krdc - en to el translation catalogue (244 entries)

en: History
el: Ιστορικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberSessions)
en: Remember open sessions for next startup
el: Απομνημόνευση ανοιχτών συνεδριών για την επόμενη εκκίνηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberHistory)
en: Remember connection history
el: Απομνημόνευση ιστορικού σύνδεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WalletSupport)
en: Remember passwords (KWallet)
el: Απομνημόνευση κωδικών (KWallet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SystemTrayIcon)
en: Enable system tray icon
el: Ενεργοποίηση εικονιδίου πλαισίου συστήματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStatusBar)
en: Show status bar
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KeepAspectRatio)
en: Keep aspect ratio when scaling
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background color of empty place:
el: Χρώμα φόντου του κενού χώρου:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox)
en: When Connecting
el: Όταν γίνεται σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPreferencesForNewConnections)
en: Show the preferences dialog for new connections
el: Εμφάνιση του διαλόγου προτιμήσεων για νέες συνδέσεις

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: This option will resize the window to fit the connection size.  If it is too big, it will maximize the window.
el: Η επιλογή αυτή θα αλλάξει το μέγεθος του παραθύρου για να προσαρμοστεί στο μέγεθος της σύνδεσης. Αν είναι πολύ μεγάλο, θα μεγιστοποιήσει το παράθυρο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeOnConnect)
en: Resize to fit
el: Αλλαγή μεγέθους για προσαρμογή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: This option switches to fullscreen only if the connection resolution is the same as the current screen resolution
el: Η επιλογή αυτή εναλλάσσει σε πλήρη οθόνη μόνο αν η ανάλυση της σύνδεσης είναι ίδια με την τρέχουσα ανάλυση οθόνης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FullscreenOnConnect)
en: Switch to Fullscreen if appropriate
el: Εναλλαγή σε πλήρη οθόνη αν γίνεται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultProtocolLabel)
en: Default protocol:
el: Προκαθορισμένο πρωτόκολλο:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabGroupBox)
en: Tab Settings
el: Ρυθμίσεις καρτελών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBar)
en: Always show tab bar
el: Να εμφανίζεται πάντα η γραμμή καρτελών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabCloseButton)
en: Show close button on tabs
el: Εμφάνιση κουμπιού κλεισίματος στις καρτέλες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabMiddleClick)
en: Middle-click on a tab closes it
el: Μεσαίο κλικ σε μια καρτέλα για το κλείσιμό της

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabOrientationLabel)
en: Tab position:
el: Θέση καρτέλας:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Top
el: Πάνω

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Bottom
el: Κάτω

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Left
el: Αριστερά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPosition)
en: Right
el: Δεξιά

en: Configure...
el: Διαμόρφωση...

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: The selected host cannot be handled.
el: Ο επιλεγμένος υπολογιστής δεν μπορεί να χειριστεί.

en: Unusable URL
el: Μη χρήσιμο URL

[ctx: General Config]
en: General
el: Γενικά

en: General Configuration
el: Γενική διαμόρφωση

en: Hosts
el: Υπολογιστές

en: Host Configuration
el: Διαμόρφωση κόμβου

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Plugin Configuration
el: Διαμόρφωση πρόσθετων

en: Less than a minute ago
el: Λιγότερο από ένα λεπτό πριν

en: A minute ago | %1 minutes ago
el[0]: Ένα λεπτό πριν
el[1]: %1 λεπτά πριν

en: An hour ago | %1 hours ago
el[0]: Μία ώρα πριν
el[1]: %1 ώρες πριν

en: Yesterday | %1 days ago
el[0]: Χθες
el[1]: %1 ημέρες πριν

en: Over a month ago | %1 months ago
el[0]: Πάνω από ένα μήνα πριν
el[1]: %1 μήνες πριν

en: A year ago | %1 years ago
el[0]: Ένα έτος πριν
el[1]: %1 έτη πριν

en: Note that settings might only apply when you connect next time to this host.
el: Σημειώστε ότι οι ρυθμίσεις εφαρμόζονται την επόμενη φορά που θα συνδεθείτε με αυτόν τον υπολογιστή.

en: Show this dialog again for this host
el: Εμφάνιση αυτού του διαλόγου ξανά για αυτόν τον κόμβο

en: Remember password (KWallet)
el: Απομνημόνευση κωδικού (KWallet)

note: i18n: ectx: label, entry (OpenSessions), group (General)
en: Sessions
el: Συνεδρίες

note: i18n: ectx: Menu (session)
en: &Session
el: &Συνεδρία

note: i18n: ectx: ToolBar (krdc_remote_view_toolbar)
en: Remote View Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων απομακρυσμένης προβολής

en: KDE Remote Desktop Client
el: Πελάτης απομακρυσμένης επιφάνειας του KDE

en: Developer, Maintainer
el: Προγραμματιστής, συντηρητής

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Former Developer
el: Πρώην προγραμματιστής

en: Initial RDP backend
el: Αρχικό σύστημα υποστήριξης RDP

en: Google Summer of Code 2007 KRDC project mentor
el: Μέντορας έργου του Google Summer of Code 2007

en: LibVNCServer / LibVNCClient developers
el: Προγραμματιστές LibVNCServer / LibVNCClient

en: VNC client library
el: Βιβλιοθήκη πελάτη VNC

en: Telepathy Tubes Integration
el: Ενσωμάτωση Telepathy Tubes

en: Start KRDC with the provided URL in fullscreen mode (works only with one URL)
el: Έναρξη του KRDC με το δοσμένο URL σε λειτουργία πλήρους οθόνης (λειτουργεί μόνο με ένα URL)

en: URLs to connect after startup
el: URL για σύνδεση μετά την έναρξη

en: KDE Remote Desktop Client started
el: Ο πελάτης απομακρυσμένης επιφάνειας του KDE ξεκίνησε

en: New Connection
el: Νέα σύνδεση

en: Copy Screenshot to Clipboard
el: Αντιγραφή στιγμιότυπου οθόνης στο πρόχειρο

en: Screenshot
el: Στιγμιότυπο οθόνης

en: Switch to Full Screen Mode
el: Εναλλαγή σε πλήρη οθόνη

en: Full Screen
el: Πλήρης οθόνη

en: View Only
el: Μόνο προβολή

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Show Local Cursor
el: Εμφάνιση τοπικού δρομέα

en: Local Cursor
el: Τοπικός δρομέας

en: Grab All Possible Keys
el: Σύλληψη όλων των δυνατών πλήκτρων

en: Grab Keys
el: Κλειδιά σύλληψης

en: Scale Remote Screen to Fit Window Size
el: Κλιμάκωση απομακρυσμένης οθόνης για προσαρμογή στο παράθυρο

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Scaling Factor
el: Παράγοντας κλιμάκωσης

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: The entered address does not have the required form.
     Syntax: [username@]host[:port]
el: Η διεύθυνση που έχει εισαχθεί δεν έχει την απαιτούμενη μορφή.
    Σύνταξη: [όνομαχρήστη@]υπολογιστής[:θύρα]

en: Malformed URL
el: Κακοδιατυπωμένο URL

en: The entered address cannot be handled.
el: Η διεύθυνση που έχει εισαχθεί δεν μπορεί να γίνει αντικείμενο χειρισμού.

en: Connecting to %1
el: Γίνεται σύνδεση με %1

en: Authenticating at %1
el: Ταυτοποίηση με %1

en: Preparing connection to %1
el: Προετοιμασία σύνδεσης με %1

en: Connected to %1
el: Συνδέθηκε με %1

[ctx: window title when in full screen mode (for example displayed in tasklist)]
en: KDE Remote Desktop Client (Full Screen)
el: Πελάτης απομακρυσμένης επιφάνειας του KDE (πλήρης οθόνη)

en: Switch to Window Mode
el: Εναλλαγή σε λειτουργία παραθύρου

en: Window Mode
el: Λειτουργία παραθύρου

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: History
el: Ιστορικό

en: Rename %1
el: Μετονομασία %1

en: Rename %1 to
el: Μετονομασία του %1 σε

en: Are you sure you want to delete %1?
el: Είστε βέβαιοι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε το %1;

en: Delete %1
el: Διαγραφή %1

en: Add Bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Minimize Full Screen Window
el: Ελαχιστοποίηση παραθύρου πλήρους οθόνης

en: Stick Toolbar
el: Κόλλημα γραμμής εργαλείων

en: Are you sure you want to quit the KDE Remote Desktop Client?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε το κλείσιμο του πελάτη απομακρυσμένης επιφάνειας εργασίας του KDE;

en: Confirm Quit
el: Επιβεβαίωση εξόδου

en: Connect to:
el: Σύνδεση σε:

en: Type here to connect to an address and filter the list.
el: Πληκτρολογήστε εδώ για να συνδεθείτε σε μια διεύθυνση και να φιλτράρετε τη λίστα.

en: Type an IP or DNS Name here. Clear the line to get a list of connection methods.
el: Πληκτρολογήστε εδώ μια IP ή ένα όνομα DNS. Καθαρίστε τη γραμμή για να πάρετε μια λίστα από μεθόδους σύνδεσης.

en: Goto Address
el: Μετάβαση στη διεύθυνση

en: Remote Desktops
el: Απομακρυσμένες επιφάνειες

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Browse to media share path
el: Περιήγηση στη διαδρομή κοινόχρηστων πολυμέσων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vncGroupBox)
en: Connection
el: Σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Desktop &resolution:
el: Ανάλυση Επιφάνεια ε&ργασίας:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Here you can specify the resolution of the remote desktop. This resolution determines the size of the desktop that will be presented to you.
el: Εδώ μπορείτε να προσδιορίσετε την ανάλυση του απομακρυσμένου συστήματος. Αυτή η ανάλυση καθορίζει το μέγεθος της επιφάνειας εργασίας η οποία θα παρουσιάζεται σε εσάς.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Minimal (640x480)
el: Ελάχιστο (640x480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Small (800x600)
el: Μικρό (640x480)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Normal (1024x768)
el: Κανονικό (1024x768)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Large (1280x1024)
el: Μεγάλο (1280x1024)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Very Large (1600x1200)
el: Πολύ μεγάλο (1600x1200)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Current Screen Resolution
el: Τρέχουσα ανάλυση οθόνης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, resolutionComboBox)
en: Custom Resolution (...)
el: Προσαρμοσμένη ανάλυση (...)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Resolution)
en: Current KRDC Size
el: Τρέχον μέγεθος KRDC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: &Width:
el: &Πλάτος:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingWidth)
en: This is the width of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
el: Αυτό είναι το πλάτος της απομακρυσμένης επιφάνειας εργασίας. Μπορείτε μόνο να αλλάξετε αυτή την τιμή χειροκίνητα αν επιλέξετε παραπάνω Προσαρμοσμένο ως την ανάλυση της επιφάνειας εργασίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: H&eight:
el: Ύ&ψος:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Height) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_ScalingHeight)
en: This is the height of the remote desktop. You can only change this value manually if you select Custom as desktop resolution above.
el: Αυτό είναι το ύψος της απομακρυσμένης επιφάνειας εργασίας. Μπορείτε μόνο να αλλάξετε αυτή την τιμή χειροκίνητα αν επιλέξετε παραπάνω Προσαρμοσμένο ως την ανάλυση της επιφάνειας εργασίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorDepthLabel)
en: Color &depth:
el: &Βάθος Χρώματος:Βάθος χρώματος:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: Low Color (8 Bit)
el: Χαμηλή ανάλυση χρώματος (8 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: High Color (16 Bit)
el: Υψηλή ανάλυση χρώματος (16 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color (24 Bit)
el: Αληθινά χρώματα (24 Bit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ColorDepth)
en: True Color with Alpha (32 Bit)
el: Αληθινά χρώματα με Alpha (32 bit)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLabel)
en: &Keyboard layout:
el: Διάτα&ξη πληκτρολογίου:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Use this to specify your keyboard layout. This layout setting is used to send the correct keyboard codes to the server.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να καθορίσετε τη διάταξη του πληκτρολογίου σας. Αυτή η ρύθμιση διάταξης χρησιμοποιείται για να στείλετε του σωστούς κωδικούς του πληκτρολογίου σας στο διακομιστή.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Arabic (ar)
el: Αραβική (ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Czech (cs)
el: Τσεχική (cs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Danish (da)
el: Δανέζικη (da)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: German (de)
el: Γερμανική (de)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss German (de-ch)
el: Γερμανική - Ελβετίας (de-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: American Dvorak (en-dv)
el: Αμερικάνικο Dvorak (en-dv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: British English (en-gb)
el: Βρετανική - Αγγλικά (en-gb)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: US English (en-us)
el: Αμερικάνικα - Αγγλικά (en-us)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Spanish (es)
el: Ισπανική (es)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Estonian (et)
el: Εσθονική (et)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Finnish (fi)
el: Φινλανδική (fi)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Faroese (fo)
el: Φαροέζ (fo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French (fr)
el: Γαλλική (fr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian (fr-be)
el: Βελγική (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: French Canadian (fr-ca)
el: Γαλλοκαναδική (fr-ca)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swiss French (fr-ch)
el: Γαλλική - Ελβετίας (fr-ch)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hebrew (he)
el: Εβραϊκή (he)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Croatian (hr)
el: Κροατική (hr)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Hungarian (hu)
el: Ουγγρική (hu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Icelandic (is)
el: Ισλανδική (is)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Italian (it)
el: Ιταλική (it)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Japanese (ja)
el: Ιαπωνική (ja)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Korean (ko)
el: Κορεατική (ko)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Lithuanian (lt)
el: Λιθουανική (It)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Latvian (lv)
el: Λεττονική (lv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Macedonian (mk)
el: Σλαβομακεδονική (mk)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Dutch (nl)
el: Ολλανδική (nl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Belgian Dutch (nl-be)
el: Ολλανδική - Βελγίου (fr-be)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Norwegian (no)
el: Νορβηγική (no)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Polish (pl)
el: Πολωνική (pl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Portuguese (pt)
el: Πορτογαλική (pt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Brazilian (pt-br)
el: Βραζιλιάνικη (pt-br)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Russian (ru)
el: Ρωσική (ru)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Slovenian (sl)
el: Σλοβενική (sl)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Swedish (sv)
el: Σουηδική (sv)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Thai (th)
el: Ταϊλανδική (th)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_KeyboardLayout)
en: Turkish (tr)
el: Τουρκική (tr)

[ctx: label for soundsettings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: Sound:
el: Ήχος:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On This Computer
el: Σε αυτόν τον υπολογιστή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: On Remote Computer
el: Στον απομακρυσμένο υπολογιστή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Sound)
en: Disable Sound
el: Απενεργοποίηση ήχου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_SoundSystem)
en: None
el: Κανένα

[ctx: label for performance settings in preferences dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, performanceLabel)
en: Performance:
el: Απόδοση:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: Modem
el: Μόντεμ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Performance)
en: Broadband
el: Ευρεία ζώνη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFX)
en: Enhanced visual experience
el: Εμπλουτισμένη οπτική εμπειρία

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFX)
en: RemoteFX covers a set of technologies that enhance visual experience of the Remote Desktop Protocol.
el: Το RemoteFX καλύπτει ένα σύνολο τεχνολογιών το οποίο εμπλουτίζει την οπτική εμπειρία του πρωτοκόλλου απομακρυσμένης επιφάνειας εργασίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shareMediaLabel)
en: Share Media:
el: Διαμοιρασμός πολυμέσων:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_ShareMedia)
en: Share a local media directory with the remote host.
el: Μοιραστείτε έναν τοπικό κατάλογο πολυμέσων με τον απομακρυσμένο υπολογιστή.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Options
el: Προχωρημένες επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, consoleLabel)
en: Console login:
el: Σύνδεση τερματικού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Console)
en: Attach to Windows Server console
el: Προσάρτηση σε τερματικό εξυπηρετητή Windows

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraOptionsLabel)
en: Extra options:
el: Επιπλέον επιλογές:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_ExtraOptions)
en: Here you can enter additional xfreerdp (FreeRDP) options.
el: Εδώ μπορείτε να εισάγετε επιπλέον επιλογές του xfreerdp (FreeRDP).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login
el: Σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultUserLabel)
en: Default user name:
el: Προκαθορισμένο όνομα χρήστη:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kcfg_DefaultRdpUserName)
en: No default user name
el: Χωρίς προκαθορισμένο όνομα χρήστη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RecognizeLdapLogins)
en: Automatically recognize "LDAP"-Logins and share passwords
el: Αυτόματη αναγνώριση συνδέσεων "LDAP" και κοινή χρήση κωδικών

en: Media Folder does not Exist
el: Ο φάκελος πολυμέσν δεν υπάρχει

en: The folder %1 does not exist.
    Please set an existing folder to share or empty the "Share Media" option if you do not want to share any folder.
el: Ο φάκελος %1 δεν υπάρχει.
    Καθορίστε έναν υφιστάμενο φάκελο για να μοιραστείτε ή να αδειάσετε την επιλογή «Διαμοιρασμός πολυμέσων» αν δεν θέλετε να μοιραστείτε φακέλους.

en: Enter Username
el: Εισάγετε όνομα χρήστη

en: Please enter the username you would like to use for login.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα χρήστη που επιθυμείτε για τη σύνδεση.

en: Access to the system requires a password.
el: Η πρόσβαση στο σύστημα απαιτεί ένα κωδικό πρόσβασης.

en: Could not start "%1"; make sure %1 is properly installed.
el: Αδυναμία εκκίνησης του «%1»: βεβαιωθείτε ότι το %1 είναι σωστά εγκατεστημένο.

en: RDP Failure
el: Αποτυχία RDP

en: The version of "xfreerdp" you are using is too old.
    xfreerdp 1.0.2 or greater is required.
el: Η έκδοση του "xfreerdp" που χρησιμοποιείτε είναι πολύ παλιά:
    Απαιτείται το xfreerdp 1.0.2 ή νεότερο.

en: Connection failed. You might have passed a wrong address or username.
el: Αποτυχία σύνδεσης. Ίσως να δώσατε λάθος διεύθυνση ή λάθος όνομα χρήστη.

en: Name or service not known.
el: Άγνωστο όνομα ή υπηρεσία.

en: Connection Failure
el: Η σύνδεση απέτυχε

en: Connection attempt to host failed.
el: Η προσπάθεια σύνδεσης στον κόμβο απέτυχε.

en: Authentication failure, check credentials.
el: Αποτυχία ταυτοποίησης, ελέγξτε τα διαπιστευτήρια.

en: Connection attempt to host failed. Security negotiation or connection failure.
el: Η προσπάθεια σύνδεσης στον κόμβο απέτυχε. Αποτυχία διαπραγμάτευσης ασφάλειας ή αποτυχία σύνδεσης.

en: Connect to a Windows Remote Desktop (RDP)
el: Σύνδεση σε μια επιφάνεια εργασίας Windows (RDP)

en: New RDP Connection...
el: Νέα σύνδεση RDP...

en: <html>Enter the address here. Port is optional.<br /><i>Example: rdpserver:3389 (host:port)</i></html>
el: <html>Εισάγετε εδώ τη διεύθυνση. Η θύρα είναι προαιρετική.<br /><i>Παράδειγμα: rdpserver:3389 (υπολογιστής:θύρα)</i></html>

en: The application "xfreerdp" cannot be found on your system; make sure it is properly installed if you need RDP support.
el: Η εφαρμογή "xfreerdp" δεν μπορεί να βρεθεί στο σύστημά σας: σιγουρευτείτε ότι είναι σωστά εγκατεστημένη, αν χρειάζεστε υποστήριξη RDP.

[ctx: Where each displayed link comes from]
en: None
el: Κανένα

[ctx: Remove the selected url from the bookarks menu]
en: Remove the bookmark for %1.
el: Αφαίρεση σελιδοδείκτη για %1.

[ctx: Add the selected url to the bookmarks menu]
en: Bookmark %1.
el: Σελιδοδείκτης %1.

[ctx: Header of the connections list, title/url for remote connection]
en: Remote Desktop
el: Απομακρυσμένη επιφάνεια

[ctx: Header of the connections list, the last time this connection was initiated]
en: Last Connected
el: Τελευταία σύνδεση

[ctx: Header of the connections list, the number of times this connection has been visited]
en: Visits
el: Επισκέψεις

[ctx: Header of the connections list, the time when this entry was created]
en: Created
el: Δημιουργήθηκε

[ctx: Header of the connections list, where this entry comes from]
en: Source
el: Πηγή

en: VNC authentication type is not supported.
el: Ο τύπος ταυτοποίησης VNC δεν υποστηρίζεται.

en: Server not found.
el: Ο εξυπηρετητής δε βρέθηκε.

en: VNC authentication failed.
el: Αποτυχία ταυτοποίησης VNC.

en: VNC authentication failed because of too many authentication tries.
el: Η ταυτοποίηση VNC απέτυχε επειδή έγιναν πολλές προσπάθειες ταυτοποίησης.

en: VNC server closed connection.
el: Ο εξυπηρετητής VNC έκλεισε τη σύνδεση.

en: Disconnected: %1.
el: Αποσυνδέθηκε: %1.

en: Reconnecting.
el: Γίνεται επανασύνδεση.

en: Reconnected.
el: Επανασυνδέθηκε.

en: Connected.
el: Σε σύνδεση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectionLabel)
en: Connection &type:
el: &Τύπος σύνδεσης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Use this to specify the performance of your connection. Note that you should select the speed of the weakest link - even if you have a high speed connection, it will not help you if the remote computer uses a slow modem. Choosing a level of quality that is too high on a slow link will cause slower response times. Choosing a lower quality will increase latencies in high speed connections and results in lower image quality, especially in 'Low Quality' mode.
el: Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή για να καθορίσετε την απόδοση της σύνδεσή σας. Σημειώστε ότι θα πρέπει να επιλέξετε την ταχύτητα της πιο αργής σύνδεσης - ακόμα και αν είστε σε σύνδεση με υψηλή ταχύτητα, δε θα σας βοηθήσει αν ο απομακρυσμένος υπολογιστής χρησιμοποιεί αργό modem. Η επιλογή επίπεδου ποιότητας η οποία είναι πολύ υψηλή σε πολύ αργή σύνδεση θα προκαλέσει πιο αργή καθυστέρηση. Επιλέγοντας χαμηλή ποιότητα θα αυξήσει την εγρήγορση στις συνδέσεις υψηλής ταχύτητας και θα έχει ως αποτέλεσμα τη χαμηλότερη ποιότητα εικόνας, ειδικά σε κατάσταση 'Χαμηλή ποιότητα'.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: High Quality (LAN, direct connection)
el: Υψηλή ποιότητα (LAN, απευθείας σύνδεση)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Medium Quality (DSL, Cable, fast Internet)
el: Μεσαία ποιότητα (DSL, Συνδρομητικό, γρήγορο Διαδίκτυο)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Quality)
en: Low Quality (Modem, ISDN, slow Internet)
el: Χαμηλή ποιότητα (Modem, ISDN, αργό Διαδίκτυο)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Scaling)
en: Scale to Size:
el: Κλιμάκωση σε πλάτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_ssh_tunnel)
en: Connect via SSH tunnel
el: Σύνδεση μέσω SSH δισύλου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ssh_groupBox)
en: SSH tunnel options
el: Επιλογές SSH διαύλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_loopback)
en: Tunnel via loopback address
el: Σε δίαυλο μέσω διεύθυνσης βρόχου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Port:
el: Θύρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: User name:
el: Όνομα χρήστη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Don't copy passwords from supported password managers to remote hosts
el: Να μην αντιγράφονται κωδικοί πρόσβασης από υποστηριζόμενους διαχειριστές σε απομακρυσμένους υπολογιστές

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dont_copy_passwords)
en: Supported password managers (like KeePassXC) mark copied passwords with an additional MIME type "x-kde-passwordManagerHint" which is used for filtering.
el: Υποστηριζόμενοι διαχειριστές κωδικών (όπως το KeePassXC) σημειώνουν τους κωδικούς που έχουν αντιγραφεί με έναν πρόσθετο τύπο mime"x-kde-passwordManagerHint" ο οποίος χρησιμεύει στο φιλτράρισμα.

en: Error connecting to %1: %2
el: Σφάλμα σύνδεσης με %1: %2

en: Error authenticating with password: %1
el: Σφάλμα ταυτοποίησης με κωδικό πρόσβασης: %1

en: Error creating tunnel socket
el: Σφάλμα δημιουργίας υποδοχής διαύλου

en: Authentication failed. Please try again.
el: Αποτυχία ταυτοποίησης. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: Please enter the SSH password.
el: Δώστε τον κωδικό πρόσβασης του SSH.

en: VNC failure
el: Αποτυχία VNC

en: SSH Tunnel failure
el: Αποτυχία SSH διαύλου

en: New VNC Connection...
el: Νέα σύνδεση VNC...

en: Connect to a VNC Remote Desktop
el: Σύνδεση σε μια απομακρυσμένη επιφάνεια VNC

en: <html>Enter the address here.<br /><i>Example: vncserver:1 (host:port / screen)</i></html>
el: <html>Εισάγετε εδώ τη διεύθυνση.<br /><i>Παράδειγμα: vncserver:1 (υπολογιστής:θύρα / οθόνη)</i></html>
