krb5-auth-dialog - en to sv translation catalogue (350 entries)

en: Kerberos Authentication Dialog
sv: Kerberos-autentiseringsdialog

en: Request, renew and view Kerberos tickets
sv: Begär, förnya och visa Kerberos-biljetter

en: Kerberos Authentication allows you to list your current Kerberos tickets, and to request a new ticket (authenticate to the Kerberos Server). It also notifies you when your Kerberos credentials are about to expire and renews your ticket automatically if possible.
sv: Kerberos-autentisering låter dig lista dina aktuella Kerberos-biljetter och begära en ny biljett (autentisera till Kerberos-servern). Den meddelar dig också när dina Kerberos-autentiseringsuppgifter är på väg att gå ut och förnyar din biljett automatiskt om möjligt.

en: This is useful if you need to authenticate to a Kerberos Server (KDC) after your login to the desktop (e.g. on a mobile device).
sv: Detta är användbart om du behöver autentisera mot en Kerberos-server (KDC) efter att du loggat in till skrivbordet (t.ex. på en mobil enhet).

en: Kerberos authentication dialog
sv: Kerberos-autentiseringsdialog

en: Kerberos principal
sv: Kerberos-principal

en: The Kerberos principal to acquire the ticket for
sv: Kerberos-principal att hämta biljett för

en: PKINIT identifier
sv: PKINIT-identifierare

en: The principal's public/private/certificate identifier when using PKINIT
sv: Offentlig/privat/certifikatidentifierare för principal vid användning av PKINIT

en: PKINIT trust anchors
sv: PKINIT-förtroendeankare

en: PKINIT CA certificates
sv: PKINIT CA-certifikat

en: Prompt minutes before expiry
sv: Efterfråga minuter innan förfall

en: Start prompting/displaying notifications that many minutes before expiry
sv: Börja efterfråga/visa aviseringar så många minuter före förfall

en: Forwardable ticket
sv: Vidarebefordringsbar biljett

en: Requested tickets should be forwardable
sv: Begärda biljetter ska vara vidarebefordringsbara

en: Renewable ticket
sv: Förnyelsebara biljetter

en: Requested tickets should be renewable
sv: Begärda biljetter ska vara förnyelsebara

en: Proxiable ticket
sv: Proxybara biljetter

en: Requested tickets should be proxiable
sv: Begärda biljetter ska vara proxybara

en: Configuration tickets
sv: Konfigurationsbiljetter

en: Show configuration tickets
sv: Visa konfigurationsbiljetter

en: valid ticket notification
sv: giltig biljettavisering

en: Notify user when ticket becomes valid
sv: Avisera användare när biljett blir giltig

en: ticket expiring notification
sv: avisering för förfallande biljetter

en: Notify user when ticket is about to expire
sv: Avisera användare när biljett är nära att förfalla

en: ticket expired notification
sv: avisering när biljett har förfallit

en: Notify user when ticket has expired
sv: Avisera användare när biljett har förfallit

en: Enabled plugins
sv: Aktivera insticksmoduler

en: List of plugins that should be loaded and activated on startup.
sv: Lista över insticksmoduler som ska läsas in och aktiveras vid uppstart.

en: Prefere_nces
sv: Inställ_ningar

en: _About
sv: _Om

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Service Tickets
sv: Tjänstbiljetter

en: Your ticket cache is currently empty
sv: Din biljettcache är för tillfället tom

en: Get Ticket
sv: Hämta biljett

en: Kerberos User
sv: Kerberosanvändare

en: The name of your Kerberos account. Leave blank to use your current username.
sv: Namnet på ditt Kerberoskonto. Lämna tomt för att använda ditt nuvarande användarnamn.

en: Kerberos principal:
sv: Kerberos-principal:

en: Kerberos Ticket Options
sv: Kerberos-biljettalternativ

en: Requested Kerberos tickets should be:
sv: Begärda Kerberos-biljetter ska vara:

en: forwardable
sv: vidarebefordringsbara

en: If checked, request forwardable tickets
sv: Om ikryssad, begär vidarebefordringsbara biljetter

en: renewable
sv: förnyelsebara

en: If checked, request renewable tickets
sv: Om ikryssad, begär förnyelsebara biljetter

en: proxiable
sv: proxybara

en: If checked, request proxiable tickets
sv: Om ikryssad, begär proxybara biljetter

en: Userid
sv: Användar-ID

en: Use Smartcard
sv: Använd smartkort

en: If checked, use a security token (Smartcard) to authenticate.
sv: Om ikryssad, använd en säkerhetstoken (Smartkort) för att autentisera.

en: Certificate and private key used for authentication
sv: Certifikat och privat nyckel som används för autentisering

en: _Browse...
sv: _Bläddra…

en: X509 trust anchors
sv: X509-förtroendeankare

en: Certificate used to verify digital signatures.
sv: Certifikat använt för att verifiera digitala signaturer.

en: Configure the use of certificates and smartcards for your Kerberos network authentication.
sv: Konfigurera användningen av certifikat och smartkort för din Kerberos-nätverksautentisering.

en: Notifications
sv: Aviseringar

note: Used in combination: 'Warn x minutes before expiry'
en: Warn
sv: Varna

en: Send notification about ticket expiry that many minutes before it finally expires
sv: Skicka avisering om att biljett förfallit så många minuter innan den slutligen går ut

note: Used in combination: 'Warn x minutes before expiry'
en: minutes before ticket expiry
sv: minuter innan biljett förfaller

en: Kerberos Authentication
sv: Kerberos-autentisering

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Renew Ticket
sv: _Förnya biljett

note: Translators: files from dummy-strings.c are *all* possible errors returned from Kerberos (since Kerberos itself doesn't handle i18n). If in doubt please translate strings from files starting with ka- and krb5-auth- first since these are the ones the user will see in any case.
en: ASN.1 failed call to system time library
sv: ASN.1 misslyckat anrop till systemtidsbiblioteket

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_BAD_TIMEFORMAT
en: ASN.1 structure is missing a required field
sv: ASN.1 strukturen saknar ett obligatoriskt fält

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_MISSING_FIELD
en: ASN.1 unexpected field number
sv: ASN.1 oväntat fältnummer

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_MISPLACED_FIELD
en: ASN.1 type numbers are inconsistent
sv: ASN.1 typsiffror är inkonsekventa

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_TYPE_MISMATCH
en: ASN.1 value too large
sv: ASN.1 värdet är för stort

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_OVERFLOW
en: ASN.1 encoding ended unexpectedly
sv: ASN.1 kodning avslutades oväntat

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_OVERRUN
en: ASN.1 identifier doesn't match expected value
sv: ASN.1 identifierare matchar inte förväntat värde

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_BAD_ID
en: ASN.1 length doesn't match expected value
sv: ASN.1 längden matchar inte förväntat värde

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_BAD_LENGTH
en: ASN.1 badly-formatted encoding
sv: ASN.1 dåligt formaterad kodning

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_BAD_FORMAT
en: ASN.1 parse error
sv: ASN.1 tolkningsfel

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_PARSE_ERROR
en: ASN.1 bad return from gmtime
sv: ASN.1 dåligt returvärde från gmtime

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_BAD_GMTIME
en: ASN.1 non-constructed indefinite encoding
sv: ASN.1 ej konstruerad oändlig kodning

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_MISMATCH_INDEF
en: ASN.1 missing expected EOC
sv: ASN.1 saknar förväntad EOC

note: asn1_err.et:asn1:ASN1_MISSING_EOC
en: No error
sv: Inga fel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_NONE
en: Client's entry in database has expired
sv: Klientens post i databasen har förfallit

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_NAME_EXP
en: Server's entry in database has expired
sv: Serverns post i databasen har förfallit

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SERVICE_EXP
en: Requested protocol version not supported
sv: Begärda protokoll stöds ej

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_BAD_PVNO
en: Client's key is encrypted in an old master key
sv: Klientens nyckel är krypterad med en gammal huvudnyckel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_C_OLD_MAST_KVNO
en: Server's key is encrypted in an old master key
sv: Serverns nyckel är krypterad med en gammal huvudnyckel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_S_OLD_MAST_KVNO
en: Client not found in Kerberos database
sv: Klienten hittades inte i Kerberos-databasen

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_C_PRINCIPAL_UNKNOWN
en: Server not found in Kerberos database
sv: Servern hittades inte i Kerberos-databasen

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_S_PRINCIPAL_UNKNOWN
en: Principal has multiple entries in Kerberos database
sv: Principal har flera poster i Kerberos-databasen

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_PRINCIPAL_NOT_UNIQUE
en: Client or server has a null key
sv: Klient eller server har en tom nyckel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_NULL_KEY
en: Ticket is ineligible for postdating
sv: Biljett är ej berättigad till efterdatering

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CANNOT_POSTDATE
en: Requested effective lifetime is negative or too short
sv: Begärd effektiv livstid är negativ eller för kort

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_NEVER_VALID
en: KDC policy rejects request
sv: KDC-policy avvisar begäran

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_POLICY
en: KDC can't fulfill requested option
sv: KDC kan inte uppfylla begärd åtgärd

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_BADOPTION
en: KDC has no support for encryption type
sv: KDC har inget stöd för krypteringstypen

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_ETYPE_NOSUPP
en: KDC has no support for checksum type
sv: KDC har inget stöd för typen av kontrollsumma

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SUMTYPE_NOSUPP
en: KDC has no support for padata type
sv: KDC har inget stöd för typen av padata

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_PADATA_TYPE_NOSUPP
en: KDC has no support for transited type
sv: KDC har inget stöd för överförd typ

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_TRTYPE_NOSUPP
en: Clients credentials have been revoked
sv: Klientens autentiseringsuppgifter har återkallats

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CLIENT_REVOKED
en: Credentials for server have been revoked
sv: Autentiseringsuppgifter för servern har återkallats

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SERVICE_REVOKED
en: TGT has been revoked
sv: TGT har återkallats

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_TGT_REVOKED
en: Client not yet valid - try again later
sv: Klienten är ännu inte giltig - försök igen senare

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CLIENT_NOTYET
en: Server not yet valid - try again later
sv: Servern är ännu inte giltig - försök igen senare

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SERVICE_NOTYET
en: Password has expired
sv: Lösenordet har förfallit

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_KEY_EXP
en: Preauthentication failed
sv: Förautentisering misslyckades

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_PREAUTH_FAILED
en: Additional pre-authentication required
sv: Ytterligare förautentisering begärd

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_PREAUTH_REQUIRED
en: Requested server and ticket don't match
sv: Begärd server och biljett matchar inte

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SERVER_NOMATCH
en: A service is not available that is required to process the request
sv: En tjänst som behövs för att bearbeta begäran är inte tillgänglig

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_SVC_UNAVAILABLE
en: Decrypt integrity check failed
sv: Misslyckades med avkryptering av integritetskontrollen

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BAD_INTEGRITY
en: Ticket expired
sv: Biljett har förfallit

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_TKT_EXPIRED
en: Ticket not yet valid
sv: Biljett ännu inte giltig

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_TKT_NYV
en: Request is a replay
sv: Begäran är en återanvändning

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_REPEAT
en: The ticket isn't for us
sv: Biljetten är inte för oss

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_NOT_US
en: Ticket/authenticator don't match
sv: Biljett/autentiserare matchar ej

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADMATCH
en: Clock skew too great
sv: Klockavvikelse för stor

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_SKEW
en: Incorrect net address
sv: Felaktig nätadress

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADADDR
en: Protocol version mismatch
sv: Protokollversionen matchar ej

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADVERSION
en: Invalid message type
sv: Ogiltig meddelandetyp

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_MSG_TYPE
en: Message stream modified
sv: Meddelandeström är modifierad

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_MODIFIED
en: Message out of order
sv: Meddelande är inte i ordning

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADORDER
en: Illegal cross-realm ticket
sv: Ogiltig korsdomänbiljett

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_ILL_CR_TKT
en: Key version is not available
sv: Nyckelversionen är inte tillgänglig

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADKEYVER
en: Service key not available
sv: Tjänstenyckeln är inte tillgänglig

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_NOKEY krb5_err.et:krb5:KRB5_NO_LOCALNAME
en: Mutual authentication failed
sv: Gemensam autentisering misslyckades

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_MUT_FAIL
en: Incorrect message direction
sv: Felaktig meddelanderiktning

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADDIRECTION
en: Alternative authentication method required
sv: Alternativ autentiseringsmetod begärd

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_METHOD
en: Incorrect sequence number in message
sv: Felaktigt sekvensnummer i meddelandet

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_BADSEQ
en: Inappropriate type of checksum in message
sv: Opassande typ av kontrollsumma i meddelandet

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_INAPP_CKSUM
en: Policy rejects transited path
sv: Policy avvisar överförd sökväg

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_PATH_NOT_ACCEPTED
en: Response too big for UDP, retry with TCP
sv: Svaret är för stort för UDP, försöker med TCP

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_ERR_RESPONSE_TOO_BIG
en: Generic error (see e-text)
sv: Allmänt fel (se e-text)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_ERR_GENERIC
en: Field is too long for this implementation
sv: Fältet är för långt för denna implementation

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_ERR_FIELD_TOOLONG
en: Client not trusted
sv: Klienten är inte pålitlig

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CLIENT_NOT_TRUSTED
en: KDC not trusted
sv: KDC är inte pålitlig

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_KDC_NOT_TRUSTED
en: Invalid signature
sv: Ogiltig signatur

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_INVALID_SIG
en: Key parameters not accepted
sv: Nyckelparametrar accepteras ej

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_DH_KEY_PARAMETERS_NOT_ACCEPTED
en: Certificate mismatch
sv: Certifikatet stämmer inte

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CERTIFICATE_MISMATCH
en: Can't verify certificate
sv: Kan inte verifiera certifikatet

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CANT_VERIFY_CERTIFICATE
en: Invalid certificate
sv: Ogiltigt certifikat

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_INVALID_CERTIFICATE
en: Revoked certificate
sv: Spärrat certifikat

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_REVOKED_CERTIFICATE
en: Revocation status unknown
sv: Spärrstatus är okänd

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_REVOCATION_STATUS_UNKNOWN
en: Revocation status unavailable
sv: Spärrstatus är inte tillgänglig

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_REVOCATION_STATUS_UNAVAILABLE
en: Client name mismatch
sv: Klientnamnet stämmer inte

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_CLIENT_NAME_MISMATCH
en: KDC name mismatch
sv: KDC-namnet stämmer inte

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_KDC_NAME_MISMATCH
en: Inconsistent key purpose
sv: Inkonsekvent nyckeländamål

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_INCONSISTENT_KEY_PURPOSE
en: Digest in certificate not accepted
sv: Sammandrag i certifikatet inte accepterat

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_DIGEST_IN_CERT_NOT_ACCEPTED
en: Checksum must be included
sv: Kontrollsumman måste inkluderas

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_PA_CHECKSUM_MUST_BE_INCLUDED
en: Digest in signed-data not accepted
sv: Sammandrag i signerad data accepteras inte

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KDC_ERR_DIGEST_IN_SIGNED_DATA_NOT_ACCEPTED
en: Public key encryption not supported
sv: Kryptering med offentlig nyckel stöds inte

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_RCSID
en: Invalid flag for file lock mode
sv: Ogiltig flagga för fillåsningsläge

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LIBOS_BADLOCKFLAG
en: Cannot read password
sv: Kan inte läsa lösenordet

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LIBOS_CANTREADPWD
en: Password mismatch
sv: Lösenorden stämmer inte

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LIBOS_BADPWDMATCH
en: Password read interrupted
sv: Lösenordsläsningen avbröts

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LIBOS_PWDINTR
en: Illegal character in component name
sv: Otillåtet tecken i komponentnamnet

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PARSE_ILLCHAR
en: Malformed representation of principal
sv: Felaktig representation av principal

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PARSE_MALFORMED
en: Can't open/find Kerberos configuration file
sv: Kan inte öppna/hitta konfigurationsfil för Kerberos

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CONFIG_CANTOPEN
en: Improper format of Kerberos configuration file
sv: Opassande format för Kerberos konfigurationsfil

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CONFIG_BADFORMAT
en: Insufficient space to return complete information
sv: Otillräckligt utrymme för att returnera komplett information

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CONFIG_NOTENUFSPACE
en: Invalid message type specified for encoding
sv: Ogiltig meddelandetyp angiven för kodning

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_BADMSGTYPE
en: Credential cache name malformed
sv: Namnet på cachen för autentiseringsuppgifter är felaktig

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_BADNAME
en: Unknown credential cache type
sv: Okänd typ på cache för autentiseringsuppgifter

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_UNKNOWN_TYPE
en: Matching credential not found
sv: Matchande autentiseringsuppgifter inte funna

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_NOTFOUND
en: End of credential cache reached
sv: Slutet av cache för autentiseringsuppgifter nådd

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_END
en: Request did not supply a ticket
sv: Begäran gav inte en biljett

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_NO_TKT_SUPPLIED
en: Wrong principal in request
sv: Fel principal i begäran

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_WRONG_PRINC
en: Ticket has invalid flag set
sv: Biljett har ogiltig flagga angiven

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_TKT_INVALID
en: Requested principal and ticket don't match
sv: Begärd principal och biljett matchar inte

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PRINC_NOMATCH
en: KDC reply did not match expectations
sv: KDC-svar motsvarade inte förväntningarna

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KDCREP_MODIFIED
en: Clock skew too great in KDC reply
sv: Klockavvikelse för stor i KDC-svar

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KDCREP_SKEW
en: Client/server realm mismatch in initial ticket request
sv: Klient/serversfär felmatchade i ursprunglig biljettbegäran

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_IN_TKT_REALM_MISMATCH
en: Program lacks support for encryption type
sv: Programmet saknar stöd för krypteringstyp

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PROG_ETYPE_NOSUPP
en: Program lacks support for key type
sv: Programmet saknar stöd för nyckeltyp

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PROG_KEYTYPE_NOSUPP
en: Requested encryption type not used in message
sv: Begärd krypteringstyp används ej i meddelande

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_WRONG_ETYPE
en: Program lacks support for checksum type
sv: Programmet saknar stöd för kontrollsummetyp

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PROG_SUMTYPE_NOSUPP
en: Cannot find KDC for requested realm
sv: Kan inte hitta KDC för begärd sfär

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_REALM_UNKNOWN
en: Kerberos service unknown
sv: Kerberos-tjänsten är okänd

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SERVICE_UNKNOWN
en: Cannot contact any KDC for requested realm
sv: Kan inte kontakta någon KDC för begärd sfär

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KDC_UNREACH
en: No local name found for principal name
sv: Inget lokalt namn funnet för principal-namnet

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_MUTUAL_FAILED
en: Replay cache type is already registered
sv: Återanvändningscachetypen är redan registrerad

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_TYPE_EXISTS
en: No more memory to allocate (in replay cache code)
sv: Inget mer minne att allokera (i återanvändningscachekod)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_MALLOC
en: Replay cache type is unknown
sv: Återanvändningscachetyp är okänd

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_TYPE_NOTFOUND
en: Generic unknown RC error
sv: Allmänt okänt RC-fel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_UNKNOWN
en: Message is a replay
sv: Meddelandet är en återanvändning

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_REPLAY
en: Replay I/O operation failed XXX
sv: Misslyckades med återanvänd I/O-åtgärd XXX

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO
en: Replay cache type does not support non-volatile storage
sv: Återanvänd cachetyp stöder inte beständig lagring

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_NOIO
en: Replay cache name parse/format error
sv: Återanvänt cachenamn har tolknings-/formatfel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_PARSE
en: End-of-file on replay cache I/O
sv: Slut-på-fil vid I/O för återanvändningscache

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_EOF
en: No more memory to allocate (in replay cache I/O code)
sv: Inget mer minne att allokera (i I/O-kod för återanvändningscache)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_MALLOC
en: Permission denied in replay cache code
sv: Behörighet nekad i cachekod för återanvändningscache

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_PERM
en: I/O error in replay cache i/o code
sv: I/O-fel i i/o-kod för återanvändningscache

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_IO
en: Generic unknown RC/IO error
sv: Generellt okänt RC/IO-fel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_UNKNOWN
en: Insufficient system space to store replay information
sv: Otillräckligt systemutrymme för att lagra återanvändningsinformation

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_IO_SPACE
en: Can't open/find realm translation file
sv: Kan inte öppna/finna sfär-översättningsfil

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_TRANS_CANTOPEN
en: Improper format of realm translation file
sv: Opassande format för sfär-översättningsfil

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_TRANS_BADFORMAT
en: Can't open/find lname translation database
sv: Kan inte öppna/finna lname-översättningsdatabas

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LNAME_CANTOPEN
en: No translation available for requested principal
sv: Ingen översättning tillgänglig för begärd principal

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LNAME_NOTRANS
en: Improper format of translation database entry
sv: Opassande format för översättningsdatabaspost

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LNAME_BADFORMAT
en: Cryptosystem internal error
sv: Kryptosystem-internfel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CRYPTO_INTERNAL
en: Key table name malformed
sv: Nyckeltabellnamn felaktigt

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_BADNAME
en: Unknown Key table type
sv: Okänd nyckeltabelltyp

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_UNKNOWN_TYPE
en: Key table entry not found
sv: Nyckeltabellpost ej funnen

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_NOTFOUND
en: End of key table reached
sv: Nådde slutet på nyckeltabell

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_END
en: Cannot write to specified key table
sv: Kan inte skriva till specificerad nyckeltabell

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_NOWRITE
en: Error writing to key table
sv: Fel vid skrivning till nyckeltabell

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_IOERR
en: Cannot find ticket for requested realm
sv: Kan inte hitta biljett för begärd sfär

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_NO_TKT_IN_RLM
en: DES key has bad parity
sv: DES-nyckeln har dålig paritet

note: krb5_err.et:krb5:KRB5DES_BAD_KEYPAR
en: DES key is a weak key
sv: DES-nyckeln är en svag nyckel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5DES_WEAK_KEY
en: Bad encryption type
sv: Dålig krypteringstyp

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_BAD_ENCTYPE
en: Key size is incompatible with encryption type
sv: Nyckelstorlek är inkompatibel med krypteringstypen

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_BAD_KEYSIZE
en: Message size is incompatible with encryption type
sv: Meddelandestorlek är inkompatibel med krypteringstypen

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_BAD_MSIZE
en: Credentials cache type is already registered.
sv: Cachetypen för autentiseringsuppgifter är redan registrerad.

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_TYPE_EXISTS
en: Key table type is already registered.
sv: Nyckeltabelltypen är redan registrerad.

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_TYPE_EXISTS
en: Credentials cache I/O operation failed XXX
sv: Misslyckades med I/O-åtgärd på cache för autentiseringsuppgifter XXX

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_IO
en: Credentials cache permissions incorrect
sv: Cacherättigheter för autentiseringsuppgifter felaktiga

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_FCC_PERM
en: No credentials cache found
sv: Ingen cache för autentiseringsuppgifter funnen

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_FCC_NOFILE
en: Internal credentials cache error
sv: Internfel i cache för autentiseringsuppgifter

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_FCC_INTERNAL
en: Error writing to credentials cache
sv: Fel vid skrivning till cache för autentiseringsuppgifter

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_WRITE
en: No more memory to allocate (in credentials cache code)
sv: Inget mer minne finns att allokera (i cachekod för autentiseringsuppgifter)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_NOMEM
en: Bad format in credentials cache
sv: Dåligt format i cache för autentiseringsuppgifter

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_FORMAT
en: No credentials found with supported encryption types
sv: Inga autentiseringsuppgifter med krypteringstyp som stöds funna

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_NOT_KTYPE
en: Invalid KDC option combination (library internal error)
sv: Ogiltig KDC-alternativkombination (internt biblioteksfel)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_INVALID_FLAGS
en: Request missing second ticket
sv: Begär saknad andrabiljett

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_NO_2ND_TKT
en: No credentials supplied to library routine
sv: Inga autentiseringsuppgifter givna till biblioteksrutinen

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_NOCREDS_SUPPLIED
en: Bad sendauth version was sent
sv: Dålig sendauth-version skickades

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SENDAUTH_BADAUTHVERS
en: Bad application version was sent (via sendauth)
sv: Dålig programversion skickades (via sendauth)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SENDAUTH_BADAPPLVERS
en: Bad response (during sendauth exchange)
sv: Dåligt svar (under sendauth-utbyte)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SENDAUTH_BADRESPONSE
en: Server rejected authentication (during sendauth exchange)
sv: Server avvisade autentisering (under sendauth-utbyte)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SENDAUTH_REJECTED
en: Unsupported preauthentication type
sv: Förautentiseringstyp som inte stöds

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PREAUTH_BAD_TYPE
en: Required preauthentication key not supplied
sv: Begärd förautentiseringsnyckel inte given

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PREAUTH_NO_KEY
en: Generic preauthentication failure
sv: Generiskt förautentiseringsfel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PREAUTH_FAILED
en: Unsupported replay cache format version number
sv: Formatversionsnumret för återanvändningscache stöds ej

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RCACHE_BADVNO
en: Unsupported credentials cache format version number
sv: Formatversionsnumret för autentiseringsuppgifter stöds ej

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CCACHE_BADVNO
en: Unsupported key table format version number
sv: Formatversionsnumret för nyckeltabellen stöds ej

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KEYTAB_BADVNO
en: Program lacks support for address type
sv: Programmet saknar stöd för adresstypen

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PROG_ATYPE_NOSUPP
en: Message replay detection requires rcache parameter
sv: Återanvändning av meddelandeidentifiering kräver rcache-parameter

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_RC_REQUIRED
en: Hostname cannot be canonicalized
sv: Värdnamn kan inte kanoniseras

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_BAD_HOSTNAME
en: Cannot determine realm for host
sv: Kan inte avgöra sfär för värd

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_HOST_REALM_UNKNOWN
en: Conversion to service principal undefined for name type
sv: Konvertering till tjänste-principal odefinierad för namntyp

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SNAME_UNSUPP_NAMETYPE
en: Initial Ticket response appears to be Version 4 error
sv: Ursprungligt biljettsvar verkar vara Version 4-fel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5KRB_AP_ERR_V4_REPLY
en: Cannot resolve network address for KDC in requested realm
sv: Kan inte hitta nätverksadress för KDC i begärd sfär

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_REALM_CANT_RESOLVE
en: Requesting ticket can't get forwardable tickets
sv: Begärande biljett kan inte få vidarebefordringsbara biljetter

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_TKT_NOT_FORWARDABLE
en: Bad principal name while trying to forward credentials
sv: Dåligt principalnamn vid vidarebefordring av autentiseringsuppgifter

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_FWD_BAD_PRINCIPAL
en: Looping detected inside krb5_get_in_tkt
sv: Loop upptäckt inuti krb5_get_in_tkt

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_GET_IN_TKT_LOOP
en: Configuration file does not specify default realm
sv: Konfigurationsfil anger inte standardsfär

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CONFIG_NODEFREALM
en: Bad SAM flags in obtain_sam_padata
sv: Dåliga SAM-flaggor i obtain_sam_padata

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SAM_UNSUPPORTED
en: Invalid encryption type in SAM challenge
sv: Ogiltig krypteringstyp i SAM-utmaning

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SAM_INVALID_ETYPE
en: Missing checksum in SAM challenge
sv: Saknad kontrollsumma i SAM-utmaning

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SAM_NO_CHECKSUM
en: Bad checksum in SAM challenge
sv: Dålig kontrollsumma i SAM-utmaning

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_SAM_BAD_CHECKSUM
en: Keytab name too long
sv: Nyckeltabellnamn för långt

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_NAME_TOOLONG
en: Key version number for principal in key table is incorrect
sv: Nyckelversionsnumret för principal i nyckeltabellen är felaktigt

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_KVNONOTFOUND
en: This application has expired
sv: Programmets tidsgräns har överskridits

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_APPL_EXPIRED
en: This Krb5 library has expired
sv: Detta Krb5-bibliotek har förfallit

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_LIB_EXPIRED
en: New password cannot be zero length
sv: Nytt lösenord får inte vara noll tecken långt

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CHPW_PWDNULL
en: Password change failed
sv: Ändring av lösenord misslyckades

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CHPW_FAIL
en: Bad format in keytab
sv: Dåligt format i nyckeltabell

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_KT_FORMAT
en: Encryption type not permitted
sv: Krypteringstypen tillåts inte

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_NOPERM_ETYPE
en: No supported encryption types (config file error?)
sv: Inga krypteringstyper som stöds (fel i konfigurationsfil?)

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CONFIG_ETYPE_NOSUPP
en: Program called an obsolete, deleted function
sv: Programmet anropade en föråldrad, borttagen funktion

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_OBSOLETE_FN
en: unknown getaddrinfo failure
sv: okänt getaddrinfo-fel

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_EAI_FAIL
en: no data available for host/domain name
sv: ingen data tillgänglig för värd-/domännamn

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_EAI_NODATA
en: host/domain name not found
sv: värd-/domännamnet hittades inte

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_EAI_NONAME
en: service name unknown
sv: tjänstenamnet är okänt

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_EAI_SERVICE
en: Cannot determine realm for numeric host address
sv: Kan inte bestämma sfär för numerisk värdadress

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_NUMERIC_REALM
en: Invalid key generation parameters from KDC
sv: Ogiltiga nyckelgenerationsparametrar från KDC

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_BAD_S2K_PARAMS
en: service not available
sv: tjänsten är inte tillgänglig

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_ERR_NO_SERVICE
en: Ccache function not supported: read-only ccache type
sv: Ccache-funktion stöds ej: ej skrivbar ccache-typ

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_READONLY
en: Ccache function not supported: not implemented
sv: Ccache-funktion stöds ej: inte implementerat

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_CC_NOSUPP
en: Invalid format of Kerberos lifetime or clock skew string
sv: Ogiltig format på Kerberos-livstids- eller klockavvikelsesträng

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_DELTAT_BADFORMAT
en: Supplied data not handled by this plugin
sv: Given data hanteras inte av denna insticksmodul

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PLUGIN_NO_HANDLE
en: Plugin does not support the operation
sv: Insticksmodulen stöder inte denna åtgärd

note: krb5_err.et:krb5:KRB5_PLUGIN_OP_NOTSUPP
en: Kerberos V5 magic number table
sv: Kerberos V5-magisk nummertabell

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_NONE
en: Bad magic number for krb5_principal structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_principal

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PRINCIPAL
en: Bad magic number for krb5_data structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_data

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_DATA
en: Bad magic number for krb5_keyblock structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_keyblock

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_KEYBLOCK
en: Bad magic number for krb5_checksum structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_checksum

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CHECKSUM
en: Bad magic number for krb5_encrypt_block structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_encrypt_block

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENCRYPT_BLOCK
en: Bad magic number for krb5_enc_data structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_enc_data

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENC_DATA
en: Bad magic number for krb5_cryptosystem_entry structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_cryptosystem_entry

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CRYPTOSYSTEM_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_cs_table_entry structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_cs_table_entry

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CS_TABLE_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_checksum_entry structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_checksum_entry

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CHECKSUM_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_authdata structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_authdata

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AUTHDATA
en: Bad magic number for krb5_transited structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_transited

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_TRANSITED
en: Bad magic number for krb5_enc_tkt_part structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_enc_tkt_part

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENC_TKT_PART
en: Bad magic number for krb5_ticket structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_ticket

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_TICKET
en: Bad magic number for krb5_authenticator structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_authenticator

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AUTHENTICATOR
en: Bad magic number for krb5_tkt_authent structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_tkt_authent

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_TKT_AUTHENT
en: Bad magic number for krb5_creds structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_creds

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CREDS
en: Bad magic number for krb5_last_req_entry structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_last_req_entry

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_LAST_REQ_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_pa_data structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_pa_data

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PA_DATA
en: Bad magic number for krb5_kdc_req structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_kdc_req

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_KDC_REQ
en: Bad magic number for krb5_enc_kdc_rep_part structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_enc_kdc_rep_part

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENC_KDC_REP_PART
en: Bad magic number for krb5_kdc_rep structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_kdc_rep

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_KDC_REP
en: Bad magic number for krb5_error structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_error

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ERROR
en: Bad magic number for krb5_ap_req structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_ap_req

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AP_REQ
en: Bad magic number for krb5_ap_rep structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_ap_rep

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AP_REP
en: Bad magic number for krb5_ap_rep_enc_part structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_ap_rep_enc_part

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AP_REP_ENC_PART
en: Bad magic number for krb5_response structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_response

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_RESPONSE
en: Bad magic number for krb5_safe structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_safe

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAFE
en: Bad magic number for krb5_priv structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_priv

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PRIV
en: Bad magic number for krb5_priv_enc_part structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_priv_enc_part

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PRIV_ENC_PART
en: Bad magic number for krb5_cred structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_cred

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CRED
en: Bad magic number for krb5_cred_info structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_cred_info

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CRED_INFO
en: Bad magic number for krb5_cred_enc_part structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_cred_enc_part

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CRED_ENC_PART
en: Bad magic number for krb5_pwd_data structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_pwd_data

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PWD_DATA
en: Bad magic number for krb5_address structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_address

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ADDRESS
en: Bad magic number for krb5_keytab_entry structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_keytab_entry

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_KEYTAB_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_context structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_context

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CONTEXT
en: Bad magic number for krb5_os_context structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_os_context

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_OS_CONTEXT
en: Bad magic number for krb5_alt_method structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_alt_method

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ALT_METHOD
en: Bad magic number for krb5_etype_info_entry structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_etype_info_entry

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ETYPE_INFO_ENTRY
en: Bad magic number for krb5_db_context structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_db_context

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_DB_CONTEXT
en: Bad magic number for krb5_auth_context structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_auth_context

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_AUTH_CONTEXT
en: Bad magic number for krb5_keytab structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_keytab

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_KEYTAB
en: Bad magic number for krb5_rcache structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_rcache

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_RCACHE
en: Bad magic number for krb5_ccache structure
sv: Dåligt magiskt nummer för strukturen krb5_ccache

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_CCACHE
en: Bad magic number for krb5_preauth_ops
sv: Dåligt magiskt nummer för krb5_preauth_ops

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PREAUTH_OPS
en: Bad magic number for krb5_sam_challenge
sv: Dåligt magiskt nummer för krb5_sam_challenge

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAM_CHALLENGE
en: Bad magic number for krb5_sam_challenge_2
sv: Dåligt magiskt nummer för krb5_sam_challenge_2

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAM_CHALLENGE_2
en: Bad magic number for krb5_sam_key
sv: Dåligt magiskt nummer för krb5_sam_key

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAM_KEY kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENC_SAM_RESPONSE_ENC
en: Bad magic number for krb5_enc_sam_response_enc
sv: Dåligt magiskt nummer för krb5_enc_sam_response_enc

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_ENC_SAM_RESPONSE_ENC_2
en: Bad magic number for krb5_sam_response
sv: Dåligt magiskt nummer för krb5_sam_response

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAM_RESPONSE
en: Bad magic number for krb5_sam_response 2
sv: Dåligt magiskt nummer för krb5_sam_response 2

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_SAM_RESPONSE_2
en: Bad magic number for krb5_predicted_sam_response
sv: Dåligt magiskt nummer för krb5_predicted_sam_response

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PREDICTED_SAM_RESPONSE
en: Bad magic number for passwd_phrase_element
sv: Dåligt magiskt nummer för passwd_phrase_element

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_PASSWD_PHRASE_ELEMENT
en: Bad magic number for GSSAPI OID
sv: Dåligt magiskt nummer för GSSAPI OID

note: kv5m_err.et:kv5m:KV5M_GSS_OID
en: Bad magic number for GSSAPI QUEUE
sv: Dåligt magiskt nummer för GSSAPI QUEUE

note: Translators: First number is hours, second number is minutes
en: Your credentials expire in %.2d:%.2dh
sv: Dina autentiseringsuppgifter går ut om %.2d:%.2dh

en: Your credentials expire in %d minute | Your credentials expire in %d minutes
sv[0]: Dina autentiseringsuppgifter går ut om %d minut
sv[1]: Dina autentiseringsuppgifter går ut om %d minuter

en: Your credentials have expired
sv: Dina autentiseringsuppgifter har förfallit

en: Remove Credentials Cache
sv: Ta bort cache för autentiseringsuppgifter

en: You have valid Kerberos credentials.
sv: Du har giltiga Kerberosautentiseringsuppgifter.

en: You've refreshed your Kerberos credentials.
sv: Du har uppdaterat dina Kerberosautentiseringsuppgifter.

en: Network credentials valid
sv: Nätverksautentiseringsuppgifter giltiga

en: Network credentials expiring
sv: Nätverksautentiseringsuppgifter förfaller

en: Network credentials expired
sv: Nätverksautentiseringsuppgifter har förfallit

en: Your Kerberos credentials have expired.
sv: Dina Kerberos-autentiseringsuppgifter har förfallit.

en: unknown error
sv: okänt fel

en: Expired
sv: Förfallit

en:  (No network connection)
sv:  (Ingen nätverksanslutning)

en: End
sv: Slut

note: Translators: this is an abbreviation for forwardable
en: Fwd
sv: Vb

note: Translators: this is an abbreviation for renewable
en: Renew
sv: Förny

en: Error displaying service ticket information
sv: Fil vid visning av information för tjänstbiljett

en: Choose Certificate
sv: Välj certifikat

en: _Open
sv: _Öppna

en: X509 Certificates
sv: X509-certifikat

en: all files
sv: alla filer

en: %s Error
sv: %s-fel

en: Couldn't acquire Kerberos ticket: '%s'
sv: Kunde inte hämta Kerberos-biljett: ”%s”

en: Please enter your Kerberos password:
sv: Ange ditt Kerberos-lösenord:

en: Please enter the password for '%s':
sv: Ange lösenordet för ”%s”:

en: The password you entered is invalid
sv: Lösenordet som du angav är ogiltigt

en: There was an error displaying help:
    %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp:
    %s

en: Kerberos Network Authentication Dialog
sv: Kerberos-nätverksautentiseringsdialog

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: kerberos;authentication;
sv: kerberos;autentisering;
