krdc - en to da translation catalogue (197 entries)

en: History
da: Historik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
da: Husk åbne sessioner til næste opstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberHistory)
en: Remember connection history
da: Husk forbindelseshistorikken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SystemTrayIcon)
en: Enable system tray icon
da: Aktivér statusikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatusBar)
en: Show status bar
da: Vis statuslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
da: Behold aspekt ved skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
da: Baggrundsfarve for tom plads:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox)
en: When Connecting
da: Ved forbindelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
da: Vis indstillingsdialogen for nye forbindelser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: This option will resize the window to fit the connection size.  If it is too big, it will maximize the window.
da: Denne indstilling vil tilpasse vinduet så det passer til forbindelsesstørrelsen. Hvis det er for stort vil vinduet blive maksimeret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: Resize to fit
da: Tilpas til størrelse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: This option switches to fullscreen only if the connection resolution is the same as the current screen resolution
da: Denne indstilling skifter kun til fuldskærm hvis forbindelsesopløsningen er den samme som den aktuelle skærmopløsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: Switch to Fullscreen if appropriate
da: Skift til fuldskærm hvis passende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultProtocolLabel)
en: Default protocol:
da: Standardprotokol:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabGroupBox)
en: Tab Settings
da: Fanebladsindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Always show tab bar
da: Vis altid fanebladslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabCloseButton)
en: Show close button on tabs
da: Vis lukkeknapper på faneblade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabMiddleClick)
en: Middle-click on a tab closes it
da: Midterklik på faneblad for at lukke det

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabOrientationLabel)
en: Tab position:
da: Fanebladsposition:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Top
da: Øverst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Bottom
da: Nederst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Left
da: Venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Right
da: Højre

en: Remove
da: Fjern

en: Unusable URL
da: Ubrugelig URL

en: The selected host cannot be handled.
da: Den valgte værk kan ikke håndteres.

[ctx: General Config]
en: General
da: Generelt

en: General Configuration
da: Generel konfiguration

en: Hosts
da: Værter

en: Host Configuration
da: Værtskonfiguration

en: Plugin Configuration
da: Konfiguration af plugins

en: Less than a minute ago
da: Mindre end et minut siden

en: A minute ago | %1 minutes ago
da[0]: Et minut siden
da[1]: %1 minutter siden

en: An hour ago | %1 hours ago
da[0]: En time siden
da[1]: %1 timer siden

en: Yesterday | %1 days ago
da[0]: I går
da[1]: %1 dage siden

en: Over a month ago | %1 months ago
da[0]: Over en måned siden
da[1]: %1 måneder siden

en: A year ago | %1 years ago
da[0]: Et år siden
da[1]: %1 år siden

en: Note that settings might only apply when you connect next time to this host.
da: Bemærk at indstillinger måske først anvendes næste gang du forbinder til denne vært.

en: Show this dialog again for this host
da: Vis denne dialog igen for denne vært

note: i18n: ectx: label, entry (OpenSessions), group (General)
en: Sessions
da: Sessioner

en: Please enter the SSH password.
da: Angiv SSH-adgangskoden.

en: SSH Tunnel failure
da: Fejl i SSH-tunnel

en: Error connecting to %1: %2
da: Fejl ved forbindelse til %1: %2

en: Error authenticating with password: %1
da: Fejl ved godkendelse med adgangskode: %1

en: Error creating tunnel socket
da: Fejl ved oprettelse af tunnel-sokkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ssh_tunnel)
en: Connect via SSH tunnel
da: Opret forbindelse via SSH-tunnel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ssh_groupBox)
en: SSH tunnel options
da: Indstillinger for SSH-tunnel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_loopback)
en: Tunnel via loopback address
da: Tunnel via loopback-adresse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: User name:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
da: Ekstern visning-værktøjslinje

en: KDE Remote Desktop Client
da: KDE's klient til fjernskrivebord (KRDC)

en: Developer, Maintainer
da: Udvikler, vedligeholder

en: Developer
da: Udvikler

en: Former Developer
da: Tidligere udvikler

en: Initial RDP backend
da: Oprindelig RDP-motor

en: Google Summer of Code 2007 KRDC project mentor
da: Mentor for KRDC-projekt ved Google Summer of Code 2007

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
da: LibVNCServer- / LibVNCClient-udviklerne

en: VNC client library
da: VNC-klientbibliotek

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
da: Start KRDC med den leverede URL i fuldskærmstilstand (virker kun med en URL)

en: URLs to connect after startup
da: URL'er der skal forbinde efter opstart

en: KDE Remote Desktop Client started
da: KDE's klient til fjernskrivebord startet

en: New Connection
da: Ny forbindelse

en: Copy Screenshot to Clipboard
da: Kopiér skærmbillede til udklipsholderen

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Switch to Full Screen Mode
da: Skift til fuldskærmstilstand

en: Full Screen
da: Fuldskærm

en: View Only
da: Vis kun

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelse

en: Show Local Cursor
da: Vis lokal markør

en: Local Cursor
da: Lokal markør

en: Grab All Possible Keys
da: Opfang alle mulige taster

en: Grab Keys
da: Opfang taster

en: Scale Remote Screen to Fit Window Size
da: Skalér ekstern skærm så den passer til vinduestørrelsen

en: Scale
da: Skalér

en: Scaling Factor
da: Skaleringsfaktor

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: The entered address does not have the required form.
     Syntax: [username@]host[:port]
da: Den indtastede adresse har ikke det krævede format.
     Syntaks: [brugernavn@]vært[:port]

en: Malformed URL
da: Misdannet URL

en: The entered address cannot be handled.
da: Den indtastede adresse kan ikke håndteres.

en: Connecting to %1
da: Forbinder til %1

en: Authenticating at %1
da: Godkender ved %1

en: Preparing connection to %1
da: Forbereder forbindelse til %1

en: Connected to %1
da: Forbundet til %1

en: Switch to Window Mode
da: Skift til vinduestilstand

en: Window Mode
da: Vinduestilstand

en: Connect
da: Forbind

en: Rename
da: Omdøb

en: Settings
da: Indstillinger

en: Delete
da: Slet

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Bookmarks
da: Bogmærker

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: History
da: Historik

en: Rename %1
da: Omdøb %1

en: Rename %1 to
da: Omdøb %1 til

en: Are you sure you want to delete %1?
da: Vil du virkelig slette %1?

en: Delete %1
da: Slet %1

en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Minimize Full Screen Window
da: Minimér fuldskærmsvindue

en: Stick Toolbar
da: Klistr værktøjslinje

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
da: Vil du virkelig afslutte KDE's klient til fjernskrivebord?

en: Confirm Quit
da: Bekræft afslutning

en: Connect to:
da: Forbind til:

en: Type here to connect to an address and filter the list.
da: Skriv her for at forbinde til en adresse og filtrere listen.

en: Type an IP or DNS Name here. Clear the line to get a list of connection methods.
da: Angiv en IP eller et DNS-navn her. Ryd linjen for at få en liste over forbindelsesmetoder.

en: Goto Address
da: Gå til adresse

en: Remote Desktops
da: Fjernskriveborde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution
da: Opløsning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
da: Her kan du angive opløsning på fjernskrivebordet. Denne opløsning afgør størrelsen på det skrivebord du vil blive præsenteret for.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Current Screen Resolution
da: Nuværende skærmopløsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
da: &Bredde:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
da: Dette er bredden af fjernskrivebordet. Du kan kun ændre denne værdi manuelt hvis du vælger brugervalgt som skrivebordsopløsning ovenfor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
da: &Højde:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
da: Dette er højden af fjernskrivebordet. Du kan kun ændre denne værdi manuelt hvis du vælger brugervalgt som skrivebordsopløsning ovenfor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
da: Farve&dybde:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color with Alpha (32 Bit)
da: Sand farve med alfa (32 bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
da: Sand farve (24 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
da: Høj farve (16 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
da: Lav farve (8 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
da: &Tastatur-layout:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
da: Brug dette til at angive dit tastatur-layout. Denne layout indstilling bruges til at sende de rigtige tastaturkoder til serveren.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
da: Arabisk (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
da: Tjekkisk (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
da: Dansk (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
da: Tysk (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
da: Schweizisk-tysk (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
da: Amerikansk Dvorak (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
da: Britisk engelsk (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
da: US Engelsk (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
da: Spansk (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
da: Estlandsk (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
da: Finsk (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
da: Færøsk (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
da: Fransk (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
da: Belgisk (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
da: Fransk-canadisk (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
da: Schweizisk-fransk (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
da: Hebræisk (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
da: Kroatisk (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
da: Ungarsk (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
da: Islandsk (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
da: Italiensk (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
da: Japansk (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
da: Koreansk (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
da: Litauisk (lt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
da: Lettisk (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
da: Makedoniak (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
da: Hollandsk (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
da: Belgisk-hollandsk (nl-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
da: Norsk (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
da: Polsk (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
da: Portugisisk (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
da: Brasiliansk (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
da: Russisk (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
da: Slovensk (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
da: Svensk (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
da: Tyrkisk (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
da: Lyd:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On This Computer
da: På denne computer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On Remote Computer
da: På den eksterne computer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: Disable Sound
da: Deaktivér lyd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareMediaLabel)
en: Share Media:
da: Del medie:

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
da: Forbind til et Windows-fjernskrivebord (RDP)

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
da: <html>Indtast adressen her. Portnr. er valgfrit.<br /><i>Eksempel: rdpserver:3389 (vært:port)</i></html>

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: None
da: Ingen

[ctx: Remove the selected url from the bookarks menu]
en: Remove the bookmark for %1.
da: Fjern bogmærket for %1.

[ctx: Add the selected url to the bookmarks menu]
en: Bookmark %1.
da: Sæt bogmærke ved %1.

[ctx: Header of the connections list, title/url for remote connection]
en: Remote Desktop
da: Fjernskrivebord

[ctx: Header of the connections list, the last time this connection was initiated]
en: Last Connected
da: Senest forbundet

[ctx: Header of the connections list, the number of times this connection has been visited]
en: Visits
da: Besøg

[ctx: Header of the connections list, the time when this entry was created]
en: Created
da: Oprettet

[ctx: Header of the connections list, where this entry comes from]
en: Source
da: Kilde

en: VNC authentication type is not supported.
da: VNC-godkendelsestypen er ikke understøttet.

en: Server not found.
da: Server ikke fundet.

en: VNC authentication failed.
da: VNC-godkendelse mislykkedes.

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
da: VNC-godkendelse mislykkedes pga. for mange godkendelsesforsøg.

en: VNC server closed connection.
da: VNC-serveren lukkede forbindelsen.

en: Disconnected: %1.
da: Forbindelse afbrudt: %1.

en: Reconnecting.
da: Forbinder igen.

en: Reconnected.
da: Forbundet igen.

en: Connected.
da: Forbundet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
da: Forbindelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectionLabel)
en: Connection &type:
da: Forbindelses&type:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
da: Brug dette til at angive din forbindelses ydelse. Bemærk at du skal vælge hastigheden for det svageste led - selvom du har en højhastighedsforbindelse, vil dette ikke hjælpe dig hvis den eksterne computer bruger et langsomt modem. Valg af en for høj kvalitet på en langsom forbindelse vil give langsommere svartider. Valg af en lavere kvalitet vil forøge latency i højhastighedsforbindelse og resultere i dårligere billedkvalitet, særlig i 'Lav kvalitet'-tilstand.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
da: Høj kvalitet (LAN, direkte forbindelse)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
da: Middelkvalitet (DSL, Kabel, hurtigt internet)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
da: Lav kvalitet (Modem, ISDN, langsom internet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Scaling)
en: Scale to Size:
da: Skalér til størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
da: Lille (800x600)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
da: Stor (1280x1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
da: Meget stor (1600x1200)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Don't copy passwords from supported password managers to remote hosts
da: Kopiér ikke adgangskoder fra understøttede adgangskodemanagers til eksterne værtsmaskiner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Supported password managers (like KeePassXC) mark copied passwords with an additional MIME type "x-kde-passwordManagerHint" which is used for filtering.
da: Understøttede adgangskodemanagers (såsom KeePassXC) markerer kopierede adgangskoder med en ekstra MIME-type "x-kde-passwordManagerHint" som bruges til  filtrering.

en: Access to the system requires a password.
da: Adgang til systemet kræver en adgangskode.

en: Authentication failed. Please try again.
da: Godkendelse mislykkedes. Forsøg venligst igen.

en: VNC failure
da: VNC-fejl

en: Connect to a VNC Remote Desktop
da: Forbind til et VNC-fjernskrivebord

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
da: <html>Indtast adressen her.<br /><i>Eksempel: vncserver:1 (vært:port / skærm)</i></html>
