partitionmanager - en to pa translation catalogue (102 entries)

en: Unknown Device
pa: ਅਣਜਾਣ ਜੰਤਰ

[ctx: @item partition name]
en: unallocated
pa: ਨਾ-ਜਾਰੀ

[ctx: @item partition name]
en: New Partition
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ

[ctx: @item partition name]
en: Restored Partition
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ

[ctx: @item partition name]
en: Copy of %1
pa: %1 ਦੀ ਕਾਪੀ

[ctx: @item partition role]
en: unallocated
pa: ਨਾ-ਜਾਰੀ

[ctx: @item partition role]
en: logical
pa: ਲਾਜ਼ੀਕਲ

[ctx: @item partition role]
en: extended
pa: ਐਕਸਟੈੱਡ

[ctx: @item partition role]
en: primary
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ

[ctx: @item partition role]
en: none
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: @item:intable]
en: failing
pa: ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਣ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

[ctx: @item:intable]
en: has failed
pa: ਫੇਲ੍ਹ ਹੋ ਚੁੱਕੀ ਹੈ

[ctx: @item:intable]
en: warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

[ctx: @item:intable]
en: good
pa: ਵਧੀਆ

[ctx: @item:intable]
en: %1 sector | %1 sectors
pa[0]: %1 ਸੈਕਟਰ
pa[1]: %1 ਸੈਕਟਰ

[ctx: SMART attr name]
en: Read Error Rate
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਗਲਤੀ ਰੇਟ

[ctx: SMART attr name]
en: Throughput Performance
pa: ਥਰੂਪੁੱਟ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Spin-Up Time
pa: ਸਪਿੰਨ-ਅੱਪ ਸਮਾਂ

[ctx: SMART attr name]
en: Start/Stop Count
pa: ਸ਼ੁਰੂ/ਰੋਕੋ ਗਿਣਤੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Read Channel Margin
pa: ਚੈਨਲ ਪੜ੍ਹਨ ਅੰਤਰ

[ctx: SMART attr name]
en: Seek Error Rate
pa: ਸੀਕ ਗਲਤੀ ਰੇਟ

[ctx: SMART attr name]
en: Seek Time Performance
pa: ਸੀਕ ਟਾਈਮਰ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Power-On Hours
pa: ਪਾਵਰ-ਆਨ ਘੰਟੇ

[ctx: SMART attr name]
en: Recalibration Retries
pa: ਮੁੜ-ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ਾਂ

[ctx: SMART attr name]
en: Power Cycle Count
pa: ਪਾਵਰ ਸਾਈਕਲ ਗਿਣਤੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Soft Read Error Rate
pa: ਸਾਫਟ ਪੜ੍ਹਨ ਗਲਤੀ ਰੇਟ

[ctx: SMART attr name]
en: SATA Downshift Error Count
pa: SATA ਡਾਊਨਸਿਫ਼ਟ ਗਲਤੀ ਗਿਣਤੀ

[ctx: SMART attr description]
en: Western Digital and Samsung attribute.
pa: ਵੈਸਟਰਨ ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਤੇ ਸੈਮਸੰਗ ਗੁਣ

[ctx: SMART attr name]
en: End-to-End Error
pa: ਐਂਡ-ਟੂ-ਐਂਡ ਗਲਤੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Head Stability
pa: ਹੈੱਡ ਸਥਿਰਤਾ

[ctx: SMART attr description]
en: Western Digital attribute.
pa: ਵੈਸਟਰਨ ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਗੁਣ ਹੈ।

[ctx: SMART attr name]
en: Reported Uncorrectable Errors
pa: ਨਾ-ਠੀਕ ਹੋਣਯੋਗ ਗਲਤੀਆਂ ਬਾਰੇ ਰਿਪੋਰਟ ਦਿੱਤੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Command Timeout
pa: ਕਮਾਂਡ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

[ctx: SMART attr name]
en: High Fly Writes
pa: ਹਾਈ ਫਲਾਈ ਰਾਈਟ

[ctx: SMART attr name]
en: Temperature Difference From 100
pa: ਤਾਪਮਾਨ ਅੰਤ ੧੦੦ ਤੋਂ

[ctx: SMART attr name]
en: G-sense Error Rate
pa: ਜੀ-ਸੈਂਸ ਗਲਤੀ ਰੇਟ

[ctx: SMART attr name]
en: Power Off Retract Count
pa: ਪਾਵਰ ਆਫ਼ ਰੀ-ਟਰੈਸ ਗਿਣਤੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Load Cycle Count
pa: ਸਾਈਕਲ ਗਿਣਤੀ ਲੋਡ

[ctx: SMART attr name]
en: Temperature
pa: ਤਾਪਮਾਨ

[ctx: SMART attr description]
en: Current internal temperature.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਅੰਦਰੂਨੀ ਤਾਪਮਾਨ।

[ctx: SMART attr name]
en: Hardware ECC Recovered
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ECC ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤਾ

[ctx: SMART attr name]
en: Reallocation Event Count
pa: ਰੀ-ਐਲੋਕੇਸ਼ਨ ਈਵੈਂਟ ਗਿਣਤੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Current Pending Sector Count
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਬਾਕੀ ਸੈਕਟਰ ਗਿਣਤੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Uncorrectable Sector Count
pa: ਨਾ-ਠੀਕ ਕਰਨ ਯੋਗ ਸੈਕਟਰ ਗਿਣਤੀ

[ctx: SMART attr description]
en: Number of off-track errors.
pa: ਆਫ਼-ਟਰੈਕ ਗਲਤੀਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

[ctx: SMART attr name]
en: Data Address Mark Errors
pa: ਡਿਸਕ ਐਡਰੈੱਸ ਮਾਰਕ ਗਲਤੀਆਂ

[ctx: SMART attr name]
en: Run Out Cancel
pa: ਰਨ ਆਉਟ ਰੱਦ ਕਰੋ

[ctx: SMART attr description]
en: Number of ECC errors
pa: ECC ਗਲਤੀਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

[ctx: SMART attr name]
en: Soft ECC Correction
pa: ਸਾਫਟ ECC ਸੋਧ

[ctx: SMART attr description]
en: Number of errors corrected by software ECC
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ECC ਵਲੋਂ ਠੀਕ ਕੀਤੀਆਂ ਗਲਤੀਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Thermal Asperity Rate
pa: ਥਰਮਲ ਅਸਪਰੇਟੀ ਰੇਟ

[ctx: SMART attr name]
en: Flying Height
pa: ਫਲਾਇੰਗ ਹਾਈਟ

[ctx: SMART attr name]
en: Spin High Current
pa: ਸਪਿਨ ਹਾਈ ਕਰੰਟ

[ctx: SMART attr name]
en: Spin Buzz
pa: ਸਪਿਨ ਬੱਜ਼

[ctx: SMART attr name]
en: Offline Seek Performance
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਸੀਕ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Disk Shift
pa: ਡਿਸਕ ਸ਼ਿਫਟ

[ctx: SMART attr name]
en: G-Sense Error Rate
pa: ਜੀ-ਸੈਂਸ ਗਲਤੀ ਰੇਟ

[ctx: SMART attr name]
en: Loaded Hours
pa: ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਘੰਟੇ

[ctx: SMART attr name]
en: Load/Unload Retry Count
pa: ਮੁੜ-ਟਰਾਈ ਗਿਣਤੀ ਲੋਡ/ਅਣਲੋਡ

[ctx: SMART attr name]
en: Load/Unload Cycle Count
pa: ਸਾਈਕਲ ਗਿਣਤੀ ਲੋਡ/ਅਣ-ਲੋਡ

[ctx: SMART attr description]
en: Total number of load cycles.
pa: ਲੋਡ ਸਾਈਕਲਾਂ ਦੀਆਂ ਕੁੱਲ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

[ctx: SMART attr name]
en: Load-In Time
pa: ਲੋਡ-ਇਨ ਟਾਈਮ

[ctx: SMART attr name]
en: Torque Amplification Count
pa: ਟੋਰਕ ਐਪਲੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਗਿਣਤੀ

[ctx: SMART attr name]
en: Power-Off Retract Cycle
pa: ਪਾਵਰ ਆਫ਼ ਰੀ-ਟਰੈਸ ਗਿਣਤੀ

[ctx: SMART attr name]
en: GMR Head Amplitude
pa: GMR ਹੈੱਡ ਐਪਲੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

[ctx: SMART attr description]
en: Drive Temperature
pa: ਡਰਾਇਵ ਤਾਪਮਾਨ

[ctx: SMART attr name]
en: Power-On Seconds
pa: ਪਾਵਰ-ਆਨ ਸਕਿੰਟ

[ctx: SMART attr name]
en: Good Block Rate
pa: ਚੰਗੇ ਬਲਾਕ ਦਰ

[ctx: SMART attr name]
en: Read Error Retry Rate
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਗਲਤੀ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਰੇਟ

[ctx: SMART attr description]
en: Number of errors while reading from a disk
pa: ਡਿਸਕ ਤੋਂ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

[ctx: @item]
en: Aborted
pa: ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ

[ctx: @item]
en: Fatal error
pa: ਘਾਤਕ ਗਲਤੀ

[ctx: @item]
en: Unknown error
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

[ctx: @item]
en: Electrical error
pa: ਇਲੈਕਟ੍ਰਿਕ ਗਲਤੀ

[ctx: @item]
en: Servo error
pa: ਸਰਵੋ ਗਲਤੀ

[ctx: @item]
en: Read error
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਗਲਤੀ

[ctx: @item]
en: Handling error
pa: ਹੈਂਡਲਿੰਗ ਗਲਤੀ

[ctx: @item]
en: Self test in progress
pa: ਖੁਦ ਟੈਸਟ ਜਾਰੀ ਹੈ

[ctx: @item]
en: Success
pa: ਸਫਲ

[ctx: @item]
en: Healthy
pa: ਠੀਕ ਹੈ

[ctx: @item]
en: Has some bad sectors.
pa: ਕੁਝ ਖ਼ਰਾਬ ਸੈਕਟਰ ਹਨ।

[ctx: @item]
en: Has many bad sectors.
pa: ਕੋਈ ਖ਼ਰਾਬ ਸੈਕਟਰ ਹਨ।

[ctx: @item]
en: Disk failure is imminent. Backup all data!
pa: ਡਿਸਕ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਣਾ ਤਹਿ ਹੈ। ਡਾਟਾ ਬੈਕਅੱਪ ਲੈ ਲਵੋ!

[ctx: @title:menu]
en: Mount
pa: ਮਾਊਂਟ

[ctx: @title:menu]
en: Unmount
pa: ਅਣ-ਮਾਊਂਟ

[ctx: @title:menu]
en: Activate swap
pa: ਸਵੈਪ ਸਰਗਰਮ

[ctx: @title:menu]
en: Deactivate swap
pa: ਸਵੈਪ ਨਾ-ਸਰਗਰਮ

[ctx: @info:progress job]
en: Pending
pa: ਬਾਕੀ

[ctx: @info:progress job]
en: Success
pa: ਸਫਲ

[ctx: @info:progress job]
en: Error
pa: ਗਲਤੀ

[ctx: @info:progress operation]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: @info:progress operation]
en: Pending
pa: ਬਾਕੀ

[ctx: @info:progress operation]
en: Running
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @info:progress operation]
en: Success
pa: ਸਫਲ

[ctx: @info:progress operation]
en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

[ctx: @info:progress operation]
en: Error
pa: ਗਲਤੀ

[ctx: @info:credit]
en: Volker Lanz
pa: ਵਾਲਕੀਰ ਲੀਜ਼

en: %1: SMART Status Report
pa: %1: SMART ਹਾਲਤ ਰਿਪੋਰਟ

en: Date:
pa: ਮਿਤੀ:

en: Program version:
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਰਜਨ:

en: Backend:
pa: ਬੈਕਐਂਡ:

en: Machine:
pa: ਮਸ਼ੀਨ:
