krb5-auth-dialog - en to pt translation catalogue (350 entries)

en: Kerberos Authentication Dialog
pt: Diálogo de autenticação Kerberos

en: Request, renew and view Kerberos tickets
pt: Pedir, renovar e ver bilhetes Kerberos

en: Kerberos Authentication allows you to list your current Kerberos tickets, and to request a new ticket (authenticate to the Kerberos Server). It also notifies you when your Kerberos credentials are about to expire and renews your ticket automatically if possible.
pt: Autenticação Kerberos permite-lhe listar os seus bilhetes Kerberos atuais e pedir novos bilhetes (autenticação no servidor Kerberos). Também o avisa quando as suas credenciais Kerberos estejam a expirar e renova bilhetes automaticamente, se possível.

en: This is useful if you need to authenticate to a Kerberos Server (KDC) after your login to the desktop (e.g. on a mobile device).
pt: Isto é útil se necessita de se autenticar num servidor Kerberos (KDC) após iniciar sessão na área de trabalho (por exemplo, num dispositivo móvel).

en: Kerberos authentication dialog
pt: Diálogo de autenticação Kerberos

en: Kerberos principal
pt: Principal Kerberos

en: The Kerberos principal to acquire the ticket for
pt: O principal Kerberos para o qual adquirir um bilhete

en: PKINIT identifier
pt: Identificador PKINIT

en: The principal's public/private/certificate identifier when using PKINIT
pt: O identificador público/privado/certificado do principal ao usar PKINIT

en: PKINIT trust anchors
pt: Âncoras de confiança de PKINIT

en: PKINIT CA certificates
pt: Certificados PKINIT CA

en: Prompt minutes before expiry
pt: Mostrar minutos antes de expirarem

en: Start prompting/displaying notifications that many minutes before expiry
pt: Começar a mostrar notificações estes tantos minutos antes da expiração

en: Forwardable ticket
pt: Bilhete reencaminhável

en: Requested tickets should be forwardable
pt: Bilhetes pedidos devem ser reencaminháveis

en: Renewable ticket
pt: Bilhete renovável

en: Requested tickets should be renewable
pt: Bilhetes pedidos devem ser renováveis

en: Proxiable ticket
pt: Bilhete "proxiável"

en: Requested tickets should be proxiable
pt: Bilhetes pedidos devem ser "proxiáveis"

en: Configuration tickets
pt: Bilhetes de configuração

en: Show configuration tickets
pt: Mostrar bilhetes de configuração

en: valid ticket notification
pt: notificação de bilhete válido

en: Notify user when ticket becomes valid
pt: Notificar o utilizador quando o bilhete ficar válido

en: ticket expiring notification
pt: notificação de bilhete a expirar

en: Notify user when ticket is about to expire
pt: Notificar o utilizador quando o bilhete estiver a expirar

en: ticket expired notification
pt: notificação de bilhete expirado

en: Notify user when ticket has expired
pt: Notificar o utilizador quando o bilhete expirar

en: Enabled plugins
pt: Ativar extensões

en: List of plugins that should be loaded and activated on startup.
pt: Lista de extensões que devem ser carregadas e ativadas no arranque.

en: Prefere_nces
pt: _Preferências

en: _About
pt: _Acerca

en: _Help
pt: A_juda

en: _Quit
pt: _Sair

en: Service Tickets
pt: Bilhetes de serviço

en: Your ticket cache is currently empty
pt: A sua cache de bilhetes está vazia

en: Get Ticket
pt: Obter bilhete

en: Kerberos User
pt: Utilizador Kerberos

en: The name of your Kerberos account. Leave blank to use your current username.
pt: O nome da sua conta Kerberos. Deixe em branco para manter o utilizador atual.

en: Kerberos Ticket Options
pt: Opções de bilhetes Kerberos

en: Requested Kerberos tickets should be:
pt: Bilhetes Kerberos pedidos deviam ser:

en: forwardable
pt: reencaminháveis

en: If checked, request forwardable tickets
pt: Se marcado, pedir bilhetes reencaminháveis

en: renewable
pt: renováveis

en: If checked, request renewable tickets
pt: Se marcado, pedir bilhetes renováveis

en: proxiable
pt: "proxiáveis"

en: If checked, request proxiable tickets
pt: Se marcado, pedir bilhetes "proxiáveis"

en: Userid
pt: IDUtilizador

en: Use Smartcard
pt: Usar Smartcard

en: If checked, use a security token (Smartcard) to authenticate.
pt: Se marcado, usar um símbolo de segurança (Smartcard) para autenticar.

en: Certificate and private key used for authentication
pt: Certificado e chave privada usados para autenticação

en: _Browse...
pt: _Navegar...

en: X509 trust anchors
pt: Âncoras de confiança X509

en: Certificate used to verify digital signatures.
pt: Certificado usado para verificar assinaturas digitais.

en: Configure the use of certificates and smartcards for your Kerberos network authentication.
pt: Configurar o uso de certificados e cartões inteligentes para o método de autenticação no seu Kerberos.

en: Notifications
pt: Notificações

note: Used in combination: 'Warn x minutes before expiry'
en: Warn
pt: Avisar

en: Send notification about ticket expiry that many minutes before it finally expires
pt: Enviar notificação sobre expiração de bilhetes estes minutos antes do prazo final

note: Used in combination: 'Warn x minutes before expiry'
en: minutes before ticket expiry
pt: minutos antes da expiração

en: Kerberos Authentication
pt: Autenticação Kerberos

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Renew Ticket
pt: _Renovar bilhete

note: Translators: files from dummy-strings.c are *all* possible errors returned from Kerberos (since Kerberos itself doesn't handle i18n). If in doubt please translate strings from files starting with ka- and krb5-auth- first since these are the ones the user will see in any case.
en: ASN.1 failed call to system time library
pt: ASN.1 falhou ao chamar a biblioteca de hora do sistema

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_BAD_TIMEFORMAT
en: ASN.1 structure is missing a required field
pt: ASN.1 estrutura com um campo necessário em falta

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_MISSING_FIELD
en: ASN.1 unexpected field number
pt: ASN.1 número de campo inesperado

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_MISPLACED_FIELD
en: ASN.1 type numbers are inconsistent
pt: ASN.1 números de tipo são inconsistentes

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_TYPE_MISMATCH
en: ASN.1 value too large
pt: ASN.1 valor demasiado grande

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_OVERFLOW
en: ASN.1 encoding ended unexpectedly
pt: ASN.1 codificação terminada inesperadamente

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_OVERRUN
en: ASN.1 identifier doesn't match expected value
pt: ASN.1 identificador não corresponde ao valor esperado

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_BAD_ID
en: ASN.1 length doesn't match expected value
pt: ASN.1 comprimento não corresponde ao valor esperado

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_BAD_LENGTH
en: ASN.1 badly-formatted encoding
pt: ASN.1 codificação mal formatada

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_BAD_FORMAT
en: ASN.1 parse error
pt: ASN.1 erro de processamento

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_PARSE_ERROR
en: ASN.1 bad return from gmtime
pt: ASN.1 má devolução de gmtime

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_BAD_GMTIME
en: ASN.1 non-constructed indefinite encoding
pt: ASN.1 codificação não construída indefinida

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_MISMATCH_INDEF
en: ASN.1 missing expected EOC
pt: ASN.1 EOC esperado em falta

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_MISSING_EOC
en: No error
pt: Sem erro

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_NONE
en: Client's entry in database has expired
pt: A entrada do cliente na base de dados expirou

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_NAME_EXP
en: Server's entry in database has expired
pt: A entrada do servidor na base de dados expirou

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SERVICE_EXP
en: Requested protocol version not supported
pt: Versão de protocolo pedida não suportada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_BAD_PVNO
en: Client's key is encrypted in an old master key
pt: A chave do cliente está encriptada numa antiga chave mestra

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_C_OLD_MAST_KVNO
en: Server's key is encrypted in an old master key
pt: A chave do servidor está encriptada numa antiga chave mestra

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_S_OLD_MAST_KVNO
en: Client not found in Kerberos database
pt: Cliente não encontrado na base de dados Kerberos

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_C_PRINCIPAL_UNKNOWN
en: Server not found in Kerberos database
pt: Servidor não encontrado na base de dados Kerberos

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_S_PRINCIPAL_UNKNOWN
en: Principal has multiple entries in Kerberos database
pt: O principal tem múltiplas entradas na base de dados Kerberos

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_PRINCIPAL_NOT_UNIQUE
en: Client or server has a null key
pt: Cliente ou servidor com chave nula

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_NULL_KEY
en: Ticket is ineligible for postdating
pt: Bilhete ilegível para data posterior

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CANNOT_POSTDATE
en: Requested effective lifetime is negative or too short
pt: Período de vida efetivo pedido é negativo ou muito curto

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_NEVER_VALID
en: KDC policy rejects request
pt: KDC Pedido rejeitado pela política

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_POLICY
en: KDC can't fulfill requested option
pt: KDC Impossível cumprir a opção pedida

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_BADOPTION
en: KDC has no support for encryption type
pt: KDC Sem suporte para o tipo de encriptação

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_ETYPE_NOSUPP
en: KDC has no support for checksum type
pt: KDC Sem suporte para o tipo de checksum

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SUMTYPE_NOSUPP
en: KDC has no support for padata type
pt: KDC Sem suporte para o tipo padata

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_PADATA_TYPE_NOSUPP
en: KDC has no support for transited type
pt: KDC Sem suporte para o tipo transitado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_TRTYPE_NOSUPP
en: Clients credentials have been revoked
pt: Credenciais do cliente foram revogadas

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CLIENT_REVOKED
en: Credentials for server have been revoked
pt: Credenciais do servidor foram revogadas

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SERVICE_REVOKED
en: TGT has been revoked
pt: TGT foi revogado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_TGT_REVOKED
en: Client not yet valid - try again later
pt: Cliente ainda não válido - tente de novo mais tarde

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CLIENT_NOTYET
en: Server not yet valid - try again later
pt: Servidor ainda não válido - tente de novo mais tarde

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SERVICE_NOTYET
en: Password has expired
pt: A senha expirou

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_KEY_EXP
en: Preauthentication failed
pt: Pré-autenticação falhou

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_PREAUTH_FAILED
en: Additional pre-authentication required
pt: Necessária pré-autenticação adicional

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_PREAUTH_REQUIRED
en: Requested server and ticket don't match
pt: Servidor e bilhete pedidos não correspondem

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SERVER_NOMATCH
en: A service is not available that is required to process the request
pt: Não está disponível um serviço necessário para processar o pedido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SVC_UNAVAILABLE
en: Decrypt integrity check failed
pt: Teste de integridade de desencriptação falhou

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BAD_INTEGRITY
en: Ticket expired
pt: Bilhete expirado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_TKT_EXPIRED
en: Ticket not yet valid
pt: Bilhete ainda não válido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_TKT_NYV
en: Request is a replay
pt: Pedido é uma repetição

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_REPEAT
en: The ticket isn't for us
pt: O bilhete não é para nós

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_NOT_US
en: Ticket/authenticator don't match
pt: Bilhete/Autenticador não correspondem

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADMATCH
en: Clock skew too great
pt: Inclinação do relógio muito grande

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_SKEW
en: Incorrect net address
pt: Endereço de rede incorreto

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADADDR
en: Protocol version mismatch
pt: Versão de protocolo errada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADVERSION
en: Invalid message type
pt: Tipo de mensagem inválido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_MSG_TYPE
en: Message stream modified
pt: Fluxo de mensagem modificado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_MODIFIED
en: Message out of order
pt: Mensagem fora de ordem

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADORDER
en: Illegal cross-realm ticket
pt: Bilhete inter-reino ilegal

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_ILL_CR_TKT
en: Key version is not available
pt: Versão de chave não disponível

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADKEYVER
en: Service key not available
pt: Chave de serviço não disponível

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_NOKEY krb5_err.et:krb5:KRB5_NO_LOCALNAME
en: Mutual authentication failed
pt: Autenticação mútua falhou

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_MUT_FAIL
en: Incorrect message direction
pt: Direção da mensagem incorreta

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADDIRECTION
en: Alternative authentication method required
pt: Necessário método de autenticação alternativo

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_METHOD
en: Incorrect sequence number in message
pt: Sequência numérica incorreta na mensagem

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADSEQ
en: Inappropriate type of checksum in message
pt: Tipo de cheksum inapropriado na mensagem

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_INAPP_CKSUM
en: Policy rejects transited path
pt: Caminho transitado rejeitado pela política

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_PATH_NOT_ACCEPTED
en: Response too big for UDP, retry with TCP
pt: Resposta demasiado grande para UDP, tente com TCP

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_ERR_RESPONSE_TOO_BIG
en: Generic error (see e-text)
pt: Erro genérico (veja e-text)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_ERR_GENERIC
en: Field is too long for this implementation
pt: Campo demasiado longo para esta implementação

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_ERR_FIELD_TOOLONG
en: Client not trusted
pt: Cliente não é de confiança

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CLIENT_NOT_TRUSTED
en: KDC not trusted
pt: KDC não é de confiança

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_KDC_NOT_TRUSTED
en: Invalid signature
pt: Assinatura inválida

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_INVALID_SIG
en: Key parameters not accepted
pt: Parâmetros de chave não aceites

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_DH_KEY_PARAMETERS_NOT_ACCEPTED
en: Certificate mismatch
pt: Certificado errado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CERTIFICATE_MISMATCH
en: Can't verify certificate
pt: Impossível verificar certificado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CANT_VERIFY_CERTIFICATE
en: Invalid certificate
pt: Certificado inválido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_INVALID_CERTIFICATE
en: Revoked certificate
pt: Certificado revogado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_REVOKED_CERTIFICATE
en: Revocation status unknown
pt: Estado de revogação desconhecido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_REVOCATION_STATUS_UNKNOWN
en: Revocation status unavailable
pt: Estado de revogação indisponível

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_REVOCATION_STATUS_UNAVAILABLE
en: Client name mismatch
pt: Nome de cliente errado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CLIENT_NAME_MISMATCH
en: KDC name mismatch
pt: KDC nome errado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_KDC_NAME_MISMATCH
en: Inconsistent key purpose
pt: Propósito de chave inconsistente

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_INCONSISTENT_KEY_PURPOSE
en: Digest in certificate not accepted
pt: Resumo no certificado não aceite

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_DIGEST_IN_CERT_NOT_ACCEPTED
en: Checksum must be included
pt: Checksum tem de ser incluída

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_PA_CHECKSUM_MUST_BE_INCLUDED
en: Digest in signed-data not accepted
pt: Resumo nos dados assinados não aceite

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_DIGEST_IN_SIGNED_DATA_NOT_ACCEPTED
en: Public key encryption not supported
pt: Encriptação com chave pública não é suportada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_RCSID
en: Invalid flag for file lock mode
pt: Parâmetro inválido para modo de tanca de ficheiro

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LIBOS_BADLOCKFLAG
en: Cannot read password
pt: Impossível ler a senha

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LIBOS_CANTREADPWD
en: Password mismatch
pt: Senha errada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LIBOS_BADPWDMATCH
en: Password read interrupted
pt: Leitura de senha interrompida

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LIBOS_PWDINTR
en: Illegal character in component name
pt: Carácter ilegal em nome de componente

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PARSE_ILLCHAR
en: Malformed representation of principal
pt: Representação mal formada de principal

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PARSE_MALFORMED
en: Can't open/find Kerberos configuration file
pt: Impossível abrir/localizar ficheiro de configuração

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CONFIG_CANTOPEN
en: Improper format of Kerberos configuration file
pt: Formato inapropriado do ficheiro de configuração do Kerberos

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CONFIG_BADFORMAT
en: Insufficient space to return complete information
pt: Espaço insificiente para devolver informação completa

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CONFIG_NOTENUFSPACE
en: Invalid message type specified for encoding
pt: Tipo de mensagem inválido especificado para codificação

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_BADMSGTYPE
en: Credential cache name malformed
pt: Nome da cache de credenciais mal formado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_BADNAME
en: Unknown credential cache type
pt: Tipo de cache de credenciasi desconhecido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_UNKNOWN_TYPE
en: Matching credential not found
pt: Credencial correspondente não encontrada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_NOTFOUND
en: End of credential cache reached
pt: Atingido fim da cache de credenciais

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_END
en: Request did not supply a ticket
pt: Pedido não indicou um bilhete

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_NO_TKT_SUPPLIED
en: Wrong principal in request
pt: Principal errado no pedido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_WRONG_PRINC
en: Ticket has invalid flag set
pt: Bilhete com conjunto de parâmetros inválido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_TKT_INVALID
en: Requested principal and ticket don't match
pt: Principal e bilhete pedidos não correspondem

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PRINC_NOMATCH
en: KDC reply did not match expectations
pt: KDC Resposta não correspondeu às expectativas

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KDCREP_MODIFIED
en: Clock skew too great in KDC reply
pt: KDC Inclinação de relógio muito grande na resposta

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KDCREP_SKEW
en: Client/server realm mismatch in initial ticket request
pt: Reino cliente/servidor errado no pedido inicial de bilhete

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_IN_TKT_REALM_MISMATCH
en: Program lacks support for encryption type
pt: Programa não tem suporte para o tipo de encriptação

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PROG_ETYPE_NOSUPP
en: Program lacks support for key type
pt: Programa não tem suporte para o tipo de chave

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PROG_KEYTYPE_NOSUPP
en: Requested encryption type not used in message
pt: Tipo de encriptação pedido não é usado na mensagem

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_WRONG_ETYPE
en: Program lacks support for checksum type
pt: Programa não tem suporte para o tipo de checksum

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PROG_SUMTYPE_NOSUPP
en: Cannot find KDC for requested realm
pt: KDC Impossível de encontrar para o reino pedido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_REALM_UNKNOWN
en: Kerberos service unknown
pt: Serviço Kerberos desconhecido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SERVICE_UNKNOWN
en: Cannot contact any KDC for requested realm
pt: KDC Impossível contactar algum para o reino pedido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KDC_UNREACH
en: No local name found for principal name
pt: Nenhum nome local encontrado para o nome do principal

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_MUTUAL_FAILED
en: Replay cache type is already registered
pt: Tipo de cache de repetição já está registado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_TYPE_EXISTS
en: No more memory to allocate (in replay cache code)
pt: Sem mais memória para alocar (em código de cache de repetição)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_MALLOC
en: Replay cache type is unknown
pt: Tipo de cache de repetição é desconhecido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_TYPE_NOTFOUND
en: Generic unknown RC error
pt: Erro RC genérico desconhecido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_UNKNOWN
en: Message is a replay
pt: Mensagem é uma repetição

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_REPLAY
en: Replay I/O operation failed XXX
pt: XXX Repetição de operação E/S falhou

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO
en: Replay cache type does not support non-volatile storage
pt: Tipo de cache de repetição não suporta armazenamento não volátil

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_NOIO
en: Replay cache name parse/format error
pt: Erro de formatação/processamento de nome de cache de repetição

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_PARSE
en: End-of-file on replay cache I/O
pt: Fim-de-ficheiro na E/S da cache de repetição

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_EOF
en: No more memory to allocate (in replay cache I/O code)
pt: Sem memória para alocar (em código de E/S da cache de repetição

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_MALLOC
en: Permission denied in replay cache code
pt: Permissão negada no código da cache de repetição

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_PERM
en: I/O error in replay cache i/o code
pt: Erro de E/S no código de E/S da cache de repetição

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_IO
en: Generic unknown RC/IO error
pt: Erro de RC/ES genérico desconhecido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_UNKNOWN
en: Insufficient system space to store replay information
pt: Espaço de sistema insuficiente para armazenar informação de repetição

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_SPACE
en: Can't open/find realm translation file
pt: Impossível abrir/localizar ficheiro de tradução do reino

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_TRANS_CANTOPEN
en: Improper format of realm translation file
pt: Formato impróprio do ficheiro de tradução do reino

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_TRANS_BADFORMAT
en: Can't open/find lname translation database
pt: Impossível abrir/localizar base de dados de tradução lname

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LNAME_CANTOPEN
en: No translation available for requested principal
pt: Sem tradução disponível para o principal pedido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LNAME_NOTRANS
en: Improper format of translation database entry
pt: Formato impróprio da entrada de base de dados de tradução

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LNAME_BADFORMAT
en: Cryptosystem internal error
pt: Erro interno do sistema de encriptação

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CRYPTO_INTERNAL
en: Key table name malformed
pt: Nome de tabela de chave mal formado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_BADNAME
en: Unknown Key table type
pt: Tipo de tabela de chave desconhecido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_UNKNOWN_TYPE
en: Key table entry not found
pt: Entrada de tabela de chave não encontrada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_NOTFOUND
en: End of key table reached
pt: Atingido fim de tabela de chave

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_END
en: Cannot write to specified key table
pt: Impossível escrever na tabela de chave especificada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_NOWRITE
en: Error writing to key table
pt: Erro ao escrever na tabela de chave

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_IOERR
en: Cannot find ticket for requested realm
pt: Impossível encontrar bilhete para o reino pedido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_NO_TKT_IN_RLM
en: DES key has bad parity
pt: Chave DES tem paridade errada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5DES_BAD_KEYPAR
en: DES key is a weak key
pt: Chave DES é fraca

note: krb5_err.et:krb5:KRB5DES_WEAK_KEY
en: Bad encryption type
pt: Mau tipo de encriptação

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_BAD_ENCTYPE
en: Key size is incompatible with encryption type
pt: Tamanho de chave incompatível com o tipo de encriptação

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_BAD_KEYSIZE
en: Message size is incompatible with encryption type
pt: Tamanho da mensagem é incompatível com o tipo de encriptação

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_BAD_MSIZE
en: Credentials cache type is already registered.
pt: Tipo de cache de credenciais já está registado.

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_TYPE_EXISTS
en: Key table type is already registered.
pt: Tipo de tabela de chave já está registado.

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_TYPE_EXISTS
en: Credentials cache I/O operation failed XXX
pt: XXX Operação de E/S de cache de credenciais falhou

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_IO
en: Credentials cache permissions incorrect
pt: Permissões de cache de credenciais incorretas

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_FCC_PERM
en: No credentials cache found
pt: Não se encontrou cache de credenciais

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_FCC_NOFILE
en: Internal credentials cache error
pt: Erro interno de cache de credenciais

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_FCC_INTERNAL
en: Error writing to credentials cache
pt: Erro ao escrever na cache de credenciais

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_WRITE
en: No more memory to allocate (in credentials cache code)
pt: Sem mais memória para alocar (em código de cache de credenciais)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_NOMEM
en: Bad format in credentials cache
pt: Formato errado na cache de credenciais

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_FORMAT
en: No credentials found with supported encryption types
pt: Não se encontraram credenciais com tipos de encriptação suportados

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_NOT_KTYPE
en: Invalid KDC option combination (library internal error)
pt: KDC Combinação de opções inválida (erro interno de biblioteca)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_INVALID_FLAGS
en: Request missing second ticket
pt: Pedido com o segundo bilhete em falta

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_NO_2ND_TKT
en: No credentials supplied to library routine
pt: Sem credenciais indicadas à rotina da biblioteca

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_NOCREDS_SUPPLIED
en: Bad sendauth version was sent
pt: Enviada versão senauth errada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SENDAUTH_BADAUTHVERS
en: Bad application version was sent (via sendauth)
pt: Enviada versão de aplicação errada (via sendauth)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SENDAUTH_BADAPPLVERS
en: Bad response (during sendauth exchange)
pt: Resposta errada (durante troca sendauth)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SENDAUTH_BADRESPONSE
en: Server rejected authentication (during sendauth exchange)
pt: Servidor rejeitou a autenticação (durante troca sendauth)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SENDAUTH_REJECTED
en: Unsupported preauthentication type
pt: Tipo de pré-autenticação não suportado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PREAUTH_BAD_TYPE
en: Required preauthentication key not supplied
pt: Chave de pré-autenticação necessária não indicada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PREAUTH_NO_KEY
en: Generic preauthentication failure
pt: Falha genérica de pré-autenticação

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PREAUTH_FAILED
en: Unsupported replay cache format version number
pt: Número de versão de formato da cache de repetição não suportado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RCACHE_BADVNO
en: Unsupported credentials cache format version number
pt: Número de versão de formato da cache de credenciais não suportado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CCACHE_BADVNO
en: Unsupported key table format version number
pt: Número de versão de formato da tabela de chave não suportado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KEYTAB_BADVNO
en: Program lacks support for address type
pt: Programa não suporta o tipo de endereço

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PROG_ATYPE_NOSUPP
en: Message replay detection requires rcache parameter
pt: Deteção de repetição de mensagem requer o parâmetro rcache

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_REQUIRED
en: Hostname cannot be canonicalized
pt: Nome de anfitrião não pode ser padronizado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_BAD_HOSTNAME
en: Cannot determine realm for host
pt: Impossível determinar o reino do anfitrião

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_HOST_REALM_UNKNOWN
en: Conversion to service principal undefined for name type
pt: Conversão para principal de serviço indefinida para o tipo de nome

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SNAME_UNSUPP_NAMETYPE
en: Initial Ticket response appears to be Version 4 error
pt: Resposta ao bilhete inicial parece ser um erro de Versão 4

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_V4_REPLY
en: Cannot resolve network address for KDC in requested realm
pt: KDC Impossível resolver endereço de rede no reino pedido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_REALM_CANT_RESOLVE
en: Requesting ticket can't get forwardable tickets
pt: Pedido de bilhete não consegue obter bilhetes reencaminháveis

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_TKT_NOT_FORWARDABLE
en: Bad principal name while trying to forward credentials
pt: Nome e principal errado ao tentar reencaminhar as credeciais

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_FWD_BAD_PRINCIPAL
en: Looping detected inside krb5_get_in_tkt
pt: Detetado ciclo dentro de krb5_get_in_tkt

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_GET_IN_TKT_LOOP
en: Configuration file does not specify default realm
pt: Ficheiro de configuraçãonão especifica o reino predefinido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CONFIG_NODEFREALM
en: Bad SAM flags in obtain_sam_padata
pt: Parâmetros SAM errados em obtain_sam_padata

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SAM_UNSUPPORTED
en: Invalid encryption type in SAM challenge
pt: Tipo de encriptação inválido no desafio SAM

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SAM_INVALID_ETYPE
en: Missing checksum in SAM challenge
pt: Checsum em falta no desafio SAM

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SAM_NO_CHECKSUM
en: Bad checksum in SAM challenge
pt: Checksum errada no desafio SAM

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SAM_BAD_CHECKSUM
en: Keytab name too long
pt: Nome de chave muito longo

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_NAME_TOOLONG
en: Key version number for principal in key table is incorrect
pt: Número de versão de chave para o principal na tabela de chave é incorreto

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_KVNONOTFOUND
en: This application has expired
pt: Esta aplicação expirou

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_APPL_EXPIRED
en: This Krb5 library has expired
pt: Esta biblioteca Krb5 expirou

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LIB_EXPIRED
en: New password cannot be zero length
pt: Nova senha não pode ter tamanho 0

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CHPW_PWDNULL
en: Password change failed
pt: Falha ao alterar a senha

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CHPW_FAIL
en: Bad format in keytab
pt: Formato errado na chave

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_FORMAT
en: Encryption type not permitted
pt: Tipo de encriptação não permitido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_NOPERM_ETYPE
en: No supported encryption types (config file error?)
pt: Sem tipos de encriptação suportados (erro de ficheiro de configuração?)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CONFIG_ETYPE_NOSUPP
en: Program called an obsolete, deleted function
pt: Programa chamou uma função obsoleta, eliminada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_OBSOLETE_FN
en: unknown getaddrinfo failure
pt: falha desconhecida em getaddrinfo

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_EAI_FAIL
en: no data available for host/domain name
pt: sem dados disponíveis para nome de anfitrião/domínio

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_EAI_NODATA
en: host/domain name not found
pt: nome de anfitrião/domínio não encontrado

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_EAI_NONAME
en: service name unknown
pt: nome de serviço desconhecido

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_EAI_SERVICE
en: Cannot determine realm for numeric host address
pt: Impossível determinar o reino para o endereço numérico do anfitrião

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_NUMERIC_REALM
en: Invalid key generation parameters from KDC
pt: KDC Parâmetros de geração de chave inválidos

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_BAD_S2K_PARAMS
en: service not available
pt: serviço indisponível

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_NO_SERVICE
en: Ccache function not supported: read-only ccache type
pt: Função ccache não suportada: tipo ccache só de leitura

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_READONLY
en: Ccache function not supported: not implemented
pt: Função ccache não suportada: não implementada

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_NOSUPP
en: Invalid format of Kerberos lifetime or clock skew string
pt: Formato inválido do período de vida do Kerberos ou da cadeia de inclinação do relógio

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_DELTAT_BADFORMAT
en: Supplied data not handled by this plugin
pt: Dados fornecidos não geridos por esta extensão

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PLUGIN_NO_HANDLE
en: Plugin does not support the operation
pt: O plugin não suporta a operação

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PLUGIN_OP_NOTSUPP
en: Kerberos V5 magic number table
pt: Tabela de número mágico do Kerberos V5

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_NONE
en: Bad magic number for krb5_principal structure
pt: Número mágico errado para krb5_principal structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PRINCIPAL
en: Bad magic number for krb5_data structure
pt: Número mágico errado para krb5_data structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_DATA
en: Bad magic number for krb5_keyblock structure
pt: Número mágico errado para krb5_keyblock structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_KEYBLOCK
en: Bad magic number for krb5_checksum structure
pt: Número mágico errado para krb5_checksum structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CHECKSUM
en: Bad magic number for krb5_encrypt_block structure
pt: Número mágico errado para krb5_encrypt_block structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENCRYPT_BLOCK
en: Bad magic number for krb5_enc_data structure
pt: Número mágico errado para krb5_enc_data structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENC_DATA
en: Bad magic number for krb5_cryptosystem_entry structure
pt: Número mágico errado para krb5_cryptosystem_entry structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CRYPTOSYSTEM_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_cs_table_entry structure
pt: Número mágico errado para krb5_cs_table_entry structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CS_TABLE_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_checksum_entry structure
pt: Número mágico errado para krb5_checksum_entry structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CHECKSUM_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_authdata structure
pt: Número mágico errado para krb5_authdata structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AUTHDATA
en: Bad magic number for krb5_transited structure
pt: Número mágico errado para krb5_transited structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_TRANSITED
en: Bad magic number for krb5_enc_tkt_part structure
pt: Número mágico errado para krb5_enc_tkt_part structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENC_TKT_PART
en: Bad magic number for krb5_ticket structure
pt: Número mágico errado para krb5_ticket structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_TICKET
en: Bad magic number for krb5_authenticator structure
pt: Número mágico errado para krb5_authenticator structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AUTHENTICATOR
en: Bad magic number for krb5_tkt_authent structure
pt: Número mágico errado para krb5_tkt_authent structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_TKT_AUTHENT
en: Bad magic number for krb5_creds structure
pt: Número mágico errado para krb5_creds structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CREDS
en: Bad magic number for krb5_last_req_entry structure
pt: Número mágico errado para krb5_last_req_entry structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_LAST_REQ_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_pa_data structure
pt: Número mágico errado para krb5_pa_data structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PA_DATA
en: Bad magic number for krb5_kdc_req structure
pt: Número mágico errado para krb5_kdc_req structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_KDC_REQ
en: Bad magic number for krb5_enc_kdc_rep_part structure
pt: Número mágico errado para krb5_enc_kdc_rep_part structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENC_KDC_REP_PART
en: Bad magic number for krb5_kdc_rep structure
pt: Número mágico errado para krb5_kdc_rep structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_KDC_REP
en: Bad magic number for krb5_error structure
pt: Número mágico errado para krb5_error structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ERROR
en: Bad magic number for krb5_ap_req structure
pt: Número mágico errado para krb5_ap_req structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AP_REQ
en: Bad magic number for krb5_ap_rep structure
pt: Número mágico errado para krb5_ap_rep structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AP_REP
en: Bad magic number for krb5_ap_rep_enc_part structure
pt: Número mágico errado para krb5_ap_rep_enc_part structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AP_REP_ENC_PART
en: Bad magic number for krb5_response structure
pt: Número mágico errado para krb5_response structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_RESPONSE
en: Bad magic number for krb5_safe structure
pt: Número mágico errado para krb5_safe structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAFE
en: Bad magic number for krb5_priv structure
pt: Número mágico errado para krb5_priv structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PRIV
en: Bad magic number for krb5_priv_enc_part structure
pt: Número mágico errado para krb5_priv_enc_part structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PRIV_ENC_PART
en: Bad magic number for krb5_cred structure
pt: Número mágico errado para krb5_cred structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CRED
en: Bad magic number for krb5_cred_info structure
pt: Número mágico errado para krb5_cred_info structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CRED_INFO
en: Bad magic number for krb5_cred_enc_part structure
pt: Número mágico errado para krb5_cred_enc_part structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CRED_ENC_PART
en: Bad magic number for krb5_pwd_data structure
pt: Número mágico errado para krb5_pwd_data structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PWD_DATA
en: Bad magic number for krb5_address structure
pt: Número mágico errado para krb5_address structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ADDRESS
en: Bad magic number for krb5_keytab_entry structure
pt: Número mágico errado para krb5_keytab_entry structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_KEYTAB_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_context structure
pt: Número mágico errado para krb5_context structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CONTEXT
en: Bad magic number for krb5_os_context structure
pt: Número mágico errado para krb5_os_context structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_OS_CONTEXT
en: Bad magic number for krb5_alt_method structure
pt: Número mágico errado para krb5_alt_method structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ALT_METHOD
en: Bad magic number for krb5_etype_info_entry structure
pt: Número mágico errado para krb5_etype_info_entry structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ETYPE_INFO_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_db_context structure
pt: Número mágico errado para krb5_db_context structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_DB_CONTEXT
en: Bad magic number for krb5_auth_context structure
pt: Número mágico errado para krb5_auth_context structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AUTH_CONTEXT
en: Bad magic number for krb5_keytab structure
pt: Número mágico errado para krb5_keytab structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_KEYTAB
en: Bad magic number for krb5_rcache structure
pt: Número mágico errado para krb5_rcache structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_RCACHE
en: Bad magic number for krb5_ccache structure
pt: Número mágico errado para krb5_ccache structure

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CCACHE
en: Bad magic number for krb5_preauth_ops
pt: Número mágico errado para krb5_preauth_ops

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PREAUTH_OPS
en: Bad magic number for krb5_sam_challenge
pt: Número mágico errado para krb5_sam_challenge

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAM_CHALLENGE
en: Bad magic number for krb5_sam_challenge_2
pt: Número mágico errado para krb5_sam_challenge_2

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAM_CHALLENGE_2
en: Bad magic number for krb5_sam_key
pt: Número mágico errado para krb5_sam_key

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAM_KEY kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENC_SAM_RESPONSE_ENC
en: Bad magic number for krb5_enc_sam_response_enc
pt: Número mágico errado para krb5_enc_sam_response_enc

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENC_SAM_RESPONSE_ENC_2
en: Bad magic number for krb5_sam_response
pt: Número mágico errado para krb5_sam_response

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAM_RESPONSE
en: Bad magic number for krb5_sam_response 2
pt: Número mágico errado para krb5_sam_response 2

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAM_RESPONSE_2
en: Bad magic number for krb5_predicted_sam_response
pt: Número mágico errado para krb5_predicted_sam_response

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PREDICTED_SAM_RESPONSE
en: Bad magic number for passwd_phrase_element
pt: Número mágico errado para passwd_phrase_element

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PASSWD_PHRASE_ELEMENT
en: Bad magic number for GSSAPI OID
pt: Número mágico errado para GSSAPI OID

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_GSS_OID
en: Bad magic number for GSSAPI QUEUE
pt: Número mágico errado para GSSAPI QUEUE

note: Translators: First number is hours, second number is minutes
en: Your credentials expire in %.2d:%.2dh
pt: As suas credenciais expiram em %.2d:%.2dh

en: Your credentials expire in %d minute | Your credentials expire in %d minutes
pt[0]: As suas credenciais expiram em %d minuto
pt[1]: As suas credenciais expiram em %d minutos

en: Your credentials have expired
pt: As suas credenciais expiraram

en: Remove Credentials Cache
pt: Remover cache de credenciais

en: You have valid Kerberos credentials.
pt: Tem credenciais Kerberos válidas.

en: You've refreshed your Kerberos credentials.
pt: Atualizou as suas credenciais Kerberos.

en: Network credentials valid
pt: Credenciais de rede válidas

en: Network credentials expiring
pt: Credenciais de rede a expirar

en: Network credentials expired
pt: Credenciais de rede expiradas

en: Your Kerberos credentials have expired.
pt: As suas credenciais Kerberos expiraram.

en: unknown error
pt: erro desconhecido

en: Expired
pt: Expirada

en:  (No network connection)
pt:  (sem ligação à rede)

en: Start
pt: Início

en: End
pt: Fim

note: Translators: this is an abbreviation for forwardable
en: Fwd
pt: Ree

note: Translators: this is an abbreviation for renewable
en: Renew
pt: Renovar

en: Error displaying service ticket information
pt: Erro ao mostrar informação de bilhete de serviço

en: Choose Certificate
pt: Escolha o certificado

en: _Open
pt: _Abrir

en: X509 Certificates
pt: Certificados X509

en: all files
pt: todos os ficheiros

en: %s Error
pt: Erro %s

en: Couldn't acquire Kerberos ticket: '%s'
pt: Impossível adquirir bilhete Kerberos: "%s"

en: Please enter your Kerberos password:
pt: Por favor, insira a sua senha Kerberos:

en: Please enter the password for '%s':
pt: Por favor, insira a senha para "%s":

en: The password you entered is invalid
pt: A senha que inseriu é inválida

en: There was an error displaying help:
    %s
pt: Ocorreu um erro ao mostrar a ajuda:
    %s

en: Kerberos Network Authentication Dialog
pt: Diálogo de autenticação na rede Kerberos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: kerberos;authentication;
pt: kerberos;autenticação;
