin gerçek tarihini bilmediğiniz durumlarda, bu, oldukça faydalıdır. Diğer taraftan, görseller geçerli zaman damgalarına sahipse <b>Görseller -&gt; Seçili Görselleri Tarih ve Zamana Göre Sırala</b> yolunu kullanmalısınız</p>

[ctx: @title]
en: Reorder Thumbnails
tr: Küçük Görselleri Yeniden Sırala

en: Error Deleting Files
tr: Dosyaları Silmede Hata

en: Unable to copy '%1' to '%2'.
tr: '%1', '%2''ye kopyalanamadı.

en: Unable to create folder '%1' needed for demo.
tr: Tanıtım için gereken '%1' klasörü oluşturulamadı.

en: <b>File Name: </b>
tr: <b>Dosya Adı: </b>

en: <b>Date: </b>
tr: <b>Tarih: </b>

en: <b>Image Size: </b>
tr: <b>Görsel Boyutu: </b>

en: <b>Label: </b>
tr: <b>Etiket: </b>

en: <b>Description: </b>
tr: <b>Açıklama: </b>

[ctx: As in 'The baby is 1 day old']
en: 1 day | %1 days
tr[0]: 1 gün
tr[1]: %1 gün

[ctx: As in 'This happened 1 day ago']
en: 1 day ago | %1 days ago
tr[0]: 1 gün önce
tr[1]: %1 gün önce

[ctx: As in 'The baby is 1 month old']
en: 1 month | %1 months
tr[0]: 1 ay
tr[1]: %1 ay

[ctx: As in 'This happened 1 month ago']
en: 1 month ago | %1 months ago
tr[0]: 1 ay önce
tr[1]: %1 ay önce

[ctx: As in 'The baby is 1 year old']
en: 1 year | %1 years
tr[0]: 1 yıl
tr[1]: %1 yıl

[ctx: As in 'This happened 1 year ago']
en: 1 year ago | %1 years ago
tr[0]: 1 yıl önce
tr[1]: %1 yıl önce

[ctx: @title]
en: Assign Macro
tr: Makro Ata

en: Select item for macro key <b>%1</b>
tr: <b>%1</b> makro düğmesi için öge seç

en: Tag Item
tr: Ögeyi Etiketle

en: Select tag for image
tr: Görsel için etiket seç

[ctx: @title:window]
en: Configure Category Image
tr: Kategori Görselini Yapılandır

[ctx: @label:listbox As in 'select the tag category']
en: Category:
tr: Kategori:

[ctx: @label:listbox As in 'select a tag']
en: Tag:
tr: Etiket:

[ctx: @label The current category image]
en: Current image:
tr: Mevcut görsel:

[ctx: @label Preview of the new category imape]
en: New image:
tr: Yeni görsel:

[ctx: @action:button As in 'Set the category image']
en: Set
tr: Ayarla

en: Insufficient color depth for this filter
tr: Bu filtre için yetersiz renk derinliği

en: [ zoom x%1 ]
tr: [ yaklaş x%1 ]

en: Show the geographic position of this image on a map
tr: Bu görselin coğrafi konumunu haritada göster

en: Error playing media
tr: Ortam oynatılamadı

en: Failed to set up video playback
tr: Video oynatımı ayarlanamadı

en: Failed to set up video playback (renderer wasn't created)
tr: Video oynatımı ayarlanamadı (sunucu oluşturulmamış)

en: Failed to set up video playback (widget wasn't created)
tr: Video oynatımı ayarlanamadı (araç takımı oluşturulmamış)

en: Type name of category and item
tr: Kategorinin adını ve ögesini yaz

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Key
tr: Düğme

en: Tag
tr: Etiket

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear assignment
tr: Atamayı Temizle

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCategoryAndValue)
en: Dialog
tr: İletişim Kutusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TextLabel
tr: MetinEtiketi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addNewTag)
en: Add new Tag
tr: Yeni Etiket Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
tr: Başlık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Existing Assignments
tr: Var Olan Atamalar

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as First Image in Stack
tr: Yığın İçerisindeki İlk görseli Ayarla

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy image to ...
tr: Görselleri şuraya kopyala ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Link image to ...
tr: Görselleri şuraya bağla ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: @title:inmenu]
en: Rotate
tr: Döndür

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate clockwise
tr: Saat yönünde döndür

[ctx: @action:inmenu]
en: Flip Over
tr: Ters Çevir

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate counterclockwise
tr: Saat yönünün tersine döndür

[ctx: @title:inmenu As in 'skip 2 images']
en: Skip
tr: Atla

[ctx: @action:inmenu Go to first image]
en: First
tr: İlk

[ctx: @action:inmenu Go to last image]
en: Last
tr: Son

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Next
tr: Sonrakini Göster

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Forward
tr: 10 İleri Atla

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Forward
tr: 100 İleri Atla

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Forward
tr: 1000 İleri Atla

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Previous
tr: Öncekini Göster

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 10 Backward
tr: 10 Geri Atla

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 100 Backward
tr: 100 Geri Atla

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip 1000 Backward
tr: 1000 Geri Atla

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Image
tr: Görseli Sil

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Image from Display List
tr: Görseli Görüntüleme Listesinden Kaldır

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom
tr: Yaklaştır

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
tr: Yaklaş

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

[ctx: @action:inmenu]
en: Full View
tr: Tam Ekran

[ctx: @action:inmenu]
en: Pixel for Pixel View
tr: Tam Piksel Görünüm

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
tr: Tam Ekran Aç/Kapat

[ctx: @title:inmenu]
en: Slideshow
tr: Slayt Gösterisi

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slideshow
tr: Slayt Gösterisini Çalıştır

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Faster
tr: Daha Hızlı Çalıştır

[ctx: @action:inmenu]
en: Run Slower
tr: Daha Yavaş Çalıştır

en: File not available
tr: Dosya kullanılabilir değil

[ctx: @action:inmenu Start video playback]
en: Play
tr: Oynat

[ctx: @action:inmenu Pause video playback]
en: Pause
tr: Duraklat

en: locked
tr: kilitli

en: annotating
tr: bilgi notu ekleniyor

en: tokenizing
tr: jetonlaştırma

en: Change display mode to %1
tr: Görüntüleme kipini %1 olarak değiştir

[ctx: OSD for slideshow]
en: Ending Slideshow
tr: Slayt Gösterisi Bitiriliyor

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop Slideshow
tr: Slayt Gösterisini Durdur

[ctx: OSD for slideshow]
en: Starting Slideshow<br/>%1 makes the slideshow faster<br/>%2 makes the slideshow slower
tr: Slayt Gösterisi Başlatılıyor<br/>%1, slayt gösterisini hızlandırır<br/>%2, slayt gösterisini yavaşlatır

[ctx: OSD for slideshow, num of seconds per image]
en: %1&nbsp;s
tr: %1&nbsp;sn

[ctx: @title]
en: Edit Image Description
tr: Görsel Açıklamasını Düzenle

[ctx: @label:textbox]
en: Image Description
tr: Görsel Açıklaması

[ctx: @title:inmenu]
en: Seek
tr: Ara

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes backward
tr: 10 dakika geri

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute backward
tr: 1 dakika geri

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds backward
tr: 10 saniye geri

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds backward
tr: 1 saniye geri

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds backward
tr: 100 milisaniye geri

[ctx: @action:inmenu]
en: 100 milliseconds forward
tr: 100 milisaniye ileri

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 seconds forward
tr: 1 saniye ileri

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 seconds forward
tr: 10 saniye ileri

[ctx: @action:inmenu]
en: 1 minute forward
tr: 1 dakika ileri

[ctx: @action:inmenu]
en: 10 minutes forward
tr: 10 dakika ileri

[ctx: @action:inmenu Stop video playback]
en: Stop
tr: Durdur

[ctx: @action:inmenu]
en: Use current frame in thumbnail view
tr: Küçük görsel görünümünde geçerli çerçeveyi kullan

[ctx: @action:inmenu Restart video playback.]
en: Restart
tr: Yeniden Başlat

[ctx: @title:inmenu]
en: Filters
tr: Süzgeçler

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Filters
tr: Tüm Süzgeçleri Kaldır

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Grayscale Filter
tr: Gri Ton Süzgeci Uygula

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Contrast Stretching Filter
tr: Karşıtlık Uzatma Süzgeci Uygula

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Histogram Equalization Filter
tr: Histogram Dengeleme Süzgeci Uygula

[ctx: @action:inmenu]
en: Apply Monochrome Filter
tr: Tek Renk Süzgeci Uygula

en: <p>It seems that KPhotoAlbum previously crashed during video playback. On some platforms, this is a common problem with some video players.</p><p>Press <i>Continue</i> to let KPhotoAlbum try a different backend...</p>
tr: <p>K Fotoğraf Albümü, video oynatımı sırasında çökmüş görünüyor. Bazı platformlarda, bu video oynatıcılarla ilgili bilinen bir sorundur.</p><p>Başka bir arka uç kullanmayı denemek için <i>Sürdür</i>'e basın...</p>

en: <p>Video backend that was interrupted: <tt>%1</tt></p><p>Video backend that will be used instead: <tt>%2</tt></p>
tr: <p>Yarıda kesilen video arka ucu: <tt>%1</tt></p><p>Yerine kullanılacak video arka ucu: <tt>%2</tt></p>

en: <p>KPhotoAlbum has tried out all available video backends, but every one crashed at some point.</p><p>Crash detection is now turned off.</p>
tr: <p>Tüm kullanılabilir video arka uçları denendi; ancak hepsi bir noktada çöküyor.</p><p>Çökme algılama kapatıldı.</p>

en: Annotate
tr: Bilgi Notu Ekle

[ctx: @action:inmenu]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: @action:inmenu]
en: Annotation Dialog
tr: Bilgi Notu İletişim Kutusu

[ctx: @action:inmenu]
en: Add tag
tr: Etiket Ekle

[ctx: short cut for add tag]
en: CTRL+a
tr: Kontrol+A

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Data from Previous Image
tr: Önceki Görselden Veriyi Kopyala

[ctx: Shortcut for copy annotations from previous image]
en: CTRL+c
tr: Kontrol+C

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Description
tr: Açıklamayı Düzenle

[ctx: Shortcut for add description to image]
en: CTRL+d
tr: Kontrol+D

en: Annotation Mode
tr: Bilgi Notu Kipi

[ctx: @action:inmenu]
en: Locked
tr: Kilitli

[ctx: Shortcut for turning of annotations in the viewer]
en: CTRL+l
tr: Kontrol+L

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Tags
tr: Etiketler Ata

[ctx: @action:inmenu]
en: Assign Tokens
tr: Jetonlar Ata

[ctx: Shortcut for turning annotations mode to tokenizing]
en: CTRL+t
tr: Kontrol+T

en: Token %1
tr: Jeton %1

en: Show...
tr: Göster...

en: Show
tr: Göster

en: Show Info Box
tr: Bilgi Kutusunu Göster

en: Show Label
tr: Etiketi Göster

en: Show Description
tr: Açıklamayı Göster

en: Show Date
tr: Tarihi Göster

en: Show Time
tr: Zamanı Göster

en: Show Filename
tr: Dosya Adını Göster

en: Show Exif
tr: Exif Göster

en: Show Image Size
tr: Görsel Boyutunu Göster

en: Show Rating
tr: Derecelendirmeyi Göster
