kphotoalbum - en to ug translation catalogue (155 entries)

en: tomorrow
ug: ئەتە

en: today
ug: بۈگۈن

en: yesterday
ug: تۈنۈگۈن

en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: Image Preview
ug: سۈرەتنى ئالدىن كۆزەت

en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

en: Options...
ug: تاللانما…

en: &Done
ug: تامام(&D)

[ctx: @action:button]
en: &Search
ug: ئىزدە(&S)

en: Label:
ug: ئەن:

en: Label
ug: ئەن

en: Date:
ug: چېسلا:

en: Time:
ug: ۋاقتى:

en: Rating:
ug: باھالاش:

[ctx: @title:window title of the 'find images' window]
en: Search
ug: ئىزدە

en: Done
ug: تامام

en: Rotate counterclockwise
ug: سائەت ئىسترېلكىسىغا قارشى يۆنىلىشتە چۆرگىلىتىش

en: Rotate clockwise
ug: سائەت ئىسترېلكىسى يۆنىلىشىدە چۆرگىلىتىش

en: or
ug: ياكى

en: and
ug: ۋە

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Rename...
ug: ئات ئۆزگەرت…

en: Usage
ug: ئىشلىتىلىشى

en: Not Started
ug: باشلىمىدى

[ctx: @title:column Background job id]
en: ID
ug: كىملىكى(ID)

[ctx: @title:column Background job title]
en: Title
ug: ماۋزۇ

[ctx: @title:column Additional information on background job]
en: Details
ug: تەپسىلاتلار

en: Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا

en: Continue
ug: داۋاملاشتۇر

[ctx: As in No persons, no locations etc.]
en: None
ug: يوق

[ctx: @item:intable number of images with a specific tag.]
en: 1 image | %1 images
ug[0]: %1 سۈرەت

en: Images
ug: سۈرەتلەر

en: Videos
ug: سىنلار

[ctx: As in 'all pictures'.]
en: All
ug: ھەممىسى

[ctx: @action Search button in the browser view.]
en: Search
ug: ئىزدە

[ctx: Breadcrumb denoting that we 'browsed' to a search result.]
en: search
ug: ئىزدە

en: Move Items
ug: تۈر يۆتكە

en: 2 Hours
ug: 2 سائەت

en: 10 Minutes
ug: 10 مىنۇت

en: Media Type
ug: ۋاسىتە تىپى

[ctx: As in No persons, no locations etc. I do realize that translators may have problem with this, but I need some how to indicate the category, and users may create their own categories, so this is the best I can do - Jesper.]
en: No %1
ug: %1 يوق

en: not
ug: ئەمەس

note: i18n("Folder")), and then start KPA with the C locale, which would produce a doubled "Folder" category.
en: Folder
ug: قىسقۇچ

en: People
ug: كىشىلەر

en: Places
ug: ئورۇنلار

note: i18n("Events"))
en: Events
ug: ھادىسە

en: Size:
ug: چوڭلۇقى:

en: Group:
ug: گۇرۇپپا:

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Focal Length
ug: فوكۇس ئارىلىقى

[ctx: As in 'A range from x to y']
en: to
ug: غا

en: Camera
ug: كامېرا

en: Miscellaneous
ug: باشقىلار

en: Exposure time
ug: نۇرلاندۇرۇش ۋاقتى

en: Exposure Program
ug: يورۇتۇش پروگراممىسى

en: Orientation
ug: يۆنىلىش

en: Metering Mode
ug: مۆلچەر شەكلى

en: Contrast
ug: ئاق-قارىلىقى

en: Sharpness
ug: ئۆتكۈرلۈك

en: Saturation
ug: تويۇنۇش

en: prev
ug: ئالدى

en: next
ug: كەينى

en: Date
ug: چېسلا

en: Content
ug: مەزمۇن

en: Page title:
ug: بەت ماۋزۇسى:

en: Copyright:
ug: نەشر ھوقۇقى:

en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

en: Layout
ug: جايلاشتۇرۇش

en: Thumbnail size:
ug: كىچىك سۈرەت چوڭلۇقى:

en: Number of columns:
ug: ئىستون سانى:

en: Theme:
ug: ئۆرنەك:

en: Full size
ug: ئەسلى چوڭ- كىچىكلىكى

en: Destination
ug: نىشان

[ctx: This is to show the author of the theme. E.g. copyright character (&#169;) by itself will work fine on this context if no proper word is available in your language.]
en: by
ug: ئارىلىق

en: Read error
ug: ئوقۇش خاتالىقى

en: Write error
ug: يېزىش خاتالىقى

en: Unknown error
ug: نامەلۇم خاتالىق

en: &Cancel
ug: ۋاز كەچ(&C)

en: Creating thumbnails
ug: كىچىك سۈرەت قۇرۇۋاتىدۇ

en: Unable to create temporary file
ug: ۋاقىتلىق ھۆججەت قۇرالمىدى

[ctx: @title:tab introduction page]
en: Introduction
ug: تونۇشتۇرۇش

en: Select All
ug: ھەممىنى تاللا

en: Deselect All
ug: تاللاشنىڭ ھەممىسىنى بىكار قىل

en: Date and Time
ug: چېسلا ۋە ۋاقىت

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (privacy)
en: Privacy
ug: شەخسىيەت

note: i18n: ectx: Menu (maintenance)
en: &Maintenance
ug: ئاسراش(&M)

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
ug: قىستۇرما

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

en: Select &All
ug: ھەممىنى تاللا(&A)

en: Select &None
ug: ھەممىنى تاللىما(&N)

en: Open With...
ug: بۇنىڭدا ئېچىش…

[ctx: Feature available]
en: Yes
ug: ھەئە

[ctx: Feature not available]
en: No
ug: ياق

en: (%1 selected)
ug: (%1 تاللاندى)

en: Total: %1
ug: جەمئىي: %1

en: 1 match | %1 matches
ug[0]: ماس كەلگىنى %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category
ug: كاتېگورىيە

en: Category:
ug: تۈرى:

[ctx: @item:inlistbox meaning 'no category']
en: None
ug: يوق

[ctx: As in 'all images']
en: All
ug: ھەممىسى

en: Total
ug: جەمئىي

en: Select None
ug: ھەممىنى تاللىما

en: No Selection
ug: تاللانمىدى

en: Saving...
ug: ساقلاۋاتىدۇ…

en: Import...
ug: ئەكىر…

[ctx: Delete selected images]
en: Delete Selected
ug: تاللانغاننى ئۆچۈرۈش

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: Unlock
ug: قۇلۇپسىزلا

en: Tree
ug: دەرەخ

en: Icons
ug: سىنبەلگىلەر

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Viewer
ug: كۆرگۈچ

en: Thumbnail View
ug: كىچىكلىتىلگەن سۈرەت كۆرۈنۈشى

en: Internal Error
ug: ئىچكى خاتالىق

en: New
ug: يېڭى

en: Icon:
ug: سىنبەلگە:

en: List View
ug: تىزىم كۆرۈنۈش

en: Icon View
ug: سىنبەلگە كۆرۈنۈش

en: Infinite
ug: چەكسىز

[ctx: As in 'always trust image dates']
en: Always
ug: ھەمىشە

[ctx: As in 'ask whether to trust image dates']
en: Ask
ug: سورا

[ctx: As in 'never trust image dates']
en: Never
ug: ھەرگىز

en: Histogram
ug: سىتاتىسكا گرافىكى، چاسا دىئاگرامما

en: Categories
ug: كاتېگورىيە

en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

[ctx: Describing: 'ThumbnailView will not be automatically shown']
en: Disabled
ug: ئىناۋەتسىز قىلىنغان

en: None Selected
ug: تاللانمىدى

en:  sec
ug:  سېكۇنت

en: Fastest
ug: ئەڭ تېز

en: Best
ug: ئەڭ ياخشى

[ctx: No video length could be determined, so we just display 'video' instead of the video length.]
en: video
ug: سىن

[ctx: @label:listbox As in 'select the tag category']
en: Category:
ug: تۈرى:

[ctx: @action:button As in 'Set the category image']
en: Set
ug: بەلگىلەش

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
ug: ياپ

[ctx: @title:inmenu]
en: Rotate
ug: چۆرگىلەت

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate clockwise
ug: سائەت ئىسترېلكىسى يۆنىلىشىدە چۆرگىلىتىش

[ctx: @action:inmenu]
en: Rotate counterclockwise
ug: سائەت ئىسترېلكىسىغا قارشى يۆنىلىشتە چۆرگىلىتىش

[ctx: @title:inmenu As in 'skip 2 images']
en: Skip
ug: ئۆتكۈزۈۋەت

[ctx: @action:inmenu Go to first image]
en: First
ug: بىرىنچى

[ctx: @action:inmenu Go to last image]
en: Last
ug: ئاخىرقى

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Image
ug: سۈرەت ئۆچۈر

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom
ug: كېڭەيت-تارايت

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
ug: چوڭايت

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
ug: كىچىكلىتىش

[ctx: @title:inmenu]
en: Slideshow
ug: تام تەسۋىرى

[ctx: @action:inmenu Start video playback]
en: Play
ug: قوي

[ctx: @action:inmenu Pause video playback]
en: Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop Slideshow
ug: تام تەسۋىرىنى توختىتىش

[ctx: @title:inmenu]
en: Seek
ug: ئىزدەش

[ctx: @action:inmenu Stop video playback]
en: Stop
ug: توختا

[ctx: @action:inmenu Restart video playback.]
en: Restart
ug: قايتا قوزغات

[ctx: @title:inmenu]
en: Filters
ug: سۈزگۈچ

en: Show...
ug: كۆرسەت …

en: Show
ug: كۆرسەت
