krdc - en to ar translation catalogue (251 entries)

en: History
ar: التاريخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
ar: تذكّر الجلسات المفتوحة عند البدء التالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberHistory)
en: Remember connection history
ar: تذكر تاريخ الاتصال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
ar: تذكّر كلمات السر  (المحفظة KWallet )

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SystemTrayIcon)
en: Enable system tray icon
ar: فعّل أيقونة صينيّة النّظام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatusBar)
en: Show status bar
ar: اعرض شريط الحالة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
ar: حافظ على التناسب عند تغيير القياس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
ar: لون الخلفية للأماكن الفارغة:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox)
en: When Connecting
ar: عند الاتصال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
ar: اظهر حوار التفضيلات للاتصالات الجديدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: This option will resize the window to fit the connection size.  If it is too big, it will maximize the window.
ar: سيؤدي هذا الخيار إلى تغيير حجم النافذة لتناسب حجم الاتصال. إذا كانت كبيرة جدًا، فسيزيد النافذة إلى الحد الأقصى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: Resize to fit
ar: غير الحجم للملائمة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: This option switches to fullscreen only if the connection resolution is the same as the current screen resolution
ar: يتحول هذا الخيار إلى ملء شاشة فقط إذا كانت دِقَّة الاتصال هي نفسها دِقَّة الشاشة الحالية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: Switch to Fullscreen if appropriate
ar: بدل لنمط ملء الشاشة إذا كان مناسباً

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultProtocolLabel)
en: Default protocol:
ar: الميفاق المبدئي:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabGroupBox)
en: Tab Settings
ar: إعدادات الألسنة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Always show tab bar
ar: أظهر شريط الألسنة دائمًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabCloseButton)
en: Show close button on tabs
ar: أظهر زر الإغلاق في الألسنة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabMiddleClick)
en: Middle-click on a tab closes it
ar: النقر الأوسط على لسان يُغلقه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabOrientationLabel)
en: Tab position:
ar: مكان الألسنة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Top
ar: الأعلى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Bottom
ar: الأسفل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Left
ar: اليسار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Right
ar: اليمين

en: Configure...
ar: اضبط...

en: Remove
ar: أزل

en: The selected host cannot be handled.
ar: المضيف المنقى لا يمكن التعامل معه.

en: Unusable URL
ar: عنوان غير صالح للاستعمال

[ctx: General Config]
en: General
ar: عام

en: General Configuration
ar: ضبط عام

en: Hosts
ar: المستضيفين

en: Host Configuration
ar: ضبط المضيف

en: Plugins
ar: الملحقات

en: Plugin Configuration
ar: ضبط الملحقات

en: Less than a minute ago
ar: قبل أقل من دقيقة

en: A minute ago | %1 minutes ago
ar[0]: قبل أقل من دقيقة
ar[1]: قبل دقيقة واحدة
ar[2]: قبل دقيقتين
ar[3]: قبل %1 دقائق
ar[4]: قبل %1 دقيقة مضت
ar[5]: قبل %1 دقيقة مضت

en: An hour ago | %1 hours ago
ar[0]: قبل ساعة
ar[1]: قبل ساعة واحدة
ar[2]: قبل ساعتين
ar[3]: قبل %1 ساعات
ar[4]: قبل %1 ساعة
ar[5]: قبل %1 ساعة

en: Yesterday | %1 days ago
ar[0]: الأمس
ar[1]: الأمس
ar[2]: قبل يومين
ar[3]: قبل %1 أيام
ar[4]: قبل %1 يومًا
ar[5]: قبل %1 يوم

en: Over a month ago | %1 months ago
ar[0]: قبل شهر
ar[1]: قبل شهر
ar[2]: قبل شهرين
ar[3]: قبل %1 أشهر
ar[4]: قبل %1 شهراً
ar[5]: قبل %1 شهر

en: A year ago | %1 years ago
ar[0]: قبل سنة
ar[1]: قبل سنة
ar[2]: قبل ستنتين
ar[3]: قبل %1 سنوات
ar[4]: قبل %1 سنة
ar[5]: قبل %1 سنة

en: Note that settings might only apply when you connect next time to this host.
ar: لاحظ أن الإعدادات قد تنطبق فقط عند الاتصال في المرة القادمة مع هذا المضيف.

en: Show this dialog again for this host
ar: اظهر هذا الحوار مرة أخرى لهذا المضيف

en: Remember password (KWallet)
ar: تذكّر كلمة مرور ( KWallet)

note: i18n: ectx: label, entry (OpenSessions), group (General)
en: Sessions
ar: الجلسات

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
ar: ال&جلسة

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
ar: شريط أدوات  العرض البعيد

en: KRDC
ar: كردس

en: KDE Remote Desktop Client
ar: عميل سطح المكتب كِيدِي البعيد

en: Developer, Maintainer
ar: المطور والمشرف

en: Tony Murray
ar: توني موراي

en: Developer
ar: مطوّر

en: Former Developer
ar: المطور السابق

en: Initial RDP backend
ar: خلفية RDP المبدئية

en: Google Summer of Code 2007 KRDC project mentor
ar: مراقب مشروع  Google Summer of Code 2007 KRDC

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
ar: مطور LibVNCServer / LibVNCClient

en: VNC client library
ar: مكتبة عميل VNC

en: Abner Silva
ar: أبنر سيلفا

en: Telepathy Tubes Integration
ar: تكامل أنابيب التخاطر

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
ar: أبدء KRDC بالعنوان المعطى في نمط ملء الشاشة ( تعمل فقط مع عنوان واحد)

en: URLs to connect after startup
ar: عناوين جاهزة للإتصال بعد الإقلاع

en: KDE Remote Desktop Client started
ar: عميل سطح المكتب للكِيدِي بدء

en: New Connection
ar: اتصال جديد

en: Copy Screenshot to Clipboard
ar: انسخ لقطة الشاشة للحافظة

en: Screenshot
ar: لقطة شاشة

en: Switch to Full Screen Mode
ar: بدل لنمط ملء الشاشة

en: Full Screen
ar: ملء الشاشة

en: View Only
ar: اعرض فقط

en: Disconnect
ar: اقطع الاتصال

en: Show Local Cursor
ar: اظهر المؤشر المحلي

en: Local Cursor
ar: المؤشر المحلي

en: Grab All Possible Keys
ar: امسك كل المفاتيح الممكنة

en: Grab Keys
ar: امسك المفاتيح

en: Scale Remote Screen to Fit Window Size
ar: غيّر قياس الشاشة البعيدة لتناسب حجم النافذة

en: Scale
ar: حجّم

en: Scaling Factor
ar: عامل التحجيم

en: Bookmarks
ar: العلامات

en: The entered address does not have the required form.
     Syntax: [username@]host[:port]
ar: العنوان المدخل لا يملك الشكل المطلوب.
     الصياغة: [اسم المستخدم@]المضيف[:المنفذ]

en: Malformed URL
ar: عنوان مشوَّه

en: The entered address cannot be handled.
ar: لا يمكن التعامل مع العنوان المدخل.

en: Connecting to %1
ar: يتصل بـ %1

en: Authenticating at %1
ar: يستوثق عند %1

en: Preparing connection to %1
ar: يحضر الاتصال بـ %1

en: Connected to %1
ar: يتصل بـ %1

[ctx: window title when in full screen mode (for example displayed in tasklist)]
en: KDE Remote Desktop Client (Full Screen)
ar: عميل سطح المكتب كِيدِي البعيد(ملء الشاشة)

en: Switch to Window Mode
ar: بدل إلى نمط النافذة

en: Window Mode
ar: نمط النافذة

en: Connect
ar: اتّصل

en: Rename
ar: غيّر الاسم

en: Settings
ar: إعدادات

en: Delete
ar: احذف

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Bookmarks
ar: العلامات

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: History
ar: التاريخ

en: Rename %1
ar: غيّر الاسم %1

en: Rename %1 to
ar: أعد تسمية %1 إلى

en: Are you sure you want to delete %1?
ar: أمتأكّد من حذف %1؟

en: Delete %1
ar: احذف %1

en: Add Bookmark
ar: أضف علامة

en: Close Tab
ar: اغلق اللسان

en: Minimize Full Screen Window
ar: صغر النافذة التي تملأ الشاشة

en: Stick Toolbar
ar: ثبت شريط الأدوات

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
ar: هل ترغب في إنهاء عميل سطح المكتب البعيد للكِيدِي ؟

en: Confirm Quit
ar: أكد الإنهاء

en: Connect to:
ar: متصل ب:

en: Type here to connect to an address and filter the list.
ar: اكتب هنا للاتصال بعنوان وتصفية القائمة.

en: Type an IP or DNS Name here. Clear the line to get a list of connection methods.
ar: اكتب اسم IP أو DNS هنا. امسح الخط للحصول على قائمة بطُرق الاتصال.

en: Goto Address
ar: إذهب إلى العنوان

en: Remote Desktops
ar: أسطح المكتب البعيدة

en: Filter
ar: المرشّح

en: Browse to media share path
ar: تصفح إلى مسار مشاركة الوسائط

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
ar: الاتصال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
ar: &دقة سطح المكتب:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
ar: تستطيع هنا تعيين دقة سطح المكتب البعيد. تُحَدّد هذه الدقة حجم سطح المكتب الذي سيعرض أمامَك.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
ar: أدنى(640×480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
ar: صغير (800×600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Normal (1024x768)
ar: عادي (1024×768)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
ar: كبير (1280×1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
ar: كبير جدا  (1600×1200)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Current Screen Resolution
ar: دقة الشاشة الحالية

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Custom Resolution (...)
ar: دقة مخصصة (...)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Current KRDC Size
ar: حجم كردس الحالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
ar: ال&عرض:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
ar: عرض سطح المكتب البعيد. يمكنك تغيير هذه القيمة يدوياً فقط إن اخترت 'مُخَصصة' من خيار دقة سطح المكتب أعلاه.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
ar: الا&رتفاع:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
ar: ارتفاع سطح المكتب البعيد. يمكنك تغيير هذه القيمة يدوياً فقط إن اخترت 'مُخَصصة' من خيار دقة سطح المكتب أعلاه.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
ar: &عمق اللون:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
ar: لون منخفض (8بت)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
ar: لون عالي (16بت)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
ar: لون حقيقي (24بت)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color with Alpha (32 Bit)
ar: لون حقيقي مع ألفا (32بت)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
ar: تخطيط &لوحة المفاتيح:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
ar: استخدم هذا الخيارلتحديد تخطيط لوحة المفاتيح الخاصة بك. يستخدم إعداد التخطيط هذا لارسال رموز لوحة المفاتيح الصحيحة للمُلقّم.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
ar: العربية (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
ar: تشيكية (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
ar: الدنماركية (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
ar: الألمانية (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
ar: ألمانية سوسرية (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
ar: دفوراك الأمريكيّة (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
ar: الإنجليزية البريطانية (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
ar: الإنجليزية الأمريكية (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
ar: الإسبانية (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
ar: إستونية (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
ar: الفنلندية (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
ar: فروية (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
ar: الفرنسية (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
ar: البلجيكية (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
ar: فرنسية الكندية (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
ar: فرنسية سوسرية (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
ar: العبرية (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
ar: كرواتية (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
ar: الهنغارية (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
ar: آيسلندية (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
ar: الإيطالية (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
ar: اليابانية (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
ar: كورية (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
ar: الليتوانية (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
ar: اللاتفية (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
ar: المقدونية (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
ar: هولندية (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
ar: الهولندية البلجيكية (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
ar: النرويجية (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
ar: البولندية (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
ar: البرتغالية (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
ar: البرازيلية (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
ar: الروسية (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
ar: السلوفينية (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
ar: السويدية (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
ar: التايلندية (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
ar: التركية (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
ar: الصوت:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On This Computer
ar: على هذا الحاسوب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On Remote Computer
ar: على حاسوب بعيد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: Disable Sound
ar: عطّل الصوت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_SoundSystem)
en: ALSA
ar: ألزا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_SoundSystem)
en: PulseAudio
ar: بلس‌أوديو

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_SoundSystem)
en: None
ar: بلا

[ctx: label for performance settings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, performanceLabel)
en: Performance:
ar: الأداء:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: Modem
ar: مودم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: Broadband
ar: نطاق العريض

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: LAN
ar: شبكة سلكية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteFXLabel)
en: RemoteFX:
ar: ريموت اف اكس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFX)
en: Enhanced visual experience
ar: تجربة بصرية محسنة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFX)
en: RemoteFX covers a set of technologies that enhance visual experience of the Remote Desktop Protocol.
ar: يغطي ريموت اف اكس مجموعة من التقنيات التي تعزز التجربة البصرية ليمفاق سطح المكتب البعيد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareMediaLabel)
en: Share Media:
ar: الوسائط المُشَاركة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_ShareMedia)
en: Share a local media directory with the remote host.
ar: شارك دليل وسائط محلي مع مضيف بعيد.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Options
ar: خيارات الخبراء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, consoleLabel)
en: Console login:
ar: ولوج الطرفية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Console)
en: Attach to Windows Server console
ar: التحق بطرفية ويندوز سيرفر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraOptionsLabel)
en: Extra options:
ar: الخيارات الإضافية:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_ExtraOptions)
en: Here you can enter additional xfreerdp (FreeRDP) options.
ar: هنا يمكنك إدخال خيارات xfreerdp (FreeRDP) الإضافية.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login
ar: الولوج

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultUserLabel)
en: Default user name:
ar: اسم المستخدم المبدئي:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_DefaultRdpUserName)
en: No default user name
ar: لا يوجد اسم مستخدم مبدئي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RecognizeLdapLogins)
en: Automatically recognize "LDAP"-Logins and share passwords
ar: تعرف تلقائي "LDAP" - الولوج و كلمات السرة المشتركة

en: Media Folder does not Exist
ar: مجلد الوسائط غير موجود

en: The folder %1 does not exist.
    Please set an existing folder to share or empty the "Share Media" option if you do not want to share any folder.
ar: المجلد %1 غير موجود. 
    يرجى تعيين مجلد موجود لمشاركة أو إلغاء خيار "مشاركة الوسائط" إذا كنت لا ترغب في مشاركة أي مجلد.

en: Enter Username
ar: ادخل اسم المستخدم

en: Please enter the username you would like to use for login.
ar: رجاء أدخل اسم المستخدم الذي تريد أن تستعمله للولوج.

en: Access to the system requires a password.
ar: الدخول إلى النظام يتطلب كلمة مرور.

en: Could not start "%1"; make sure %1 is properly installed.
ar: لا يمكن بدء "%1"؛ تأكد من أن %1 مثبت بشكل صحيح.

en: RDP Failure
ar: فشل في RDP

en: The version of "xfreerdp" you are using is too old.
    xfreerdp 1.0.2 or greater is required.
ar: الإصدارة   "xfreerdp" التي تستخدمها من قديمة جدا.
    المطلوب xfreerdp 1.0.2  أو أكبر.

en: Connection failed. You might have passed a wrong address or username.
ar: فشل الاتّصال. ربما مررت عنوان خاطئ أو اسم مستخدم خاطئ

en: Name or service not known.
ar: الاسم أو الخدمة مجهولة

en: Connection Failure
ar: فشل الاتصال

en: Connection attempt to host failed.
ar: فشلت محاولة الاتصال بالمضيف

en: Authentication failure, check credentials.
ar: الاستيثاق فشل. الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: Connection attempt to host failed. Security negotiation or connection failure.
ar: فشلت محاولة الاتصال بالمضيف. فشل في التفاوض الأمني أو فشل الاتصال.

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
ar: اتصل بسطح مكتب ويندوز بعيد (RDP)

en: New RDP Connection...
ar: اتصال RDP جديد...

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
ar: <html>ادخل العنوان هنا ، المنفذ اختياري.<br /><i>مثال: rdpserver:3389 (المضيف:المنفذ)</i></html>

en: The application "xfreerdp" cannot be found on your system; make sure it is properly installed if you need RDP support.
ar: لا يمكن العثور على "xfreerdp" على نظامك ، تأكد من أنه مثبت بشكل الصحيح إذا كنت تريد دعم RDP.

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: None
ar: بلا

[ctx: Remove the selected url from the bookarks menu]
en: Remove the bookmark for %1.
ar: احذف العلامة لـ%1.

[ctx: Add the selected url to the bookmarks menu]
en: Bookmark %1.
ar: احفظه كعلامة %1.

[ctx: Header of the connections list, title/url for remote connection]
en: Remote Desktop
ar: سطح المكتب البعيد

[ctx: Header of the connections list, the last time this connection was initiated]
en: Last Connected
ar: أخر اتصال

[ctx: Header of the connections list, the number of times this connection has been visited]
en: Visits
ar: الزيارات

[ctx: Header of the connections list, the time when this entry was created]
en: Created
ar: أُنشئ

[ctx: Header of the connections list, where this entry comes from]
en: Source
ar: المصدر

en: VNC authentication type is not supported.
ar: نوع استيثاق VNC غير مدعوم.

en: Server not found.
ar: الخادم ليس موجود.

en: VNC authentication failed.
ar: فشل الاستيثاق من VNC.

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
ar: فشل استيثاق VNC بسبب وجود محاولات كثيرة جدا للاستيثاق.

en: VNC server closed connection.
ar: أغلق خادم VNC الاتصال.

en: Disconnected: %1.
ar: قُطع الاتصال: %1.

en: Reconnecting.
ar: يعيد الاتصال.

en: Reconnected.
ar: أُعيد الاتصال

en: Connected.
ar: متّصل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectionLabel)
en: Connection &type:
ar: &نوع الاتصال:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
ar: استخدم هذه لتحديد أداء اتصالك. لاحظ أن ينبغي عليك انتقاء سرعة أضعف وصلة - حتى لو كان لديك اتصال بسرعة عالية ؛ فإنه لن يساعدك إذا كان الحاسوب البعيد يستخدم مودم بطيء. اختيار مستوى الجود عالي في وجود وصلات بطيئة سيؤدي إلى استجابة بطيئة . واختيار مستوى جودة متدني سيزيد من التباطؤ في الاتصالات ذات السرعة العالية مما يؤدي إلى جودة صورة متدنية خصوصا في نمط 'منخفض الجودة'

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
ar: عالي الجودة(شبكة محلية (LAN)، اتصال مباشر (direct connection).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
ar: متوسط الجودة (خط مشترك رقمي (DSL)، كابل، انترنت سريع)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
ar: منخفض الجودة (مودم, ISDN, انترنت بطيء)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Scaling)
en: Scale to Size:
ar: حجّم إلى المقاس :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ssh_tunnel)
en: Connect via SSH tunnel
ar: اتصل بنفق SSH

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ssh_groupBox)
en: SSH tunnel options
ar: خيارات نفق SSH

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_loopback)
en: Tunnel via loopback address
ar: النفق عبر عنوان الاسترجاع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Port:
ar: المنفذ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: User name:
ar: اسم المستخدم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Don't copy passwords from supported password managers to remote hosts
ar: لا تنسخ كلمات السر من مدراء كلمات السر المدعومة إلى المضيف البعيد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Supported password managers (like KeePassXC) mark copied passwords with an additional MIME type "x-kde-passwordManagerHint" which is used for filtering.
ar: يعلّم مدراء كلمة السر المدعومة (مثل KeepAssxc)  كلمات السر المنسوخة بنوع إضافي MIME "x-kde-passwordManagerHint" الذي يستخدم للتصفية.

en: Error connecting to %1: %2
ar: خطأ في  الاتّصال ب%1: %2

en: Error authenticating with password: %1
ar: خطأ في الاستيثاق بكلمة السر: %1

en: Error creating tunnel socket
ar: خطأ في إنشاء قابس النفق

en: Authentication failed. Please try again.
ar: الاستيثاق فشل. الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: Please enter the SSH password.
ar: الرجاء إدخال كلمة السر SSH.

en: VNC failure
ar: فشل VNC

en: SSH Tunnel failure
ar: فشل نفق SSH

en: New VNC Connection...
ar: اتصال VNC جديد...

en: Connect to a VNC Remote Desktop
ar: اتصل  بسطح المكتب VNC بعيد

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
ar: <html>أدخل العنوان هنا.<br /><i>مثال: vncserver:1 (المضيف:المنفذ / الشاشة)</i></html>
