krdc - en to cy translation catalogue (37 entries)

en: Scale
cy: Chwyddo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
cy: Cysylltiad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
cy: Cy&draniad y penbwrdd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
cy: Yma gallwch benodi cydraniad y penbwrdd pell.  Byd y cydraniad yma yn penodi maint y penbwrdd a ddangosir i chi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
cy: &Lled:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
cy: Lled y penbwrdd pell.  Gallwch newid y gwerth yma â llaw os benodwch Addasiedig fel cydraniad penbwrdd yn uchod yn unig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
cy: &Taldra:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
cy: Taldra'r penbwrdd pell.  Gallwch newid y gwerth yma â llaw os benodwch Addasiedig fel cydraniad penbwrdd yn uchod yn unig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
cy: Dyfnde&r lliw :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
cy: Cynllun &bysellfwrdd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
cy: Defnyddiwch hwn i benodi cynllun eich bysellfwrdd.  Defnyddir y gosodiad cynllun yma i anfon y codau bysellfwrdd iawn i'r gweinydd.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
cy: Arabeg (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
cy: Daneg (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
cy: Almaeneg (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
cy: Sbaeneg (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
cy: Ffineg (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
cy: Ffrangeg (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
cy: Hwngareg (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
cy: Eidaleg (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
cy: Siaponeg (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
cy: Lithwaneg (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
cy: Latfieg (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
cy: Macedoneg (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
cy: Norwyeg (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
cy: Poleg (po)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
cy: Portiwgaleg (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
cy: Portiwgaleg Brasil (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
cy: Rwsieg (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
cy: Slofeneg (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
cy: Swedeg (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
cy: Twrceg (tr)

en: Access to the system requires a password.
cy: Mae angen cyfrinair i gael mynediad i'r cysawd.

en: Connection Failure
cy: Methiant Cysylltiad

en: Connection attempt to host failed.
cy: Methodd y cais cysylltu â'r gwesteiwr.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
cy: Ansawdd Uchel (LAN, cysylltiad uniongyrchol)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
cy: Ansawdd Canolig (DSL, Cêbl, Rhyngrwyd cyflym)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
cy: Ansawdd Isel (Modem, ISDN, Rhyngrwyd araf)
